Békés Megyei Hírlap, 1995. január (50. évfolyam, 1-26. szám)

1995-01-30 / 25. szám

SPORT 1995. január 30., hétfő Asztalitenisz újonc, serdülő, ifjúsági Budapest Bajnokság A Baranyi, Bohács duó aranyérmes « i A hét végén Buda- pesten rendezték meg az utánpótlás­korú asztalitenisze­zők idei elsó' nagy sereg­szemléjét, a Budapest Baj­nokságot. A fiúk a BVSC Szőnyi úti, a lányok a Sta­tisztika Marczibányi téri termében álltak asztalhoz. A viadalon a Békés megyei szakosztályok is képviseltet­ték magukat — szép siker­rel. A serdülő' fiú párosban az Orosházi MTK kettőse, Baranyi József és Bohács Gá­bor remekelt és aranyérmet nyert. A serdülő fiú egyéniben 110- en álltak asztalhoz. Az OMTK-sok közül Gondos és Fehér L. a legjobb 16 közé jutásért nagy csatában szenve­dett vereséget. Két klubtár­suk, Baranyi és Bohács azon­ban szépen menetelt az elő­döntőig. A legjobb négy közé jutásért Baranyi 2:1-re nyert a KSI-s Pósfai ellen, míg Bo­hács a kecskeméti Pintért ver­te 2:0-ra. A döntőbe kerülésért Bohács óriási csatát vívott a ranglistavezető, BVSC-s Fa­zekassal és 2:1-re kikapott, így bronzérmes lett. Baranyi a szintén BVSC-s Tófalvival ta­lálkozott, s 2:0-ás vereséget szenvedett, így ő is bronzér­met nyert. Következett a fiú párosok versenye, ahol 64 pár mérte össze tudását. A Baranyi, Bo­hács duó a legjobb négy közé jutásért az Oláh, ■ Horváth (BVSC) kettőst verte 2:0-ra, majd a döntőbe kerülésért a Bartus;, Pintér (Kecskemét) páros ellen nyertek 2:0-ra. A döntőben nagy küzdelemben nyertek az orosháziak a Bo- hony, Tófalvi (KS1, BVSC) duó ellen, 2:1 -re, így a szak­emberek meglepetéséré a kék-fehérek párosa állhatott a dobogó legfelső fokára. A siker után Botyánszki András edző a következőket mondta: — Párosban titokban vártam, hogy megnyerik a fi­úk az aranyat, hiszen jó for­mában voltak az elmúlt hetek­ben, többek között a megyei felnőtt bajnokságon legyőz­ték az NB I-es békési Csornai, Seres párost. Egyéniben azon­ban engem is meglepett egy kicsit, hogy a legjobb négy közé kerültek. Érdekesség, hogy egyéniben az elődöntő­ben a legjobb utánpótlás-neve­lő klub, a BVSC fiataljai mel­lett csak OMTK-sok voltak. A lányoknál egyéniben (122 induló) Molnár Emese (OMTK) és Görgényi Klára (Gyulai Elésker) a legjobb 16 közé került. A párosok mező­nyében (60) az orosházi Mol­nár E. a szekszárdi Andrics oldalán a döntőbe jutott, s ott 2:0-ás vereséget szenvedett a ranglistavezető Gujdár, Szvi- tán (BSE) duótól, így ezüstér­met nyert. A gyulai Görgényi, Csőke kettős a legjobb nyolc közé került. V. L. Győzelemmel felérő eredmény BSC Szarvas—BC Sipox Ruzomberok (szlovák) 77:79 (42:42) Magyar—szlovák bajnoki női kosárlabda-mérkő­zés, Szarvas, 500 néző. V.: Král, Vasvári. Szarvas: Francia (8/3), NITULESCU (24), Farkas (14), NEDI- LIA (17/15), Keresztény (2). Cs.: HUSZÁRIK (12/3), Balogh R. (-). Edző: Vida Béla. Ruzomberok: MOZGOV A JA (30), Polonyiová (11/3), ZSIRKO (32/12), Drusková (2), Trni- aková (2). Cs.: Smoleková (2). Edző: Natalia Hejková. Az eredmény alakulása: 4. perc: 11:18,10. p.: 