Békés Megyei Hírlap, 1995. május (50. évfolyam, 101-126. szám)

1995-05-02 / 101. szám

1995. május 2., kedd © SPOKJ MtLLÉ^Lt Egy nagy figyelmetlenség után Szarvasi Vasas—Kazincbarcika 0—2 (0—0) NB II -es labdarúgó-mérkőzés, Szarvas, 900 néző. V.: Szeke­res (Bába, Tóth S.). Szarvas: Brakszatórisz G. 4 — Stredie 6 — Gebri 7, Zahorecz 5 — Janis 5, Kulcsár 6, Plókai 5, Horváth 5, Bány 4 — Truczka 5, Cziglédszky 6. Edző: Plástyik János. Kazincbarcika: Nagy 7 — Pribék 6, Sztahon 6, Lukács 5 — Göndör 5, Balogh 5, Molnár 5, Kiser 6, Szaniszló 5 — Csipke 5, Hanyecz 6. Edző: Lipcsei Imre. Csere: Csipke helyett Simkó (5) a 44., Bány h. Igricz (5) a 48., Janis h. Bencze (5) az 56., Molnár h. Rékási (-) a 90. percben. Gólszerző: Hanyecz a 47., Kiser a 81. percben. Sárga lap: Göndör a 33., Gebri a 40., Molnár a 65., Truczka a 83. percben. Szögletarány: 12:3(8:3). A kezdés után azonnal a Szarvas vette át az irányítást. A 4. percben Horváth távoli lövését, majd a 7. percben Pló­kai 17 méteres bal alsó sarokba tartó bombáját védte Nagy. Egy perc múlva kis tűzijáték után ismét Nagy jeleskedett, szögletre hárított. All. perc­ben a fiatal Bány tűzte rá a labdát, de a barcikai kapuvédő újból „nagy” volt. Az első ka­pura lövést a vendégek részé­ről Molnár „követte el”, de Brakszatórisznak nem okozott gondot. A 30. percben egy gól­ba tartó labdát Nagy óriási bra­vúrral védett. A válasz a 31. percben Kiser távoli, gyenge lövése volt. A 34. percben Gebri 22 méteres, óriási erejű bombáját is „képes” volt Nagy hárítani. A 43. percben előbb Stredie, majd Csipke is ápolás­ra szorult, az utóbbi nem is tudta folytatni a játékot. Szünet után, a 46. percben Janis beadása után Truczka fe­jelte a labdát Nagy kezébe. A 47. percben óriási aján­dék góllal szerzett vezetést a Barcika. A bal oldalon felfu­tó Szaniszló jól látta, hogy a kapu előtt Hanyeczot telje­sen egyedül hagyták a szarvasi védők. A beadás pontos volt és Hanyecz 14 méterről, kapásból a földre rúgta a labdát, amely onnan a jobb felső sarokba pattant, Brakszatórisz pedig csak nézte, 0—1. A 64. percben Simkó tört előre, lövését Brakszatórisz elvetődve védte. A 68. perc­ben Szaniszló labdáját Kiser élesen kapu fölé rúgta. A 69. és 74. percben Plókai lövéseit védte Nagy. A 75. percben Ha­nyecz visszagurítását Lukács gólhelyzetben kapu fölé küld­te. A 81. percben hasonló szi­tuáció után Kiser viszont 12 méterről eredményes volt, 0—2. Az első félidőben nagy nyomás nehezedett a Barci­ka kapujára. A folyamatos támadásban levő Szarvas egymás után dolgozta ki a helyzeteit. Az hogy ezekből nem sikerült gólt szerezni, a jól védő és a szerencsével is jó viszonyban álló Nagy érde­me. A vendégek ekkor úgy­szólván semmi veszélyt nem jelentettek a szarvasi kapu­ra. A 