Déli Hírlap, 1971. november (3. évfolyam, 257-282. szám)

1971-11-15 / 269. szám

Fociszendvics”! Felvételünk a Fapp J. HSE—Királd mér­kőzésen készült, amikor a két Honvéd-támadó között egy Bányász-védő próbálta meg feltartóztatni a miskolci roha­mokat. Konyha (9-es) és Schuller azonban erősebbnek bizo­nyult. / (Szabó István felvétele) Kimaradtak a helyzetek Papp József HSE—Királdi Bányász 1:1 (1:1) Hatékonyabb vezetést, nagyobb összefogást! Vasárnap délelőtt az MHSZ miskolci székhazának tanács­termében gyülekeztek a város sportegyesületeinek küldöttei, hogy megvitassák az elmúlt négy esztendőben végzett sport­munkát. s megválasszák az új városi sporttanácsot. A küldött­közgyűlés elnökségében helyet foglalt többek között Drótos László, az MSZMP Miskolc városi Bizottságának titkára. Tolt Miklós, a városi tanács elnökhelyettese, dr. Balogh András, az SZMT titkára és Papp Gazsi Imre, az MTS Borsod me­gyei Tanácsának elnöke, valamint a kassai sportküldöítség velőin. Tpirancsák .T^nos. m I’b a DIT Kusznyak megsérült Vasárnap délelőtt összesen három mérkőzést vívott az NB II. B. csoportjában a DVTK birkózó csapata Szi­getszer) tmiklóson. Először a szentesi csapat­tal mérkőzött a DVTK együt­tese. Elszánt győzni akará­suk 9:1 arányú győzelmet hozott. Ezen a találkozón Tomolya. Mezei. Piricz, Far­kas, Gonda, Rusznyák. Ve­res, Berdó és Hajdú nyer­tek. Fölényükre jellemző volt, hogv valamennyien kétvállas győzelmet arattak. Ezt követően a sorsdöntő találkozóra került sor. A helybeli Csepel Autó vezetői nem titkolták győzelmi re­ményeiket. annál is inkább, mert ez esetben a bajnoki cím is birtokukba került vol­na, hiszen győzelmi soroza­tukban eddig senki nem tu­dott pontot rabolni tőlük A jól felkészült diósgyőri gár­dát azonban nem rendítette meg a csepeliek kissé túlzott önbizalma. Néhánv nehéz mérkőzés után végül is fölé­nyes győzelmet arattak. A 48 kg-ban Tomolya kétvállas, 57 kg-ban Piricz pontozásos. 62 kg-ban Gonda pontozásos. 68 kg-ban Rusznyák kétvállas, 82 kg-ban Berdó pontozásos, a 98 kg-ban Porteleki oonto- zásos győzelmet arattak, míg Veres 54 kg-ban a csepeliek legjobbjával. Mrázzal döntet­lenül mérkőzött. Utoljára, már különösebb tét nélkül, a Kecskeméti TE csapatával mérkőztek a diós­győri birkózók. Itt akár 10:0 arányban veszíthettek volna, a bajnoki cím akkor is az övék. Az 5:5 arányú mérkő­zés tehát a bajnoki cím biz­tos megszerzését jelentette a DVTK birkózó csapatának. Kár, hogy az utolsó mérkőzé­sen Rusznyák súlyos sérülé­se — bordatörés — miatt kénytelen volt elhagvni a szőnyeget. Ezen a mérkőzé­sen a következők gyűjtötték a győzelmet jelentő pontot: Tomolya. Mezei. Farkas. Ve­res. Berdó. Az NB Il-es szabadfogású birkózó bajnokság B. cso­portjában tehát a DVTK nyerte a bajnoki címet, s jö­vőre már a legjobbak, az NB I. csapatai között szerepel­hetnek. (gutman) Alig száz ember didergett a népkerti öreg pálya körlépcsőjén, várva azt, hogy az „új” Hon­véd játéka majd felmelegíti őket. A 90 perc azonban koránt­sem hozott