Békés Megyei Hírlap, 1993. november (48. évfolyam, 254-279. szám)

1993-11-22 / 272. szám

SPOKV 1993. november 22., hétfő © u hétvégére 2 millió forint a bére Szigetvári egy „másik” Ford Escort Cosworthban Egy fehér és egy lila Ford Es­cort Cosworth köröz szorgal­masan a Hugaroringen. Már Szilasliget főutcában hallani vijjogásukat-dübörgésüket. A volánnál Stig Bloumquist, az 1984. évi világbajnok és a többszörös hazai gyorsasági bajnok Szigetvári Mátyás. Amikor az erdők „eltakarják” a zajt, akkor búgó, szelídebb hang tölti be a környékbeli völgyeket, amikor viszont tá­volodva repeszt a két csodako­csi, élesebb, „fülbemászóbb” a sajátos szólam... Balga kér­dés volt a szervező és vendég­látó AZI-Hintergger Motors­port Egyesülethez az előző na­pi telefon: lesz-e bemutató ilyen télben is? Rallyzáshoz ideális mindenféle időjárás, sőt, a havas, síkos beton az igazi... Kocogtatják is vagy százan a bokájukat a depó előtt, fürkészve a két-három körönként megálló főszerep­lők tekintetét: „na, milyen?” A válasz — ha csak egy tekintet erejéig is — minden esetben biztató. S egyben fel­hívás táncra! „Ha nem hiszed, gyere, győződj meg!" A követ­kező villámbeszélgetés tehát két, eszeveszett sebességgel végigpörgetett kör közben készült. A kérdéseket a kormá­nyos, a válaszokat a mellette kapaszkodó riporter hallotta alig-alig, de a magnó szeren­csére utólag segített kibogozni a beszélgetést: — Milyen a kocsi? — Jó, csak egy kicsit még „szériás", de ennek nincs je­lentősége, amit kell, átalakí­tunk. — Mitől jó egy kocsi? — Elsősorban attól, hogy jóindulatú... — Mennyi idő alatt lehet megszokni? — Egy-két hónap alatt, de tavaszig biztosan. Amúgy én régi fordos vagyok, a gyorsa­sági bajnokságban hasonlókat hajtottam, nagyszerű autók. — Havas pályán mennyivel nehezebb vezetni, mint mond­juk ősszel? — Csak annyiban, hogy hi­deg az aszfalt, nem tudnak kel­lően átmelegedni a gumik, emiatt nem tudok olyan gyor­san kanyarodni, mint ahogy szeretnék-tudnék egyébként. — A célegyenesben mennyivel megyünk majd?-180-nal. — Mit várnak a „AZI”-nál jövőre? Jóindulatú autó ez a Ford —Szeretnék, ha bajnok len­nék. Mit mondjak, én is! Ez világos beszéd, amit azonban megerősít Zöldhegyi Gábor, az egyesület elnöke is, aki Szigetvári számára ezzel az elvárással bocsátja jövőre rendelkezésre a pompás For- dot. Természetesen más is megkaphatja, csak éppen egé­szen más feltételekkel. A jövő évi, április 22—24. között sorra kerülő MOGÜRT-SAL- GÓ rallyra például keréktár­csákkal, szervizszemélyzet­tel, kísérőautóval, szállítóko­csival a bérlet 2 millió 29 ezer 800 forint. Autós berkekben ez az összeg korántsem vált ki akkora csodálkozást, mint egy „pályánkívüliből”. Mondják is a bennfentesek, elhihetem, nem véletlen a nagy érdeklődés, egyáltalán nem lehetetlen, hogy Zöldhe­gyi Gábornak faxozni kell majd Angiába: küldjenek még néhányat... Hogy miként jött létre az érdekes, új autós centrum? Az egyesület tavaly január­ban alakult, céljuk az első pil­lanattól kezdve bekapcsolódni a hazai versenyautó-építők és alkatrészforgalmazók közé, saját csapatot is indítva a különböző autós szakági baj­nokságokban. A komoly hát­térbázis hamar felkeltette az érdeklődést. Pillanatnyilag három versenykocsijuk van, 12 