Békés Megyei Hírlap, 1992. szeptember (47. évfolyam, 206-231. szám)

1992-09-14 / 217. szám

1992. szeptember 14., hétfő ■BÉKÉSMEGYEIHlRLAP--------------------------------------------------- SVOK', -------­/ É rtékes pont a Népligetből Budapesti Építők—Békéscsabai Előre KSE 21—21 (11—10) NB I-es női kézilabdii-mcrkózés, Budapest, 200 néző. V.: Ambrus. Hűmmel. Építők: Szopóczi — Horváth 1, SZUNYOGH 6. Bajcz.yné 3 (2), Kovácsné, Topáné 3 (3), MAJOR 5. Cs.: Janák (kapus), Minárovicsné 2, Pajor 1. Edző: GyőrfTv János. Előre: MEGYES — Kovács, Mezőségi 3, Salamon 2, HOCH- RAJTÈR 9 (5), BOHUS 5(1), Csenki t. Cs.: Hodroga (kapus), Petri 1, Bolla. Edző: Csulik Pálné. Kiállítás: 8. ill. 6 perc. Hétméteres 6/5, ill. 7/6. Az elmúlt évi bajnok­ság két dobogós talál­kozóján az együtte­sek nagy lendülettel kezdtek. A vendégek mintha hazai kör­nyezetben lettek volna, mint­egy 40 csabai szurkoló igazi hangulatot teremtett. A hazai­ak kezdtek jobban, a 12. perc­ben 6—4-re vezettek. Az Épí­tők túl kemény védekezése ek­kor még meg tudta akadályoz­ni a csabaiak folyamatos játé­kát. Ezután nagyobb sebesség­re kapcsoltak a vendégek, s zsinórban négy gólt lőttek (Mezőségi, Bohus kétszer és Petri volt a gólszerző). A 18. percben 6—8 volt az állás. A félidő hajrája a vendéglátók­nak sikerült jobban, kihasznál­ták a csabaiak megingásait, egyenlítettek (8—8). Bohus ekkor hétméterest hibázott. Az utolsó percekben a fővárosiak három (!) hétméterest dobhat­tak. Fordulás után sem csök­kent az iram, továbbra is nyílt volt a küzdelem. A csabaiak jól kezdtek, Hochrajtemek mindjárt kezdés után sikerült az egyenlítés (11—11). Ez­után a fordulatos nagy csatá­ban ismét vendégpercek kö­vetkeztek. Megyes a kapuban, Hochrajter és Bohus a me­zőnyben nyújtott nagyszerű teljesítményével fordítani tud­tak, s a 40. percben 13—14 volt az állás. Az előrések to­vábbra is nagy becsvággyal játszottak, felváltva estek a gólok, az 55. percben 17—17 volt az állás. A Kovács javára megítélt büntetőt Hochrajter értékesítette, majd egy ellen- támadás során ugyanő labdát szerzett és Bohust indítva máris 17—19-et mutatott az eredményjelző. 18—20 után némi rövidzárlat következett a vendégeknél. Kovács ziccert hibázott 19—20-nál és az el­lentámadásból a hazaiak értek el gólt, így az 56. percben 20— 20 volt az eredmény. Ideges volt a légkör, mindkét fél érez­te, aki hibázik, könnyen vesz­tes lehet. Hochrajter kétszer is a kapufát találta el, Bohus pe­dig ziccert hagyott ki. Megyes viszont a legjobbkor ziccert védett, majd Salamon szemfüles góljával az 57. perc­ben 20—21 az eredmény. A hazaiak egy kontrából egyen­lítettek (21—21). Egy perc volt hátra az összecsapásból. A csabaiak nagyon ügyesen az ellenfél kapujánál tudták tarta­ni a labdát és lefújás előtt tíz másodperccel