Békés Megyei Hírlap, 1995. október (50. évfolyam, 231-255. szám)

1995-10-30 / 254. szám

1995. október 30., hétfő' SPOKI Mesterfokú tomászbajnokság, Budapest Nyeste Adrienn három aranyat nyert A budapesti Tornacsarnokban rendezték meg szombaton a tornászok mesterfokú egyéni össze­tett bajnokságát az Adnoc Kupáért. A férfiaknál a dunaújvárosi Supola Zoltán megvédte tavalyi elsőségét, míg a nőknél — a hét induló versenyző közül öt az Akvaline TC-t képviselte — a világ- bajnokságon legjobban szerepelt Nyeste Adrienn végzett az élen. Vasárnap a szerenkénti döntőkkel befejeződött a mesterfokú tomászbajnokság, amelyet az Adnoc Kupáért írtak ki. A Tornacsar­nokban összegyűlt érdeklődők ezúttal szép ver­senyt láthattak. Ismét Nyeste Adrienn és Supola Zoltán volt a főszereplő. Supola öt szert nyert meg a hatból, az egyetlen maradék aranyérmet a tala­jon győztes Jordanov Krisztián vitte haza. Nyeste Adrienn két aranyérmét a felemáskorláton és a gerendán szerezte meg, míg Ováry Eszter az ugrásban, a békéscsabai Varga Adrienn pedig a talajon bizonyult a legjobbnak. Összetett mesterfokú végeredmény az Adnoc Kupáért. Nők: 1. Nyeste Adrienn (Akvaline TC Békéscsaba) 38,225 pont, 2. Varga A. (Akvaline TC Békéscsaba) 38,0375,3. Óváry E. (Spartacus-Idom) 37,350, 4. Gibala E. (Akvaline TC Békéscsaba) 37,3375, 5. Filó É. (Akvaline TC Békéscsaba) 37,325, 6. Pataki K. (Akvaline TC Békéscsaba) 36,650. Női szerenkénti döntők. Ugrás: 1. Ováry Eszter (Spartacus-Idom) 9,5750 pont, 2. Nyeste A. (Akvaline TC Békéscsaba) 9,5313, 3. Filó É. (Akvaline TC Békéscsaba) 9,3188, 4. Gibala E. (Akvaline TC Békéscsaba) 9,2500, 5. Pataki K. (Akvaline TC Békéscsaba) 9,2437,6. Terdik Zs. (Postás SE) 8,7250. Korlát: 1. Nyeste Adrienn 9,7625 pont, 2. Varga A. 9,4250,3. Gibala9,3000, 4. Óváry 8,9625,5>ataki 8,9125,6. Filó 8,7250. Gerenda: 1. Nyeste Adrienn 9,4250 pont, 2. Varga 9,4000,3. Filó 9,3125,4. Óváry 9,3000,5. Pataki 9,2250, 6. Gibala 8,4750. Talaj: 1. Varga Adrienn 9,6625, 2. Nyeste 9,5000, 3. Óváry 9,4625,4. Pataki 9,1250,5. Filó 8,7500,6. Gibala 8,5500. „Harapott” az Ajka Békéscsabai Főiskoly DSE—Ajka 1:3 (-10, 9, -7, -6) NB I-es női röplabdamérkőzés, Békéscsaba, 100 néző. V.: Mocsnik, Donkó. Békéscsaba: Somogy vári, Kolarovszki, Kazár, VÁSÁRHELYI. Bajkó J., Bajkó Enikő. Cs.: Széplaki, Bajkó Edit. Edző: Kormos Mihály. Ajka: Ónodi, SIMON, Viasz, Sipos, CSERTÁN, Kovács. Cs.: Horváth A. Edző: Homola György. Másodpercek alatt három pontot szerzett a hazai csapat, majd há­romszor rontott Kazár. így 3:3- ról folytatták a csapatok. E rövid idő alatt is kiderült, hogy nin­csen olyan lendület a békéscsa­bai csapatban, hogy megállítsa az addig öt győzelemmel és csu­pán egy vereséggel a második helyen álló ajkaiakat, akik a hét­közi kupameccsel ellentétben már legerősebb csapatukkal ér­keztek Békéscsabára. Olyany- nyira, hogy legalább 10—15 centiméter magassági kü­lönbség volt a két együttes átla­ga között. (Az Ajkából csak a feladó volt alacsonyabb, mint a legmagasabb csabai játékos.) Nos, az első játékban még így is partner maradt a hazai együttes, s csak 19 perc játék után nyert az Ajka. A folytatásban egy rövid időre fellángolt a főiskolás gár­da, 22 perc után egyenlítettek, elsősorban Vásárhelyi bomba leütései révén. Aztán 18, majd 21 perc alatt viszont ismét a du­nántúli együttes szerezte a több pontot, végül az egy óra 20 