Békés Megyei Hírlap, 1996. július (51. évfolyam, 152-178. szám)

1996-07-19 / 168. szám

1996. július 19., péntek Olimpiai meuékleT íi A* aranyérem. Valaha, de már a modern kor­ban egy amerikai közvélemény-kutatás készítői arra voltak kíváncsiak: vajon mennyit ér a halandó ember számára egy olimpiai aranyérem? S ha úgy adódna, mekkora áldozatot hoznának érte? A vá­lasz döbbenetes volt. Akadt, aki azt válaszolta: akár öt évet is odaadna az életéből, ha egyszer felállhatna a dobogó legmagasabb fokára... Július 19. és augusztus 4-e között 26 sportágban 271 aranyérem talál gazdára. Hogy milyen? íme, itt látható képünkön A LEGSIKERESEBB MAGYAR SPORTOLÓK Gerevich Aladár (vívó) 7(1+6) 1 2 Kovács Pál (vívó) 6(1+5)­1 Kárpáti Rudolf (vívó) 6(2+4)­­Keleti Ágnes (tornász) 5(4+1) 3 1 Egerszegi Krisztina (úszó) 4(4+0) 1­Kulcsár Győző (vívó) 4(1+3)­2 Darnyi Tamás (úszó) 4(4+0)­­Fuchs Jenő dr. (vívó) 4(2+2)­­Megjegyzés: a számok közül az első az aranyérmet jelenti, zárójelben az egyéni, illetve csapatban szer­zett győzelem szerepel. A következő számsorban az ezüst-, az utolsó sorban a bronzérmek számát jelöltük. w w n W £ Akiktől—nem titkoljuk—aranyérmet, aranyérmeket(?) várunk. Balról:Horváth Csaba, Kőbán Rita ésKolonics György. Csabáékból Atlantában lehetnek címvédők... Barcelona igen eredményes olimpiája volt a magyar sport­nak: tizenegy aranyérmet nyert tizenegy versenyzőnk. Közülük vajon hányán védhe­tik meg Atlantában olimpiai bajnokságukat? Egyáltalán, milyen esélyekkel várhatják a közelgő ötkarikás versenye­ket? Darnyi Tamás: A négyszeres olimpiai bajnok úszó az egyet­len, aki Barcelona óta végleg befejezte aktív sportpályafu­tását. Bár hosszabb ideig ver- senyezgetett még, de már mindenki tudta, a vegyesúszó király uralkodásának korsza­ka lezárult. Darnyi edzős- ködik, úszóiskolái érdekeltsé­gei vannak. Egerszegi Krisztina: Barce­lona háromszoros aranyérmes úszója pályafutása utolsó nagy versenyére készül. Néhány esz­tendeje azt mondta, két nagy cél tartja még a medencében. Egy­részt szeretné Dawn Fraizer mindmáig páratlan bravúrját megismételni, vagyis egyazon számban, nevezetesen a 200 há­ton, három egymást követő olimpián győzni. Másfelől meg akarja dönteni a 400 vegyes rég­óta fennálló világcsúcsát. Ennek megfelelően a hírek szerint csak ezt a két számot vállalja At­lantában. Ha teljesülnek álmai, a tornász Keleti Ágnest meg­előzve ő lesz minden idők leg­eredményesebb magyar hölgy­olimpikonja. Esélye a címvédésre: 95% (200 háton), 75% (400 vegye­sen). Várható helyezés: egy arany és még egy érem. Farkas Péter: Hihetetlen lendülettel foglalta el a kötött­fogás 82 kilós kategóriájának trónusát. Barcelona után az­tán hirtelen elege lett a ke­mény edzésekből, s már-már mindenki lemondott arról, hogy valaha is megközelíti régi önmagát. Idén végre összekapta magát, s az Eb-n ezüstöt nyert. Mi több, né­hány percig, a törökök óvásá­nak tárgyalásáig még aranyér­mesnek tudhatta magát. Esély a címvédésre: 30%. Várható helyezés: éremszerzés. Kovács Antal: Barcelona legváratlanabb magyar győz­tese volt, de a következő csel- gáncsozó világbajnokság meg­nyerésével bizonyította, hogy nem volt véletlen olimpiai sike­re. Azóta viszont