Békés Megyei Hírlap, 1995. június (50. évfolyam, 127-151. szám)

1995-06-12 / 135. szám

1995. június 12., hétfő IB kpÉKÉS MEGYEI HIRLAp­Innstadt Sörgyár Kupa nemzetközi női kézilabdatorna, Békés megye Veretlenül, javuló játékkal az élen végzett a magyar válogatott Szombaton egy mérkőzést Orosházán, kettőt Gyulán, vasár­nap pedig az utolsó három találkozót a fürdővárosban ren­dezték meg az Innstadt Kupa nemzetközi női kézilabdatorna keretében. A magyarok az első napon a hollandokkal mérték össze tudásukat és iskolajátékkal nyertek. Vasárnap a régi nagy riválissal, a román együttessel játszottak, itt a vártnál nagyobb gólkülönbséget arattak. Magyarország—Hollandia 26—10 (10—6) Gyula, 300 néző. V.: Schal, Konoplastij (ukránok). Magyar- ország: MEKSZ — Kántor l,Deli 1, Siti I,Csernuss, Varga 2, Erdős 1. Cs.: FARKAS A. (kapus), Sávolt 3 (1), KOCSIS 4, Németh H. 3, Utasi 2, FARKAS Á. 8 (7), Kökény. Szövetségi kapitány: Laurencz László. Hollandia: Robben — Burgers, Mulder 2, Kossen, Tilburg, KNAAP 3, Veldmaan 2. Cs.: Seur (kapus), Rie, Vaassen 2, Kregmeier, Breugem 1, Hekman. Szövetségi kapitány: Bert Bouwer. Kiállítások: 4, ill. 20 perc. Hétméteresek: 10/8, ill. 1/8. Szóbeszéd volt Gyulán, hogy kirámolták szálláshelyén a magyar női kézilabdacsapa­tot. Nem eszik ilyen forrón a kását, amikor erre rákér­deztünk, rövid választ kap­tunk: csak egy mezt, szám sze­rint a 15-ös, amely Kökény Be­áé volt, vitt el ismeretlen tettes. Aföldszinten lakott és kiakasz­totta száradni., de nem ezért hiányzott a következő napi mérkőzésen... Egyébként szombatra túl­tette magát a Laurencz-csapat a pénteki, szlovének elleni, gyengén sikerült első félidőn. — Nem tartottam edzést a szlovén meccs előtt, szabad- foglalkozás volt délelőtt, van aki strandolt, mások vásárol­tak, sétáltak — mondta a szö­vetségi kapitány. — Senki nem gondolt arra, hogy nehéz lehet az a mérkőzés. Ebből ta­nulva, most jobban koncent­ráltunk a hollandok elleni összecsapásra. Tanulság: nin­csenek ma már gyenge, fél­vállról vehető csapatok. A Gordon hurrikán enyhe szellő ahhoz képest, ahogy a magyarok kezdtek, a viharos lendület eredménye: Varga Márta előbb a bal, majd a jobb felső sarkot pókhálózta le. De ahogy minden szélvész egy­szer elül, úgy „gyengült le” a magyar válogatott is. Tíz per­cig egyszerűen nem találtak be az ellenfél kapujába. Ezt hasz­nálták ki a hollandok és egyen­lítettek. Ezután egy-egy bün­tető maradt ki mindkét olda­lon, Deli mellédurrantott, a túloldalon Meksz remekül há­rított. A folytatásban 6—5-ig fej-fej mellett lőtték a gólokat a csapatok. Aztán Farkas Ág­nes nagyon stabilan meglőtt büntetőivel elhúzott a magyar együttes, s ezt az előnyt tartot­ták. Közben a két szélső is bemutatott egy-egy villámel­futást, aminek jutalma egy- egy gól volt. Nem Laurencz mester lenne a szövetségi kapitány, ha a ne­gyedik napon másként gon­dolkodott volna... Most is tel­jes csapatot cserélt a második játékrészre. A folytatásban egy sokkal dinamikusabb ma­gyar csapat lépett pályára. A hollandoknak még csodálkoz­ni sem volt idejük, a fradista színű mezben játszó magyarok hat perc alatt öt gólt lőttek (15—6). Rögtön kapust is cse­rélt a holland edző, ám a hosszúra nyúlt Seur sem úszta meg szárazon, néhány másod­perc után Farkas Ágnes fel­avatta