Békés Megyei Hírlap, 1999. október (54. évfolyam, 229-253. szám)

1999-10-11 / 237. szám

© 1999. október 11., hétfő SPORT A papírformának megfelelően Anadolu Universitesi Eskisehir (török)—OMTK-Hungarotel 0:4 Női asztalitenisz ETTU Ku­pa mérkőzés a 16 közé jutá­sért, Eskisehir. Türkhan— Szvitén 0:2 (-8, -12), Ge- ner—Cojocaru 0:2 (-12, - 13), Melek—Lovas 0:2 (-12, -16), Türkhan, Gener— Cojocaru, Hajduska 1:2 (18, -12, -6). Az első találkozón Szvitán könnyen nyert a hazaiak fia­talja, Türkhan ellen. A folyta­tásban a román válogatott Cojocaru érvényesítette nagyob tudását és biztosan győzött Gener ellen. A harma­dik találkozón a fiatal Lovas megszerezte élete első ETTU Kupa győzelmét Melek ellen, aki a második szettben egy ki­csit szorosabbá tette a játsz­mát, mint az elsőben, de nem forgott veszélyben a magyar lány sikere. Párosban a Türkhan, Gener kettős meg­nyerte az első szettet, ám ez­után erősítettek Cojocaruék és biztosan győztek. Az orosháziak sikere után a hazai szurkolók nagy tapssal ismerték el a vendégek telje­sítményét. A kék-fehérek az ETTU Kupa következő fordu­lójában, a legjobb nyolc közé jutásért november elején Orosházán fogadják az ETTU Kupa tavalyi bronzérmesét, a német 3B Berlin együttesét. Bogdánffy Csaba: — A várakozásnak megfelelően a lányok érvényesítették na­gyobb tudásukat és biztosan jutottak a legjobb tizenhat kö­zé. V. L. X. dr. Bandi Andor asztalitenisz-emlékverseny, Békéscsaba Méltón a jubileumhoz Békéscsabán, a városi sport- csarnokban rendezték meg szombaton a X. dr. Bándi An­dor asztalitenisz-emlékver­senyt, amely egyben veterán magyar nemzetközi bajnok­ság is volt. Az idén hat ország 152 versenyzője állt asztalhoz. A békéscsabai Lukács Tibor egykoron az NB I-ben ütötte a kaucsuklabdát, most a 65 éven felüliek mezőnyében állt asztal­hoz: — Bár a munkám miatt ma már nem tudok edzeni, öröm­mel jöttem a versenyre, hiszen a régi társakkal találkozók itt. Kevés olyan család van a me­zőnyben, ahol apa és fia is rajt­hoz áll a viadalon, most Tibor fiam is próbálkozik a „legfiata­labbak” között. Színvonalas küzdelmeket vívtak, különösen a legjobb nyolc között a versenyzők, a legkiválóbb teljesítményt a pé­csi Arató Csaba nyújtotta, aki előbb az örökifjú Faházi „Janikáf ’ győzte le az elődöntő­be jutásért, majd az NB I-ben játszó lajosmizsei Gréczi ellen diadalmaskodott. A fináléban a horvát világbajnok, Dragutin Surbek — aki most nem jött el Békéscsabára — fivére, Ivó el­len állt asztalhoz a harkányi szí­nekben az NB I-ben játszó Ara­tó, és óriási csatában szerezte meg az aranyérmet, így ő vehet­te át a Bándi család vándorser­legét az eredményhirdetéskor. Bertalan Sándor, a verseny főszervezője, a megyei szabad­idős klub tanács titkára így érté­kelt a viadal végén: — Jóleső érzéssel láttam, hogy hat or­szágból több, mint 150-en jöt­tek el a jubileumi versenyünkre. A város és a megye támogatásá­val, valamint a szponzorok se­gítségével tudtuk ilyen szépen lebonyolítani a versenyt, s re­mélem, jövőre még többen tisz­teletüket teszik az emlékverse­nyen. Eredmények. Nők. 40—55 év kö­zötti korcsoport: 1. Széles Mária (Tiszaújváros), 2. Lészai M., 3. Mic- halka E. és Caruceru (mindhárom ro­mán). 