Békés Megyei Hírlap, 1998. április (53. évfolyam, 77-101. szám)

1998-04-27 / 98. szám

I\ OMÁDÍ JÁSZÁT 4-0 1998. április 27., hétfő Szerkeszti: Jávor Peter es Veraszto Lajos Békéscsabán első alkalommal ren­dezték meg a történelmi nomádíjá­szok Békés megyei versenyét, ame­lyen négy íjászkor versenyzői korhű öltözetben feszítették íjaikat a tegnapi viadalon. (8. oldal) Emberemlékezet óta nem nyert négy gól különbséggel a Békéscsa­bai Előre FC labdarúgócsapata, most megtört a jég, s a nagy rivá­list, a Videotont legyőzték 4—O-ra a kiesési rangadón (7. oldal) Gyémántkoszorű A békéscsabai Marik Mihály nemrégiben teljesítette a vitorlá­zórepülés csúcsát jelentő gyé­mántkoszorús magasságot Gyön­gyös Pipis-hegyen. Ennek törté­netéről olvashatnak a 8. oldalon A Békés Megyei Hírlap Melléklete Végleges a hatodik hely Miskolc—Békéscsabai 1\KC 23—26 (13—11) NB I-es női kézilabda-mérkőzés, Miskolc, 250 néző. V.: Oláh, Szelecz. Miskolc: Demeter B. — Demeter A. I, MOCUT 4, HOLLÓNÉ 6 (2), Balázs 2, Andreiu 4, Szántó 2. Cs.: Pataki (kapus), Krisztóf 1 (I), Kovács I. 1, Varró, Bellér 1, Jámbor. Edző: Palkó János. Békéscsaba: KOVÁCSNÉ — Valyuch 2, Schwertner, Krista 1, KULCSÁR 4, BABOLY 2, KOVÁCS J. 3. Cs.: Kurucz (kapus), BUDA 11 (4), Félix, Szrnka 3, Vass. Edző: Szabó Károly. Kiállítások: 6, ill. 12 perc. Hétméteresek: 4/3, ill. 4/4. Bérczes Edit megnyerte a Juventus-Floriol MARATONIT, BOGÁR EZÜSTÉRMES A csabaiaknál hosszú idő óta először a keretben volt Félix. A vendégek szempontjából tétje volt a találkozónak, hiszen a mérkőzés megnyerése esetén biztos hatodikok a pontvadá­szatban. Nagy elánnal vetették magu­kat a küzdelembe a csapatok, keményen, de nem durván vé­dekeztek. Előnyt eleinte egyik gárdának sem sikerült kihar­colni, fej-fej mellett estek a gó­lok (5. perc: 3—3; 14. p.: 6— 6). Ezt követően azonban a bajnoki tabellán előkelőbb he­lyen tanyázó csabaiak közül Buda, Valyuch és Kovács vil­lant, erre a három gólra a Mis­kolc csak eggyel tudott vála­szolni (19. p.: 7—9). Palkó edző védekezést váltott, Budá­ra külön kiállított egy embert, s ez meg is hozta a hatást (26. p.: 11—10). A vendégeken már az sem segített, hogy edzőjük időt kért, az utolsó hét percben mindössze egy gólra futotta erejükből. Á második félidő első perce­iből továbbra is a miskolciak jöttek ki jobban, növelték elő­nyüket, sőt a 40. percben, a mérkőzés során először négy góllal vezettek (17—13). Szabó Károly gondolt egy merészet, és 4+2-es védekezésre tért át, ami hatásosnak bizonyult, a vi­harsarkiak fokozatosan dolgoz­ták le a hátrányt (48. p.: 20— 20). Az öt diákolimpia-találko­zóval a lábában pályára lépő Szrnka ezután parádés átlövésgólokkal vétette észre magát, amihez Buda két hetesgólt tett hozzá. Ettől a lel­kes miskolciak teljesen meg­rogytak, és öt perccel az össze­csapás vége előtt eldőlt a két pont sorsa (21—25). Sokáig úgy tűnt — főleg a második játékrész elején —, hogy nem gyűjti be a hatodik helyhez szükséges két pontot a vendégcsapat. De nem adták fel a csabaiak, óriási lelkesedésről tettek tanúbi­zonyságot. A második félidő 40. percétől kezdve egy