Békés Megyei Hírlap, 1994. október (49. évfolyam, 232-257. szám)

1994-10-17 / 245. szám

1994. október 17., hétfő' spoí^ Másfél szetten át egyenrangúak voltak Ajka SE—Békéscsabai Főiskola DSE 3:1 (8,10, -6, 3) NB I-es női röplabdamérkőzés, Ajka, 400 néző'. V.: Pruckner, Szalai. Ajka: Kovács, Glony, ONODI, VIASZ, SIPOS, Cser­fán. Cs.: Horváth. Edző': Homola György. Békéscsaba: So­mogy vári, BAJKÓ J., Bajkó Enikő', Vásárhelyi, Grúsz, Ka­zár. Cs.: Kolarovszki, Széplaki. Edző': Kormos Mihály. Hosszú, fárasztó, vi­szontagságos utazás után érkezett meg a Békéscsaba a tavalyi bajnokság 10. helyezettjének otthonába. Lelkes szurkolótá­bor előtt a hazaiak azonnal kezükbe vették az irányítást. Az ukrán Glonyt és a Szolnok­ról visszatért Csertánt szinte képtelenség volt tartani a játék elején, s hiába kért kétszer is időt Kormos edző, ez csak arra volt elegendő, hogy három pontra megközelítsék az ajkai- akat. A második játszma elején ismét repülőrajtot vett a házi­gazda, 9:l-nél a vendégek edzője már a második idejét is kikérte, valamint egy So- mogyvári—Kolarovszki cse­rével sikerült felrázni a társa­ságot. Fokozottan csökkentet­ték a hátrányt, három pontra meg is közelítették a hazaia­kat, de Viasz okos ejtése újabb hazai szettgyőzelmet jelentett. A harmadik játszmára a csa­baiak szerkezeti változtatást hajtottak végre, ami meghozta számukra az eredményt. Pilla­natok alatt 7:0-r'a elhúztak, 7:4-nél egy időkérés után már semmi sem állíthatta meg a csabai hengert. A negyedik szettben a ven­dégek megijedtek a lehetősé­gektől, így visszaállt a korábbi rend, az ajkaiak újra feltámad­tak és nyerték a mérkőzést. A békéscsabaiak másfél szetten keresztül lelkesen, ötletesen játszottak az NB I legnagyobb átlagmasságú csapata ellen. A házigazdák annyival voltak jobbak, hogy mindig akadt játékosuk, aki vállára vette a társaságot, valamint nem volt gyenge pontjuk ezen a mérkőzésen. Az eddig lejátszott három mérkőzés közül most nyúj­totta a legjobb teljesítményt a főiskolás gárda, de ez is csak egy szettgy őzelem re volt elegendő. A hétvégén az eddig még nyeretlen, hason­lójátékerőt képviselő Pulzus SC látogat Békéscsabára. Sárköz Kupa országos női asztalitenisz-ranglistaverseny Molnár nyerte a házi döntőt » Szombaton zSzek- w j szárdon rendezték meg a 17. Sárköz Ku­pa országos női aszta- litenisz-ranglistaversenyt. A viadalon 32 egyesület, het­venkét versenyzője állt asztal­hoz, köztük az Orosházi MTK legjobbjai, akik főszerepet játszottak a tolnai fővárosban. A női egyesben felborult a pa­pírforma, hiszen az előkelő helyen rangsorolt, Wirth Ve­ronika, Kuscs, Gazsi és Braun nem jutott a döntőbe. A ne­gyeddöntőben Molnár Zita, az OMTK válogatottja legyőzte Braun Évát, majd az elődöntő­ben a Statisztikás, Wirth Ve­ronikát 3:1-re. A másik ágon az orosháziak orosz idegenlé­giósa, Kulagina menetelt, aki a fináléba jutásért, Szigetit (BSE) verte, 3:1 -re. A döntőben a két kék-fehér játékos összecsapását, Molnár Zita nyerte 3:1 arányban Ku­lagina ellen, így ő lett a győz­tese az idei Sárköz Kupának. A párosok mezőnyében az elődöntőbe négy orosházi ver­senyzőnő került. Az egyik ágon az orosházi Pidl— Kulagina kettős 2:0-ra verte a Molnár—Fazekas (OMTK, Statisztika-Metalloglobus) párost. A másik elődöntőben a BSE kettőse, Braun és Kuscs legyőzte 2:0-ra az ifjúsági Eu- rópa-bajnoki duót, a Harsá- nyi—HerczigJ. (OMTK, Tol­na) párost. A fináléban a ruti­nosabb fővárosi egység, nagy csatában 2:0-ra nyert a Pidl— Kulagina kettős ellen, így ezüstérmet nyertek az oroshá­zi lányok. V.L. Molnár Zita, az OMTK vá­logatott kerettag versenyzője jó játékkal nyerte Szekszárdon a Sárköz Kupát Fotó: Kovács Erzsébet Marathon-Barátság Kupa nemzetközi kosárlabdatorna, Békés Nagykállói és gyergyói siker ^ Békésen 21. alkalommal rendezték meg a református gimnáziumok nappali tagozatos tanulói részére a r ' nemzetközi kosárlabdatornát, amely ezúttal Marat­hon—Barátság Kupa néven zajlott le az elmúlt hét végén (Korábban Felszabadulás Kupa és Viharsarok Kupa nevet viselte a kosaras utánpótlás-torna, s ezúttal új főszpon­zorra leltek a szervezők a Marathon sportszergyártó és forgalmazó vállalkozás révén — a szerk.). A kétnapos sport- eseményen nyolc iskola tizennégy csapatának csaknem két­száz diákja lépett pályára a 2x20 percek során a békési dr. Hepp Ferenc Általános Iskola, valamint a Karacs Teréz Általános Iskola tornatermeiben. Almási Gábor, a békési Szege­di Kis István Református Gim­názium igazgatója nyitotta meg a viadalt, majd szavait követően a Békéscsabai Előre Torna Club tornászpalántái tartottak bemutatót. A ver­senyprogramot némiképp megzavarta a nagyszalontaiak váratlan távolmaradása, de cseppet sem vitte el a jelenlé­vők játékkedvét. A leányoknál hamar kitűnt, hogy az erdélyi Gyergyószentmiklósi Sala­mon Ernő Líceum gárdájának érettebb játéka érvényesül, s hogy a másik „befutó” a pápai­ak lehetnek, miután éppen utóbbitól szenvedett vereséget az NB Il-ben szereplő békési együttes. Pedig mindent meg­tettek a házigazdák Békési Ri­ta vezérletével — aki a leg­eredményesebb volt csapatá­ban —, hogy ne csak a bronz­éremmel kelljen beérniük. Végül is a gyergyóiak megér­demelten nyertek, akik kima­gaslottak a mezőnyből. A fiúk küzdelmeiben a Sze­gedi Kis István Református Gimnázium gárdája jól kez­dett az első napon, ám a cso­portelsőségért vívott küzde­lemben kétpontos vereséget szenvedtek a karcagiaktól, így másnap a 3. helyért játszhattak a debreceniek ellen, de itt is veszítettek. Almási Gábor, a gimnázium igazgatója így vé­lekedett: — Még nem érett össze igazán a gárda, idő kell, hogy magasabb szintű játékra legyenek képesek. De néhá- nyuk jó teljesítmény nyújtot­tak, hogy csak Belleli Lajosra és Nagy Ákosra gondoljak. De túl ezen, jó volt látni, hogy izgultak és örültek a fiatalok, akik élettel töltötték meg a tor­natermeket. Ezért érdemes fá­radozni, s a jövőben is mindent megteszünk, hogy ismét házi­gazdaként üdvözölhessük a csapatokat. Szabó Sándor, főszponzor a Marathon Bt. ügyvezetője: — Örömmel vállaltunk támoga­tói szerepet, annál is inkább, mivel nagyrészt kosárlabda terméket állítunk elő, így kö­zel áll hozzánk ez a sportág. A diáksport nehéz helyzetben van, s ezért álltunk az ügy mel­lé. Első ízben támogattuk a versenyt, de a jövőben is szá­míthatnak ránk. (Gyurkó) Eredmények. Fiúk. Nagykálló— Debrecen 35:28, Békés—Gyergyó- szentmiklós 51:36, Karcag—Mezőtúr 33:29, Debrecen—Kunszentmiklós 