Déli Hírlap, 1972. július (4. évfolyam, 153-178. szám)

1972-07-24 / 172. szám

Ökölvívás Atlétika 9 győzelem a Szondi Kupán Vidéki bajnokság Az elmúlt hét végén ren­dezték meg Salgótarjánban a hagyományos ökölvívó Szon­di emlékversenyt. A három­napos viadalon 16 sportkör, 121 versenyzőt indított. A versenyen több miskolci és borsodi egyesület is részt vett. Rendkívül szép ered­ménylistájukat Abony Sán­dortól, a megyei ökölvívó szövetség elnökétől kaptuk meg vasárnap este. A serdülök között négy miskolc; versenyző szerzett aranyérmet: Nyíri Béla (MVSC, pehelysúly), Vido- venyecz László (MVSC, köny- nvűsúlv), Szurkos József (MVSC váltósúly), Tóth Im­re (MVSC, nehézsúly). Az óz­di Balogh Károly légsúlyban második. A csapatversenyben az MVSC a második helyen végzett A legtechnikásabb öklözőnek járó díjat Vidove- nyecz kapta. Az ifjúságiak eredményei. Papirsúly: 2. Debreceni Jó­zsef (MÉMTE). Pehelysúly: 2. Takács Gábor (B. Bányász) Kisváltósúly: Mustos László (Ózd), Középsúly: 2. Csé- pányi Béla (Ózd), Félnehéz­súly: 2. Romasz Gyula (Ózd), A csapatversenyben az Ózdi Kohász a harmadik helyen végzett. A felnőttek versenyének eredményeiből. Harmatsúly: 1. Lakatos Ferenc (MÉMTE), 2. Szilágyi Ferenc (B. Bá­nyász. Kisváltósúly: 1. Ta­kács Sándor (B. Bányász), 2. Munkácsi Pál (MÉMTE), Váltósúly: 1. Konyha Gyula (B. Bányász), Nagy váltósúly: Bajczura (B. Bányász). 2. Szabó Dániel (B, Bányász), Középsúly: 1. Kovács István (B. Bányász). Nehézsúly: 1. Kovács Tamás (B. Bányász). Csapatversenyben: 1. B. Bá­nyász. A felnőtt verseny különdí- ját Munkácsi Pál (MÉMTE) kapta. A Szandi György emlék- verseny mindhárom korosz­tályának összesítése uán a B. Bányász 68. ponttal a má­sodik helyen végzett. Sakk VB Az izlandi Reykjavikban viasamap. magyar idő szerint 18 órakor megkezdődött a Spasszkij—Fischer sakkvi­világbajnokj páros döntő mér­kőzés hatodik játszmája. Ez­úttal sem ment azonban min­den simán. Az amerikai „trónkövetelő” ugyanis ismét tiltakozást jelentett be a ka­merák miatt, így elképzelhe­tő. hogy a tv-közvetítéseket szüneteltetni fogják. Tegnap egyik játékos sem volt pontos — ismét. Lothar Schmid nyugatnémet döntő­bíró üres színpadon indította meg az órát, s a több mint 2000 főnyi közönség izgatot­tan leste a percek múlását. 9 perc telt el, amikor az ezúttal világossal játszó Fi­scher megjelent, elfoglalta helyét fekete székében és a vezérszámyi futó előtti gya­loggal megtette az első lé­pést. Ez az úgynevezett an­gol megnyitás volt, amelyet az amerikai eddigi pályafu­tása alatt mindössze kétszer alkalmazott. , Szpasszkij két perccel ké­sőbb érkezett meg, üdvözölte ellenfelét és a főbírót, majd a sötét bábuk mögött — össz­pontosítva Fischer első lépé- ' sére — válaszolt a megnyi­tásra. (Ezt az oldalunkat már vasár- nap este lezártuk, s ezért a sakk­világbajnoki döntő 6. játszmá­jának leírását a 8. oldalon kö­zöljük:) Sikerült a terv MVSC—DVSC 1:2 (1:0, 1:0, 0:1, 2:1) Nem könnyű dolog Tapol­cán bajnoki vízilabda-mér­kőzést rendezni, hiszen ah­hoz. hogy a játékosok vízbe szállhassanak, először ki kell „takarítani” a medencét. Minden rosszban van valami jó. mert a fürdőzők nem sér­tődés emberek: miután el­hagyták a medencét, ott ma­radtak a parton, s így az MVSC hatalmas szurkoló­gárda előtt játszhatta