Békés Megyei Hírlap, 1994. május (49. évfolyam, 102-126. szám)

1994-05-09 / 108. szám

1994. május 9., hétfő S?Of^ Egyetemi-főiskolai röplabdabajnokság, Békéscsaba A békéscsabai lányok bronzérmesek / r A Békéscsabai Körösi Csorna Sándor Főiskola adott V otthont a fiú és leány egyetemi-főiskolai röplabda- ' bajnokság fináléjának. Már pénteken egymás után gördültek be az autóbuszok, hozták a népes csapato­kat. Még azon az estén megejtették a sorsolást, majd szomba­ton két, vasárnap pedig egy kört játszottak a csapatok. Ebből is kiderül, hogy a négy­négy fináléba jutott gárda kör- mérkőzéses rendszerben dön­tötte el a végső helyezések sor­sát. A férfiak mezőnyéből ki­emelkedett a zömében NB I- esekre épülő nyíregyházi gár­da, a nőknél pedig a Testneve­lési Egyetem csapata. Ezért is volt óriási meglepetés, hogy az utóbbiak csupán ezüstérmesek lettek a végelszámoláskor. A testnevelési egyetemisták még Budapesten lejátszották a Közgazdaságtudományi Egyetemmel mérkőzésüket — a ballagások miatt —, s könnyedén nyertek 3:0-ra. An­nál keményebb mérkőzésnek bizonyult a Körösi Csorna Sándor Főiskola—Szegedi Ju­hász Gyula Tanárképző össze­csapás, amely végül a Tisza- partiak 3:1 arányú győzelmét hozta. Kesergett is Kormos Mihály, a házigazdák edzője: — Nagyon gyenge teljesít­ményt nyújtottak a lányok, ezt a mérkőzést meg kellett volna nyernünk. Ez igazán akkor derült ki, amikor másnap a testnevelési egyetemistákkal szemben óri­ási csatában 3:2 arányban nyertek. így végül a női me­zőnyben alapos keresztbeve- rések történtek, és csak a szett­arányok döntötték el a végső sorrendet — a Tomka Jánosné vezette szegediek javára. Eredmények. Leányok: Közgaz­daságtudományi Egyetem—Testne­velési Egyetem 0:3, Testnevelési Egyetem—Juhász Gyula Tanárképző Főiskola 3:2, Juhász Gyula Tanárkép­ző Főiskola—Közgazdaságtudomá­nyi Egyetem 3:0. Körösi Csorna Sándor Főiskola— Juhász Gyula Tanárképző Főiskola 1:3 (-9, -13, 10, -14). Békéscsaba: Bajkó Edit, Mező, Kazár, Kolarovszki, Bajkó J„ Bajkó Enikő. Cs.: Kiszely, Széplaki. Jól kezdett a Békéscsaba, de 5:1 után alaposan visszaesett. A máso­dik szettben viszont a Tisza-partiak húztak el, s noha 13:13-ra egyenlítet­tek a békéscsabaiak, mégis elvesztet­ték a szettet. A folytatásban rövid idő alatt könnyedén nyert a hazai csapat. Az utolsó játékrészben 13:10-re még a Békéscsaba vezetett, ám az egész meccsen gyakori fegyelmezetlen­ségük megbosszulta magát. Közgazdaságtudományi Egye­tem—Körösi Csorna Sándor Főisko­la 0:3 (-6, -8, -7). Békéscsaba: Bajkó Edit, Mező, Széplaki, Kolarovszki, Bajkó J.. Bajkó Enikő. Cs.: Kiszely, Kazár. Ezen a mérkőzésen könnyedén nyert a békéscsabai főiskolás csapat. Körösi Csorna Sándor Főiskola- Testnevelési Egyetem 3:2 (-10, 10, 13, -2, 12). Békéscsaba: Bajkó Edit, Mező. Kazár, Kolarovszki, Bajkó