Békés Megyei Hírlap, 1992. október (47. évfolyam, 232-257. szám)

1992-10-19 / 247. szám

1992. október 19., hétfő © MEGYEI HlRLAP­S?OK\ Döntetlennel is élen a Kovácsháza Döntetlenek fordulója Az NB III Alföld csoportjában az újonc, eddig remekül szereplő, de több játékosukat nélkülöző mezőkovácsháziak pontot vesztettek hazai pályán a fiatalokból álló Szegedi Dózsával szemben. A tartalékos gyomaendrődiek nem bírtak a jó erőket felvonultató Tiszakécskével. Nem kísérte szeren­cse a nagyszénásiak kecskeméti kirándulását, az egyre re­ménytelenebb helyzetbe kerülő vendégek 3—0-ás vereséget szenvedtek a tavaly még NB Il-es KSC-től. A gyulaiak megér­demelt győzelmet arattak a ceglédi katonacsapat ellen. Élve­zetes, gólokban gazdag mérkőzésen tíz emberrel szerzett pontot Makón az OMTK. Az első félidő elején úgy tűnt, hogy a vendégek még a félpályán sem akar­nak átjönni, ám Varga-Tóth gólja után több veszélyes kontratámadást is be­mutattak az orosháziak, sőt a szünetig Képíró kétszer is mattolta a hazai vé­delmet. A második félidőben sem változott a játék, a vendégek veszé­lyesebbek voltak a kapura, ám Márki gólja után feltámadtak a hazaiak. Jó: Varga-Tóth, Ludányi, Leidler, ill. Képíró, Dézsi, Belvon, Kvasz- novszky. Ifjúságiak: Makó—Orosháza 3—2. A megyei I. osztályú labdarúgó-bajnokság 10. fordulójában eső áztatta, csúszós pályák fogadták a csapatokat. A játékna­pon öt döntetlen és három hazai győzelem született. Mind­össze 18 alkalommal zörrentek meg a hálók, ez 2,25-ös gólátlagnak felel meg. Meglepetés is akadt a hét végén. A Battonya otthonából a Békéscsabai MÁV labdarúgói „ponto­san” tértek haza. Meglepetés a sereghajtó Kétegyháza eleki pontszerzése. A kiesési rangadón a Sarkad—Békéscsabai Előre-Jamina találkozón pontosztozkodás történt. A listave­zető békésiek döntetlen eredményt értek el Kamuton. NB III Alföld cs. 41 Gyomaendrődi FC— Tiszakécske 2—3 (1—1) Gyomacndrőd, 700 néző. V.: Her­mann. Gyomaendró'd: Hunya—Kéki (Bukva), Mázán, Plástyik, Gonda (Pa­taki) — Somogyi, Gubucz,.Bress, Tóth — Janis, Demjcn. Edző: Koltai Lajos. Tiszakécske: Tasnádi — Somogyi, Málics, Domonics, Helik — Pálinkás (Hoffmaister), Safranyik (Márton), 1 óvás/,, Tóth F. (Mike) — Bállá, Tö­rök. Edző: Bánhidi József. 17. perc: Domonics a 16-os bal ol­dali sarkáról beadásszerűen kapura ívelt, a labda a kint álló Hunya felett a léc alá hullott. 0—1. 43. perc: Bress labdájával Tóth re­mekül futott el a bal oldalon, beadását Janis nyolc méterről, kapásból a kapu közepébe vágta 1—1. 76. perc: Török a bal oldalon becse­lezte magát a 16-oson belülre, lövése Hunyáról kipattant, éppen a befutó Bállá elé, aki az üres kapuba gurított, 1—2. 77. perc: Tóth ismét a bal oldalon futott el, beadása átszállt a védők felett, és a berobbanó Bress testéről a kapuba pattant, 2—2. 