Déli Hírlap, 1970. július (2. évfolyam, 152-178. szám)

1970-07-06 / 156. szám

»48-1970 Soron kiviül vMoga<6 Teke BEK 1970 Ifjúsági Kupa labdarúgó torna Tegnap délután Kecskemé­ten és Tatabányán két-két mérkőzéssel megkezdődött a jubileumi nemzetközi ifjúsági labdarúgó-torna. A különféle szakszervezeti válogatottak­ban több borsodi és miskolci fiatal kapott helyet. Eredmények: Vasas válo­gatott—SC Stal (lengyel) 7:0 (2:0).,Az ózdi Váradi 3 gólt lőtt ezen a találkozón, a töb­bit Barta, Tatár, Köböl és Kisteleki szerezték. ÉDOSZ válogatott—AS Casale (olasz) 2:0 (1:0). Spartak Moszkva— Vasutas válogatott 1:0 (1:0). Bányász válogatott—FC Mag­deburg 2:1 (2:1). Női labdarúgó­mérkőzés Vasárnap Keszthelyen, 300 néző előtt nagy sikerű női labdarúgó-mérkőzésre került sor két csehszlovák csapat kö­zött. A tapasztaltabb játéko­sokkal rendelkező Rapid Johlava 7:2 (4:1) arányban győzött a Szpartak Komarno ellen. TatAeredmények 1. özd—Oroszlány Zil 2. BKV El.—Fősped Száll. 0:1 3. ZTE—Keckemét 0:3 4. MÁV DAC—BVSC 2:0 5. Sz. MÁV—Szív. MÁV 3:2 6. Győri Dózsa—Kistext 0:1 7. Budafok—K. KFSE 2:1 8. Pécsi BTC—M.-szászv. 1:5 9. Kaposv. T.—Zalaeg. D. 0:0 x 10. Nagybátony—Kister. 7:1 1 11. Középítők—Lehel SC 0:3 2 12. DEAC—Saújhely 1:1 x 13. Cegléd—Miskolc 1:0 1 Pótmérkőzések: ». Gyula—Szegedi D. 2:2 x 15. Szarvas—K.-félegyháaja 2:2 x 15. Bakony—Esztergom 0:1 2 Szűcs Lajos 313,5 kg jfc Szűcs Lajos, a DVTK lepkesúlyú súlyemelője verseny közben A hét végén a Sportcsar­nokban azok a magyar súly­emelők léptek porondra, akik nem kerültek be a szombat- helyi EB-csapatba, viszont szeptemberben, az Egyesült Államokban sorra kerülő vi­lágbajnokságon indulni sze­retnének. A diósgyőri Szűcs Lajos, a lepkesúlyúak mezőnyében ■ a magyar élgárda egyik leg­jobbja, s így a kitűnő ered­mények sorozatát -felmutató DVTK-versenyző is meghívást kapott a soron kívüli váloga­tóra. Súlycsoportjában bizto­san szerezte meg a győzelmet, 313,5 kg-os összteljesítmény­nyel. Nyomásban 100, szakí­tásban 90, lökésben 122,5 kg volt az érvényes gyakorlata. Arról még nem jött érte­sítés, hogy Szűcs Lajos ez­zel 'az éteSmennyei tagja le­het-e a világbajnokságra uta­zó magyar válogatottnak. Az első Európa-kupa találkozó Borsodban Az ózdiak kitűnő' eredménye is kevésnek bizonyult Az Ózdi Kohász tekézői tavaly megnyerték a NB I-es baj­nokságot, s ennek köszönhetjük azt, hogy Borsod sporttörté­netében először Bajnokcsapatok Európa Kupája mérkőzésre kerülhetett sor megyénkben. Az ózdi találkozó már az elő­döntő harmadik fordulója volt. Ismerkedjünk meg tehát az előzményekkel. Rajt a Totó-kupában Győzelemmel kezdett az ÓKSE ÓZD—OROSZLÁNY 2:1 (1:0) Az ózdi csapat összeállítá­sa: Csank — Rási, Murányi, Várkonyi, Abuczki, Machai, Dolezsál, Szendrei, Schuller, Fükő, Bársony. Harminc percnyi hazai mezönyfölény után adódott az első helyzet az ózdi kapu előtt. A kapáslövés azonban — szerencsére — lecsúszott az oroszlányi