Békés Megyei Hírlap, 1992. október (47. évfolyam, 232-257. szám)

1992-10-08 / 238. szám

cRFKFS MEGYEI HIRUP­SPORT 1992. október 8., csütörtök £ \ © Bánfi is a katari keretben Újabb „békéscsabai” a válogatottban A magyar és a kispesti foci új megváltója: Martti Kuusela Finnországból Az MLSZ elnöksége keddi elnökségi ülésén a testület megbíz­ta Berzi Sándor főtitkárt, hogy hozzon létre bizottságot a magyar labdarúgás 1949 óta megtett útjának felmérésére. Javasolta, a felmérés elkészülte után a szövetség és a tömegtá­jékoztatás képviselői közös eszmecserén vitassák meg a sportág mai helyzetét, s közös erővel járuljanak hozzá a magyar labdarúgás felemelkedéséhez. Az ülésen./érté; Imre szövetsé­gi kapitány is felszólalt. Kifej­tette, a katari két barátságos mérkőzésre azért is szükség van a görögök elleni vb-selej­tező előtt, mert szinte egész Európa nemzetek közötti mér­kőzéseket játszik. A külföldi bajnoki fordulókat elhalasz­tották, ami lehetővé tette, hogy a magyar idegenlégiósok hosszabb időre rendelkezésre álljanak. A Katarba pénteken utazó 16 tagú keret tagjai : Retry, Ba­logh T., Nagy T., Díszt!. Telek, Cseh, Lőrinci, Lipcsei, Duró, Balog T., Sallói, Détári, Kip- rich, Zvara, Kovács K., Bánfi. Az ülés utolsó napirendi pontjaként az elnökség felszó­lította a Magyar Labdarúgó­edzők Testületét arra, hogy de­cember 15-éig hívjon össze közgyűlést az MLSZ-szel való nélkülözhetetlen együttműkö­dés és saját szervezeti rendjé­nek megteremtésére. * A viharsarki labdarúgó szur­kolóknak aligha kell bemutat­ni a keret egyik újoncát, Bánfi Jánost. S jóllehet a váciak a meglepetésszerű tegnapi vere­ség nyomán nincsenek éppen­séggel jó hangulatban, egy já­tékosukkal alighanem mada­rat lehetne fogatni — a fiatal Bánfival. A jelenlegi generá­cióból előbb a Gádorosról in­dult Pisont András, nemrég Cseh András debütálhatott a válogatottban, most pedig har­madikként Katarban egy má­sik békéscsabai játékos is vár­hatóan magára öltheti a címe­res mezt. Az egykori sokszoros ifjú­sági válogatott Bánfi hamaro­san — egészen pontosan no­vember 9-én —- ünnepli 23. születésnapját. Eddig hetven alkalommal játszott élvonal­beli mérkőzésen, s nyáron „szemelte ki” Csank János. Bemutatni aligha kellett neki, hiszen a váci sikeredző még Békéscsabán bedobta a mély­vízbe! Információnk szerint már korábban is hívta Vácra Csank mester, de akkor még nem engedték. Mezey György nem sok bizonyítási lehetősé­get engedett neki, a nyáron azonban — hogy Verebes Jó­zsef sem tartott rá igényt — végre rátalálhatott régi edzőjé­re. A jelek szerint az egymillió forintot igazán nem sajnálhat­ják érte, mert az egyébként csak kölcsönben lévő szőke védő már a bajnokság elején is ügyesen játszott, a groningeni Sokat jelent, hogy engedik játszani... kupavisszavágón pedig csapa­ta legjobbja volt! Nem vélet­len figyelt fel rá Jenei Imre, hiszen mikor kísérletezzen to­vább — ha nem éppen Katar­ban. Minden esetre azt kívánjuk