Déli Hírlap, 1972. december (4. évfolyam, 283-306. szám)

1972-12-04 / 285. szám

Szurgent két góljával Csepel-DVTK 2:0 (0:0) Vasárnap délelőtt játszotta le 13. őszi NB 1-es mérkőzését Csepelen a DVTK. Az általában hazai fölénnyel zajló talál­kozó három perc alatt dőlt el — az egykori diósgyőri játé­kos, Szurgent főszereplésével. (Németh Miklós nem játszott, s így a kettős ékkel felálló csepeliek között az ő feladata volt a góllövés.) Ezerötszáz néző volt kíváncsi a Katona vezette találkozóra, amelyen a két csapat a következő összetételben szerepelt: Csepel: Hajdú — Pető, Molnár, Kandi. Hunyadi — Gulyás, Somogyi — Bartos, Buronyi, Szurgent, Vízi. DVTK: Veréb — Gál — Tamás, Salamon, Kendi (Fekete), Kolláth — Vass, Hajas — Udvarev, Horváth, Sikora (Tábori). Lőtér volt a sportcsarnok A vidék-bajnoksáq ár/ 'ár* to pro baja Ismét új sportág vette birtokába a miskolci sportcsarno­kot. A szombaton kezdődött, s vasárnap délben befejeződött versenyen órákon át váltogatták egymást a lövések, a küz­dőtérre telepített 20 lőállásbán — mégsem volt fegyverdör­gés. Sőt, a golyófogó lemezre vágódott lövedékek fémes csattanása is fülsértőén hatott a nagy csendben. Ennek két oka volt. Az egyik: a légpuska és a légpisztoly nem dörren; a másik: a szembántóan üres lelátókon csak a „szakma­beliek” üldögéltek állványos távcsöveik mögött. Ök pedig még suttogással sem igen zavarták a versenyre koncentráló társaikat — pedig jó részük itt is feltette a „nyári” lőterek fontos kellékét, a hangtompító íülvédőt. Ez a viadal egyéb­ként nemcsak újszerűsége miatt érdemelt volna nagyobb ér­deklődést, hanem azért is, mert valóban kitűnő versenyen mérte össze erejét a magyar élvonal — köztük olimpiai, vi­lág- és Európa-bajnokok. Ami végleg lecsillapította a kedélyeket... A 89. percben előbb Marosi, majd Buczkó lövését hárították a Volán védői, aztán Sárközi (a kapustól takarva) a jól érkező Demkó elé pöccintett, s a nyurga csatár lövése után Buczkó már öle­lésre hajlik és Locker is „megadja” magát érzelmeinek. MVSC—Bp. Volán 2:0 (1:0). (Szabó István felvétele) Szikrázott a fű is MVSC—Bp. Volán 2:0 (1:0) Kellemes idő, utolsó bazar mérkőzés, jó formában levő csapat, s egy győzelem lehetősége... Ezek párosultak tegnap délután egymással a Kubikban; nem csoda hát, hogy közel háromezer néző várta a Kristóf játékvezető irányításával pályára lépő csapatokat. Persze, a találkozó megkezdése előtt még senki sem gondolta, hogy olyan küzdelmet lát majd —, jó játék nélkül, de hazai győzelemmel! — amely a har­cosságáról híres NB I. B mezőnyében is párját ritkítja. Ki­lencven percen keresztül, szinte a fű is szikrázott! A vendégcsapat a lehető legpasszívabb felállást vá­lasztotta — kezdődik az MTI tudósítójának jelentése. (Ha megfigyeljük a csapat szer­kezeti felépítését, nem na­gyon lehet vitatkozni ezzel a megállapítással. Legfeljebb annyit lehet hozzátenni, hogy meglepetést okozott számunkra Salamon és Vass középpályás mivolta, hiszen nemigen lehet otthonos szá­mukra ez a szerepkör.) A továbbiakban így ír a tu­dósító: A diósgyőriek a legjobb esetbep is csak 2—3 játékos- sul próbálkoztak támadni. Salamon új szerepkört ka­pott, Gulyásra kellett vi­gyáznia. Az első percek csap­kodó játékában csupán az okozott izgalmat, hogy Mol­nár „életveszélyesen” adott haza, s a berobbanó Hor­váth épphogy csak fölé pör­gette a labdát. A 16. perc­ben Gulyás jó bejátszása után Buronyi elől Veréb ki- vsíődve mentett. A 21. percben Salamon kí­méletlenül leterítette Somo­gyit. A szabadrúgást Vízi lőtte, s a labda egy védőt leintve a bal kapufa mellett hagyta el a játékteret. A 28. percben ismét, a csepeli Mol­nár okozott gondot