Békés Megyei Hírlap, 1992. augusztus (47. évfolyam, 181-205. szám)

1992-08-31 / 205. szám

«&BÉKÉ.S MEGYEI HÍRLAP 1992. augusztus 31., hétfő SPOKV Rajtol a 35 kilométeresek mezőnye FOTÓ: KOVÁCS ERZSÉBET Colors-Coop Kupa gyalogló és kismaratoni verseny, Békés A hőség és Csobán nyert A hét végén Békésen rendezték meg a Colors-Coop Kupa gyalogló és kismaratoni futóversenyt, folytat­va a hagyományt, ugyanis az eltelt hosszú évek során Békés Kupa néven vált ismertté és népszerűvé ez az atlétikai viadal, amely egyébként jócskán kinőtte már a megye határa­it. A Magyar Atlétikai Szövetség, a Békés Megyei Atlétikai Szövetség, a Békési SE, valamint a Békéscsabai Előre Atléti­kai Egyesület rendezésében lezajlott versenyen 15 egyesület csaknem 150 atlétája küzdött a kupáért és az első ízben felajánlott pénzdíjakért. A viadal keretében került sor a 35 kilométeres junior országos bajnoki versenyszámra is. Az országos szövetség ezzel is magasabb rangra kívánja emelni a békési atlétikai versenyt. A békési sportpálya előtti sza­kaszon a reggeli kellemes hű­vösben már nagyon várták a mihamarabbi rajtot a gyalog­lók, akik a 35,20 és 10 kilomé­teres távon igyekeztek túllen­ni, hiszen azt mindenki jól tud­ta, hogy a későbbi kánikulában „kínszenvedés” lesz leróni a 8—28 kört. A női tíz kilométe­res mezőnyben a diósgyőri Vá­rnái Ibolya gyalogolt a legfris­sebben, s győzött csaknem egy perces előnnyel a békéscsabai Szabó Andrea előtt. Igaz, utób­bi több hónapig sérült volt, de most a 49:59-es idővel felnőtt I. osztályú szintet ért el. — Boldog vagyok, hogy si­került elérnem ezt a szintet, hiszen ez volt az elsődleges célom, hogy ötven percen belül érjek célba — summázta Szabó Andrea. A békéscsabai­ak ifjúsági válogatott gyalog­lójának, Sülé Zoltánnak a sze­replését sokan kíváncsian vár­ták, aki esélyeshez méltóan győzött: — Sajnos, nem sikerült jó időeredményt elérnem, pedig nagyon szerettem volna csú­csot javítani. A legnagyobb el­lenfelem, a szombathelyi Zsi­ga Ákos nagyon megindult az elején, s azt hittem, hogy nagy párharcot vívunk egymással. Nem így lett, mert az ötödik kör táján kiállt. A 20 kilométeres verseny­ben a szegedi Dudás Gyula nagy előnnyel nyert klubtársa, Osváth, illetve a békéscsabai Leczki Ervin előtt, akinek har­madik helye dicséretes telje­sítmény. Három óra elteltével a 35 km-es gyaloglás részve­vői a finishez érkeztek. Cso­bán László, a Szegedi VSE at­létája csaknem kilencperces előnnyel győzött, s lett orszá­gos juniorbajnok a budapesti Bagi előtt. A bronzérmes a szombathelyi Tomics lett. A futószámokra a gyulaiak három versenyzővel érkeztek, s mindhárman győztek. Biri A juniorbajnokság győztese, a szegedi Csobán László Ferenc, Bessenyei Attila és Kiss Katalin is. Igaz, utóbbi meghívottként vett részt (kor­osztályának nem rendeztek fu­tószámot), de igazolta tehetsé­gét, hiszen az így győztes bé­késcsabai Korcsok Ritát több mint 16 perccel (!) előzte meg a 15 km-es kismaratonin. Vincze Zoltán, a fürdővárosiak edzője igen elégedett volt atlé­táinak helytállásával: — Arra nem számíthattam, hogy tulajdonképpen minden versenyzőm nyerni fog. Ez az időjárás embert próbáló! Mintha sivatagban futottak volna! Kegyetlen, iszonyú