a menyasszonyával a váci pá­lyától öt percre lakó szimpati­kus ex-békéscsabai labdarú­gónak: kísérje szerencse pá­lyafutását, öregbítse az innen elszármazók jó hírét. —Mindig is nagyra becsültem Csank Jánost, és nagyon bol­dog vagyok, hogy ismét az ő keze alatt játszhatok. És ezt szó szerint is értem,, mert amikor odakerültem, az volt az első mondata: játsszak nyugodtan, nem kell idegeskednem, és ál­landóan a gyúrót lesnem, hogy mikor keresi a táblák közt a számomat. Ez rengeteget je­lentett, megjött az önbizal­mam, s tényleg úgy érzem, hogy sokkal jobban megy a játék — véli Bánfi János. Az itteni szurkolók most leg­feljebb még azon meditálhat­nak, hogy egyáltalán miért ment el annak idején a Honvéd- ba az Előre saját neveltje. Nos, mert kellett az érte kapott pénz a szakosztálynak. Igen, a bunda­botrány után történt, s noha a bundabotrány szót most sem te­hetjük idézőjelbe, de tény: az akkor nem kis nyomásra „elta­nácsolt” Csank János azóta az ország egyik legmegbecsültebb edzője lett, neve szóba került a szövetségi kapitányi poszton is, mitöbb, az év trénerévé válasz­tották... Vácott—snem csupán ott —sikerember! Szerencsére mindezt most Bánfi válogatottba kerülése kapcsán írhattuk le, s nem ami­att, hogy a Békéscsabának nincs jó edzője. F.I. Berlin és a 2000. évi olimpia Mihail Gorbacsov örömmel bólintana, ha Berlin rendezné a 2000-es Nyári Olimpiai Játé­kokat. Szergej Bubka világ­csúcstartó rúdugrónak is tet­szene a gondolat. Akkor miért okoz a német fővárosnak nagy fejtörést és gondokat az olimpiai játékok házigazdái szerepkörének fel­vállalása? A kérdés sokakat foglalkoztat már egy évvel az­előtt is, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság 1993. szeptember 23-án Monacóban véglegesen dönt arról, kié is lehet a dicső szerepkör. Jürgen Bostelmann, a város reklámpropaganda csoportjá­nak vezetője így vélekedik: — Mindenképpen célunk, hogy meggyőzzük polgárain­kat az olimpia megrendezésé­nek fontosságáról, de elfogad­tatni a NOB-bal Berlint mint házigazdát megfelelő sportlé­tesítmények hiányában nehéz feladat. A magyar futball történetének legfris­sebb epizódja így kezdődik: Kispesten a mérkőzés előtt a szurkolók nem a pá­lyán melegítő játékosokat figyelték, hanem a díszpáholyt pásztázták szemükkel. A finn Martti Kuuselát keresték, akinek Budapestre érkezése nem maradt titokban, s akiről az a hír járta, hogy hamarosan a Kispest- Honvéd vezető edzője lesz a hétfőn me­nesztett Verebes József utódjaként. Néhány perccel a kezdés előtt az északról jött szakvezető el is foglalta helyét a vezetők között. Örömre, elé­gedettségre azonban nem sok oka volt, hiszen a kispestiek, akiket ezúttal megbízott edzőként Szurgent Lajos irányított, csapnivalóan kezdték a já­tékot... Aztán a végén győztek. Erre szokták mondani jó magyar klisé sze­rint: új seprő, jól seper. Hát még ak­kor, ha éppen kettőis van belőle! Nyíregyháza—Vasas 1_1 (0_0) Nyíregyháza, 8000 néző. V.: Vágner. Gól: Erdei (70.), ill. Tuboly (51.). Jó: Szatke, Derkács, Molnár, Ker­tész, ill. Juhász, Mészöly, Tuboly. NYÍREGYHÁZA: Ándrejev — Szatke, Kertész, Derkács, Nagy N. — Csehi I., Molnár, Marisenko (Pa­raj 62.), Kovács — Tóth Gy., Csehi Z. (Erdei 62.). VASAS: Babócsy — Nahóczky, Juhász, Mészöly, Sirin- bekov — Gubucz (Nagy T. 76.), Ga- laschek, Tuboly — Zvara, Teodoru, Claud. Az első félidő összképe: a hazaiak nem tudtak élni a szél támogatásával, pedig ilyenkor távolról is lőni kell. Szünet után nem sokkal Tu­boly mintegy 20 méterről lőtt kapura, az Ándrejev előtt meg­pattant labda a kapus hasa alatt talált utat a hálóba, 0—1. A váratlanul jött gól megzavarta a nyíregyházi együttest, Ko­vács edző kettős cserével pró­bált frissíteni. Sikerrel, hiszen a 70. percben a Vasas kapuja előtt pattogó labdát Erdei mintegy 2 méterről vágta a há­lóba, 1—1. A találkozó lefújása után a nézőtérről egy fiatalember va­lamit a játékoskijáró felé do­bott. A tárgy a hazaiak vezető edzőjét, Kovács Jánost találta fejen. A tettest a rendőrök me­nekítették ki a felháborodott szurkolók közül. sá a mérkőzés, felváltva forog­tak veszélyben a kapuk. A 85. percben végleg eldőlt a két pont sorsa, Lengyel szép egyé­ni akció után talált a hálóba, 3—1. Összességében jó iramú, él­vezetes mérkőzésen megérde­melten nyert a PMSC. Csepel—MTK 2-1 (0-0) Csepel, 2000 nézó'. V.: Bay. Gól: Dr. Szieben (65. p. — 11-esból), Jakab (80.), ill. Keresztúri (87. —11- esből). Sárga lap: Süveges (11.), Somogyi (23.), dr. Szieben (43.), Kiállítva: Hámori (68.). Jó: dr. Szieben, Tyukodi, Stefanov, ill., Keresztúri, Komódi. CSEPEL: Dr. Szieben — Tyukodi, Nagy, Gyimesi, Ács — Mikler, Bog­nár (Jakab, 58.), Somogyi, Tompos — Stefanov, Süveges (Palacian, 90.). MTK: Zsiborás — Turbék, Sztanó, Horváth, Keresztúri — Talapa, Vancsa (Komódi, 56.), Balog T., Zsi- vótzky (Jován 63.) — Szabó, Hámo­ri. A találkozó izgalmai az utolsó percekre sűrűsödtek, de alighanem igaza van Kiss Im­rének, a Csepel SC elnökének, aki így kommentálta a történ­teket: —Lehet, hogy nem ez volt a forduló mérkőzése, de Jakab lövése mindenképpen a leg­szebb találat lesz! magához tért a hazai csapat, s átvette a játék irányítását. A 29. percben megszületett az egyenlítő gól: a sokat vállaló Duró a bal szélről pontosan adott középre, Orosz 8 m-ről fejelt a kapu jobb oldalába, 1—1. Fordulás után Halmai fejjel vette be a siófoki kaput, ám Molnár játékvezető les miatt érvénytelenítette a találatot. Az 55. percben megnyugod­hattak a néhány bírói ítéletet vitató kispesti drukkerek: csa­patuk formás támadás végén Fischer közeli gurításával át­vette a vezetést, 2—1. Négy perc múlva csak a szerencse segített Brockhauseren, ugyanis Kirchmayer remekül eltalált szabadrúgását helyette a kapufa mentette. Az első negyedórát leszá­mítva a kispestiek egyértel­műen fölényben játszottak. Két helyzetet értékesítettek, s ezúttal ennyi is elegendő volt a győzelemhez, a két