Déli Hírlap, 1974. május (6. évfolyam, 101-126. szám)

1974-05-06 / 104. szám

I i „Visszajött” egy pont DVIK—Ganz-MÁVAG A? elmúlt »vasárnapig — tíz forduló illán — már csak a Ganz-MÁVAG nem szen­vedett vereséget a/. NB 1. B 18 csapata közül. ■'Ezért mi­nősülhetett rangadónak a tegnapi fővárosi mérkőzés, és ezért írtuk azt, hogy egy pont jött vissza, hiszen ilyen esetben a reális tervezés csak egy pont megszerzését veheti figyelembe. Ez az egy pont azonban nagyon sokat ér, hi­szen a szolnokiak vereségé­vel háromról négyre növe­kedett a DVTK előnye. Ez a hátralevő hat fordulóra — nem szurkolói szívvel, ha­nem hideg fejjel — számítva azt jelentheti, hogy a DVTK- nak most már nem csak a bejutásra, hanem a bajnoki címre is esélye van. A ko­rábban már ismertetett „75 százalékos” elv alapján je­lenleg a DVTK-nak és az SZMTE-nek 44—44, a Békés­csabának 42, a Komlónak pe­dig 41 pont megszerzésere van matematikai esélye. Ez pedig bajnokságot jelent a lényegesen jobb gólkülüi o- séggel rendelkező Diósgyőr számára. És ezek után néz­zük, hogyan született meg ez á rendkívül fontos győzelem. A beszámolót a Hőrich Ti­borral folytatott telefonbe­szélgetés alapján adjuk köz­re. Kolláth bemutatkozott A Kőbányai úti pályán le­játszott mérkőzésen a DVTK 2:0 (1:0) a következő összeállításban szerepelt (a cserék a máso­dik félidőben történtek): Ve­réb — Kovács. }Ia)as. Hajdú, Gál, Váradi. Udvarev, Kol­láth. Horváth. Salamon. Gör­get. Csere: Váradi és Kol­láth helyett Tatár és Egri. Hamar megszületett a diós­győriek vezető gólja. A 6. percben Görgei lövését hárí­totta szögletre a hazaiak ka­pusa. A beívelt labda kipat­tant a védőkről, pontosan Kolláth elé. aki nehéz szög­ből bombázott a jobb felső sarokba. 1:0. Az első negyedóra ezt kö­vető perceiben Molnár céloz­ta meg két alkalommal is Veréb kapuját, másodszorra már el is találta, s a diós­győri kapus csak nagy bra­vúrral tudott hárítani. Ki­egyenlítetté vált a játék, majd a hazaiak envhe me­zőnyfölényt harcoltak ki. Rov kapufa Egyetlen hazai lövés jelle­mezte ezt az időszakot, majd ismét a DVTK következett: fellazult a hazai védelem, Udvarev elfutott, a beadás is jó volt, de a nagy len­dülettel érkező Váradi túl­szaladt a labdán. Az utolsó negyedórában ismét a hazai­ak célozgatták a kaput, de a legnagyobb eredményük Ta­kács 40. percben lőtt kapu­fája volt. Igaz, erről Veréb is „tehetett”! A második félidőben elő­ször ismét Verébnek volt feljegyzésre méltó védése: a 7. percben Végh lövését há­rította szögletre. A mérkő­zés a 10. percben dőlt el. Salamon ívelt előre egy sza­badrúgást. A védők felett át­szálló labdára Váradi. kitű­nően rajtolt és nehéz szögből csavarta a hálóba a diósgyő­riek második gólját. 2:0. Veréb remekelt A hátralevő időszak jelen­tősebb eseményei: 12. perc: Veréb ismét bravúrral hárít. 22. perc: Hajdú lövését védi szögletre a hazai kapus. 