Déli Hírlap, 1974. április (6. évfolyam, 77-100. szám)

1974-04-01 / 77. szám

A bátor támadójáték diadala! Magyarország—Bulgária 3:1 (2:0) „Göcsej fővárosa”, Zalaegerszeg rendezésből és vendéglá­tásból egyaránt csillagos ötösre vizsgázott — állapíthattuk meg a 15. magyar—bolgár találkozó előtt — s mint később kiderült, szurkolásból is; vajon a kényszerből erősen meg­fiatalított, vörös mezben zöld gyepre lépő válogatottunk meghálálja-e mindezeket? — tettük fel önkéntelenül is ön­magunknak ezután a kérdést... !)0 perc elteltével aztán — nem kis örömünkre — igenlő volt a felelet. Fergeteges „Hajrá, magya­rok!” biztatás közben Bonev rossz liadása után már a 2. percben Póczik tört kapura, s 20 méteres, óriási lövése a felső kapufán csattant! Egy perccel ezután pedig meg­született az első magyar g ’ is. Bonev ismét hibázott, s Juhásztól Feketéhez került a labda, aki mellel Fazekas elé perdítette. A szőke középpá­lyás lövése után Goranov maga mögé nyúlt a labdáért, 1:0. Kemény, sok szabályta­lansággal tarkított játék folyt egy ideig ezután a pályán, s a lendületes magyar támadá­sokat a bolgárok jól elhelye­zett „csomagokkal” igyekez­tek széttördelni. Megyesi orra, Fekete lába és Kolár combja — utóbbit le is kel­lett cserélni — bánta a „be­lépőket”, de a kedélyek az­tán lecsitultak. Negyedóra elteltével a bolgárok is „fel­ébredtek”, s előbb Bonev nagy lövése veszélyeztette Mészáros kapuját, majd Pe- nev „nézte el” igen jó hely­zetben Zafirov éles beadását. Közben azonban az igen nagy kedvvel — és jól is! — játszó Póczik háromszor is veszélyeztette Goranov háló­ját. Középpályásaink nagy­szerűen játszottak, a három csatár — annál kevésbé! Igaz, a 37. percben Bene jól eltalált lövése kis híján „be­akadt” a jobb felső sarokba, ám az újabb gólra a 45. percig kellett várni. Megyesi indította Benét, aki klubtársához iveit a jobb oldalról, és Fazekas az 5-ös sarkáról a kapu közepébe lőtt, 2:0. Fordulás után a vendégek kezdtek jobban, s hosszú perceken át a mi térfelün­kön pattogott a labda, de Mészáros kapuja nem került komoly veszélybe. Az 52. percben Megyesi egy kemény „belépő” után sárga lapos figyelmeztetést kapott. Az 59. percben ismét örül­tünk. Fazekas—Bene—Feke­te akciónál Aladzsov vissza­passzolta a labdát a magyar középcsatárhoz, aki az 5-ös- ről a kapu közepébe emelt, 3:0. Egy hét híján fél éve... DV1K—Kecskemét 3:1 (2:1) Az őszi szezonban 9 mérkőzést játszott idegenben a diós­győri NB I. B-s labdarúgó-csapat, s ezek közül kettőt sike­rült megnyernie. Először Dunaújvárosban győzött a DVTK, 3:l-re, majd egy hét híján fél évvel ezelőtt, október 7-én, Várpalotán 1:0 arányban. Tegnap, Kecskeméten, tehát a harmadik idegenbeli győzelem született meg, s ez azt jelen­tette, hogy a Diósgyőr két pontra növelte előnyét a bajnok­ság élén. Az elmúlt héten fényképen mutattuk be a góllövő cipő­jét ismét megtalált Horvátliot, s abbeli reményünket fejez­tük ki, hogy ezt a „csukát” Kecskemétre is magával