Békés Megyei Hírlap, 2000. március (55. évfolyam, 51-76. szám)

2000-03-27 / 72. szám

S P 0 R T 2000. Március 27., hétfő - 9. oldal íbékmcteihíeap Varga Adrienn ugrásban nyolcadik Cottbus A hét végén rendezték meg Cottbusban a hagyományos száz­ezer márka összdíjazású tornász Grand Prix-versenyt. A viadalon a magyarok közül a Hungarotel TC Békéscsaba Európa-bajnok tor­násznője, Varga Adrienn ugrás­ban a negyedik helyen jutott a nyolcas döntőbe,'9,412 ponttal. Klubtársa Nyeste Adrienn ebben a számban a tizedik lett 9,225 pont­tal. Felemáskorláton a békéscsa­baiak közül Nyeste 9,25 ponttal a tizenhatodik, Varga 8,95 ponttal a tizenkilencedik helyen végzett. A férfiaknál gyűrűn az Európa-baj­nok, világbajnoki 2. Csollány Szil­veszter a legjobb eredménnyel ke­rült döntőbe. Supola Zoltán lólengésben a harmadik helyen jutott a fináléba. A szombati dön­tők során a világbajnoki ezüstér­mes, Európa-bajnok Csollány Szilveszter kedvenc szerén, gyű­rűn győzött, míg Supola Zoltán és Varga Adrienn a 8. helyen vég­zett. A magyarok eredményei a selejte­zőben. Nők. Ugrás: 4. Varga A. 9,412 pont, 10. Nyeste A. 9,225. Felemás kor­lát: 16. Nyeste 9,25,19. Varga 8,95. Fér­fiak. Gyűrű: 1. Csollány Szilveszter 9,75 pont. Lólengés: 3. Supola 9,60. A magyarok döntőbeli eredményei. Nők. Ugrás: 1. Lopez (mexikói) 9,70,2. Amanar (román) 9,675, 8. Varga A. 9,112. Férfiak. Gyűrű: 1. Csollány Szil­veszter 9,788. Lólengés: 1. Urzica (ro­mán) 9,788, 8. Supola Z. 9,538. ■ Vozár ötödik, Urbanik feladta Országos 50 km-es gyalogló bajnokság Dudince Szombaton a szlovákiai Dudincé- ben rendezték meg - első alka­lommal a hazai bajnokság törté­netében - az 50 kilométeres gya­logló magyar bajnokságot egy nemzetközi viadal kere­tében. Az erős mezőny­ben nyolc ország 56 ver­senyzője állt rajthoz a hűvös, szeles időben. A rajt után egy órával az eső is eleredt, így igen nehéz feladat elé állította az időjárás a sportolókat. A Békéscsabai AC vá­logatott versenyzője, Urbanik Sándor azzal a szándékkal vágott neki az ob-nak, hogy megpróbálja tel­jesíteni az olimpiai kiküldetési szintet, Miután 35 kilométernél már látszott, hogy nem lehet meg ez az eredmény, így a csabai ver­senyző feladta a küzdelmet, arra gondolva, hogy a két hét múlva esedékes békéscsabai nemzetkö­zi viadalon 20 kilométeren pró­bálja majd meg elérni a szintidőt. Tóth Sándor, a Békéscsabai AC vezetőedzője elmondta, két fiatal Máté Gábor bronzérmes Máté Gábor, a Csabai Atléták SE versenyzője új egyéni csúccsal, 66,91 méterrel a harmadik helyen végzett diszkoszvetésben a San Diegó-i Egyetem nyílt versenyén. Az Egyesült Államokban tanuló sportoló ezzel teljesítette az olimpiai indulási szintet. Az ifjúsági vb- bronzérmes Máté mellett további három magyar diszkoszvető harcol a sydneyi repülőjegyért. Az alapfeltétel az olimpiai szint elérése. (MTI) versenyzőjük, Vozár Attila és Tóth Balázs jól helytállt, Vozár az ötödik helyet szerezte meg 4:38,08-as idővel, míg Tóth hete­dikként érkezett a célba, ideje 4:50,42. A Békési DAC gyaloglója, Trescsik Szabolcs is becsülettel helytállt, kilencedik lett 5:07,18- as idővel. A magyar bajnoki címet Czukor Zoltán (Pécsi VSK) nyer­te, 3:55,48-as idővel, míg a nem­zetközi viadal győztese a finnek világbajnoka, Kononen lett 3:39,34-es