23:23, 13. p.: 28:25,26. p.: 51:55,33. p.: 61:66,38. p.: 73:74. Kipontozódott Huszárik a 38. percben. Nem kis hátrányt jelentett a nagy hírű vendégek ellen, hogy a Szarvas egyik legponterősehh játékosa, Balogh Gabriella sérülése miatt nem léphetett pá­lyára. Az első percekben egész pá­lyás letámadást játszó szlová­kok ellen a hazaiak nehezen boldogultak. Az irányító Tmia- kova remekül mozgatta csapa­tát és hozta helyzetbe társait. Különösen kitűnt Mozgovaja és Zsirko, akik egyszerűen nem tudtak hibázni. A szarvasiaknál a román válogatott Nitulescu ismét remek formában játszott. Az első félidőben percenként egy pontot dobott, azaz 20 pont­jával a mezőny legeredménye­sebbjátékosa volt. A 10. percig vezető vendégek ellen Nedilia hármasával sikerült egyenlíte­ni, sőt a 13. percben egy újabb Nedilia-triplával 28:25-re ve­zetni. Ezután a szlovákok job­ban összpontosítottak és jobbára 3—4 ponttal vezettek. Szarvas nem adta fel s az utolsó percben egy gyors támadás végén a fiatal Huszárik Nóra kiegyenlített. Lefújás előtt a labdát vezető Francia egy rossz lépést követő­en lesérült és a továbbiakban már nem tudta vállalni a játékot, ami újabb előnyt jelentett a ven­dégek számára. Meglepetésre azonban ez nem törte meg a Szarvas játékkedvét. A két fia­tal, Keresztény, de különösen Huszárik igen lelkes és eredmé­nyes volt. Nem tudott elhúzni a Ruzomberok, a 28. percben csak 53:58 volt az állás. A 35. percben a Szarvas ismét ledol­gozta hátrányát Huszárik és Ne­dilia tripláival, sőt egy kis időre a vezetést is átvette. A 38. perc­ben Huszárik kipontozódott, s helyére a szintén fiatal Balogh Ramóna állt be. A nagy küzde­lem a 40. percben 77:79-es ál­lásnál ért véget. A mozgékonyabban és erő­szakosabban játszó Ruzom­berok a mérkőzés nagy részé­ben vezetett. A magassági fö­lényben levő és lelkesen játszó Szarvas végig méltó ellenfele volt a nagy hírű szlovákok­nak. A fiatalok akik most kényszerűségből szerepeltek, bizonyították, hogy a jövőben is lehet rájuk számítani. A csa­pat mostani veresége feltét­lenül felér egy győzelemmel. Nyilatkozat. Vida Béla: — Valamennyi játékosom teljesít­Nitulescu (11) az első játék­részben percenként értei pontot Fotó: Kovács Erzsébet ményéhez csak gratulálni tu­dok, amit a kitűnő erőkből álló szovák bajnok ellen nyújtottak. Február 8-án megkezdődik a hazai bajnokság rájátszása, ezen a napon a Tungsram láto­gat (18 óra) Szarvasra. Csabai Pál Egy győzelem, egy vereség Statisztika PSCII.—Gyulai SE 4,5:7,5 OB I B-s sakk csapatbajnoki mérkőzés, Budapest. Gyulai győztesek: Sax (1. tábla), Fekete (4. tábla), Andor (9. tábla), Kis (10. tábla), Nagy (12. tábla). Döntetlent ért el: Emődi (2. tábla), Kocsis (3. tábla), Pfeiffer (5. tábla), Petró (6. tábla), Csomós J. (11. tábla). A szombati találkozó végén egyik csapat sem örült all. fordulóból előrehozott mérkőzésen. A hazaiak a vereség miatt, a gyulaiak pedig azért bosszankodtak, hogy nagyarányú győzel­met engedtek ki a kezükből. A reális eredmény 3:9 vagy 2:10 lett volna a fürdővárosiak