Békés Megyei Hírlap, 2004. június (59. évfolyam, 126-151. szám)

2004-06-07 / 131. szám

SPORT 2004. JÚNIUS 7., HÉTFŐ - 13. OLDAL iBÉKÉS MEGYEI HÍRLAP Torghelle-duplázás, vendéggyőzelem Németország-Magyaroszag 0-2 (0-2) Megőrizték az NB I-es tagságot Békéscsabai Előre FC-Rákospalotai EAC 2-1 (1-0) Barátságos nemzetek közötti labdarúgó-mérkőzés, az 1954-es berni, német- magyar (3—2) világbajnoki döntő emléktalálkozója, Kaiserslautern, 36 ezer 73 néző (teltház), V.: Bennett (angol). Németország: Kahn — Hinkel (Schweinsteiger), Wörns, Nowotny (Baumann), Lahm — Schneider, Hamann (Ernst), Ballack, Frings — Bobic (Podolski), Klose (Bradaric). Magyarország: Király — Szélesi, Stark, Juhász, Tóth A. — Bodnár, Rósa D„ Leandro (Tóth B.), Huszti (Bodor) — Gera (Gyepes), Torghelle. Gólszerző: Torghelle a 7., a 31. percben. Kaiserslautern A kezdés előtt a két szövetség el­nöke, Gerhard Mayer Vorfelder és Bozóky Imre mutatta be a játéko­sokat Johannes Rau német, illet­ve Mádl Ferenc magyar államfő­nek. 7. perc: Leandro passzát Gera nem tudta megszelídíteni, de ép­pen így lett jó Torghellének, aki lefordult Wörnsről, s jobbról 10 m-ről remekül lőtt a hosszú sa­rokba, 0—1. 31. perc: Gera jobbról parádé­san ívelt Torghelléhez, aki mellel maga elé tette a labdát, majd 9 m­ről a kifutó Kahn fölött a hálóba lőtt, 0-2. A magyar válogatott bátran kezdett, s Torghelle először még balszerencsés módon elhibázott egy nagy helyzetet, a következőt azonban már értékesítette. Ez megzavarta a németeket, akik csak a félidő közepén ragadták magukhoz a kezdeményezést, de akkor sem veszélyeztették Király Gábor kapuját. Negyedórával a szünet előtt egy remek ellentáma­dás végén, Gera parádés indítása után Torghelle pazar mozdulat­tal növelte a Mattháus-csapat elő­nyét. A hajrában már mezőnyfö­lényben volt a Völler-gárda, de ekkor sem tudta megbontani a magyarok meglepően jól záró vé­delmét. A hazai gárda a pihenőt köve­tően sem kapcsolt gyorsabb tem­póra, a lassú és körülményes pró­bálkozásokat biztosan hatástala­nította a magyar védelem. Sőt, az 56. percben Gera hatalmas lehe­tőséget rontott el, pedig el is dönt­hette volna az emlékmérkőzés sorsát. Ez sem ébresztette fel a németeket, akik gyakorlatilag el­képzelés nélkül mentek előre, igaz így is teljesen beszorították a vendégeket a hajrában. Az utolsó negyedórában sem változott a helyzet, így a magyar labdarúgó­válogatott régóta várt, bravúros győzelmet aratott Kaiserslautern- ben, ezzel idei negyedik sikerét ünnepelhette. m Pontszámban utolérték a Makót Orosháza FC-Mátészalka 4-2 (0-1) NB Il-es labdarúgó-mérkőzés, Orosháza, Mátrai-stadion, 300 néző. V.: Koródi II. L. (Száva, Tóth). Orosháza: Such — Molnár R., Szrnka, Serban, Szabó N. — Majoros, Pozsár, Pardi, Kovács P. - Baranyai, Jakab. Edző: Belvon Attila. Má­tészalka: Nagy — Balogh Gy., Ricsei, Sivadó, Szender — Orosz, Szilágyi, Sipos, Balogh J. — Szabó L., Marcsek. Megbízott edző: Garami Attila. Csere: Szabó N. helyett Dobi, Kovács P. h. Horváth, mindkettő a szünetben, Sivadó h. Jóbi az 59., Szabó L. h. Lehoczky a 66., Baranyai h. Ugrai a 73. perc­ben. Gólszerző: Szilágyi a 36., Horváth a 65., Serbán a 71., Ugrai a 83., Szilágyi a 88., Horváth a 90. percben. Sárga lap: Molnár R. (labdaelrúgásért) a 34., Sipos (buktatásért) a 41., Sivadó (lerántásért) az 57., Jóbi (gáncsolásért) a 70., Horváth (műesésért) a 86., Szil­ágyi (lerántásért) a 89. percben. Szögletarány: 9:2 (5:1). Orosháza 36. perc: szabadrúgásból Balogh J. lőtte be a labdát és az elmélázó hazai védőket megelőzve Szil­ágyi hét méterről a kapu jobb ol­dalába fejéit, 0—1. 