Hajdú­nak — újabb könnyelmű ha­ladással. A csepeli fiatalok lendületesen játszottak, de nem értették meg egymást. A 30. percben Salamon meg­rúgta Petőt, s ezért sárga la­pot kapott. (Salamon második szabálvta- iankodása az idegesség jele volt, ami minden valószínűség szerint a számára szokatlen, s nem elő­nyös feladatkörből is adódott.) A 37. percben Somogyi el­hagyta a játékteret, Losori- cyi állt be helyette. A 40. percben egy hirtelen diós­győri támadás majdnem gólt hozott. Udvarev alig lőtt a jobb kapufa mellé. A fél­idő utolsó percében Buronyi fejese a felső lécről (!) vá­gódott vissza a mezőnybe. A második félidőben a ha­zaiak feledtették az első 45 perc gyenge játékát. Az 52. percben Hunyadi 25 méteres bombáját kellett ki tornász­nia Verébnek a bal felső sa­rokból. majd Szurgent feje­sét tette ártalmatlanná az Ismét egyre jobban formába lendülő diósgyőri kapus. A következő percekben azon­ban már az ő tudománya is kevésnek bizonyult. Az 54. percben Vízi rávág­ta a labdát, ami egy védőről Szurgent elé pattant, s a csa­tár közelről nem hibázott, 1:0. Három perccel később is­mét Szurgent volt eredmé­nyes, ekkor Bartos beadá­sát fejelte — Kendi vállán támaszkodva — magasan fel­ugorva a hálóba, 2:0. A 63. percben Udvarev keverte meg a csepeli vé­delmet, de aztán Hajdú vé­dett, s ugyanebben a perc­ben zajlott le a diósgyőri csere is. Ezután _ már csak egy esemény történt: a 77. percben Kajdi majdnem a jobb felső sarokba talált. Az első perctől kezdve csupán egy dolog volt kér­déses, mégpedig az. hogy a Csepel mikor töri át a szin­te csak védekező diósgyőri­ek megerősített hátsó alak­zatait. Fordulás után szinte csak a Csepelé volt a labda, s a hazaiak több helyzete közül kettőt értékesítve nyertek. A diósgyőriek közül Ve­réb, Gál, Tamás és Udvarev teljesítményét emelte ki a tudósító. Az előmérkőzésen az ed­dig is kitűnően szereolő, s a második helyen tanyázó di­ósgyőri tartalékcsapat 3:2- re nyert, megerősítve ezzel pozícióját. Öröm az üröm­ben, s talán egy kicsit biz­tató is a jövőt tekintve, hogy a tartalékok ilyen kitűnően szerepeljek. HORVÁTH KÁLMÁN — Nem vártunk maximá­lis teljesítményeket — som­mázta o, látottakat Kiss­györgy Lajos, a válogatott mestere — hiszen augusztus óta ez volt az első nagyobb szabású hazai verseny. Vgy látszik, a nagy lét mégis jótékonyan hatott a sport­lövők többségére. 1973-ban Linzben rende­zik meg a sportlövők Euró- pa-bajnokságát. Ez a nagy verseny, az osztrák város lő­téren váló rajthoz állás le­hetősége, valóban jelentőssé és fontossá avatta a légpus­ka és légpisztoly első. Mis­kolcon rendezett válogató versenyét. Minden versenyszámban jó eredmények születtek, amit a szakemberek is várakozá­son felülinek minősítettek. Nem így a légpisztolyos vi­lágbajnokunk, Marosvári Kornél, aki csak a lőtérrel és a környezettel volt rend­kívüli módon megelegédve — az eredménnyel már ke­vésbé; s nemcsak azért, mert negyedik lett! Igaz, a válogatási szinten felül lőtt, de a világbajnok joggal vár többet önmagától. Külön elismerést érdemel­nek az MHSZ miskolci ve­zetői és szakemberei. akik a semmiből két hét alatt te­remtették meg ezt a lőteret, amire egyébként Marosvári túlzás nélkül mondhatta: ,,Amerikában sem láttam jobbat”, Ez a vélemény egyébként azért is örvende­tes. mert így a januári ugyancsak itt megrendezen­dő vidék-bajnokság sikere is biztosítottnak látszik. A légpuskával és légpisz­tollyal lebonyolított verseny eredménylistáját nem közöl­jük részletesen, hiszen a ne­vek jó része ismeretlen a miskolci olvasók számára. Annyit azonban érdemes ki­emelni, hogy a légpuskások versenyében a férfiak között a 378 körrel győztes