Déli Hírlap, 1971. szeptember (3. évfolyam, 205-230. szám)

1971-09-13 / 215. szám

CzmEIzä v V» V magyar bajnokságot Remek küzdelmek a tatamin Harmadik helyen a DVTK DYTK-MTK 4:1 Í2:11 Az Avas Kupa első védője az Újpesti Dózsa A látván,'bs küzdelme' nyert * Vasárnap Szegeden ren- eztek meg az országos lel­őtt salakmotor bajnokság 3., ■efejező fordulóját. A baj- okság szempontjából döntő Dntosságú viadal a miskolci zöke és a gyulai Gyepes árharcát hozta. Szegeden gyan kettőjük összecsapásá­ig. Gyepes került ki győzte- sn, ám ezzel Í6 csak csök- enteni tudta a miskolci fiú Iső négy fordulóban szerzett lőnyét. A Magyar Népköztársaság 971. évi országos felnőtt sa- ikmotor bajnoka: Szőke Já- os (Papp J. HSE) 32 pont, Gyepes Barnabás (Gyulai IEDOSZ) 30 pont, 3. Radá- H Ferenc (Debreceni Volán) ? pont. A szegedi verseny ered- lénye: 1. Gyepes 15 pont, 2. zöke 14 pont, 3. Radácsi 13 ont. A verseny 18. futamában ilyos baleset történt. Berki debreceni Volán) a pálya segélyéről bevágódott a ver- ?nybíróság asztalához, és a aleset következtében Tóth rnő vezetőbírót súlyos sérü- "ssel szállították kórházba. ket hozó Hungária Kupa után a szakemberek azt várták, hogy a cselgáncs újabb nagy eseményére, az első ízben kiirt Avas Ku­pa küzdelmeire ismét be­népesül a sportcsarnok. Nem így történt, mert a lelátók bizony „kongtak” az ürességtől, jóllehet e fiatal sportág minden szá­mottevő versenyzője — a sérült, illetve más irányú elfoglaltság miatt távol maradt Ipacs, Pulai és Varga kivételével — tata­mira lépett. A „Hadzsirrve” vezényszó 13 sportkörből 73 cselgán- csozót szólított szőnyegre. A válogatottak közül indult Mandl, Perlaki, Csalié, a Szabó-testvérek, Hetényi, Deli, Petrovszki, Téglást, Hosszú, Kiss és Keserű, s a színvonalat elsősorban az ő összecsapásuk fémjelezte. Nem keltettek azonban csa­lódást a kevésbé ismert nevű versenyzők sem, akik közül különösen a szegediek és a békéscsabaiak tettek ki ma­gukért. A csapatversenyben végig nagy harc folyt az Újpesti Dózsa és a Bp. Spartacus versenyzői között, s végül is 12 ponttal az újpestiek bir­tokába került a szép tiszte- letdíj a 7 pontot szerzett szö­vetkezetiekkel szemben. Meg­lepetésre a kitűnően hajrá­zó SZEOL szerezte meg 5 ponttal a harmadik helyet, a jó nevű versenyzőket felvo­nultató Kecskeméti Dózsával szemben, akik ugyancsak 5 pontot „gyűjtöttek”. A bé­késcsabaiak 3 pontot szerez­ve, megelőzték az 1 pontos Bp. Honvédet! Az egyes kategóriák küz­delmeit tekintve, a legjobb mérkőzéseket a 70 és 80 kg- os versenyzők vívták. Itt is kiemelkedett a Szabó—Mw- szil, s a Kiss—Keserű össze­csapás. Látványos cselgán­csozást mutattak be a Mandl —Erdélyi, a Hosszú—Szabó és a Petrovszki—Téglási pá­rok is. Eredmények. 63 kg: 1. Mandl (Ü. Dózsa), 2. Mari- novszki (Ü. Dózsa), 3. Erdő- fí (SZEOL) és Patek (Bp. Spartacus). 70 kg: 1. Szabó (Bp. Spartacus), 2. Deli (Kecskeméti Dózsa), 3. Mu- szil (Bp. Spartacus) és Kese­rű (Bp. Spartacus). 80 kg: 1. Kiss (Kecskeméti Dózsa), 2. Szalóczi (SZEOL), 3. Apró (SZEOL) és Keserű (Bp. Spartacus). 