55 év felettiek: 1. Magyar Józsefné, 2. Petőházi I. (mindkettő Budapest), 3. Pitica (román) és Piller- né (Budapest). Férfiak. 40—50 év közötti kcs.: 1. Kovács János (Kecskemét), 2. Popo- vics (Szeged), 3. Baráth (Bátonytere- nye) és Tóth F. (Kalocsa). 50—60 év közötti kcs.: 1. Arató Csaba (Pécs), 2. I. Surbek (horvát), 3. Gulyás (Szol­nok) és Gréczi (Lajosmizse). 60—65 év közötti kcs.: 1. Elmar Schöninger (Budapest), 2. Kysel (szlovák), 3. Fo­nód (Pécs) és Jávorszki (Budapest). 65 év felettiek: 1. Mayer József, 2. Halász, 3. Magyar J. és Mezei (vala­mennyi Budapest). (verasztó) Támogatók: Magyar Szabadidő- sport Szövetség, Békéscsaba város önkormányzata, Hungarotel Rt., Uni- con Rt., Baromfi Transz Kft., Bábolna Rt. baromfi vágóipari ágazat, Hungá­ria Biztosító Rt., Dreher Sörgyárak Rt. keleti régió, Henkel körösladányi gyá­ra, Hajdú Tej Rt., Sütőker Rt., Zalka Tej Rt., Renault márkaképviselet, Garzon Szálló Kft., Paulik és Társai Bt., Burek Pékség, HBB Rt. Török- szentmiklós, Győri Keksz, Népújság Kft. Nagyüzem az asztaloknál FOTÓ: SUCH TAMÁS Prekop bravúros győzelme a válogatón Budapesten rendezték meg azt a kadett fiú párbajtőr válogató versenyt, amelyen 61-en léptek pástra, köztük a Karácsonyi La­jos Békéscsabai Vívó Egyesület fiataljai. A csabaiak közül Székely ki­vételével valamennyien a főtáb­lára jutottak, ahol Sztankó és Bartyik vereséget szenvedett, míg Knyihár a 24., Hosszú a 21., Kliment a 14., Pacsika a 12. lett. A legjobban a még serdülő korú Prekop Győző szerepelt az idősebbek mezőnyében, aki a 16-os döntőben előbb az MTK- s Balázst győzte le, majd hosz- szabbítás után a junior váloga­tott tapolcai Rédlit verte 15:14- re. Az elődöntőben az MTK-s Szpisják ellen vert helyzetből fordított, s a fináléban kadett válogatott Csohayt (BVSC) győzte le imponáló vívással 15:10-re Pusztai Péter edző ta­nítványa. (v. 1.) Gyepes 78. a vb-n Az olasz Damiano Cunego nyerte szombaton az ifjúsági fér­fiak mezőnyversenyét az Olaszországban zajló országúti ke­rékpáros világbajnokságon. A magyarok közül Zsombok Ger­gely a 46., a gyulai R-Sport versenyzője, Gyepes Zsolt pedig a 78. helyen végzett a százhetven tagú mezőnyben, amelyből száztizenketten értek célba. Eredmény. Ifjúsági férfiak, mezőnyverseny (130 km), világbajnok: Damiano Cunego (Olaszország) 3:14:36, (40,082 km/ó átlagsebesség), 2. Ruszlan Kajumov (Oroszor­szág) 5 mp hátrány, 3. Christophe Kém (Franciaország) 37 mp h„ 46. Zsombok Gergely 7:24 perc hátrány, 78. Gyepes Zsolt 16:32 perc hátrány. Bíró tizenötödik Monacóban A hét végén Monacóban a Nem­zetközi