Déli Hírlap, 1974. április (6. évfolyam, 77-100. szám)

1974-04-22 / 93. szám

Utánpótlás, hol vagy? Szombaton a Borsod megyei Torna Szövetség rendezésében a DVTK torpacsarnokában került sor a megyei fiú serdülő I—II. osztályú csapatversenyre. Me­gyénk tornászutánpótlására jel­lemző, hogy a versenyen mind­össze három DVTK-s csapat in­dult. Az egy hónap múlva sor­ra kerülő területi verseny előtt ez bizony nem sok jóval ke­csegtet . . . A versenyen egyébként néhány szépen kivitelezett gyakorlatot láthattunk. Ezek sorából is ki­emelkedett a II. osztályú Fodor Zsolt tdlaj-, Csányi Zsolt és Tóth István gyűrű- és Tolcsvay György ugrásgyakorlata. A ser­dülő I. o. csapatban Andráska István számított a favoritnak, aki minden szeren 9 pont feletti tel­jesítményt nyújtott. Virág István edző tanítványától a serdülő baj­nokság és az úttörő-olimpia so­rán sokat várnak a szakembe­rek. Rajta kívül Bányai 9.5 pon­tos ugrása és Doszpoly 9,3-as gyűrűgyakorlata érdemel dicsé­retet. Eredmények. Serdülő I. o. (1 induló): DVTK Sí 267.4 p. Ser­dülő II. o. (2 induló): 1. DVTK Sí „A” 264,1 p., 2. DVTK Sí .,B” 250,0 p. (tótíi) + Lipták (háttal, 7-es számmal) Szabóhoz játszott (képünkön éppen Lipták takarja), aki egyből nagy erejű lövést küldött a kapu bal oldalába. A sötétmezes vendég védőknek már nem maradt idejük a beaimtkozásra. (Szabó István felvétele) 85 percig 0:2 voll! Komlo-DVTK 2:2 (1:0) Palotai játékvezető irányí­tásával kezdődött Komlón az NB I. B rangadó mérkőzése. A következő összeállítású csapatok kezdtek. Komló: Erdősi — Tallosi, Kovács, Csordás, hahó, Pál, Cs. Kovács, Kolesánszki, Kiss, Dárdai, Holman. DVTK: Veréb — Kovács, Hajas, Hajdú, Gál, Váradt, Udvarev, Salamon, Horváth, Tatár, Fekete. Némi meglepetést okozott, hogy Görgei nem került az egyébként 4—3—3-as felállí­tásban játszó kezdő csapatba. A Diósgyőr egyébként mind­két cserelehetőségét kihasz­nálta, hiszen a szünetben Ta­tár helyére Oláh állt be, majd a második félidő 15. percében Feketét Görgei vál­totta föl. Jó iramú, élvezetes küzdel­met vívott már az első per­cekben is a két együttes. Érthetően a hazaiak kaptak hamarabb lábra, és« Dárdai lövését már az 5. percben csak szögletre tudta hárítani Veréb. 1:0 A 13. perc hozta meg a komlóiak vezető gólját. Jobb oldali beadás után kavaro­dás támadt a diósgyőri vé­delemben, s a berobbanó if­júsági válogatott Kiss közel­ről lőtt a hálóba, 1:0. Az első félidőben a DVTK jobbára védekezett az előzetesen ér­kező jó híreket igazoló Kom­ló ellenében. 11-es! A második félidő az első­höz hasonlóan komlói góllal „kezdődött”. A 8. percben a fürge, erőszakos és rendkí­vül jól cselező Cs. Kovács tört a diósgyőri 16-oson be­lülre. Itt Hajdúval „találko­zott”, s ennek végeredmé­nyeként Palotai a 11-es pont­ra mutatott. A büntetőt Dár­dai biztosan értékesítette, 2:0. A mérkőzés képe ezt köve­tően arra engedett következ­tetni, hogy a komlóiak biz­tosan őrzik meg a kétgólos vezetésüket. A hazai közön­ség elsősorban annak a Cs. Kovácsnak a játékát élvezte, akinek híre már a mérkő­alHas A MÁV miskolci Járműjavító Üzem alkalmaz lakatos és he­gesztő szakmunkásokat, valamint segédmunkásokat. Jelentkezés az Asem munkaügyi osztályán, Mis- ttwic, Tiszai pályaudvar (bejárat az aluljáróból). zést megelőzően Diósgyőrbe is eljutott. 