J„ Bajkó Enikő. Az első játékrészben 8:0- ra elhúztak a fővárosiak, majd 8:12-re fölzárkózott a Békéscsaba, mégis vesztett. A kövekezó játékrész eleje könnyűnek, a Finise nehezebbnek bi­zonyult, de egyenlítettek a békéscsa­baiak. A harmadik szettben vert hely­zetből fordítottak a békéscsabaiak, a negyedikben azonban megadóan ját­szottak. Az ötödik, rövidített játékban szívük vitte előre őket, így nyertek, ám csak abban az esetben lehettek volna ezüstérmesek, ha 3:1 lett volna a vég­eredmény. Végeredmény. Bajnok: Juhász Gyula Tanárképző Főiskola, Szeged (Balogh, Pál, Bíró, Barta, Huff, Óz, Kancz, Komáromi, Szerényi, Szikszai. Edző: Tomka Jánosné) 5 (8:4), 2. Test- nevelési Egyetem, Budapest 5 (8:5), 3. Körösi Csorna Sándor Főiskola, Bé­késcsaba 5 (7:5), 4. Közgazdaságtudo­mányi Egyetem, Budapest 3 pont. A legjobb támadó: Halász Márta (Testnevelési Egyetem); a legjobb előkészítő: Komáromi Veronika (Ju­hász Gyula Tanárképző Főiskola); a legjobb mezőnyjátékos: Kolarovszki Margit (Körösi Csorna Sándor Főisko­la). Fiúk. József Attila Tudományegye­tem—Széchenyi István Főiskola 0:3, Bessenyei György Tanárképző Főis­kola—Gödöllői Agrártudományi Egyetem 3:0, József Attila Tudomány- egyetem—Bessenyei György Tanár­képző Főiskola 0:3, Széchenyi István Főiskola—Gödöllői Agrártudományi Egyetem 3:1, Gödöllői Agrártudomá­nyi Egyetem—József Attila Tudo­mányegyetem 2:3, Bessenyei György Tanárképző Főiskola—Széchenyi Ist­ván Főiskola 3:1. A végeredmény: 1. Bessenyei György Tanárképző Főiskola, Nyír­egyháza (Mandi, Fülep, Kátisz, Györffy, Orosz. Bemáth. Bugyi, Kusz- kó. Bunda, Etencz, Horvát, Adám. Edző: Járosi János) 6, 2. Széchenyi István Főiskola, Győr 5,3. József Atti­la Tudományegyetem, Szeged 4, Gö­döllői Agrártudományi Egyetem 3 pont. A legjobb támadó: Győrffy Attila (Bessenyei György Tanárképző Főis­kola); a legjobb előkészítő: Dajka Já­nos (Széchenyi István Főiskola); a leg­jobb mezőnyjátékos: Bugyi József (Bessenyei György Tanárképző Főis­kola). J.P. Óriási csatában 3:2 arányban győztek a sötét mezes békéscsabaiak a válogatottal is megerősí­tett testnevelési egyetemistákkal szemben. Felvételünkön az egyik Bajkó lány leütése látható FOTÓ: LEHOCZKY PÉTER Női asztalitenisz-rájátszás Az Orosházi MTK az ötödik helyért játszik Budapesten a Postás SE csarnokában ren­dezték meg szomba­ton a női NB I-es asz­talitenisz-rájátszás egyik cso­portjának küzdelmeit, ahol az alapbajnokságban harmadik helyen végzett Orosházi MTK a Szuper Ligában szerepelt BSE és Postás SE gárdájával találkozott. Az orosháziak el­ső mérkőzésüket a házigazda Postással vívták. A párosok után 2:0-ás előnyhöz jutottak a hazaiak, majd az egyéniben 9:0-ra elhúztak a fővárosiak. Ekkor a kék-fehérek verseny­zője, Siry nagy meglepetésre, jó játékkal fegyőzte az esélye­sebb Gazsit 