egy nagyszerű Hochrajter—Bohus összjáték után az utóbbi nagyszerű gólt lőtt. De a játékvezetők — leg­nagyobb meglepetésre — a 9- esről ítéltek szabaddobást. A szabaddobás elvégzése szinte már időntúli lett, így maradt a 21—21 -es eredmény. A két csapat találkozója igen nagyiramú, helyenként látványos, fordulatos — a hazaiak részéről időnként túl kemény — mérkőzést ho­zott. A békéscsabai együttes úgy védekezésben, mint tá­madásban felvette a versenyt a nagynevű fővárosi együt­tessel. Az első félidőben mi­nimális volt a hazai fölény, de fordulás után egyértelműen a békéscsabaiak voltak job­bak, győzelmet érdemeltek volna. Végül is a pontszerzés is nagy fegyvertény. Nyilatkozatok. Győrffy János: — Az első félidőben mi, a másodikban a Békéscsa­ba volt a jobb. Végül is örül­hetünk a döntetlennek. A csa­baiak közelebb álltak a győze­lemhez. Csulik Pálné: — Egyértelműen jobbak voltunk vendéglátóinknál, győzelmet érdemeltünk volna. A csapat játéka sokat javult, ez minden­képpen biztató a jövőt illetően. (B.B.) Hargita KC—HC Szarvas 19—27 (8-12) NB I B, rérfi. Budapest, 100 néző. V.: Bednár, Kanyok. HC Szarvas: PET- ROVSZK1 — Guilan 1, Berényi 3, Dadecskó 5, TÓTH 12, Almási, Száva 1. Cs.: Somogyi (kapus), Greksza 1, TUSJAK 4, Gömöri, Dakó. Edző: Pataki György, Velky Mihály. A Hargita legjobb dobói: Eles 6, Csontos 5. Kiállítások: 10, ill. 6 perc. Hétméteresek: 3/3, ill. 2/1. A női NB I állása: B csoport l.Bp. Építők 5 3 2­117— 77 8 2. Békéscsaba 5 3 1 1 113— 90 7 3.Bp. Spartacus 5 3 1 1 88— 71 7 4. Pécsi MSC 4 3­1 116— 70 6 5. Jászberény 5 2­3 91—131 4 6. Győr 3 1­2 47— 64 2 7. A. Porcelán 5 1­4 100—128 2 8. Kisvárda 4­­4 63—101­Szirén SE—Budapesti Postás 15—19 (7—7) NB I B, női. Szarvas, 100 néző. V.: Sebők, Taizs. Szirén: Tibáné — Bodzás, Nyergesné 2, Szabó 3, Hegedűs 8, Magyar, Hajdú 2. Cs.: Juhász (kapus), Perger, Pusztai, Kugyela. Edző: Cscry István. A Postás legjobb dobói: Papp 7, Vészeli 6. Kiállítások: 4, ill. 8 perc. Hétméteresek: 11/9, ill. 3/2. Az NB I-ből az elmúlt szezon­ban kiesett fővárosi együttes legjobbjai szinte kivétel nélkül más csapatokban foly­tatják az új idényben. Az ilyenformán alaposan meg­gyengült hargitások ellen kö­telező feladatnak tartották a Körös partjáról hosszas zöty- kölődés után Óbudára érkező szarvasiak az újabb két bajno­ki pont begyűjtését. Rúttal minden a vendégcsapat óhajá­nak megfelelően történt. Szi­lárdan zárt a vonalon felálló hatos fal, a mégis kapura tartó labdákat a jó formában védő Petrovszki biztosan hárította. A hazaiak 12 perc kísérletezés után találtak először a rutinos hálóőr kapujába, és az első ne­gyedóra után 6—1-es vendég­vezetést mutatott a kézivezér­lésű eredményjelző tábla. A biztos thezetés tudatában kissé kiengedtek a vendégek és ez gyorsan megbosszulta magát. A kihagyott helyzeteket ellen­indítások követték és 9—7-re felzárkóztak a vendéglátók. Szerencsére ezután újból for­dult a kocka és a továbbiakban már nem fért kétség a szarvasi győzelemhez. Grekszát végig emberfogással semlegesítet­ték a fővárosiak, így viszont nagyobb hely jutott a gólve­szélyes belső hármasnak — Berényi, Dadecskó, Tóth — a gólgyártáshoz. 