Déli Hírlap, 1974. április (6. évfolyam, 77-100. szám)

1974-04-29 / 99. szám

\ Bíró Sándor emlékverseny 77 Fejtetőn 97 a papírforma Ismét bebizonyosodott: Mis­kolc alkalmas nagyszabású — akár nemzetközi — verseny rendezésére! Mert ezúttal a csaknem 600 indulóval meg­rendezett Xlll. Bíró Sándor asztalitenisz emlékverseny rendezői minden tekintetben kitűnőre vizsgáztak. Nem így a válogatott versenyzők, akik úgy tűnt, az Európa-bajnok- ság után kissé „leeresztet­tek” ... A szombati versenynapon már igazi „csillaghullás” volt. Kezdődött azzal, hogy ve- gyespárhsban (57 induló) a Gergel'i—Lothaller kettős biztosa^ verte a Jónyer— Magos• párt. A másik ágon sem /ok hiányzott a nagy meglepetésekhez. Ebben a Nozi tska (Szolnok)—Patrik (Egef) kettős járt az élen. Els.*! együttes szereplésükön két forduló után a 8 közé jutásért a Klampár—Molnár kettőssel kerültek szembe, s ha nem „ijednek” meg a le­hetőségtől ... Klampárék egyébként a döntőbe is ke­servesen kerültek be, miután csak három játszmában — s a harmadikban 25:23-ra — verték a Börzsei—Kisházi kettőst. A vasárnapi döntőben az első játszma bizonytalansá­gai után az egységesebb pá­ros nyert. 1. Gergely (BVSC) —Lothaller (Statisztika), 2. Klampár (Postás)—Molnár (31. sz. Építők), 3. Jónyer (Spartacus)—Magos (Statisz­tika) és Börzsei (BVSC)— Kisházi (Statisztika). A döntő eredménye: 2:1 (—14, 15, 12). A férfipárosban az első játszmát biztosan nyerték Gergelyék. Levegőben lógott az újabb meglepetés, de Jó- nyer jó játéka Klampárt is „felrázta”. Végül: 1. Jónyer (Spartacus)—Klampár (Pos­tás), 2. Gergely (BVSC)—Tí­már (Spartacus), 3. Beleznay (MÉMTE)—Papp (Spartacus) és Rózsás—Harangi (BVSC). A döntőben: 2:1 (—13,15,15).' S következett a legnagyobb meglepetés! A női páros el­ső játszmáját magabiztos já­tékkal nyerték az Európa- bajnokok. Ez azután meg­bosszulta magát, s így: 1. Kisházi—Papp, 2. Magos— Gergely—Lothaller nyerte a riette az egyéniben is győzött Lothaller, 3. Bogyó—Szabó (valamennyi Statisztika) és Csőké (MÁV TI)— Zacher (VM KÖZÉRT). Á döntő: 2:1 (—11, 14, 19). ­Az I. o. női egyéniben a szombati nap bombamegle­petése Magos kiesése volt. A Magost verő Hernádit az­után Molnár búcsúztatta. A másik ágon a legjobb formá­ban levő női versenyző, Lo­thaller biztosan jutott dön­tőbe, s itt is jobb volt. így: 1. Lothaller (Statisztika), 2. Molnár (31. sz. Építők), 3. Hernádi (31. sz. Építők) és Kisházi (Statisztika). Döntő: 3:0 (15, 12, 16). A férfi I. o.-ban is sok meglepő eredmény született. A meglepetések egyik „oko­zója” — örömünkre — Be­leznay volt. Simán „ütötte” ki Gergelyt, majd Timárt. A másik ágon Klampár verte Jónyert, s végül a döntő után: 1. Klampár (Postás), 2. Beleznay (MÉMTE), 3. Jó­nyer és Tímár (mindkettő Spartacus). A döntőben: 3:0 (15, 23, 13). Szalontai és Budai bajnok A Bokodi-emlékversenyen szerzett három első hely után a diósgyőri szakvezetők az országos ifjúsági bajnok­ságra is nagy reményekkel küldték szabadfogású birkó­zóikat. Nos, a DVTK ifjú versenyzői közül kettő is be­váltotta a hozzájuk fűzött re­ményeket, de a harmadiknak sincs különösebb szégyen­keznivalója. Szalontai Zoltán az 52, Budai Pál pedig a 70 kg-osak mezőnyében nyert magyar bajnokságot! Valiko- vics László a 60 kg-os súly­csoportban 5. helyen végzett. A DVTK három verseny­zőjén kívül még a KVSE 4 birkózója képviselte Borso- dot. A kazincbarcikaiak az 52-kg-os súlycsoportban sze­reztek egy ezüst- és egy bronzérmet. Előbbit Pocsai, utóbbit ördögh