65. perc: Pardi ívelt a vendé­gek kapuja elé, Dobi fejjel tovább­csúsztatta a labdát és az ötös sar­kánál helyezkedő Horváth a bal alsó sarokba továbbított, 1—1. 71. perc: Pozsár ívelt be egy szabadrúgást a vendégek kapuja elé és ott az előrehúzódó Serban tíz méterről bombafejessel a kapu bal oldalába bólintott, 2-1. 83. perc: Pozsár ugratta ki a lesre játszó vendégvédők közül kilépő Ugrait, aki a kimozduló kapus mellett 12 méterről a kapu bal alsó sarkába lőtt, 3-1. 88. perc: Balogh J. két csellel betört a hazai kapu előterébe, majd középre adott és az érkező Szilágyi négy méterről a kapu közepébe lőtt, 3—2. 90. perc: ismét Pozsár ívelt a vendégek kapuja elé, ott az elalvó védőket és a tétovázó kapust megelőzve a berobbanó Horváth hat méterről fejelte a léc alá, 4—2. Egypereces gyászszünet előzte meg a mérkőzést, a közelmúltban elhunyt Lenti József emléke előtt tisztelegtek a játékosok és a né­zők. Rögtön a kezdés után a haza­iak ragadták magukhoz a kezde­ményezést, sorra vezették táma­dásaikat a vendégek kapujára, de csatáraik a jobbnál jobb helyzete­ket is elhibázták. A félidő hajrájá­ban egy szabadrúgás után váratla­nul vezetéshez jutottak a vendé­gek és így ők térhettek előnnyel pihenőre. A második játékrész­ben óriási becsvággyal vetette a küzdelembe magát a hazai csa­pat, szinte állandóan a vendégek térfelén folyt a játék és a félidő kö­zepe táján meg is fordította a mér­kőzés állását a Belvon-legénység. A mérkőzés hajrája rendkívül iz­galmasan alakult, előbb a vendé­gek még szépítettek, de a lefújás előtti pillanatokban Horváth újabb góljával bebiztosította a ha­zaiak megérdemelt győzelmét. Jó: Serban, Horváth, Majoros, ill. Nagy, Ricsei, Szilágyi. Belvon Attila: - Roppant fon­tos három bajnoki pont, hullám­zó teljesítmény és egy remek eredmény. Plesu Ádám, a Máté­szalka technikai vezetője: — Jó iramú, változatos mérkőzésen egy-nullás vezetésünknél mér­kőzéslabdát hibáztunk. GUTI FERENC Kimaradtak a helyzetek Gyulai Termál FC-Salgótarján 2-1 (2-0) NB Il-es labdarúgó-mérkőzés, Gyula, 350 néző. V.: Holczimmer (Heibl, Tumó). Gyula: Steigerwald — Czipó P„ Czipó Z„ Nagy A., Futaki — Papp, Karda, Lázok, Tamási — Géczi, Balázs. Edző: Pásztor József. Salgótarján: Krajecz — Mezei, Morva, Jenei G., Botos — Birincsik, Lakatos, Csatlós, Stark — Németh, Romhányi. Edző: Simon Attila. Csere: Géczi helyett Dobray a 62., Mezei h. Galbács a 63., Birincsik h. Márton a 74., Lázok h. Somogyi J. a 86., Karda h. Somogyi Z. a 90. percben. Gólszerző: Czipó Z. a 26., Papp a 44., Csatlós az 57. percben. Sárga lap: Nagy A. (Romhányi akasztásért) a 7„ Tamási (szabadrúgás elrúgá- sának akadályozásáért) a 30., Romhányi (buktatásért) a 32., Czipó Z. (keze- zésért) az 56., Nagy A. (reklamálásért! az 57., Papp (reklamálásért) az 59., Galbács (ütésért) a 69., Márton (színészkedésért) a 79., Jenei (szövegelésért) a 85. percben. Kiállítva: Nagy A. (második sárga lap után) az 57. percben. Szögletarány: 4:2 (2:1). Gyula 26. perc: egy hazai szögletet Czipó Zoltán fejelte a bal alsó sa­rokba, s a labda a menteni akaró Morváról csak beljebb pattant a kapuba, 1-0. 