Békés Megyei Hírlap, 1998. április (53. évfolyam, 77-101. szám)

1998-04-27 / 98. szám

1998. április 27., hétfő Sportmagazin 7 AZ ELSŐ NAGY GÓLKÜLÖNBSÉGÜ GYŐZELEM Békéscsabai Előre FC—Videotos FC Fehérvár 4—0 (2—0) NB I-es labdarúgó-mérkőzés, Békéscsaba, 4000 néző. V.: Juhos (Márton S., Cserna). Békéscsaba: Vámos 6 — Raducu 6 — Czipó 6, Sándor 6 — Fazekas 6, Vörös 5, Dobi 6, Kerényi 7, Valentényi 5 — Belvon 7, Fülöp Z. 5. Edző: Pásztor József. Vi­deoton: Mitring 4 — Tóth A. 4 — Schindler 5, Szabó B. 4 — Takács 5, Dvéri 6, Dómján 4, Győrök 5, Schneider 5 — Waltner 4, Miklós Z. 4. Edző: Csongrádi Ferenc. Csere: Miklós helyett Pálfi (4) a szünetben, Waltern h. Róth (5) az 54., Vörös h. Kasik (-) a 64., Takács h. Csordás (-) a 68., Fü­löp Z. h. Kovács K. (-) a 78., Dobi h. Pozsár (-) a 82. percben. Gólszerző: Fazekas a 8., Raducu a 20., Kerényi az 52., Czipó a 79. percben. Sárga lap: Dobi (Dómján felvágásáért) a 2., Győrök (Kerényi felrúgásáért) a 7., Dómján (Kerényi akasztásáért) a 21., Faze­kas (Dvéri lábát összeakasztotta) a 35., Tóth A. (reklamálásért) az 51. percben. Szögletarány: 1:2 (1:1). adidas Egyperces gyászszünet előzte meg a találkozót Deák Ferenc örökös gólkirály emlékére, va­lamint Szula István, a Békés Megyei Labdarúgó Szövetség elnökének tiszteletére. 8. perc: Belvon egy remek csel után a bal szélről, az alap­vonal közeléből beadott, Fülöp Z. elvétette a labdát, de ez így volt jó, mert Kerényi azonnal jobbra tolhatta Fazekasnak, aki nyolc méterről, laposan, futtá­ból a hosszú sarokba lőtt, 1—0. 20. perc: Egy bal oldali szögletet Vörös nem a kapu elő­terébe lőtt, hanem legurított a 16-os bal sarkán álló Belvon elé, aki megcélozta a kaput. A száguldó labdába Raducu bele­bólintott, amely így a kapu bal oldalában kötött ki, 2—0. 52. perc: Belvon a 16-os jobb sarkáról beemelt a kapu előterébe egy szabadrúgást, Kerényi a védőket megelőzve, kilenc méterről a bal kapufa tö­vére fejelt, a labda pedig onnan a hálóba pattant, 3—0. 79. perc: Az élete első NB I- es mérkőzésén csereként pályá­ra lépő Kovács Krisztián alig­hogy egy‘percet töltött a játék­téren, amikor egy óriási bedo­bást hajthatott végre. A labda Czipó fejére szállt, akinek még felugrania sem kellett, és az ötös sarkáról bebólintotta a ka­puba, 4—0. Két olyan csapat találko­zott a Viharsarokban, ame­lyeken az egy-egy pont sem­Következik A 28. forduló párosítása. Április 29., szerda: Újpest— Haladás, 17.00. Diósgyőr— Stadler FC, 17.00. Kispest— Békéscsaba, 17.00. Tisza- kécske—Ferencváros, 17.00. MTK—BVSC, 19.00. Vide­oton—Vác, 19.00. Zalae­gerszeg—D V SC, 19.00. Győr—Vasas, 19.00. A Gászer—Siófok mérkőzést korábban lejátszották, ered­ménye 3—1. miképp sem segíthetett a ki­esés elleni rangadón. Ennek szellemében léptek pályára a csapatok, mindkét gárda nyílt sisakkal támadott, látszott a huszonkét játékoson, hogy győzelemre törnek. A békés­csabaiak az első nagy helyze­tüket azonnal értékesítették, és ezzel lépéselőnybe kerül­tek. Ezután sem álltak vissza a hazaiak, ezért élvezetes és magyar szinten iramos is volt a találkozó. A székesfehérvá­riak kidolgoztak néhány hely­zetet, de a csabai védelem és Vámos kapus jól állt a lábán. Belvon jól eltalált lövése, amely Raducu fejéről vágó­dott a hálóba, megnyugtató előnyhöz juttatta a hazaiakat, egyben felpaprikázta a Video­tont, amely csapat fokozato­san enyhe mezőnyfölényt har­colt ki. Ám az idő múlásával egyre kevésbé voltak veszélye­sek a kapura. A Békéscsaba viszont