a vendégek új portását. A 43. percre aztán két számje­gyű különbség alakult ki a két csapat között (18—8). Ezután viszont ismét megtorpant a magyar gárda, csak az ember­előnyt tudták érvényesíteni, míg a vendégek háromszor is akciógólt lőttek. Kocsis törte meg az átkot, remek gólja után még egy büntetőt is kiharcolt, amit Farkas Ágnes menetrend­szerűen értékesített. A végére maradt egy kis ma­lőr: az eredményjelző beadta az unalmast. Először az idő állt meg rajta, majd a hollandok dobott gólja mellett, a nézők derültségére, százas szám volt olvasható. Ez Sávoltot zavarta meg legjobban, mert egy bün­tetőt csúnyán mellévágott. Nem úgy Utasi, aki viszont lehetetlen helyzetben is beta­lált fél perc múlva. Az első játékrészben meg­látszott az eredményen, hogy a mieinknél egymást kevéssé ismerő játékosok léptek pá­lyára. Ha a büntetőből lőtt gólokat kivennénk a félidő eredményéből, akkor 6—6 lenne az állás. A fordulás után egy „színesebb” ma­gyar csapat lépett pályára, gördülékenyek voltak táma­dásaik és könnyedén nyer­tek. Laurencz László: — Az el­ső játékrészben döcögött a sze­kér. Aztán — Sávolt kivételé­vel —■ az a gárda játszott, amely az utóbbi jelentős torná­kon remekelt. Ettől kezdve a lányok remekül kézilabdáz­tak, s jól szórakoztatták a kö­zönséget. Nem sok pihenője maradt a csapatoknak, hiszen szomba­ton este még a gólokat lődöz- ték, s vasárnap reggel már pá­lyára kellett újra lépniük. A románok kispadjára új szakvezető ült az első székbe Costel Petrea személyében. No nem azért, mert időközben a szövetségi kapitányukat, Gheorghe Ionescut leváltot­ták volna. A magyarázat egy­szerűbb: a románok mesterét két nappal korábban a hollan­dok elleni mérkőzésen a ma­gyar ikerpáros játékvezető, Kékes Csaba és Pál piros lap­pal jutalmazta, amikor egyéni „bemutatót” tartott. Márpe­dig a nemzetközi szabályok értelmében a helyi versenybí­róság két mérkőzésre szóló el­tiltást szabott ki rá, ami még a magyarok elleni mérkőzésen is érvényben volt. „A magyar szövetség nem fair play” — mondta tört ma­gyarsággal a népszerű román edző, „Dzsidzsi”. A magyarok — érthetően — az első helyet eldöntő összecsapásra a legjobb csa­patukkal álltak ki. De mielőtt a játékvezető páros sípjába fújt volna, dr. Kiss István, a kézilabda-szövetség alelnöke és Isaszegi Ferenc, a váloga­tott technikai vezetője virág­csokorral köszöntötte Szilá­gyi Katalint abból az alkalom­ból, hogy százötvenedszer vá­logatott. Németh Helga bombagólja volt a nyitány, amire a 6. perc­ben jött a válasz. Ennek oka az volt, hogy mindkét oldalon fantasztikusan védtek a kapu­sok, a mezőnyjátékosok pedig a védekezésben agresszíven léptek ki a lövőkre. A magya­rok a kezdetben rárohantak a falra, ez nem sok sikert hozott, ezért a 9. percig kellett várni a második találatra. Igaz ezután beindult a gólgyártás (11. perc: 4—1). A folytatásra az „ellopott” labdák voltak a jel­lemzőek, s a gyors megugrá­sok többsége góllal végződött (16. perc: 8—2). Az ezt köve­tő megingásokat jól használ­ták ki a románok, minden ma­gyar gólra kettővel válaszol­tak (23. perc: 11—8). De nem sokáig örülhettek, mert né­hány perc alatt újra hatgólos előnyre tettek szert a házigaz­dák (26. perc: 15—9). A szünet után két villámle­fordulás, két gól — ez volt a magyarok