80. perc: Domonics húszméteres szabadrúgása a sorfalon megpattant és a jobbra mozduló Hunya mellett a ka­pu bal sarkába hullt, 2—3. A tovább tartó sérülési és betegségi hullám következtében a gyomaendro­di csapat erejéből csak ennyire tellett a jó képességű Tiszakécske ellen. Jó: Janis, Demjén, ill. Domonics, Török, Balia. (V.I.) Ifjúságiak: Gyomaendrőd— Tiszakécske 3—3. Gyulai FC—Cegléd 1-0 (1-0) Gyula, 400 néző. V.: Knerczer. Gyula: Szabó — Boruzs (Papp), Resetár, Pá­pa, Tamási — Kiss L., Mező, Steiger­wald — Bagyinka, (Bíró), Burai, Oláh. Edző: Cserháti István. Cegléd: Nagy — Demeter, Korpácsi, Juhász (Far­kas), Kiss — Vágó, Baló, Karkus — Jankovics, Valter, Báder. Edző: Szat­mári János. 9. perc: bal oldali formás támadást szögletre mentett a vendégvédelem. Steigerwald beíveléséből Tamási a hálóba fejelt, 1—0. A végig esőben lejátszott mérkőzé­sen a gyulaiak fölényben voltak, de helyzeteiket nem tudták értékesíteni. A végeredmény a vendégcsapatra néz­ve hízelgő. Jó: Resetár, Pápa, Burai, ill. Nagy, Kiss, Vágó. (Szabó András) Ifjúságiak: Gyula—Ceglédi Hon­véd 0—3. Kecskeméti SC— Nagyszénás 3—0 (1—0) Kecskemét, 300 néző. V.: Tóth S. KSC: Molnár—Árva, Barna Zs„ Ben- dc. Florin (Zsögön) — Gazdag, Torba- vecz (Csorba), Máté, Simon — Ko­vács, Barna Cs. (Mádi). Edző: Bende József. Nagyszénás: Molnár — Gyi- mesi, Zábrák, Tóth Z. (Godár), Hankó — Nagy, Florescu, Basiu, Deák — Fekete, Csáki. Edző: Boér Ernő. 31. perc: Máté jó ütemben szerelt, s egyből indította Kovácsot, aki lefutot­ta a védőket, megpróbálta átjátszani a kapust is. A labda elakadt a portásban, visszapattant a csatárhoz, aki nem hi­bázott. 1—0. 47. perc: Barna Cs. ravaszul nyeste kapura a labdát, ami a felső lécről Tor- bayecz fejére pattant, s onnan a hálóba került, 2—0. 55. perc: Barna Zs. a felezővonal­ról megindult a kapu felé, Kovácsai kényszerítőzött, s a visszakapott lab­dát a hálóba vágta, 3—0. A hazaiak végig jobbak voltak, a vendégek csak ritkán veszélyeztették a kecskemétiek kapuját. Jó: Barna Zs„ Máté, Bende, ill. Florescu. Ifjúságiak: KSC—Nagyszénás 3—0. Makó—Orosházi MTK 3-3 (1-2) Makó, 1000 néző V.: Tumó. Makó: Ménesi — Varga-Tóth, Leindler, Lu­dányi, Hódi—Csák, Vágó (Szabó M.), Márki, Karsai—Frank, Bárány. Edző: Kolozsvári János. OMTK: Such — Laurentin, Popol, Pásztor, Kálmán — Bíró, Brakszatórisz, Belvon, Dézsi — Kvasznovszky (Szegedi), Képíró (Sit­kéi). Edző: Papp Imre. 11. perc: Varga-Tóth a félpályáról indult, kicselezte az orosházi védel­met, majd tíz méterről a hálóba vágta a tabdát, 1—0. 31. perc: Dézsi beadását Képíró öt méterről fejelte a hálóba, 1—1. 41. perc: Belvon futott el a bal olda­lon, remekül ívelt középre és Képíró öt méterről, senkitől sem zavartatva a léc alá fejelte a labdát, 1—2. 60. perc: Bíró és Frank „kakasko­dott”, mivel az orosházi játékosnak már volt egy sárga lapja, ezért a játék­vezető őt kiállította. 65. perc: Márki 25 méterről lövésre szánta el magát, s a labda a jobb kapu­fáról vágódott a bal sarokba, 2—2. 81. perc: egy jobb oldali szöglet után Kvasznovszky mesterien csúsz­tatott a hálóba, 2—3. 85. perc: Márkit vágták fel a 16- oson belül, a jogosan megítélt büntetőt Hódi nagy nyugalommal helyezte a bal felső sarokba, 3—3. Mezőkovácsháza— Szegedi Dózsa 2—2 (1-0) Mezőkovácsháza, 750 néző. V.: Fran- ciskovics. Mezőkovácsháza: Tóth — Szabó, Kovács, Bakai, Radu — Koval- csik, Papp, Schmidt, Török — Mocsári (Bartyik), Kolozsi. Edző: Sári Ferenc. Szeged: Szujovszky — Nagy (Szalai), Bókái, Horváth, Rácz — Gréczi, Sa- hin, Vándor, Telek — Miklós, Korpa (Várszegi). Edző: Lóczi István. 