Békés Megyei Hírlap, 1996. december (51. évfolyam, 281-304. szám)

1996-12-09 / 287. szám

1996. december 9., hétfő Sport magaziN iii Amerikai nyílt úszóbajnokság Szabados Béla nagy sikerei San Antonióban Jól szerepelt az Egyesült államok-beli San Antonióban az amerikai rövidpályás nyílt úszó­bajnokságon a békéscsabai, de Los Angelesben tanuló Szabados Béla. A magyar versenyző először a 200 méteres gyorsúszásban 1:47,47 perccel első helyen csapott célba. A folytatás­ban ugyancsak aranyérmes lett a 400 méteres gyorúszásban is, ahol teljesítménye 3:51,47 perc volt. Az előbbi távon egyébként két ameri­kait, Ugur Tanét (1:48,86) és Josh Davist (1:49,94) előzte meg. A befejező napon a 100 méteres gyorsúszásban az amerikai Sión Brinn (49,41) mögött a második helyen ütött célba, ideje is remek: 50,20 másodpercet úszott. SZIKRÁZÓAN KEMÉNY MÉRKŐZÉSEN BSC Szirias—Nagykőrös 91:68 (44:27) NB IB csoportos női kosárlabda-mérkőzés, Szarvas, 400 néző. V.: Bukta, Hegedűs. Szarvas: FRANKÓ A. (9/3), VERES (27/6), Gerencsér (13), Kitlinszkaja (11), F rankó K. (9). Cs.: HUSZÁRIK (13/3), Keresztény (9/3). Edző: Szirony Pál. Az ellenfél legjobb dobói: Weichelt (21), Orbán (16), Újhelyi (14). A mérkőzés alakulása: 5. perc: 11:10,10. p.: 19:14,15. p.: 28:21,25. p.: 57:39,35. p.: 75:62. Kipontozódott: Újhelyi a 35., Weichelt a 39. percben. álkoms^ GUMICENTRUM Békés, Szent Pál sor 1. ^yK Te).: 06 (66) 341-447, 341-798. Gumiköpenyek, akkumulátorok, perforált lemezek. A szarvasiak taktikája jó negyedóráig a gyors indí­tásokra épült, amelyekből az ellenállhatatlan Veres Margit sorozatban szerezte pontjait. Sajnos az ő remek játékától és főleg eredményességétől messze elmaradt Gerencsér és Kitlinszkaja. Az első húsz percben a két center csak tizenegy pontot szerzett, így nem csoda, hogy sokáig csak öt-hét pontos előnye volt a hazaiaknak. A finis jó volt. mert a két Frankó testvér és Keresztény tíz ponttal járult a magabiztos félidőbeli szarvasi sikerhez. A szünet után a csereként beállt Huszárik új színt hozott a játékba. Gyors, robbanékony és ponterős volt. Szükség is volt erre, mert Veres visszaesett ebben a félidőben. A 25. és 35. perc közötti kritikus időszak­ban a vendégek Orbán, Újhelyi és Weichelt vezérle­tével feljöttek, ők hárman a második játékrészben 32 pontot szereztek. A mérkőzés fordulópontja volt a 35. perc, amikor a keményen védekező Újhelyi kipontozódott. Ekkor már Gerencsér és Kitlinszka­ja is eredményes volt. Az elején kissé álmos mérkőzésen egyre ke­ményebb, férfiasabb küzdelem folyt a lefújásig. Még az utolsó pillanatokban is sokan elfordítot­ták a fejüket, amikor Veres és Orbán nagyon keményen ütközött. A két játékvezető néhány­szor elbizonytalanodott, téves ítéleteikkel fel­paprikázták a közönséget. A hazaiak győzelme teljesen megérdemelt. Szirony Pál: — Az utolsó öt percben sikerült a huszonhárom pontos győzelem. Csabai Pál Gerencsér (10) a hazaiak centere kosárra dob, mögötte Keresztény (D). A szarvasiak maga­biztosan nyerték az NB I B-s rangadót: BSC Szarvas—Nagykőrös 91:68 FOTÓ: SUCH TAMÁS Törökszentmiklós—HC Szirvas 32-16 (14-8) NB I B-s férfi kézilabda-mérkőzés, Szolnok, 400 néző. V.: Pék, Vákár. Szarvas: DIÁN — Szenteszki, Serfel 1, Kovács 1, Tusjak 4, Nagy G. 4, Czere 1. Cs.: Kiss Gy. (kapus), Lengyel 2, Kékesi 1, Nemes 1, Minik 1, Harsánvi V., Dócs. Edző: Velky Mihály. Az ellenfél legjobb dobói: Szloska 6, Gulyás 4, Patocska 4. Kiállítások: 4, ill. 12 perc. Hétméteresek: 6/2, ill. 0. A vendégek a sérült Harsányi D. és a beteg Korcsok nélkül léptek pályára, de Serfel is sérülten vállalta a játékot. Az első tizenöt percben jól tartotta magát a Szarvas, taktikusan játszottak, 