stabilan védekezett, és egyre tetszetősebb kontrákat mutatott be. A második játékrész elején nagyon beindult a Videoton, de csak a sok futásban nőtt ellenfele fölé. A szilárd csabai védelmet továbbra sem tud­ták áttörni. A hazaiak okosan igyekeztek tartani a labdát, és abból indították az elöl lévő­ket. Gyorsan esett a csabaiak harmadik gólja, ami után egyre inkább úgy tűnt, hitet­lenné válik a Videoton. Egyre kevésbé meggyőzően futbal­loztak, és mind ritkábban ke­veredtek be a csabai 16-oson belülre. A harmadik gól a ha­zaiakat viszont megnyugtat­ta, akik ezután már játszot­tak, és egyre több veszélyt okoztak Mitring kapujára. A negyedik gól végképp megpe­csételte a vendégek sorsát, a Békéscsaba ilyen arányban is megérdemelten nyert, és ala­posan visszavágtak az őszi 5—1-ért. Az NB I-es tudósítást ké­szítette: Gyurkó Mihály, Jávor Péter. Fotó: Kovács Erzsébet Mitring tornázik, Fülöp Zoltán elől igyekszik megkaparinta­ni a labdát Békéscsabai Előre FC— Videoton FC 0—2 (0—0) Tartalékbajnoki mérkőzés, Békéscsaba, 100 néző. V.: Rischák. Békéscsaba: Fülöp R. (Kollár Á.) — Godár, Kurilla, Csulik, Vasas — Simon, Hídvégi, Forrai, Frank — Borbola, Vadas. Edző: Oláh Imre. G.: Bobory, Nagy. Jó: Fülöp R., Forrai, ill. Bóka, Knausz, Móri, Vancsa. Az NB I-es labdarúgó-baj­nokság állása 1. Újpest 18 6 3 46—20 60 2. FTC 16 5 6 49—31 53 3. Vasas 16 4 7 55—33 52 4. Győr 14 8 5 36—20 50 5. MTK 13 6 8 45—28 45 6. Vác 13 5 9 38—39 44 7. Gázszer 10 11 7 44—34 41 8. DVSC 11 7 9 39—35 40 9. BVSC 10 8 9 35—30 38 10. ZTE 11 4 12 43—36 37 11. Diósgyőr 10 5 12 35—31 35 12. Siófok 10 5 13 32—36 35 13. Haladás 7 8 12 31—36 29 14. Kispest 8 4 15 30—45 28 15. Békéscsaba 7 6 14 22—46 27 16. Videoton 5 8 14 34—46 23 17. Tiszakécske 5 7 15 27—62 22 18. Stadler 3 7 16 19—52 16 F erenc város—Békéscsabai Előre FC 7—0 (2—0) NB I A korcsoportos labda­rúgó-mérkőzés, Budapest, 100 néző. V.: Nyekita. Békéscsaba: István — Koszta, Roczkó, Czipó, Oláh — Tóth Cs. (Bá­nyai), Szeverényi, Vandlik, Szűcs — Bíró, Göblyös. Edző: Moós János. A hazaiak megér­demelten győztek a tartalékos csabaiak ellen. Jó: a vendégek közül senki sem nyújtott átla­gon felülit. Ferencváros—Békéscsabai Előre FC 7—1 NB I B korcsoportos labdarú­gó-mérkőzés, Budapest, 100 né­ző. V.: Vágási. A mérkőzésről nem kaptunk részletes tudósítást. EZ TÖRTEM MÉG Ferencváros—Kispest-HFC 4—1 (4—0) Üllői út, 11 565 néző. V.: Varga S. Gól: Lipcsei (7.), Nicsenko (30.), Horváth (36., 42.), ill. Borgulya (86.). Jó: Miriuta, Lipcsei, Horváth F., ill. Plókai, Bárányos. Első félidei játékával a Fradi megérdemelten győzte le a bé­késcsabaiak szerdai ellenfelét. DVSC-Epona—Tiszakécske 2—0 (1—0) Debrecen, 5000 néző. V.: Kurmai. Gól: Vadicska (44.), Ilea (54.). Jó: Gojan, Vadicska, Sándor, Böőr, Sza­bó T., ill. Izsák, Molnár, Barna, Besserman. A Debrecen az első perctől az utolsóig nagy mezőnyfölény­ben játszott, a vendégek még a felezővonalat is csak elvétve lép­ték át. Vasas—Zalahús-ZTE 2—0 (1—0) Fáy u., 3000 néző. V.: Bukovics. Gól: Pál (6.), Szilveszter (57.). Jó: Mónos, Szilveszter, Váczi, ill. Vlaszák. 