Abo- nyi (BHSE) mögött Nagy Béla 374 körrel lett második, míg Hammeri László (Ű. Dó­zsa) olimpiai bajnokunk a számára szokatlan fegyver­rel 371 körrel csak az ötö­dik lett! Hogy mennyire más a légfegyver, mint a dörrenő puska, azt Papp La­jos 356 körös eredménye is bizonyítja. A légpisztoly- versenyt újpesti versenyző nyerte. Marosvári Kornél a 381 körrel győztes Seres mögött 375 körrel a negye­dik lett. monostor: gyula Eoy játszma előny N1M—Levszki SzpartaU Szófia (S, —10, —9, 1, 4) Ezzel a mérkőzéssel a magyar bajnok NIM megkezdte a röp­labda női BEK-ben szereplését. A győzelem ellenére az egy játszma előny igen kevésnek tűnik, s ez azt jelenti, hogy a magyar osapat bravúros teljesít­ménnyel Ismételheti meg két évvel ezelőtti sikerét, amikor a BEK-ben ezüstérmet nyert. Öt csatár, nyolc védő... Ez volt a két csapat felállá­si szisztémája, s ez a talál­kozó elején meg is szabta a játék alakulását. Lendülete­sen támadott a Vasút! Az el­ső 5 percben Demkó előtt két lehetőség is nyílt a ve­zetés megszerzésére, de előbb fejjel, majd lábbal küldte kapu fölé tiszta gólhelyzetből a labdát. A gólra így sem kellett sokáig várni. A 8. percben Krompaszky balról beívelt, Demkó fejjel tovább csúsztatta a labdát, Marosi pedig éles szögből a háló jobb sarkába gurított, 1:0. Újrakezdés után Kosa a gólvonalról (!) mentett. Ki- támadtak a fővárosiak, s ki­egyenlítetté és igen kemény- nyé vált a játék. Előbb Ma­rosi sérült meg, aztán Ko­sának „tettek oda”. A ha­zaiak akciói viszont a kapura voltak veszélyesebbek. A 16. percben Buczkó óriási lövését hárította bravúrral a fővá­rosi kapus, majd Locker lőtt a hálóba — lesről. Egyre több lett a kapkodás, és a szabálytalanság; állandóan szólt a játékvezető sípja. A 30. percben Marosi sa­ját térfeléről indulva három védőt kicselezett, aztán erő­sen kisodródva a kapu fölé emelt, pedig bent három tár­sa is üresen várta a labdát. Többet támadott az MVSC, ám a csatárok sokat körül- ményeskedtek. A 35. perc­ben Sárközi ugrott ki tisz­tán egy átadással, a lövés­sel azonban kivárt, s egy láb becsúszott. Aztán Buczkót állította meg tévesen a já­tékvezető les címén, majd Rapcsák tornázott ki egy 20 méteres szabadrúgást a felső „pipából”. A további percek hullámzó játékát már csak Buczikó nagy lövése és Tö­rök sárgalapos figyelmezte­tése (Krompaszky felvágásá­ért) élénkítette. Fordulás után a VOLÁN kapott jobban lábra, s a 47. percben Rapcsák óriási bra­vúrral védte Török két lé­pésről leadott lövését, majd Kosa mentett a gólvonalon. Perceken keresztül nagy volt a fővárosiak nyomása, de a védők Molnár L. vezényleté­vel nagyszerűen állták a ro­hamokat. Szikrázóan ke­ménnyé vált a játék, s eb­ben a VOLÁN járt az élen! A rengeteg szabálytalanság miatt nemcsak a folyama­tosság szűnt meg mintegy ne­gyedórára, de helyzetek sem alakultak ki. A 66. percben Kiss szándé­kosan beleugroit Krompaszky ~ ba, akit. le kellett vinni a pá­lyáról. A vétkes csak sárga la­pot kapott! Egyébként is fel­tűnt, hogy a fővárosi játékosok­nak milyen sok van ..megen­gedve”. A 72. percben Buczkó ug­rott ki, de összeütközött a kifutó kapussal, majd Sár­közi hibázott jó helyzetben. Egy perc múlva Molnár L. és Hajdú összecsapott, mind­kettő sárga lapot kapott. Az­tán Demkót, majd Kosát te­rítették le a fővárosi játéko­sok, a játékvezető azonban a zöld-fehérek ellen ítélt sza­badrúgást. Teljesen kicsúszott az irányí­tás Kristóf játékvezető kezé­ből, s a zöld gyepen és nézőté­ren egyaránt igen parázs lett a hangulat. A 80. percben Jónás dur­ván felrúgta Sárközit, a VO- LÁN-hátvédet, a bíró leküld- te a pályáról! Nem sokkal ezután Rapcsák védett újra pompásan, majd Buczkó