támadó lábáról. Mindössze ennyit lehet el­mondani az NB I. B-s nyári Totó-kupa mérkőzés első har­madáról. No, és azt, hogy az eszményi fociidőben sorra kerülő találkozóra, mintegy 1000 ember volt kíváncsi. Az első igazi tapsot a 36. percben a Fükő—Dölezsál— Szendrei trió kapta. Szép ak­ciójuk végén Szendrei bizto­san lőtt a kapu jobb oldalá­ba. A lapos lövés védhetetlen volt, (1:0). Három perccel a félidő be­fejezése előtt Csank merész belevetődéssel hárított a már-már gólhelyzetben levő oroszlányi balszélső elől. A szünetben cserélt az Özd, Schullert Széles váltotta fel. A második félidő ózdi hely­zettel kezdődött. Dolezsál lö­vését nehezen ütötte szöglet­re az oroszlányi kapus. Az 5. percben már a második hazai helyzet maradt ki, majd a 7. percben Szendrei újabb gólt lőtt. Fükő kitűnő labdával ugratta ki csatártár­sát, s ő annak ellenére, hogy közben buktatták is, könnye­dén pördítette a labdát a jobb alsó sarokba, (2:0). Ezután élénkült a játék. Az ózdiak — érthetően — lehig- gadt*k és összjátékuk is fo­lyamatosabbá vált. A 23. percben az egyre jobban ját­szó Szendrei, — már a mes­terhármasra is esélyes volt — nem lőtt időben, s a csel után rossz szögbe került, a kapura küldött labdája elsu­hant a kapus és a játékosok lába között. A 27. percben egy váratlan ellentámadás­ból szépített a vendégcsapat. Ügyesen kihasználták az óz­di védelem fellazulását, (2:1). (Az ellentámadás előtt köz­vetlenül, Fükő műesést pro­dukált. Amíg játékostársai arra figyeltek, hogy ad-e szabadrúgást a játékvezető, vagy sem, addig az ellenfél lerohant és gólt lőtt. Tanul­ságos eset ez a jövőre nézve.) A gól után visszaesett az Özd, a vendégek átvették az irányítást. Tíz percbe is be­letelteit, amíg az ózdiak ma­gukhoz tértek a váratlan gól okozta meglepetésükből. Bár korábbi mezőnyfölényüket már nem tudták visszaszerez­ni. A 42. percben Fükő ki­tűnően „végigszólózta” a fél pályát, kapura húzott, de be­adását nem érte el senki. Ez volt a mérkőzés utolsó emlí­tésre méltó eseménye. A mérkőzés után egy villámin­terjú erejéig megállítottam Dobó Zoltánt, az ózdiak edzőjét. Elő­ször is azt kérdeztem, kinek a játékával volt elégedett. Az ed­ző: Csank, Murányi, Machai, Dolezsál és Szendrei nevét emlí­tette. Elmondotta azt is, hogy mindössze három edzéssel lépett pályára a csapat, mert a tízna­pos szabadság után. csak szer­dán tudtak munkához látni. Ez­után már lolyamatosan dolgoz­nak a bajnokság kezdetéig. Az Oroszlány elleni győzelem, min­denesetre feljogosít bizonyos re­ményekre. — Zavarja a felkészülésünket — mondotta az edző —, hogy több játékosunk sérült, kettő pil­lanatnyilag még nem állhatott ed­zésbe. A sérültek listáján van: Várallyai, Bozó és Göböly. Vára­di az ifjúsági válogatottal van távol, Egri pedig csak tegnap érkezett haza Koreából. Bozóról még azt is elmondot­ta Dobó, hogy rá még sokáig nem lehet számítani, mert a gip­szet csak három hét múlva ve­szik le róla. Ennek