Blazovich László (szerk.): A honfoglalástól a polgári forradalom és szabadságharc végéig - Csongrád megye évszázadai. Történelmi olvasókönyv 1. (Szeged, 1985)

AZ ÚJRATELEPÍTÉSTŐL A POLGÁRI FORRADALOM ÉS SZABADSÁGHARC VÉGÉIG - A MEGYE ÚJJÁSZERVEZÉSÉTŐL AZ ELSŐ NEMZETI MOZGALOM MEGINDULÁSÁIG

mostani zenebona Üdőben némely kóborló és hazug emberek hitegetésébül és ámításábul Fölséges Császár és Koronás Királyunk hívségétül elállván, az Régi Szent békességet fölbontani s az Országot Pusztítani és háborgatni merészlették, hogy noha más kemény és Súlyos Büntetést az olyan kóborló és igaz Koronás Királyunktul elpártoltak érdemlettek volna! Mindazonáltal Fölséges Urunk Szo­kott Kegyelmességétül viseltetvén mindnyájuk, valakik fönt titulált Méltóságos Kommendáns Úr Őnagyságához Gyulára az Táborra vissza fognak jönni, életek­nek Gratiája és jószágoknak megmaradása minden bizonnyal engedtetik. Arra való nézve minden helységek az olyan elpártolt kóborlóknak az Jószágát specifice fölírják és a Fölséges Császár és Koronás Királyunk népe abban vala­mely Kárt tett, neve szerint ki tette és mennyi kárt tett, megírja és az Bíró harmad­magával fej s jószága vesztesége alatt minden sietséggel Gyulára vigye, hogy őnagysága tudhasson elegendő satisfactiot adni, és az olyan elpártoltaknak Jó­szágára pedig, és míglen visszajönnek az Bírák, jó gondot viseljenek, és ezen cur­rentálisomat minden Nótárius leírja, s az egész községnek publicálja és elolvassa, melynek okáért elhordószkodni senki ne merészeljen. Jacobus Bibics Dátum Aradini die 16 May 1735. A Péro-féle parasztfelkelés Csanád megyei eseményei. 1735. CsmL Csanád megye kgy. jkv. 1735. 36—37. A szegedi készülődésekre l. REIZNER 7. 33. — A Csanád megye községeiből elmenekült jobbágyok száma: Makóról 55, Battonyáról 73, Tornyáról 38, Földeákról 47. Összesen 213. Az elmenekült jobbágyok magukkal vitték jószágaikat. Az alig életre kelt, négy helységből álló megye adózó jobbágyainak 70%-át elvesztette. Az elmenekült lakosok névjegyzékéből és a későbbi lajstromokból az tűnik ki, hogy az elmenekültek nem tértek vissza. A megyét irányító néhány nemes végveszélyben látta helyzetét, honnan teremtik elő az adót, és hova szállásolják be a kato­nákat, és azokat miből fogják eltartani? Az elmenekültek helyébe azonban új lakosok jöttek, ami­kor pedig 1751-ben a Tisza-marosi katonai határőrvidéket feloszlatták, onnan három helységgel, Nagylakkal, Csanáddal és Sajténnyal gyarapodott a megye. Lásd: CsmL. Csanád megye közgyű­lési iratai 1735. 38. sz. A felkelés leverésére kiküldött királyi meghatalmazott báró Orczy István parancsát Bibics Jakab, az Arad megyei alispán küldte a megyékhez. A levél a felkelésben részt vettek jelentkezési kötelezettségéről szól. kommendáns=parancsnok, plenipotentia=teljhatalom, gratía= kegyelem, specifice =fajtánként, satisfactio=elégtétel, currentál=sürget, publicál=kihirdet.

Next

/
Oldalképek
Tartalom