Békés Megyei Hírlap, 1993. április (48. évfolyam, 76-100. szám)

1993-04-19 / 90. szám

© 1993. április 19., hétfő sPOR'\ mE1.lekle Görgényi Klára sikere , Budapesten, a Sta- ! tisztika-Metalloglo- ; bus sportcsarnokában rendezték meg a MOATSZ Kupa leány újonc asztalitenisz ranglistaversenyét. Kiemelke­dően szerepelt Görgényi Klá­ra, a Gyulai Elésker sportoló­ja, aki a II. korcsoportban a második helyen végzett. Az országos újonc csapat- bajnokságon kellemes megle­petést okoztak az éléskeres lá­nyok. A Görgényi, Csőke és Mészáros összeállítású csapat két győzelemmel bejutott a ne­gyeddöntőbe. Itt szoros mér­kőzésen 4:2 arányban marad­tak alul a házigazda Statisztika csapatával szemben. Orosházi asztalitenisz hírek A közelmúltban több országos versenyen álltak asztalhoz az Orosházi MTK asztalitenisze­zői. A múlt hétvégi felnőtt ma­gyar bajnokságon Siry Vera és Sárkány Krisztina egyéniben főtáblára került és a legjobb 32 közé jutott. Vegyes párosban Siry a győri Szappanossal az oldalán a legjobb nyolc közé került, ahol a későbbi győztes Bátorfi testvérektől szenved­tek 2:0-ás vereséget. Az országos újonc, serdülő és Görgényi Klára ifjúsági bajnokságon a várako­zásnak megfelelően szerepel­tek az orosháziak. Az OMTK újonc leánycsapata (Molnár Emese, Lehoczki Mariann, Nagy Olga) a legjobb nyolc kö­zé került. A kék-fehérek serdülő leány együttese a legjobb 16-ig jutott. Az ifjúságiak mezőnyé­ben jól helytállt a Kiss Szilvia, Molnár Emese, Budavári Anikó Összetételű orosházi csapat és végül a kilencedik helyen vég­zett. Hetedikek az orosháziak Orosházi MTK—Szekszár­di Húsipar 12:6. NB I A női asztalitenisz-mérkőzés, Oros­háza. Az orosházi együttes számára nagy volt a tét az utol­só fordulóbeli szombati talál­kozón: ha veszítenek, búcsúz­nak az A csoporttól. Nos, a hazaiak felnőttek a feladathoz és csakúgy, mint az ősszel ide­genben, jó játékkal ezúttal is 12:6-ra nyertek. Orosházi győztesek: Sárkány, Gellér 3—3, Siry, Kiss A. 2—2, a Siry—Kiss A. és a Gellér— Sárkány páros. A mérkőzés után Pintér At­tila, az OMTK technikai igaz­gatója röviden így értékelt: — A kitűzött tervet sikerült telje­sítenünk, 10 ponttal a hetedik helyen végeztünk. Az egykori tolnai sikerkovács, a Bátorfi és Bolvári testvéreket nevelő Sáth Sándor edzői munkája meghozta a gyümölcsét. Első­sorban annak köszönhetjük a biztos bentmaradást, hogy ve- télytársainkat: a Hejőcsabát, a KSI-t és a Szekszárdot idegen­ben is legyőztük. Köszönjük szurkolóink és támogatóink egész éves segítségét. V.L. A sok hiba ellenére... Békéscsabai FDSE—Miskolci EAC 3:0 (6, 13, 7) NB Il-es női röplabdamérkőzés, Békéscsaba. FDSE: Kazár, Guj, Mező, Széplaki, Búzássy, Kolarovszki. Cs.: Nagy, Ancsin, Fábián, Kiszcly, Somogy- vári. Edző: Kormos Mihály. r A Békéscsabai Főis- árV° kola DSE szakosz- * > tályvezetése kölcsö­nös megegyezés után felmen­tette Németh Pál edzőt a fel­nőtt csapat irányítása alól és megbízta az utánpótlás gárda vezetésével. Egyúttal