per­ces ádáz csatában megérdemel­ten győzött a távoli vendég, mi­után minden tekintetben felül­múlták ellenfelüket. Kormos Mihály: — Csak egy-egy fellángolása volt a lá­nyoknak. A vereség alapvető oka, hogy nem volt elég tűz a csapatban, no meg az ellenfél magassági fölényét nem tudtuk ellensúlyozni. J.P. Izgalmas olimpiai vetélkedő — Jenei Tibor a győztes Kialakult a „területi hatos” Azt sejteni lehetett, hogy nagyon izgalmas lesz a megyei döntő, de hogy ennyire...? Szombaton került sorra az atlantai nyári olimpiai játékok jegyében sorra kerülő országos szellemi vetél­kedő viharsarki döntőjére. A lapunk által is fokozott figyelemmel kísért és támogatott fejtö­rő sorozat mostani eseményén 17 versenyző mérte össze ismét tudását a békéscsabai Körösi Csorna Sándor Főiskola sportcsarnokában. S hogy még „sportosabb” legyen a hangulat, a parketten a József Attila és 2-es számú iskola csapatai versengtek (több pontot a József Attilá- sok szereztek, de kiadónk ügyvezető igazgató­jától, dr. Tóth Miklóstól mindenki átvehetett egy-egy mini sakk-készletet). Az első három forduló után hatan jutottak tovább és még két tartalék, azaz összesen nyol­cán, hogy megküzdjenek a megyei A és B csa­patba kerülésért — egyben a december 2-ai, szintén Békéscsabán sorra kerülő területi dön­tőn való indulás jogáért. A háromórás fejtörő Coubertin híres művének, az Óda a sporthoz című versének a gondolatai jegyében zajlott, így egy-egy fordulóban olyan nemes gondolatokkal kapcsolatos kérdésekre kellett válaszolni, mint a „Tisztesség”, a „Haladás”, a „Béke”. Végül az élen azonos pontszámmal (60—60 pont) állók között az döntött a mezőberényi Jenei Tibor tanár javára, hogy precízebben tudta pedagógus kollegájánál, a gyulai ifj. Lobó Jánosnál: melyik két ugrással nyert Ónodi Henrietta olimpiai baj­noki címet Barcelonában. A kitűnően felkészült megyei döntő valamennyi főszereplőjét Szi­lágyi Menyhért zsűrielnök, a megyei közgyűlés művelődési, sport- és ifjúsági bizottágának ve­zetője köszöntötte és gratulált a résztvevőknek a megyeszékhelyről elszármazott olimpiai baj­nok, Palotai Károly is. A területi döntőre továbbjutott nyolcak „mezőnye”, balról: Láng Iván, Békéscsaba (4. helyezett — 59 pont), Czene Zoltán, Békéscsaba (5. — 58), Holecska Gyula, Okány (7. — 54), Patakfalvi Rita, Orosháza (8. —52), Iványi László, Mezőberény (3. — 60), Jenei Tibor, Mezőberény (1. — 61+2), ifj. Lobó János, Gyula (2. — 61+1) és Kovács István, Gyula (6. — 56) FOTÓ: LEHOCZKY PÉTER Győzelem a tulipánok földjén T. J. Den Helder (holland)—Orosházi MTK 1:4 ETTU Kupa női asztalitenisz­mérkőzés a legjobb 32 közé jutásért, Den Helder. A mérkőzésről részletes tudósí­tást nem kaptunk. Annyit azon­ban sikerült megtudnunk, hogy a kék-fehérek szakvezetőjük, Sáth Sándor nélkül utaztak Hol­landiába, mivel az edző beteg lett, ezért nem tarthatott a csa­pattal. így az együttes dr. Tóthabonyi János orvos vezeté­sével vette fel a küzdelmet a tulipánok földjén. A kék-fehé- Kk Fazekas, Harsányi, Pidl összeállításban játszottak és a várakozásnak megfelelően biz­tosan nyertek, így a legjobb harminckettő közé jutottak az ETTU Kupában. Az orosháziak a következő fordulóban — vár­hatóan hazái pályán — egy gö­rög és egy török együttes párhar­cának továbbjutóját fogadják december közepén. V.L. Tisza-parti öröm a Körös partján BSC Szarvas—Szolnoki MÁV-MTE 56:71 (31:40) NB I-es