23—13 után már végig egy egészen fiatal szarvasi csapat volt a pályán. Szép megoldások és bosszantó hibák jellemezték a HC Szarvas játékát, ami ezúttal elég volt a biztos győzelem­hez. A következő hetekben vi­szont sorozatban a csoport él­lovasaival méri össze erejét a szarvasi gyárda, ezeken a ta­lálkozókon a sikerhez a lehető legerősebb összeállítás és en­nek eredményeként remélhe­tőleg jobb játék szükséges. Szerdán 18 órakor a HC Szarvas a Magyar Kupa leg­jobb 16 csapata közé jutásért a rivális Törökszentmiklóst fo­gadja. Újkígyósi SE—Lombik SE 31—22 (16—9) NB I B, férfi. Békéscsaba, 200 néző. V.: Komáromi, Nagy. Újkígyós: ZUBÁN — GYULAVÁRI 6, GEDÓ 4, FEKETE L. 13, GAZSO 3, Bacsa, Szikora 2. Cs.: Kopánvi (kapus). Fekete B. 1, Rácz 2, Lipták, Lukoviczki. Edző: Ruck László. A Lombik SE legjobb dobói: Danes 9, Molnár 6. Kiállítások: 8, ill. 2 perc. Hétméteresek: A tavalyi dobogós helyezése­kért is sokáig csatázó, jó hírű Lombik SE látogatott az újonc Újkígyós „otthonába”. Mind­két csapat zárt védekezéssel kezdett, figyelve ellenfele tá­madástaktikai elképzelését. Az első tíz percben kiderült, hogy a Kígyós középjátéka el­len a hatos fal nem ellenszer. Feketéék betörésből, átlövés- ből is tetszés szerint eredmé­nyesek voltak. Amint a vendégek nyitot­tak védekezésükön, kiderült, hogy a beállók és a szélsők is gólerősek voltak. A jól véde­kező Bacsáék falán átlőtt rése­3/3, ill. 5/3. ken túljutott labdákat pedig a parádésan védő Zubán hárítot­ta. Még emberhátrányból sem tudták bevenni kapuját. A kí- gyósiak a megszerzett labdák­kal gyorsan leindították a ven­dégeket, tetemes előnnyel zár­ták a játékrészt. Szünet után egy pár begya­korolt, közönségszórakoztató támadásbefejezés után, tízgó­los vezetésnél több felállási formációban is próbálkozha­tott az Újkígyós. A hajrában újra a kezdő csapat volt a pá­lyán, a drukkerok pedig vas­tapssal jutalmazták kedvence­ik teljesítményeit. A hétközi edzésen Csery II. megsérült és bár megpróbálta a játékot, de sérült lába nem bírta a terhelést. Nehéz mérkő­zés előtt álltak a szirénesek a második hazai, bajnoki talál­kozón. Az első játékrészt ke­mény, szoros védekezés jelle­mezte, a támadásban a csapa­tok viszont egymás hibáiból éltek. Mindkét oldalon sok volt a pontatlan átadás, az ela­dott labda és a helyzetek rend­re kimaradtak. A vendégek nyugodtak meg hamarabb és ez döntőnek bizonyult. A ha­zaiak végig