az idei bajnokság utolsó három fordu­lójára felkérte Kormos Mi­hályt edzőnek. Az ősszel kez­dődő új bajnoki szezonra a ve­zető edző személyéről a ké­sőbbiekben döntenek. A mérkőzés első szettjében felváltva estek a pontok, a csa­patok sokat hibáztak. A vendé­gek nem tanúsítottak különö­sebb ellenállást, s ha rontottak is a hazaiak, a nyitásfogadá­sokban jók voltak, így az első szett középétől elhúztak. A második játékrészben is egyenlő erők küzdelmét lát­hattuk, de sok nyitást rontottak a csapatok. Az utolsó szettben a kezdetben vezettek a vendé­gek, ám alaposan elfáradtak, így békéscsabai sikerrel zárult a mérkőzés. Kilenc békéscsabai érem a taekwon-do ob-n „A junior mezőnyben mi vagyunk a legjobbak!” A húsvét egy ik kiemelkedő sportprogramja volt Budapesten a W. T. F. országos egyéni és csapatbajnokság, amelyet az MTK Hungária körúti sportcsarnokában rendeztek meg. A viadalon 12 klub 115 sportolója küzdött, köztük az egyre eredményesebb Békéscsabai YV. T. F. Taekwon-do Sport- csarnok SE, amelynek tagjai végül is 8 különböző fénnyel csillogó éremmel térhettek haza. Néhány nappal a versenyt kö­vetően rövid értékelőt kértünk dr. Molnár Péter vezető edző­től, egydanos mestertől és Kiss Ferenc erőnléti edzőtől, hogy milyennek látták az ottani ese­ményt. — Az előbbi évekhez viszo­nyítva ugrásszerűen megnőtt a színvonal és sokkal kemé­nyebb párharcoknak lehettünk szemtanúi a most már hivata­losan is olimpiai sportággá el­fogadott sportág bajnokságán — szögezi le a vezető edző, aki egyik vezetőbírója volt a ren­dezvénynek. — Pechünkre bajnokunknak, Kállai József­nek előző estéről bedagadt az arca fogfájás miatt, lázas is volt, s így küzdötte végig az első meccsét a későbbi bajnok, válogatott Kiss Tamás ellen. Ha szoros csatában is, de kika­pott. A többiekről szólva elé­gedett vagyok az eredményük­kel, köztük is leginkább Hor­vátinál, Orbánnal, Szaffián- nal, Benyóval. Ha jobban ked­vezett volna a sorsolás, akkor most még nagyobb lehetné az örömünk. Ugyanis a juniorok­nál több esetben sorsoltak össze békéscsabai versenyző­ket* ami eléggé érthetetlen számomra. Bátran kijelenthe­tem: a junior mezőnyben mi vagyunk a legjobbak! Kiss Ferenc eképpen véle­kedett: — Az várható volt, hogy a legnagyobb vetélytár- sunk a budapesti kék-fehérek lesznek. Persze az is igaz, hogy klubjuk több csapatból tevődik össze, amelyek négy önálló edzővel dolgoznak. Az erőnléti edzéseink hasznosnak bizonyultak, hiszen mindenki jól bírta a küzdelmeket, s e tekintetben úgy érzem, némi­leg fölé nőttünk a mezőnynek. Mindent egybevetve, azt hi­szem, reális eredmények születtek. Eredmények. Férfiak. 54 kg: 1. Schautek Gyula, 2. Szunyogh, 3. Kiss O. (mindhárom MTK). 58 kg: 1. Ta­kács Gábor (MTK), 2. Botyánszki (Bé­késcsaba), 3. Szűcs (MTK). 64 kg: 1. Kiss Tamás, 2. Duchaj, 3. Balogh M. (mindhárom MTK). 70 kg: 1. Maráz András (Szegedi JATE), 2. Tőkés (Pesterzsébet), 3. Draskóczi (Tájfun SE), Csillag (Pesterzsébet). 