2:1 -re. Ez szárnya­kat adott a társaknak, mert Pidl nyert Zsemlye,• Böhm pedig az orosz válogatott Medvegyeva ellen. Gazsi tette fel az i-re a pontot, miután 2:0-ra verte a sérülése után visszatért Kiss Anikót, így alakult ki a 10:3-as Postás-siker. Nem sok pihenője maradt az orosháziaknak, hiszen követ­kezett a BSE elleni találkozó. Mint Pintér Attila technikai igazgató elmondta: ezen az összecsapáson már lényege­sen jobban játszottak a kék­fehérek, ám a nagyobb tudás előtt meg kellett hajolniuk. A párosok után l:l-re állt a két együttes, majd Böhm legyőzte Simont, míg Pidl az orosz Kuscsnál bizonyult jobbnak. Ezután 6:4-re fordított a fővá­rosi gárda. A hajrában még Kiss A. legyőzte Simont, ám a mérkőzést 10:5-re a BSE nyer­te. A csoport zárómérkőzésén a Postás 10:6-ra nyert a BSE ellen. Az orosháziak így a másik csoport harmadik helyezettjé­vel, a Tolnai SE gárdájával küzdenek a vidékbajnoki cí­mért, az ötödik helyért. Az el­ső találkozót május 15-én ren­dezik Tolnán, majd a visszavá­gót május 19-én, csütörtökön 17 órakor az OMTK Fürdő ut­cai termében. (verasztó) Eredmények. Postás SE— OMTK 10:3. Orosházi győz­tesek: Böhm, Pidl, Siry. BSE—OMTK 10:5. Oroshá­zi győztesek: Böhm 2, Pidl. Kiss A. és a Böhm—Pidl pá­ros. Bravúros idegenbeli győzelem III. kér. TVE—Szarvasi Vasas 0—3 (0—1) NB H-es labdarúgó-mérkőzés, Budapest, Hévízi út, 600 néző. V.: Molnár L. (Ádám, Holczimmer). III. kér. TVE: Zay 3 — Földváry 4, Lillik 4, Kosa 4 — György 5, Pálvölgy i 4, Szeibert 4, Perger 5, Bencze 4 — Kiss 4, Kajdy 5. Edző: Rákosi Gyula. Szarvas: Hanyecz 6 — Hinder 6, Sárosi 5, Holp 5, Szlopóczki 5 — Gebri 5, Pisont A. 5, Takó 7, Brakszatórisz 6—Janis 5, Rácz 8. Edző: loan Patrascu. Csere: Földvári helyett Varga (3) a szünetben. Gólszerző: Rácz a 14., Brakszatórisz a 47., Rácz a 80. percben. Sárga lap: Kajdi (Takó felvágásáért) a 45., Hirmler (a sípszó után a labda elrúgásáért) 62., Szeibert (kezezésért) a 76., Holp (Kajdi lerántásáért) a 78. percben. A 14. percben Takó mesteri módon szök­tette Ráczot, aki a bal oldalon megira­modott, és a hosszú sarokba lőtt, 0—1. A III. kér. TVE továbbra sem érezte a játék ritmusát, már a középpályán megakasz­tották a vendégek a támadáso­kat. A fővárosiak erőtlen pró­bálkozásait könnyedén hárí­totta a jól szervezett Vasas vé­delem. Az első félidő a vendé­gek megérdemelt 1—0-ás ve­zetésével zárult. Szünet után két percnyi já­tékot követően újra gólt lőttek a szarvasiak. A 47. percben Brakszató­risz ívelt be a 11-es pontra, és labdáját 10 méterről Sárosi a bal kapufa tövébe fejelte, 0— 2- . Újból kitámadott a hazai csapat, vesztére, mert 10 perc­cel a lefújás előtt az eredmé­nyes kontrajáték újra érvé­nyesült. A tömörülő szarvasi véde­lem jól zárt, Holp indította el Ráczot a félpályánál, aki pár lépés után