pont be­gyűjtéséhez. Videoton-Waltham— Vác 4-2 (1-0) PMSC—Győri Rába ETO 3-1 (2-0) Pécs, 4000 néző. V.: Siam 1er. Gól: Balog (5. — 11-esből), Másik ( 14.), Lengyel (85.), ill. Tóth (50.). Jó: Horváth, Balog, Medgyes, Má­sik, Lengyel, ill. Végh, Tóth, Rugo­vics. PÉCSI MSC: Horváth — Kónya, Balog, Bódog — Rózsa, Túri (Szabó 75.), Medgyes, Kocsis, Vókó — Má­sik (Magyar 63.), Lengyel. GYŐRI RÁBA ETO: Végh — Keszeg, La­kos, Virág — T óth, B. Szabó, Máriá- si (Szántó 38.), Miriuta, Klausz. (Herczeg 75.) — Rugovics, Be- lansky. Már az 5. percben meg- rezdült a vendégek hálója, a kitörő Másik buktatásáért megítélt büntetőt Balog érté­kesítette, 1—0. A gól után sem hagyott alább a pécsiek lendülete. Ennek a 14. percben lett meg az eredménye, amikor Kocsis beadását Másik közel­ről vágta a kapuba, 2—0. A félidő hátralévő félórájában is a sokat mozgó, ötletesen fut­ballozó PMSC irányította a já­tékot, ám biztos vezetésük tu­datában nem erőltették igazán a gólszerzést. A szünet után alig telt el öt perc, és az első valamirevaló helyzetét értékesítette az ETO. Rugovics beadását az üresen hagyott Tóth biztosan értékesítette, 2—1. A szépítő gól után vált igazán izgalmas­Kispest-Honvéd— Siófok 2-1 (1-1) — Mezőgazdasági gépek és pótalkatrészek, műszaki cikkek, gumiköpenyek, tömlők, gördülőcsapágyak, akkumulátorok, csavarok és egyéb vasáruk forgalmazása nagykereskedelmi áron. — Simon kosaras emelőgépek összeszerelése, javítása. Agro-Stop Ipari, Kereskedelmi Kft., 5600 Békéscsaba, Szarvasi út 84. Telefon: (66) 328-588, (66) 328-232, (66) 327-964. Telefax: (66) 328-632. Bozsik-stadion, 4000 néző. V.: Mol­nár L. Gól: Orosz (29.), Fischer (55.), ill. Kámán (7.). Jó: Márton, Csábi, Duró, ill. Maro­zsán, Halzov. KISPEST-HONVÉD FC: Brockha- user — Árki, Márton, Plókai — Hal­mai (Szabados, 70.), Illés, Csábi, Du­ró — Fischer, Orosz, Hamar. SIÓ­FOK: Bíró — Kolovics, Zare, Szaba­di, Marozsán — Mcksz (Jenei, 68.), Varsányi, Halzov, Elekes — Kirch­mayer (Kovács J., 62.), Kámán. A 7. percben hidegzuhany­ként érte a kispesti szrkolókat: egy jobbról belőtt szögletre Kámán jól emelkedett, mege­lőzte a bizonytalan Brockhau- sert, s fejjel a hálóba csúsztatta a labdát, 0—1. Ezután Hamar­nak akadt egy jó beívelése, de Marozsán a gólvonalról kika­nalazta a labdát. Egyre jobban Székesfehérvár, 7500 néző. V.: Puhl. Gól: Sallói (30., 54.) Takács (46.), Kuttor (51.), ill. Répási (77.), Simon (90.). Jó: Sallói, Czéh, Takács, Kuttor, ill. Répási, Nyilas, Simon VIDEOTON-WALTHAM: Tőkés — Molnár, Németh, Vadász — Kut­tor, László, Czéh, Salacz (Bekő, 60.) — Takács (Dubecz, 78.), Sallói, Hor­váth F. VÁC FC-SAMSUNG: Kosz- ta — Puglits, Nagy, Hahn, Bánfi — Nyilas, Kriska, Simon, Romanek (Horváth L.,65.) — Répási,Fül. A 30. percben góllá érett a Videoton fölénye: Sallói hat méteről Koszta fölött a kapu jobb sarkába fejelt, 1—0. Szünet után a Vidi már négy­gólos különbségig is eljutott... A 77. percben a 16-os előtt jól