76 kg: 1. Urbán Balázs, 2. Márton (mindkettő MTK), 3. Ébend (Diamond) és Gurbai (Békéscsaba). +76 kg: 1. Balogh Zol­tán (Pesterzsébet), 2. Endes (MTK), 3. Kerepeczky (Békéscsaba) és Osváth (MTK). Nők. 55 kg: 1. Engrich Mari­ann, 2. Fűzi (mindkettő MTK), 3. Far­kas (Pesterzsébet). +55 kg: 1. Abonyi Barbara (MTK), Máté (Pesterzsébet), 3. Sasovicska (MTK) és Gaál (Tájfun SE). Juniorok. Győztesek és a békés­csabai helyezettek. Fiúk. 64 kg: Or­bán Csaba, 3. Szaffián és Benyó (mindhárom Békéscsaba). 70 kg: Hor­váth András, 2. Albert (mindkettő Bé­késcsaba). 76 kg: Németh Dezső (Olympos Kwon Szeged). Leányok. 51 kg: Maczák Anikó (Tájfun SE). 55 kg: Sághegyi Rita (MTK). +55 kg: Marosits Tünde (MTK), 3. Nagy (Bé­késcsaba). Az összesített versenyt az MTK csa­pata nyerte a Békéscsaba és Pesterzsé­bet előtt. A legtechnikásabb versenyző díját Takács Gábor és Marosits Tünde érdemelte ki, míg a legsportszerűbb Endes Zsolt és Farkas Erika volt. A békéscsabaiak szereplését az IXEM ruhacsamok, a Penna Market üzletház és a Lénia papír-írószer üzlet­ház támogatta. (gyurkó) A kupában negyedik hely ^ Szombaton és vasár- nap Miskolcon ren- f ' dezték meg a női ko­sarasok Magyar Kupa döntő­jének fináléját. A korábbi párharcok után a négy leg­jobb állva maradt csapatot „párba sorsolták”, az elődön­tőben a BSC Szarvas a házi­gazdákkal mérkőzött, s mivel ott vereséget szenvedett, va­sárnap a bronzos helyért küz­dött a Körös-parti együttes az MTK-val. Eredmények: Diósgyőri KSK—BSC Szarvas 89:55 (41:23) Magyar Kupa női kosárlabda elődöntő' mérkőzés, Miskolc, 2000 néző. V.: Szamos, Váradi. Diósgyőr: Wild (10/6), Ambrus (6), Molnár (5), NÉMETH D. (21/12), Paradis (7/3). Cs.: Sitkéi (15/9), BAKAI (20), Madaras (3/3), Lakosa (6), Epcrjessy (-). Edző: Király Sándor, Áron Balázsné. Szarvas: Frankó À. (2), Balogh (10), Szavercscnko (12), Parascsenko (-), Frankó K. (5/3). Cs.: Berkó (2), Veres (9/9), Kiefer (4), Lévai (6), Kurucz (5). Edző: Novák Gábor. Már az első percekben ki­derült, hogy mindkét csapat jól szervezte meg védekezését, és különösen a jól dobó játéko­sokra ügyeltek. A Szarvas nem tudott olyan helyzetbe kerülni, hogy kosarat dobjon, míg a másik oldalon a fiatal Németh Dóra szerezte a pontokat a ha­zaiaknak. Az első félidő dere­kán 10 pont volt a Diósgyőr előnye, innen zárkózott fel há­rom perc alatt a Szarvas Ba­logh kosarai és Frankó K. trip­lája révén. Ezt követőleg azonban a hazaiak uralták a játékot, s a félidő végéig szinte csak ők tudtak pontot szerezni. Fordulás után két perc alatt kiderült, hogy a Szarvas ezen a napon nem képes fordítani, s a hazaiak előnye 20 pont fölé növekedett. Ettől kezdve edzőmérkőzés jellegű volt a találkozó, mindkét csapat cse­resorát szerepeltette, de a" különbség lényegesen nem változott. > kán Novák Gábor edző, foko­zatosan nőtt a két csapat közöt­ti különbség. Feltűnő volt a Szarvas kulcsembereinek passzivitása és rossz dobófor­mája. A félidő hajrájára Paras­csenko és Veres