47. percben a hazai védők jóvoltából aztán Ha­nyecz ajándék gólt rúgha­tott. Innen már csak az volt a kérdés, hogy a vendégek egy vagy két góllal szerzik meg Következik Az NB II -es labdarúgó­bajnokság 24. fordulójá­ban következik. Május 6., szombat: Nyíregyháza— MTK, 17 óra. Salgótar­ján—Hódmezővásárhely, 17. Kazincbarcikai SC— Balmazújvárosi SC, 17 Ti- szakécske—Kaba, 20. Má­jus 7., vasárnap: Tiszavas- vári—Miskolc, 17. Diós­győri FC—Szarvasi Va­sas, 17. Hatvan—Gödöllő, 17. III. kér. TVE—Hajdú­nánás, 17. első szarvasi győzelmüket. A Szarvas ezzel hosszú évek óta először áll nagyon közel a kieső helyek egyikéhez, re­méljük, még javítani tud ezen. Nyilatkozatok. Plástyik János: — Végigtámadtuk a mérkőzést, a helyzeteink is megvoltak, de egy figyelmet­lenség után Hanyecz ezúttal is berúgta már-már hagyomá­nyos szarvasi gólját. Lipcsei Imre: — Az első félidő na­gyon nehéz volt számunkra. Szünet utáni jobb játékunkkal, no és két gólunkkal végül nyerni tudtunk. Csabai Pál A KELETI CSOPORT TO­VÁBBI EREDMÉNYEI: MTK—111. kér. TVE 5—3 (1 — 1) Balmazújváros—Tiszakécske 0—2(0—0) Hódmezővásárhely—Tisza- vasvári 1—3(0—1) Kaba—Salgótarján 1—4 (1—2) Miskolc—Nyíregyháza 0—5 (0—2) Hajdúnánás—Hatvan 3—0 (0—0) Gödöllő—Diósgyőr 2—3 (1—2) A NYUGATI CSOPORT EREDMÉNYEI: Tatabánya—Paks 1—0(1—0) Budafok—PVSK 3—2 (1 —0) Sopron—Veszprém 1—0 (1—0) Mohács—Baja 1—0(1—0) Siófok—BKV Előre 3—2 (1—1) Haladás—Százhalombatta 4—1 (3—0) Keszthel y—Beremend 2— 1 0—1) Dunaújváros—ESMTK 2—0 (1—0) A Keleti csoport állása l.MTK 23 18 3 2 48—12 57 2. Kazincbarcika 23 13 3 7 42—32 42 3. Salgótarján 23 12 4 7 45—30 40 4. Diósgyőri FC 23 6 10 4 34—21 37 5. Kábái Cukor FC 23 10 6 7 28—25 36 6. III. kér. TVE 23 9 5 9 34—35 32 7.Nyíregyháza 23 9 5 9 28—29 32 8. Tiszakécske 23 7 9 7 28—18 30 9. Hajdúnánás 23 8 6 9 20—27 30 10. Gödöllői LC 23 7 8 8 27—31 29 11. Balmazúj város 23 8 4 11 36—39 28 12.Tiszavasvári 23 7 7 9 34—38 28 13.Szarvasi Vasas 23 6 8 9 21—28 26 14.Hatvan 23 6 8 9 24—32 26 15. Hódmezővásárhely 23 5 7 11 24—39 22 ló.Miskolci VSC 23 2 3 18 15—52 9 Saklcfeladvány Byron Zappas áprilisi művei megtréfáltak néhány tapasz­talt fejtőt, az első állásban sö­tét gyalog kereszt (régebbi ne­vén Albino) a téma a szép l.Faó! kulcslépése után. A jobb oldali állásban az l.Vf4! lépéskényszer a jó lépés, töb­ben az l.Ve7 lépést (mely fe­nyeget 2.Vc5 mattal) nézték el, amelyet az F5d! lépés véd! E havi helyes megfejtőink közül Nemes Imre (Kötegyán, Kossuth u. 120.) nyerte a szer­kesztőség által felajánlott utal­ványt és a rovatszerkesztő, Csák János által felkínált sakk- rejtvényfüzetet. Másik díja­zottunk Tompa Pál (Orosháza, Katona J. u. 8.) egy sakkfüze­tet kap. Mai feladványaink közül az első, Nikolai Batusi kis alkotá­sa a svéd