Kallós Lajos: A magyar polgári jog alapelvei : Vagy a magyarhoni polgári jogtudomány alapjait képező elvek és szabályok értelmezése és világosítása(1865)

Második könyv: Vagyonok s ezek iránti jogokról. II. Rész.: Vagyon s ez iránti jogszerzés módjai; ezek különbözők a szerint, a mint a vagyon vagy tulajdonos nélküli, vagyis elnem tulajdonult; vagy tulajdonost illető, vagyis eltulajdonult.

362 n. KÖNYV. VAGYONOK, S EZEK IRÁNTI JOGOK. vén, a vérrokonoknak egymás közötti kölcsönös öröklésjoguk változás alá nem esik, következőn az apa halálra Ítéltetvén, gyermekei akként öröklendenek az apa testvérei után, és viszont ezek a gyermekek után miként az előtt. Hasonlóul h) Az örökös polgári helyzetének változása az öröklésjogon semmit nem változtat, és igy valamely egyén ellenség által elfogatván, ha visszatér, miután minden jogokat, melyek őt fogsága ideje alatt illették, visszanyer, az öröklésjogot is vissza­nyeri, minthogy az ily egyén jogai csak függőben vannak, de meg nem szűnnek, és igy a hontérési jog (jus postliminii) az öröklésre is kitérj ed. c) Az öröklésjog az apa eltiltása ellenére is érvény­ben marad, péld. az apa bizonyos tartási összeget adván házasságra lépő leányának, oly óvástétellel, hogy az örökségből semmi részt ne követeljen: ezen óvás, mint a törvénynyel ellenkező intézkedés, nem rontja le az öröklésjogot, miután a törvény rendelete ellenére tett eltiltás érvénynyel nem bir. 452. §. Orököstársak és örököshelyettesek közötti különbség, öröklésjogot illetőleg. Örököstársak és örököshelyettesek közötti örök­lésjogot illetőleg következő különbség létezik: a) Ha két örökös neveztetvén, egyik a másik helyet­teséül van rendelve, és az örökös a törvényes idő alatt, vagyis az öröklésjogróli tudomásvétel után azonnal át nem veszi az örök­séget: a helyettesnek az átvételre joga van. A tudomásvételt illetőleg azonban a törvényes akadályok az örököst kimentik (1. fön­tebb öröklés természete stb. b) Többen örököstársakul lévén nevezve, ha egy elhalt, ennek részét az élők nyerendik, és ezek is el­halván, az elhaltnak része utódaikra is átszáll, minthogy a növedékjog a vagyonnal együtt megyén, és igy az utódokra is átszáll: ellenben ha az örököstársak egymásnak helyetteséül vannak rendelve, és egy elhal, ennek része a helyettes örökösre átmegyen ugyan, de ha ez is elhal, ennek gyermekeire, minthogy a helyettesítés személyt illető jog, és ezért az örökösre nem háramlik, át nem megyén.

Next

/
Oldalképek
Tartalom