Déli Hírlap, 1974. december (6. évfolyam, 282-305. szám)

1974-12-09 / 288. szám

1 Mosi sem volt nyeretlen és veretlen Az Ú. Dózsa nyerte a MS lupát * A torna végén a győztes Ű. Dózsa kapitánya, Bene Fe- \renc boldogan emeli a vándordíját a magasba. ' (Szabó István felvételei) Elöljáróban megállapíthatjuk, hogy a teremfoci „megerősítette pozí­cióit”, mert: minden esztendőben és minden játéknapon megismétlő­dön az elsőnapi nézőcsúcs, változatos, izgalmas a küzdelem és örökös a bizonytalanság. Eddig ugyanis egyetlen csapatnak sem sikerült 100 százalékos teljesítményt elérnie, de olyan csapat sem akadt még, amelyik ne nyert volna legalább egy mérkőzést! Így történt ez most is és mind az első, mind pedig a harmadik helyet csak a gólkülönb­ség döntötte el. Erre a három napra is ráillik tehát a „nagyszerű” jelző, s bizonyosra vehető, hogy a jövőben tovább bővül a kör. s nemcsak az évenkénti egy Képes Sport Kupa tornán élvezhetjük majd ezt a játékot. Hogy teljes képet kapjunk a III. Képes Sport Kupa tör­ténetéről, „ismételünk”: az első napon az Ű. Dózsa 3:l-re győzte le a Vasast, a második mérkőzésen pedig a ZTE a DVTK-t. A második nap eredmé­nyei már „bonyolították” a helyzetet, hiszen a Dózsa le­győzte ugyan a DVTK-t, de a Vasas váratlan íeljavulása és a ZTE elleni győzelme nyílt­tá tette a küzdelmet. Ü. DÓZSA-DVTK 3:1 (2:1) Vezette: Nagy B. A diós­győriek kezdő hatosában Oláh helyét Koleszárik fog­lalta el, a Dózsában Juhász Péter és Nagy helyett Faze­kas és Keiner volt a kezdő ember. Csereként Sarlós szá­mított új játékosnak. Ügy indult a találkozó, hogy a DVTK meglepetést okoz. Koleszárik beállása jót tett a kezdő csapatnak — legalábbis a 4. percben, ami­kor kitűnő labdát adott Ha­jasnak, aki egyből a hosszú' sarokba lőve megszerezte a vezetést, 0:1. Két perc múlva egy kis kapkodás történt a védelemben és Harsányt lö­vése a kapufáról vágódott a hálóba, 1:1. A 11. percben szerzett vezetést a Dózsa: Dunai III. lövése Gálról pat­tant az ellenkező sarokba, 2:1. A végeredményt a má­sodik félidő 15. percében — távoli lövéssel — Fazekas ál­lította be, 3:1. VASAS-ZTE 3:0 (1:0) Vezette: Bana. Az alaposan feljavult Va­sas győzelme egy pillanatig sem volt kétséges. A gólokat Becsei (5. perc), Kü (II. f., 5. p.) és Müller (II. f., 17. p.) szerezték. Az első két nap után , sokan arra számítottak, hogy a Dózsa veretlenül lesz első, s mögötte a Vasas végez a második helyen. Feltételezé­süket arra alapították, hogy a harmadik napon ez a két csapat nyer. A vasárnapi for­duló azonban a meglepeté­sek fordulója volt, hiszen ez a két csapat vesztett! A gól- különbség azonban nem volt olyan nagy, hogy a Dózsa elsőségét veszélyeztethette volna és a DVTK győzelme is csak presztízs eredmény lett. Vasárnap korán kezdődött a teremfoci, hiszen a két serdülő mérkőzés előtt még egy női találkozót is leját­szottak: Pamutfonó—MEAFC 5:0 (3:0). Góllpvők: Kenézné (2), Russzó (2), Dobi. A serdülő fiúk tornájának végeredménye: 1. DVTK 9:1 9, 2. KVSE 5:6 4, 3. MVSC 2:5 3, 4. LMTK 0:4 2 p. DVTK-VASAS 3:2 (3:1) Vezette: Hévízi. DVTK: Veréb — Hajas, Sa­lamon, Horváth