6—4 volt az állás. A folytatásban öt perc kihagyás után 10—4-re elhúz­tak amiklósiak.Szünet után igyekezett felzárkózni a vendégegyüttes (34. perc: 14— 10). Dián hétméte­reseket védett, így a 40. percben 17—12 volt az állás. Ekkor Serfel végleg elhagyta a pályát, miként öt perccel később Nagy G. is sérülés miatt. Ezután a fiatalok játszottak a HC-nál, akik támadásban nem bírtak a magas hazai védőfallal. A rutinosabb törökszentmiklósiak megérde­melten nyertek a tartalékos szarvasiak ellen. Velky Mihály: — Negyven percig tartottuk ma­gunkat. Ezután szinte a teljes kezdőcsapat nélkül a fiatalok támadásban nem tudták megoldani a fel­adatot. -RIMI­M.4KÓ—Békés 26—23 (12—7) NB I B-s férfi kézilabda-mérkőzés, Szeged, 250 néző. V.: Herczeg, Südi. Békés: TóthGy.—Nagy J. 7, Weigert, Kiss S., Csuvarszki 3, Moldován 2, Pocsai 3. Cs.: Ardeleán P. (kapus), Bogárdi 4, Polgár T. 3, Greksza, Árdeleán L. 1. Edző: Kádas László. Az ellenfél legjobb dobói: Tenke 7, Gera 7, Bárány 4, Paku 4. Kiállítás: 8, ill. 8 perc. Hétméteresek: 5/5, ill. 7/3. A találkozó elején 4—4-ig felváltva estek a gólok, majd elhúzott a rutinos játékosokból álló Makó. A békésiek rengeteg ziccert hibáztak, még a hétméte­resek is kimaradtak. A félidő második felében pró­báltak felzárkózni Moldovánék, ám az egykori válo­gatott Tenke Endre által irányított újonc jól tartotta magát. Az első harminc perc végére megnyugtató, öt gólos előnyhöz jutottak a makóiak. Fordulás után tartotta a négy-öt gólos vezetését a Csongrád megyei gárda. A 45. percben 18—14 után a békésiek min­dent egy lapra feltéve támadtak, de továbbra is nagy hibaszázalékkal lőttek. Az utolsó nyolc percben egészpályás letámadásra tért át a vendégegyüttes, ám csak csökkenteni tudta a hátrányt. A két csapat vasárnapi találkozóján a rutinos Tenke, Paku és Bárány vezette makóiak nagy csatában szerezték meg a győzelmet a sok ziccert hibázó vendégek ellen. Kádas László: — Saját magunkat okolhatjuk ezért a vereségért a sok kihagyott helyzet miatt. Gilette-mikulás futás „A SZERETET, AZ ÖRÖM, A BÉKESSÉG MINDENKIÉ...” Mint a festő, amikor neki kezd művéhez, oly finom gondosság­gal szervezték meg Békés meg­gyében a Gillette-Mikulás se­gélyfutás kétnapos programját az elmúlt hét végén. Ilyenkor, karácsony táján még inkább felerősödik az emberekben a szeretet, a békesség iránti vágy, s ebben a reményben, hiszem- ben vágott neki a megyei telepü­léseket érintő stafétának a szervezőgárda, Gyula polgár- mesteri hivatala, Békés Megye Testnevelési és Sporthivatala és a Gillette International Hungary kezdeményezésére. Rendezvényük elsődleges célja volt felhívni a figyelmet a nehéz helyzetben lévő szociális intézményekre és az önhibáju­kon kívül gondoskodásra szoru­ló árvagyermekek, idősek vagy elmebeteg emberekre. Gyulán kezdődött a mintegy húsz Békés megyei települést érintő program. Tizenketten Mi­kulásnak és krampusznak beöl­tözve keresték fel a szociális in­tézményeket, bölcsődéket, óvo­dákat, idősek otthonait, ahová a lakosság, a támogatók által ado­mányozott, felajánlott ajándé­kokat vitték magukkal. A város­okban, községekben mindenütt jó szívvel fogadták a „messziről jött idegeneket”, a segélyfutás résztvevőit, akikkel a település­táblától együtt futott vagy ke­rékpározott kicsi és nagy a célál­lomásokig. Sokuk nevét meg kellene említeni, akiket a jó­szándék vezérelt a Gillette-Mi­kulás segélyfutásban. Ónodi Henrietta, olimpiai bajnok tor­nász már ismerten a szeretet hír­nöke, aki Nyeste Adriennel, a Békéscsabai Torna Club kiváló­ságával futott, kerékpározott az ügyért, akiket Medgyesegyhá- zán'például hintóval vártak: — Nagyon jól éreztem magam, s örömmel töltött el, hogy