2—0 után könnyelművé vált a hazai csapat játéka. A Zala­egerszeg csak a mezőnyben tudott egyenrangú ellenfele lenni a piros-kékeknek. Haladás—Győri ETO 0—0 Szombathely, 8000 néző. V.: Kiss B. Jó: Baumgartner, Kovács, ill. Molnár, Somogyi. Igazságos eredményt hozott a nyugat-dunántúli rangadó. Siófok—MTK Hungária 2—0 (0—0) Siófok, 5000 néző. V.: Arany. Gól: Győri (67.), Szabó Z. (91.). A helyenként jól játszó Bányász második félidei játéka alap­ján megérdemelten győzött. Az MTK csalódást keltett. Vác—Gázszer 1—1 (1—0) Vác, 4000 néző. V.: Hosszú. Gól: Horváth (39.), ill. Puskas (76.). Jó: Strasser, Vojtekovszki, Horváth, ill. Puskas. Közepes színvonalú mérkőzésen a Vác támadott többet, a hajrában a Gázszer némi szerencsével egyenlített. Dzer-Stadler FC—Újpesti TE 0-3 (0-1) Akasztó, 12 ezer néző. V.: Ábrahám. Gól: Herczeg (44., 74.), Tóth N. (70.). Jó: Nagy G., Resko, Roska, ill. Herczeg, Korsós, Tóth N. Az első félidőben kiegyenlített játék folyt a pályán, a hajrá­ban előnyhöz jutott a listavezető. A fordulás után már kidombo­rodott a vendégek nagyobb tudása és megérdemelten nyertek a sereghajtó otthonában. Edzői nyilatkozatok Pásztor József, a Békéscsaba edzője: — A mér­kőzés előtt mondtam a játékosoknak, hogy nem örülnék annak, ha a Videoton harcosabb, kemé­nyebb és agresszívebb lenne nálunk, s hogy job­ban akarják a vendégek a győzelmet. Néhány já­tékostól eltekintve ezt betartották. Korábban sok meccsen pont fordított volt a helyzet. — Hogyan készültetek a Videoton elleni meccsre? — Tudtuk, hogy a Videoton alacsonyabb em­berekből áll, s éppen ezért sokat gyakoroltuk az edzéseken a bedobásokat, a szögleteket és beíve­léseket. Ez most bejött, s úgy érzem, hogy megér­demelten nyertünk, még ha nem is játszottuk túl a Videotont. Hátul jók voltunk, Raducu, Sándor, Czipó és Kerényi jó teljesítményt nyújtottak, és stabil lett a csapat, mivel „levettük” az ellenfél két ékét, Waltnert és Miklóst, valamint a játék- szervező Dvérit. — Félidőben hogyan láttad az esélyeket? — A szünetben örültem, hogy vezetünk 2—0- ra, s különösen az első gól jött lélektanilag a leg­jobbkor. Mondtam is a csapatnak, hogy most jön a neheze, s ha lehet, még egy gólt kellene elérni, hogy biztossá tehessük a győzelmet. A feladatot megoldottuk, rúgtunk még kettőt is. — A mérkőzés előtt valami újat és meglepőt vártál a csapattól. Kirukkoltak ilyesmivel? — Igen, azzal, hogy próbálták egymást kisegí­teni, hogy ott merték hagyni az őrzött emberüket, s néha megindultak a kapu felé is. Csongrádi Ferenc, a Videoton edzője: — Tudtuk, hogy mit játszik a Békéscsaba, hogy ke­mény, agresszív harcmodort fog bemutatni, s le­hetett érzékelni, hogy minden szituációban oda­csúsztak, odaütöttek, odavágtak, mi pedig nem vettük fel a kesztyűt. Félve játszottunk, nem kon­centráltunk eléggé, és játszva akartuk megverni a Csabát, ami ebben a helyzetben nem volt szeren­csés. A 4—0 ellenére is azt mondom, nem rosszabb a csapatunk, de mert nem tudtuk felven­ni a versenyt a Békéscsaba agresszív játékával, így egyenes következmény a vereség. Csupán két-három emberünk futóteljesítménye és játéka volt értékelhető, a többieké a nullával egyenlő. Ez nem NB I-es szint. —Pedig ezzel a csapattal kell megvívniuk a to­vábbi harcot. — Igen, nehéz küzdelmek várnak ránk. Bi­zony, csak a vak nem látja, hogy milyen gyenge a játékosállományunk. Azonban mi is kifoghatunk egy-egy jó napot. A Békéscsaba elleni nem volt ilyen, s ezért a teljesítményért szégyellem magam néhány játékosom nevében is. A Békéscsabától ízelítőt kaptunk abból, hogy kiélezett helyzetben mit kell csinálni, azaz foggal-körömmel küzdeni, s nem primadonna módon futballozni. Ezzel nem lehet meccset nyerni. Sajnálom, hogy abból, amit én elképzeltem és megbeszéltünk, semmi nem valósult meg a pályán. A két csatárunk még a ka­pu felé se mert fordulni, sokszor csak