javára. Balatonalmádi—Gyulai SE 7,5:4,5 OB I B-s sakkcsapatbajnoki mérkőzés, Balatonalmádi. Gyu­lai győztesek: Sax (1. tábla), Gosztolya (7. tábla), Andor (9. tábla). Döntetlent ért el: Emődi (2. tábla), Kocsis (3. tábla), Petró (6. tábla). A feljutásra pályázó, a tabella harmadik helyén álló, jó erőket felvonultató Balaton-partiak otthonában ültek asztalhoz vasár­nap a gyulaiak. A hazaiak nehéz feladat elé állították az újonc fürdővárosiakat. Fáradtan játszottak a vendégek, amit igazol, hogy vezérelnézés, mattelnézés is szerepelt a gyulaiak hibái között. A hét végi tervet így is sikerült teljesítenie a bentmaradá- sért küzdő vendégeknek. Átadták a Fair Play-díjakat Vasárnap délben a stuttgarti Opgraházban ünnepélyes külsősé­gek között nyújtották át az 1994-ben odaítélt nemzetközi Fair Play-díjakat. Willi Daume, a Nemzetközi Fair Play Bizottság elnöke, Federico Mayor, az UNESCO főigazgatója, Erwin Teu­fel, Baden-Württemberg miniszterelnöke és Manfred Rommel, Stuttgart főpolgármestere köszöntötte a díjazottakat, a több mint kétezer jelenlévőt és a televízió nézőit. A két fődíj közül az egyiket a norvég nép kapta a lillehammeri olimpia csaknem örökké felejthetetlen hangulatú megrendezé­séért. A díjat V. Harald norvég király vette át. A másik fődíjat a FIFA nevében Joao Havelange kapta meg a labdarúgó világbaj­nokság sikeres, sportszerű keretek között történt lebonyolításá­ért. Sportszerű cselekedetek, példamutató életutak, valamint a sportszerűség szellemének ápolásáért kifejtett tevékenységük elismeréséért további 14 díszoklevelet nyújtottak át. Ezúttal három újságíró is részesült kitüntetésben, köztük Vad Dezső, a Nemzeti Sport munkatársa, a MOB sajtófőnöke. Az ünnepség — amelynek során a lillehammeri olimpiára és a labdarúgó világbajnokságra rendkívül látványos videókkal em­lékeztették a közönséget — nagy sikerrel zárult. A kitüntetettek nevében V. Harald király mondott köszönetét, s fejtette ki azon véleményét, hogy a fair play nemcsak a sportra, hanem tulajdon­képpen az egész életre vonatkozik. A vizsgák után ennyire futotta Békéscsabai Főiskola DSE—Szolnok 3:0 (7, 8,13) Szolnok, így izgalmasan alakult a finis. Átvette a vezetést a főis­kolás gárda, de 13:13-nál ismét utolérte őket a vendégcsapat. A csabai időkérés segített, mert utána viszont két remek menet, s máris megvolt a győzelem. Nem „alkottak” maradan­dót e napon a békéscsabaiak, viszont a nagyon fontos két pontot begyűjtötték. Ami vi­szont a nézőtér érdekessége volt: egyre inkább előkerül­nek az egykori első osztályú férfi röplabdázók — neveze­tesen hatan ültek a padsorok­ban, s szurkoltak a lányoknak. Kormos Mihály edző: — A mérkőzés előtt a vendégek edzője arról panaszkodott, hogy mindössze hét játékosa van, amely egyrészt a pénztelenség­re, másrészt a sérülésekre vezet­hető vissza. Nem véletlen, hogy azt is hozzátette: „Csakis a bent - maradás lehet a fő célunk ebben a bajnokságban”. Ugyanúkkor Kozma György, a főiskolások technikai vezetője egyetértett a hazaiak edzőjének véleményé­vel, miszerint csak a győzelem