do­log volt ez, nem is lehetett jó időket várni. A békésiek három második és három harmadik helyezést értek el a küzdelmek során. Marik Lászlóné, a Békés Megyei Atlétikai Szövetség elnöke ekképpen véleményez­te a látottatakat: — Megmondom őszintén, hogy többet vártam a verseny­től! Érthető a hiányérzetem, hiszen az óriási hőség rányom­ta bélyegét a versenyre, s ezért az, aki nem fix esélyes, illetve úgy érezte, hogy nem képes csúcsjavításra, az távol maradt az erőpróbától. Végül is a gya­logló „nagyhatalmak” eljöt­tek, még ha kisebb létszámmal is, hiszen a szakosztályok szűk pénzügyi helyzetük miatt csak a kulcsembereiket hozzák-vi- szik a versenyekre. Kovács Károly technikai helyettes véleménye: — Örülök és elégedett va­gyok, mert sokan megjelentek és a szponzorok is kitettek ma­gukért. Szeretnénk a jövőben kiszélesíteni a kupát, ezért bí­zom abban, hogy a rendezők és a támogatók újra és újra egy­másra találnak majd a verse­nyen. Gyurkó Mihály A versenyt támogatták: Colors- Coop Kft., Békés Város Polgármesteri Hivatal, Békés Megyei Atlétikai Szö­vetség, Békéscsabai Előre Atlétikai Egyesület, Magyar Atlétikai Szövet­ség, Békési SE, Békés Megyei Szabad­idősport Szövetség, Nagy Lajos cuk­rász, Horváth Lászlóné akvarisztika, Paulcsik János virágkereskedő, Juhos fotó, BE-TA Kft., Medisweet, Agrono- va Kft., Szerencsejáték Rt., Durkó Bol­tok Kft. Győztesek és a legjobb Békés me­gyeiek. Férfiak. Gyaloglás. 35 km. Országos juniorbajnok: Csobán László (Szegedi VSE) 3:04,19,2. Bagi (Bp. Honvéd) 3:13,10, 3. Tomics (Szombathely) 3:24,50. Felnőttek. 20 km: Dudás Gyula (Szegedi VSE) 1:30,57, 3. Leczki (Békéscsabai Előre Atlétikai Egyesület) 1:39,53. Ifjúsági­ak. 10 km: Lengyel Gábor (SZVSE) 52:35,0. Serdülő A: Sülé Zoltán (Bcs. Előre) 48:53,0. 8 km. Fiú SB: Berkes János (Hatvani Kinizsi) 54:36. 5 km: Jakucs Zsolt (Komlói Bányász) 27:39. 2 km: Papp Ferenc (SZVSE), 2. ílyés Tamás (Békés). Nők. 10 km: Váradi Ibolya (Diósgyőr) 49:00, 2. Szabó (Bcs. Előre). 5 km: Effenberger Móni­ka (Bp. Honvéd) 27:21,0, 2. Medo- varszki (Bcs. Előre) 27:45,0. SA: La- czik Adrienn (Hatvan) 28:07,0. SB: Tóth Barbara (Bp. Honvéd) 27:25,0,3. Kis-Kovács (Békés) 29:44,0. Lány. SB 3 km: Bondor Krisztina (SZVSE) 15:16,0, 2. ílyés (Békés) 17:04,0. 2 km: Király Csilla (SZVSE), 2. Varga (Békés). Kismaratoni. 20 km. Férfi. Ifjúsági: Biri Ferenc (Gyula) 1:19,35. 15 km. SA: Koszó Ádám (SZVSE) 59:16, 2. Tajti (Bcs. Előre) 59:40. 10 km. Fiú. SB: Bessenyei Attila (Gyula) 36:37. 8 km: Kulik Ákos (SZVSE) 41:48. Nők. If júsági. 15 km: Korcsok Rita (Bcs. Előre) 1:21,53. Leány. SA 10 km: Földvári Anett (SZVSE) 42:26, 3. Kónya (Bcs. Előre) 53:01. 8 km: Szarvas Györgyi (SZVSE) 40:16. A Colors-Coop kupát Váradi Ibolya (Diósgyőr) nyerte, 2. Bondor Krisztina (SZVSE), 3. Dudás Gyula (SZVSE). A Békés megyei legjobb díját Szabó Andrea (Bcs. Előre) kapta, míg Békés város legjobbja Ilyés Hedvig lett. Jól rajtoltak a kézilabdázók Lehel SC-Békéscsabai Előre KSE 16-24 (9-11) r j NB I-es női kézilabda-mérkőzés, B csoport. Jászberény, 100 néző. V.: dr.Soós, Soltész. Lehel: Lenhardt — Fekete, Szegő3, Hollóné 1, A Orekovszkaja 4 (2), Kispál, ESZTÁRINÉ 7. Cs.: Ésik 1, Debre. 