olyan játékot, mely a szurkolók hangulatát feltüzelte volna. Egyöntetű volt a megál­lapítás: „nincs még együtt a Honvéd”. Rosszul kezdődött á találkozó a hazaiak számára, hiszen már az 5. percben hálójukban táncolt a labda. Egy jobboldali Bányász­támadás után a leálló Honvéd­védők mellett Gulyás kényelme­sen lőtt Serfőző kapujába, 1:0. A gól felrázta a miskolciakat, len­dületes támadásokat vezettek. Előbb Tatár, majd Gergely (a fölény jele!) előtt nyílt jó alka­lom az egyenlítésre, azonban a lövések az oldalhálót rezegtet- ték meg. Később Völgyesi hi­bázott jó helyzetben. A szórvá­nyos. vendég ellentámadásokat nagy biztonsággal szerelték a ha­zai védők, ám az egyenlítés csak a 44. percben sikerült. Völgyesi a kapufát találta el, a vissza­pattanó labdát aztán Schuller közelről belőtte, 1:1. Fordulás után sem csökkent a hazaiak nyomása, de az Igen sok hibával és bátortalanul játszó csatárok nem tudták bevenni a teljesen védekezésre berendez­kedett Bányász kapuját. A 75. percben megismétlődött a királdi gól előtti jelenet, de most Gu­lyás a kapu torkából fölé lőtt. A mérkőzés legnagyobb helyzete volt! A hajrában a Honvéd min­dent egy lapra tett fel, erőtelje­sen támadott. Schuller és Tires előtt Is adódott nagyszerű hely­zet, de a 10 emberrel védekező vendégek ..kibekkelték” az egyik pontot. ' Szabó hiánya erősen rányomta bélyegét a Honvéd támadójáté­kára, és a rengeteg hibával ado­gató, helyzetek sorozatát kiha­gyó piros-fehérek a végén az egyik pontnak Is örültek. A Ser­főző — Bencze, Bíró, Gergely, Szűcs. Völgyesi. Schuller. Ta­tár (Együd), Konyha, Tires, Fe­kete összeállításban szereplő Honvéd együttesből ezúttal csak Szűcs játékát dicsérhetjük. M. Gy. A városi küldöttközgyűlés írásban kapta meg az elnök­ség beszámolóját az elmúlt 4 esztendőben végzett munká­ról. Ehhez fűzött szóbeli ki­egészítést Kecskeméti István, az MTS Miskolc városi Ta­nácsának elnöke. A szóbeli kiegészítés szá­mot adott a város 49 sport­egyesületében, sportkörében lezajlott választásokról, a VTS munkájának tapaszta­latairól és kapcsolatai minő­ségéről. Említést tett a sport­egyesületeik túlzott önálló­ságra való törekvésének je­leiről, valamint a még sok kívánnivalót maga után ha­gyó agitációs és propaganda- tevékenységről. A küldött- közgyűlés vitájában 18-an mondták el véleményüket sok fontos kérdésről. A küldöttközgyűlés vitája számos olyan tanulsággal szolgált, amely jó útmutató lehet a következő esztendők­re, az újonnan megválasztott tanács számára. Szó esett ugyanis a városi sportveze­tés erősítésének szükségessé­géről, a létesítmény-problé­mákról, az iskolai testneve­lési és sportmunkáról, a tö­megsportról, a kis sportegye- 'sülétek gondjairól, az együtt­működés fontosságáról és még számos olyan problémá­ról, ami gondokat okoz Mis­kolc sportéletének fejleszté­sében. A vita igazolta, hogy a fel­sorolt problémák nagyon is valósak, de rámutatott arra is, hogy éppen ezért jobban kell élni a meglevő lehető­ségekkel. Vonatkozik ez a lé­tesítményhiányra, s az anya­gi eszközök megteremtésére egyaránt. A vitában felszólaló Dró­tos László elvtárs elmondot­ta, hogy a város politikai, ál­lami és társadalmi vezetői nagyobbrészt ismerik ezeket a gondokat. Kihangsúlyozta, hogy a helyes célkitűzéseket csak a vezetési és szervezési munka színvonalának növe­lésével lehet elérni. Helyes, hogy a város sportvezetése nagyobb önállóságra törek­szik. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy tovább javíthat a helyzeten, ha a jelentős összegű sporttámo­gatást koncentráltabban, ha­tékonyabban használják fel a jövőben. A nevelő munka fontosságáról szólva, figyel­meztetett arra, hogy a sport- egyesületi nevelő tevékeny­ség elmaradt a szakma: munka színvonalától, és sok esetben az itt mutatkozó elégtelenségek már a fejlő­dést is hátráltatták. Kifejez­te a városi politikai és álla­mi vezetésnek azon szándé­kát, hogy továbbra is hatha­tósan támogatni kívánják Miskolc sportéletét, minden lehető eszközzel segíteni fog­nak az új tanácsnak céljaik megvalósításában. A vita számos olyan konk­rét tényt is tartalmazott, amelyek Ismertetésére a je­len keretek között nincs mód, de azokra később visszaté­rünk. A válaszadás után a kül­döttközgyűlés megválasztotta az MTS Miskolc városi Ta­nácsának tagjait, majd ezt követően az első tanácsülés megválasztotta elnökét és nökhelyettesét. A tanács tag­jai lettek: Kecskeméti Ist­ván, a VTS elnöke, Árvái Béla (SZMT. elnökhelyettes), Cziaki András (MEAFC. el­nökhelyettes). Wallacher Lászlóné (városi KISZ-bi- zottság. elnökhelyettes), Cse- lovszki János (Papp J. HSE), Dargai István (MÉMTE), Deí- v eki Miklós (MVSC). Hor­váth József (40. sz. Általános Iskola). Horváth Kálmán íDéli Hírlap), Hrabár Sándor (VIMELUX). Jasko László (Miskolci Bányász), Kajuha András (MHSZ). Kamarás Istvánná (Kilián Gimnázi­um), Károlyi József (MVSC), Korpás Lajos (DVTK), Lán­yi Tihamér (8. sz. Általános Iskola). Menyhért László 'sportcsarnok), Molnár László (Borsodi Volán). Nyitrai Zsuzsa (DVTK). Pesti Györgyné (30. sz. Általános Iskola) és Tok Miklós, a vá­rosi tanács elnökhelyettese. A küldöttközgyűlés megvá­lasztotta azt az 50 küldöttet is, akik a megyei értekezle­ten képviselik majd Miskolc sportéletét. H. K. Győzelemmel kezdődött Magyarország—Málta 2:0 (1:0) 4c A városi sporttanács tegiiapi küldöttértekezletén többen hangoztatták, hogy vannak már jelei bizonyos együttműkö­désnek, illetve összefogásnak, de ez még nem az igazi .. Rajzolónk így képzeli él a jelenlegi helyzetet. (Jármay György rajza) Keményebb volt a Munkás-ököl Vasárnap délután Máltán kezdődött meg az a küzde- Icmsorozat, amelynek keretében eldől, hogy melyik 16 labdarúgó-válogatott jut be az 1914. évi világbajnokság döntőjébe. így azt is elmondhatjuk, hogy az első világ- bajnoki mérkőzést magyar csapat nyerte, s az első világ- bajnoki gólt is magyar játékos szerezte. Mintegy 12 000 néző volt je- vágó is csak gólarányjavítás- lem Málta egyetlen stadion- ra iesz jó. Annál inkább kell ÓsdmGyőri MÁV DAC 1:1 (1:0) jában, ott, ahol