idővel. A hölgyek 20 kilomé­teres távján Urbanikné Rosza Mária a kedvezőt­len időjárást látva, nem indult el a viadalon. A versennyel egy idő­ben több utánpótlás ko­rdáknak kiírt számot is rendeztek, három kilo­méteren Csont Attila, a Békéscsabai AC ver­senyzője aranyérmes lett 14:17-es idővel. Az ötkilométeres távon Csont András nyolcadikként ér­kezett a célba, ideje 24:41. ___________________________SLM Welesz Balázs győzött a Mester Klubban A hét végén két ranglista versenyt is rendeztek a fallabdá- zók. Az A-kategóriás erőpróba színhelye a békéscsabai Mester Klub volt és a győzelmet Welesz Balázs szerezte meg. A másik erőpróbát Siófokon bonyolították le, ott B- kategóriások, a ranglistán hátrább állók szerepeltek. Békéscsaba Welesz, az NV Eravis versenyző­je, nyolcadik helyen áll a magyar ranglistán és a döntőben 3:2-re (3:3,4:9,9:2,6:9, 7:9) nyert a sze­gedi Joó Gergely ellen. Joó a ranglistán a 7. helyet fogalja el. ,, Nagyon színvonalas és látvá­nyos csatát hozott a döntő, a fal­labda igazi propagandája volt” - mondta Zsilák Adám verseny- igazgató, a Mester Klub tulajdo­nosa. A győztes megérdemelten vehette át a 25 ezer forint értékű borítékot. A békéscsabai viadalra végül is a vártnál kevesebben ne­veztek, amelyben közrejátszott az is, hogy az említett két ver­senyzővel szemben kevés esélyt éreztek a többiek a pontgyűjtés­re. Ezért is zsugorodott egyna­posra a verseny, amelyet már szombaton be tudtak fejezni. A további helyezettek: 3. Krajcsák (NW Eravis), 4. Bednár László (SZVTK Mezőker). A siófoki versenyen 12 induló közül a ranglistán 88. helyen álló Strázsi Gábor (Kecskemét) nyert 3:2-re a döntőben Marschall Péter (World Classic) ellen. m. Klubok nehéz anyagi helyzetben Közgyűlést tartott a megyei kézilabda szövetség Békéscsaba Szombaton a megyeszékhelyen, a Party Étterem nagytermé­ben tartotta közgyűlését a Békés Megyei Kézilabda Szövet­ség dr. Soós József elnökhelyettes vezetésével. A küldöttek meghallgatták és elfogadták a beszámolókat, majd kitünte­téseket adtak át. amikor részt vett a megyei elnök­ség ülésén. Gondot jelent munká­jukban, hogy egyik tagjuk, Velky Mihály már harmadik éve Veszp­rémben él, azóta egyetlen ülésen sem vett részt, s nem kíván le­mondani elnökségi tagságáról, a rendelkezések szerint pedig visz- szahívni nem lehet. Ezt követően az elnök részlete­sen szólt a bizottságok munkájá­ról. Külön kitért arra, hogy jelen­leg Békés megyének tizenkét NB- s csapata van, amelyből örvende­tes, hogy két női együttes - Bé­késcsabai NKC és Agro SE Oros­háza - a legmagasabb osztályban szerepel. Arról is őszintén beszélt az elnök, hogy több egyesület rendkívül nehéz anyagi helyzet­ben dolgozik, így az NB I-es Bé­késcsabai NKC, az NB I B-s Újkí­gyós Csaba KC, az NB Il-es Mezőberényi SDSE és a megyei bajnokságban szereplő Mezőhe- gyesi SE. A megye mindig híres volt az utánpótlás-nevelésről, je­lenleg is több korosztályos válo­gatott van a megyéből. A junior válogatott békéscsabai Szmka Hortenziát tavaly az MKSZ a leg­tehetségesebb utánpótláskorú ké­Dr. Soós József, levezető elnök köszöntötte a megjelenteket, majd az 1998. évi közgyűlés óta elhunyt kézilabdás sportemberek emlékének egy perces néma felál­lással adóztak a küldöttek. Horváth István, a Békés