le OB IT. osztályú mérkőzését a debreceniek ellen. Amikor pénteken az egyik szakvezetővel beszélgettünk a mérkőzésről, azt mondotta, hogy gólokkal kell nyerni! A vasutas vízilabdázók taktikája tükrözte ezl az elszánást. s a tervet sikerült megvalósítani. Azt mondják azért járnak olyan sokan a strandra, hogy meneküljenek a nagy meleg­től, s felfrissüljenek a me­dence hűs vizében. Vasárnap ez inkább a fürdőzőkre volt jellemző, mert a vízilabdá­zók által produkált játék színvonala nem mindig érez­tetett kellemes frissességet. A me'eg a vízben is „hatásos” volt! Az első negyedben Hatvani volt az ügyeletes góllövő, és a második negyedre is neki kellett ezt a feladatot vállal­ni. A harmadik negyedben már nem jutott helyzetbe, helyette a debreceni Németh lőtt a hálóba, s szépített az eredményen. Az utolsó já­tékrészt az MVSC bírta job­ban, bár Németh a hálóba talalt. A miskolci csapat Frá­ter további két góljával biz­tosan nyerte a találkozót. Az MVSC csapatában Ká- konyi, Hatvani, Gellérfi, Ban­ka. Jakab, Báthori. Fráter, Kiss Z., Szilvási és Dióssi ját­szottak. A vidéki atlétikai bajnok­ság második napján az utolsó harmadban 50 perces vihar­szünet miatt állt a verseny és szakadó esőben fejezték be a küzdelmeket. Diszkoszban Tégla Ferenc (Szegedi VSE) esőben is igen jól „dolgozott”: 61,28 m-rel lett első Jobb eredménynek számít még a 200 m-en Lé­pőid (Mohácsi TE) 21,7, il­letve Kiss Mária (Ózdi Ko­hász) 24.5 mp-es ideje. 800 m-en Szántó (Debreceni Épí­tők) 1:52.0 perccel, a 400 m-es gáton Kövesdi (Ózd, Kohász) 53,2 mp-vel győzött. (Mint ismeretes a vidékbaj­nokság első napján a férfiak között a 100 m-es síkfutás­ban Bánhidi 10.6-tal 2. : a 400 m-es síkfutásban Molnár (DVTK) 50,0 mp-s idővel har­madik 10 000 m-en Tóth Gyu­la harmadik; a 110 m-es gát­futásban az MVSC verseny­zője Tóth 15,4-gyel második. Súlylökésben Faragó (DVTK) 18.03- mal nyerte a bajnoksá­got, Vinkó (DVTK) 15.93-mal harmadik. Gerelyhajításban Gábor 71,78 m-rel szerzett bronzérmet a DVTK-nak. A női diszkoszvetés bajnoksá­gát Nyitrai Zsuzsa 49,38 m-rel nyerte. A 100 m-es síkfutást az ózdi Kiss Mária 11,7-tel nyerte, míg Majzik (DVTK) 12.3- mal a 3. helyen végzett.) jfc Krompaszky kitört, már-már úgy tűnt, hogy feltartóztathatatlanul robog a gólvonalig, amikor elhúzták a lábát. 11-es! Ebből lelt a negyedik. (Szabó István felvétele) Góllal kezdett r m az „újonc MVSC—Szolnoki MÁV 6:0 (3:0) A Népsport megtréfált minket, mi ugyanezt tettük olvasó­inkkal. de úgy, hogy magunk is beugrottunk. Senkitől sem sikerült ugyanis bővebb felvilágosítást kapnunk arra vonat­kozóan, hogy nem Diósgyőrben, hanem a Kubikban lesz a mérkőzés, s így mi is azok közé tartoztunk, akik meglepődve tapasztalták vasárnap délután — voltak jó páran —, hogy a stadionban senki sem játszik. Az előbbi félreértés miatt 12 perc késessel érkeztünk a Vasút-pályára, s ismerve az ellenfelet nem is volt túlsá­gosan meglepő azt hallani, hogy a miskolciak 2:0-ra ve­500 kajakos 1 óhajban A Csepel nyerte a vándorhordót t A sporttudósító mindig igen nagy bajban van — legalábbis mos­tanában —, ha azt a feladatot kapja, hogy írjon az MVSC által rendezett kajak-kenuversenyről. Szinte lehetetlen kiigazodni abban a hatalmas nyüzsgésben, amit egy ilyen verseny jelent, s amikor a befejezés