kevésbé megy neki a dzsúdó, igaz, gyakran hát­ráltatták sérülések is a felkészü­lését. Ma nem számít a 95 kilós kategória legjobbjának. Oly annyira nem, hogy a világbaj­nokságon nem is tudta kiharcol­ni az olimpiai indulást jelentő helyezést, kvalifikációs verse­nyekre kényszerült. Esély a cím védésre: 20%. Várható helyezés: pontszerzés, remélhetőleg éremmel. Ónodi Henrietta: A ma­gyar női tornasport első Euró- pa-bajnoka, a lóugrás barcelo­nai győztese Darnyihoz ha­sonlóan már befejezte sport- pályafutását és üzletasszony­nak tanul. Nagy meglepetésre azonban tavaly elindult az Universiadén, majd néhány hónapja újra jelentkezett, s közölte: megpróbál bekerülni az atlantai csapatba. Mivel nagy klasszis, könnyen lehet, hogy ez sikerülni is fog neki. Esély a címvédésre: ^.Vár­ható helyezés: nem számíthat a döntőbejutásra. Repka Attila: Farkassal el­lentétben ő Barcelona óta is már többször bizonyította, hogy je­lenleg a magyar birkózás leg­eredményesebb versenyzője, négyszeres Eb-aranyérmes. A 68 kilósok között talán világ­szerte nincs ma nála jobb, ugyanakkor figyelmeztető le­het, hogy világbajnokságot még soha nem tudott nyerni. Esély a cím védésre: 50%. Várható helyezés: éremszerzés. Szabó Bence: Kardvívásban Atlantában harmadszor is baj­nok lehet, bár Szöulban „csak” csapatban nyert aranyat. Nem kétséges, Barcelona idején a vi­lág legjobb kardozója volt. Az­óta viszont eltelt néhány év, vol­tak olyan időszakok, amikor a vállalkozást a sportolás elé he­lyezte, így Atlantában nem tar­tozik az esélyesek legszűkebb köréhez. Mi több, hosszú ideig az sem volt biztos, hogy befér az utazók közé. Esély a címvédésre: 20%. Várható helyezés: döntőbe ju­tás. Női kajaknégyes: Az egyet­len barcelonai aranycsapatunk minden valószínűség szerint hu­szonöt százalékos vérfrissítésen esik át Atlantára. A győztes kvartettből Mészáros Erika már kikerült. Várhatóan a megma­radt három ifjú hölgy, Kőbán Rita, Dónusz Éva és Czigány Kinga mellett Mednyánszky Szilvia lesz a negyedik ember. Bár kvalitásaik vitathatatlanok, ma nem ők alkotják a magyar kajak-kenu sport legreménytel- jesebb egységét. Esély a címvédésre: 40%. Várható helyezés: az első két hely valamelyikének megszer­zése. Született: Békéscsaba, 1974. V. 22. Magasság, testsúly: 153 cm, 45 kg Iskolai végzettsége: egyetem III. évfolyam Sportegyesülete: Akvaline TC Békéscsaba Jelenlegi edzője: Unya- tyinszki Mihály Nevelő edzője: Karakas Júlia Kedvenc étele, itala: töltött csirke, madártej, pezsgő Kedvenc színe: változó Hobbija: zene, könyv, sportok Első sikere: Brüsszel, felnőtt Eb, korlát 1. hely Legjobb eredményei: 1992. Barcelona, olimpiai bajnok ug­rásban, ezüstérmes talajon Milyen eredményt vár önma­gától, mivel lenne elégedett? Magabiztos gyakorlatokkal elő­segíteni a csapat minél sikeresebb szereplését Született: Békéscsaba, 1974. II. 18. Magasság, testsúly: 186 cm, 78 kg Iskolai végzettsége: egyetem I. évfolyam Sportegyesülete: Békéscsabai Előre Úszó Klub Jelenlegi edzője: Kovács Ottó Nevelő edzője: Kovács Ottó Kedvenc étele, itala: - Kedvenc színe: - Hobbija: ­Első sikere: magyar bajnoki cím Legjobb eredményei: Barce­lona, olimpiai 6. hely (4x100 m vegyes váltó), 20. hely (100 m gyors), 27. hely (200 m gyors); Európa-bajnoki ezüstérem 1993- ban (4x100 m vegyes váltó); nyolcszoros országos bajnoki cím 1990—93. között Milyen eredményt vár önma­gától, mivel lenne elégedett? Szeretnék a legjobb 16 közé ke­rülni a 400 m gyorsúszásban TÓTH SÁNDOR Született: Mezőberény, 1953. VII. 19. Magasság, testsúly: 174 cm, 70 kg Iskolai végzettsége: Testneve­lési egyetem: szakedző Sportegyesülete: Békéscsabai Atlétikai Club A békéscsabai atléták első számú edzője korábban maga is verseny­zett, de érdekes módon csak 22 éves korában kezdett atlétizálni komo­lyabban, majd edzősködni. Addig NB III-as labdarúgóként ismerték. 1980-tól vezető edző, 1990-től — a klubbá alakulás óta — ügyvezető is. A mindig céltudatos szakedző Ilyés Ildikót, Szabó Andreát, Szilágyi Ár­pádot, majd Bogár Jánost és termé­szetesen Urbanikné Rosza Máriát vallja legsikeresebb tanítványainak. Fél életét a pályán, illetve a klubban tölti és arra a kérdésre, hogy mit vár Atlantában így válaszolt: „Mint a legtöbb sportágban, nálunk is na­gyon sok mindennek kell összejön­nie a sikerhez. Bízom Rosza Mariká­ban, hogy ott lesz a »spiccen«, mi­ként Urbanik Sanyi is. De számokat babonából hadd ne mondjak.” URBANIKNÉ ROSZA MÁRIA Született: Tótkomlós, 1967. II. 12. Magasság, testsúly: 169 cm, 49 kg Iskolai végzettsége: érettségi, középfokú edzői Sportegyesülete: Békéscsabai Atlétikai Club Jelenlegi edzője: Tóth Sándor Nevelő edzője: Tóth Sándor Kedvenc étele: édesanyám fo­nott kalácsa Kedvenc színe: lila, fehér Hobbija: a lakásberendezés, számítógép Első sikere: 1988. fedettpályás Eb 5. hely Legjobb eredményei: 1995-ben a göteborgi vb-n 7. hely; 1992-ben a barcelonai olimpián 12. hely — mindegyik a 10 km-es gyaloglásban Milyen eredményt vár önma­gától, mivel lenne elégedett? Na­gyon szeretnék a legjobb 10 közé kerülni, de talán azt is kimondha­tom, hogy pontszerző helyen végez­ni Született: Esztergom, 1964. XII. 15. Magasság, testsúly: 172 cm, 56 kg Iskolai végzettsége: autóvilla­mossági műszerész Sportegyesülete: Békéscsabai Atlétikai Club Jelenlegi edzője: Tóth Sándor Nevelő edzője: Kiss Antal Kedvenc étele: mindenfajta sü­temény Kedvenc színe: fehér, kék, lila Hobbija: számítógép Első sikere: 1987-ben az indianapolisi fedettpályás vb 5 kín­én 6. hely Legjobb eredményei: a tíz nem­zeti bajnoki cím mellett 1988-ban a szöuli olimpián 21. hely; 1992-ben Barcelonában 8. hely; 1993-ban a vb-n 10. hely Milyen eredményt vár önma­gától, mivel lenne elégedett? A 20 km-es versenyben az első 8 helyezés valamelyikén szeretnék célba ér­kezni Született: Gyula, 1980. VIII. 6. Magasság, testsúly: 164 cm, 47 kg Iskolai végzettsége: érettségi Sportegyesülete: Akvaline TC Békéscsaba Jelenlegi edzője: Kalmár Zsu­zsa, Lukács József Nevelő edzője: Kis Julianna, Hajdú László Kedvenc étele, itala: töltött ká­poszta, coca-cola Kedvenc színe: ­Hobbija: rejtvényfejtés, zene- hallgatás Első sikere: 1993. mesterfokú bajnok talajon Legjobb eredményei: 1996. Puerto Rico vb, ugrás 11. hely; 1996. Birmingham Eb, csapat 6. hely Milyen eredményt vár önma­gától, mivel lenne elégedett? Mind a nyolc gyakorlatot pontosan meg­csinálni és összetettben a legjobb 24 közé kerülni