mérlege. Miután nagy volt a gólkülönbség a két gárda között, a románok egyre kevesebb gondot fordítottak a védekezésre, minden áron gólt akartak dobni, aminek eredménye az lett, hogy a fel­lazult védelmük mellett a ma­gyarok rendre betaláltak. An­nál is inkább, mert a román cserekapusban még véletlenül sem akadt el a labda (48. perc: 21—12). Hamar vissza is tért a pályára a mások hálóőr, Pet­ca. A vendégeknél csak Lázár jeleskedett, majd a magyarok­nál az utolsó 20 percre két új szélső állt be. Közben kisebb figyelmetlenség, illetve fe­gyelmezetlenség: két büntetőt kihagytak a magyarok, s ket­tős emberhátrányba kerültek. Ez utóbbit viszont viszonylag jól átvészelték. Az 56. perc­ben tízgólos lett a különbség a két csapat között, amire aligha gondolt volna bárki is. Alaposan felkészültek a magyar lányok az Innstadt Kupa fináléra. Kökény rendkívül szellemes játéká­val, Farkas és Németh óriási lövőkedvével hamar szétzi­lálták a román gárdát. Még ilyen arányban is megérde­melten nyertek a magyarok nagynevű ellenfelükkel szemben. Farkas Ágnes: — A meg­erőltető bajnoki sorozat után egy kissé levezető, de nagy­részt inkább a válogatottat összeszoktató játékra gyűltünk össze Gyulán. Nagy­szerű élmény volt ez a torna, s ilyen társak mellett még nagy­szerűbb játszani. Laurencz László: — A mai mérkőzés elé nagy vára­kozással tekintettem, hiszen az ötnapos torna során legin­kább ez a mérkőzés volt a mérvadó. Érhető, hiszen a ro­mánok is a világ élvonalába tartoznak. Végül könnyen nyertünk, noha mindkét csa­pat tartalékos volt. Közönség­szórakoztató, jó játékot nyúj­tottak ismét a lányok. Némi hibát csak a védekezésben fe­dezhettünk fel. További eredmények. Szombat. Litvánia— Szlovénia 25—14 (14—3). Gyula, 100 néző: V.: Mkhita- rian I., Mkhitarian II. (örmé­nyek). A mérkőzés inkább pankrációhoz hasonlított, semmint kézilabdára. Össze­sen harmincnyolc percig volt valamelyik gárda emberhát­rányban. Ld.: Radzeviciute 13, ill. Oder 5. Románia—Ukrajna 25— 18 (12—10). Orosháza, 250 néző. V: Dostal, Pesta (cse­hek). A második játékrészben magukra találtak a románok, s ettől kezdve az történt a pá­lyán, amit ők akartak. Ld.: Doiciu, Lazar, Gheorghiu 7— 7, ill. Leljük 4. Vasárnap. Szlovénia— Hollandia 20—18 (11—11). Gyula, 100 néző. V.: Kékes Cs., Kékes P. A két egyenran­gú csapat főleg a védekezésre fordította a hangsúlyt, a táma­dásokba sok hiba csúszott, ám harcosságuk dicsérhető. A szerencsésebb csapat nyert. Ld.: Marton 8, Savicki, Hu- dej, Kapadzics 3—3, ill. Knaap 10, Veltmaat 5. Litvánia—Ukrajna 20— 18 (8—12). Gyula, 200 néző. V.: Churilov, Poladenko (oro­szok). Két ellentétes félidőt hozott a két csapat játéka. Az 50. percig az ukránok vezet­tek, de a végére nagyon elfá­radtak. Ld.: Radzeviciute 6, Jukneviciute, Seselskyte 4— 4, ill. Sztankevics 7, Leljük 5. A torna végeredménye: 1. Magyarország 10, 2. Litvánia 8, 3. Románia 6,4. Ukrajna 4, 5. Szlovénia 2, 6. Hollandia 0 ponttal. A torna gólkirálynőjé: Radzeviciute Ingrida (litván). A torna legjobb kapusa: Dri- lingaite Vaiva (litván). A leg­technikásabb játékos: Né­meth Helga (magyar). A leg- csinosabb játékos: Kökény Bea (magyar). Különdíj- ban részesítették Laurencz Lászlót, a magyar csapat szö­vetségi kapitányát. Ez alkalommal búcsúztat­ták az aktív