női kosárlabda-mérkőzés, Szarvas, 400 néző. V.: Pázsitka, Bukta. Szarvas: Francia (-), Misik (6/3), Nitulescu (16), Frankó K. (10/6), NEDILIA (16/9). Cs.: Bobvos (6/6), Huszárik (-), Keresztény (-), Tóth (2). Edző: Tapodi László. Szolnok: SZAVERCSENKO (19/3), Szabó (10), Papp (12), KRASZNAI (14/6), GAILOUMA (14/6). Cs.: Szombathelyi (-), Nagypál (2). Edző: Szalay Ferenc. Az eredmény alakulása: 8. perc: 14:4,11. p.: 19:15,15. p.: 22:24, 19. p.: 30:38,27. p.: 38:48,32. p.: 38:59,38. p.: 51:65. A kezdést követő szép támadá­sok után a román légiós Nitules­cu nyolc pontjával és Frankó K. két remek triplájával a hazaiak a 8. percre 14:4 arányban elhúz­tak. Ezután az egykori szarvasi, a szolnokiak orosz vendégmun­kásának, Szavercsenkónak per­cei következtek, aki rövid idő alatt hat pontot gyűjtött be. A folytatásban kissé kiengedett a Körös-parti gárda, mindezt jól használta ki a szolnoki együttes, amely a 15. percben először ve­zetett a mérkőzésen (22:24). A félidő további perceiben egyre inkább elhúzott a Tisza-parti csapat, így megérdemelt kilenc­pontos vendég előnnyel vonult pihenőre a szolnoki együttes az első húsz perc után. Szünet után semmi sem vál­tozott: a szolnokiak a házigaz­dák rossz dobásainál rendre megszerezték a lepattanókat és a gyors ellentámadásaikat kosa­rakkal fejezték be, így biztosan tartotta jelentős előnyét a Tisza- parti együttes. A Szarvas egy sajátos rekordot mondhatott ma­gáénak, hiszen tizenegy perc alatt, írd és mondd, mindössze hét pontot szerzett. A Szolnok viszont ezalatt huszonegy pont­ra növelte előnyét, azaz 38:59-et mutatott az eredményjelző a fi­nis előtt. Az utolsó percekben, bár volt egy-két felvillanása a hazaiaknak, már lélekben felad­ták a küzdelmet Franciáék. A két csapat szempontjából négypontos mérkőzés volt a vasárnap esti. A vendégek jól felkészültek a Szarvasból, a két palánk alatt rendre meg­szerezték a lepattanókat, első­sorban Papp révén és ezekből a labdákból nagy biztonsággal dobtak. A látottak alapján a vendégek ilyen arányú győzel­me is teljesen megérdemelt. Tapodi László: — Hit nélkül a kosárlabdában sem lehet nyer­ni! Szalay Ferenc: — Jó véde­kezésünknek köszönhetően a vártnál könnyebben nyertünk a szarvasiak otthonában. (csabai) Szarvas: a döntetlen igazságosabb lett volna HC Szarvas—Alkaloida SE 27—28 (15—14) NB I B-s férfi kézilabda-mérkőzés, Szarvas, 400 néző. V.: Gözsi, Rákóczi. Szarvas: DIAN — Szenteczki, GILAN 7, Yolent 4, Tusjak 3, Vizsnyiczai 8, Almási 4. Cs.: Serfel 1, Korcsok. Edző: Velky Mihály. Áz ellenfél legjobb dobói: Jankovics 6, Török 5, Danes 5. Hétméteresek: 7/1, ill. 5/1. Kiállítás: 6, ill. 8 perc. A sérült Tyetyák helyett az ifista Dián áll a hazai kapuba. Ven­dégpercek vezették be a találko­zót, ugyanis a 8. percben 2—6 volt az állás. Ekkor Velky Mi­hály időt kért, és próbálta ren­dezni a sorokat, aminek meg is lett az eredménye, hiszen a 20. percben 10—10-et mutat az eredményjelző. Aztán percekig egyik oldalon sem esett gól. Szünet után hétmétereshez ju­tottak a hazaiak, de ezt Vizsnyiczai elhibázta, ez a ven­dégeket felhozta, és hat perc alatt négy gólt értek el, így 15— 19 lett az állás. Innen is talpra állt a Körös-parti gárda, leküzd­ve a hátrányt a 48. percben, 23— 23 az eredmény, sőt az 56. perc­ben'lőtt Gilan-góllal 26—25-re vezetett a Szarvas. Az utolsó percekben 27—27 volt az állás. A támadást erőltető