25. perc: Görgei lövése a vé­dőkről pattant szögletre. Az utolsó 20 perc már nem ho­zott jelentősebb mozzanatot, a DVTK sikeresen tartotta meg előnyét. A fontos győzelemben fő része volt a kitűnően védő Verébnek, de jól játszott a Kovács, Hajas, Salamon, Haj­dú hátvédnégyes is. Dicsére­tet érdemel a hosszú idő után visszatért Kolláth igye­kezete. HORVÁTH KÁLMÁN >(c „Harlemi-módra”... A diósgyőriek legjobbja ezúttal Áronné volt, aki itt három BSE-játékos gyűrűjéből is meg­találta a kosárhoz vezető utat. Kosárlabda Eímaradt a bajnokverés Valljuk meg őszintén, ke­vesen számíthattunk arra, hogy a kosárlabda női baj­nokság tavalyi első helye­zettje, a BSE ellen a DVTK pontszerzés reményével ve­heti fel a küzdelmet. Csök­kentette a csekély esélyeket, hogy az elmúlt hét végén le­zajlott VILEDA Kupán a győztes magyar válogatott két legjobbja, Czirákyné és Ináncsiné is Diósgyőrbe ér­kezett a fővárosiakkal. Így maradt azután a tisztes helytállás reménye ... BSE—DVTK 75:47 (34:21) Mindkét csapat zónavéde­kezést választott, ám a ha­zaiaknál ez annyiban módo­sult, hogy Spisák állandóan kísérte a vendégek játék­mesterét, Szabicsot. Az első kosarat még a DVTK érte el. ám a bajnokcsapat ezután szinte pillanatok alatt átvet­te az irányítást és ezzel együtt a vezetést is. A ha­zaiak csak időnként tudták azt a játékot produkálni, amit a szurkolók és a szakvezetők vártak volna. Sokáig 7 pont volt a ki'önbség, ám a vé­gére belelendült a fővárosi együttes és ez a félidő ered­ményében is megmutatkozott. Szünetben a vezetők ked­ves figyelmessége ragadtatta tapsra a nézőket, ugyanis az anyák napján virággal kö­szöntötték Czirákynét, Inán- csinét, Vízkeletinét és Ár on­nét. A második játékrészben mintha a két válogatott já­tékos meg akarta volna „há­(Szabó István felvetele) Áronné 4, Jászka, Spisák 2— 2, Hegedűs, Szénást 1—1. A csapatból ezúttal Áronné bizonyult a legjobbnak, rajta kívül Winter, Vizkeletiné és Medgyesi fellángolásai di- csérhetők. T. Z. 4z első versenynapon >(c ... Gergely fejel, s a folytatás — lent látható: merő keserűség az egész sötét mezes salgótarjáni védelem. (Szabó István felvételei) Góleső a Kubikban MVSC—Salgótarjáni Kohász 5:1 (2:0) Régen várták ilyen kevesen — alig hatszázan — a Kubik lelátóin a tarjániak ellen Rabcsák — Horváth, Herr, Mol­nár, Gergely — Szabó, Krompaszki — Lipták, Demkó (Sar­kadi), Kiss, Karcagi összetételben pályára lépő zöld-fehér gárdát, mint fegnap. Eltűnődtem: vajon a bajnoki cím meg­szerzésének egyre távolabb tűnő lehetősége, vagy az a já­ték, mely az utóbbi időben bizony nem nagyon volt sze- met-lelket gyönyörködtető, riasztotta-e el a nézőket? S úgy gondolom a barkochbás felelet a legtalálóbb: is-is. Mert ez utóbbi — a nagyarányú győzelem ellenére — most sem volt a közepesnél jobb! Évadnyitás Mályihan Á Mályi-tó partján vasár­nap délelőtt mindenki öröm­mel állapította meg, hogy érdemes volt az évadnyitó versenyt elsejéről ötödikére halasztani. Sütött a nap, s kitűnő 'szél borzolta a tó fe­lületét. A vízreszállás előtt azonban a Justitia vízitclc- pére gyűltek össze a kormá­nyosok, „manschaftok” és vezetők egyaránt. A rendező egyesület nevé­ben dr. Lukács László, a Jus­titia SE elnöke köszöntötte az évadnyitó verseny vendé­geit és