93 kg: 1. Hosszú (0. Dózsa), 2. Szilvási (Ű. Dózsa), 3. Szabó (SZEOL) és A Diósgyőr — MTK mérkőzés a negyedik he­lyen szerepel a totóban, s minden bizonnyal ez okozta a legkevesebb gondot, még azok szá­mára is, akik az MTK- nak szurkolnak. A kék­fehér fiatalok együttesé­nek nem sok esélye volt Diósgyőrben, s a mérkő­zés is azt bizonyítja, hogy a hazai csapat tu­lajdonképpen az M TK II-vel játszott. Érdeklődéssel vártuk a találkozót, hiszen kíván­csiak voltunk arra, hogy mire képes a fiatal bu­dapesti csapat a diósgyő­ri stadionban. Nos, az akarással, a lelkesedés­sel ezúttal sem volt baj, de a nagyobb tudás ér­vényesül, a DVTK rá­adásul jól is játszott. Igaz ugyan, hogy a vé­delem időnként túlságo­san könnyen vette a mérkőzést, ez azonban szerencsére nem okozott gondot. £s az is igaz, hogy akadt kihasználat­lan helyzete a diósgyő­rieknek is. A mérkőzés meglepő mó­don kezdődött, hiszen — kü­lönösen az első félidőben — a csapata legjobbjának bizo­nyuló Kovács Béla már a 4. percben vezetést szerzett a vendégeknek. Arról a hely­ről, ahol álltam, úgy tűnt, mintha Hajdú lökte volna be Kovácsot labdástól együtt a hálóba. Gass ismét Diósgyőrben Értesítést kaptunk arról, ogy ma délután 14 órakor ozuák nyilvánosságra an- ak a tárgyalásnak az ered- lényét, amelyet a Budapes- Vasas és a DVTK Gass itván ügyében folytatott. A irgyalás részletes eredmé- yeit tehát még nem ismer­etjük, de egy bizonyos: lass István a hét végéig isszatér Diósgyőrbe. Ezt a övetkeztetést abból a tény- ől vontuk le, hogy a DVTK szeptember 19—26. között bonyolítandó "szovjetuníó- eli túrára az alábbi 16 já- :kost jelölte: Veréb, Szabó, íovács, Salamon, Kollátli, lajdú. Oláh, Hajas, Udva- ev, Mikula. Földesi, Siko­özd. 2000 néző. Vezette: •iróczki. Zászlócsere vezette be a lérkőzést. Mint kiderült, ez- ttal azért, mert már régen ilálkozott egymással a két sapat. A vélemények Óz­on megoszlottak. Azoknak :tt igazuk, akik azt mond­ák, a Kohász a jó csapatok Uen tud igazán játszani. Ám k is elfeledkeztek arról, ogy a pontokat a gólok zabják meg. Ózd: Csank — Abuczki, Jurányi, Machai, Várallyai Zalai II.), Kovács, Dolezsál, kendre i, Csuhány, Fükő, ’óth. Edző: Zalai László. Paprikás lendülettel kez- lett az Özd. Fükő már az :lső percben alig bombázott éc fölé. Roham rohamot kö­petett a vendégkapu ellen, s mégis az Ózd kényszerült ijrakezdésre. A 12. percben Somogyi lövése kipattant Csalikról, Mártha ott ter­mett, ismét lőtt, s a labda ismét levágódott a kapusról. Mártha most már sarokkal próbálkozott. Csank utána vetődött a labdának, el is ra, Horváth (aki sérüléséből felgyógyult, s a hét végén már edzett is), Fekete, Vass és Gass! Véglegesen rendeződött te­hát a Gass-ügy, s most már csak arra lehetünk kíván­csiak, hogy a jövőre nézve milyen megállapodás szüle­tett. A legvalószínűbbnek az látszik, hogy az 1972-es át­igazolási szezonban kiadják a játékost a Vasasnak. Azt is reméljük, hogy a DVTK nem jár rosszul a megegye­zés eredményével, és Gass becsületesen fog küzdeni a diósgyőri színekért. Valószí­nű, hogy a hazatérő csatár az október 3-i Csepel—DV­TK találkozón játszik először. csípte azt a gólvonalon, de a bíró gólt ítélt! 