Déli Hírlap, 1972. november (4. évfolyam, 258-282. szám)

1972-11-27 / 279. szám

Jól típpelí az edző Szílis'árdi Dóy$a—MVS’C 00 — Azt kell megállapítanom — mondta Szentmarjay Tibor, a miskolci zöld-fehér labdarúgók edzője a legutóbbi sajiótá- jékozvatón —, hogy idegenben szinte jobban megy a játék, mint idjhaza, A rohamozó ellenféllel szemben a jól szerve- zeít védőfal előtt több a tér. a középpályások és csatárok számára, s ha a kapuba ritkán találnak is be. de az egyik pontra a legtöbbször ..rámehetünk”. így volt ez Békéscsabán és szinte biztos vagyok benne, hogy hasonló lesz a helyzet S-Üisz'rtí'm is... fcs az edzői ..tipp”, a szekszárdi 1 pont „jogosságát” illetően ezúttal is bevált. A cs:p3s, hideg szilben 2500 lelkes hazai szurkoló űzte. hajtotta rohamra a kedvenc lila-fehéreket, ám a Rapcsák — Molnár L., Herr, István, Locker, Kása, Buczkó, Marosi, Krompaszky, Molnár I, (Demkó), Karcagi összeál­lítású miskolci gárda ezúttal is megmutatta, hogy helyen van a szíve, s a futballhoz Miskolcon is értenek. Nem kis meglepetést keltett a ha­zai nézők számára már az sem, hogy a hatalmas széllel szemben a vasutas fiúk len­dültek előbb támadásba. Már az első percben vezetés­hez juthatott volna a zöld­fehér gárda. A szekszárdi Si­mon ollózott, hátrahúzott labdája Karcagi elé perdült, ám a miskolci szélső két méterről leadott hatalmas lö­vését Lipovszky nagy bra­vúrral hárította. Alig telt el 5 perc. amikor Kosa a ha­zaiak 16-osáról lőtt szabad­rúgása a Dózsa-játékosok sor­fala között utat talált, ám a szekszárdi kapus ekkor is bi­zonyította nagyszerű képes­ségeit. Az első meleg hely­zet Rapcsák kapuja előtt csak a 13. percben adódott. Ekkor Freppán közeli fejesét nagyszerű érzékkel hárította szögletre a miskolci kapu­védő. S. ezt a szögletet ugyanebben a percben még három követte! A miskolci védők azonban kitűnően tö­mörültek. Ezután a hatalma* széltől tá­mogatott haza* csapat jelentős mezőnylölényt harcolt ki, hely­zetek is bőven adódtak a ven­dégkapu előtt, de vagy a kitü­nően védő Rapcsák. vagy az ön- feláldozőan és a taktikai fe­gyelmet maradéktalanul betar­tó zöld-fehér védők minden esetben mentettek. Fordulás után megváltozott a játék képe. A szelet most már a miskolciak használták ki ügyesen, és több, góllal kecsegtető támadást is ve­zettek. Az 51. percben pél­dául Krompaszky—Marosi— Krompaszky volt a labda út­ja, majd a taktikai feladattal megbízott „középcsatár” új­ra Marosi elé tálalt, aki a hálóba is talált, ám Vince doktor Locker lesállása miatt nem adott gólt. Különösen a miskolci jobbszárnv volt ele­mében, s egyre-másra vezet­te a támadásokat. Az 56 percben viszont Karcagi ke­rült kitűnő helyzetbe. Egy jobbról belőtt labda után hátvédje hibázott, és a „pety- tyes” a szélső elé került. A sáros, csúszós labda azonban leperdült a lövésre lendülő lábról, s Lipovszky ezúttal is hárítani tudott. Ez a helyzetkihagyás felhozta a hazaiakat. Kiegyenlítetté vált a játék, s a 75. percig jóformán — mezőnyjátékon kívül — sem­Ma 16 órakor! A Borsod megyei Labdarú­gó Szövetség elnökének, dr. Borossy Lászlónak kérésére közöljük, hogy a ma dél­utáni edzőtovábbképzés nem 15, hanem 16 órakor kezdő­dik. Ekkor tartják meg II- lovszky Rudolf és Pálfay János nagy érdeklődéssel várt előadását. mi sem történt. Ekkor Németh egy elörevágott labdára rácsa­pott, s közeli lövése Rapcsákon is túljuíva, a gólvonalról, Mol­nár L. lábáról vágódott a me­zőnybe Két perc múlva Karcagit tévesen állította meg lesen a játékvezető, s a szélső mér­gében elrúgta a labdát. Sárga lap lett a ..jutalma”. A