tagú szervizcsapattal. Hoz­zájuk csatlakozik 1994-ben Szigetvári Mátyás Árva Ist­vánnal a jobb oldali ülésben. Ha az eredmények „megenge­dik” egy, esetleg több külföldi futamon is rajthoz állnak saját versenyzőikkel. A csapatot a bécsi központú AZI-PEST Autócentrum Kft. támogatja, miközben szeretnék üzleti vál­lalkozássá fejleszteni a sport­egyesületet is. — A szakmai háttérhez ga­ranciát az angliai tuning cég, a Mike Taylor Developments Ltd. jelenti, akiktől az autókat és az alkatrészeket kapjuk és akik eljöttek a mai bemutatóra is — mondja a klubelnök, aki feltétlenül hisz vállakózásuk nyereséges voltában is, arra építve, hogy hazánkban is nap­ról napra nő az érdeklődés a technikai sportok, de különö­sen az autók iránt. (Fábián) A selejtezők magyar „mesterei”: Petry vagy Kiprich Az MTI Sportszerkesztősége címére elküldött vasárnapi New York-i faxüzenetből kiderült, hogy az „Eurocard-Mas- tercard Masters of the 1994 World Cup” elnevezésű sportúj­ságírói szavazás eredményeként Petry Zsolt és Kiprich Jó­zsef közül valamelyik futballista reménykedhet abban, hogy megválasztják a nemrég zárult vb selejtezősorozaton muta­tott játéka alapján a magyar nemzeti együttes legjobbjának. A Magyar Sportújságíró Szö­vetség voksai összegzése után ugyanis a két magyar légiós gyűjtötte be a legmagasabb „pontszámot”. A kérdés egy­szerű volt, azt firtatták, kiket tartottak a legjobb játékosok­nak a kvalifikációs csatákon a magyar zsurnaliszták. A „versenynek” nincs vége, mert az ESM (A legjelesebb európai sportújságok, magazi­nok nemzetközi testületé — a szerk.) tovább „rostáz,” és megállapítja, Petry vagy Kip­rich a jobb. Aki pedig jobb, az 500 dollárral lesz gazdagabb. Ugyanígy más európai orszá­gokból is ismertté vált, kiket tartottak a legjobbnak a World Cup ’94-ért folyó mérkőzések formái alapján adott ország futballhoz értő sportújságírói. A „Mesterek” végső névso­rát december 19-én teszik köz­zé. Mégpedig nem kisebb egyéniség mint Bobby Charl­ton, az 1966-os angol világbaj­nok csapat akkori kiválósága, aki az ESM szóvivője. Tudott, a jelzett napon bo­nyolítják le Las Vegasban a jövő nyári, Egyesült Államok­ban sorra kerülő vb-döntő cso­portsorsolását. Csonka forduló hóban, fagyban „Ilyen pályán nem lehet fut­ballmeccset játszani— mondta több alkalommal is az egyik rádióriporter a szomba­ti, papírforma szerinti 15. for­dulóban. Való igaz, a fagy és a hó alaposan megváltoztatta a körülményeket, de lám, a lab­da tud pattogni ilyen talajon is, sőt! Újra akadtak mérkő­zések, ahol átlagon felül estek a gólok és az igazi szurkolókat ezzel lehet leginkább kien­gesztelni... Erre még van alkalma a csa­patoknak, a korábban és a most elmaradt (igaz, ezúttal csak a Fradi és a DVSC nem játszott) meccseken, amely újabb alkalmat teremt arra, hogy a magyar játékosok bi­zonyíthassák: igenis érdemes őket figyelemmel kísérni! F.I. Siófok—Kispest-HFC 2-2 (0-0) Siófok, 2000 néző. V.: Nagy L. Gól: Fischer (56., 89., ill. Pisont (63.), Illés (73.). Jó: Bimbó, Meksz, Király, Fischer, ill. Plókai, Csábi, Illés, Stefanov. SIÓFOKI BÁNYÁSZ: Bíró — Bar­na, Bimbó, Olajos, Király — Szaba­di, Molnár (Tóth, 56.), Hausner (Ko­vács, 80.) — Varsányi, Fischer, Meksz. KISPEST HONVÉD SC: Brockhauser — Csábi, Plókai, For- rai, Bánfi — Csehi, Illés, Stefanov — Orosz (Sallói, 75.), Vincze (Pisont, 50.), Szabados. A siófoki együttes ötpercen­ként teremtette a meleg hely­zeteket a fővárosi kapu előtt, de ezeket nem tudták kihasz­nálni. Szünet után, az 56. percben Meksz jól sikerült szögletét Fischer 8 méterről fejelte a ka­puba, 1—0. Nem sokáig örül­hettek a hazaiak a vezetésnek, mert öt percen belül Pisont ki­egyenlített 1—1. A Honvédőt felrázta az egyenlítő gól, szár­nyakat kaptak, s ennek ered­ménye lett, hogy Illés a 76. percben egy jól eltalált lövés­sel a vezetést is megszerezte a vendégeknek, 1—2. Már-már úgy látszott, hogy a kispesti csapat győzelemmel tér haza Siófokról, amikor a 89. perc­ben egy újabb Meksz-szöglet után Fischer most az ellenkező sarokba fejelte az egyenlítő gólt, 2—2. PMSC-Fordan—Vasas 0—0 Pécs, 1000 néző. V.: Vágner. Jó: Dienes, Ulveczki, Kocsis, ill. Ba- bócsv, Sirin bekov, Földes. PMSC-FORDAN: Csaban — Die­nes, Bódog, Vókó — Ulveczki, Cső­ből, Rózsa, Braun, Kocsis (Csizi, 85.) — Azoitei, Mészáros (Tököli, 67.). VASAS: Babócsy — Sirinbekov, Ju­hár, Maczó — Pcha (Kecskés, a szünetben). Módos, Geress, Gala- schek, Claude — Lendvai (Herczeg, 72.), Földes. A mérkőzés első félórájában több százszázalékos lehetősé­get hagyott ki a PMSC-Fordan, aztán kitámadott a Vasas is. A havas pályán végig ala­csony színvonalú mérkőzés folyt, a PMSC mezőnyfölény­ben játszott, ám sorra kihagyta jobbnál jobb helyzeteit. Csepel-Kordax— BVSC-Dreher 2—0 (0—0) Csepel, 600 néző. V.: Piller. Gól: Tompos (87. p.), Pena (89.). Jó: Tompos, Somogyi, Kámán, ill. Disztl P., Cseh A. CSEPEL KORDAX: Hajdú — Ács, Tyukodi, Bereczki — Süveges (Sza­bó A. 77.), Somogyi, Tompos, Med- gyes, Szekeres (Jakab 70.) — Ká­mán, Pena. BVSC-DREHER: Disztl P. — B. Szabó, Zentai, Cseh A. — Nagy P-, Bognár Gy-, Urbányi, Kvanduk. Bába - Negrau, Anania. A hómunkások de re kas mun­kát végeztek a csepeli pályán, övék az első dicséret! Az NBI állása Hazai és import italok valamint édességek nagyker áron. 1. Vác FC-Samsung 14 9 4 1 33—13 22 2. Békéscsabai Előre FC 14 9 2 3 35—12 20 3. Ferencváros 13 8 3 2 25—10 19 4. Debreceni VSC 14 8 3 3 23—16 19 5. Kispest-Honvéd FC 14 7 4 3 33—17 18 6. Rába ETO FC 15 7 4 4 25—16 18 7. Csepel-Kordax 15 7 4 4 21—27 18 8. Újpesti TE 14 5 3 6 19—17 13 9. Siófoki Bányász 14 4 5 5 18—24 13 lO.EMDSZ-Soproni LC 15 4 4 7 22—30 12 11. Pécsi MSC-Fordan 15 3 6 6 14—23 12 12. Videoton-Waltham 14 3 5 6 15—23 11 13. Vasas 14 4 2 8 18—22 10 14. B V SC-Dreher 14 2 5 7 12—30 9 15. Haladás VSE 15 2 3 10 14—29 7 16.MTK 14 1 5 8 14—32 7 A góllövőlista élcsoportjának állása: 10 gólos: Sándor T. (DVSC). 8 gólos: Wukovics (Ferencváros), Kulcsár (Békéscsa­ba), Csertői (Rába ETO). 7 gólos: Azoitei (PMSC-Fordan), Fischer (Siófok). 6 gólos: Argyelan (Békéscsaba), Orosz, Illés (Kispest- Honvéd), Horváth F. (Videoton-Waltham), Somogyi (Csepel-Kordax), Füle (Vác FC-Samsung), Ördög (EMDSZ Soproni LC). 