64:51, Gyergyószentmiklós—Karcag 70:57, Békés—Mezőtúr 41:33, Nagy­kálló—Karcag 70:32, Mezőtúr— Gyergyószentmiklós 60:53, Karcag— Békés 43:41. Helyosztók. Az első" he­lyért: Nagykálló—Karcag 52:41. A 3. helyért: Debrecen—Békés 74—45. Az 5. helyért: Mezőtúr—Kunszent­miklós 68:27. Leányok. Pápa—Békés 59:26, Nagykálló—Debrecen 42:36, Gyergyószentmiklós—Kunszentmik­lós 72:22, Pápa—Karcag 60:20, Deb­recen—Kunszentmiklós 44:27, Gyer­gyószentmiklós—Nagykálló 82:21, Békés—Karcag 43:20, Nagykálló— Kunszentmiklós 37:24, Gyergyó­szentmiklós—Debrecen 54:23. He­lyosztók. Az első helyért: Gyergyó­szentmiklós—Pápa 92:61. A 3. he­lyért: Békés—Nagykálló 53:50. Az 5. helyért: Debrecen—Karcag 50:15. ® ® ® A legeredményesebb játékos: Eper­jesi Tamás (Nagykálló) 65, Baróti Zsu­zsanna (Gyergyószentmiklós) 89 ponttal. A versenybíróság különdíja­sa: Becsky András (Debrecen), Géczi Anikó (Kunszentmiklós.). A legjobb békési játékos: Belleli Lajos és Békési Rita. A legjobb edző: Csizmadia Zol­tán (Nagykálló), Bagossy Attila (Gyergyószentmiklós) és Kis András (Pápa). A torna támogatói: Református Egyház Békés, Marathon Bt., Közép­iskolai Diákotthon, Békés, Békés Print Kft. nyomda, Coca-Cola Amatil, Ju­hos János fényképész, Alkotás Kft., OTP Bank. Békés, Medisweet Kft., Kollektív Kft., Bereczki Ferenc vállal­kozó, K+K Kft., Népújság Kft., Elect­ric Vállalkozás, Békés Megyei Diák­sport Szövetség, Békés Megyei Kosár­labda Szövetség, Békés város önkor­mányzata, Olympik Gmk., Dr. Hepp Ferenc Általános Iskola, Karacs Teréz Általános Iskola. A Dr. Hepp Ferenc Általános Iskola tornatermében a sötétmezes gyergyószentmiklósiak „legázolták" a Kunszentmik­lós gárdáját. Felvételünk egy erdélyi kosárkísérletet örökített meg Fotó: Kovács Erzsébet Nagy küzdelem után Gyulai FC—Ajkai Bányász 5:7 ^ OB I B-s sakk csapatbaj noki-mérkőzés, Gyula. Gyű- lai győztesek: Fekete (4. tábla), Kiss G. (9. tábla). K Döntetlent ért el Sax (I. tábla), Emődi (2. tábla), Kocsis (3. tábla), Petró (5. tábla), Gosztolya (6. táb­la), Sztán (10. tábla). Óriási küzdelemben a hazai csapat vezetése után nagy szeren­csével fordított a jó játékerőt képviselő bányász. Dicséret illeti az újonc fürdővárosiakat, hogy a tavalyi bronzérmes ellen becsület­tel helytállt. Veterán lovasok találkozója Eleken Labdarúgás v ETO FC Győr— Békéscsabai Előre \o FC0—5(0—3). NB I-es ifjúsági A korcsoportos labdarúgó-mér­kőzés, Győr, 100 néző. Békés­csaba: Nagy Zs. — Balog Z. (Nagy M.), Czipó, Lonovics, Valentényi — Lábos, Kvasz (Belicza), Kurilla (Hídvégi), Kovács—Petruzsán, Dani (Va­das A.). Edző: Ogrincs Pál. A vendég békéscsabaiak maga­biztos védekezéssel és erőteljes kombinatív támadójátékkal ve­tették magukat a küzdelembe. Minden csapatrészükben felül­múlták ellenfelüket, ami a gólkülönbségből is kitűnik. G.: Petruzsán 2, Lábos, Czipó, Híd­végi. Jó: Lábos, Kovács, Petru­zsán. ETO FC Győr—Békéscsabai Előre FC0—2(0— 1). NB I-es ifjúsági B korcso­portos labdarúgó-mérkőzés, Győr. Békéscsaba: Nagy R. — Makai, Futaki, Koszta, Sze­lei (Varga) — Garai (Balogh Zs.), Tóth B. (Harmati), Zsib- rita, Csul ik — Borbola, Forrai. A vendégek már a 20. másod­percben a kapuba találtak. G.: Csulik, Borbola. Jó: Borbola, Zsibrita, Futaki. Nem mindennapi programot