be­fejezés előtt 5 perccel Török közeli lövését védte bravú­rosan Rapcsák, majd jjét perc múlva Németh óriási erejű bombája vágódott ki- a felső lécről. A szervezetten, kitünően vé­dekező miffkolci együttes- jól vészelte át az első félidő utolsó 25 percének nagy szekszárdi nyomását, s a második félidő­ben akár a másik bajnoki pon­tot is megszerezhette volna. Já­tékukról a hazai szakvezetők is elismerően nyilatkoztak, és megérdemeltnek tartották pont­szerzésüket. Az együttesből Rap­csák kitűnően védett, a lerlak- tikát is nagyszerűen alkalma­zó, a nagy nyomás alatt pedig önfcláldozóan védekező hátsó alakzatból elsősorban Molnár L., Eocker. Herr és Kosa, a tá- madósorból a lendületes Maro­si játéka érdemel maradéktala­nul dicséretet. M. GY. Baj volt az iránvzékkal MEAFC—PAPP J. SE 1:1 (1:0) Az egész héten tartó kedve­zőtlen időjárás alaposan meg­viselte az Egyetemváros labda­rúgópályáját. Sáros, latyakos, mély talaj fogadta a salakra lépő csapatokat. Az első 10 perc tapoga- tódzó, erőfelmérő játéka után a honvédek ragadták magukhoz a kezdeményezési, és a nagy formában levő Szabó vezérletével egyre- másra vezették a rohamo­kat. Az egyetemisták védel­me azonban egvélőre jól állt a ’áhán. A 43. percben óriási Hon­véd-helyzet maradt kihaszná­latlanul : Bazsonvi jobbról középre gurított, ám a telje­sen t'szfén álló Schuller há­rom lépésről a kapusba lőtt. A MEAFC ebben a játékrész­ben gvors, rajtaütésszerű táma­dásokkal kísérletezett, s ezek közül az egyik, a 38. percben eredményt is hozott. Horák a K»-os sarkáról a teiáö kapuvár találta el, s a visszannttanó labdát Molnár a kapu közepébe lőtte. 1:0. Ezután még számos e^venlítési alkalma volt a Hon­véd-együttesnek, de a helyze­tek sorra kimaradtak. Fordulás után a MEAFC kezdett iobban. Szabó Sán­dor az 50. percben közelről gyengén a iobb kapufa mel­lé pörgetett. A vendégek mindent „egy lapra” tettek fel és kitámadtak. A 12. percben nagy védelmi hibá­ból egyenlítettek is. Egy ár­tatlan beadást Pósa Sza­bó elé öklözött, aki azonnal Völgvesihez tálalt. A közép­pályás megszerezte az egyen­lítő gólt, 1:1. A MEAFC Pósa — Weisz, Horváth. Kordán. Magyar, Feny­vesi, Horák. Molntr, Fárczi, Varga, Szabó S. összeállítású együtteséből Horák. Bárczi és Szabó S. játszott átlagon felül. A Papp J. SF Viktorik — Szűcs, Eazsonyi. Gergely, Völgyesi, Fekete (Bence! Schuller, Szabó, Konyha, Parajdi, Ta*ár felállí- tású csapatából peii? Tatár, Völgyesi és Szabó játéka érde­mel feltétlen dicséretet. Találós kérdésnek sem lenne nehéz feladat kitalálni, ki az az edző, akFh rajzolónk pontgyűjtögetés közben ábrázolt, s aki szerintünk valami ilyesmit mondhatott: „csak otthon ne kellene játszani/” (Bővebbet a Szekszárd—MVSC mérkőzésről szóló tudósításban!). (Jármay György rajza) ^1c Váradi lehúzza a fejét (4-es), Veréb már későn nyúl, Salamon pedig már csak nézni tudja, hogy a bal szélen látható újpesti Horváth hogyan fejeli a léc alá az első gólt. (Szabó István felvétele) Újpesti Mzsa-DVTfí 4:0 (2:0) Öngólokkal és kihagyott ll-essel Nem voltak vérmes reményeink a találkozó kimenetelét il­letően, s ezért magunk is meglepődtünk, amikor a DVTK, a vártnál biztosabban ragadta magához a kezdeményezést a mérkőzés elején. Már-már úgy tűnt, hogy a vártnál gyen­gébb formában játszó Dózsa elvérezhet Diósgyőrben, de a DVTK-t is utolérte a „magyar átok”. Az a ritka eset for­dult elő ugyanis, hogy a Diósgyőr javára büntetőt ítéltek a bajnok ellen. Salamon azonban nem tudott ebből egyenlíteni, s ez megbosszulta magát. A csapat ezután láthatóan vissza­esett, bár most is több tere