résztvevőit, majd Bá-. thori Gábor, a Borsod me­gyei Vitorlás Szövetség el­nöke mondotta - el az ilyen­kor szokásos évadnyitó beszé­det. Emlékeztetett az eddigi legsikeresebb — tavalyi — versenyévad eredményeire, majd reményét fejezte ki, hogy a miskolci vitorlások ebben az esztendőben is helytállnak, nemcsak hazai vizeken, hanem a balatoni és velence-tavi országos verse­nyeken is. A kétfutamos verseny vé­gig jó szélben zajlott le, s az évadnyitáshoz képest jó küz­delmet hozott. Eredmények: Kadét. 1. Demjén 1.—Kovács (Justitia) 3 pont, Hegyeshalmi- Kelemen (MEMTE) 3 pont, 3. Varga—Bátort (MEMTE) 11,4 pont. Kalóz. 1. Siklósi—Varga (MEM­TE) 0 p., 2. Báthori G.—Tanka (MEMTE' 6 p., 3. Górász—Kal­már (MÉMTE) 15.7 p. Finn. 1. Demjén Sándor (Jus­titia) 5,7 p., Székely András (Justitia) 5,7 p., 3. Tóth Gusztáv (MEMTE) 6. p., 4. Albert István (Justitia) 10 p. A tarjániak láthatóan az egyik pont megszerzésére tö­rekedtek, s az első pillanat­tól kezdve beálltak „bekkel- ni”. A nagy lendülettel kezdő hazaiak oda is szögezték ka­pujukhoz a vendégeket, ám a 20. percig még sem tudtak eredményt elérni. Ennek oka az volt, hogy a csúszós tala­jon túlzásba vitték az egyéni játékot, a Bányász-védőknek időt adtak a tömörülésre, s a lövések is igen pontatlanok voltak. A gólt megelőző per­cig — amikor Rabcsák bra­vúros beavatkozására volt szükség — a tarjániak nem is jöttek át a felezővonalon! Az első hálózörrenés után aztán megélénkült a játék: a vendégek is bátrabban tá­madtak, ám csak az iram erősödött — a színvonal nem. Továbbra is sok volt mind­két részről a labdakezelési hiba, a rossz átadás, a csúsz­kálás és a szándékos szabály­talanság. Azért az MVSC ját­szott fölényben. Fordulás után Demkó sé­rülése miatt átcsoportosított a Vasút: Sarkadi lett a bal­szélső és Karczagi húzódott a középpályára. Kiegyenlített lett a játék, s a tarjániak is egyre többet és bátrabban tá­madtak. A fellazult és lesre játszó vendég védelem mel­arányú alakulásába azért némiképp a szerencse is köz­rejátszott, hiszen ha a tar­jániak is kihasználják óriási helyzeteiket, az eredmény bi­zony szorosan alakul!... Dehát a futballt gólra ját­szók! A gólok története 20. p.: Demkó középen kicse­lezett három védőt, majd hirte­len a 16-osról lőtt. A jól eltalált labda a bal alsó sarokba vágó­dott, 1:0. 26. p.: Karczagi lesről zörren- tette meg a hálót. 30. p.: Kiss „letette” a labdát Szabónak, aki két védőt kicse­lezett, aztán a kifutó kapust is „elfektette”, majd a hálóba gu­rított, 2:0. 50. p.: Az őrizetlenül hagyott Tóth elnyargalt a jobb szélen; beadásnak szánt rúgása lecsú­szott, s a kapujából kiindult Rabcsák kezét érintve a labda a jobb alsó sarokba hullott, 2:1. 52. p.: Lipták vitte fel a lab­dát, s beadását a felfutó — és üresen hagyott' — Gergely ' az 5-csről fejelte a hálóba. 3:1. 60. p.: Krompaszki—Lipták—' Szabó volt a labda útja. amikor a miskolci csatár észrevette, ■hogy a Kohász kapusa messze kijött a kapujából. 40 m-ről rá­rúgta a labdát, s áz a jobb alsó sarokba hullt. 4:1. 