Békés Megyei Hírlap, 1993. május (48. évfolyam, 101-124. szám)

1993-05-20 / 116. szám

© 1993. május 20., csütörtök SPORT írékés megyei hírlap Az 57. percben elszállt a remény Békéscsabai Előre FC—Haladás VSE 3—1 (0—0) Magyar Kupa labdarúgó-mérkőzés a döntőbe jutásért, visszavágó, Békéscsaba, 6 ezer néző. V.: Marosvári (Veress, Bába). Békéscsa- ba: Horváth — Mracskó, Ionut, Szenti, Fabulya — Árgyelán, ° Csató, Kasik — Gricajuk, Kulcsár, Szarvas. Edző: Pásztor József. Haladás VSE: Derdák — Neudl, Jagodics, Nagy, Sánta — Kenesei, Kovács, Tóth Gy. — Hídvégi, Morozov, Farkas. Edző: Glázer Róbert. Csere: Fabulya helyett Dávid a 12., Kasik h. Váczi a szünetben, Tóth Gy. h. Szekér az 50., Hídvégi h. Szűcs a 82. percben. Gólszerző: Morozov az 57., Csató az 59., Ionut a 68., Gricajuk a 86. percben. Sárga lap: Nagy (Kulcsár lábát elhúzta) a 8., Derdák (időhúzásért) a 9., Fabulya (Hídvégi felvágásáért) a 9., Farkas (a labda elrúgásáért) a 25., Tóth Gy. (Szarvas felrúgásáért) a 31., Mracskó (Jagodics lábát elhúzta) a 42. percben. Kiállítva: Kenesei a 72., Farkas a 91. percben. Szögletarány: 16:3 (7:2) a Békéscsaba javára. A mérkőzés előtt Pásztor József, a hazaiak mestere arról panasz­kodott: nem számíthat Vanceá- ra, aki comhizomhúzódást szen­vedett. Még a kispadon sem fog­lalhat helyet a középpályás — mondta Pásztor. Glázer Róbert viszont nem tudott újdonsággal szolgálni, az a csapat lépett pá­lyára, amelyet korábban meg­hirdetett. Amellett viszont kitar­tott, hogy győzni jöttek a Vihar­sarokba. A Magyar Kupa visszavágó mérkőzés kezdorúgását a Hetes Kft. vásárolta meg. Már az első percben veszé­lyeztettek a békéscsabaiak, amikor egy bal oldali szöglet után Szarvas a 16-os bal sarká­ról megcélozta a kaput, de a labda elsuhant a léc előtt ke­resztben. Óriási helyzet adódott a lila-fehérek előtt a 4. percben, amikor Árgyelán jobb oldali be­ívelését Csató 5 méterről, senki­től sem zavartatva a kapura tűz­hette, ám a középen álló Derdá- kot találta telibe, aki így magá­hoz ölelte a labdát. A 12. perc­ben cserére kényszerültek a ha­zaiak, amikor Fabulya a jobb combját fogva lebicegett a pá­lyáról. Két perccel később Szarvas a szombathelyi térfél közepén kiugratta Gricajukot, aki kapura húzott, ám Derdák 15 méterre kifutva elé el vető­dött és fölszedte a labdát. A 20. percben egy előrevágott labdá­val Hídvégi lódult meg még a saját térfeléről, a 16-os előteré­ben tanyázó Horváth ugyancsak megiramodott és 40 méterre(!) kifutva a kapujából megpróbál­ta szerelni Hidvégit, aki viszont kicselezte a kapust. Ám túl na­gyot pöckölt a labdába, így a visszaérkező Mracskó a békés­csabai térfél közepén könnye­dén lestoppolta azt, miijd felsza­badított. A 23. percben Szarvas szabadrúgása szállt a 16-oson belülre, Gricajuk csúsztatott 7 méteres fejesét azonban Derdák a bal felső sarok előtt megfogta. A 29. percben Csató ollózva visszahúzta a labdát a kapu elő­terébe, ám Kulcsár 8 méterről csúnyán mellé rúgta. A folyta­tásban Gricajuk közelről, esté­ben a kapus kezébe gurított. A következő békéscsabai táma­dásnál Szenti jobbról átívelt a túloldalra, az alapvonal közelé­ből Gricajuk visszajátszott Csa­tó elé, aki 13 méterről ráfordult és óriási erővel megcélozta a kaput, ám Derdák még nagyobb bravúrral vetődve szögletre