A., Koleszá- rik, Udvarén. Csere: Kovács, Kutasi, Váradi, Földesi, Káp­lár, Gál. Vasas: Tamás — Fábián, Kovács F., Gass, Izsó, Be­csei. A cserecsapat (a II. fél­időben játszottak) Mészáros — Vida, Vidács, Kü, Müller, Szabó. A Diósgyőr játéka tovább javult, s ezt először Horváth András bizonyította, aki Sa­lamon átadását lekezelve, majd Tamás elől visszahúzva lőtte nagy erővel a léc alá, 1:0. Néhány percnyi játék után megállapítható volt, hogy az eddigi legjobb mér­kőzést látjuk! A Diósgyőr sziporkázott, s a 9. percben tovább növelte előnyét: Hor­váth A. távoli nagy lövése vágódott a bal alsó sarokba. A 10. percben azután el­szabadult a pokol, amikor Hévízi játékvezető a Gassal szembeni buktatási szán­dékért büntetőt ítélt. Gass nem hibázott, 2:1. A második sor is produ­kált szép dolgokat. Például a 13. percben, amikor Föl­desi—Kutasi összjá.ték végén Tamás csak nagy bravúrral hárította a kapura perdítgtt labdát. { A nézptér egyre jobban méltatlankodott a játékve­zető működése miatt, aki eléggé egyoldalúan ítélkezett ebben az időszakban — a Vasas javára De mindez nem gátolta meg Salamont abban, hogy a 19. percben meg ne szerezze a harmadik diós­győri gólt. Udvarén kitűnő átadását lőtte a hálóba. A második félidőre lecsil­lapodtak a kedélyek, a talál­kozó azonban változatlanul izgalmas volt. Az első fél­időben kiállított Hajas után előbb Vida, majd Salamon is töltött két-két percet a büntetőpadon! Az utolsó gól a 12. percben esett, amikor egy nem túl erős labda Sa­lamonon irányt változtatva pattant a hálóba. Az utolsó percben egyébként Salamon a negyediket is belőhette volna, de Mészáros nagyot védett. ZTE-ÚJPESTI DÓZSA 3:2 (3:1) Vezette: Halász. Megismétlődött az előző találkozó eredménye! Igaz nem úgy indult, mintha a Zalaegerszegnek lenne vala­mi keresnivalója. Dunai III. távoli lövése ugyanis már a második percben utat talált Bolemányi hálójába. A ZTE azonban hamar belemelege­dett, s a 9. percben Józsi a kifutó Szigeti fölött befejelte az egyenlítő gólt. A talál­kozó tulajdonképpen a 12. percben dőlt el, amikor előbb Antoni, majd fed perc múlva Soós lőtt a hálóba. A ZTE a második félidőben sem játszott rosszul, de most már inkább a biztonságra törekedett, A Dózsa rákap­csolt, de Nagy 4. percben el­ért gólján kívül újabbat már nem tudott produkálni. A 3:2-es végeredmény ennek ellenére az ő végső győzel­müket jelentette. A in. Képes Sport Kupa vég­eredménye tehát 1. Újpesti Dózsa 32 — 1 8—5 6 2. Zalaegerszeg 3 2 — 1 6—6 6 3. Vasas 3 1 — 2 6—S 3 4. DVTK 3 1 — 2 5—8 3 A torna gólkirályai Bene (U. Dózsa), Horváth András (DVTK) és Józsi (ZTE) lettek, 3—3 góllal. A tornán jelenlevő mintegy 30 újságíró szavazata alapján a leg-’ jobb kapusnak járó díjat Bole­mányi Jánosnak (ZTE), a leg­jobb mezőnyjátékos díját pedig Dunai Edének (U. Dózsa) adták át. HORVÁTH KÁLMÁN ■W/A'). W A Képes Sport Kupa teremfoci egy izgalmas és egy örömteli pillanata. A DVTK—Bp. Vasas mérkőzésen Gass és a diósgyőri kapu védő, Veréb a parketten „pihen”. Az esetért büntetőt ítélt Hévízi játékvezető a diósgyőri együttes ellen... Kőszegi bajnok, Ssües második Válogatott .súiyerrtelónk monológja: — Volt idő, amikor az év utolsó hónapjaiban már la­zíthattunk. Most csúcsfor­mában kell lennünk decem 1 berben is! A „miértre?” Aján Tamás, a szövetség főtitkára adta a választ: — Azt akarjuk, hogy a magyar bajnokság az év legrangosabb hazai viadala legyen! És ez így is illik, de nem mindig volt így! Nos, a szö­vetség rászorította a ver­senyzőket a bajnokság rangjának biztosítására. Mó­dosított a szabályzaton, s a válogatottak számára ma­gas szint teljesítését írta elő, melynek elérése szüksé­ges a kerettagság és az az­zal járó előnyök megtartá­sához. Ezen felül az összes válogatott a saját súlycso­portjában köteles indulni. Persze, a szabálymódosí­tás ellenére is nem egy súlycsoportban akár előre ki lehetett volna adni a bajno­ki aranyat. Viszont a há­Csütörtökön a sportcsarnokban: Belépés aem csak tornacipőben! Szerte az országban ismert már a Magyar Rádió test­kultúrát, játékos mozgást propagáló műsora, a „Belé­pés nem csak tornacipőben!" vetélkedő. Az eddigi kilenc adás sikere is azt bizonyítja, hogy e kezdeményezés szim­patikus fogadtatásra talált az urbanizációs ártalmakat csökkenteni kívánó testneve­lést foglalkoztatások sorá­ban; csak az a baj, hogy meglehetősen ritkán kerül ilyen alkalmakra sor. A tizedik, „jubileumi adást” most Miskolcon rendezi a Magyar Rádió, mégpedig a város reprezentatív sportléte­sítményében, a sportcsarnok­ban. így aztán — az OSN záróepizódját is beleértve — másodszor léphetnek a küz­dőtér parkettjére nem aktív sportoló városlakók egy kis játékos mozgás, szellemi ve­télkedő kedvéért. Az „adás” december 12-én, csütörtökön 17—18 óra között a Petőfir adó hullámhosszán történik, de a várhatóan nagy érdek­lődésre való tekintettel a szereplésre jogosító pont­gyűjtés már 14 órakor meg­kezdődik. Tucatnyi tréfás ügyességi játék — köztük kosárradobás, 7 m-es bünte­tőrúgás válogatott csapatunk két kapusának, Géczi István­nak és Mészáros Ferencnek, akadályok leküzdése st'o. — szerepel a műsorban, sport- és helyi vonatkozású kérdé­sekkel fűszerezve. Természe­tesen ezenkívül a „dupla vagy semmi” elnevezésű nép­szerű játék is helyet kap a Radnóti László és Novotni Zoltán riporterek által veze­tett vetélkedőben. Miután a pontgyűjtés már délután 14 órakor megkezdő­dik, a rendezők és szervezők arra kérik a részt venni szándékozókat, hogy már eb­ben az időben jelentkezzenek a sportcsarnokban. Termé­szetesen az érdeklődőket, né­zőket az adás időpontjában is szívesen látják! romnapos viadal mindegyi­kére jutott olyan összecsa­pás is, amelyet érdemes volt végigszurkolni. Ilyen volt például az elsőnapi lepke­súlyú küzdelem! A leninvárosi Kőszegi György — manilaá VB- ezüstérmesünik — és a diós­győri Szűcs Lajos — olim­piai és világbajnoki máso­dik, s Európa-bajnokunk — vívott egymással, ha nem is gigászi, de igen izgalmas harcot a bajnoki címért. Kőszegi bizonyítani kíván­ta, hogy az utóbbi háronj évben nem érdemtelenül végzett a magyar bajnoksá­gokon Szűcs előtt; a diós­győri fiút viszont a vissza­vágás fűtötte a sorozatos vereségekért. Az első gyakorlatot, a szakítást, Szűcs 90 kg-on kezdte. Ezzel