20. perc: Papp bal oldali szögletrú­gására Bakai remekül érkezett és öt méterről a jobb felső sarokba bólintott, 1—0. 49. perc: Várszegi kézgyanús hely­zetben vett át egy labdát a bal szélen, majd beadta, ami a kifutó Tóthról fel- pördült, a hosszú oldalon üresen ma­radt Miklós fejére és a szegedi csatár nem hibázott, 1—1. 56. perc: Papp hoszú labdával indí­totta Kolozsit, de Bóka méretes hibájá­ból Török elé pattant a játékszer, aki egy darabig még vezette a labdát, majd jobbal 13 méterről nagy gólt ragasztott a bal alsó sarokba, 2—1. 74. perc: Radu sípszó után „meg- paskolta” ellenfelét, amiért a bíró kiál­lította. 80. perc: Miklós nyolc méterről a kapu közepébe passzolta, 2—2. A mai mérkőzésen egy fáradtabb, kissé enerváltabb hazai csapat és egy igen fiatal, de annál fürgébb, lelkesedő szegedi gárda mérkőzéséből igazsá­gos eredmény alakult ki. Az első féli­dőben a nagy szél sokat kivehetett a listavezetőből, mert a második félidő­ben annak is a vége felé a vendégek akarata érvényesült. Pontszerzésük megérdemelt, amit kis mértékben a já­tékvezetőnek is köszönhetnek. Jó: Tóth. Bakai, Török, ill. a vendégek minden játékosa, (ifj. Hovorka György) Ifjúságiak: Mezőkovácsháza— Szegedi Dózsa 0—4. TOVÁBBI EREDMÉNYEK: Miske—Hódmezővásárhely 0—0, Szegedi VSE—Kiskundorozsma 0—2 (0—0), Dabas—KTE 1—2 (1—1). Megyei I. osztály j Elek-Dualflex—Kétegyháza 1-1 (0-0) Elek, 700 néző. V.: Kokavecz. Elek: Botás — Sarkadi, Kohut, Csorba, Gö­rög, Séllei, Elekes, Démusz, Gál, Za- vacz, Bányai. Edző: Csorba János. Kétegyháza: Rotár (Szelezsán) — Korcsok, Isztin I., Sípos I., dr. Szuro- vecz, Popa, Sípos II., Ónodi, Kaszap, Negye, Málik. Edző: Papp József. A rossz idő ellenére a mindig nagy presz­tízscsatát hozó szomszédvár rangadón a többet támadó hazai csapat rengeteg helyzetet kihagyott vagy a jól védő vendégkapus hárított. A remekül véde­kező, mezőnyben jól adogató Kétegy­háza megérdemelten vitte el az egyik pontot. G.: Kohut a 91., ill. Popa a 88. percben. Jó: Csorba, Elekes, Gál, ill. Szelezsán (a mezőny legjobbja), Kor­csok, Málik, Kaszap. (Hotya Mihály) Battonya—Békéscsabai MÁV 1-1 (1-0) Battonya, 300 néző. V.: Varga F. Bat­tonya: Kunos—Fekete, Turbucz, Tal­pai, Simon T., Kovács, Engelhardt (Ménesi), Mákos A., Számfira, Mákos Á., Simon A. Edző: Juhász Zoltán. MÁV: Szobek — Frankó, Fábián, Ga- lovicz Z., Litauszki, Braun Á., Gaj­dács, Prekop, Lipták, Kiss, Lonovics (Imris). Edző: Braun Attila. Alacsony színvonalú mérkőzésen igazságos eredmény született. G.: Számfira a 35., ill. Lipták az 58. percben. Jó: Turbucz, Talpai, Simon T., Számfira, ill. Fábián, Gajdács, Braun Á., Lipták. (Lukács István) Kamut—Békési SE 1-1 (0-1) Kamut, 550 néző. V.: Guti. Kamut: Pribojszki — Nyári, Kukely, Ramos (Fábián), Pittncr, Bognár, Amman, Sziráczki (Bora), Szász, Szakái, Ko­Nem bírt egymással a két csapat az NB Ill-ban, a sötét mezes egyik ponttal:Mezőkovácsháza—Szegedi