volt a támadáshoz, mint az Új­pesti Dózsának. A diósgyőri védelem azonban minden lehet­ségest „összehozott” ezen a mérkőzésen —, ez alól csupán a szinte végig kitünően játszó Tamás volt kivétel. Rajta kí­vül csak Vasst lehet maradéktalanul dicsérni, az alábbi lénye­ges eseményeket hozó mérkőzésen. A Dózsa kezdte a játékot, de az első lövést Gál révén a diósgyőriek küldték a kapu mellé. A 7. percben már a vezetést is megszerezhette volna a DVTK, de Kiss hát- raad'ott labdáját Vass em­berbe lőtte, majd Kendi be­adása sem talált gólhelyzet­ben levő csatárt. Az első 20 percben Kiss, Vass és Udvarev révén több ígéretes akciót is vezetett a Diósgyőr, ezekre a Dózsa csak Kellner és Bene távoli, rosszul irányzott lövéseivel tudott válaszolni. A 22. percben tűnt fel elő­ször, hogy Gál mennyire nem érzi a játékot, hiszen nem vette észre, hogy a já­tékvezető előnyszabályt al­kalmazott, s majdnem hagy­ta, hogy a felé robogó Bene elvegye a labdát. Csak az utolsó pillanatban kapott ész­be, gurított Verébhez. (Még jó, hogy kézzel nem nyúlt hozzá.) Fél óráig sem tartott NIM-MVSC 3:0 (3P 3, A) Elég régen „gyötörték” utol­jára a zöld-fehér röplabdás lá­nyok öt játszmán keresztül az ellenfeleket — és a nézők ide­geit —, s lassan már a győze­lem hírére sem emlékeznek; azért arra mégsem gondoltak a miskolci szurkolók, hogy a ha­zai pályán régóta nem látott MVSC és a sokszoros bajnok­csapat NIM „összecsapása” még fél óráig se tartson. Igaz, a fő­városi együttes — még a csere- játékosok Is! — csupa váloga­tott kerettagból állt, mégis va­lamivel nagyobb ellenállásra — a harmadik játszma elejétől el­tekintve — számítottunk a Vas­utas-lányok részéről. Az össze­csapást is azért tettük idézőjel közé, mert nem két csapat küz­delmét hozta a találkozó, csu­pán a mérkőzésen jelenlevő igen kevés néző csapta össze a tenyerét időnként a NIM pro­dukcióját, bombaerős ütéseit, vagy a miskolciak igen fogya­tékos technikai képzettségét látva. A 29 perc, amíg a mér­kőzés tartott, ismételten bizo­nyította, hogy a magyar röp­labdasportot csupán 4—5 csa­pat jelenti, s múlhatatlanul szükség van a bajnoki rendszer sürgős átszervezésére. A két „becserélő*»” ütővel játszó fővárosiakkal szemben a zöld-fehér lányok képtelenek voltak kibontakozni, s igen gyenge sáncuk mellett a NIM néhány perc alatt 11 pontot ütött úgy, hogy a miskolciak a nyitás jogát is mindössze két­szer vették át. A három hazai pont is „húzásból” született, s a játszma mindössze 9 percig tartott — két „időkéréssel” együtt! A második játékrész elején „szórakozott” a vendégcsapat, és 2:2-re alakult a pontarány. Ekkor az MVSC jól fogadta a nyitásokat és támadásokat is tudott indítani. Aztán a NIM komolyan vette a játékot, s a bombaerős, pörgetett támadó­szervákkal és kitűnően meg­ütött labdákkal a hazaiak nem tudtak mit kezdeni. Csupán egy pontot szereztek még. s a 8 perces „küzdelem” után 2:0-át kellett a jegyzőkönyvbe beven­ni. A befejező játszmában Szalai- né és Bánhegyijéé kivételével cserejátékosait szerepeltette a NIM. Ebben a 12 percben — eddig tartott a szett — aztán már többször is „szóhoz” jutott az MVSC. A válogatottak — különösen Szalainé, Bánhegyiné, Buzekné ezúttal is igazolták klasszisu­kat, s az „északi túra” két mérkőzésén — szombaton Nyír­egyházán nyertek 3:1 (1, 2, 2) arányban — pontosan egy órá­ra volt szükségük a négy baj­noki pont megszerzéséhez. Az MVSC-ből ezúttal Varhanyovsz- ki és időnként Orosz nyújtott elfogadható teljesítményt. (monostori) A következő 10 percben egy nagyszerű diósgyőri tá­madást láttunk, amikor Kis kitűnő