visszafelé játszottak, így nem lehet futballozni. Egy mondatban MECCSMORZSÁK Amennyire Csongrádi Ferenc a Videotonhoz „nőtt”'— 1970— 87 között játszott a székesfehérvári csapatban —, annyira klubhű Pásztor József, a békéscsabaiak mestere. Pásztor 1974- ben került Békéscsabára, csaknem két évtizeden át volt erőssé­ge a lila-fehéreknek az egykoron kilencszeres válogatott közép­pályás, s lassan egy évtizede az edzősködésbe fogott. A Video­ton ellen 150. alkalommal ült a kispadon, mérlege is kedvező, hiszen a fehérvári találkozóval együtt ötvenötször győzelemre vezérelte a csabai labdarúgókat, negyvennyolc döntetlent értek el, negyvenhétszer pedig kikaptak. A mérkőzés előtt úgy fogalmazott Pásztor József: — Ebben az évben még nem ültem nyugodtan egy alkalommal sem a kis­padon, ami érthető, ha ránézünk a tabellán elfoglalt helyünkre. A találkozó után azonban annál vidámabb volt, amikor így beszélt: — Három—null után már biztos voltam abban, hogy nyerünk. % « » A Videoton is nagyon fiatal erőkből áll, Csongrádi edző arra a kérdésre, hogy ki fogja össze a társaságot, így válaszolt: — Noha Dvéri is fiatal, hiszen csupán 22 éves, mégis rutinos játé­kosnak számít, az ő feladata lesz, hogy összefogja a társaságot. A MÉRKŐZÉS ELŐTT. Sisák Péter, a Békéscsaba társadalmi elnöke: — Választ várok arra a kérdésre, hogy labdarúgók akar­nak-e lenni játékosaink, vagy csak kedvtelésből rúgják a labdát. Kovács Géza, a Békéscsaba ügyvezető elnöke: — Az emberi lét egyik legszebb érzése a győzelembe menekülni. Winkler János, a Békéscsaba társadalmi elnökhelyettese: — Akármilyen játékkal, akármilyen góllal, de nyerni kell. Juhász Gyula, a Békéscsaba technikai vezetője: — Legalább kétgólos győzelemben bízom. Szabó Zoltán, a Békéscsaba gazdasági munkatársa: — Még mindig a létünkért küzdhetünk, ezért győzelmet várok. Dávid Imre, a Békéscsaba egykori játékosa: — Egygólos győ­zelem benne van a csapatban. Csank János, a Békéscsaba egykori edzője: — A Békéscsaba csapata kedvesebb számomra, és drukkolok Pásztor Józsiéknak. Szuna József, a Videoton volt elnöke: — Minimum x-et várok, de nagyon örülnék a három pontnak. Szigli István, a Videoton elnökségi tagja: — Szeretnénk nyer­ni, és végre elmozdulni a veszélyes zónából. Horváth Gábor, a Videoton technikai vezetője: — A szimpati­kus Békéscsaba ellen nyerni szeretnénk. Szabó József, a Videoton pályaedzője: — Létfontosságú pon­tok sorsa dől ma el. Csucsánszky Zoltán, a Videoton tartalékcsapatának edzője: — Az idegek csatájában remélem, megszakad a hónapok óta tartó nyeretlenségünk. A SZÜNETBEN. Kovács Géza: — Végre felszabadultan szár­nyal a csapat. Pillér Sándor, a Békés Megyei Labdarúgó Szövetség elnöke: — Reményt keltő a 2—0. Krattinger Márton, a Békéscsaba elnökségi tagja: — A tavasz első nyugodt második félidejét várom. Csank János: — Megérdemelt a Békéscsaba vezetése. Szuna József: — Játszunk, játszunk, de semmi erőnk. Horváth Gábor: — Egy olyan csapat, amelyik a létéért küzd, nem engedhet meg magának ilyen gyatra teljesítményt. Szabó József: — Gyermeteg gólokat kaptunk. Most már bátrabb támadójáték kell az x-hez is. A MÉRKŐZÉS UTÁN. Szigli István: — Nem erre számítot­tam. Iványi Dalma, Mezőberényből elszármazott válogatott kosár­labdázó: — Jól hajtott a Békéscsaba, szép gólokat láttunk. Kovács Géza: — Remélem, hogy ez a győzelem hitet ad. Jankulár István, a Békéscsaba technikai vezetője: — Most örüljünk, de aztán fegyelmezetten készüljünk a további küzdelmek­re.