Me­gyei Kézilabda Szövetség elnöke beszámolójában hangsúlyozta: a két évvel ezelőtti közgyűlés óta eredményesen dolgoztak. Meg­ítélése szerint ennek köszönhető, hogy az elmúlt évben a Magyar Kézilabda Szövetség elnöksége a „Magyar Kézilabdázásért” kitün­tetéssel ismerte el a megyei szer­vezet munkáját. Az elismerést ta­valy májusban Orosházán a ifjú­sági leány Európa-bajnoki selejte­zőn adták át. Már évek óta nagy gondot for­dítanak az utánpótlás-nevelésre, ezt bizonyítja, hogy a téli Farsang Kupán tavaly harminchárom, az idén már negyvennyolc általános iskolás csapat lépett pályára. Utánpótlás-nevelő munkájukat Sinka László, az MKSZ főtitkára is példaértékűnek nevezte febru­ári békéscsabai látogatásakor, zilabdázónak választotta, az átlö­vő tagja volt a junior vb-n negye­dik helyezett magyar válogatott­nak. A békésiek kapusa, Árdeleán Péter az elmúlt évben erőssége volt az ifjúsági Európa- bajnold címet nyert magyar válo­gatottnak. Végül arról szólt az elnök: jó a kapcsolatuk a megyei közgyűlés­sel és a megyei sportintézettel, amelynek megszűntetését terve­zik, s ha ez bekövetkezik teljesen át kell szervezniük munkájukat. Nyári Mihály, a számvizsgáló bizottság elnöke beszámolójában elmondta: a szövetség a számvi­teli szabályoknak és az előírások­nak megfelelően gazdálkodik, köztartozása nincs. Ellenőrzésük során a szervezet könyvelését rendben találták. A küldöttek egyhangúlag elfo­gadták a beszámolókat. Végül kitüntetéseket adott át Horváth István.. A „Békés Megye Kézilabda Sportjáért” plakettet kápták eredményes munkáju­kért: posztumusz: Balogh Antal, Szilágyi Sándor és Tóth Tamás. Ugyanebben az elismerésben ré­szesültek: Majomé Horváth Iza­bella, Bálint Anna, Eperjessy Bé­la, Papp Lajos, Pataki György, Zsadányi Sándor és dr. Soós Jó­zsef. _______________________IVBRAtZTál Ünnepeltek a vendégszurkolók Marcali VSZSE Lénia-Agro SE Orosháza 27-28 (16-16) NB I-es női kézilabda-mérkőzés, Marcali, 600 néző. V.: Ké­kes Cs., Kékes P. Marcali: Kerner — Major A. 4, NÉMETH 5, Major B., MOSZKOVAJA 7, Kévés 6 (6), PERINGER 5. Cs.: BÖDÖR (kapus), Mészáros, Kovács, Szloboda, Milinte, Hagyánek. Edző: Tóth István. Orosháza: KOVÁCSNÉ — Láz­ár I, BENYÁTS 9 (2), BABOLY 2, FEKETE 7 (4), Guricsné 2, Sávolt 3. Cs.: Hodroga (kapus), Felegyi, Lucaci 1, ANCSIN T. 3, Ravasz A. Edző: Orbán István. Kiállítások: 2, ill. 6 perc. Hétméteresek: 8/6, ill. 7/6. Marcali A két újonc összecsapásán jól kezdtek a vendégek, az ötödik percben 2-0-ra vezettek. A mintegy 100 orosházi szurkoló által buzdított vendégek a foly­tatásban is tartották a lépést a házigazdákkal, akik idegesen játszottak az első percekben. Fokozatosan feljött a Marcali, a 15. percben 7-6-ra fordítottak a hazaiak. Jó húzásnak bizo­nyult Orbán edző részéről, hogy a góllövőlista második helyén álló Kévést emberfogás­sal kísérték a vendégek, az egész mérkőzés folyamán egyetlen akciógólt sem szerzett a gólerős átlövő. A 17. percben kapust cserélt a Marcali, mivel Kerner gyengén védett, a he­lyére beállt Bödör több ziccert is hárított. A hajrában felváltva estek a gólok, és döntetlennel zárult az első játékrész. Fordu­lás után egy egészen más fel­fogásban játszó Marcali lépett a pályára. A házigazdák szur­kolóik biztatása mellett fokoza­tosan elhúztak, és