ütötte a labdát. A 38. percben Ionuttól elvette a pettyest Moro­zov, aki azonnal a kapura hú­zott, de a messzire kifutó Hor­váth és Szenti közös erővel „ár­talmatlanította” a csatárt. A szünet után Árgyelán a jobbösszekötő helyéről lőtt la­posan, de a szombathelyi kapus ismét bravúrosan és vetődve há­rított. Aztán Gricajuk 20 méte­res, középerős lövését fogta Derdák. Az 53. percben Kulcsár addig cselezgetett a 16-oson belül, míg három védő-ráron­tott, így szorongatott helyzetből csak mellé lőtt. Az 57. percben Jagodics a félpályáról kiugratta Moro- zovot, aki alaposan meglódult és 10 méteres sprintet vágott le. Horváth kapus a 16-osig kifutott elé, de mieló'tt odaért volna Morozov lágyan és ele­gánsan átemelt a kapus fölött, Pofonok a nézőtéren Mintegy 500 szurkoló kísérte el a szombathelyieket Békés­csabára. A mérkőzés előtt két órával éneklő és ünneplő zöld­fehér ruhás fiataloktól volt hangos a belváros. Áz egyik étterem vezetője az üzletében garázdálkodó Haladás szurko­lók miatt — akiket egyébként kiszolgált — kért rendőri intézkedést. Két percen belül 20 rendőr érkezett a helyszínre és figyelmeztették a 15—20 fős társaságot, amelynek tagjai az első szóra abbahagyták az éneklést és békésen, de kissé dülöngélve indultak el. A kocsmárost ittas személyek kiszol­gálása miatt jelentik fel a rendőrök... A mérkőzésen végig ünnepelték csapatukat a szombathe­lyiek, a második félidő közepén azonban ütésváltásra került sor a szombathelyi B középben. Ennek láttán rohamrendőrök szállták meg a lelátót és perceken belül kiemelték a szombat- helyi és békéscsabai erős fiúkat, akik ellen verekedés szabály- sértés miatt indítanak eljárást. A mérkőzés után még zúgott a „Szép volt fiúk!”, de este 7 órára elcsendesedett a város, melyet a szombathelyiek békésen elhagytak. Vélemények A MÉRKŐZÉS ELŐTT. Papp László, az Előre FC technikai igazgatója: — Ilyen kíváncsi még talán sohasem voltam labdarú­gó-mérkőzésre, mint erre. Ott voltam Szombathelyen is, de a látottak alapján még tippelni sem tudok. Silvio Iorgulescu, a békéscsabaiak pályaedzője: — Ha az első játékrészben rúgunk két gólt, akkor a fináléba kerülhetünk. Szenti Zoltán csapatkapitány:—Nehéz lesz, de bizakodunk. Moós János, az Élőre-Jamina SE edzője: — Csapatom vasár­nap háromgólos hátrányt dolgozott le egy félidő alatt Sarkadon. Miért ne sikerülhetne ugyanez a lila-fehéreknek? Bencze Károly, a HVSE elnökségi tagja: — A Békéscsaba eredményeit ismerve, nem lehetünk nyugodtak. Szabó László, a HVSE labdarúgó-szakosztályának elnöke:— A Magyar Kupa döntőbe jutás erőt adna a bajnokságban is. Roxin György, egykori játékvezető: — Öröm békéscsabai mérkőzésekre járni, mert mostanában jól szórakozhatunk. A SZÜNETBEN. Dr. Popgyák Unik, ruszin származású szom­bathelyi ügyvéd: — Az elején szükség volt Derdák Attila egy-két bravúrjára, de aztán a félidő vége felé már nekünk is voltak helyzeteink. A Békéscsaba — szerintem — most már szép lassan kifárad... Dr. Dányi József adjunktus, az Előre FC orvosa:—Hiányozni fog a sok kihagyott helyzet. Szabó László: — Jobb a Békéscsaba, de még mindig állítom, mi jutunk tovább. Bencze Károly: — Remélem, a hátralévő 45 percben nem kapunk négy gólt. KuruczAdám, a Békéscsaba játékosa: — Ha az első helyzetek­ből betaláltunk