csak egyenlíteni tudtak, egyszer sem sikerült átvenniük a vezetést. A máso­dik félidő szinte tükörképe volt az első 30 percnek. Egy higgadt ellenfelet és egy ide­ges, kapkodó hazai csapatot láthattak a nézők, akik hibát hibára halmoztak. A siettetett támadásaik sorra kimaradtak, a Postás viszont gyors indítá­sokból kegyetlenül büntetett. A 46. percben már négy gól volt a vendégek előnye és ezt a találkozó lefújásáig meg is tar­tották. Az összecsapás nagy csalódás volt a hazai közön­ségnek, mert a szarvasiak nem tudták megismételni az első két fordulóban nyújtott két já­tékukat. Végül is jó játékveze­tés mellett megérdemelt ven­dégsiker született. A szirénes lányokból ezúttal hiányzott a lelkesedés, a küzdés és az aka­rás. A világos mezes szirénesek hiába vezettek néhány szép támadást, e napon nem bírtak a Postással, fejet kellett hajtani a nagyobb tudás előtt FOTÓ: LEHOCZKY PÉTER Fordulás után beindult a „gépezet” Szarvasi Vasas—Szeged SC 2—0 (0—0) NB H-es lahdariÍKÓ-mcrkőzés, Szarvas, HMM) néző. V.: LeUrich (Bedé, Vida). Szarvas: Hanyccz 6 — Hirmler 7, — Gcbri 6, Holp 7, Zahorán 6, Cziglcdszky 6 — Molnár 6, Pisont 7, Major 6 — Bolba 6, Rácz 7. Edző: loan Patrascu. Szeged: Nagy 0 — Magyar 5, Ottlakán 6, Marta 6, Kovács 5 — Barna 3, Puskás 7, Takő 5, Újvári 6, Kiss 4 — Bozó 5. Edző: Pataki Tamás. Csere: Barna helyett Bushi (-) a 62., Molnár h. Csupró (-) a 68.. Bolha h. Stancu (-) a 78-, Kiss h. Csúcs (-) a 84. percben. Gólszerző: Pisont az 57., Major a 87. percben. Sárga lap: Puskás a 12., Bolba a 26., Marta a 37., Kovács az 55. |>ercben. Szöglctarány: 7:4 (4:2) a Szarvas javára. Az első esemény a 4. percben történt, ami­kor Rácz elhamarko­dottan kapu mellé lőtt. A 8. percben ismét Rácz volt a fő­szereplő, de sokat egyénieske- dett, végül a védőkről lecsurgó labdát Bolba gyengén Nagy kezébe emelte. A 17. percben az előretörő Major 18 méter­ről, futtából jócskán kapu fölé durrantott. A 29. percben Geb- ri beadása után lehetőség lett volna a gólszerzésre, de a bel­ső emberek csak nézték, hogy a védők mint szabadítanak föl. A 36. percben partdobás után Takó lőtt 16 méterről kapu fö­lé. A 40. percben Pisont 24 méterről váratlanul kapura lőtt, a labda centiméterekkel ment el a felső léc fölött. A 44. percben Pisont rúghatott szög­letet, de belül Bolda és Rácz későn eszmélt, s így oda lett a helyzet. Szünet után a Szarvas rög­tön támadásba lendült: a 46. percben Major kapott pontos labdát, mellel levette, majd közelről a kapusba lőtte. Az 50. percben Rácz szép cselek után kapu mellé durrantott. Az 57. percben szerezte meg a vezetést a Szarvas. Cziglédszky tálalt Pisont elé, aki 32 méterről óriási lövést küldött a bal alsó sarokba, 1—0. A 69. percben Puskás szög­letét Marta Hanyecz kezébe fejelte. A 79. percben