után a kezébe nyomják a 13 oldalas 61 versenyszámot felsorakoztató jegyzőkönyvet, akkor végképp nem tudja mitévő le­gyen. Mert ugye, legalább a győztesek és a miskolci helyezettek megérdemelnék, hogy egy ilyen országos versenyen elért eredmé­nyük számonként is megemlítésre kerüljön. Ennek a szándéknak a keresztülvitele azonban — még rövidítve is olyan tömegű név és adathalmazt eredményezne, ami még a kajak iránt különösen érdeklődő olvasót is megijesztené. Mit lehet ilyenkor tenni, meg­próbáljuk a legrangosabb versenyszámok legjobbjait kiemelni. Szombaton és vasárnap Tokaj­ban rendezték meg az ezután minden évben megrendezendő Lábak és karok, avagy röplabda a vízben? Ilyen címek is elférnének a kép alá, amelyen egyébként egyszerűen csak annyi történik, hogy a fekete sapkás debreceni játékos meg­próbálja megakadályozni a világos fejfedős miskolciak tá­madásának kibontakozását. (Szabó István felvétele) Tokaj Kupa els6 versenyét. Nem tudom tudták-e a benevező egyesületek, hogy a vándordíj egy borral töltött asztali hordó lesz, tenv az. hogy félezren áll­tak rajthoz 24 egyesület színei­ben. A verseny színvonala meg­felelt az országos mértéknek, a Tiszán kitűzött, pálya nagyon jó­nak bizonyult, s a körítéshez a helyi szervek olyan támogatást nyújtottak, ami arra ösztönzi a rendezőket, hogy a Tokaj Kupát minden évben itt bonyolítsak le. A vándorhordót egyébként vég­legesen csak úgy lehet haza­vinni. — természetesei-! borral minden évben újratöltnk —. hogy ha a pontversenyt egy egyesü­let legalább háromszor nyeri meg. A bevezetőben vázolt, okok miatt a 61 verseny számból most csak az első osztályú számok győzteseit és miskolci helyezett­jeit emeljük ká. Férfiak: K—1 10 OOO m.: l. Spang (Cse­pel). ... 5. Mezei (MVSC), C—1 10 000 m.: l. Szűcs (Csepel) ... 4. Csontos (MVSC). K—1 500 m.: 1. Nieberl (Nagymaros) ... 7. Me­zei (MVSC), K—i 1000 m.: 1. dr. Jólesz (Csepel) ... 4. Mez.ei (MVSC). C—1 500 m.: 1. Liksai (Miskolci Postás) ... 6. Csontos (MVSC). K—4 1000 m.: 1. Nagy­maros. 2. FTC. 3. MVSC (Bo- da. Szlávik. Kormos. Kalocsai). K—2 1000 m.: l. Spang 2. dr. Jó­lesz (Csepel). Nők: K—1 3000 m.: 1. Kurtich (Rá­ba ETO) ... 3. Száraz (DVTK)... 5. Somogyi (DVTK) ... 8. Bart- kó (MVSC), K—1 500 m.: 1. Kur­tich (Rába ETO) ... 4. Száraz (DVTK). A pontversenyt, s Így a ván­dordíját a Csepel együttese 546 ponttal nyerte. A további sor­rend: 2. DVTK 454, 3. MVSC 355. 4. Rába ETO SI 179. 5. LMTK Sí 113, 6. Pécsi Sí 95 ponttal. zetnek. Ami viszont emlí­tésre méltó, s örvendetes, hogy az MVSC színeiben most először szereplő volt egyetemi játékos, Demkó már az ötödik percben góllal mu­tatkozott be új csapatában. Teljesítményére a későbbiek­ben sem lehetett panasz. A második gólt a 7. perc­ben az a Lukács szerezte, aki — legalábbis a tegnapi mér­kőzés alapján úgy tűnik — egyre jobban belelendül a játékba. Nagyszerű volt pél­dául az utolsó percben nyúj­tott alakítása is, — amikor két védőn is átmenve tiszta helyzetet teremtett. magának, —‘ csak az volt a baj, hogy nem bízott a bal lábában. Az­zal ugyanis sokkal előnyösebb pozícióból lehetett volna gólt szerezni, mint a jobbal, ami mellé küldte a labdát. A 7—40. perc között gól nélküli hazai mezőnyfölény jegyében zajlott a játék, majd a játékvezető mintegy 30 