44. perc: Karda viharzott el a bal oldalon, laposan belőtt labdá­ját többen is elvétették, de a jobb oldalról érkező Papp nem hibá­zott, 2—0. 57. perc: Czipó Z. kezezéséért megítélt 11-est Csatlós értékesí­tette, 2-1. A reklamáló Nagy Atti­lát a játékvezető kiállította. Igen bátran kezdtek a vendé­gek és a 4. percben egy fejes a ha­zaiak felső kapufájáról pattant a játéktéren túlra, majd a 8. perc­ben ismét csak a gyulai kapufa tisztázott. Húsz perc kellett a ha­zaiaknak, hogy felébredjenek és megszerezzék a megnyugtató ve­zetést. A 38. percben ismét a ven­dégek helyzete maradt ki, melyre azonban a lefújás előtt a hazaiak góllal tudtak válaszolni, így meg­győző előnnyel vonulhatott a ha­zai csapat a szünetre, amely so­rán az NB Il-es ifjúsági bajnoksá­got nyert együttes vehette át az aranyérmeket Kormányos Gábor­tól. A második félidőben a gyula­iak előtt nyílt először lehetőség, mégis egy vitatható kezezésért megítélt büntetővel a vendégek szépítettek. Ezt követően tíz főre fogyatkozott a hazai gárda és a vendégek igen nagy elánnal pró­bálkoztak a pontszerzéssel. Ez azonban végül is nem sikerült. Is­mét egy „kártyás” játékvezetővel találkozhattunk Gyulán, akinek néha értelmetlen, megmagyaráz­hatatlan ítéletei mindkét csapat játékosainak idegeit borzolta. Jó: Tamási, Balázs, Czipó R, ill. La­katos, Romhányi. Pásztor József: — Nyögvenye­lős győzelmet arattunk, ami a mérkőzés bizonyos időszakaiban nagyobb arányú is lehetett volna, de az első félidőben kimaradt két nagy vendéghelyzet után csak örülhetünk az eredménynek. Si­mon Attila: - Ezen a mérkőzé­sen a játékvezető viccet csinált a labdarúgásból. JENEI KÁLMÁN A labdarúgó NB II Winner Sport csoportjának további eredményei: Baktalórántháza-BVSC 3-0, Putnok- Karcag 2-3, Kiskunhalas-Sátoraljaúj- hely 1-2, Kistarcsa-Szentes 1-2, So- roksár-Vecsés 4-0, Makó-Kazincbar- cika 1—2. Az NB II állása 1. Makó 18 7 4 66- 18 61 2. Orosháza 18 7 4 51-25 61 3. Gyula 17 7 5 55-29 58 4. B.lórántháza 16 6 7 54-24 54 5. Szentes 13 7 8 60-38 46 6. K.barcika 12 9 8 58-54 45 7. Soroksár 11 9 9 49-30 42 8. M.szalka 12 6 11 56-55 42 9. Karcag 9 13 7 44-37 40 10. Putnok 11 5 13 46-50 38 n. Kistarcsa 11 4 14 39-53 37 12. K.halas 8 7 14 36-54 31 13. Salgótarján 9 3 17 28-48 30 14. Vecsés 8 3 18 37-73 27 15. BVSC 3 8 17 26-59 17 16. S.újhely 3 3 23 28- 91 21 A labdarúgó NB II. Winner Sport csoportjában következik. Június 12., szombat: BVSC-Putnok, 18.00, Máté- szalka-Makó, 18.00, Vecsés-Orosháza FC, 18.00, Szentes-Soroksár, 18.00, Sá- toraljaújhely-Kistarcsa, 18.00, Salgó­tarján—Kiskunhalas, 18.00, karcag— Gyulai Termál FC, 18.00, Kazincbarci- ka-Baktalórántháza, 18.00. ■ Osztályozó labdarúgó-mérkőzés az NB I-ért, második találkozó, Békéscsaba, 2000 néző. V.: Hanacsek (Kovács P., Bóna). Békéscsaba: Fekete R. - Schindler, Grujics, Udvari, Valentényi — Szeverényi, Simon, Kovács Béla, Vincze Z. — Javrujan, Miculescu. Megbízott edző: Németh Zoltán. REAC: Farkas B. - Némedi, Felföldi, Pomper, Virág — Kőhalmi, Kovács Balázs, Burzi, Horváth T. — Nyerges, Kocsis I. Vezetőedző: Bognár György. Csere: Miculescu helyett Tóth Gy. az 59., Kőhalmi