játékvezetéstől a csaknem 250 NB-s mérkőzést dirigáló Békés megyei Val- kovszki András bírót. A NEMZETKÖZI TORNÁRÓL tudósított: Fábián István, Jávor Péter, Sin Géza Magyarország—Románia 29—20 (16—10) Gyula, 400 néző. V.: Krajc, Zivolic (horvátok). Magyaror­szág: MEKSZ — Kántor 3, NÉMETH 7, KÖKÉNY 2, Kocsis, FARKAS Á. 9 (1), Erdős 2. Cs.: HOFFMANN (kapus), Mátyás, Pádár 3, Szántó, Hochrajter 1, Utasi, Nagy A. 2. Szövetségi kapitány: Laurencz László. Románia: Petca — Ivan, Apostol, LÁZÁR 11 (3), Jovanescu 1, GHEORGHIU 2, Doiciu 2. Cs.: Rosu (kapus), Lecusanu, Tutuianu, Bucevski 3, Carcadia, Gheorghe. Szövetségi kapitány: Gheorghe Iones- cu. Kiállítások: 18, ill. 4 perc. Hétméteresek: 3/1, ill. 5/3. Laurencz mester mérlege Az ötnapos Innstadt Kupa nemzetközi női kézilabdatorna végeztével Laurencz Lászlót arra kértük, vonjon mérleget a látottakról! — Mint korábban is kihangsúlyoztam, hár­mas céllal léptünk pályára a tornán. Az egyik a pszichológiai felmérés volt, mert végre van pszichológusa a csapatnak. A második: fél év után újra együtt játszhattak a lányok, akik különböző klubokat képviselnek, s eddig jó­szerivel inkább egymás ellen küzdöttek, hi­szen a bajnokság is kiélezett harcot hozott. Most viszont újra megtanultak egymásért küzdeni a máskor ellenfélként szemben álló csapategységek. Fontossági sorrendben csak a harmadik volt a tomagyőzelem. — Milyen jelentősége van annak, hogy pszichológus is ténykedik a csapat mellett? — Az előző világversenyeken láttam, hogy az otthon pályára lépő csapatoknak milyen óriási teherrel kell megküzdeniük. Ezért kértem, hogy segítsen bennünket egy pszichológus. Azt hiszem nagyon jó segítsé­get kapót Vura Mártától, aki nem ismeretlen a sportolók körében, hiszen Egerszegi Kriszti­nát is segítette eredményeinek elérésében. Pszichológusunknak az első perctől kezdve nagyon jó kapcsolatot sikerült kiépíteni játé­kosainkkal, s mint elmondta, örül, hogy együtt dolgozhat a kézilabdás lányokkal. Biz­tos vagyok benne, hogy a decemberi oszt­rák—magyar vb-n is nagy segítségünkre lesz. — Ezek szerint minden sínen van a fél év múlva kezdődő világbajnokság előtt... — Elé megyek a konrét válasznak: Aján Tamás, a MOB főtikára megkérdezte tőlem: mikor lesz kéthetes összetartás? Nos erre ne­héz sort keríteni, mert nem minden klub támo­gatja a válogatottat. Egyszerűen nem adják oda a játékosokat. így toldozott-foldozott a felkészülésünk. A minap is az egyik vezető klubból rám kérdeztek: elengedem-e a lányo­kat, mert egy túrára utaznak. Szóval így kell dolgoznunk. — Milyen mérleget vonhat meg az ötnapos torna során? — Lesz egy minimális szelekció, de egye­lőre még nem túlságosan nagy. Posztonként három emberrel és négy kapussal dolgozok, a 16-os vb-keret csak közvetlen a világesemény előtt alakul ki. Az alapcsapat megvan és sok támpontot kaptam ahhoz, hogy kik segíthetik ezt a gárdát. Különösebb gondjaim nincsenek szerencsére. —Mire lehet képes ez a gárda a vb-n? — Ezzel a csapattal be lehet jutni a négy közé... Németh Helga (7) hét góllal járult hozzá a magyar válogatott győzelméhez a románok ellen. A vendégek egyik védője, Jovanescu (balra) nem is akarja látni, hogyan veszi be Petca kapuját Németh. A háttérben a mások gólerős kézi labdázónő, Fa rkas Ág nes látható Fotó: Lehoczky Péter