ellenére bi­zakodó és reméli, hogy a követ­kező bajnokságon lényegesen jobban szerepel az Özd és nem lesz olyan peches, mint a Fel- szabadulási Kupa során volt. H. K. Az első két forduló A teke BEK-ra nevezett 11 bajnokcsapatot három cso­portba osztották. A magyar bajnoknak a jugoszláv és a román győztes jutott ellenfe­léül. A mérkőzéseket három fordulóban rendezték meg. Mindhárom csapat városában játszottak egy-egy — helyen­ként 200 dobásos — mérkő­zést, a szokásos hatos csapa­tokkal. A legtöbbet dobó csa­pat 3, a második 2 és az utol­só egy pontot kapott fordu­lónként. Az első forduló Zág­rábban volt: 1. KK Medves- csak (Zágráb) 5817, 2. Petrá­iul Ploesti (román) 5651, 3. Özd 5391. A másodikat a ro­mán csapat otthonában ren­dezték: 1. Petrolul 5504, 2. Medvescsak 5300, 3. Özd 5078. (A zágrábi pálya automata- állitóberendezéses. s rendkí­vüli érzékenysége nagyobb teljesítményeket tesz lehető­vé!) A két forduló után már el­dőlt, hogy az Ózd kiesett, s az ózdi mérkőzésen a jobb teljesítményt nyújtó külföldi csapat jut majd a BEK hár­mas döntőjébe. A két forduló után: 1. Petrolul 5 (11155), 2. Medvescsak 5 (11117), 3. Ózd 2 (10 469). 3600 dobás Az ózdiak alig féléves, va­donatúj tekecsamoka zászló­díszbe öltözve várta a BEK elődöntő csapatait A mara­toni küzdelem kora délután elkezdődött, hiszen több, mint hat őrára volt szükség ahhoz, hogy a 18 versenyző végre­hajtsa a 200 dobást. (Kiszá­mítottuk, hogy 18-an a 3600 dobással 10 és fél tonnányi golyót gurítottak el ez alka­lommal. Fejenként közel 600 kilót!) A négy pályán folyó küz­delemben sok kitűnő képes­ségű versenyző vett részt. Közöttük volt Vanatoru, a bolzanoi világbajnokság bronzérmese is. A románok versenyzője rendkívül udvarias ember. A mérkőzés előtt azt mondot­ta, hogy ők szeretnének a második helyen végezni — az ózdiak mögött. A találkozó végeredménye igazolta ud­variasságát, hiszen az ózdiak második legjobb hazai telje­sítménye sem volt elég le­győzésükhöz. Különösen azok után, hogy egymás után pe­regtek a „nagy szériák”. Vi- colescu például egyik tízes, telibedobásos sorozatánál egyszer sem dobott hét fánál kevesebbet és 77 fával zárta a sorozatát. Az első három versenyző után már azt is sejteni tehetett, hogy az ÓKSE-nek hazai pályán sem tehet reménye, s az, hogy a jugoszlávok ezúttal jobb for­mában vannak. Silve8tru csődje A 950—960 körül tudó Sil- vestru negyediknek indult, s csődöt mondott. Mindössze 337-et dobott. Ezzel el is dőlt a küzdelem A végén Vona­tomnak már 51 fával kel­tett volna többet dobni, mint a jugoszlávok második leg­jobbjának, s ez már nem si­kerülhetett. (Külön élmény volt Cubri- lo, aki még akkor is ener­gikus mozdulatokkal kísérte, szinte irányította a golyót, amikor az már a bábuk kö­zött pusztított.) Közben még Ivan is reme­kelt: volt olyan sorozata, amiben háromszor is dobott egymás után 9-et, de Sóját 892 fás befejező eredménye minden reményüket szerte