1 Edző: Ugrin György. Előre: Hodroga — Kovács 1, Mezőségi 1, Salamon, HOCHRAJTER 7 (3), BOHUS 8, CSENKI2. Cs.: Megyes (kapus), Gherendi 3 (1), Petri 2, Bolla, Sávolt. Edző: Csulik Pálné. Kiállítások: 6, ill. 2 perc. Hétméteresek: 3/2, ill. 5/4. Mindkét csapat idegesen, sok hibával tarkítva kezdte a játékot a szezonnyitón. A hazaiak ki­használva a vendégek hibáit a 6. percben 2—0-ra, negyed óra el­telte után már 5—2-re elhúztak. A csabaiak ekkor türelmetlenül játszottak, sokat hibáztak. Ne­gyed óra eltelte után — főleg védekezésben — nagyon sokat javultak a vendégek, s a 20. percben már 6—5-re fordítot­tak. A kemény védekezésből megszerzett labdákkal, gyors kontraakciókból 11—8-ra el­húztak. Ekkor már látszott, hogy a vendégek minden tekin­tetben jobbak a hazai pályán mindig veszélyes Lehelnél. Fordulás után az Előre olyan tíz percet produkált, hogy még a hazai közönség is megtapsolta teljesítményüket. Lendületes, gyors, látványos támadásaikból rendre eredményesek voltak és a 40. percben 17—9-et mutatott az eredményjelző. A Lehel még megpróbálkozott a felzárkózás­sal, de ez csak részben sikerült nekik, mivel a vendégek végig kezükben tartották a mérkőzés irányítását és ekkor már egy pil­lanatig sem volt kétséges a mér­kőzés kimenetele. Az 52. perc­ben 21 —13 volt az állás, és ez a 8 gólos előny meg is maradt a mérkőzés végéig. Összességé­ben a békéscsabaiak ezen a mér­kőzésen az első negyedóra k i vé­telével, helyenként igen ügye­sen, szellemesen, jó játékot pro­dukáltak és teljesen megérde­melten nyertek, még ilyen arányban is. Ami külön öröm, hogy a három új szerzemény— Petri, Csenki, Megyes — nagy­szerűen mutatkozott-be az első bajnoki mérkőzésen a Békés­csaba színeiben. Főleg Megyes Ildikó kapus teljesítménye volt kiemelkedő. A lila-fehérek legközelebb szeptember 2-án, szerdán 18 órakor lépnek pályára Békés­csabán, a városi sporcsamok- ban, ellenfelük a jó játékerőt képviselő Alföldi Porcelán gárdája lesz. Ifjúságiak: Lehel SC— Békéscsabai Előre KSE 7—33 (3—18). A csabaiak legjobb dobói: Nemes 8, Rúzs Molnár 7, Viczián 5. (B. B.) Törökszentmiklós—HC Szarvas 19—19 (10—10) NB I B. Férfi, Szolnok, 200 néző. V.: Marosi, Török. Szarvas: Petrovszki — Gilan, BERÉNYI 2, GREKSZA 4, Ferencz 2, Dadecskó 4, BENE Z. 5. Cs.: Somogyi (kapus), Almási, Száva, Tóth 2, Tusjak. Edző: Pataki György, Velky Mihály. A Törökszentmiklós legjobb dobói: Csuti 11, Danyi 3. Az új bajnokság első forduló­jában azonnal rangadóra kellett utaznia a szarvasiaknak. A tava­lyi bajnoki év ezüst- és bronzér­mesei találkoztak a törökszent- miklósiak kényszerből válasz­tott új otthonában, a szolnoki Olajbányász csarnokban. Most lépett életbe a kézilabda szövet­ség régi „fenyegetése”, hogy haladva a korral az NB I B-ben sem lehet szabadtéren mérkő­zést rendezni. Ezt a régen várt és esélyegyenlőséget teremtő ren­delkezést azonban nem követte a bajnokság időrendjének átala­kítása. így az amatőr és félprofi csapatok két-három hetes tró­pusi körülmények között vég­zett „felkészülés” után vágtak neki az újabb pontvadászatnak. Télen pedig, amikor nincs foci és amúgy is jóval kevesebb le­hetőség van a szabadidő kelle­mes eltöltésére, öt hónapig szünetel a bajnokság. Ki