3 perc alatt Komlón már mindenki el­könyvelte a győzelmet és az ezzel járó felzárkózási lehe­tőséget, amikor a DVTK há­rom perc leforgása alatt visz- szahozta a sírból az egyik pontot. A 85. percben Udva­rev szerezte meg a szépítő gólt (2:1), majd a 88. perc­ben szabadrúgáshoz jutott a Diósgyőr. Az ekkor már be­kötött fejjel játszó Horváth állt neki a szabadrúgásnak, s jól eltalált lövése a sorfal mellett elzúgva bombaként vágódott Erdősi hálójába, 2:2. . A mérkőzés után jó néhány percig foglalt volt a komlói pálya telefonja, így már nem sikerült Hőrich Tiborral be­szélnünk. Várta viszont a hí­vást Vízhányó Imre, a Nép­sport komlói tudósítója, aki szívesen vállalkozott arra, hogy összefoglalja a találko­zó eseményeit. A következő­ket mondotta: Lgy mint íavaly „A végig nagy iramú, küzdel­mes mérkőzésen biztos győzel­A szurkolók többsége azért szereti a kosárlabdázást, mert időnként rendkívüli izgalma­kat tartogat e játék. Nos, iz­galmakban szombaton sem szűkölködtek a Kilián Gim­názium tornatermében a né­zők. A korai kezdés ellenére is szép számmal szurkoltak a hazaiak sikeréért — több­ségében az órákról „bliccelő” diákok. S hogy az izgalmak fokozódjanak — erről a kri­tikán aluli játékvezetést pro­dukáló bírák gondoskodtak... DVTK— VASAS IZZÖ 57:50 (32:28) Mindkét csapat emberfogá- sos játékot választott, de míg a diósgyőriek csak palánkjuk alatt tették ezt, addig az új­pestiek egész pályán kísér­ték a rájuk bízott játékoso­kat. Az ideges, kapkodó já­tékra mi sem jellemzőbb, mint az: fej fej mellett ha­ladtak a csapatok. (11. perc: 16:18, 17 perc: 25:24.) Az utolsó pillanatokban a piros­fehérek rohamoztak — si­kerrel. A II. félidő elején alig né­hány pillanat alatt elfogyott az előny. (2. perc: 32:34.) Rendkívül sokat hibáztak ek­kor a győzelmet gyorsan megszerezni akaró, időnként fejetlenül játszó hazaiak. A félidő derekán ismét öt pont­met szalasztott el a Komló. Kö­zéppályásai révén a bányász csapat uralta a mezőnyt, és nagy helyzeteket is teremtett. Már- már úgy látszott, hogy a DVTK súlyos vereséget szenved, amikor a DVTK — a komlóiakkal ellen­tétben — kihasználta az utolsó percekben adódó lehetőségei'. A két gól érdekes körülmények kö­zött született. A 85. percben Gör­gei keresztlabdájával Udvarev el­futott és 10 m-röl védhetetlenül bombázott a jobb sarokba. Két perccel a befejezés előtt viszont Horváth a bal sarokba helyezte szabadrúgását. És ezzel megis­métlődött a tavalyi mérkőzés, az, ami egy esztendővel történt, ak­kor is az utolsó pillanatban men­tett meg egy pontot Komlón a Diósgyőr." Sikerült tehát a némileg „terven felülinek” is minő­síthető pontszerzés, amire azonban — mint szombati számolgatásunk kapcsán is írtuk — igen nagy szükség volt, hiszen a feljutás bizto­sításához minden idegenbeli pont aranyat ér. Szerencsés körülmény, hogy a másik rangadó, a Békéscsaba—Szol­nok találkozó is döntetlenre (0:0) végződött. Így a DVTK hárompontos előnye megma­radt, s esélyei némileg javul­tak. ra nőtt az előny, ám a játék­vezetők jóvoltából rendkívüli izgalmakkal fejeződött be a mérkőzés, öt másodperccel a befejezés előtt teljésen ártal­matlan helyzetben elvettek a labdát a DVTK-tól, s két büntetőt ítéltek. Az ered­mény 57:56 volt! „Szerencsé­re” a Vasas Izzó játékosa hi­bázott — itthon maradiakét bajnoki pont! Kosárdobók: Vízkeletiné (12), Winter (11), Spisák (9), Medgyesi (8), Holyevácz (7), Hegedűs (4). Áronné, Széná- si (3—3). Jók: Spisák, Holyevácz, Víz­keletiné. TFSE—DVTK 60:44 (31:27) Meglepetésre a diósgyőri­ek egyenrangú ellenfélnek bizonyultak — egészen a má­sodik félidő 16. percéig. Az első félidőben'jól felnőttek a feladathoz a játékosok, ezt egyébként az eredmény is mutatja. Levegőben lógott a meglepetés, ám Medgyesi ki­pontozódott és a TF-es Csa­bai három perc alatt tíz pon­tot szerzett — és ezzel el­úszott a pontszerzés remé­nye. Kosárdobók: Winter (14), Vízkeletiné (9), Spisák (7), Szénást (6), Hegedűs, Med­gyesi (4—4). S VP 74 A nagy szurkolásban a szülőkkel, tanárokkal ala­posan „megerősített” 10. sz. iskola bizonyult a legjobb­nak. A négy csapat versengésé­ben azután úgy tűnt, a Ka­towice úti iskola színeiben szereplő kispajtások sem akarnak lemaradni szurkoló- társaik mögött. Már az első gyakorlatok után az élre „áll­tak”, s vezetésüket mindösz- sze egyszer „adták át” az elő­ző két évben győztes Kilián- délielcnek. Az utolsó számok­ban azután a közönség hang­orkánjától kísérve Tama.y Gáborné tanítványai reme­kül hajráztak, s 267 pontos összteljesítménnyel szerezték meg az első helyet, s lettek a városi úttörőelnökség dí­szes vándorserlegének védői A második helyen a 24. sz. Kilián-déli iskola csapata végzett 248 ponttal, míg a harmadik helyezett a 40. sz. Győri kapui iskola lett 184 ponttal. A döntő negyedik helyezettje a 6. sz. Palóczy iskola 116 pontot szerzett. A verseny befejeztével a 30. sz. iskola művészi torná­szai (vezetőjük: Pesthy Györgyné) mutattak be szín­vonalas gyakorlatot, majd sor került az eredményhirde­tésre. A csapatoknak Fillöp Péter, a KISZ városi bizott­ságának első titkára és Krasz- nai Gáborné, a városi úttörő­titkár adta át az értékes dí­jakat, okleveleket. T. Z. Jók: Winter, Vízkeletiné és kipontozódásáig Medgyesi és Spisák. T. Z. ★ Többek kérésére ezúton módo­sítjuk a középfokú iskolák má­sodik korcsoportos országos baj­nokságának végeredményét, ahol — a Népsport tudósítása alapján — a Kilián Gimnázium csapatát negyedik helyezettként tudósítot­tuk. Mint kiderült, a kiliánisták bronzérmet szereztek a székes- fehérváriak előtt. MEAFC—KÖZGAZDASAGI ESE 68:60 (41:34) Ideges, rossz játékkal kezdett a MEAFC. s az első 10 percben védekezésben és támadásban egya.ánt hibát hibára halmozott. Különösen feltűnő volt a sok ..eladott” labda, s a távoli do­bások pontatlansága. A gyakori cserék Is csak 1G:1G után hoztak változást a játékban, s eredmé­nyes lerohanásos támadásokkal 4 perc alatt 12 pontos előnyre tettek szert. A félidő végén ugyan az emberfogásos védeke­zésben történt „kihagyások” mi­att csökkent az előny, de a tá­madójáték megnyugtató volt. Fordulás után javult a védő­munka. s a támadókedv sem csökkent. A hazaiak lendületét az igen gyakori — kedélyeket ugyancsak borzoló — játékveze­tői tévedések sem tudták meg­törni. s az előny egyre nőtt. Az­tán Vargát és Magyart kipontoz­ták, s ez meglátszott a további eredményességen. A MEAFC győzelme azonban Így sem for­gott veszélyben. Kosárdobók: Magyar (15), Né­meth (14), Varga (13), Kinter F. (12), Bardócz (6), Kerekes (5), Kinter Gy. (2), Béres (1). HORVÁTH KÁLMÁN Kosárlabda NB I. Kettős forduló—egy győzelemmel Egy kapura... MVSC—Kisterenye 4:1 (3:0) , A kellemetlen, hűvös, esőre hajló idő ellenére is közel két­ezer néző jött ki a Kubikba, hogy tanúja legyen az „új soro­zat” kezdetének. Szándékosan írtunk „nézőt” és nem szur­kolót, mert a lelátókon helyet foglalók az MVSC hatalmas fölénye, s a négy remekbe szabott gól ellenére sem nagyon lelkesedett, nem biztatta a csapatot! Az új sorozat kezdetén pedig ugyancsak ráfért volna a buzdítás a játékosokra, hi­szen most már nem csak az a fontos, hogy a hat hazai mér­kőzést megnyerje a zöld-fehér gárda, hanem az is lényeges, hogy milyen gólkülönbséggel marad itthon a két bajnoki pont! Gyors góllal kezdett a zöld­fehér gárda, és szemre is tet­szetős, ügyes adogatásokkal teljesen megzavarták a ven­dég együttest. Igaz, a Bá­nyász hadrendje is meg­könnyítette a hazai játéko­sok dolgát, mert nem fogtak embert — még Kiss sem ka­pott „tapadó” testőrt —, te­rületet védtek; azt is kap­kodva és igen bizonytalanul. Az MVSC a játékidő legna­gyobb részében szinte „egy- kapuzott”. A védők fölényes biztonsággal verték vissza már a felezővonalnál a Toldi —Takács képviselte kétsze­mélyes „csatársor” erőtlen kísérletezéseit — Rabcsák- nak csak egy védeni valója akadt a 32. percben —, a középpályások pedig — kü­lönösen Molnár — jobbnál jobb labdákkal tömték a he­lyüket sokat változtató, s helyzeteket is ügyesen kidol­gozó csatárokat. Az első 45. percnek is bővebb „gólter­mése” lehetett volna, ha töb­bet és bátrabban lőnek távol­ról, önzetlenebbül játsszák meg egymást, vagy Szabó, Demkó, Karczagi és Molnár pontosabban céloznak. Fordulás után is ott foly­tatta a Vasút, ahol szünet előtt abbahagyta: lendülete­sen támadott és egymás után alakította ki a gólhelyzeteket. Rövid idő alatt Szabó, Kar­czagi, Kiss nyelhette volna a gólok számat, de elügyet- lenkedték a jó alkalmakat. Aztán a fellazult hazai vé­delem „jóvoltából” Rabcsálc- nak három meleg helyzetet is tisztáznia kellett. Hosszú percekre kiegyenlí­tett lett a játék, mert a kö­zéppályán lelassult az MVSC, a csatársor átütő erejét pe­dig a teljesen enervált Kiss fogta le. Aztán olyan dolog történt a 75. percben, amilyet hosszú ideje nem láttak mar a Kubikba járó nézők: az ed­ző lecserélte a csapatkapi­tányt! A friss erőként beállt Krompaszki igyekezett bizo­nyítani, hogy helye van a csapatban, s ez újra lendü­letbe is hozta a hazaiakat. Ismét sorozatban alakították ki a százszázalékos helyzete­ket, de a kisterenyei háló már csak egyszer zörrent. A gólok története: 1. p.: Demkó a jó helyzetben levő Szabóhoz gurított, aki 20 m-ről óriási gólt lőtt a bal felső sarokba, 1:0. 21. p.: Bal szélen futott az MVSC támadása, s az alapvonal tájáról belőtt labdába Demkó- nak csak a lábát kellett bele­tennie. Középen zörrent a háló, 2:0. 26. p.: Szabó—Kiss volt a labda útja, majd a beívelés után az őrizetlenül hagyott Demkó a 16- osról nagy erővel lőtt a jobb sarokba, 3:0. 75. p.: Lipták lendületes elfu­tás után középre adott, s a tisz­tán álló Szabó 20 m-ről bomba­gólt lőtt, 4:0. 90. p.: A hazai védők a játék végét jelző sípszóra vártak, mi­közben Toldi elé került egy lab­da. A Bányász csatára a kifutó Rabcsák fölött emelt a hálóba, 4:1. Az MVSC Rabcsák — Horváth, Herr, Gergely, István, Szabó, Molnár, Lipták, Demkó, Kiss (Krompaszki), Karczagi összeté­telben pályára lépett együttesé­ből Rabcsák, Gergely, Molnár, Demkó és Karczagi játéka emel­kedett ki. Monostori Gyula Három NB ITI-as csapa­tunk lépett vasárnap hazai környezetben pályára, s mind­három két bajnoki ponttal gazdagabban vonult onnét