viszi. Az MTI jelentéséből tudtuk meg először, hogy ez a remé­nyünk valóra vált, hiszen Horváth két gólt lőtt a kecskeméti pályán. Diósgyőr—Kecskemét 3:1 (2:1). Kecskemét, 2000 néző, vezette: Petri. Góllövők: Hor­váth (2), Udvarev, illetve Molnár. A bajnoki tabella éllovasa kevés helyzetét jól használta ki. A mérkőzés részleteit, a gólok történetét a csapat ha­zaérkezése után ismertük meg. A DVTK a következő ösz- szeállitásban játszott: Veréb — Kovács, Salamon. Hajdú — Gál, Hajas — Udvarev, Tatár, Horváth, Váradi (Fe­kete), Görgei. A találkozó első fél órájá­ban a DVTK irányította a játékot. Fölényét jelzi, hogy az első 10 percben Horváth- nak, Udvarevnek és Gálnak is volt egy-egy jó, de mellé szálló lövése. A 15. percben Váradi lövését ütötte ki Gór. A labda Horváth elé került, aki egyből Udvarev elé ját­szott, s a szélső nagy bom­bát lőtt a léc alá, 1:0. Három perccel később Haj­dú, Görgei, Horváth volt a labda útja. A diósgyőri kö­zépcsatár jól fordult le a vé­dőkről, s mintegy 25 m-ről védhetetlenül lőtt a bal fel­ső sarokba, 2:0. A 20. percben akadt má­sodszor dolga Verébnek, aki szépen védte Diószegi 25 ni­es lövését, A kecskemétiek kezdtek magukra találni, s a 31. percben a Salamon és Hajas között kiugró legve­szélyesebb kecskeméti csa­tár, Molnár a kifutó Veréb mellett a bal alsó sarokba lőtt, 2:1. A 35. percben Gál beadá­sát Váradi kapásból lőtte alig fölé. Két perccel később Molnár kiegyenlíthetett vol­na, de nagy helyzetből mel­lé lőtt. A második félidő Tatár nagy lövésével kezdődött, a labda alig szállt mellé. A 10. percben állt be Fekete Vá­radi helyére. A 22. percben dőlt el a mérkőzés: Fekete pontosan beívelt szögletét Horváth bombafejessel küld­te a jobb felső sarokba, 3:1. A Kecskemét ezután már feladta a küzdelmet, bár az utolsó percben Pasek még el­találta a kapufát. Ennek az időszaknak rendkívüli ese­ménye volt, hogy muslica került Petri játékvezető szemébe, aki csak orvosi be­avatkozás után tudta a mér­kőzést tovább vezetni. A korábbi „gyakorlattól” eltérően, a DVTK támadóbb szellemben játszott, megpró­bálva kicsikarni a győzelmet az egyébként nem rossz be­nyomást keltett kecskeméti csapattal szemben. Salamon, Hajas, Gál, Tatár játéka emelhető ki elsősorban, és természetesen Horváth, aki nemcsak eredményességével tűnt ki. HORVÁTH KÁLMÁN Röviddel ezután Fazekas, Bene, Máté volt a labda út­ja és Goranov nagy bravúr­ral mentett! Aztán Sztoja- nov, majd Velicskov bombá­ja jelezte, hogy feljöttek a bolgárok. Középpályásaink — Fazekas kivételével — kis­sé elfáradtak, s az utolsó 20 percben a vendégek nagy erővel támadtak. Csatáraink sem tudták a labdát tartani, s bizony a magyar védelem­re komoly nyomás hárult. A 77. percben jobb oldali szögletrúgás után Megyesi kézzel ütött a labdába, 11-es. Bonev a jobb felső sarokba lőtt, 3:1. Ezután még Denevnek és Benének volt 1—1 helyzet’.