szervez pénteken a megyei lovas szövetség. Az ötlet alighanem a tavalyi, me- zőhegyesi szezonzárón szüle­tett, amikor Brandt Szilvesz­ter igazgató felvetette: szakis­kolájuk szívesen otthont adna egy olyan találkozásnak, ahol az idősebb versenyzők, egy­kori és a mai sportági vezetők találkoznának, megismerked­nének az intézménnyel és mindenről szót ejtenének, ami foglalkoztatja a lovas társa­dalmat. A tervből valóság lett, október 21-én pénteken 16 órától az eleki mezőgazdasági szakiskolában fehér asztal várja a veteránokat. Előtte, fél háromtól azon­ban útbaejtik a gyulai Mun­kácsy Tsz ménesét és mező- gazdasági múzeumát. A találkozóra Orosházán az Alföld Szálló előtt (12,30 óra), Mezőhegyesen a Nóniusz Ho­tel előtt (13,00), Békéscsabán a Posta előtt (13,30), Gyulán a buszállomásnál (14,00) lehet gyülekezni az érdeklődőknek. Kettős vereség a hét végén Eger-Újkígyós-Akvaline KSE 23—20 (13—8) NB I B-s férfi kézilabda-mérkőzés, 300 néző. V.: Ihász, Ihászné, Újkígyós: Kopányi — Domokos, Fekete 4, Bacsa 1, Vida,GEDÓ 9, Selmeczy 2. Cs.: ECKER (kapus), Lukoviczki 3, Gajda 1, Csányi, Gyulavári. Edző: Szabó Károly. Kiállítások: 4, ill. 2. Hétméteresek: 1/1, ill. 3/3. Álmosan kezdett a vendégcsapat, három perc alatt 3—0-ra el­húztak a hazaiak. To­vábbiakban is ötlettelenül tá­madott és gyámoltalanul vé­dekezett az Újkígyós, így biz­tos egri vezetéssel fordultak a csapatok. A második félidő­ben merőben más felfogású Újkígyós lépett a pályára, s megkezdte a felzárkózást. 15—10-ről 15—14-re feljöt­tek úgy, hogy zsinórban négy gólt lőttek Gedóék. Ettől kezdve izgalmassá vált a ta­lálkozó, de a Kígyós csak egy gólra tudta megközelíteni mindig ellenfelét (46. perc: 16—15. 56. p.: 20—19). Az egyenlítésre is lett volna lehe­tőség, de ekkor megremegett a kéz és kimaradt a ziccer. A végjátékban jobban összpon­tosító Eger bebiztosította a győzelmét. Az újkígyósiak- nak végig olyan felfogásban kellett volna kézilabdázniuk, ahogy az utolsó tíz percben tették. Tiszavasvári—Békési FKC 26—22 (12—9) NB I B-s férfi kézilabda-mérkőzés, Tiszavasvári, 700, néző. V.: Szendrei, Szentesi. Békés: PETROVSZKI — Kiss 3, Csuvarszki 2, Kádas 2, Gazsó 2, Bogárdi 11, Szenteszki. Cs.: Tóth (kapus). Greksza 1, Ferencz 1, Weigert. Edző: Varga László. A Tiszavasvári legjobb dobói: Dobi 9, Danes 7. Kiállítások: 10., ill. 6 perc+Csuvarszki reklamálásért kizár­va. Hétméteresek: 3/2, ill. 6/3. j A találkozó elején úgy tűnt, a vendége- | két csöppet sem za­varja, hogy papírfor­ma is létezik a világon. Bogár­di és Kiss góljaival a békésiek négygólos előnyre tettek szert (10. perc). Persze mindezt nem nézte jó szemmel a tisza­vasvári gárda, s még mielőtt vérszemet kaphatott volna az ellenfél, megfordították az ál­lást, (20. perc) 6—5. A folyta­tásban rákapcsoltak a hazaiak és háromgólos előnnyel zárták a félidőt. Szünet után sem lan­kadt az iram, amiben a békési­ek partnerek voltak, (45. perc) 21—19. Hogy viszonylag si­mává vált a szorosnak induló mérkőzés, abban óriási szerep jutott a vendégek sok kiha­gyott ziccerének és a három elhibázott büntetőnek. Min­dettől függetlenül a békésiek nem vallottak szégyent a baj­nokaspiráns otthonában, s ez mindenféleképpen biztató a jövőt illetően.