az elfogadható teljesítmény a lányoktól. Mintha csak ennek szellemé­ben léptek volna pályára a bé­késcsabaiak: egy szemvillanás alatt elhúztak 3:0-ra, s az sem okozott „bonyodalmat”, hogy a vendégek fordítottak (3:5), ugyanis ezután már beindult a „leütő gépezet”, s röpke 19 perc alatt nyerték az első szettet a főiskolások. A második játékrészben is tartott a lendület — egészen 10:1-ig. Ezután viszont visszaült a csapat, lelassultak, miközben megkezdte a felzár­kózást a Tisza-parti együttes. Ám veszélyben ez a 22 perces szett sem volt, mert 12:8 után megint három jól irányzott bomba, s máris 2:0 arányú hazai vezetést mutatott az eredmény- jelző. Az utolsó, immár 23 perces szett azonban más játékot ho­zott. A csabaiak könnyen — talán túl könnyen is — vették a mérkőzést, 7:9-ig az ellenfél ve­zetett, miközben egyre gyat­rább mezőnyjátékot produkált a hazai együttes. Ugyan e téren viszont alaposan feljavult a Fokozatosan felvettük a gyen­gébb Szolnok ritmusát — ettől féltem a mérkőzés előtt. Me­zőnymunkánk is hagyott némi kívánni valót maga után, ám sokan vizsgáztak a csapatból a héten, s emiatt edzéseket hagy­tak ki. Ezért talán fogalmazha­tunk úgy is, a győzelem volt most a legfontosabb. További eredmények: TFSE—Pulzus SC 0:3, Sze­ged—Jászberény 3:0, Ajka— BVSC 3:2. J.P. Az NB I állása • 1.Szeged 14 12 2 36:13 26 2. BVSC 13 11 2 37:8 24 3. Jászberény 14 10 4 31:16 24 4. Ajka 14 9 5 33:22 23 5. Békéscsaba 14 7 7 29:28 21 6. Vértes Volán 12 7 5 25:20 19 7. Pulzus SC 14 5 9 25:31 19 8. Szolnok 14 4 10 15:33 18 9. Közgáz 13 2 11 10:37 15 10. TFSE 14 1 13 8:41 15 Kolarovszki egy ejtése. A csabaiak könnyen nyerték a hét végi mérkőzést, noha nem játszottak teljes erőbedobással Fotó: Kovács Erzsébet Az „uruk" ellen Romáriót kiütötték A brazil Flamen- góban, új klubjá- 'o ban nem túl nagy sikerrel mutat­kozott be Romário. A vi­lágbajnok brazil váloga­tott támadója az Uruguay elleni barátságos labda­rúgó-mérkőzésen (1—1) cserét kért, mert a gyom­rára kapott egy ütést. A vasárnapi brazil lapok szerint Romário túlzot­tan idegesen futballozott, minden áron bizonyítani kívánt. Ilyenkor pedig rit­kán játszik jól egy csatár. A Jornal do Brasil sze­rint „csak kis dolgokat művelt” a játékos ezen az összecsapáson. Romário a hétfői Flamengo— Volta Redondo riói állami bajnoki mérkőzésen nem is játszik. NB I-es női röplabdamérkőzés, Békéscsaba, 157 né­ző. V.: Csikós, Szabó F. Békéscsaba: Kolarovszki, GRÚSZ, Kazár, VÁSÁRHELYI, Bajkó J., Bajkó Enikő. Cs.: Somogyvári, Mező. Szolnok: Gergelyfi, Göblyös, Vasicsek, KOVÁCSNÉ, Budai, Szepesik. Cs.: Papp. Edző: Vasicsek János. Czégé bronzérmes Szombaton, egy nap­pal a Samsung Kupa előtt a Budapest . Sportcsarnokban ren­dezték meg az Újpesti TE atlé­tikai versenyét. A viadalon a női 1500 méte­res síkfutásban rajthoz állt Czégé Éva, a Gyulai SE atlétá­ja is. Vincze Zoltán edző tanít­ványa idei első jelentős fedett­pályás versenyén jó teljesít­ményt nyújtott és két román futónő mögött, 4:30,88-as idő­vel bronzérmes lett. Baranyi József Bohács Gábor