-, s aztán — örülhettünk an­nak, amiről bizony kevesen álmodtak: az újoncokkal te­letűzdelt magyar válogatott biztos győzelmet aratott a VB 16-os döntőjére készülő bolgárokkal szemben! A jugoszláv Raus vezetése mellett Zalaegerszegen a kö­vetkezők léptek pályára. Ma­gyarország: Mészáros — Ko­lár (Kántor), Bálint, Vidáts, Megyesi — Juhász, Fazekas, Póczik — Fekete, Bene, Má­té. Bulgária: Goranov — Zafirov, Ivkov, Bancsev (Bo- riszov), Aladzsov (Velicskov) — Penev, Bonev, Sztojanov — Vojnov, Hrisztov (Grigo- rov), Denev. A magyar együttesből Fazekas, Póczik, Bálint és Juhász játéka tet­szett különösen, de Fekete és Máié is eredményesen esett át a „tűzkeresztségen”. (monostori) 3+c ... A kapus „fohás: í”... Az MVSC—Nyíregyházi Spartacus mérkőzésen sok ilyen je­lenet adódott, amikor P.ltsuk már verve volt, de a labda fölé szállt. Jól „fohászkodott’’ a kapus! (Szabó István felv.) Demkó mesterhármasával MVSC—Kyírenbáza 5:1 (1:0) A szombati UEFA-találkozó tízezres szurkolóseregét te­kintve igencsak foghíjasnak tűnt tc-gnap délelőtt a Kubik körlelátója, pedig közel másfélezren voltak kíváncsiak a Rabcsák — Horváth, Herr, Molnár, Gergely — Szabó, Lo­cher — Lukács (Lipták), Demkó, Kiss. Sarkadi összetételben pályára lépő zöld-fehér gárdára. S a nézők többsége azt találgatta; vajon megismétli-e a Vasút a magyar ifik elleni szerdai jó játékot? Mert ha igen, úgy alaposan visszavág­hatnak az őszi nyíregyházi vereségért... Nos, az MVSC mostani teljesítménye elmaradt a szerdaitól, de a „rossz passzban” levő ellenféllel szemben ennyi is elegendő volt a biztos győzelemhez. A Spartacus ugyan esély­telenül jött Miskolcra, ám — dicséretükre legyen mondva! — mégsem álltak be „bek- kelni”. Védelmüket alaposan Vívás Két napon át „tűt sem le­hetett leejteni” a sportcsar­nok edzőtermében: 30 általá­nos és 11 középiskola diák­vívóinak részvételével ott bonyolították le a megyei is­kolás vívóbajnokságot. A kü­lönösen sok miskolci részve­vő azt bizonyítja, hogy a DVTK vívó-sportiskolája egyre jobban „belelendül”, s máris érezteti jótékony ha­tását. Nagyszerű összecsapást hozott a leányok tőrviadala, ahol hár­mas holtverseny után dőlt csak el az első hely sorsa. A fiú tő- rözőknél viszont Sőrés László úgy győzött, hogy összesen csak négy találatot kapott! A középis­kolások összecsapása színvona­lasabb volt, hiszen itt már jó néhány „tapasztalt” versenyző is pástra lépett. Elsősorban az ózdi gimnazisták hívták fel ma­gukra a figyelmet, de jól vívtak a miskolciak is. A most meg­rendezett bajnokság azt bizo­nyítja, hogy a megye vívóéleté­ben örvendetes javulás kezdő­dött, s ez a jövő szempontjából rendkívül biztató. Az általános iskolás verseny dobogós helyezettjei. Fiú tőr (28 induló): 1. Sőrés, 2. Urai (mind­kettő 34. sz. Alt. Isk.). 