a 42. perc­ben már négy góllal vezettek Benyáts kilenc góllal járult hozzá csapata sikeréhez fotói lihoczky péter (22-18). Ekkor időt kért Orbán edző, rendezte a sorokat, ami használt a vendégeknek, hi­szen a következő kilenc perc­ben az orosháziak megfordítot­ták az állást, és az 51. percben már 24-23-as vendégvezetést mutatott az eredményjelző táb­la. A fiatal Ancsin állt a jobb szélre, aki remekül semlegesí­tette az addig villogó Peringert, mi több, gólokat is lőtt a szél­ső, így döntő érdemeket szer­zett a győzelemben. Izgalma­san alakult a végjáték, a házi­gazdák az utolsó öt percben két hétméterest is hibáztak, a sérülése után egyre inkább ma­gára találó Kovácsné is jól vé­dett. A hajrában 28-27-es orosházi vezetésnél tíz másod­perccel a vége előtt kapufát lőt­tek a hazaiak. A kiesés elől menekülő Mar­cali számára szinte az utolsó szalmaszál volt az orosháziak elleni mérkőzés, amelyen csak a győzelem volt elfogadható a ha­zaiak számára. Igaz, az oroshá­ziaknak is fontos volt ez az ösz- szecsapás, hiszen ha győznek, már kilenc ponttal elhúznak a még kieső helyen álló Marcali­tól. A végig hallatlanul izgalmas összecsapáson a két sportszerű­en szurkoló tábor vastapsa mel­lett vonultak le a csapatok, s a vendég szurkolók sokáig ünne­pelték az orosháziak sikerét. Tóth István: - A véghajrá­ban megremegett a mieink ke­ze, négygólos előnyt adtunk el ezen a sorsdöntő mérkőzésen. Orbán István: - Örülök a győ­zelemnek, a lányok ismét bebi­zonyították, hogy igazi sport­emberek, nagy akarásuk meg­hozta a sikert. a Abony NB I B-s női kézilabda-mérkőzés, Abony, 150 néző. V.: Solymosi, Sziklai. Gyula: LOVÁSZNÉ — Nemes 2, Zsákai 3, CSENKIJ. 11, Hajdú 2, Medvegy 3, Csenki Cs. Cs.: Szmka (kapus), Csepregi, Bolla, Major Á. Edző: Szabó Károly. Az ellenfél legjobb dobói: Csuk, Veszeti 6—6. Kiállítások: 2, ill. 6 perc. Hétméteresek: 4/3, ill. 4/3. sas egykori mestere, Berendi An­tal által irányított abonyiak ellen. Jól védekeztek a vendégek, táma­dásban pedig igyekeztek gólig ját­szani, így a 13. percben 6-3-ra vezettek Csenkiék. A folytatásban is tartotta háromgólos előnyét a fürdővárosi gárda, a 19. percben 8-5-re vezettek, ám ekkor zsinór­ban öt gólt lőtt az abonyi együt­tes, és így fordítani tudott a félidő végéig. Szünet után rá se lehetett is­Tartalékosan utaztak a fürdővá­rosiak a tabella utolsó helyén ta­nyázó házigazdák otthonába, hi­szen a kettős igazolású játékosok Marcaliban szerepeltek az Agro SE-ben, Dávid betegség, Novák és Bodzás iskolai elfoglaltság miatt nem tarthatott a csapattal. Ennek ellenére jól kezdtek a fürdőváro- siak a télen alaposan megerősö­dő, hat új játékost igazolt és a Va­memi a gyuiai csapatra. tiKepze- lés nélkül támadtak, gyámoltala­nul védekeztek, így a közönség biztatása mellett fokozatosan el­húzott az Abony, és a végén nyolcgólos győzelmet aratott. Az első félidő kiegyenlített, jó iramú játéka után a második 30 percben a vendégek jóvoltából alacsony színvonalúvá vált az összecsapás, a hazaiak ilyen arányban is megérdemelten nyer­tek. Szabó Károly: - Érthetetlen számomra a csapat második fél­idei gyenge teljesítménye. Egy, a kiesés ellen küzdő gárdának sok­kal nagyobb elszántsággal kell küzdenie a mérkőzéseken. B Békési FKC-AKE Martfű 31-30 (17-14) Békés NB