hazaiak egy perccel a befejezés előtt eladtak egy labdát, amiből az ellenfél elfutott, Almási csak hetes árán tudta szerelni a megugró játé­kost, amit értékesítettek is a ven­dégek. Fél perc ugyan még hátra volt, de csak szabaddobást tud­tak kiharcolni a szarvasiak, így az eredmény nem változott. A Tyetyák nélkül kiálló ha­zaiak mindkét félidőben négy­gólos vesztésről álltak talpra és fordítottak. Az utolsó perc­ben jobb odafigyeléssel itthon tarthatták volna az egyik pon­tot, ami igazságos is lett volna. A több volt NB I-es játékost felvonultató vasváriak ellen jól küzdött a négy ifivel felálló HC Szarvas. Velky Mihály: — A véghaj­rában, ha fegyelmezettek va­gyunk, egy pont itthon maradha­tott volna. Ny. M. Békési FKC—Kiskunmajsa 37—29 (20—13) NB I B-s férfi kézilabda-mérkőzés, Békés, 500 néző. V.: Nádasdy, Pesti. Békés: Petrovszki — Nagy J. 3, Csuvarszki 2, DÖGÉ 4, CZÉTÉNYI 6., MOLDOVÁN 18, Lajos 4. Cs.: Tóth Gy. (kapus), Bogárdi, Kiss 1, Weigert, Greksza 1. Edző: Varga László. Az ellenfél legjobb dobói: dr. Szepes 13, Szabó 6. Nagy lendülettel kezdtek a ha­zaiak, s gyorsan vezetést szerez­tek, majd fokozatosan elhúztak. A folytatásban is a házigazdák uralták a mezőnyt, Moldován vezényletével szebbnél szebb gólokkal szórakoztatták a publi­kumot. Szünet után a kiskun- majsaiak az elmúlt szezonban még Szarvason játszó Szepes vezetésével megpróbáltak fel­zárkózni, ám csak néhány gólt tudtak faragni hátrányukból. Majd a hajrá ismét a listavezetőé volt. A békésiek ritkán látható gólparádéval szórakoztatták szurkolóikat a sportszerű, küz­delmes mérkőzésen. KC Nyírbátor—Csaba Előre KC elmaradt A találkozó elmaradt, mert a békéscsabaiak autóbusza útközben lerobbant Szeghalom határában. A lila-fehérek erről értesítették a nyírbátoriakat és a Magyar Kézilabda Szövetséget. A mérkőzés sorsáról az MKSZ versenybizottsága dönt. Késtek a vendégek Hajdúszoboszló—Csabai Konzerv SE 6,5:5,5 NB I B-s sakk csapatbajnoki mérkőzés, Hajdúszoboszló. Bé­késcsabai győztesek: Sax (1. táb­la), dr. Gosztolya (7. t). Döntet­lent ért el: Lukács (2. t.), Emődi (3. t.), Kocsis (4. t.), Fekete (5. t.), Kakuk (8. t.), Szaszák (9. t.), Petró (10. t.). A későn érkező csabai játékosok nagy küzdeniakarásról tettek ta­núbizonyságot. Az ifjúsági táblá­kon azonban tragikus elnézések miatt vesztesen álltak fel végül az asztaloktól, így nagy csatában minimális különbségű vereséget szenvedtek a vendégek. A Totó 43. heti eredményei 1. Kispest-Honvéd FC—Parmalat FC ..............5—0 1 2. Werder Bremen—St. Pauli...................-........1—1 x 3 . Bayern München—VfB Stuttgart.......5—3 1 4 . Hamburg—Kaiserslautern...............................1—0 1 5. Düsseldorf—Leverkusen..................................1—1 x 6. Rostock—Frankfurt...........................................1—1 x 7. Atalanta—Udinese............................................0—0 x 8 . Cagliari—AS Roma...........................................0—2 2 9 . Fiorentina—Bari.............................................3—2 1 10 . Lazio—Juventus................................................4—0 1 _ 11 . Napoli—Cremonese..........................................0—0 x 12 . Padova—Sampdoria....................................... 1—1 x 1 3. Torino—Vicenza.............................................1—0 1 +1 . mérkőzés: 14. BVSC-Dreher—Stadler FC.............................2—2 x