volna, most bármi lehetne. Fabulya György: — Miközben bal lábbal becsúsztam, a jobb lábam leragadt. A combfeszítő izmom meghúzódott. A MÉRKŐZÉS UTÁN. Juhász Gyula, az Előre FC technikai vezetője: —Egy nagyon szerencsés Szombathely jutott tovább. Hídvégi Attila: —- Gólunk után leengedtünk. Dr. Audits Tamás, a Haladás VSE orvosa: — Boldog vagyok, hogy ilyen nagy siker részese lehetek. Árgyelán János: — Becsülettel végighajtottuk a 90 percet. Silvio Iorgulescu: — Már az is szép dolog, hogy idáig eljutot­tunk, de mostantól előre kell tekintenünk, hiszen még négy nehéz mérkőzés áll előttünk. a labda a bal alsó sarok felé hullott, a visszafutó Horváth már csak a gólvonalon túl érte utol,0—1. Két perccel később egy elő­revágott labdát Kulcsár a 16- oson a kapuval szemben föl- pörgetett, a labda Csató elé hullott, aki a jobb összekötő helyéről, 11 méterről, kapás­ból, laposan a kapu közepébe vágta, 1—1. A 64. percben Csató 16 méte­res lapos szabadrúgása süvített el a kapufa tövénél. A 68. percben Váczi lőtt be jobbról egy szögletet, az előre­lopakodó Ionut 5 méterről a bal alsó sarokba helyezett, 2—1. A 70. percben Mracskó közé­perős, lapos, a kapu közepe felé tartó lövése lett a szombathelyi kapusé. Két perccel később Dá­vid a kezdőkörben, mint utolsó ember buktatta a kiugró Kené­seit, ami lapot érdemelt volna, Marosvári játékvezető azonban továbbot intet. Kenesei felpat­tant a gyepről, gesztikulálva szabálymagyarázatba kezdett, a játékvezető viszont úgy vélte, ő jobban ismeri a labdarúgás kódexét és egy piros lapot vará­zsolt elő zsebéből, amelyet fel is mutatott a szombathelyi játé­kosnak. A 81. percben Váczi óriási bombáját tenyerelte ki Derdák a jobb felső sarok elől. Kulcsár verekedte be ma­gát a balösszekötő helyén, mindenki rámozdult, ennek ellenére megcélozta a kaput — nagyon is jól —, a labda a hosszú sarok felé száguldott, mindenkin túljutva. Ekkor azonban a szemfüles Grica­juk ott termett és fél lépéssel a gólvonal előtt „rásegített” a labdára és a bal alsó sarokba pofozta, 3—1. A 91. percben, amikor sza­badrúgáshoz jutott az oldalvo­nalnál a vendégcsapat, Farkas húzta az időt. Marosvári játék­vezető odasétált hozzá, felmu­tatott neki egy sárga lapot, de mivel ilyen színű kártyája már volt a szombathelyi csatárnak, rögtön utána egy pirossal is megismertette közelről. Glázer Róbert azt ígérte a mérkőzés előtt: támadnak, csak így lehet keresnivalójuk a Magyar Kupa visszavágón. Nos ígéretüket csupán 10 per­cig tartották, ugyanis ezt kö­vetően — ha nem is jó szán­tukból —, de visszavonulót fújtak, beálltak kapujuk elé és bizony alaposan be is szorul­tak. Ekkoriban nagy nyomást fejtett ki Derdák kapujára a békéscsabai támadósor, ám nem volt szerencséjük, de fo­galmazhatunk úgy is, Derdák bravúrt bravúrra halmozva ártalmatlanította a lilák jó vagy erős lövéseit. A második félidőben hason­ló volt a képlet: rövid ideig kísérleteztek a vendégek a tá­madások szervezésével, majd ismét megszállták kapujuk előterét. A mikor a szombat- helyi térfélen volt a labda, az idóiiúzás minden tárházát al­kalmazták: a sérülteket hosszan ápolták vagy máskor a rövidpasszos háromszögelé­sekkel húzták az időt, illetve húzták magukra a házigazdá­kat. E sündisznóállásból egyre gyakrabban ritmust váltva, főleg Morozov