Öttusa Szövetség egy rö- yid távú duatlongálát rendezett, amelyen az utánpótlás korúak me­zőnyében 15 ország több, mint hatvan versenyzője állt rajthoz. Az 1500 méter futásból, 200 mé­ter úszásból és 1500 méter futás­ból álló viadalon a hattagú ma­gyar delegáció tagjaként rajthoz állt a békéscsabai Bíró Zsolt (Debreceni Oxigén SE) és a 15. helyet szerezte meg. Góliszonyban szenvedtek Békéscsabai VSC—Miskolc 3—3 (1—1, 0—0, 0—1, 2—1) OB I B-s vízilabda-mérkőzés, Szentes, 100 néző. V.: Horváth, Pengő. Békés­csaba: MÁTÉ — Lukácsi 1 (1), Balázs, dr. Szlávlk, Román 1, Dávid 1, Latorcza), Ludányi, Laczó P., Borsos, Puha. Edző: dr. Szlávik Győző, Luk­ácsi Sándor. A Miskolc dobói: dr. Megyesi, Szileczki, Illyés 1—1. Gól emberelőnyből: 5/0, Ili. 3/1. Négyméteresek: 1/1, ill. 0/0. A békéscsabaiak ismét Szente­sen játszották „hazai” mérkőzé­süket, mint emlékezetes, két meccsre szóló eltiltást kaptak a tavalyi bajnokságban, ezért az Árpád fürdőben nem játszhatják e találkozóikat. Ezúttal döcögő­sen ment a játék, ami döntően annak számlájára írható, hogy a csabai strandon téli átállás van, labdás edzéseket és a nélkülöz­hetetlen taposást nem tudták a héten gyakorolni a csabai póló­sok. Ráadásul ezen az összecsa­páson végig a Miskolc vezetett, a viharsarkiak mindig csak egyenlítettek. Akik ráadásul ziccerek sokaságát hagyták ki, pedig nem egyszer lefordultak lassúbb ellenfelükről, ám a ki­dolgozott helyzetek tucatját sem tudták belőni. Bizony, a kéthetes sátortető­állítás öt hetet is elvisz a csabai pólósok életéből, mire bepótol­ják a kiesést. Berták Szentes—Békéscsabai VSC 15—b (5—0, 5—1, 1—0, 4—3) OB I-es vízilabda-mérkőzés, Szentes, 100 néző. V.: Vajda, Lakatos. Békés­csaba: MÁTÉ — Lukácsi 3, Balázs, dr. Szlávik, Dávid, Latorcza! 1, Ludányi, Laczó P., Borsos, Puha. Edző: dr. Szlávik Győző, Lukácsi Sándor. Az ellenfél dobói: Magyar 5, Melkun 3, Halápi, Orosz, Hyc 2—2, Zentai. Gól emberelőnyből: 4/1, ill. 0/0. Négyméteresek 0/0, 111. 0/0. A nagy különbségű szentesi győzelem ellenére Máté Attila ismét remekül védett, a még nagyobb gólkülönbségű vere­ségtől óvta meg a csabaiakat, akik viszont „átmentették” szombati formájukat. Nem so­kat tudtak mit kezdeni a na­gyon gyors és képzett szentesi játékosokkal, akik félprofik, hi­szen napi két edzéssel készül­nek a bajnokságra, mi több, szeretnének az élen végezni, feljutni. Az is a krónikához tartozik, hogy Melkun és Halápi tavaly még az OB I-es szentesi gárdában játszott, s rajtuk kí­vül a fiatal Magyart sem tudták tartani, aki nagyon gyorsnak bizonyult, könnyedén fordult le a csabaiakról, és szórta a gó­lokat. Megszerezte első győzelmét a Gyula Gyulai SE—Abony 27—19 (16—10) NB IB, női, Gyula, 300 néző. V.: Márton, Taizs n. Gyula: Lovászné — BO- DZÁS 6, Bolla 2, Nemes 2, Hajdú 3, Medvegy 4, MAJOR J. 6. Cs.: Lovas (kapus), ANCSIN T. 4, Csepregi, Dávid, Major A. Edző: Szabó