1:0. Sokáig tüntetett a közönség, tilta­koztak az ózdi játékosok is. A szerencsétlen gól után a vendégek tartani igyekeztek a labdát, az ózdiak mindent a góllövésre tettek fel. A 20. percben Papp nagyot vé­dett, majd Csuhány fejese alig szállt a jobb alsó sarok mellé. Dolezsál veszélyezte­tett, majd Csuhány lövése pattant ki Pappról Váraly- lyai elé. akinek lövését a kapus estében ütötte ki. Négy-öt alkalommal is tűzi­játékot rendeztek az ózdi csatárok, de a 16-oson be­lül 16—18 ember táncolt, és így mindig elakadt valaki­ben a labda. Különösen . szünet után játszott nagy fölényben az ózdi csapat, de rengeteg hely­zetéből egyet sem tudott ér­tékesíteni. A látottak alap­ján a két csapat jelenlegi helyezése a tabellán érthe­tetlen. A szerencsés gól el­lenére nagyszerű védekezésé­vel kiérdemelte a vendég csapat a két pontot. V1NCZE ZOLTÁN Nagy (Kecskeméti Dózsa). Nehézsúly: 1. Petrovszki (Bé­késcsabai Szalvai HSE), 2. Tégflási (Ű. Dózsa), 3. Vörös (Bp. Honvéd) és Körmöczi (SZEOL). Abszolút kategó­ria: 1. Petrovszki (Békéscsa­bai Szalvai HSE), 2. Hosszú (Ü. Dózsa), 3. Vörös (Bp. Honvéd) és Szabó (Bp. Spar- tacus). ■* (monostori) Az esőre hajló idő és az MTK diósgyőri vendégsze­replése ellenére is több mint 1000 ember volt kí­váncsi a borsodi NB Il-es rangadóra. S akik kijöttek a Kubikba, nem is bánták meg. Pompás, nagyiramú mérkőzést láthattak, s a vasutas szurkolók külön örömét szolgálta az, hogy kedvenc csapatuk ezúttal is győztesen vonult le a játéktérről. Igaz, mindkét góljukat szerencsés körül­mények között érték el, ám a két bajnoki pont, a játék képe alapján, igy is jogosnak mondható. A rangadókra jellemző Ideges hangulatban indult a mérkőzés. Perceken keresztül sok hibá­val tarkított mezőnyjáték folyt a két tizenhatos között, majd fokozatosan a vasutasok vették át az irányítást. Az első ve­szélyt mégis a 12. percben Var­ga 20 m-es. bődületes erejű sza­badrúgása jelentette Kun kapu­jára. Aztán fokozódott az iram. Mindkét csapat huszáros lendü­lettel támadott, amelyeket azon­ban a jól záró védelmek ;endre tisztáztak. Az első igazi nagy helyzet a 28. percben nyílott Kiss előtt, akinek 18 m-es nagy lö­vését Fülöp ki is ejtette, majd a befelé perdülő labdát a gól­vonal előtt csípte el. Az MVSC középpályásai jól szűrték meg a vendégek támadásait, s pon­tos indításokkal egymás után küldték rohamra csatártársaikat. A nagy kedvvel -látszó K1sst nem tudták tartani a Vegyész- védők. s a 32. percben csak a szerencse mentette meg a har­ci kai ak hálóját a góltól. A szél­ső elviharzott a bal oldaton, ma­ga mögött hagyta a védőket, a kétségbeesetten kifutó Fülö~ mellett élesen a kapu mellé lőtt. 5 perc múlva viszont meg­született a hazaiak vezető gól­ja. Krompaszki az 5-ös tálára küldte a a menteni aka­ró Kör'b-"n !'3*7ei!tkfWött a ka­pujából fe’ 1 kifi’tő Fü­löppel, s a szemfüles Kiss a Kovács Pál egyébként meg­próbált hárítani, de már csak beljebb segíthette a gól­vonalon túljutott labdát. A Diósgyőr csak néhány perc múlva ocsúdott fel meglepetéséből, akkor azon­ban egyre veszélyesebben tá­madott. A 13. percben Hajas még csak a felső kapufát ta­lálta el, de két perccel ké­sőbb már megszületett az egyenlítő gól. Vass beadása a 16-os vonalra „légüres tér­balra perdülő labdát lekezelve, nyugodtan helyezett a kapu kö­zepébe. 