találataival valamelyest fogyott az MTK tetemes előnye. Szünet után azonban me­gint elhúztak a fővárosiak. Kapkodott a Szarvas, higgad­tan, ziccerig játszotta támadá­sait az MTK. Alacsony volt a színvonal a mérkőzésen, az egyetlen üde színfoltot a dön­tőre hangoló diósgyőri szurko­lók jelentették, akik a nagy hátrány ellenére is a Szarvast biztatták. De ez sem segített az egész tornán gyenge formát mutató szarvasiakon. Összességében nem si­került a szarvasiak forma­időzítése a Magyar Kupa­döntőre, de az akkor is elgon­dolkodtató, hogy ennyire alárendelt szerepet játszot­tak Novák Gábor tanítvá­nyai. A. A. MTK CMC-BSC Szarvas 86:64 (42:29) Magyar Kupa női kosárlabda-mérkőzés a 3—4. helyért, Miskolc, 1500 néző. V.: Harsányi, Szamos. MTK: Meskó (9), Seres (12), Bíró (12), FODOR (20/3), KÖRMENDI (26). Cs.: Újvári (3/3), Suhajda (3), Geren­csér (1). Edző: Killik László, Újvári Miklósné. Szarvas: Frankó Á. (-), Balogh (12), PARASCSENKO (20), Lévai (8), Frankó K. (1). Cs.: Berkó (4), Veres (15), Kiefer (2), Szavercsenko (-), Kurucz (2). Edző: Novák Gábor. A két csalódott csapat helyosz­tóján az MTK kapott hama­rabb lábra, és Körmendi, vala­mint Bíró kosaraival már a mérkőzés elején megugrott. A Szarvas viszont nem találta el­lenszerét a fővárosi kék-fehé­rek szigorú védekezésének, és rendre előkészületlenül dob­ták el a labdát Baloghék. Hiá­ba próbált változtatni rengeteg cserével a Körös-partiak játé­E hirdetés felmutatója 5% kedvezményt kap! Kétgólos hazai győzelmek Újkígyósi KSE—Nyírbátor 17— NB I B-s férfi kézilabda-mérkőzés, Békéscsaba, 300 néző. V.: Atkári. Herczeg. Újkígyós: KOPÁNYI — Gyulavári I, Jarabek 4, Bacsa, Vida 1, Fekete 7 (1), Szikom 1. Cs.: ZAJBAN, Ecker (kapusok), Gedó 3, Lukoviczki, Süli. Edző: Ruck László. A Nyírbátor legjobb dobói: Kerekes 5, Kiss 3. Kiállítások: 12, ill. 10. perc. Hétméteresek: 3/1, ill. 6/2. j A statisztika szerint két azonos játékerőt I képviselő együttes lé­pett pályára, hiszen azonos pontszámmal a 7—8. helyen álltak a mérkőzés előtt. A ven­dégek az ősszel elszenvedett ve­reségért szerettek volna vissza­vágni. A fiatalos lendülettel tá­madó nyírségiek ellen zavaró védekezéssel és szélső letáma­dással próbálkoztak a hazaiak. Láthatóan arra törekedtek, hogy csak előkészített helyzetből fe­jezzék be saját akcióikat, nem siettetve a játékot. Jarabek és Fekete hibáit jól használták ki a vendégek és 3 gólos előnyre tettek szert. A félidő hajrájában Kopányi kapus ritkán látható bravúrjai és a kemény, fegyel­mezett védekezés, valamint Zu- bán kapus hétméteres hárításai meghozták a kígyósiak számára a megérdemelt egyenlítést. Szünet után a Gedóék által 15 (7—7) elhibázott hetesekkel és további Kopányi-bravúrokkal folytató­dott a mérkőzés. A kemény csa­tát egyik csapat sem adta fel, és a kígyósiak egygólos vezetését folyamatosan kiegyenlítették a vendégek. A játék sajnos több­ször állt, kétszer orvosi segít­ségre volt szükség Szikoráék- nak. Kevesen hitték