Károly. Az ellenfél legjobb dobói: Zelei 7, Csuk 6. Kiállítások: 6, ill. 4 perc. Hétméteresek: 1/1, ill. 2/2. Villámrajtot vettek a fürdőváro­si lányok, és a hetedik percben már 5—0-ra vezettek. Kitűnő védekezésüknek és gyors lero- hanások után szerzett góloknak köszönhetően magabiztos előnyt szerzett a hazai együttes. A félidő közepén megtorpantak a gyulaiak, kihagyták a helyze­teket, így felzárkóztak a vendé­gek, de négy gólnál közelebb nem kerültek a fürdővárosiak­hoz. A második félidőt rosszul kezdték a hazaiak, zsinórban három gólt kaptak, ám ezt kö­vetően rendezték a sorokat, hét­gólos előnyre tettek szert. A já­tékrészben végig a hazaiak irá­nyítottak, és a két szélső gól­erős játékának köszönhetően megérdemelten nyertek. Végig küzdelmes mérkőzé­sen a védekezésben és a táma­dásban egyaránt jó teljesít­ményt nyújtó fürdővárosiak megszerezték idei első győzel­müket. Szabó Károly: — Javuló já­tékkal biztos győzelmet arat­tunk, jobb összpontosítással a különbség nagyobb is lehetett volna. Újkígyós Csaba KC—Hargita KC 23— NB I B-s férfi kézilabda-mérkőzés, Újkígyós, 400 néző. V.: Horváth, Sápi. Újkígyós: PEREVERZIA — Csele 5, Czegle, VÖRÖS 6, Szabó, Jarabek 3, Pocsai 4. Cs.: Kopányi (kapus), Fekete, UNYATINSZKI 3, Korcsok 1, Hovanyecz, HARANGOZÓ B. 1, Harangozó V. Edző: B. Tóth János. Az el­lenfél legjobb dobói: Dobrovits 5, Hellinger, Grundmann 3—3. Kiállítások: 14, ill. 14 perc. Hétméteresek: 8/7, ill. 6/3. Nyitott védekezéssel kezdtek a hazaiak, a több volt élvonalbeli játékost felvonultató Hargita jól tartotta magát. így felváltva ve­zettek a csapatok. A 15. perc­ben Czegle súlyos ujjsérülést szenvedett. Ebben az időszak­ban Vörös hétméteresből elért góljaival és Jarabek találataival tartotta magát a Kígyós. Ezután védekezést váltottak a hazaiak, Dobrovitsot emberfogással igyekeztek kikapcsolni, a többi­ek hátrébb húzódtak. A félidő hajrájában Csele négy góllal, Pocsai pedig két találattal járult hozzá az ötgólos hazai vezetés­hez. Fordulás után rosszul kezdtek a házigazdák, még sze­rencse, hogy Pereverzia kapus ■16 (12—7) remek napot fogott ki, szinte mindent hárított. A sérült Unyatinszki és Harangozó Ba­lázs beállítása is jó húzásnak bi­zonyult. így biztosan nyertek a hazaiak. A végig küzdelmes, iramos mérkőzésen a több jó egyéni teljesítményt felvonultató újkí- gyósiak győzelme megérde­melt. B. Tóth János: — Perever­zia Misi hétközi edzésmunkája és mérkőzésen nyújtott teljesít­ménye példaértékű lehet a töb­biek számára. AKE Szolnok—Békési FKC 30—25 (15— NB I B-s férfi kézilabda-mérkőzés, Szolnok, 150 néző. V.: Gyúró, Láda. Békés: Árdeleán P. — Nagy J. 1, Polgár T. 5, GÁVAI 5, Polgár Z. 2, Moldován 9, Gyulavári 1. Cs.: Petrovszki (kapus), Tóth B. 2, Kiss S., Weigert, Árdeleán L., Szatmári, Kovács. Játékos edző: Gávai Ferenc. Az ellenfél legjobb dobói: Berkó 10, Patocskai 6. Kiállítások: 10, ill. 4 