1:0. Fordulás után sem csökkent az iram, s ez főként az igen nagy akarással játszó zöld-fehé­rek érdeme volt. A megelőző szerelések sikere továbbra is biztosította a vasutasok mezőny­fölényét, s az 57. percben majd­nem újabb gólt szereztek. Krom- paszki 25 m-ről a jobb felső ..pipát” találta el, a labda Fü­löp hátáról pattant szögletre. Röviddel ezután Lipták beíve­lését Kiss fejelte a bal felső lécre. Kettős cserét hajtott végre a Vegyész, s ez használt is a ven­dégeknek. Negyedóra elteltével nemcsak a játék vált kiegyenlí­tetté, hanem a Varga—-Ráczi— Lázár „trió” játéka következté­ben néhány jó helyzetet is te­remtettek, ám a keményen, és jó ütemben érkező védők, vagy Kun mindig menteni tudtak. A [ 70. percben Kiss a mérkőzés j legnagyobb helyzetét hagyta ki. [ Molnár ügyesen tette lyukra a • csatárt, ám Kiss a kifutó Fülöp : mellett, elhamarkodottan, a li- j es pontról a bal kapufa mellé ; gurított! f A hajrában erősen feljött a ; Vegyész. Nagy akarással, óriási lendülettel támadlak, s a 83. percben sikerült is kiegyenlíte- [ niük. Jobb oldalról Várhelyi az 5-ösre nyeste a labdát. 6 az üre­sen hagyott Varga nyugodtan emelt a hálóba. 1:1. A gólnak nem sokáig örülhet­tek a KVSE játékosai, mert 5 nerccel később, egy hosszú part- dobás után. K*ss fejéről az el­csúszó Fülöp felett, közelről a hálóba hullt a labda, 2:1. A küzdelmes, jó iramú és he­lyenként színvonalas mérkőzést a két együttes a következő ösz- szeállításban játszotta: MVSC: Kun — Buczkó. Herr, jístván. Krompaszki. Locker. Lío- T.ák. Kunfalvi (Kosa) Molnár. Sármány (Karczagi). Kiss. Ed­ző: Szentmarjay Tibor. KVSE‘ Fülöp — Lipcsei. Kod- a mön, Erdői-. Szitka. Balázs j íVárhelyi), Lázár Varga. Gáli. J Ráczi. Cservenka (Kopa). Edző: f Nagy György. A két együttesből Buczkó. Krompaszki. Molnár. Kiss. illet­ve Lipcsei. Szitka. Varga és Várhelyi játszott az átlagosná’ jobban. .» Monostori Gyula K 4 bíró ítélete: gól Dunaújváros—Ózd 10 (1:0) be” érkezett, s a messziről rászaladó Sikora nagy erővel lőtt, laposan a kapu jobb ol­dalába, 1:1. Két perc múlva a védelem akciója hozta meg a vezetést a DVTK-nak. Sala­mon felment, labdája kitűnő helyzetben találta Földesit, aki nagy erővel lőtt a jobb sarokba, 2:1. A DVTK továbbra is fö­lényben volt, bár a lendüle­tes és lelkes MTK időnként veszélyessé tudott válni. A 23. percben például Kovács Béla jól eltalált lövését csak nehezen védte Veréb a 10. percben, majd a 43.-ban is vetődve kellett hárítania. Igaz. egyszer egv hazaadást. A 44. percben Pécsi csúnyán beletalpalt Kolláthba. aki erős zúzódást szenvedett, s emiatt nem játszhatott to­vább. Pécsit a játékvezető kiállította! A második félidő 6. percé­ben ismét az MTK hálójá­ban volt a labda, de Bana játékvezető jelezte, hogy les volt. A DVTK a 22. percben növelte előnyét. Sikora 20 méteres szabadrúgása ka­nyarodva vágódott a sorfal mellett és a kapus keze fö­lött a hálóba, 3:1. A 28. percben egy MTK- szabadrúgás után Borsó ke­rült jó helyzetbe, de előle Salamon hatalmas rúgással felszabadított. Az előrevágott labdára Vass futott rá, s csak egy hajszálon múlott, hogy nem tudta elkanalazni Briinyi elöl. A 30. percben viszont Kunszt produkált egy nagy szólót, melynek vé­gén kitűnő lövését Veréb csak másodszorra tudta meg­fogni. v A 32. percben született meg a végeredmény: Feke­te a rosszul kifutó Briinyi felett átfejelte a labdát, majd másodszorra — ismét fej­jel — a hálóba továbbított. 