háromszögeitek a vendégek, té­továztak a hazai védők, és Ré­pási 15 méterről a kapu jobb oldalába lőtt, 4—1. A 90. perc­ben — amikor már mindenki a mérkőzés végét várta — ismét tétovázott a hazai védelem, és Simon öt méterről a kapu jobb sarkába lőtt, 4—2. A Videoton csapatának csapdájába az őszi szezonban ötödikként Fehérvárra látoga­tó Vác is alaposan „belelé­pett”. ÚTÉ—Veszprém 3-2 (1-2) Megyeri út, 1500 néző. V.: Kiss G. Gól: Miklya (21.), Bérczy (50.), Vé- ber (68. — 11-esből), ill. Szurgent (27.), Csík (36.). Kiállítva: Gersics (59.). Jó: Kecskés, Véber, ill. Csík. ÚTÉ: Gróf — Szőnyi — Tomka. Szlezák — Miovecz, Bérczy, Véber, Kecskés — Tiefenbach (Zsinka a szünetben), Hetes! (Lovász, 46.), Miklya. VESZPRÉM LC: Rótt — Gersics, Lantai, Csík, Perger—Cso­rnai, Herbály (Gazsó, 85.), Kelemen — Sülé, Szurgent, I.t'hota (Horváth L, 77.). A mérkőzés előtt általános volt a vélemény, hogy a. hazai gárdának itt az alkalom meg­szereznie második győzelmét, hiszen a sereghajtó Veszpré­met fogadta. Az ellenfélnél ráadásul edzőváltás is volt a héten, Bozait menesztették, a régi-új mester Gazsó Illés ült a kispadon. Összességében az Újpest második félidei jobb és erő­teljesebb játékával megérde­melten tartotta otthon a két pontot. FTC—Diósgyőr 3-1 (1-0) SZOLGÁLTATÓ ÉS IPARI KISSZÖVETKEZET . GYULA 5701 Siórét 2., pf. 86. — lapostető szigetelés — víztoronyjavítás — víztároló szigetelés. Ügyintéző: PFEFF FERENC, telefon: (66) 362-611. Üllői út, 10 000 néző. V.: Piller. Gól: Cigan (27.), Wukovics (51., 77.), ill. Leskó (52.). Kiállítva: Simon (82.), ill. Budai (29.). Jó: Wukovics, Albert, Lipcsei, ill. Csizi, Adzsojev. FERENCVÁROS: Balogh T. — Si­mon, Telek, Szekeres (Balogh G., 46.)—Páling, Albert, Fodor (Szenes, 74.), Lipcsei, Keller—Wukovics, Ci­gan. DIÓSGYŐR: Dohot — Bém, Leskó, Csizi, Budai — Danes, Parho­menko, Molnár, Szabó — Adzsojev (Szvisztun, 57.), Vitelki (Szilágyi, 74.). Hatalmas ferencvárosi me­zőnyfölénnyel kezdődött a ta­lálkozó, de a vendégek közel fél óráig hősiesen állták a nyo­mást. A 27. percben Lipcsei Wukovicsot ugratta ki—ezút­tal is a jobb szélen—, s a szélső beadását Cigan „bólintotta” a diósgyőri kapuba, 1—0. Két perc múlva tíz emberre fogyat­koztak a vendégek: az ideges Budai „felöklelte” Cigant, ezért jogosan állította ki Piller játékvezető. Az 51. percben aztán Wu­kovics lehűtötte a vendégek lelkesedését, amikor Balogh Gábor középreadását pöckölte a hálóba, 2—0. A második fél­időre teljesen új felfogásban kiálló vendégek azonban Les­kó révén egy perc alatt vála­szoltak, a hátvéd mintegy 12 m-ről laposan lőtt Balogh Ta­más kapujába, 2—1. A nagy formában játszó Wukovics a 77. percben újabb gólt ért el, beállítva ezzel a 3—1-es vég­eredményt. A mérkőzés utolsó érdemleges mozzanatát a tör­lesztő Simon kiállítása jelen­tette, így mindkét csapat tíz emberrel fejezte be a találko­zót. A szimpatikus diósgyőriek­nek fejet kellett hajtaniuk a nagyobb tudás előtt.