fosztotta. Az első borsodi BEK-mér- közés tehát, ha nem is ho­zott hazai sikert, jó sportcse­mege volt. Az ózdiak — akik még nem „lőtték be” új pá­lyájukat — minden elismerést megérdemelnek, hiszen edd g, csak egyszer tudtak 5000 fa fölött dobni új pályájukon. Ez a pálya tulajdonképpen inkább hátrányt jelent még, mint előnyt, hiszen egy-két év kell ahhoz, hogy egv te­kecsapat igazán otthon lehes­sen új pályáján. A végeredmény Teke BEK harmadik for­duló: 1. KK Medvescsak 5216, 2. Petrolul Ploesti 5183, 3. Óz­di Kohász 5003. Egyénileg a legjobbak: 1. Tbiljak (jugoszláv) 901, 2. Vanatoru (román) 899, 3. Só­ját (jugoszláv) 892... 7. Baji 870 ... 9. Ács 850. A többi óz­di versenyző teljesítménye: Jakab 845, Zeley 835, Varga 822, Császár 781. A teke BEK elődöntő vég­eredménye: 1. KK Medvescsak 8, 2. Petrolul Ploesti 7, 3. Ózd 3 ponttal. (Az ózdiak a fentivel azo­nos csapattal játszották vé­gig a BEK küzdelmeit, Kon­dor Béla edző és Völgyi De­zső szakosztályvezető irányí­tásával.) HORVÁTH KÁLMÁN Győzött a nevető harmadik A vörös salak lovagjai Meglehetősen hűvös, szeles idő fogadta a salakmotorozás híveit és a versenyzőket tegnap délelőtt a Népkertben. Az erős szél felkavarta a gyorsan pörgő kerekek által fellazított vörös salakot, s így a szokásosnál is nagyobb porfelhőben folyt le az országos junior salakpálya-motorosbajnokság I. fordulója. A sok induló miatt 20 fu­tamot indítottak a versenyen, s mint az várható volt, a ha­zaiak és a debreceniek vív­ták a legnagyobb harcot. S, ahogy az ilyenkor tenni szo­kott. a nevető harmadik ke­^ A kritikus futam... A pálya belső oldalán, 12-es számmal versenyző miskolci Molnár nem tudta megelőzni a 15-ös rajts^nmú szege ’/ Tanácsot, r ' vj meg kellett elégednie a má­sodik hellyel. (Szabó István felvételei) rült ki győztesként, ez eset­ben a szegedi Tanács. Már a bemelegítésnél is történt bu­kás, de a rossz előjel ellenére is, veszélytelenül, komolyabb baleset nélkül fejeződött be a bajnokság. Az első futam rajtjánál kis technikai hiba is adódott, mi­vel a debreceni Berki elsza­kította az indítókészülék gu­mikötelét. A miskolciak, a Honvéd Papp J. SE verseny­zői először a harmadik fu­tamban voltak érdekelve, ek­kor azonban egyszerre hár­man is. Sajnos, már a máso­dik fordulóban bukás történt, s így csak Molnár és Szakos folytatta a versenyt. A nézők izgatottan számolgatták a pontokat, miközben alaposan belepte őket a por. Sajnos, a verseny közben mindössze két esetben locsolták a pá­lyát. A forduló legszebb, leg­izgalmasabb futamát a 18. hozta. Berki és Egri hatalmas küzdelmet vívott, váltott ve­zetéssel rótták a köröket, végül is Egri szerezte meg a győzelmet. A végeredmény sokaknak csalódást okozott. Az első he­lyen Tanács (Szeged) végzett 14 ponttal, holtversenyben a miskolci Molnár Tiborral. A harmadik helyezést (Tóth (Debrecen) szerezte meg 13 ponttal. A versenyben ma­radt Szakos ugyancsak 13 ponttal lett a negyedik.