3. Nyu- lászi (6. sz. Alt. Isk.). Leány tő- (14 induló): 1. Márkivs (19. s: Alt. Isk.), 2. Nagy (40. sz. Ált. Isk.), 3. Ihász (Ózd, Béke­telepi Alt. Isk.). Karri (15 in­duló) : 1. Halmai, 2. Swartz mindkettő özd. Béke-telepi Alt. Isk.), 3. Letrich (32. sz. Ált. Is­kola). A középiskolás verseny dobo­gós helyezettjei. Leány tőr (20 induló): 1. Stefanek M., 2. Kun, 3. Stefanek Zs. (mindhárom özd, József Attila G.). Fiú tőr (12 induló): 1. Patócs (Kilián G.), 2. Asszony! (Villamosipari Szakközépiskola), 3. Balogh (Földes G.). Kard (9 induló): 1. Horváth, 2. Jirkovszky (mind­kettő ózdi József Attila G.), 3. Asszonyi (Villamosipari Szakkö­zépiskola) . R birkózás ió hírverése Szombaton a kora déli órákban rengeteg úttörő za­jongásától vált hangossá a DVTK tornacsarnoka. Elő­ször rendeztek a birkózás északi fellegvárában a leg- fiatalabbaknak országos ver­senyt! Es az indulók létszá­ma igazolta: nem volt hiába­való a szervezéssel járó fá­radozás. Kilenc egyesület 128 versenyzője két fogásnemben mérte össze tudását. Érde­kesség, hogy a legtöbb ver­senyzőt indító kazincbarci­kaiak 4, a rendező hazaiak viszont mindössze 1 arany­érmet szereztek! Eredmények. Szabadfogás összesen 48 induló) 29 kg: I. Simái (Sz.-hely), 2. Nagy (KVSE); 32 kg; 1. Bakos (KVSE); 35 kg: 1. Berkovics (Sz.-hely), 2. Szamosi (KV­SE); 38 kg: 1. Spáczai (FTC), 3. Szilágyi (KVSE); 41 kg: 1 Böhm (Sz.-fehérvár). 3. Be. dizsár (KVSE); 45 kg: 1. Kai- ber (Ganz-M.), 2. Horvinszki (KVSE); 49 kg: 1. Koczka (KVSE); 53 kg: 1. Magdics (Sz.-hely); 58 kg: 1. Lengyel (KVSE); + 58 kg: 1. Bátor­ít (Sz.-hely), 2. Szilágyi (KVSE). Kötöttfogás (összesen 80 induló) 35 kg: 1. Szenttamá­si (FTC); 38 kg: 1. Trugefics (Sz.-fehérvár); 41 kg: 1. Mol­nár (KVSE); 45 kg: 1. Spá- csi (FTC); 53 kg: 1. Tóth (DVTK); 58 kg: 1. Andics (Sz.-hely), 3. Kisvárkonyi (Papp J. SE); 63 kg: 1. Kö­rösi (Ganz-M.); 68 kg: 1. Gás­pár (FTC). — tóth — megerősítették, s valameny- nyi vasutas csatárt szorosan őriztek, de ha alkalmuk adó­dott rá, bátran támadtak is! A miskolciak mégis tartós fölényt tudtak biztosítani — rengeteg gólhelyzetet is ki­dolgozva! — mert a közép­pályásokat tekintve nagy volt a különbség a hazaiak javára. Tervszerűbben, ötle­tesebben szőtték támadásai­kat, mint a sok hibával ját­szó — gyakran csak az „el a labdával a kaputól” elvet valló — nyíregyháziak, s hogy még több gólt nem sze­reztek, az — Demkó kivéte­lével — a csatárok lövőtudo­mányának hiányosságain, gyakran gyámolt^'anságán múlott. A mérkőzés főbb mozzanata : 10. p.: Nagy tűzijáték utál Kiss óriási helyzetben a felső kapufára vágta a labdát. 18. p.: Sarkadi szögletet ívelt be, melyre Locher ugrott leg­magasabbra, s fejéről a labda a jobb alsó sarokba hullt, 1:0. 43. p.: Szabó remek labdával indította Demkót, aki saját tér­feléről nagy vágtát csinált a bal oldalon, és éles szögből a hosz- szú sarokba lőtt. 2:0. 57. p.: Tűzijáték után Kegye az 5-ösön kézzel ütött a labdá­ba; a játékvezető nem látott szándékosságot! 65. p.: Molnár, Locher, Szabó, Demkó volt a labda útja, s az összekötő a 16-osról élesen a jobb alsó sarokba lőtt, 3:0. 66. p.: Az elalvó nyíregyházi védők között Kiss közelről a há­lóba „pofozta” a labdát, 4:0. 