az angol vá­logatott is megkínlódott a győzelemért (az angolok 1 ló­ra nyertek). Mint a tudósí­tásokból kitűnik a magyar csapat korántsem „kínló­dott”, könnyedén játszva nyert a hazai csapat ellen. A könnyed játszadozást elősegí­tette a gyorsan elért vezetés (Bene már a 2. percben meg­szerezte az első gólt), vala­mint az, hogy a máltaiak szinte csak védekezni vol­tak képesék. A győzelmet mégis csak az 57. percben biztosította be a magyar vá­logatott, amikor is Bene Fa­zekas átadását lőtte az ellen­fél kapujába. A mérkőzésről szóló tudósí­tás szinte nem is áll másból, mint a mellé-, vagy fölélövé- .sekkel végződött magyar tá­madások leírásából. Beigazo­lódott tehát, hogy a kis szí­jét labdarúgói nem lehetnek komoly ellenfelek. A vissza­azanban majd a másik két ellenfél ellen készülni, hi­szen a svédek mindig is nagy ellenfelek voltak, az osztrák szomszédok pedig már na­gyon szeretnének egyszer a mi hátunkon felkapaszkodni a VB 16 ágú fájára. A magyar együttes Géczi — Noskó, Kovács, Vidáts, Juhász P. — Juhász I., Szűcs — Fazekas, Bene, Du­nai II., Zámbó összeállítás­ban harcolta ki első győzel­münket a soron következő világbajnokság küzdelemso­rozatának nyitányán. A csoport állása: 1. Magyarorsz. 1 1-----------2:0 2 2. Ausztria ----------------— — Svédország ------------------— — 4. Málta 1 — — 1 0:2 — A Kohász kecskeméti döntet­lenje határozott győzelmet Ígért vasárnapra. Az óvatosabbak azért emlékeztek még a MÁV DAC legutóbb! találkozójára. Za­lai László edző így fogalmazóit a mérkőzés előtt: a győriek el­len mindig pechesek voltunk. Ha ma döntetlenül végződne a találkozó, az elvesztett pontot a jövő vasárnap Békéscsabáról kell visszahoznunk. Reméljük, erre nem kerül sor. Az Ózdi Kohász a következő összeállításban lépett pályára: Csank — Abuczlci, Murányi, Ma­hal, Kovács Z.. Fükő, Dolezsál. Egri. Csuhány, Zalai in. (Szend- rei a 71. percben, majd helyet­te Rási a 84. percben), Tóth. Az első pill an atban Tóth nagy lövése kerülte el a kaput. A 3. percben viszont Csuhány lövése után a labdát már csak a háló állította meg. A csatár Fükő labdájával fordult le a védőkről, és talált 9 m-ről a kapuba. 1:0. Jól játszott a Kohász, szóhoz sem engedte jutni ellenfelét. A 8. percben Csuhány már minden védőn túljutott, de a bal kapufa tövét találta el. A védelem a há­lóba tartó labdát a gólvonalról mentette. Egri lövésébe belelép­tek. pedig a kapus is verve volt. Azután Egrit leütötték. A bíró előnyszabályt alkalmazott, de Tóth a kapufára fejelte a labdát. Abuczkl viszont érdemte­lenül jutott sárga cédulához. A vendégek bekapcsolták ..lesgé­pezetüket”. Sajnos, a hazaiak va­lamennyit „megették”, még a já­tékvezetők is. Egri már csak a kapussal állt szemben, de Tóth merész belevetődése szögletre mentett. Csuhány a 45. percben növel­hette volna az előnyt, de a 16- osra kifutó kapus mögött csú­nyán fölé lőtt. Feljött az ellen­iéi is, visszaesett a Kohász. A csatárok elkedvetlenedtek a les- reállítás miatt, nem tudták tar­tani a labdát. A 63. percben a szünetben beállt Herczeg két ózdi védő között átcselezte ma­gát, majd 9 m-ről egyenlített. 