Dózsa 2—2 Az Alföld csoport állása: 1. Mezőkovácsházi TE 10 7 2 1 19—10 16 2. Hódmezővásárhelyi LC 10 7 1 2 17— 6 15 3. Orosházi MTK 10 6 2 2 16—10 14 4.Tiszakécske 9 6 1 2 19—11 13 5. Kecskeméti TE 10 6 1 3 18—13 13 6. Miske 10 5 2 3 14— 9 12 7. Makói FC 10 3 5 2 18—17 11 8. Gyulai FC 10 4 3 3 10—13 11 9. Szegedi Dózsa 10 4 2 4 14—12 10 10. Kecskeméti SC 10 4 1 5 14—10 9 11. Gyomaendrődi FC 10 2 4 4 15—17 8 12.Szegedi VSE 9 3­6 10—14 6 13.Dabas 10 2 2 6 7—11 6 14. Ceglédi Honvéd 10 2 2 6 9—19 6 15.Nagyszénás 10 1 2 7 8—20 4 16. Kiskundorozsma 10 1 2 7 9—26 4 A táblázatban nem szerepel az elmaradt mérkőzés eredménye. Tiszakécske—SZVSE A Totó 42. heti eredményei 1.Győri Rába ETO—Siófoki Bányász. 3. MTK—Békéscsabai Előre FC 9. Roma—Internazionale. 12. Padova—Bologna 13. Taranto—Ascoli .. +1. mérkőzés: 2—2 X 0—0 X 2—3 2 1—2 2 1—1 X 0—1 2 0—0 X 0—0 X 4—1 1 2—0 1 1—1 X 2—4 2 1—1 2 1—0 1 máromi. Edző: Borgula János. Békés: Vidovenyecz — Nagy, Lenkefi, Lip­ták, Kondacs, Fehér, Gajdács, Czinanó (Szarvas), Horváth, Boldizsár (Sóvá­ri), Farkas. Edző: Zsíros György. A két szomszédvár összecsapása nagy küz­delemben, igazságos eredményt ho­zott. G.: Kukely (11-esből) a 60., ill. Horváth a 20. percben. Jó: Kukely, Szász, Szakái, Komáromi, ill. Nagy, Lenkefi, Horváth. (Szlancsik János) F üzesgyarmat—Gyulavári 1-0 (0-0) Füzesgyarmat, 100 néző. V.: Németh M. Füzesgyarmat: Nagy — Tóth, Csák, Vad, Huszár, Balogh (Lázár), Zsombok, Oláh (Salya), Vámos, Tő­kés, Barta (Erdei). Edző: Tőkés Mik­lós. Gyulavári: Szőke — Harangozó, Kiss, Szénás!, Boros, Szilágyi, Fábián, Tapasztó, Laurenczi, Drágán, Czicze- ri. Edző: Jónás Ferenc. Izgalmas, küz­delmes mérkőzésen, nagy csatában a lelkesen játszó vendégek ellen megér­demelt a hazai siker. G.: Barta a 70. percben. Jó: az egész hazai csapat, ill. Szőke, Kiss, Drágán. (Szabó László) Békéscsabai Elóre-Jamina— Sarkad 1—1 (0-0) Békéscsaba, 50 néző. V.: Kurucz. Ja- mina: Tóth — Bócsik, Schneider, Hankó, Bánszki, Keller (Potyi), Saj- ben, Kulcsár, Mihály, Iványi (Szabó), Tóth M. Edző: Ogrincs Pál. Sarkad: Veres — Germán, Boldog, Petruzsán, Szabó F., Szabó A., Balogh, Papp (Pol- csek), Gurzó, Kesztyűs, Vass (Kocsis). Edző: Balogh István. A küzdelmes mérkőzést színessé a játékvezető kár­tyái tették. Kiállítva: Hankó dulako­dásért a 49., Schneider többszöri sza­bálytalankodásért a 60. percben. G.: Iványi a 46.. ill. Vas az 58. percben. Jó: az egész hazai csapat, ill. Petruzsán, Gurzó, Kesztyűs. (Ravasz Pál) Békésszentandrás— Mezólierény 2—1 (2—0) Békésszentandrás, 300 néző. V.: Stito­vics. Békésszentandrás: Petras'* — Bencsik, Bordács, Szabó, Sztancsik, Izsák, Truczka, Varga, Székely, Zaho- recz (Medveczki), Kovács (Oláh). Edző: Paulik János. Me/überény: Stú- ber — Burai M., Maléth, Harmati L., Ilyés (Gézárt), Kreisz, Hegedűs, Ja­kab, Magosi, Burai L. (Tímár), Ada- mik. Edző: Kajlik Péter. Az elmúlt két­heti jó szereplés után a hazai csapat a két pont megszerzését tartotta fontos­nak. A herényiek lelkesen futballoztak és nem sok hiányzott az egyenlítéshez. G.: Székely a 22., Kovács a 42., Jakab 