labdával fejjel szök­tette Udvarevet, a beadás azonban emberbe akadt. Az időnként kilenc emberrel vé­dekező Dózsa taktikája egyre nyilvánvalóbbá vált: áten­gedni a teret a lel késen küz­dő diósgyőrieknek, s kihasz­nálva a gyors csatárok adta lehetőséget. rajtaütésszerű ellentámadásokat vezetni. Egy ilyen akcióból Salamon rossz átadása után Dunai III. labdáját Bene 20 materről kaná-sból lőtte a kapu fölé. (Nem tudjuk, figyelmeztet­ték-e erre a játékosokat, de ha igen. akkor el is felejtet­ték, hogy az újpesti Horváth az NB 1. egyik legjobban fejelő játékosa. Ez a ..fele- dékenység” ugyanis vezetést hozott a vendégeknek.) A 32. percben a jobb ol­dalról rúgott szögletet a Dó­zsa. és az őrizetlenül ha­gyott, a kapu elé futó Hor­váth nagy lendülettel és nagy erővel 3 méterről fe­jelt a léc alá, 1:0. (Két perc múlva egyenlít­hetett volna a DVTK.) A 33. percben Udvarev be­adását Szigeti Vass elé ütöt­te, aki egyből az üres kapu­ra emelt, a gólba tartó lab­dát Horváth a felső sarokból kézzel ütötte ki. (Egyesek szerint már bent volt a lab­da!) Vízhányó határozottan ítélkezett, Salamon már ke­vésbé. A büntetés, illetve a büntető végrehajtása gyatrán sikerült, mert a balra moz­duló Szigeti mellett a jobb kapufa mellé szállt Salamon lövése. Az utolsó 10 percre feljött a' Dózsa, s már a 42. percben növelhette volna előnyét, de a Kellner labdá­jával tiszta helyzetben kiug­ró Bene az eléje mozduló Veréb mellett a kapu jobb sarka mellé lőtt. A 43. percben Váradi hi­bájából Kellner kiugrott, lö­vését Veréb nagy bravúrral még hárítani tudta, de Be­ne éles szögből beadott is­métléséveh szemben már . te­hetetlen volt, 2:0. (Váradi nem az első hibát követte el. s véleményünk szerint már a szünetben he­lyére kellett volna állítani a sokkal erőteljesebben játszó Kolláthot. A szünetben azon­ban Feketét váltotta fel Horváth.) A 100. NB I-es meccsét vezető Vízhányó a második félidő 7. percében már is­mét gólt ítélhetett. Ezt meg­előzően azonban a Diósgyőr­nek is fütyülhetett volna kettőt, de Kendi hatalmas partdobása elpattant az 5- ösön gyámoltalankodó Hor- váthtól. Hét perc telt el a máso­dik félidőből, amikor Faze­kas elvitte a labdát Salamon mellett, s mintegy 16 méter­ről kapura lőtt. A lövés meg­pattant Verében, a laoda erejét vesztve a bal sáron felé gurult. Veréb es Gal utána iramodott, s amikor a kapus már-már elérte, aknor Gál — igaz elcsúszva — de teljesen érthetetlenül sa*át kapujába bombázott, 3:0 Két perc múlva, ezúttal Udvarev beadásából ismét Horváth ügyetlenkedett el egy nagy helyzetet. A 14. percben megszüle­tett a végeredmény, amikor a Fazekas szöktetésévei Ki­ugró Bene elől Váradi szin­te Veréb kezéből lőtt a sa­ját kapujába. 4:0. (A vendégek továbbra is ugyanazt a taktikájukat al­kalmazták, s az így adódó lehetőségekből a diósgyőriek csak egy kapufát tudtak el­érni.) A 38. percben Horváth ki­tűnő átadását Hajas mintegy 12 méterről a felső lécre bombázta. Ezután mag Be- nének volt egy nagy helyze­te, és Hajasnak még egy fo- lélövése. A mérkőzés eseményeihez nem sok hozzáfűzni valónk lehet, hiszen ennyi balsze­rencse nem lehet ve.etlen. Az öngólok, a kihagyott 11- es. a kihagyott lehetőségek együtt túl sokat nyomnak a latban ahhoz, hogy csak pech- sorozatról lehessen beszélni. A két csapat a következő összeállításban szerepelt Újpesti Dózsa: Szigeti — Noskó, Harsányi, Horváth, Nagy — Dunai 111., Tóth — Fazekas, Bene. Kellner. Zám- bó. DVTK: Vereü — Tamás, Salamon. Váradi (Kolláth. a 66. percben) — Gól, Kend' — Udvarev. Vass, Kiss. Hajas. Fekete (Horváth a szünet­ben). HORVATH KALMAN