Sztankó alig lépett a pályára, máris na­gyon ígéretesen tört előre, lö­vésébe a védők azonban bele­léptek, a labda Major elé került, s ő ezúttal is Nagyot találta telibe. A 87. percben Gebri ívelt Major elé, aki a kiinduló Na­gyot megelőzve az üres kapu­ba fejelt, 2—0. A 89. percben Bushi egy gyors bal oldali támadás végén a belőtt labdát a kapu torkában nem érte el. Mindkét csapat nagyon idegesen kezdett, rengeteg volt az eladott labda. A játé­kosok ekkor kölcsönösen igyekeztek tekintélyt szerez­ni, ahelyett, hogy a játékra koncentráltak volna. Emiatt már az első félidőben három sárga lap került kiosztásra. A fordulás után a Szarvasi Vasas a megszokott támadó­játékát nyújtotta, s ez már gólokban is megmutatko­zott. A játék ebben a félidő­ben igen folyamatos és élve­zetes volt. A házigazdák a kapura sokkal veszélyeseb­bek voltak ellenfelüknél és helyzeteikből kettőt sikerült értékesíteni. Ez fontos két pontot jelentett a Körös-par­tiaknak. Nyilatkozatok. loan Pat­rascu: — Két ellentétes fél­időt láttam. Az első játékrész­ben a csapatom görcsösen, kapkodva játszott. Fordulás után viszont magabiztos, jó já­tékkal, úgy gondolom, megér­demelten nyertünk. Pataki Tamás: — A szegény embert az ág is húzza. Egy fix döntet­len mérkőzést hihetetlen nagy kapushibák miatt vesztettünk el. Csabai Pál A KELETI CSOPORT TOVÁBBI EREDMÉNYEI: Hatvan—Kaba 1—0(0—0) Kazincbarcika—Hajdúnánás 1—2 (1—1) Bag—III. Kér. TVE 0—3 (0—1 ) Budafok—Gödöllő 1—2(1—1) Tiszavasvári—Debrecen 1—1 (0—0) Kiskőrös—Salgótarján 3—0 (1—0) Eger—Baja 1 —0 ( 1 —0) A NYUGATI CSOPORT ERED­MÉNYEI: Pénzügyőr—Zalaegerszeg 2—2 (1—0) Haladás—Tatabánya 1—1 (1—1) Kaposvár—Dunaújváros 1—1 (0—1) Ajka—ESMTK 3—2 (3—2) Mohács—Dorog 1—1 (1—0) Paks—Nagykanizsa 3—1 (2—0) BKV Előre—Sabaria 2—2 (0—1) Sopron—Szekszárd 3—3 (3—3) IFJÚSÁGIAK: Szeged SC— Szarvasi Vasas 3—1 (1—1). Szeged, 100 néző. V.: Kormányos.. Szarvas: Zana — Mrena, Rohony, Körmendi, Nagy L. — Zahorecz, Bány (Kapy), Juhász (Gyulai) — Bencze (Kiss), Kondacs, Kugyela. Edző: Orovecz Jó­zsef. Az első félidőben a szarvasiak játszottak jobban, de a helyzetek kima­radtak, s ez a második játékrészben megbosszulta magát. A szarvasi gól­szerző': Kugyela. Jó: Rohony, Zaho­recz, Bány, Kugyela. SERDÜLŐK: Szeged SC— Szarvasi Vasas 7—0 (4—0). A Keleti csoport állása: 1. Debreceni VSC 5 3 1 1 9— 4 7 2. Szarvasi Vasas 5 3 1 1 9— 5 7 Kiskőrös 5 3 1 1 9— 5 7 4. Gödöllő 5 2 3­7— 5 7 5. Hatvan 5 2 2 1 5— 4 6 6. Eger SE 5 2 1 2 , 8— 6 5 7. Hajdúnánási FC 5 2 1 2 6— 4 5 8. Kábái Egyetértés 5 1 3 1 4— 4 5 9.Bagi FC 5 1 3 1 2— 4 5 10. Kazincbarcika 5 2­3 8— 6 4 11. Bajai FC 5 2­3 4— 4 4 12. Budafoki MTE 5 1 2 2 5— 8 4 13. Tiszavasvári 5 1 2 2 4— 8 4 14. Salgótarján 5 2­3 7—12 4 15.III. kér. TVE 5 1 1 3 7— 9 3 16. Szeged SC 5 1 1 3 4—11 3