h. Havrán az 59., Pomper h. Lendvai a 73., Kovács Béla h. Paróczai a 75., Szeverényi h. Bánföldi a 83., Ko­csis I. h. Dinka a 84. percben. Gólszerző: Szeverényi a 13., Tóth Gy. a 78., Nyerges a 92. percben. Sárga lap: Udvari (Nyergest elgáncsolta) a 4L, Pomper (reklamálásért) a 66., Simon (Horváth Tamást buktatta) a 69., Grujics (Nyergest hátulról akasztot­ta) a 84., Kovács Balázs (Vincze Zoltánt fölrúgta) a 89. percben. Szögletarány: 4:9 (2:6). Békéscsaba A békéscsabai polgármesteri hi­vatal sportirodájának kezdemé­nyezésére az elmúlt esztendőben köszöntötték először a szezon legjobb csabai labdarúgóját. Mint emlékezetes, tavaly Bánföldi Zol­tán érdemelte ki e megtisztelő cí­met, és a vele járó serleget. Az idei, azaz 2003-2004. évi bajnoki szezonban — a szakvezetés véle­ménye alapján — Schindler Sza­bolcs nyújtotta a legjobb és legki­egyensúlyozottabb teljesítményt. Schindler számára Melis Béla, a Békéscsabai Előre egykori kiváló támadója, az 1986—87-es NB I-es bajnokság gólkirálya nyújtotta át az elismerést a mérkőzést meg­előzően. 8. perc: Miculescu két védő kö­zött ügyesen kapura fordult, és ti­zenegy méterről lőtt, ám Farkas Balázs kiütötte a labdát, ami a tá­madásra tartó Szeverényi elé gu­rult. A csabai középpályás tizenöt méterről tüzelt, ám ekkor az egyik vendég védőről pattant ki a labda Kovács Béla elé. A csabai közép­pályás hét méterről ismételt, Far­kas Balázs a bal kapufa tövénél szögletre ütötte a labdát. A sarok­rúgást Vincze Zoltán jobbról beemelte a kapu elé, Javrujan pe­dig az ötösről a felső lécre fejelt. 13. perc: Ko­vács Béla ugrat­ta ki Szeveré- nyit, aki még a tizenhatos előtt megkapta a labdát, megira­modott, majd két védő között átkígyózott, vé­gül a kimozdu­ló Farkas Balázs mellett jobb láb­bal, tíz méterről a kapu bal sarká­ba gurított, 1-0. 26. perc: Kocsis István cselez­getett a 16-oson belül, amikor Grujics elhúzta a lábát — 11-es. A büntetőt Némedi nagy erővel a felső lécre bombázta. 65. perc: Javrujan balról be­tört a 16-oson belülre, miután kicselezte Felföldit. A vendégek védője viszont hátulról ellökte a csabai támadót — újabb 11-es. A büntetőt a sértett nagy erővel a kapu jobb oldala felé lőtte, de a jó irányba vetődő Farkas Ba- | lázs a jobb kapufára ütötte a labdát. 78. perc: Javrujan a jobb olda­lon egészen az alapvonalig cselezte ma­gát, majd be­gurított kö­zépre, Tóth György jobb lábbal, öt mé­terről a jobb kapufa tövére lőtte a labdát, ami onnan a kapu bal alsó sarkába gurult, 2—0. 92. perc: Havrán cselezgetett már a csabai 16-oson belül, ami­kor a védők közül Nyerges elé tolta a labdát, aki egy csel után, öt méterről, jobb lábbal a kapu jobb alsó sarkába lőtt, 2—1. Bár még a gyepen kellett bizo­nyítania szombaton a békéscsa­baiaknak, a zuhanyhíradóból máris vastagon folytak a hírek. Mindenekelőtt arról, hogy ősztől ki vezényelheti a csapatot. A vá­rosban látták megfordulni az egy­kor Békéscsabán is tevékenykedő Vágó Attilát, de felmerült Sarlós András és Glázer Róbert neve is, már ami a kispadot illeti. Az is tény, tizennégy csabai labdarúgónak jár le a szerződése a nyáron, és nem mindenki kép­zeli úgy, hogy ősztől ismét a Kór­ház utcában rúgná a labdát. A ka­pusok közül Matkóról beszélik, hogy nem marad, ugyanakkor az erős középpályás bal