Spingaren feladvány­lapban jelent meg ez év febru­árjában. Tetszetős jó szórako­zást ígér a fejtése. Nem külön­ben a jobb oldali állás, amelyet a mostani egyik nyertes, a te­hetséges kötegyáni szerző. Nemes Imre készített. Mind­két állásban világos indul és a harmadik lépésben mattol! Vi­lágos: Kh2, Vei, Fdl, He8, d2, (2). Sötét Kf4, Ebi, (2). Világos: Kc8, Be3, Fe6, a4, b2, c2, f3, f4, (8). Sötét: Kc5, a5, a6, a7, c6, f6, (6). Az e havi megfejtéseket május 26-áig várjuk címünkre: Békés Me­gyei Hírlap, 5600 Békéscsaba, Munkácsy u. 4. Kérjük a borí­tékra ráírni: „Sakkfelad­vány!” IV. Csaba Kupa nemzetközi gyermek-labdarúgótorna, Békéscsaba A házigazdák kupagyőzelem nélkül A fehér nadrágos Előre FC hetedikesei biztosan győztek 4— 0-ra a MÁV-Hungária ellen Fotó: Such Tamás Immár negyedik alkalommal rendezte meg a Csaba Kupa nemzetközi gyermek-labda­rúgótornát a, Békéscsabai Madách Utcai Általános Isko­la, amelyre 19 egyesület több mint félezer „Dávid” labda­rúgója verbúválódott össze. A három nap során hetven mér­kőzést bonyolítottak le három sporttelepen a négy korosz­tály számára. A 2x25 perce­ken összesen 301 alkalommal zörgött a háló, s ölelgették di­adalittasan gólszerzőiket a társak. Az első napi küzdelmeken ki­adós volt az égi áldás, de ez csöppet sem zavarta a labdarú­gó-palántákat, akik lelkesen, el­veszett labdát nem ismerve ve­tették magukat a küzdelembe. A hét végi futballnagyüzem so­rán az ötödikeseknél született a legtöbb találat, míg a hetedik osztályosok versengése bizo­nyult a legkiegyensúlyozot- tabbnak a Csányi utcai sportte­lepen. Itt csak a legeslegvégén lehetett végső győztest hirdetni, miután az eredmények alakulá­sa és a sorsolás szeszélye éppen a végére tartogatta a kupaderbit a Franciaországban közönség- sikert aratott békéscsabaiak és a remekül futballozó diósgyőriek között. Utóbbiaknak jobb gól­arányuk révén a döntetlen is ele­gendő volt a végső sikerhez, ám dicséretükre legyen mondva, mindvégig győzelemre töre­kedtek, s tetszetősen játszottak. Noha a Békéscsabai MÁV- osok kikaparhatták volna a gesztenyét az előréseknek, ha előző nap szorosabb eredményt érnek el a rivális ellen, de hát már itt is meg kell tanulniuk az ifjú labdarúgóknak, hogy csakis saját magukra számíthatnak, s a csapattársakban bízhatnak, ha az eredményesség jön szóba. Az utánpótlás-nevelés eme erőpróbáján megfigyelhető volt, hogy több csapat esetében is mennyire igyekeznek meg­játszani a játékszert, s keresik egymást a társak. Nem vagdal- koztak, nem rugdosták el a lab­dákat. Többen is azt emelték ki, hogy mennyire sportszerű lég­körben zajlottak a csatározások, s leginkább a támadásszövések­kel foglalkoztak. Ezt jól megfi­gyelhettük a nyolcadikosok küzdelmei során is, ahol szintén nívós döntőben