érti ezt? Az óriási anyagi nehézsé­gekkel küszködő kluboktól régi jó szokás szerint senki sem kért véleményt erről. A rangadón végig a küzdelem dominált, a levegőtlen teremben még a lab­dáról is folyt a víz. A kezdeti hazai vezetést fordulás után szarvasi fölény követte, de ak­kor derült ki igazán, hogy a baj­noki rajt ellenére is csak a fel­készülés elején tart a Körös- parti gárda. Az emberelőnyös helyzetek gyakorlására még nem volt alkalom, a tétova kí­sérletekből törökszentmiklósi labdaszerzések és gólok szület­tek, így a végén nagy izgalmak között a szarvasiaknak kellett egyenlíteni. A pontosztozkodás igazságosnak mondható, bár a HC Szarvas legénysége nem volt igazán boldog a lefújás után, A következő találkozóra szeptember 4-én, pénteken 18 órakor kerül sor. A HC Szarvas régi vetélytársát, a Kiskun- majsát fogadja. Újkígyós—Dunakeszi 27—17 (11—6) NB 1 B. Férfi, Békéscsaba, 250 néző. V.: Nádasdi, Pesti. Újkígyós: KOPÁNYI — Csányi, BOGÁRDI 5, Gedó 5, VIDA 1, Bacsa, SZIKORA 3. Cs.: Zubán (kapus), FEKETE L. 6, Fekete B. 5, Baráth 1, Süli 1. Edző: Ruck László. A Dunakeszi legjobb dobói: Horváth 6, Valentin, Richter 4—4. A mintás mezes dunakeszi fiataloknak nem sok keresnivaló­juk volt az újkígyósiakkal szemben. Felvételünkön Gedó (8) tör a kapura, a háttérben Fekete L. (9) FOTÓ: KOVÁCS ERZSÉBET Újonc létére nem sokáig tisztelte ellenfelét az Újkí­gyós. Az első negyedóra tapo- gatódzó játéka után kiderült, hogy sem kondícióban, sem játéktudásban nem veszik fel a dunakesziek a versenyt a ven­déglátókkal. Már a mérkőzés középső harmadában eldőlt a két pont sorsa. Bogárdi időn túli szabaddobásával már 5 góllal vezettek a kígyósiak. A második félidőben a két ven­dégátlövő emberfogásos őrzé­sével a dunakesziek megzava­rodtak, támadó játékuk gyen­ge lett. Ha pedig lövőhelyzet­be kerültek, Kopányi remekül védett és gyors indításból rendre helyzetbe hozta a Feke­te testvéreket. A hajrában a 10 gólos előny birtokában a fiata­lok is szóhoz jutottak. A hár­mas sípszó után a törzsszurko­lók vastapssal jutalmazták a bajnokságban jól rajtoló ked­venceiket. Szirén SE—Csepel Autó 21—13 (10—7) NB I B. Női, Szarvas, 150 néző. V.: Ónodi, Zrinszki. Szirén SE: TIBÁNI — PUSZTAI 2, CSERY II. 5, MAGYAR 6, SZABÓ 5 (3), NYERGESNÉ, HAJDÚ H. 3. Cs.: Juhos (kapus), PERGER, Kugyela, Hajdú A. Edző: Csery István. A Csepel Autó legjobb dobói: Gazdagné 5 (2), Sallainé 4. Kedvezőtlen előjelekkel készült a hazai nyitányra á Szi­rén csapata, mivel a szerdai Ma­gyar Kupán Hegedűs agyrázkó­dást szenvedett és nem tudta vállalni a játékot. A szarvasi csapat eddig még nem játszott ilyen összeállításban, de már az első percektől szoros védeke­zéssel és fegyelmezett játékkal az ellenfélre erőltette a játékát és Tibáné nagyszerű védésével az első félidőt háromgólos előnnyel zárta. A második já­tékrészben úgy kezdett a hazai csapat, amit már régen látott a szép számú lelkes közönség. Rögtön magukhoz ragadták a kezdeményezést és Szabó lel­kes, jó játékával, Magyar beál- lós góljaival 8 gólos előnyt sze­reztek, amit a mérkőzés végéig tartani tudtak. A csapat felnőtt a nehéz feladat megoldására, lel­kesedésével és játékával meg­érdemelt győzelmet aratott.