Jogállam, 1930 (29. évfolyam, 1-10. szám)

1930 / 7-8. szám - Két Jogeset. [A kir. kúria és a névtelenség védelme.] [Elállás a választott bírói eljárástól a választott bírók megnevezése után.]

SZEMLE. 353 meg. Reméljük, hogy ezután még fokozottabban lesz módunk Vargha Ferenc alkotásait jogászközönségünk elé vinni. Vargha Ferenc utódaként a koronaügyészség élére Dabasi Halás\ Lajos, a budapesti kir. főügyészség vezetője, a magyar ügyészi kar kiváló­sága lépett. -K — Dr. Köriig Vilmos, f Jogtudományunk egyik legképzettebb egyéni­ségét, Jogirodalmunk egyik legbátrabb tollvivőjét, ügyvédi karunk egyik legkitűnőbb alakját gyászolja dr. König Vilmosban. A legnemesebb veretű, klasszikus magyar ügyvédek közül való volt. Képzettségével, elméjének élével és bátorságával a gyakorlati jogász példaképe. Tudományos ^képzett­sége a klasszikus jogon alapulván, haladt, fejlődött az időkkel. Évek óta tartó visszavonultságában is csodálatosan tudta magába fogadni és azután kivetíteni a jogi publicisztikába a jogtudománynak és vele kapcsolatos tudományoknak eredményeit. Csak egyben nem haladt a korral: amikor az idők a megalkuvást, a minden-mindegy elvét és a kínos igazságok elől való megbúvást tartották az okosság követelményének, dr. König Vilmos nem alkudott meg, nem búvott meg, hanem a nagy jogászok nemes példája szerint, még bátrabban, még kétségbeesettebb hévvel állott ki küzdeni a tolla élével. Testi ereje fokonként csökkent, de a lelkének és meggyőző­désének heve-tüze egyre nőtt. A közelmúlt években egyik legbátrabb, legszókimondóbb jogi publicistánk volt. Sokáig nem fog akadni mása. Lapunk is egyik büszkeségét vesztette el dr. König Vilmosban. * — Dr. Nizsalovszky Endre igazságügyminiszteri osztálytanácsost nevez­ték ki a debreceni egyetemre a kereskedelmi és váltójog rendes tanárává. A választás ezúttal a magyar jogtudomány mívelőinek őszinte tetszését vál­totta ki és méltán. Ujabb jogtudós generációnk jeles tagja került a debreceni professzurába. Dr. Nizsalovszky Endre eddigi irodalmi műkö­dése nemcsak biztató ígéret a jövőre, de máris becses multat is jelez. Legutóbbi müve, a jelzálogról szóló törvény kommentárja jelentőséges produktuma magánjogi jogirodalmunknak : a törvényhozó intencióinak szinte hiteles fejtegetése mellett ritka elmélyedéssel és nagy tudományos appará­tussal készült. Megalapozott tudással, komoly törekvéssel és számottevő eddigi eredményekkel foglalja el dr. Nizsalovszky Endre a tanári széket. Meg vagyunk győződve, • hogy a jogászifjúságnak kitűnő oktatója lesz és a professzura szabad idejét további jelentékeny tudományos irodalmi műkö­désre fogja felhasználni. -K — A bírósági szünet véget ért. Reméljük, hogy az utolsó szünet volt, melyben a különböző bírói fórumokon különböző rendszerrel tartották a szünetet; a felsőbb bíróságok rendszeres szünetet az általános pihenés és szünetelés helyes rendjével; az alsóbíróságok felemás rendszertelen szünetet, túlterheléssel és félmunkával: ez utóbbi kettő mindig együtt jár. Készül a törvénykezés egyszerűsítéséről szóló törvény végrehajtása. Reméljük, hogy e törvény előnyeit mihamar élvezni fogjuk és reméljük, hogy a végrehajtás egyetlenegy részletet sem fog halasztólagosan kezelni. Kívánatos, hogy a bírósági szünetre vonatkozó rendelkezések is mielőbb meghozassanak és ne várjanak ezekkel se tavaszig. A bíróknak és ügyvédeknek egyaránt érdeke, Jogállam XXIX. évf. 7—S. füzet.