született meg a szegedi siker az egykori élvo­nalbeli edző, Szalai István mun­kája nyomán. Tehetségekben is bővelkedett "a mezőny, s ezt nemcsak a találkozókat megte­kintő békéscsabai labdarúgó­szakemberek vallották, hanem a keleti régiót képviselő edzők, testnevelők is így látták. Néhány vélemény a tornáról. Sülé István, a Békéscsabai Elő­re FC utánpótlás-szakág veze­tője: —Egy életre készítjük fel a gyerekeket, s le kell vonni a torna tanulságait. Úgy láttam, hogy több csapat fizikálisán ugyan megelőzött bennünket, de játékban nincs nagy különb­ség, hiszen többnyire szoros eredmények voltak. Nem állok egyedül a véleményemmel, hogy gyarapítani kell az ilyen rendezvények számát, illetve sok ilyenen részt kell, hogy vegyünk. Bizakodók vagyunk, közös erővel nézünk előre! Tóth Márton, a Békés Me­gyei Labdarúgó Szövetség fő­titkára: —Azok a szakemberek, akik nem helyezésben gondol­kodtak, azok elégedetten távoz­hattak, s megértik, hogy ebben a játékban nagy a formaingado­zás, s végül is az a legfontosabb, hogy minél több tehetséges fia­tal kerüljön ki az iskolapadok­ból a csapatokhoz. Úgy érzem, hogy ezen az úton a Madách Utcai Általános Iskola jó úton jár. Bízunk abban, hogy a me­gye labdarúgása profitál majd ezekből a tehetségekből, mert jó alapokról indulnak, s a testneve­lők is következetesen dolgoz­nak. Örvendetes, hogy Szarvason is kiemelten foglal­koznak az utánpótlás-nevelés­sel Somogyi János és Bencsik János munkája révén. Marosvölgyi Károly a rende­zők nevében így összegzett: — Úgy gondolom, hogy ez Ma­gyarország egyik legnagyobb utánpótlás-tornája, amely tet­szett másoknak is. Jó csapatok jöttek össze, amelyek emelték a színvonalat, annak ellenére, hogy mi házigazdák nem sze­reztünk egyetlenegy kupagyő­zelmet sem.' Amikor megjele­nik a sok gyerek, s megkezdőd­nek a mérkőzések, az kárpótol minden fáradozásért. Szeren­csére most sem maradtunk tá­mogatók nélkül, s külön is kö­szönjük az Előre FC-nek, hogy rendelkezésünkre bocsátotta a sporttelepet, hiszen a létesít­mény meghatározza egy torna rendezését. (gyurkó) Eredmények. 5. osztályosok: Nyíregyháza—Mezőberény 5—1, Szekszárd—Szarvas 5— 2, Szolnok—Mezőberény 5— 3, Békéscsaba—Szekszárd 2— 2, Szolnok—Tisza Volán Sze­ged 5—2, B.csaba—S.tarján 5—0, Ny.háza—T. Volán 14— 2, Szarvas—S.tarján 2—1, Szarvas—M.berény 3—1, Bé­késcsaba—T. Volán 6—1, Szarvas—Ny.háza 2—1, S.tar­ján—T. Volán 6—5, Ny.há­za—Szekszárd 1—1, S.tar­ján—Szolnok 4—3, Szek­szárd—M.berény 19—1, Bé­késcsaba—Szolnok 7—2, Szolnok—Ny.háza 3—2, Szek­szárd—S.tarján 9—2, M.be­rény—T. Volán 1—0, B.csa­ba—Szarvas 3—2, Szek­szárd—T. Volán 9—0, Ny.há­za—B.csaba 3—0, Szarvas— T. Volán 5—0, S.tarján— Ny.háza 4—1, Szarvas— Szolnok 2—1, S.tarján—M.be­rény 8—0, Szekszárd— Szolnok 2—0, B.csaba—M.be­rény 10—0. Végeredmény: 1. Szekszárd, 2. Békéscsaba, 3. Szarvas. 