észrevéve, hogy a fővárosiak kapusa messze kint áll kapujából, 35 méter­ről ráívelte a labdát, és a pettyes Zay kapus fölött a bal oldali léc mellett pottyant a hálóba, 0—3. Bátran kezdett a vendég­csapat, amely meglepte az óbudaiakat, a szarvasiak edzője elmondása szerint a kontrákra építette támadá­sait, és ezt a taktikai tervet vasárnap úgy látszik, si­került valóra váltani. A má­sodik félidőben azonban a szarvasiak megszerezték második góljukat, ami kissé felrázta a hazaiakat, akik fu­tottak az eredmény után. Következik Az NB Il-es labdarúgó-bajnok­ság 26. fordulójában következik. Május 14., szombat: Diósgyőr— Tiszakécske, 17.00 óra. Május 15., vasárnap: Balmazújváros— Tiszavasvári, REAC—-Szeged, Hajdúnánás—111. kér. TVE, Ka- ba—Gödöllő, Kiskőrös— Kazincbarcika, Eger—Hatvan, Szarvasi Vasas—Nyíregyháza (valamennyi 17.00). Ezt kihasználva a vendégek újabb találatot értek el, amelyben súlyos hibát köve­tett el a hazaiak kapusa. Molnár L. játékvezető kitű­nően látta el feladatát, en­gedte a test test elleni játé­kot, hibátlanul vezette a mérkőzést. Úgy tűnik, a Szarvasi Vasas célkitűzései valóra válnak. Nyilatkozatok. Rákosi Gyula: — Az ellenfél maxi­málisan küzdött, míg csapa­tomban csak egy-két játékos tette azt, ami feladata lett vol­na a pályán. loan Patrascu: — A hazaiaknak volt veszteniva­lójuk, a gyors kontrákra ala­poztunk, játékosaim fegyel­mezetten végrehajtották a tak­tikai feladatot, ennek köszön- hettüka két bajnoki pontot. Sághi István A KELETI CSOPORT TOVÁBBI EREDMÉNYEI: Szeged—Balmazújváros 2—1 (1—1) Tiszakécske—Eger 1—0 (0—0) Hatvan—Kiskőrös 3—2 (3—2) Nyíregyháza—REAC 2—0 (1—0) Tiszavasvári—Diósgyőr 4—3 (1—2) Gödöllő—Hajdúnánás 2—1 (0—1) Kazincbarcika—Kaba 1—1 (0—1) A NYUGATI CSOPORT ERED­MÉNYEI: Sz.halombatta—ES MTK 3—0 (2—0) BKV Előre—D.újváros 1—1 (0—1) Paks—Dorog 3—0 (1—0) Keszthely—NJcanizsa 1—2 (0—0) Beremend—Szekszárd 7—0 (4—0) Budafok—Mohács 0—2 (0—1) ZTE—Veszprém 2—1 (1—1) Baja—Pénzügyőr 0—3 (0—2) A Keleti csoport állása 1. Kiskőrös 25 11 10 2 37—28 32 2. Hatvan 25 13 6 6 35—28 32 3. Szarvasi Vasas 25 11 9 5 28—25 31 4. Diósgyőri FC 25 12 6 7 39—29 30 5. Tiszavasvári 25 10 8 7 39—31 28 6. Tiszakécske 25 11 6 8 33—29 28 7. Kábái Egyetértés 25 10 8 7 29—27 28 8. Hajdúnánási Bocskai 25 10 7 8 33—27 27 9. Hl. kér. TVE 25 10 7 8 32—29 27 10. Nyíregyházi FC 25 10 6 9 29—21 26 11. Balmazújváros 25 8 7 10 31—36 23 12. Gödöllő 25 7 6 12 29—36 20 13. Kazincbarcika 25 4 10 11 26—36 18 14. Szeged FC 25 5 8 12 18—35 18 15. Eger FC 25 5 7 13 28—40 17 16. Rákosmenti EAC 25 4 7 14 27—46 15 Kadettverseny Budapesten rendezték meg vasárnap a | kadett vívók (17 évesek) idényzáró versenyét. A késői időpont ellenére mindenki indult ezen a vetélkedőn, aki csak számít a sportágban: a 64 fős mezőnyben a teljes kadett válogatott keret