méterről szabadrúgást ítélt az MVSC javára. Krom­paszky ment oda, de Szent­marjai bekiabált, hogy hagy­ja. Gyula megértette az utasí­tást, arrébb ment, s jól is tette, mert a labdára ráfutó Kása olyan erővel vágta azt a kapu jobboldalába, hogy a vendégek kapusa utána se tu­dott mozdulni. A második félidőben sem tudott az eléggé gyengécske szolnoki csapat különösebb helyzetet produkálni. Buczkó viszont a 64. percben bődüle- tes erővel lőtte a kapus ke­zei között a hálóba a Kram- paszky buktatásáért megítéli 11-est. Három perccel később egy veszélyes Vasút-akció vé­gén az egyik ijedt szolnoki hátvéd, csatár módjára per­gette a labdát a saját kapus» fölött a hálóba. Az öngóllal már 5:0 volt. Az eredmény; de gólgyártás még nem feje- ződött be. A 83. percben Nagy—Demkó—Krompaszky volt a labda útja, s utóbbi aj igen szép támadás végén védhetetlen gólt rúgott. Nem könnyű véleményt mondani az MVSC teljesít­ményéről, a 6:0 ellenére sem, hiszen az ellenfél nem volt alkalmas arra, hogy ellenük a Vasút igazi formáját le le­hessen mérni. ■ Kétségtelen, hogy sok szép támadást lát­tunk, s az időnként} hibák annak is betudhatok, hogy már megkezdődött a felké­szülés az új bajnokság rajtjá­ra. s az újdonsült NB I. B-s csapat tagjai — Szentmarjai edző jóvoltából — igencsak kemény napokat élnek át. Az összeállítás leírása előtt meg kell még emlékezni az ugyancsak most először sze­replő és szintén az egyetem­ről érkezett Sárköziről, aki azonban szúrás miatt idő előtt elhagyta a pályát. Az MVSC összeállítása: Kun — Buczkó, Kása, István, — Krompaszky, Molnár — Lukács, Nagy. Marosi, Demkó, Sárközi (Sármány). HORVATH KALMAN Külföldről jelentik ★ Ausztriában nemzetközi öttu­sa verseny kezdődött öt ország legjobbjainak részvételével. Az első napon lebonyolított lovag­lásban Balczó az 1., Kelemen a 2. helyen végzett. A csapatver­senyt Magyarország nyerte Spa­nyolország és Svájc előtt. ★ Ismeretes, hogy a magyar együttes bekerült az ugyancsak Ausztriában zajló főiskolai sakk csapat világbajnokság döntőjébe. A tegnap lejátszott második for­dulóban a magyar együttes 2,5: Totoeredménvek 1. Kecskemét—-Várpalota 0:3 2 2. Fősped—Dorog 1:7 2 3. III. kér. TTVE—Kistext 4:3 1 4. Almásfüzitő—Budafok 0:4 2 5. MGM D.—D. EAC 0:4 2 6. Gyula—B.-csabai VTSK 1:6 2 7. Kaposvári Táncsics— Körmendi MTE 0:0 x 8. Zalaegerszegi Dózsa— Kaposvári Rákóczi 0:2 2 9. Ajka—Győri Elektromos 0:3 2 10. Győri Dózsa—Pápa 1:1 x 11. BVSC—MÁV DAC 1:1 x 12. Szegedi VSE—Pécsi VSK 2:1 1 13. Ceglédi VSE— Székesfehérvári MÁV 2:1 1 a 13 plusz 1. 14. Szegedi Dózsa—VÁC 1:1 x 1,5 arányú győzelmet aratott Ku­ba ellen. ★ A Münchenben megrendezett nemzetközi evezős versenyen a kormányos nélküli négyesek első előfutamában a magyar hajó 3. lett, s így a remény futamba ke­rült. Itt Olaszország és az NSZK megelőzte evezőseinket. akik emiatt nem jutottak a döntőbe. ★ Szófiában a vasárnap meg­rendezett atlétikai versenyen Diana Jorgova a világ idei második legjobb eredményével, 6,69 m-rel nyerte a távolugrást. KÖSZÖNETNYILVÁNÍTÁS Ezúton mondunk hálós (öszönetet a miskolci MHSZ Neptun könnyübú- rár-szakosztály tagjainak, hogy a Hámori-tóban sze­rencsétlenül járt férjem, testvérünk és hozzátarto­zónk, ARLETT IMRE tetemét áldozatos munká­jukkal kiemelték. A gyászoló hozzátartozók