1:1. Előbb a győri. Nagy, majd Egri kapott sárga cédulát. El­durvult a mérkőzés — a ven­dégek jóvoltából. A bíró nem tudta tovább fogni a találkozót, a vendégek kirívó durvaságait nem torolt* meg. Szendreit a 16- oson ütötték le a védők. A 91. percben az utolsó lehetőség is ki­maradt: Csuhány az ellenfélről lepattant labdával tett 3—4 lé­pést. majd a kifutó kapus fölött átemelte a labdát, az azonban a léc mellett gurult ki az alapvo­nalon túlra. A Kohásznak 3—4 góllal kellett volna győznie. Jók: Murányi, Mahai. Kovács, Tóth. VINCZE Z. MÉMTE—SZEGEDI DÖZSA 12:8 — Kis közönség, kevés bu­nyó — summázta az egyik miskolci szakember az ököl­vívó NB II. csapatbajnoksá­gának a népkerti tornacsar­nokban lezajlott találkozóját. S igaza volt, mert ilyen kis létszámú szurkológárda — jó, ha voltak ötvenen! — előtt még nem volt városunkban ökölvívó esemény, s a 11 súlycsoport összecsapásából mindössze négy (!) tartott három meneten át. Annak ellenére, hogy Mé­száros edző és a Munkás- fiúk is nagyon bizakodó han­gulatban készülődtek; rosz- szul kezdődött a Szegedi Dó­zsa elleni találkozó. A hár­ma tsúlyú Mészáros a mérle­gelésnél átesett a súlyhatá­ron, papírsúlyú versenyzője pedig nem is volt a miskol­ciaknak! Igaz, a Zalka HSE- ből hazatért Juhász jelentős erősítésnek számított, ám is­merve a „gyengélkedő” fel­sőbb súlycsoportokat, az elő­jelek bizony nem ígértek ilyen biztos győzelmet. A könnyebb súlyúak viszont alaposan kitettek magukért és — evés közben jön meg az étvágy! — a pontkülönb­ség akár nagyobb is lehetett volna. Lógsúlyban Csonka nagy harc­ban, mindhárom menetben vala­mivel jobbnak bizonyulva, pon­tozással nyert Siket H. ellen. 2:0. Papírsúlyban egyik egyesület sem Indított versenyzőt, harmat- súlyban pedig Lőkös mérkőzés nélkül nyert a „súlyosnak” ta­lált Mészárossal szemben. 2:2. A végig sokat szabálytalankodó szegedi Marczrnkót a 3. menet­ben fejelés miatt leléptették a pehelysúlyú Pozsonyival szem­ben. 4:2. A könnyűsúlyban a Munkás „üdvöskéje”. Juhász óriási technikai fölényben volt Gyémánttal szemben, amikor a szegedi fiút a 2. menetben, erős vérzés miatt, leléptették, 6:2. Kisváltósúlyban Simányi döntő fölényét már az első menetben kihirdették Siket I. ellenében. 8:2. Aztán két nagy ütésváltást hozó. Igazságos döntetlennel vég­ződő mérkőzés következett. Vál­tósúlyban a miskolci Boczkó és a szegedi Marczik, nagyváltó­súlyban pedig Lukács, illetve Szkolba osztoztak a pontokon. 10:4. Középsúlyban vált biztossá a MÉMTE sikere. Ördögh jelen­tős fölényt harcolt ki az első két menetben, s ezt a harmadik­ban is tartva, pontozással nyert Timár ellen. 12:4. Félnehézsúly­ban Madarasi Bolkával szemben feladta az első menetben a ki­látástalan küzdelmet. 12:6, Ne­hézsúlyban Kaposvárit már az első menetben fogásért kétszer is megintették, aztán repült a törülköző Vincze tehát beállí­totta a végeredményt. 12:8. M. — o. Új sporttan ácsot választottak