Kegyes tanítórendi Szent József katolikus gimnázium, Debrecen, 1942

Tanulmányi és egyéb iskolaközi versenyek. A május hónapban Budapesten megrendezett országos gimnáziumi tanul­mányi versenyeken, amelyeken a középiskolai ifjúság szellemi teljesítmé­nyeinek legjavát adni igyekszik, intézetünk négy tanulót szerepeltetett: Kiss Kálmán a latin nyelvből, Csiky Nándor a magyar irodalomból, Hegedűs Miklós a mennyiségtanból és Vései László VIII. o. t.-ók a természettanból indultak. Hegedűs Miklós első helyen nyert dicséretet a mennyiségtanból. Ugyancsak május hó folyamán résztvettünk az országos gyorsíróver­senyen, ahol sikerrel szerepelt egy tanuló és a kerületi gyorsíróversenyen, ahol két első díjat és jelvényt, egy második díjat, egy harmadik díjat és hat oklevelet nyertek tanulóink. Nagy dicsőséget szerzett intézetünknek Antalffy István IV. ker., aki az országos gépíróversenyen az összes középiskolások közül kimagasló ered­ményt ért el. Sportkörünk 1942. szeptember 18—20-án az országos úszóhéttel kap­csolatban rendezte Debrecen város úszónapjait több, mint 1000 résztevővel. Debrecen középiskolái közül a mi intézetünk szerezte meg az elsőséget a ló­versenyben: 175 tanuló MUSz emléklapot és 51 tanuló szerzett szintidő­jelvényt. A verseny megrendezéséért és mintaszerű lebonyolításáért Schmidt Gyula testnevelési tanár urat, sporkörünk vezetőjét magas kitüntetéssel ju­talmazta meg a MUSz elnöksége. 1942. október 6-án a kegyeleti váltófutásban „A" csapatunk Debrecen középiskolái között I. helyezést, az abszolú versenyben pedig II. helyezést ért el és továbbra is őrzi a középiskolások vándordíját. Céllövőink május hónapban a Levente versenyen a debreceni középis­középiskolái között a második, Révász János IV. ker. az egyéni versenyben a 3. helyezést nyerte el. Korcsolyaszakosztályunk a debreceni tanker. 1942—43. tanév KISOK jégkorong bajnokságát fölényesen nyerte. Csapatunk tagjai utóbb Budapesten és Miskolcon szerepeltek eredményesen. Vívásban a KISOK országos versenyén Erhardt Tivadar VIII. o. t. a 3. helyet^ Bozóky György VIII. o. t. a 4. helyet nyerte. Labdarúgó szakosztályunk a debreceni középiskolák között az élre küzdötte fel magát és „technikai szabályok" miatt szoríttatott a második helyre. A levenebajnokságban szintén résztvettünk, mindezideig a vezetőcsa­patok között az élen van a csapat. Tornászaink ezidén is nagy számmal indultak a városi vas- és bronz­ielvényszerzőversenyen. Síelőink közül 55-en vettek részt a téli kiképzőtáborban, ezek közül 35 elnyerte a Magyar Síszövetség vasjelvényét, 5 pedig a bronzjelvényt. Kosárlabdázóink Debrecenben nemcsak középiskolai csapatokat, hanem az egyetemi csapatokat is megelőzve elnyerték a debreceni városbajnokságot. Oktatás. Tananyag. Ebben az esztendőben a gimnáziumi tanterv már nyolcadik osztályba is feljutott. így minden osztályban a V. K. M. 190.646—1938. IX. sz. rendelete szerint jártunk el és természetesen -alkalmazkodtunk ahhoz a ren­31