5 gólos: Szarvas (Békéscsaba), Kovács (Ferencváros), Sallói (Kispest-Honvéd FC), Claude (Vasas), Répás (Vác FC-Samsung). Kilenc perc elteltével Sze­keres bal oldali beadása vala­milyen módon Kámán elé ke­veredett. A Koreai Köztársa­ságba készülődő (csapattársá­val, Somogyival együtt a jövő héten utaznak ki) játékos egy igazítás után a kapu bal oldalát célozta meg, de a három év után ismét magyar bajnoki tét­mérkőzésen védő, Malajziá­ból hazatért, egykori 37-szeres válogatott vasutas-kapus, a 33 esztendős Disztl a helyén volt, és lábbal, látványosan men­tett. A szünet után, a 87. percben Tompos a bal oldalon tört elő­re, majd mintegy 14 méterről, éles szögből, szinte a 16-os oldalvonaláról keresztbe lea­dott lapos lövéssel vezetést szerzett, 1—0. Egy perccel a lefújás előtt középen kibonta­kozó hazai akció végén Pena zavarba hozta a vasutas védel­met, és erőteljes ballábas lö­véssel beállította a végered­ményt, 2—0. A távoli vidékről hazaérke­zett Disztl Péter 87 percen ke­resztül olykor válogatott for­mában mutatta be, az évek nem fogtak rajta, ugyanolyan jó kapus, mint volt világéleté­ben. Ritka balszerencséje, hogy az utolsó három percben védőtársai nem összpontosí­tottak eléggé, így a Csepel nyerni tudott. Vác FC-Samsung—MTK 4-0 (2-0) Vác, 1500 néző. V.: Kiss G. Gól: Nyilas (18.). Simon (41„ 90.), Répási (68.). Jó: Simon, Répási, ill. Piri. VÁC FC-SAMSUNG: Koszta — Puglits, Nagy T-, Aranyos — Nyilas (Nyikos 81.), Kriska, Hahn, Simon, Molnár — Répási. Füle Romanek 69.). MTK: Piel — Kriszt, Horváth Cs., Turbék, Talapa (Nagy T. 33.), Há­mori, Vancsa. Sztanó, Nagy S. — Jován, Kosács (Komódi 64.). Nem okozott meglepetést, hogy a hazaiak kezdettől a tá­madást erőltették az önbiza­lom nélkül játszó fővárosiak ellen, s alig jutottak el Koszta kapujáig. Az MTK örülhet, hogy csak négy gólt kapott, ezt köszön­heti Piel kapusnak, aki több veszélyes lövést tett ártalmat­lanná. Rába ETO—Sopron 2—1 (1-0) Győr, 6000 néző. Va Varga S. Gól: Pintér (2. p.), Csertői (65.), ill. Chiratcu (68.). Kiállítsa: Milchram (91.). Jó: Hajszán, Csertői, HL Katona, Chiratcu. RÁBA ETO: Végh — Kuttor, Pintér, Virág — I sanies, Ignác/., Bordás, Hajszán — Csertői, Klausz, Mikó- czi. EMDSZ-SOPRON1 LC: Milch­ram—Varsányi, Nagy, Katona, Ko­sács T. — Majoros (Horváth, 62.), Chiratcu, Szántó (Deák, 70.), Ko­sács L.— Ördög, Korsós. A két dunántúli város első NB I-es mérkőzésén már a máso­dik percben gólt lőtt a hazai csapat, Pintér 35 méteres sza­badrúgása a síkos talajon meg­csúszott, és a labda a jobb sa­rokban kötött ki, 1—0. A második félidő közepén Hajszán ugratta ki Csertőit, aki a bal sarokba gurított, 2—0. A 68. percben Chiratcu 25 méte­res bombaszabadrúgással szé­pített, 2—1. Szerencsés győzelmet ara­tott a hazai csapat, mindössze 20 percnyi elfogadható telje­sítményt nyújtva. A második játékrészben egyértelműen jobb volt a Sopron. ÚTÉ—Haladás VSE 4—0(3-0) Megyeri út, 1000 néző. V.: Kurrnai. Gól: Véber (6.), Belvon (10.), Eg- ressy (16.), Kozma (48.). Jó: Véber, Belvon, Egressy. A Hala­dás csapatából senkit sem lebet ki­emelni. ÚJPESTI TE: Praj — Aczél - Tom­ka, Molnár, Bérczv — Kozma, Vé­ber, Szlezák — Belvon, Kovács L. (Túri, 68.), Egressy. HALADÁS VSE: Derdák — Jagödics — Szekér, Neudl, Nagy M., Sánta (Németh /., 30.) — Kenesei Bognár /.., Tóth Gy.—Elekes, Tóth N. (Sülé, 64.). A hazaiak bő negyedóra alatt eldöntötték a mérkőzésL A szünet után gyorsan nö­velte előnyét az Újpest s csak Derdák javuió teljesítménye akadályozta meg a hazaiak na- gyobítkülönbségű győzelmét.