4:1. A 40. percben még Ker- manidisznek volt egy hely­zete, de mellé lőtt. A mérkőzés adatai: A DVTK stadionjában 6000 néző előtt, Bana játékvezeté­se mellett, a következő ösz- szeállításban játszottak a csapatok: DVTK: Veréb — Kovács, Salamon. Hajdú, Kolláth (Oláh) — Földesi, Sikora, Hajas — Udvarev, Fekete, Vass. MTK: Brünyi (Pálinkás) — Pécsi, Oláh, Csorna, Rab (Borik) — Kovács, Csetényi — Mezei. Kermanidisz, Bor­só, Kunszt. Góllövők: Sikora (2), Föl­desi és Fekete, illetve Ko­vács. A DVTK legjobbja Sikora volt, míg az MTK-ban Csor­na, Kovács és Kunszt telje­sítménye érdemel említést. HORVÁTH KÁLMÁN 40 labdarúgóért 581 ezer forint Tegnap sajtótájékoztató volt az MLSZ-ben, ahol a sportág időszerű kérdéseiről dr. Terpitko András elnök, Börzsei János főtitkár és II- lovszky Rudolf szövetségi ka­pitány adott tájékoztatót. Ismertették 1972. év végéig a nemzetközi műsort. Ez’ a műsor még bővülhet, ameny- nyiben a magyar válogatott csoportelső lenne az Európa- bajnokságon. Így tavasszal két mérkőzést kellene leját­szania a négybe jutásért, s ha a négy közé is bejutna, június 14 és 18 között Gö­rögországban az EB-döntőn szerepelhetne. Az ősz folya­mán sor kerül Budapesten a Magyarország—Szovjetunió barátságos találkozóra is. A tájékoztató kitért az át­igazolás kérdésére is. Hat­ezer játékos változtatott egye­sületet. Most először kellett nevelési költséget adni játé­kosokért. Az NB I-es klubok 40 labdarúgóért 581 480 forin­tot fizettek, az NB I/B-ben 26 játékosért 373 500 forintot, az NB II-ben 20 játékosért 103 500, az NB Ill-ban pedig 21 labdarúgóért 25 550 forin­tot fizettek az egyesületek. Az MLSZ elnöke kijelen­tette, hogy az elmúlt átiga­zolási időszakban több tehet­séges játékos nem tudott fel­jebb lépni, mert klubja nem volt hajlandó megválni tőle. A jövőben módot kellene ta­lálni arra, hogy a nagyobb képességű labdarúgók előtt megnyíljon az űt. Szó esett az MTK-ügyről is. A klubok nem jutottak közös nevezőre az MTK-val a segítségét illetően. Az át­igazolási időszak alatt így is 19 új játékos került az MTK- hoz. Illovszky Rudolf szövetségi kapitány a válogatott mun­kájáról szólt. Elégedett va­gyok — mondotta a jugo- szlávok ellen mutatott lelkes játékkal. Jó lenne, ha min­den posztra lennének megfe­lelő játékosok. A bolgárok legutóbbi vereségéről szólva kijelentette, hogy Bulgária együttese egy félidőt kitű­nően játszott összeszokott csapat. Meglepő vereségét azért szenvedte el, mert fö­lényeskedni kezdett és gyor­saságban sem tündökölt. Franciaország tudatosan ját­szó, jó csapat. Norvégia lel­kes együttes, de technikailag és taktikailag fogyatékos. A magyar válogatottnak meg­van a lehetősége, hogy siker­rel vegye az akadályokat. Ejtőernyős spot t Befejeződött a nemzetközi Ad­ria Kupa ejtőernyős verseny. A férfiak és a nők küzdelmében egyaránt az NDK együttese bi­zonyult a legjobbnak, a magyar férficsapat a 7. helyen végzett. 4 Mecsek Kupa ezüstérmese: Géra Három napon át viaskod­tak a 12. Mecsek Kupa nem­zetközi kerékpáros verseny keretében legjobb országúti versenyzőink a meghívott külföldi kerékpárosokkal. A viadalon szép magyar siker született, hiszen az egyéni versenyben az első két he­lyet a mi kerékpárosaink foglalták el. Számunkra kü. lön öröm, hogy a miskolci Géra Tmre kitünően verseny­zett, és két részhajrá győ­zelme után, az összetett egyé­ni versenyben is a 2. helyen végzett. Az egyéni verseny vég­eredménye: i. Takács And­rás (BKV Élőt’*) 8:26;24 ó, 2. Géra Irr»3 (MVSC) 8:28;36 ó., 3 Breuer (Dynarrt* Berlin) 8:31:25 ó. Csapatver­senyben: 1 SC Padováni (Olaszország) 18:15:58 ó.. 2. Tipográfia I. 18:18:48 ó.. 3. Dynamó Berlin 18:19;21 ó. I Szerencsés gólok döntöttek MVSC-KVSE 2:1 (1:0)