kapta. A bajnokság egyetlen szép­séghibája az volt, hogy az egyes súlycsoportokat tekint­ve, ezúttal sem volt nagy az induló létszám. Az ifjúsá­giaknál a szigorú versenyki­íráson feltétlenül változtat­ni kellene! vegyespárost és Lothaller Hen- (Szabó István felvétele) II. o. női (104 induló): 1. Vasvári I. (Statisztika), 2. Merényi (BSE), 3. Vasvári II. és Lukács (mindkettő Statisztika). II. o. férfi (118 induló): I. Kreisz (Spartacus), 2. Ta­kács (BVSC), 3. Bárdos (VM Egvetértés) és Németh (Szon­di SE). Serdülő leány (46 induló): 1. Szabó (Statisztika), 2. Ti­hanyi (KSI), 3. Bogyó és Oláh (mindkettő Statisztika). Serdülő fiú (49 induló): 1. Kriston, 2. Gulyás (mindket­tő MEMTE), 3. Skultéti és Szöghi (mindkettő KSI). Az özv. Bíró Sándorné ál­tal felajánlott különdíjat Lo­thaller Henriette nyerte. Bíró Sándor özvegyének vándordíját a legtöbb pontot elért Statisztika (edző: dr. Ormay László) nyerte, míg a MÉMTE vándordíját a KSI kapta. Az emlékverseny tapaszta­latait özv. Bíró Sándorné, dr. Hegedűs Ilona így össze­gezte : — Ügy érzem, ezzel a ver­sennyel is tovább ápoltuk azokat a hagyományokat az asztaliteniszsportban, amely­nek férjem életét szentelte. Remélem, ’ hogy a 13. emlék­versennyel is elősegítettük a sportág népszerűsítését Mis­kolcon, s hozzájárultunk a színvonal további emelésé­hez. TÓTH ZOLTÁN Morváili (2), Váradi, Görgei DVTK­Budaíok 4:0 (1:0) Labdarúgásra nagyon al­kalmas időben került sor a találkozóra, bár a szokásos­nál több csúszkálásból sej­teni lehetett, hogy az eső hagyott némi nyomot maga után. A diósgyőri szurkolók győzelmet vártak a csapat­tól, hiszen tudták, hogy több kisiklást már annak ellenére sem engedhet meg magának a DVTK, hogy változatlanul három ponttal vezeti az NB I. B mezőnyét. A hátralevő hét mérkőzésből ugyanis már csak kettőt játszik itt­hon a DVTK, míg a riváli­sok négyszer (SZMTE, Bé­késcsaba), illetve háromszor (Komló) játszanak hazai pá­lyán. A végül is fölényes hazai győzelemmel végződött ta­lálkozó képén érezni lehe­tett, hogy a diósgyőri játé­kosok tudatában vannak fe­lelősségüknek. Mert ez je­lezte az első félidőben kiha­gyott, s a másodikban ki­használt számos helyzet egy­A^D VTK: Veréb — Ko­vács, Salamon, Hajas, Hajdú — Gá:, Váradi (Oláh) — Udvarev, Horváth, Földesi (Egri), Görgei összeállításban szerepelt a Budafoki MTE Kinizsi elleni találkozón. A DVTK az első percektől kezdve fölényben játszott, amit jelez az is, hogy — a gólokon kívül — már az első félidőben is hat olyan hely­zet adódott a diósgyőri csa­tárok előtt, amiből gólt ér­hettek volna el! Udvaré v, Horváth és Földesi lövései célt tévesztettek. A második félidőben négy nagy helyzet maradt kihasználatlanul — de született három gól! Az ellenfél az első félidőben egyszer, a másodikban pedig kétszer került helyzetbe. Ezekből az utolsó érdemel említést azért, mert az egyéb­ként nem nagyon foglalkoz­,,Csak '32 óra hiányzott... Az uruguayi Juan Alberto meg akarta dönteni annak a nyugat­német polgárnak a „világrekord­ját”, aki 190 órát gyalogolt egy­folytában. Alberto csaknem egy héten át járta szakadatlanul Montevideo központi terét. „Mindössze” 32 órát kellett vol­na még járkálnia, amikor össze­esett és kórházba szállították. Totóeredmények 1. SBTC—FTC 1:2 2 2. Rába ETO—O. Dózsa 1:1 x 3. Csepel—MTK 3:2 1 4. Egyetértés—Videoton 2:0 1 5. Dorog—Szeged 3:0 1 fi. Debrecen—Komló 0:0 x 7. Szekszárd—Ganz-M. 0:1 2 8. Bp. Spart.