pará­dés hajrát kivágva hagyták faképnél ellenfelüket, szebb­nél szebb gólokat szerezve, s ezzel három góllal nyertek. Palkó János: Nyilatkozat helyett nyomdafestéket nem tű­rő hangon elutasította a tudósí­tót a kérdésével együtt. Szabó Károly: — Az első félidő hiányosságai után a kö­vetkező játékrészben a kettős emberfogással ki tudtuk húzni a hazaiak méregfogát. Az össze­hangolt játék meghozta az ered­ményt, és úgy érzem, megérde­melten nyertünk. Szegedi Zsolt Mint vasárnapi lapunkban már beszámoltunk róla, Urbanikné Rosza Mária, a Békéscsaba AC gyaloglója második lett a szlo­vákiai Dudincében a világ, pá­lyán elért legjobb eredményével (41:56:23 perc) rendelkező orosz Nagyezsda Rjaskina mö­gött — a női 10 kilométeres vá­logatott pedig az ötödik lett az Európa-kupán, akárcsak tavaly a Világkupán. Tóth Sándor ve­zetőedző további részletekkel szolgált a versenyről: — Én 43:30 perces időt vár­tam, Mari végig irányította a versenyt, s 43:08-cal csak az utolsó métereken előzték meg két másodperccel... Ez nagyon biztató eredmény az Eb-felké- szülés közben. Érdekesség, hogy ha valaki csak egy hellyel előrébb végez a többiek közül, már dobogós válogatottunk. Ilyés Ildikó 18., Szebeszki Ani­kó 22. lett. Ami a férfiakat ille­ti, a 20 kilométeres távon a még nem teljesen egészséges Urbanik Sándor ugyancsak jól gyalogolt, l:23:37-cel 17.-nek ért célba, a csapat 10. Klubtár­SlKERES ATLÉTIKAI HÉTVÉGE Bogár János FOTÓ: KOVÁCS ERZSÉBET sai, Tóth Balázs és Leczki Er­vin a 50 kilométeres távon in­dulhattak a válogatottban. Leczki őszi műtétje után is ké­pes volt teljesíteni a 4:20 órás Eb-szintet és 4:15:54-gyel 37. lett. Ha kicsit bátrabb, Tóth Ba­lázs is belül gyalogolhatott vol­na a 4:20-on, ő 4:21:18-as egyéni rekorddal 41. lett, telje­sítményével szintén elégedett vagyok. Az 50 kilométeres tá­von nyolcadik lett válogatot­tunk. A három táv eredményeit összesítve Magyarország a 7. helyen végzett a teljes európai élmezőnyt felvonultató szlová­kiai Európa-kupán. $ $ » Vasárnap a maratonisták „lép­tek pályára”, méghozzá Buda­pesten, a Juventus-Floriol nemzetközi verseny keretében. A Duna-parti futógálán is sike­resen szerepeltek a békéscsa­baiak. Bogár János erőteljes egyéni csúccsal, 2 óra 19:20 perccel második lett és mivel ideje a negyedik legjobb hazai idő, már nagyon közel van az Eb-csapatba kerüléshez. Ha­sonlóan Bérczes Edithez, aki megnyerte a hölgyek viadalát, ideje 2 óra 45:52 perc, ennél jobbat csak Nagy Judit futott az idén. F. I. Váci Sysergon—Gyulai SE 30—23 (14—11) NB I B-s női kézilabda-mérkőzés, 200 néző. V.: Fábri, Kovács. Gyula: LOVÁSZNÉ — Hajdú 1, Medvegy 4, GYUSKA G. 6, Dávid 4, FELEGYI7, Major J. Cs.: Lovas (kapus), Novák, Ma­jor Á., Csepregi 1. Edző: Csulik Pálné. Az ellenfél legjobb do­bói: Lázár 6, Csenki, Rábai 5—5. Kiállítások: 0, ill. 2 perc. Hétméteresek: 7/3, ill. 2/2. Ezúttal is gyengén kezdtek a vendégek, a 6. percben 3—1-re vezetett a Vác. A folytatásban a gyulaiak nem adták fel, és a 20. percben egyenlítettek (8—8). A félidő utolsó perceiben azonban elég volt néhány eladott labda, így háromgólos hazai előnnyel