71. p.: Sarkadi szögletrúgása nyomán a labda pontosan szállt Demkó fejére, majd onnét a bal alsó sarokba, 5:0. 85. p.: Kiss óriási helyzetben hibázott. ' s ' aZ etőrcvágőtt lab­dával Tóth elnyargalt, maid a rövid sarokba lőtt, 5:1, A helyzetek alapján .zen 'a találkozón az MVSC lénye­gesen megjavíthatta volna gólkülönbségét, s akár két­számjegyű győzelmet is arat­hatott volna, ha egy-két csa­tára nem ennyire indiszpo­nált. A csapatból Horváth, Molnár, Szabó, Demkó és Sarkadi játékát emelhetjük ki. MONOSTORI GYULA Itt maradt a láma! A felszabadulási emlék­versenyek sorozatát a csel- gáncsozók nyitották meg, akik már szombaton tatami­ra léptek a Zalka Máté Gép­ipari Szakközépiskola torna­termében. A két szőnyegen lebonyolított viadalon 12 egyesület 90 versenyzője vett részt, s mivel sok volt az iponos győzelem, a küzdő párolc sűrű váltogatása moz­galmassá cs izgalmassá tette a versenyt. A miskolciak — különösen az MVSC cselgáncsozói — nagyszerűen szerepeltek, aminek következményeként Miskolcon maradt a díszes kivitelű vándorsenleg! Igaz, a felnőttek csupán egy első és két harmadik helyet sze­reztek, s az ifjúságiaktól is többet vártunk — egy arany, 7 otóeredményelí 1. Magyarország—Bulgária 3:1 1 2. Kecskemét—DVTK 1:3 2 3. ßp. Spart—Dunaújváros 4:3 1 4. Pénzügyőr—SZMTE 2:0 1 5- Sz ’noki MÁV—FÖSPED 0:5 2 6. L' nváros—Itudabánya 1:2 2 7. Sa. MÁV—Győ. Dózsa 1:1 x 8. Cesena—Napoli 1:1 x 9. Fiorentina—Milan 3:2 1 10. Intcrnazionale—Bologna l :l x 11. Juventus—Torino 1 :l x 12. Roma—Lazio 1:2 2 13. Sampdoria—Verona 2:1 1 14. Brindisi—Ascoli 1:1 x 4 ezüst és 6 bronz érmet gyűjtöttek — ám a serdülők és úttörők ezúttal is alapo­san kitettek magukért, s 6—6 első és második, valamint a 7, illetve 4 harmadik helyük­kel végül is biztosították a hazai sikert. S mindez Bras- kó Péter edző — aki külön tiszteletdíjat is kapott — va­lamint az MVSC jó nevelő­munkáját dicséri. A legtech­nikásabb versenyző díját is miskolciak kapták: az úttörő kategóriában Varga Sándor, a serdülőknél pedig Hoff­mann Imre és Térjék István. A miskolciak eredményei az úttörő kategóriában. Aranyérme­sek: Varga, Juhász, Nagy, Czingler, Miskolczi és Szeberii. II. helyezettek: Nagy II., Veress, Kollár, Szombnthy. Horváth, Tóth. III. helyezettek: Vati. Csorba, Perjész (mind MVSC) és Czotálc (M. AFIT). A serdülők miskolci aranyér­mesei: Hoffmann, Schulreif. An­gyal, Térjék. Koroknai és Kalas. II. helyezettek: Kerekes. Hoff­mann G.. Varga D., Papp, Nagy és Takács. III. helyezettek: Szombathy. Horváth, Varga K., Molnár, Tóth, Sütő. Mecser (va­lamennyien az MVSC verseny­zői). Az ifjúságiaknál Tóth (M. AFIT) arany. Varga. Fafula, Ju­hász és Stubner ezüst, míg Ju­hász I., Szvoboda. Fehér, Sáfián (mind MVSC), Birk és Oprável (mindkettő M. AFIT) bronz ér­met nyert. A felnőtteknél Juhász első, Szabó és Csendom pedig harma­dik helyezést ért el. A pontversenyt az MVSC nyer­te 74 ponttal a 24 pontot szer­zett Békéscsaba, a 14 pontos Debrecen és a 11 pontos Ep. Spartacus előtt. M. Gy.