I B-s férfi kézilabda-mérkőzés, Békés, 500 néző. V.: Szendrei, Szentesi. Békés: ÁRDELEÁN P. — Tóth, Nagy T. 7, Polgár T. 6, Polgár Z. 2, Moldován 11, Gyulavári 3. Cs.: PETROVSZKI (kapus), Weigert 1, Takács 1, Susán, Szatmá­ri, Szekerczés, Minya. Edző: Nagy József. Az ellenfél leg­jobb dobói: Fekete 9, Kovács A. 8. Kiállítások: 10, ill. 6 perc. Hétméteresek: 2/2, ill. 6/4. Telt ház előtt magabiztosan, jól kezdett a hazai együttes. A hatá­rozott védekezés mellett táma­dásban rendre góllal fejezték be akcióikat. A kezdeti lendület után feljött a martfűi együttes, és a 11. percben egy gólra megközelítette a hazaiakat (5-4). A következő percekben a viharsarki gárda nagyszerű játékkal, zsinórban lőtte a gólokat (18. p.: 13-5). Ez­vonalú produkciót hozott a talál­kozó utolsó harmada. A békésiek vezetését a martfűiek rendre egyenlítették. Az utolsó percben 31-30-nál a hazaiak ellőtték a labdát, az ellentámadás során a rendkívül indiszponáltan műkö­dő játékvezetői páros vitatható büntetőt ítélt a vendégeknek, ám azt Árdeleán Péter bravúrral hárí­totta. Alacsony színvonalú, sok hi­bával tarkított mérkőzésen a ha­zai együttes örülhet a két pont­nak. Nagy József: - Győztünk... Támogatók: Békés város önkor­mányzata, Csamai János, Nagyház pinceborozó, Békési és Fia Bt., Csapó pékség, Minya Gábor kőfaragó. a Hargita KC-Újkígyós Csaba KC 19-17 (7-8) NB I B-s férfi kézilabda-mérkőzés, Budapest, 50 néző. V.: Bányász, Tóth. Újkígyós: Pereverzia — Csele 8, Fekete 2, Korcsok 3, Szabó Sz. 1, Unyatinszki 2, Pocsai 1. Cs.: Kopányi (kapus), Hovanyecz, Harangozó V. Szakmai igaz­gató: Ruck László, játékosedzők: Vörös Árpád, Pereverzia Mihály. Az ellenfél legjobb dobója: Béres 9. Kiállítások: 16, ill. 2 perc. Hétméteresek: 6/3, ill. 6/3. percben már ötre növelték az Budapest A nehézségek ellenére jól kezdett a vendégegyüttes. Határozottan védekeztek Feketéék, Pereverzia bravúrosan védett, és gyors indí­tások után szerezték góljaikat a vendégek. A 8. percben 5-2-re ve­zettek a kígyósiak, majd a 14. előnyt, az eredményjelző tábla 8- 3-as vendégvezetést mutatott ek­kor. A folytatásban rendezte sora­it a több volt NB I-es játékost (Bé­res, Hellinger, Grundmann, Vára- di) felvonultató fővárosi gárda, és a félidő végére egy gólra felzárkó­zott. Fordulás után felváltva estek a gólok, a felállt fal ellen nem tu­dott mit kezdeni az Újkígyós-Csa- ba KC, hiszen vérbeli átlövők nél­kül szerepeltek ezen az összecsa­páson. Az 50. percben 18—15-re vezettek a házigazdák, ekkor sike­rült egy gólra felzárkózni a vendé­geknek, de két hétméterest hibáz­tak, és a hajrában bebiztosította győzelmét a Hargita KC. Az iramos, küzdelmes össze­csapáson a rutinosabb házigaz­dák megérdemelten győztek a tartalékos vendégek ellen. Vörös Árpád: - Tisztessége­sen helytállt az ezer sebből vérző csapatunk. ■ után nem várt megtorpanás kö vetkezett, így a félidő végére a lel kés Szolnok megyei gárda három gólra csökkentette hátrányát. Fordulás után tovább folytató dott az esélyesebb békési csapai széteső játéka. A 41. percben i gyors játékosokat felvonul táti vendégek egyenlíteni tudta! (20—20). Rossz védekezés, tárna dásban a ziccerek sorozatos kiha gyása jellemezte a házigazdák já tékát. Izgalmas, de alacsony szín Abony-Gyulai SE 28-20 (12-11)