oldal, Ko­vács Béla és Vincze Zoltán sem biztos, hogy a lilákat erősíti az új bajnokságban. A sérüléséből las­san felépülő Megyesi Lászlóról is hallani, hogy tovább áll, miként az örmény légiós Javrujan is. Ami viszont pozitívum, pénte­ken kiosztották a labdarúgóknak a fizetéseket — talán ezzel is ösz­tönözve őket a hatékonyabb sze­replésre az osztályozó második mérkőzésén. Nagy erővel rontott ellenfelé­nek a Békéscsaba, mint amely azonnal el akarja dönteni, hogy melyik csapatnak van létjogosult­sága az NB I-esek klubjában sze­repelni az új szezonban. Az első negyedórában többször is tűzijá­ték alakult ki a rákospalotaiak ka­puja előtt, így nem volt váratlan a csabaiak gyorsan érkezett gólja. Ám ez mintha a vendégeket nyugtatta volna meg jobban: át­vették a mérkőzés irányítását, gyors, rövid passzos játékkal többször becserkészték Fekete Róbert kapuját, csak éppen a be­fejezésekkel akadt némi gondjuk. A vendégek kihagyott 11-ese sem szegte kedvüket, továbbra is egy­más után alakították ki a helyze­teket. Volt bizony dolga a csabai védelemnek, amely azonban Ud­vari Szabolcs vezérletével jól állt a lábán. Ám ha a védők labdát szereztek, és az elöl lévőket sze­rették volna helyzetbe hozni, azok hamar elvesztették a játék­szert, így elmondható: kegyes volt a sors a házigazdákhoz, hogy előnnyel térhettek pihenőre. A fordulás után a békéscsabai­ak ismét nagyobb iramra kapcsol­tak, így kiegyenlítettebb lett a já­ték a mezőnyben. Mindkét csapat sokat hajtott, és sokszor kerültek veszélybe a kapuk, de a védel­mek is jól dolgoztak, miként a portások is elemükben voltak, így aztán egy élvezetes kis mér­kőzés kerekedett és a vendégek egy pillanatig sem adták föl, hogy legalább egy gólt lőjenek a Békés­csabának. Ez a hosszabbításban be is jött, de már ez sem segített rajtuk, ugyanis a két mérkőzés 3-1-es összesítése alapján a csa­baiak kiharcolták a jogot, hogy a következő bajnokságban ismét az első osztályban szerepeljenek. A találkozót követően a helyi szurkolók úgy ünnepelték csapa­tukat, mintha a bajnoki címet har­colták volna ki. Jó: Schindler, Ud­vari, Valentényi, Simon, ill. Farkas B., Kőhalmi, Kovács Balázs. Németh Zoltán: - A lé­nyeg, az NB I- ben maradt a Békéscsaba. Furcsa módon, vezető gólunk minket zavart meg, a REAC ettől kezdve nyugodtabban második félidphgn a kontrákból spk helyzetünk voltj sajnos, azok kimaradtak. Az együttes teljesí­tette a célkitűzést. Bognár György: - Úgy gondo­lom, emelt fővel jöhettünk le a pályáról. A mai napon jól futbal­loztunk, de a labdarúgást gólra játsszák. Gratulálunk a békéscsa­baiaknak az élvonalban maradás­hoz. Totóeredmények, 23. hét 1. Németo.—Magyarország 0—2 2 2. Dánia—Horvátország 1—2 2 3. Svédország—Lengyelo. 3—1 1 4. Avellino—Cagliari 2—3 2 5. Bari—Piacenza 2—1 1 6. Fiorentina-Torino 1-0 1 7. Genoa—Napoli 2—2 x 8. Livorno—Palermo 1—1 x 9. Salernitana—Vicenza 0—0 x 10. Ternana—Venezia 5—2 1 11. Treviso—Atalanta 0—3 2 12. Triestina—Catania 0—0 x 13. Verona—Pescara 4-3 1 Plusz egy mérkőzés: 14. Argentína-Paraguay lapzárta után futballozott. A Javrujan (balra) harcos, volt, s bár néhathibázott, azért hajtó ereje volt a csabai csapatnak. Sokan tudni vélik, hogy ez volt az utolsó mérkőzése az Előre FC színeiben, ugyanis eligazol a csapattól dj=otó: kovács Erzsébet