révén életve­szélyes kontrákkal riogatták Horváthot, amelyek közül egy be is jött. Ez a gól megpecsétel­te a békécsabaiak sorsát, az addigi görcs oldódott bennük, egyre könnyedebben játszot­tak, ami meghozta gyümöl­A mérkőzés tudósítását készítette: Fábián István, Gyurkó Mihály, Jávor Péter, Seleszt Ferenc, Ve- rasztó Lajos. Fotó: Faze­kas Ferenc Nyilatkozatok Pásztor József a békéscsabaiak vezetőedzője: — Ennyi helyzetet büntetlenül nem lehet kihagyni, mint ahogyan tettük azt Szombat­helyen is és itthon is az első játékrészben. Á fordulás után kaptunk egy gólt, s ezzel eldőlt a továbbjutás kérése. Ennek ellenére a csapat derekasan végighajtotta a mérkőzést. —Min múlott végül is, hogy nem jutott tovább a gárda? — Azon, hogy Csató a 4. percben kihagyta az óriási lehetőséget. Én most is azt mondom: ha bemegy, továbbjutottunk volna, ami piedig lendületet adhatott volna a továbbiakra is. —3—1-nél sem csillantföl némi remény? — Voltak ugyan ezután is helyzetek, de kevés volt az idő. Összegezhetném talán úgy: zavaró körülmény nem volt, csakhát öt gól kellett volna rúgni... Talán más lett volna, ha Vancea nem sérül meg és játszik. Glázer Róbert, a szombathelyiek edzője: — A csapat óriási dolgot hajtott végre. A két mérkőzés alapján teljesen megérdemel­ten jutottunk a döntőbe, minden gátló körülmény ellenére. Igaz, ma nem játszottunk jól, de most ehhez nem voltak meg az egyenlő feltételek. —Mire gondol? — Sokmindent tapasztaltam már labdarúgó pályafutásom alatt, de két ilyen kiállítást még nem láttam. Ezenkívül a játékvezető minden egyes támadásnál hátrányos helyzetbe hozta csapatunkat, bennünket sújtott, ezért nem is tudtunk kibontakozni. —A lelátóról úgy tűnt, hogy a labdát nem tudták megtartani... —Ezt arra az iménti megállapításomra vezethetem vissza, amit a játékvezetőkről mondtam. —3—1 -nél is biztos volt a továbbjutásban ? — Természetesen! A félidőben már tudtam, hogy nem érhet baj bennünket, de a lőtt góllal végképp nem történhetett más. De a teljesítményünk értékeléséhez tartozik az is: voltak védekezési hibáink, de ezt nem használta ki a Békéscsaba. Mindez sok pluszt adott nekünk. csét, ám a három gól kevés volt az üdvösséghez, annál is in­kább, mivel a vendégek egy találata, ugye duplát ér? Nem játszott olyan tüzesen a lila-fehér együttes, mint az MTK vagy a Ferencváros el­len, a fáradtság is újra kiütkö­zött rajtuk, ám győzelmük mindenképp megérdemelt. Az, hogy nem jutottak tovább a Magyar Kupában nem a bé­késcsabai, hanem a két héttel ezelőtti szombathelyi mérkő­zésen múlott. így összesítés­ben 4—3-mal a HVSE jutott a fináléba, ahol az ellenfele az FTC lesz. Marosvári játékvezetőa mér­kőzés elején és a vége felé na­gyon szigorúan alkalmazta ala­pokat, a játékidő közepén azon­ban „kiengedett” és olykor el- nézőnek bizonyult. Jó: Ionut, Szenti, Szarvas, Váczi, ill. Derdák, Jagodics, Kovács, Morozov. A másik mérkőzésen: FTC—MTK 1—0. (Az első találkozó 1—1 volt.) Váczi a régi A tavaszi idényben jól kezdett a lila-fehéreknél a télen Debrecenből igazolt Váczi Zoltán, aki sorsdöntő góljaival és rendre remek teljesítménnyel hívta fel magára a figyelmet. Aztán március 24-én a pécsiek elleni találkozón balszerencsés vállsérülést szenvedett, s később meg is műtötték az apró termetű játékost. Már