80. percben. Jó: Petras, Truczka, Szé­kely, ill. lelkesedéséért az egész ven­dégcsapat. (Varga László) Mezóliegyes—Szeghalom 2-0 (1-0) Mezőhegyes, 250 néző. V.: Csonka. Mezőhegyes: Szántó — Szcmerédi. Boros (Trungel), Lovász, Márta, Kin­del, Belicza, Zsóri, Molnár, Hanga, Pálhidai. Edző: Pepó Gábor. Szegha­lom: Dávid — Macskin, Tar, Tóth (Zsadányi), Bondár, Lakatos, Baranya (Schulcz), Kovács, Macsári, Kozák (Hajdú), Zsombok. Edző: Zolnai Pál. Csúszós talajon, jó iramú mérkőzés, megérdemelt hazai győzelem. Korrekt játékvezetés. G.: Boros az 5., Hanga a 87. percben. Jó: Szántó, Pálhidai, Hanga, Kindel, Molnár (a mezőny leg­jobbja), ill. Tar, Bondár. Lakatos. (Perlaki János) Tótkomlós— Medgyesegyháza 2—2 (1—2) Tótkomlós, 350 néző. V.: Majoros. Tótkomlós: Bordás — Poljak, Krecs- méri, Pásztor, Imre, Szpisják (Tóth), Kölcze, Szatmári, Elek, Ugró, Kovács (Rozsos). Edző: Matajsz Pál. Med­gyesegyháza: Nicu — Hegyi, Balázs, Turbucz, Kiss, Kovács, Jakab, Siflis, Mocsári, Vágási, Oláh (Bacsa). Edző: Kovács Zoltán. Iramos mérkőzésen a hazaiak a vezető gól után visszaestek, ez megbosszulta magát, a vendégek 2—1-el fordultak. A második játék­részben nagy hajrában a 81. percben sikerült egyenlíteniük a tótkomlósiak- nak. G.: Elek a 28., Rozsos a 8L, ill. Kovács a 39., Mocsári a 4L percben. Jó: Bordás, Poljak, Kölcze, ill. Balázs, Kiss, Vágási. (Hovorka György) IFJÚSÁGIAK: Elek—Kétegyháza 4—1, Battonya—Bcs. MÁV 0—1, Kamut—Békés 0—5, Füzesgyar­mat—Gyulavári 2—1, Békésszent­andrás—Meőberény 0—1, Békéscsa­bai Előre Jamina—Sarkad 3—0, Me­zőhegyes^—Szeghalom 4—0, Tót­komlós—Medgyesegyháza 7—0. újoncnak így be kellett érnie az FOTÓ: FAZEKAS FERENC Negyvenöt éves a Totó Ma negyvenöt éves a Totó. Az 1948-as londoni olimpián való magyar részvétel támogatására hozták létre a szerencsejátékot, 1947. október 19-én. A Gazdasági Főtanács az akkori Postatakarékpénztárt bízta meg a 3,30 forintba kerülő játék megszervezésével. Később a Lottó Nemzeti Vállalat, majd 1950-ben az Országos T akarékpénztár vette át a játék lebonyolítását. Néhány év múltán bevezették a négyhasábos és a kollektív szelvényt. A ma is érvényes 13+1-es rendszer 1964-ben kezdte meg működését hazánkban. Az első áremelésre 31 évet kellett várni, 1978-ban öt forintra, majd 1986- ban tíz forintra nőtt az ár. Az elmúlt esztendőben pedig húsz forintra emelkedett a szelvények ára. Ennek elle­nére változatlan népszerűségnek örvend a játék, bár az utóbbi időben csökkent a forgalom. Egy átlagos héten 2,5—3 millió szelvénnyel próbálnak szerencsét a foga­dók. A megyei bajnokság állása: 1. Békési SE 10 7 2 1 33—14 16 2. Battonya 10 7 1 2 21—11 15 3. Békéscsabai MÁV 10 4 5 1 21—13 14 4. Szeghalom 10 6 1 3 27—16 13 5.Füzesgyarmat 10 5 2 3 19—13 12 6. Kamut 10 5 2 3 15—13 12 7. Elek-Dualflex 10 4 4 2 9— 9 12 8. Gyulavári 10 5 1 4 18—15 11 9. Békésszentandrás 10 4 3 3 16—16 11 10. Tótkomlós 10 3 4 3 16—11 10 11. Medgyesegyháza 10 2 5 3 18—24 9 12. Mezőhegyes 10 3­7 16—26 6 13.Mezőberény 10 2 1 7 8—19 5 14. Sarkad 10 1 3 6 13—25 5 15.Bcs. Előre-Jamina 10 1 3 6 6—20 5 16. Kétegyháza 10 1 2 7 12—23 4