perc. Hétméteresek: 4/3, ill. 8/6. Gyors szolnoki góllal kezdődött a mérkőzés, a békésiek enervál- tan, elképzelés nélkül játszot­tak. A nyáron alaposan megvál­tozott Tisza-parti gárda jó játék­kal sorozatban lőtte góljait, s a félidő végén ötgólos előnyre tett szert. Szünet után felzár­kóztak a vendégek, a 40. perc­ben 18—16 volt az állás. Ez­után néhány védekezési és át­adási hiba elég volt ahhoz, hogy a szolnokiak ismét jelentős előnyre tegyenek szert, amit meg is tartottak a lefújásig. Küzdelmes mérkőzésen a rosszul játszó békési együttes váratlan vereséget szenvedett a 10) tavaly még az NB I-ben szerep­lő, de a nyáron meggyengült hazaiaktól. A végig lelkesebben játszó házigazdák győzelme teljesen megérdemelt a dobogós reményeket szövögető Békés ellen. Gávai Ferenc: — A csapat minden tagja szégyellje magát, akinek köze volt ehhez a mér­kőzéshez. A mérkőzés támogatói: Békés vá­ros önkormányzata, Minya Gábor kő­faragó, Öreg-gumis, Levendula pati­ka. Orosházi sikerek a Lada-cross összetett bajnokságban Pálya- és bajnokavató Szeged-Tápén Rendhagyó módon az idei Lada-cross bajnokság befeje­ző, kilencedik futamának ver­senyeit Szeged-Tápén rendez­ték, ahol nemcsak bajnokokat avattak, hanem egy vadona­túj pályát is. Igaz, az első via­dalon a helyiek még nem indí­tottak versenyzőt, de úgy ter­vezik, hogy a következő évi sorozatban a szentesiek mel­lett ők is állítanak ki Lada-gé- peket versenyzőkkel. A vasárnapi viadalra mintegy 1500-an látogattak ki. Á ladások mellett más kategóriák­ban is rendeztek futamokat, így az új pályát megviselte a nagy terhelés, s bizony, törtek félten­gelyek, kerekek, ám így is iz­galmas futamokat láthattak a ki­látogatók. A Divisio I. kategóriában ez­úttal ifj. Somogyi Géza a máso­dik helyen ért célba, ám az ösz- szetett bajnoki címet toronyma­gasan ő nyerte. De a vasárnap krónikájához tartozik az is, hogy a bajnoknak a reggeli órákban kisfia született, Nor­bert, akiről úgy vélik, előbb- utóbb szintén autóversenyző lesz. Legalábbis a családi indít­tatás teljes mértékben megvan hozzá, hiszen az orosházi ver­senyző, Ifjabb Somogyi Géza édesanyja, Norbert nagymamá­ja a viadal egyik főszervezője. A nagyapa pedig az autó- crossozók országos futamain je­leskedik rendszeresen. A kilencedik forduló eredményei. Divisio I.: 1. Kiss Tibor (Tótkomlós), 2. ifj. Somogyi Géza (Orosháza), 3. Bartus János (Tótkomlós). Divisio H.: 1. Sülé Sándor, 2. Nagy László (mind­kettő Orosháza), 3. Berke József (Szeghalom). Szuperkategória: 1. ifj. Somogyi Géza, 2. Kiss Tibor, 3. Karkus István (Tótkomlós). Az összetett végeredménye. Divisio I. Bajnok: ifj. Somogyi Géza 131 pont, 2. Kiss Tibor 106, 3. Bartus János és Szabó Zsolt (Szentes) 103. Divisio II. Bajnok: Ledzényi László (Orosháza) 131, 2. Sülé Sándor 125, 3. Nagy László 113. Szuperkategó­ria. Bajnok: Ledzényi László 88, 2. ifj. Somogyi Géza 85, 3. Karkus Ist­ván 68.