—Pénzügyőr 3:0 t S. Kistcrenye—BVSC 0:3 2 10. Nyíregyháza—Ózd 0:1 2 11. Bologna—Verona 1:2 2 12. Sampdoria— Róma 0:0 x 13. Internazionale—Juventus 0:2 2 Tétmérkőzés: 14. Vác—Kazincbarcika »3 8 Csaíhú másodszor is győzött Kitűnő verseny a nyitányon Szombaton délelőtt még eléggé rossz hangulatban kémlelték az eget a miskol­ci salakmotoros évadnyitó rendezői, a Borsodi Volán szakosztályának vezetői. Dél­re azonban az időjárás meg­kegyelmezett a salaksport kedvelőinek, délutánra az is kiderült, hogy így — az eső­zés hatására — lett igazán jó a pálya. Tehát jó pályán, és zökkenőmentes rendezés­ben bonyolódott le az ez évi 1. osztályú egyéni országos bajnokság második forduló­ja. Csupán az okozott némi csalódást, hogy a múlt héten megsérült Szőke nem vállal­hatta a versenyzést, de nem jelent meg a rajtnál a leg­utóbbi forduló harmadik he­lyezettje, a debreceni Domo­kos, valamint a salakozás nagy öregje, a gyulai Gyepes Barnabás sem. A nélkülük összejött me­zőny kitűnő verstenyt produ­kált, és a végeredmény a ha­zaiak fölényét jelezte: az el­ső hat között öt miskolci végzett. Csathó ezúttal is igen biztosan motorozott, s végső győzelme egy pillana­tig sem lehetett vitás. Igen jó benyomást keltett az idő­sebbik Sziráczki, valamint az utolsó futamban bukott fia­tal Mészáros (Papp J. SE). Jakab (B. Volán) és Berki (Papp J. SE) is elismerésre méltó eredménnyel zárta a második fordulót. Sőt; ha Berki nem bukik az első fu­tamban, akkor leszoríthatta volna a dobogóról a debre­ceni Perényit. Tekintettel arra, hogy egy- egy bajnoki fordulóban csak a 16-os mezőny legjobb nyolc versenyzője szerezhet pontot, ezért csak az ő eredményei­ket közöljük részletesen. 1 2 3 4 B. öp. 1. Csathó Sándor (BV) 2. Sziráczki István (BV) — 15 4 1------­3. Perényi Pál (DV) 14 4 — 1 — 4. Jakab János (BV) 13 2 2 1 — 5. Berki János (PJ) 11 2 2------­6. Mészáros László (PJ) 1 10 1 3------­7. Radácsi Ferenc (DV) 1 9 12 2 — 8. Zahorán László (SzV) — 9 — 3 2 — — 8 9. Üveges (PJ) 7; 10. Egri (DV) 7; 11. Darázs (SzV) 4; 12. Gregó (PJ) 4, 13. Sziráczki J. (PJ.) 4 14. Izsépl (BV) 3: 15. Oszkó (BV) 2; 16. Bihari (OGSC) 0 pont. (Megjegyzés): 1—4. számok alatt a futamonkéntl helyezések összesítése, B = bukott. öp. = összes pontok száma. BV = Bor­sodi Volán. DV -- Debreceni Vo­lán. PJ = Honvéd Ppp J. SE. SzV. = Szegedi Volán.) Tegnap már újabb versenyen indultak a magyar salakmotoro­sok. A szegedi nemzetközi via­dalt nem kis meglepetésre Za- horán (SzV) 15 ponttal nyerte az egyaránt i—1 pontot szerzeH két NDK-beli és a mögöttük 4. helyen végzett Csathó előtt. (HORVATH) Már-már azt hittük, hogy meglesz az 5. mesterhármas is, de Horváth két gólja után (lásd képeinket) Váradi, majd Görgei következett a gólszerzők sorában (Szabó István felv.) tatott Veréb ritkán látható bravúros vetődéssel ütötte szögletre Tátrai 16 m-es bombáját. Az első félidőben egyetlen gól esett. Hajdú pontosan ívelt Horváthoz, aki nagy­szerű alakítással csapta be a védelmet: egy lövőcsel után elhúzta a labdát, s az így ki­alakult tiszta helyzetből biz­tosan lőtt a kapu közepébe. 1:0. A második félidőben 12 percig kellett a második gól­ra várni. Ezt Horváth indí­totta el, jó labdával szöktet­ve Váradit, akinek lövését Németh a diósgyőri közép­csatár elé öklözte. Horváth hatalmas erővel bombázott a hálóba, 2:0. A 62. percben hatalmas kavarodás támadt a budafoki katiu előtt, több­ször is eljutott a labda az üres kapuig. míg végül Váradi labdáját mgr csak a gólvonalon túlról tudták visszakaparni a védők — ter­mészetesen hiába. 