egy ki­csit visszaadhattam abból a szeretetből, amit az emberektől kaptam a sportpályafutásom so­rán. Úgy tapasztaltam, hogy so­kan azt gondolják, hogy ők má­sok, mert fogyatékosok vagy mert idősek, pedig ugyanolyan emberek, mint bárki közülünk. Sajnos, sokszor elfeledkezünk róluk, s éppen erre valók az ilyen alkalmak — vallotta Ónodi Henrietta. Szombaton, a kétnapos prog­ram végén Békéscsabán, a Jókai Színház vigadótermében talál­koztak a rendezvény szervezői, közreműködői, az útvonalon sze­replő települések polgármesterei és a támogatók képviselői. Meg­ható perceket jelentett a Degré utcai Egészségügyi Gyermekott­hon kis csoportjának dalos-ver­ses műsora, amellyel megkö­szönték az irántuk tanúsított fi­gyelmet, s az ajándékokat. Záró­daluk sorai hű summázata volt a segélyfutás céljának, ami így hangzott: „A szeretet, az öröm, a békesség mindenkié, csak meg kell találni a forrását.” A Gillette- Mikulás segélyfutás az volt, amelynek életvizéből sokan me­rítettek... Karóba György, a Gillette International Hungary regionális vezetője:—A főszerep az önkor­mányzatoknak jutott, mi úgy­mond csak földobtuk a labdát, azaz tálaltunk egy programot, s ezzel a lehetőséggel kiválóan él­tek. Öröm volt együtt lenni és egy célért tenni a települések lelkes vezetőivel. Mindenütt szeretettel fogadtak, s elnézést kérünk azok­tól, akik mellett csak elfutottunk, de arra törekszünk a jövőben, hogy még több települést érint­sünk, még többeket segítsünk. A szegedi Volford László sportszer­vező által kiötlött segélyfutásun­kon bebizonyosodott, hogy Bé­kés megyében is éhesek az embe­rek a szeretetre, és sokan vannak olyanok, akik készek segíteni, akik szívükön viselik mások nehéz sorsát. Prohászka Zsolt, Gyula Vá­ros Önkormányzatának sport­felelőse, a segélyfutás főszer­vezője: — Sikerként könyvel­hetjük el, hogy mintegy három­ezer gyermeket és felnőttet mozgattunk meg a rendezvé­nyünkön. Külön öröm és kö­szönet azoknak, akik vért adtak vagy más módon segítettek. Melegséggel töltött el a mint­egy félezer rajz is, amit a gyere­kek produkáltak. Gyurkó Mihály A rendezvény támogatói voltak: Gyula Város Polgármesteri Hivatala, Békés Megyei Testnevelési és Sport- hivatal, Gillette International Hunga­ry, Oral-B, Fundy, Gyulai Húskom­binát Rt., Békés Megyei Szabadidős Klubok Tanácsa, Magyar Vöröske­reszt Békés Megyei Szervezete, Jókai Színház, Hungária Szuperinfó Gyu­la, Metaker Plus Svéd-Magyar Kft., Tevan Könyvkiadó, Közüzemi Vál­lalat Gyula, Hungarovin Rt., Csabai Konzervgyár Rt.„ Zalka-Tej Rt., Nagybánhegyes, Flory-Nett Kft., Debrecen, Pepsi-Cola. Köröstáj Mgtsz, Gyula, Posta Bank, Alföld Rá­dió, Róna Rádió, Start Rádió, Gyula Rádió, Gyula Televízió, Print Nyom­da, Békés, Burek Pékség Békéscsa­ba, Zsamóczay és Fivére Kft., „Idesüss” Pékség, Améta Pékség Gyula, Gyulai Várfürdő, Ép-Dekor Bt., Békéscsaba, Avana Bt., Gyula, Újhelyi István, Olsák Tamás, Czina József, Hajdú Zoltán, Csanálosi László ‘ Békéscsaba, Zelenyánszki Mátyás, Rácz Attila Gyula, Muszka Kálmán Orosháza. /■r Őszi bajnok a Békési TE Letartóztatás Szombathelyi AK—Békési TE I. 10:1 NB I B-s női asztalitenisz-mérkőzés, Szombathely. Békési győztes: Dér M. 1. Fárasztó, mintegy hét órás utazás után álltak asztalhoz a békési lányok az őszi utolsó fordulóban. Mindez meglátszott a kezdés­nél, hiszen a párosoknál Bekéék szerezték meg a győzelmeket. A folytatásban a jó játékerőt képviselő hazaiak ellen több szoros egyéni mérkőzést vívtak a vendégek, ám győzni csak Dérnek sikerült. Postás-.Matáv II.