Georgiádes Ildikó - Kádasné Szabó Márta: Dr. Katona Imre fondjának ismertető leltára - A Csongrád megyei levéltár kiadványai. Segédletek 14. (Szeged, 2004)

XXXI. 24. DR. KATONA IMRE NÉPRAJZKUTATÓ, EGYETEMI TANÁR IRATAI (1796) 1921-2001 - b. Tudományos munkásságának iratai (1796) 1938-2000

„Amerika nekem nem szülőhazám..." Amerikás népdalaink „Füstöl már a cirokgyárnak kéménye..." A gyár és az ipari munka a magyar népdalokban „Megindult a nagyecsedi villanygyár..." Gyári népdalaink Népdalaink régi és új stílusa „Tente, baba, tente..." Bölcsődalaink „Már minálunk verbuválnak kötéllel..." Magyar katonadalok „Kik dolgoznak a vízparton, a töltéseken?..." A magyar kubikusok Sem líra, sem epika. A sirató, virrasztó, búcsúztató énekek és balladák műfaji jellemzői Az európai népek bölcsődalai (német fordítása is) Pásztordalok és betyárnóták Kísérlet a vallás alapjainak feltárására. A másvilágra vonatkozó képzetek az óko­ri civilizációk megjelenéséig Népek, vallások és a társadalmi fejlődés. Vázlatos körkép földünkről és a Kár­pát-medencéről Török rabság két fürt szőlőért. Szilágyi és Hajmási fogságba esésének története egy kopácsi mondában Átmeneti rétegek az agrártársadalom peremén A futóhomok hősei. Petőfi „Kutyakaparó"-jától Kocsér enciklopédiájáig A magyar népköltészet finnugor rétegének kérdése Kubikosok és téglások Kiskundorozsmán Folyamatosság vagy szakadás? Népi kultúránk több ezer éves modellje Kísérlet a vallási alapfogalmak meghatározására. (A mana-hit afrikai alakválto­zatai és párhuzamai) A tiszai valóság és annak lelki mása (A Tisza téren és időn egyaránt átfolyik) Egyenlőtlen fejlődés - kiegyenlítődés. Felzárkózásunk esélyei A Kárpát-medencében együtt élő népek határokon innen és túl A magyar népmese A magyar népi kultúra modellváltásai történelmi betagolódásaink során (kivonat) A magyar folklór táji tagolódásának kérdései. (Hozzászólás Ujváry Zoltán: Folklórkutatási kérdések c. referátumához) Egység és táji sokféleség a magyar folklórban „Megkövetem a nagyságos vármegyét..." (Szakái Lajos 1843-ból való versének maradványa a haraszti szóhagyományban.) Még nincs vége a dalnak!... Félezer éves sorok fennmaradása a népköltészetben. „Zöld Martzi második nótája" (Egy reformkori betyárvers utóélete a kórógyi szájhagyományban) Sírás-nevetés Bornemissza Péter egy papcsúfoló történetének négy évszázados fennmaradása a laskai szájhagyományban Táj- és népkutatás Kopácson 1942-ben A jugoszláviai magyar néprajzi kutatások eredményei Magyar néprajzi kutatások Jugoszláviában (1970-1982) A magyar népdal A magyar népdal (előadás)

Next

/
Oldalképek
Tartalom