ka­páslövése jelentett eseményt. A befejezés előtt egy perc­cel két lényeges mozzanat is történt. Szegeczky felrúg­ta Demkót, sárga lapot ka­pott. Közvetlenül a hármas síp­szó elhangzása előtt Marosi adott be balról, s a labda a kapus ökléről Buczkó elé ke­rült. A szélső lőtt, ám a pettyes és védőről ismét ki­pattant és Sárközi elé jutott. A balszélső Demkó elé pöc­cintett, aki nagy nyugalom­mal a háló közepébe lőtt, 2:0. Újrakezdésre alig volt idő. A hallatlanul kemény ösz- szecsapásokkal tarkított mér­kőzésen a Rapcsák — Mol­nár L., Herr, István, Locker, Kása, Buczkó, Marosi, Krom­paszky (Molnár I.), Demkó, Sárközi összeállításban sze­replő miskolci zöld-fehér csapat higgadtabb játékával, ügyesebb helyzetfelismerései­vel mindenképpen rászolgált a győzelemre. Igaz, láttuk már a csapatot jobban is játszani, de most a fáradtság jelei rajtuk is erősen mu­tatkoztak. Rapcsák a mezőny legjobbjának bizonyult, rajta kívül Molnár L és István határozott, körültekintő já­tékát, elől pedig Marosi csu­paszív küzdőkedvét ke’! di­csérnünk. M. Gf­Szombaton délután a MÉMTE népkeríi tornacsar­nokában rendeznék meg Borsod megye 1972. évi if­júsági asztalitenisz Tizek Bajnokságát. A lányoknál Brilla (MÉM­TE) indulása eldöntötte a bajnoki cím sorsát. Bár ez­úttal nehezebben nyert a megszokottnál, első helyét senki sem veszélyeztette. Ami ifjúsági versenyen nála rit­kán fordul elő ezúttal két mérkőzésen is három játsz­mára kényszerült klubtársai, Ditrói I., és Czimma ellen. Nagy küzdelemben talált gazdára az ezüst és a bronz­érem. Czimma, Ditrói Lés Szé­les (ÖKSE) között csak a játszmaarány döntött, mivel hármuk között körbeverés történt. Ez Czimmának kedvezett ő végzett végül a második helyen. Kitűnően helytállt a mezőny legfiata­labb játékosa Répásy (MÉM­TE), aki az ötödik helyet szerezte meg. Hatalmas küzdelem folyt a fiúk versenyén. Még Kriston távollétében is közel a me­zőny fele pályázott a bajnoki címre. Az esélyesek közül Bertha (M. Spartacus) az el­ső, Losonczi (MÉMTE) a har­madik, Fejes (MÉMTE) pe­dig az ötödik fordulóban hagyta el vesztesként az asz­talt. Ezután kezdődött való­jában a versenyfutás. Szín­vonalas mérkőzések követték egymást, és a legszebb talál­kozókat a még serdülőkorú versenyzők vívták. Korszerű támadójátékukkal Losonczi, Fejes és Bertha kiemelkedett a mezőnyből és a harmadik forduló után már látszott, hogy a bajnoki címet ők hár­man egymás között döntik el. A verseny befejezésekor furcsa helyzet állt elő, ami ilyen rendszerű bajnokságo­kon ritkán történik meg, a dobogóra került versenyzők egyforma arányban nyertek és vesztettek. Mivel az egy­más elleni eredmény körbe­verés miatt, Losonczi, Fejes és Bertha között nem dön­tött, ezért az érmeket a játsz­maarány alapján osztották ki. Ez Losonczinak kedvezett és 7 győzelemmel 2 vereség­gel ő állhatott fel a dobogó legmagasabb fokára. Fejes és Bertha előtt. A középmezőny is kiegyensúlyozott volt, ugyanis az 5., 6. és a 7. he­lyet is csak a játszmaarány döntötte el. Borsod megye 1972. évi if­júsági tízek bajnokságának végeredménye: lányok 1. Brilla 9 gy. 2. Czimma 7 gy. 3. Ditrói I. 7 gy. (mindhár­man MÉMTE), 4. Széles M. (ÓKSE) 7 gy. 5. Répásy (MÉMTE) 5 gy., 6. Kovács (ÓKSE) 3 gy 7. Ditrói II. (MÉMTE) 3 gy. 8. Fikár 2 gy. 9. Széles J. 1 gy. (mind­kettő ÓKSE) 10. Solticzki (LMTK) 1 gy. Fiúk: 1. Lo- sonczi 7 gy., 2. Fejes 7 gy. (mindkettő (MÉMTE) 3. Ber­tha (M: Spartacus) 7 gy., 4. Varak 5 gy.. 6. Makra 5 gy. (mindkettő DVTK) 7. Gulyás (MÉMTE) 5 gy. 8. Révai (ÓKSE) 2 gy. 9. Mocsári (DVTK) 1 gy. 10. Simkó (ÓKSE) győzelem nélkül. D. Z. Aftzialiteníszezők ifjúsági Tízek Bajnoksága MÉMTE-versenyzők az első helyen