—Békési TE I. 0:10 NB I B, férfi, Budapest. Békési győztesek: Németh 2, Jakab 2, ifj. Balogh 2, Domokos 2, az ifj. Balogh, Németh és a Domokos, Jakab páros. Az őszi bajnok békésiek alig egyórás mérkőzésen szerezték meg a győzelmet a tizenévesekből álló fővárosiak otthonában. A hazaiak mindössze három szettet nyertek. A békési férfiak minden dicséretet megérdemelnek, hiszen százszázalékos teljesítménnyel, három pontos előnnyel lettek őszi elsők. Remélhetőleg, a lelkes csapat és vezetői sikerére felfigyelnek a helyi vállalkozók és cégek is, s akkor a tavasszal kiharcolhatják a visszajutást az A csoportba Balogh József és dr. Szombaty Zoltán edzők tanítványai. V. L. A belga rendőrség a hét végén letartóztatott egy 19 esztendős labdarúgót, amiért egy amatőr mérkőzésen riasztópisztolyával rálőtt a játékvezetőre. A lövés szerencsére nem okozott ko­moly sérülést. A szemtanúk sze­rint a Courtrai-hoz közeli tele­pülésen megrendezett De Keiberg—De Blauwe Poort futballmérkőzésen az egyik lab­darúgó olyan mérges lett a bíró­ra, amiért piros lapot mutatott fel neki, hogy autójából előkereste riasztópisztolyát, majd rálőtt a „sípmesterre”. Aki azonban sér­tetlen maradt. A fegyverből ki­csapódó láng viszont megégette az egyik pályán tartózkodó játé­kos vállát. A TOTÓ 49. HETI EREDMÉNYEI 1.Bielefeld—VfB Stuttgart ............................ ... 2 —0 1 2. Bayern München—Mönchengladbach .... ... 1—0 1 3. Duisburg—St. Pauli................................... ... 1 —0 1 4. Hamburg—Düsseldorf.............................. .. . 2—1 1 5. Bologna—Piacenza.................................... . .. 1—1 X 6. Cagliari—Reggiana................................... ... 1 —1 X 7.Fiorentina—Perugia.................................. ... 4—1 1 8. Lazio—AS Roma, a mérkőzés lapzárta után ért véget 9.AC Milan—Udinese................................... ... . 2—1 1 lO.Napoli—Verona.......................................... .... 1—0 1 11. Parma—Atalanta........................................ .... 1—1 X 12.Lucchese—Palermo................................... .. .. 0—0 X 13.Torino—Genoa............................................ .... 3—3 X +1. mérkőzés: 14.1. FC Köln—Dortmund.............................. .... 1—3 2 HOSSZÚ SZÜNET UTÁN GYŐZELEM Békéscsabai Főiskola DSE—Győri Dózsa 3:1 (-9, II, 5, 10) NB I-es női röplabdamérkőzés, Békéscsaba, 100 néző. V.: Béké­si, Pelikán. Békéscsaba: Bajkó J., Bajkó E., Lengyel, Antoni, Kazár, Tóth E. Cs.: Matics, Széplaki, Weiperth. Edző: Kormos Mihály. Győr: Takácsné, Szalai, Lajkóné, Németh, Ciliak, Alasztics. Cs.: Raffai, Iván. Edző: Farnady Ernő. Somogyvári csak a kispadon és civilben foglalt helyet, miután a héten az egyik edzésen megsé­rült, a térde bedagadt, szalag­húzódás gyanús. Kazár viszont felépült, s vállalta a játékot. Nem hozott épületes látványt az első játékrész, amely 17 perc után vendéggyőzelmet hozott. Ezután fokozatosan átvette a já­ték irányítását a hazai csapat, de nem azért, mintha feltámadtak volna, sokkal inkább azért, mert az amúgy is gyenge képességű győriek egyre jobban elfáradtak, így sok hibával tarkított, ala­csony színvonalú, csapkodó já­tékot láthatott a gyér számú szurkoló tábor. A második szet­tet 23 perc alatt nyerték meg a főiskolások, s talán még a har­madikban nyújtották a legelfo­gadhatóbb teljesítményt, ami­kor 14 perc alatt csak „ötig en­gedték” feljönni a vendégeket. Végül 73 perces csatában a hat vert bajnoki és két elvesztett Magyar Kupa mérkőzés után újra győztesen hagyta el a pályát a Békéscsaba, amire már na­gyon várt a sportágat szerető közvélemény. Kormos Mihály: — Két szettig jó partnernek bizonyult a Győr, de főleg azért, mert.az elején gyengén játszottunk. Ha a kezdettől betartották volna a lá­nyok a taktikai utasításokat, most fele idő alatt 3:0 arányban is nyerhettünk volna.