6. osztályosok. Cso­portmérkőzések: B.csaba— Spartak Hulin 0—0, Szolnok— S.túrján 5—0, Ny.háza— Fehérgyarmat 3—0, Diós­győr—T. Volán 2—2, F.gyar- mat—Diósgyőr 2—1, Ny.há­za—T. Volán 1—1, B.csaba— S.tarján 4—0, Hulin—Szolnok 1—0, T. Volán—F.gyarmat 5—0, Ny.háza—Diósgyőr 2— 0, B.csaba—Szolnok l.—1, Hu­lin—S.tarján 2—0. Helyosz­tók. Döntő: Szolnok—Nyír­egyháza 2—0. 3—4. helyért: Békéscsaba—-Tisza Volán 1— 0. 5—6. helyért: Hulin— Fehérgyarmat 0—0 (1 Lesek­kel 5—4). 7—8. helyért: Diós­győr—Salgótarján 2—0.7. osz­tályosok: Ny.háza—Békéscsa­bai MÁV-Hungária SE 2—0, Diósgyőr—S.tarján 5—0, Bé­késcsabai Előre—Bcs. MÁV 4—0, Diósgyőr—Ny.háza 1— 0, Bcs. MÁV—S.tarján 5—1, Bcs. Előre—Ny.háza 2—0, Bcs. Előre—S.tarjái>4—0, Di­ósgyőr—Bcs. MÁV 7—0, Ny.háza—S.tarján 2—0, Bcs. Előre—Diósgyőr 0—0. Vég­eredmény: 1. Diósgyőr, 2. Bcs. Előre, 3. Nyíregyháza. 8. osztá­lyosok. Csoportmérkőzések: Szarvas—Hulin 3—1, B.csa­ba—Orosházi MTK 7—0, T. Volán—S.tarján 3—0, Ny.há­za—Serdülő C Válogatott 2— 0, Serd. C Vál.—Hulin 1—1, B.csaba—S.tarján 2—0, Nyír­egyháza—Szarvas 0—0. T. Volán—OMTK 5—0, S.tar­ján—OMTK 1—0, Serd. C Vál.—Szarvas 2—0, T. Vo­lán—B.csaba 1—0, Ny.háza— Hulin 4—0. Helyosztók. Dön­tő: Tisza Volán—Nyíregyháza 2—2 (1 Lesekkel 4—3). 3-4. helyért: Békéscsaba—Serdülő C Válogatott 2—0. 5—6. he­lyért: Szarvas—Salgótarján 1—1 (1 Lesekkel 4—2). 7—8. helyért: Hulin—Orosháza 2— 1. Különdíjasok. 5—8. osztá­lyosokig. Legjobb kapus: Bíró Géza (B.csaba), Pavel Kozak (Hulin), Szalma Pál (Ny.háza), Brunszvik Dávid (T. Volán). Legjobb mezőnyjátékos: Ju­hász Patrick (B.csaba), Karczag Tamás (Szolnok), Gálos András (Diósgyőr), Nyárádi Attila (Nyíregyháza). Gólkirály: Glökner Jakab (Szekszárd) 19, Szentmártoni Tamás (Szolnok) 5, Lovas Imre (B.csaba) és Dá­vid Zoltán (Diósgyőr) 5—5, Po- zsár Gábor (B.csaba) 4 góllal. Legjobb békéscsabai játékos: Somlyai Imre, Zahorán János, Ondrejcsik Tibor, Sallai György. A legtehetségesebb já­tékos díját Somlyai érdemelte ki, a tornán nyújtott legjobb tel­jesítményért Tóth Imre (B.csa­ba), a válogatott legjobbja díjá­ban Torgyella Sándor részesült. A Madách utcai iskola ballagó osztályából Zsibrita Attila kap­ta a legegyenletesebb, legmeg­bízhatóbb teljesítményért járó díjat. A torna támogatói: Békéscsa­bai Előre Futball Club. Békés Me­gyei Diáksport Tanács. Békés Megyei Testnevelési és Sporthiva­tal, Békés Megyei Labdarúgó Szö­vetség. Dewa Kft.. Hugonnai Vil­ma Egészségügyi Szakközépisko­la, Intertechnika Kft., a békéscsa­bai csapatok szülői munkaközös­sége, Friderikusz Pál. Matuska György, Marosvölgyi Károly, Ott- lakán Mihály, az OMI Sport Shop tulajdonosa, Krajcsó Attila, a Stop Autósbolt tulajdonosa.