is vívott. A békéscsabai Hadár Andrea végig magabiz­tosan versenyezve, a döntőbe verekedte magát, ahol végül is a hatodik helyet szerezte meg. Az előtte végző öt versenyző mindegyike váloga­tott. A helyezés értékét növeli, hogy két évvel idősebbek mezőnyében érte el ezt a jó ered­ményt Galli Zsolt tanítványa. A másik két békéscsabai induló közül Vad Zelma 38., Darida Nóra a 41. lett. Kettős vereség Törökszentmiklós—HC Szarvas 21—19 (14—9) NB I B-s férfi kézilabda-mérkőzés, Szolnok, 200 néző. V.: Szikla, Tóth. Szarvas: Petrovszki—Tóth B., Berényi4,Száva 1, Tusjak 2, Almási 4, Farkas 8. Cs.: Somogyi (kapus). Gazsó, Madár. Edző: Pataki György, Velky Mihály. A Törökszentmiklós legjobb dobói: Csuti 11, Danyi 7. Hétméteresek: 6/6, ill. 6/4. Kiállítások: 8, ill. 6 perc. Hamar négygólos ! előnyre tett szert a ha- I zai csapat, de ebben közrejátszott az, hogy a vendégek sorra kihagyták helyzeteiket. Szervezett játék nem volt, ötletszerű akciókat vezettek a szarvasiak, ennek el­lenére 8—8-ra kiegyenlítettek. A félidő utolsó öt percében tö­rökszentmiklósi percek követ­keztek, 14—9-re elhúztak, de ezalatt a szarvasiak két büntetőt hibáztak. A második játékrész­ben 14—11-re szépítettek a Kö­rös-partiak, de ezután indítása­ikból rendre hibáztak, ezt a ruti­nos hazaiak kihasználták, és szi­gorúan büntettek. A Körös-par­tiak mentségére legyen mond­va, hogy ifistáik nyolc nap alatt nyolc mérkőzést játszottak. Gi- lan, Fekete és Tóth J. sérülés miatt nem állt csapata rendelke­zésére. Somogyi és Tóth B. sérülten vállalta a játékot. Mindettől függetlenül a tabella élén álló Törökszentmiklós si­kere megérdemelt Szarvasi ezüstérem Veszprémben A serdülő fiú kupa országos döntőjében, Veszprémben re­mekül szerepeltek a szarvasi fi­atalok, a második helyen végez­tek. A döntőben: Győr—HC Szarvas 33—31 (18—12). Csömör—Újkígyós-Akvaline KSE 31—22 (14—7) NB I B-s férfi kézilabda-mérkőzés, Gyömrő, 100 néző. V.: Bódi, Pék. Újkí­gyós: Kopányi — Sclmeczi 6, Jarabek 1, Dadecskó 7, Fekete 5, Lukoviczki 1. Vida 1. Cs.: Écker, Bacsa, Gajda 1, Zubán. Edző: Petényi László. Az ellenfél legjobb dobói: Boskó 6, Zöldik 6. .Kiállítások: 10, ill. 2 perc. Hétméteresek: 2/2, ill. 6/5. (T A hazai pálya előnyét Jk élvező és a kiesés ellen küzdő csömöriek a szétesően, idegesen, időnként fegyelmezetlenül ját­szó újkígyósi csapat minden hi­báját jól használták ki és az első félidőben már jelentős előnyre tettek szert. A második félidő­ben még fokozni is tudták a tempót a házigazdák és biztosan győztek. A kígyósiak abban bíznak, hogy a hátralévő két hazai mérkőzésen sikerül korri­gálniuk ezt a gyenge teljesít­ményű Mezőtúr Tel/fax: (56) 361-911. OREL -©- KUMA CORSA — ASTRA — VECTRA ­- és egyéb típusok Hitelügyintézés Békéscsabán is! IBUSZ BANK, Haán Lajos u. 1. Telefon: (66) 443-741.