vonultak pihenőre a csapatok. Szünet után ismét gyengén kezdtek a vendégek, ezt kihasz­nálva a listavezető a 37. percben öt góllal elhúzott (17—12). Ezt köyetően felváltva estek a gó­lok, majd egy ötperces rövidzár­lat jelentkezett az 50. perctől a fürdővárosiaknál, zsinórban öt gólt kaptak, amelyre nem tudtak válaszolni, így a házigazdák magabiztos győzelmet arattak. Megérdemelten nyert a bajnokesélyes Vác a tartalé­kos gyulaiak ellen, de az igaz­sághoz hozzátartozik, legki­sebb arányú győzelmét aratta hazai pályán a Vác, s ez min­denképpen dicséri az újoncot. Csulik Pálné: — Ha keve­sebb* technikai hibát vétünk, ér­dekes eredmény alakulhatott volna ki. Második a Konzerv Gázláng SE—Csabai Konzerv SE 9:9 NB I B-s férfi asztalitenisz­mérkőzés, Hajdúszoboszló. Békéscsabai győztesek: Urbán 3, Baranyi, Béres 2—2, Bohács 1, a Baranyi, Bohács páros. Nagy csatát hozott a zárófor­duló rangadója, amelyen a haza­iak már 7:4-re, majd 9:6-ra is vezettek, de a vendégek egyen­lítettek. A Konzerv SE újonc­ként a második helyen végzett és feljutott az A csoportba. OMTK-Hungarotel II.— Szombathelyi AK 8:10 NB I B, női, Orosháza. Oros­házi győztesek: Páli 4, Molnár 2, Nagy 1, a Nagy, Zelei páros. A Lehoczkit nélkülöző haza­iak az elején balszerencsésen 21:19-re vesztették el mindkét szettben a párost, s ezután szo­ros mérkőzésen, nagy csatában kaptak ki. Az orosháziak a ha­todik helyen zárták az idényt. V. L. Tóth Hajnalka nyerte a válogatót Budapesten szombaton a Nemzeti Sportcsarnokban rendezték meg a női párbajtőr válogató versenyt, amelyen a válogatott Mincza Ildikó és Hormay Adriann kivételével a teljes hazai élgárda pástra lépett. Tóth Hajnalka, a Karácsonyi Lajos Békéscsabai Vívó Egyesület válogatott kerettag versenyzője a végére melegedett be és a finálé­ba jutott. A döntőben a Honvéd-LNX válogatott vívónőjét, Király Hajnalkát győzte le a békéscsabaiak kiválósága és az első helyet szerezte meg. (v. 1.) A Totó 17. heti i hldmlwi i 1. Ferencváros—Kispest-Honvéd FC ...........4—1 1 2 . Haladás-Milos FC—Győri ETO ................0—0 x 3 . Stadler FC—Újpesti TE.................................0—3 2 4 . Siófoki Bányász—MTK.................................2—0 1 5 . Rostock—VfB Stuttgart..................................1—1 x 6. Bayern München—Leverkusen...................2—1 I 7 . Wolfsburg—Dortmund ...............................1—4 2 8 . Bochum—Karlsruhe ....................................3—3 x 9 . Juventus—Internazionale ........................1—0 1 10. Brescia—Bologna..............................................1—3 2 11. Udinese—AS Roma .......................................4—2 1 12. Lazio—Parma ................................................1—2 2 1 3. Sampdoria—Fiorentina.................................2—0 1 + 1. mérkőzés: 14. Derby County—Leicester ........................0—4 2 Ke vés gól a Margitszigeten Bái\ki Donát Főiskola—Békéscsabai VSC4—2 (l—0,1—1, l—0,1—1) OB I B-s vízilabda-mérkőzés, Budapest, Margitsziget, 100 néző. V.: Novota, Müller. Békéscsaba: MÁTÉ — Szilvásy, Balázs, Lukácsi 1, Román, Dávid, Bíró, Borsos 1, Laczó