3:0. A végeredmény a 80. percben alakult ki: Salamon labdá­jával Udvarev tört be a ka­pu közelébe, egészen az alap­vonalig. Onnan belőtt, s a befutó Görgei 2 méterről küldött hálót szaggató lövést a léc alá. 4:0. A DVTK tehát ilyen arány­ban is megérdemelt győzel­met aratott. Rászolgáltak er­re a második félidőben mu­tatott, sokszor igen ötletes, kombinatív játékkal is (mint­ha használt volna az, hogy mostanában háromszor is láthatták Mülleréket). Két­ségtelen, hogy a Budafok könnyebb ellenfél volt, mint a legutóbb Diósgyőrben lá­tott csapat, a kiesés ellen küzdő Oroszlány. Persze, ez mit sem von le a teljesít­mény értékéből. A diósgyőri játékosok közül csupán a rossz felfogásban játszó, a játékot sokszor lassító (a szü­netben le ,is cserélt) Földesi nem állítható egyértelműen a dicsérendők sorába. HORVATH KALMAN Három kiállítás az MVSC-Ü Vasas Iszó—MI SC 2:0 (1:0) Hétközben sok gondot okozott a zöld-fehér szakvezetők­nek a csapat összeállítása a rengeteg sérülés miatt, ám an­nak ellenére sem gondolták, hogy a Tábor utcából vere­séggel — méghozzá milyen körülmények között! — térnek majd haza egy sorsdöntőén fontos mérkőzésről. A találkozó lefolyását illetően igaz, csupán telefonbeszélgetésre hivat­kozhatunk; az elkeseredett hangon közölt tények mégis azt bizonygatják, hogy ez a sikertelenség nem valós körülmé­nyek között született meg! Három játékost is kiállított Ta- polczai játékvezető a zöld-fehér együttesből! A Rabcsák — Krompaszky, Herr, Gergely, István — Szabó, Molnár — Lipták, Demkó, Kiss, Karczagi (Lo­cher) összetételben játszó MVSC széllel hátban kezdte a játékot. A labda azonban az első 45 percben lényege­sen többet volt a miskolciak térfelén, mint az Izzóén. A vasutas csatárok képtelenek voltak azt tartani, s a kö­zéppályások is inkább a vé­dekezéssel voltak elfoglalva. Az MVSC jóformán el sem került ebben a játékrészben a fővárosiak kapuja elé, s egyetlen helyzetet sem tu­dott kialakítani! A 35. percben István kezé­nél fogva feltartotta ellenfe­lét, s ezért a miskolci hát­védet a játékvezető leküldte a pályáról! A 40. perc hozta meg az Izzó vezető gólját: Pintér fejelt egy beadást az egyéb­ként jó} védő Rabcsák háló­jába. 1:0. Szünet után teljesen meg­változott a játék képe. Az MVSC tíz emberrel, széllel szemben is támadott, irányí­totta a játékot. Kiss, majd Lipták egyenlíthetett volna, ám az előbbi tiszta helyzet­ben a kapusba lőtt, az utób­bi ívelt labdáját pedig a gól­vonalról fejelték ki a fővá­rosi védők. Foggal köröm­mel védekezett az Izzó. A 70. percben Szabó tört be a 16- oson belülre, ott ollóba fog­ták, majd felvágták. A já­tékvezetői síp néma maradt! Három perccel később Kiss már csak a kapussal állt szemben, amikor hátulról őt is elkaszálták. Tapolczai ek­kor sem ítélt büntetőt! A túloldalon viszont annál in­kább. A 87. percben Herr a 16- oson kívül egy méterrel ke­zezett. A játékvezető — a nézők és játékosok legna­gyobb meglepetésére — a 11-es pontra mutatott! Men- czel be is rúgta a labdát, 2:0. Szabó és Herr tiltakozott a jogtalan büntető miatt, ezért a játékvezető mindkét mis­kolci fiút leküldte a pályá­ról. A balszerencsés körülmé­nyek között elvesztett mér­kőzésen az MVSC-ből igazán jól senki sem játszott, csak Rabcsák szép védéseit illeti elismerés. A három kiállított játékossal viszont nehéz helyzetbe került a zöld-fehér együttes, hiszen az előrelát­ható eltiltások miatt még kétségesebbé válik a követ­kező mérkőzéseken az össze­állítás! M. Gy.