07. p.: Sarkadi beadását Szabó Tajtitól szorongatva közelről a hálóba juttatta. A játékvezető les címén nem adott gólt! 05. p.: Kiss a Karczagitól ka­pott labdával ..testőre” díszkisé- reteben elfutott, kicselezte a hát­védként (!) .kitámadó, kapust, az­tán besétált a gólvonalon túlra, , .1 loióeredmények lálni” a figyelmességet, pil­lanatok alatt jó néhány pon­tot szereztek, s a 4. percben már 46:23-ra módosították az eredményt. Egyre idegesebb, Jól szerepeltek atlétáink a Népstadionban lett — no, meg az igen sa­játos stílusban „védő” Ko­hász-kapus „jóvoltából” — a vasutas csatárok rúgták a gólokat! Az eredmény ilyen Rabcsák a bravúrok sorozata melleit is sokat bizonytalanko­dott. A hátvédnégves legjobbja Gergely volt. Szabót okos góljai dicsérik. A csatársorból egyedül I.ipták játéka emelhető ki. MONOSTORI GYULA 1. Szeged—Bp Honvéd 2:2 x 2. z TE—Vasas ­3. Videoton—MTK törölve 4. Pécs—Csepel 1:1 x 5. Egyetértés—Tatabánya 0:0 x 6. Budafok—Debrecen 4:2 1 7. Ganz-M.—Diósgyőr 0:2 2 8. Várpalota—Dunaújváros 0:0 x 9. Kecskemét—SZMTE 2:0 1 10. Bologna—Napoli 2:2 x 11. Foggia—Verona 1:1 x 12. Roma—Juventus 3:2 1 13. Torino—Lazio 2:1 1 Pótmérkőzések 14. Nagvbátony—Gyöngyös 2:1 1 15. Leninváros—Nyíregyh. 4:0 1 16. Dunakeszi—S.-újhely 2:0 1 Cselgáncs szétesőbb lett a DVTK játé­ka, s ez nemcsak a védeke­zésben, a támadásban is meg­mutatkozott. A 15. percben már 67:41 volt az eredmény. Ezután csak az volt kérdé­ses, milyen arányban nyer az egyre inkább „dobógéphez” hasonlító fővárosi együttes. Kosárdobók: Winter 17, Vizkeletiné 9, Medgyesi 11, Rendkívül nehéz körülmények között — az első napon hűvös, szeles és időnként esős időben, a másodikon végig zuhogó zá­porban — álltak rajthoz az at­léták a Népstadionban és edző­pályáin az országos ügyesség; csapatbajnokság során. Az idény­kezdethez és a rossz időjárás hoz képest mégis több élvonal beli atléta ért el igen jó ered ményt, sőt új országos csapat- csúcsok is születtek. A diósgyőri atléták az első nap szerepeltek eredményesebben, hi­szen ekkor a férfi diszkoszve­tésben 47,54 m-es átlaggal bronz­érmet nyertek! Faragó 61,42 ni­es dobással a nap második leg­jobb eredményét érte el e ver­senyszámban, Fejér (Bp. Hon­véd) mögött, s mindössze 20 cm- rel volt gyengébb az eredmé­nye, mint válogatott társáé. A női súlylökésben a diósgyőri női együttes — Pallayné 14,33 m-t lökött! — 12,32 m-es átlaggal a 4. helyen végzett. A férfi ma­gasugró csapatversenyben a DVTK 188 cm-fs átlaggal 6. lett. A második napi versenyszámok­ban az MTI által kiadott jelentés szerint nem szerzett dobogós he­lyezést á DVTK. Vasárnap Szolnokon rendeztek országos ifjúsági és serdülő csel­gáncsversenyt, amelyen öt egye­sület 65 versenyzőt indított. Az MVSC cselgáncsozói a következő eredményeket érték el. Serdülők. 40 kg: l. Hoffman Imre. 44 kg: 1. Hoffman Géza. 2. Schulhoff Ernő. 48 kg: 1. An­gyal András, 2. Szombati Zsig- mond. Ifjúságiak. 58 kg: 3. Flórusz János. 65 kg: 1. Fafula László. 75 kg: 1. Juhász János. Tehát 5 arany-. 2 ezüst- és 1 bronzérem a vasutas cselgáncso- zók tegnapi „termése-'. Szép eredmény I