le. Kellemes meglepetés ez, hi­szen őszintén szólva, az elő­zetes esélylatolgatások kö­vetkeztében a MEAFC-tól bizony nem vártunk teljes sikert. Igaz, a Volán és a Papp J. SE győzelmét is jó­val könnyebbnek hittük, mint amennyire „verejtékesre” si­kerültek azok! B. VOLÁN—TRENCSSNYI SE 3:2 (3:0) Meglepetésre a vendég együt­tes rohamaival kezdődött a ta­lálkozó, s a Volán csak negyed­óra elteltével lendült igazán já­tékba. Akkor viszont a veze­tést is megszerezte! A szélen elfutó Pál beadásából Vasvári fej­jel zörrentette meg a hálót, 1:0. Átvette a játék irányítását a ha­zai gárda, s a 22. percben nö­velte előnyét. Kezezés miatt megítélt büntetőből Karaes volt eredményes, 2:0. Mintegy 10 percnyi hullámzó játék után Ker­tész szabadrúgását Vasvári az elalvó védők között pöckölte a hálóba, 3:0. A gól után ismét nagy fölénybe került a Volán, ám sorozatban hagyta ki a jobb­nál jobb helyzeteket. Fordulás után gyorsan gólt szerzett a vendégegyüttes. Jó­nás kihasználta a kapkodó hazai védelem hibáját, s fejessel szé­pített, 3:1. A gél teljesen meg­zavarta a Volánt, s hajráig Hon­véd-rohamokkal teltek a percek. A 77. percben Jónás újabb gólt fejelt, 3:2. A befejezés előtt Vi­tányi feleslegesen futott ki ka­pujából,- s kis híján a vendégek kiegyenlítettek. B. Volán: Vitányi — Magyar, Soós, Juhász, Karaes, Tóth, Ist­ván, Lója (Vári), Vasvári, Ker­tész, Pál. Az együttesből Ker­tész, Vasvári és Tóth játékát kell dicsérni. PAPP J. SE— PETÖl’IBANYA 2:0 (0:0) Az első percek hazai rohamai nem sejtették, hogy milyen ke­serves küzdelem árán marad Miskolcon a 2 bajnoki pont. A lendület azonban csupán 10 per­cig tartott, aztán a középpálya teljesen a vendégek birtokába került. A Bányász a 15. percben kis híján vezetést is szerzett, s csak Kun lélekjelenlétén — no, meg a kapufa szilárdságán — múlott, hogy ez nem történt meg. A Honvéd kapusának ké­sőbb is volt két óriási védése; Konkoly és Uosvai viszont nem tudta kihasználni a vendégk'apus három nagy hibáját! Szünet után 5 perc alatt el­dőlt a mérkőzés. Az 51. percben Miklán beadását Simkó fejjel csúsztatta a hálóba, majd 5 perc múlva Miklán a félpályáról in­dulva lefutotta a védőket és jól helyezett lövéssel újabb gólt szerzett. Ez felpaprikázta a ven­dégeket, s óriási lendülettel tö­rekedtek ők is a gólszerzésre. A mérkőzés végéig hatalmas nyo­más nehezedett a hazaiak ka­pujára, ám az eredmény már nem változott. A Kun -r Forgács, Körösi, Roffa, Orbán, Ilosvai, Karajz, Simkó, Miklán, Molnár (Adám), Konkoly felállításban szereplő miskolciak közül Karajz, Kun és Körösi nyújtott átlagon felüli teljesítményt. MEAFC— BP. TÖREKVÉS 1:0 (Őrt)) Jó iramú, változatos, kemény küzdelmekkel tarkított mérkő­zést láttunk az egyetemvárosi pályán. A miskolciaknak az első 45 percben ment jobban a já­ték. Bátrabban támadtak és sok gólhelyzetet is kidolgoztak, ám az ,,i-re” nem sikerült a pontot feltenniük. Fordulás után a fő­városi együttes /erővel jobban bírta, de a kitűnően védekező egyetemisták kapuját nem tudták bevenni. A két pont sorsa a 88. percben dőlt el, amikor egy köz­vetett szabadrúgásból Szabó volt eredményes. A Pora — Viola, Leiszt, Papp, Bárczi, Fenyvesi, Magyar, Kere- csényi, Tatár (Köteles), Horák, Szabó felállításban játszó ME­AFC csapatából Viola, Leiszt, Horák és Szabó játékát illeti el­sősorban dicséret. / Verejtékes győzelmek az 1 lll-kai