volna, hogy indokolt Kopányi lecserélése, de kollégája bebizonyította, hogy ez az újkígyósi kapusok napja volt. A mérkőzés hajráját jobban-bíró hazaiak minden já­tékosa dicséretet érdemel el­szánt küzdeni tudásáért. Dunapack Csepel—HC Szarvas 22—20 (1—9) NB I B-s férfi kézilabda-mérkőzés, Csepel, 100 néző. V.: Csatlós, Komár. HC Szarvas: PETROVSZKI — Serfel, Dadecsko 3, Száva, Tusjak 2, TÓTH J. 11 (3), GÖMÖRI4. Cs.: Dián (kapus), Gazsó, Korcsok. Edzó': Pataki György. A csepeliek legjobb dobója: Somlyai 7. A szarvasi kézilabdá­zók a hét végén két fronton igyekeztek helytállni. Annak ellenére, hogy a harmadik helyen álló felnőtt csapat a tabellán máso­dik helyezett papírgyári együt­tessel rangadót játszott, az NB I B-s keretnek csak egyik fele utazott el a fővárosba. Az öt gimnazista fiatal a Vajda Péter Gimnázium kézilabdában ed­dig kivívott hírnevét igyekezett öregbíteni Nyíregyházán, az or­szágos középiskolás bajnokság döntőjébe jutásért vívott területi döntőn. A Velky Mihály edző vezényelte együttes sikerrel szerepelt, az erős mezőnyben biztosan jutott a két hét múlva sorra kerülő fináléba. Hogy az országos döntő ismét egy bajno­ki mérkőzés időpontjával esik egybe? Ennek a ténynek csak a két ellenfél — a Dunapack és a Törökszentmiklós örülhetett. Képviselőik kaján mosollyal „Döntsétek el, hol akartok in­dulni!”—szöveggel utasították el a szarvasiak halasztási kérel­mét Lengyel Gábor, a szövet­ség mindenható döntnöke pedig ezúttal nem tudott vagy nem akart igazságot tenni. így a szarvasiak döntöttek: első az is­kolai érdek, a várható sikerrel szerettek volna valamit törlesz­teni a gimnáziumnak, a sport­osztályosoknak nyújtott renge­teg segítségért. A meglévő hat felnőtt játé­kost Pataki edző négy elsős gimnazistával egészítette ki. Ezek a fiatalok — Dián, Ser­fel, Gazsó és Korcsok — bizo­nyították ugyan tehetségüket a serdülő csapatban, de azért kissé más játszani a 20—30 kilóval súlyosabb, NB I-et megjárt felnőttek között. A mérkőzésen azután a HC Szarvas legénysége nem tűnt tartalékosnak. Okos játékkal, Tóth János még mindig meglé­vő átlövő erejére építve rögtön 3—1-es vezetést szereztek, ami megnyugtatta az egy kia­dós vereségtől tartó Körös­partiakat. Csak a 26. percben tudtak kétgólos előnyre szert tenni a csepeliek. A második félidőben Tóth „Puskát” em­berfogással semlegesítették a hazaiak, ekkor Gömöri szép átlövésgóljai biztosították a versenyben maradást. A 47. percben 16—15-re vezetett a Csepel. Ettől kezdve általában 2 gól hátránya volt a szarvasiaknak, ami meg is ma­radt már a találkozó végéig. ♦ ♦♦ A középiskolás területi döntőn a szarvasiak rögtön az első mérkőzésen találkoztak a nagy esélyes Nyíregyházával, itt 16—16 lett az eredmény, a debreceni középiskolás csapat ellen 26—16, a miskolciak el­len 25—15, a budapesti diá­kok ellen 29;—22-re győztek a szarvasiak. így a nyíregyházi­akkal együtt jutottak az orszá­gos döntőbe. Az utolsó mérkő­zés eredményétől függetlenül.