a súllyal meg is birkózott, de — tovább már nem jutott! Kőszegi a 95 kg-os teljesítéssel — bár legjobbjától 8,5 kg-mal el­maradt — jelentős előnyt szerzett. A lökésben mind­két borsodi fiú 120 kg-on kezdett — sikeresen. A 125 kg [Szűcsnek elsőre, Kősze­ginek csak másodikra sike­rült. A diósgyőri súlyemelő kezében tehát ott volt az arany, de — kicsúszott az abból! A 130 kg-mal nem tu­dott megbirkózni, így be kellett érnie a második hellyel... Ráadásul a válo­gatottak számára előirt szintet sem tudta teljesíte­ni. . i # A lepkesúlyúakon kívül más borsodi versenyző is érdekelve volt a bajnoksá­gon. Igaz, az aranyéremért nem voltak versenyben, de értékes helyezéseikkel fon­tos bajnoki pontokat szerez­tek egyesületüknek. A súlycsoportok bajnokai, illetve borsodi helyezettjei: lepkesúly: Kőszegi György (LMTK, edzője Ecser Ká­roly) 220 kg (95, 125), 2. Szűcs (DVTK) 215 kg (90, 125). Légsúly: Földi Imre (Tatabányai Bányász (230 kg. Pehelysúly: Benedek Já­nos (Oroszlányi Bányász) 260 kg.., 5. Zombori (LMTK) 225 kg. Könnyű­súly: Ambrózi Jenő (Cse­pel) 272,5 kg. A leninváro- sietk fiatal válogatottja, Ko­vács István, szakításban neim tudott megbirkózni a 120 kg-os kezdő súllyal és nagy meglepetésre kiesett! Váltósúly: Stark András (Tatabányai Bányász) 310 kg ... 3. Debreczeni (DVTK) 270 kg. Középsúly: 1. Ba- czakó Péter (BKV Előre) 330 kg. A három felső súly­csoport végeredményéről lapzártáig nem érkezett je­lentés. A felnőttek összecsapásait megelőzte a serdülő súlyemelők versengése az 1974. évi orszá­gos bajnokságért. A fővárosi Testvériség-teremben rendezett viadalon a borsodiak ugyan­csak kitettek magukért. Lepke­súlyban a diósgyőri Ritz 145 kg- os (65, 80) teljesítménnyel ezüst­érmet szerzett. Középsúlyban Kovács (LMTK) 240 kg-os össz- eredménnyel úgy nyert bajnok­ságot. bogy a szakításban 110 kg-mal új országos csúcsot állí­tott fel! Ugyancsak aranyérmet szerzett az őlomsúlyú Réti (LMTK) Is, aki 220 kg-ot (100, 120) teljesített. Leokesúlyban a leninvárosi Hornyák ugyan nem került dobogóra, de a szakítás­ban 81 kg-mal új országos csúcseredményt ért el. (monostori) loíóersdmények 1. Cagliari—Roma 1:2 2 2. Cesena—Inter. / 0:0 X 3. Fiorentina—Lanerossi 0:0 X 4. Juventus—Torino 0:0 X 5. Lazio—Bologna 1:0 1 6. Milan—Napoli 0:0 X 7. Ternana—Sampdoria 1:1 X 8. Varese—Ascoli 3:1 1 9. Arezzo—Foggia 1:1 X 10. Avellino—Brindisi 4:1 1 11. Novara—Catanzaro 0:0 X 12. Parma—Perugia 1:1 X 13. Sambenedettese— Palermo 1:0 1 1:0 1 A plusz 1. 14. Taranto—Como 0:2 2 Spirtbázassáiok Szombaton, illetve három héttel korábban három sportházasság is létrejött ' Miskolcon. Először — ponto­sabban november 18-án — Orosz Mária, az MVSC röp­labdázása és Görcsös László, a MÉMTE színeiben ver­senyző ökölvívó kötött há­zasságot; december 7-én pe­dig Károly Zsuzsa, a DVTK válogatott atlétája és Oláh Ferenc, a diósgyőriek után­pótlás válogatott labdarúgó­ja, valamint Károly Kata­lin, az MVSC röplabdázója és Kiss Tibor, a zöld-fehérek labdarúgója fogadott egy­másnak örök hűséget. Boldogságot, sikerekben gazdag sportpályafutást kí­vánunk mindhárom ifjú há­zaspárnak! v