P. Csendes, dr. Szlávik. Edző: dr. Szlávik Győző, Csabai Zoltán. Az ellenfél do­bói: Zékán 2, Torra 1, Liska 1. Kiállítások: 7, ill. 7. Négyméteresek: 1/0, ill. 1/0. Igencsak meglátszott a békés­csabaiak teljesítményén, hogy másfél hete csak úszóedzéseket végeznek, labdával nem tudtak tréninget tartani, miután a csa­bai uszodában éppen sátorbon­tás zajlik. Rengeteg helyzetet dolgozott ki a két csapat, ám sokat elpuskáztak, és ebben a Békéscsaba járt az élen. Hiába védekeztek kitűnően, a hazai pályán játszó főiskolás csapat ha minimális különbséggel is, de nyert, elvéve nagyon fontos két pontot a csabai vízilabdá­zóktól. Hegedűs Pál birkózó-emlékverseny és országos veteránbajnokság Hat aranyat nyertek a Békés megyeiek Orosházán, az Eötvös József Általános Iskola sportcsarnoká­ban szombaton rendezték meg az országos veterán birkózóbaj­nokságot, amelyen harminc- nyolc egykori kiválóság lépett szőnyegre, valamint a serdülők első korcsoportos Hegedűs Pál- emlékversenyt, amely egyben nemzetközi válogató is volt. A serdülők viadalán három nem­zet 82 fiatalja küzdött az érme­kért. A veteránok között kitettek magukért a házigazda Orosházi MTK egykori kiválóságai, hi­szen négy aranyérmet nyertek, de minden dicséretet megérde­melnek a mezőhegyesiek is, akik két első hellyel térhettek haza. A győztesek és a Békés me­gyei helyezettek. Veteránok. A korcsoport (35—41 évesek). 60 kg: Kiss András (Kistelek). 68 kg: Koós Lajos (OMTK). 76 kg: Perneki István (Szegedi BE). 84 kg: Boros Gyula (Diós­győr). 92 kg: Péteri András (Csepel). + 92 kg: File Ervin (Szegedi BE). B kcs. (42—48). 60 kg: Márta Mihály (OMTK). 68 kg: Jászkai Imre (Diósgyőr), 3. Gógán S. (OMTK). 84 kg: Csizmadia Sándor (OMTK). + 92 kg: Tóth Gábor (Szombat­hely). C kcs. (49—55). 60 kg: Erdős Márton (BVSC-Ganz). 76 kg: Földi Imre (Diósgyőr). 92 kg: Seres János (Kiskunfél­egyháza). + 92 kg: Piri Géza (Szegedi BE). D kcs. (55 év fe­lett). 60 kg: Radics József (OMTK). 68 kg: Erdei Endre (Szegedi BE). 76 kg: Kinyó Sándor (Mezőhegyes). 84 kg: Földvári Nagy Andor (Szegedi BE). 92 kg: Kovács Sándor Pál (Helvécia). + 92 kg: Sipos Sán­dor (Mezőhegyes). Serdülők. 42 kg: Baurda Vasik (rnoldáv). 45 kg: Pochner Ernő (FTC). 48 kg: Csorba Péter (Vasas). 52 kg: Blaskó Gábor (FTC). 57 kg: Birkás Krisztián (Csepel). 63 kg: Kozalov Valerij (rnoldáv), 5. Kiss G. (OMTK). 69 kg: Daniel Domsik (szlovák). 76 kg: Csörgő Péter (szlovák). 83 kg: Balogh Zsolt (Csepel). 95 kg: Takács Ferenc (Diósgyőr). + 95 kg: Kratlucsik Viktor (Csepel). Támogatók: polgármesteri hivatal, Orosháza, Agro M. Rt., Gádoros és Vidéke Takarékszö­vetkezet, Éden cukrászda, Hotel Alföld, Jumbo porcelánbolt, Vas-műszaki Kereskedelmi Kft., Szuperinfó, Mezőgép Rt. szakszervezeti bizottsága, Orosfarm, Pelle-Dóró, Csepregi Ferencné könyvkereskedő, B+P Számítástechnikai Kft., Eötvös József Általános Iskola, Antal János szobafestő, A—Z lakás­felszerelési bolt, Trippe Tibor, Szél György teherfuvarozó, Jeszenszki P. László teherfuva­rozó, Dreher Rt. orosházi kiren­deltsége, Giese Kazép, Zsura János, dr. Krajczár István, Hári Sándomé illatszerboltja.