a Fradi elleni elmúlt heti összecsapáson is nagyon szeretett volna játszani, ám akkor egy kisebb sérülés miatt még nem léphetett pályára. A Haladás elleni kupa elődöntő első félidejének végén szólt neki Pásztor József edző: melegítsen, mert csaknem kéthónapos kiha­gyás után beáll majd a csabai együttesbe. Nos, a 27 éves labdarúgó alaposan megváltoztatta a második negyvenöt percben a játékot. Bár kezdetben még óvatosan mozgott, később már bátran ütközött, keményen becsúszva szerelt. Ügyes cseleivel, jó lövéseivel és remek átadásaival a tavaszeleji Váczit idézte. Nem rajta múlott a csabaiak továbbjutása. A második félidő közepén egy Morozovval szemben elkövetett akasztás után Maros­váritól majdnem sárga lapot kapott. Szerencsére nem került elő a figyelmeztető kártya a játékvezető zsebéből, mert akkor a hétvégén a bajnokesélyes Vác ellen nem léphetett volna pályára, a korábban már két sárgát begyűjtött játékos. Egy hazafelé ballagó idősebb szurkoló meg is jegyezte társainak: „Majd nézzétek csak meg szombaton a listavezető ellen, mit is nyújt ez a kis karmester. Úgy érzem Váczi lesz a váciak Mohácsa.” A labda útban a kapuba a portás hóna alatt: ez volt Csató egyenlítő gólja Tét az ötödik hely ,• I Ma este 18 órakor a békéscsabai városi sportcsamok- V I ban befejeződik az NB I-es női kézilabda-bajnokság yfl I 1992—93-as idénye. A lila-fehérek a Budapesti Spartacus együttesét fogadják az ötödik helyért folyó harmadik találkozón. A lila-fehérek felkészüléséről, az esélyekről Tobak Lászlóné edző a következőket mondja: — A hangulat elég vegyes a csapat háza táján, mivel a napokban távozott Dinya László elnök. Sajnáljuk a döntést, de az élet megy tovább, s nekünk most az ötödik hely elérése a cél. Sajnos a szegedi vereség óta megcsap­pant a szurkolótábor is, pedig korábban a B közép nagyon sokat segített a lányoknak abban, hogy átlendüljenek a mérkőzések közbeni holtponton. Egyébként az a véleményem, hogy az elérhető ötödik helyet is értékelni kell, hiszen ezt nagyon sok magyar együttes elfogadná az NB I-ben. Míg a vetélytársak sorra erősítettek, addig mi Bloj kapuson kívül nem tudtunk igazolni. Most is győzelemre törünk, szeretnénk szépen búcsúz­ni szurkolóinktól. Sajnos a beteg Petiire nem számíthatok a csütörtöki találkozón. A találkozót a Sziklai, Koutny páros vezeti. A mérkőzés után Jurth Lajos, a Colors Coop Kft. ügyvezető igazgatója nyújtja át az idény legjobb békéscsabai női játékosának felajánlott sze­mélygépkocsit. V. L. Közéleti napilap. Főszerkesztő: dr. Árpási Zoltán. Felelős szerkesztő: Niedzielsky Katalin, Seleszt Ferenc. Kiadja a Népújság Kft. Felelős kiadó: Martin Feldenkirchen és dr. Tóth Miklós ügyvezető igazgatók. Szerkesztőség és kiadó: 5600 Békéscsaba, Munkácsy u. 4. Levélcím: 5601 Békéscsaba. Pf. 111. Telefonszámok: központ (66) 450-450; főszerkesztő: (66) 446-242; sportrovat: 451-114; telefax: (66)441-020. Kiadói telefonszámok: (66) 441-545; hirdetés: 441-311; telefax: 450-198; telex: 83-312. Terjeszti a Magyar Posta és egyéb terjesztő szervek. Előfizethető a hírlapkézbesítő postahivataloknál és a kézbesítőknél. Előfizetési díj egy hónapra 319forint, egy évre 3388 forint. Készül: a Kner Nyomdában, Békéscsaba, Baross u. 9—21. Vezérigazgató: Balog Miklós. HU ISSN 12151068