Kallós Lajos: A magyar polgári jog alapelvei : Vagy a magyarhoni polgári jogtudomány alapjait képező elvek és szabályok értelmezése és világosítása(1865)
Második könyv: Vagyonok s ezek iránti jogokról. II. Rész.: Vagyon s ez iránti jogszerzés módjai; ezek különbözők a szerint, a mint a vagyon vagy tulajdonos nélküli, vagyis elnem tulajdonult; vagy tulajdonost illető, vagyis eltulajdonult.
360 H. KÖNYV. VAGYONOK, S EZEK IRÁNTI JOGOK. elfogatása után, a törvényes idő alatt (10 hónap) született gyermekek, szintúgy mint az apa halála vagy elfogatása előtt születtek, törvényes öröklés joggal b i r n a k. Más örökösökre nézve azonban a gyermekeken kivül nem kívántatik, hogy az elhalt apa éltében már létezzenek, vagy fogantassanak, és igy péld. ha az apa fiát kitagadván, idegent bizonyos föltétel alatt, nevezetesen hogy ha az általa épiteni kezdett közintézetet fölépiteti, örökösit, a f ö 1tételt az örökös nem teljesítvén, az örökségtől elesik: a fiúnak gyermeke, ha a föltétel függőben léte alatt, de az apa halála után fogantatott és született is, az apai örökséget megnyerendi. c) A vérségi összeköttetés egyik szülő által is létesül, és igy a két apától, de egy anyától származott gyermekek is testvérek, azonban az öröklés ezeket mint egy szülővel testvéreket, ha mind a két szülőktőli testvérekkel együtt jőnek az öröklésre az észjogi egyenesség elve szerint, oly kiterjedésű örökrész, mint ez utóbbiakat, nem illetheti. Jelesül a két szülővel testvéreket, minthogy kétszeres vérségi összeköttetésben állanak a családhoz, két annyi rész illeti, mint az (igy szülővel, és igy a családhoz egyszeres vérségi összeköttetésben álló testvéreket. Ellenben ha a két szülővel és egy szülővel testvérek egymás után (t. i. gyermekek és szülők elhaltával) jőnek az öröklésre, ez mindkét rendű testvérekre egyenlő jogosultságszer int történik, következőn, valamint a két szülővel testvérek, az egy szülővel testvérek után egészen öröklenek, ugy az egy szülővel testvérek is a két szülővel testvérek után. Hasonlóul, ha az egy szülővel testvérek egy szülővel testvérek vagyonaiban jőnek öröklésre, ezek között is egyenlő jogosultság van az öröklésre nézve. A vérségi fokozat meghatározása is az egy szülővel testvérek között szintén azon szabálv szerint mint a két szülővel testvérek között történik, jelesül a hányadik vérségi fokon állanak az egy szülőveli két testvérek a köztörzshöz, ugyanannyi vérségi fokon állanak egymáshoz is; hogy ha egyik távolabb fokon áll a köztörzshez, a hányadik fokon áll ez. ugyanannyi fokon állanak egymáshoz. Jegyzet. Az egy szülővel testvérekre nézve előadott ezen szabály (mint láttuk) törvényünk által, mely az ősiség, illetőleg családi-