Békés Megyei Hírlap, 1992. március (47. évfolyam, 52-77. szám)

1992-03-30 / 76. szám

1992. március 30., hétfő © i&BÉKÉS MEGYEI HÍRLAP----------------------------------------------------------------­B ékéscsaba: a felsőház alsó régiójában Békéscsabai Előre KSE—Tisza Volán 24—25 (11—15) NB I-es férfi kézilabda-mérkőzés az 5—8. helyért. Békéscsaba, 800 néző. V.: Soltész, Soós. Békéscsaba: Szikora — Arató, Bogárdi 4, DVURECSENSZ- KIJ 3, Szabó, Krasznopjorov, DÖGÉ 11 (2). Cs.: Tóth (kapus). Volent 2 (1), Fekete L., Pocsai 4. Edző: Skaliczki László. Tisza Volán: Fekete R. — Oszlánczi 2, TENKE 7 (2), MEZEI 3, Ördögh 1(1), BARTÓK 4, Bárány 4(1). Cs.: Dobos (kapus), Sándor 1, Szinkó 1, Avar 2. Edző: Kővári Árpád. Kiállítások: 6, ill., 2 perc. Hétméteresek: 4/3, ill. 5/4. Handball Club Szarvas— Tiszavasvári 23—22 (11—11) NB I B. Férfi. Szarvas, 400 néző. V.: Dzsipoff, Kiss. Szarvas: Petrovszki — GILAN 1, Berényi, Fekete 2, Ferencz, Almási 4, BENE Z. 9. Cs.: Szabó (kapus), Tóth 6, Greksza 1, Glembóczki, Tusjak. Edző: Pataki György, Velky Mihály. A békéscsabaiaktól szokatlan hadrendet vett föl a hazai csapat. Ugyanis a kezdés után Dvure- csenszkij mellett Szabó is a be- állós helyén tűnt fel. Mint utóbb Skaliczki edző elmondta: a számtalan sérülés, illetve beteg­ség miatt kényszerűségből áll­tak így föl. Arra is volt magyará­zat, hogy miért a fiatal Szikora állt a kapuba: Tyetyák vállsérü­léssel bajlódik, míg Tóthról el­mondta az edző, hogy nincs olyan állapotban, hogy a 60 per­cet végigjátssza. Mindezek elle­nére 4—4-ig fej-fej mellett küz­döttek a csapatok, ám ezután tíz percre „elhallgattak” a békés­csabai játékosok — ami egyéb­ként némává tette a labdarúgó­mérkőzésről átránduló szurko­lókat is — és a szegediek jelen­tős előnyre tettek szert (4—11). Ezután elsősorban Dögé gólerős játékával és szívós munkával valamit ledolgozott a békéscsa­bai együttes, ám a félidőt így is a Tisza-partiak zárták előnnyel. Fordulás után minden ott foly­tatódott, ahol az első játékrész finise, gólra gólt lőtt mindkét csapat, így az előnyt egészen az 55. percig tartották a vendégek. Ezután viszont Dögé és Pocsai is betalált a kapuba, amivel fölzár­kóztak a békéscsabaiak, sőt, 23—25 után ismét ők voltak eredményesek, így nyílttá vált á mérkőzés. Negyvenegy (!) má­sodperccel a találkozó vége előtt egy szegedi támadás során Sol­tész játékvezető büntetőt ítélt a Tisza-partiak javára, ám az ad­dig jól játszó Tenke lövését Tóth Gyula lábbal hárította. Már csak 24 másodperc volt hátra, amikor hasonló szituáció játszódott le a túloldalon, ám ekkor a játékve­zetők csak szabaddobást ítéltek, ami egyben a reklamáló Tóth Gyula kiállításával párosult. A hátralévő időben már nem tudott mit kezdeni a labdával a békés­csabai csapat, így megmaradt a Tisza-partiak egygólos előnye. Egy nagyon unalmasan kez­dődő, sablon-mérkőzés szem­tanúi lehettek 20 percen át a szurkolók. Miután a békéscsa­baiak visszatértek az eredeti hadrendre, a hétgólos előnyt szívós munkával ledolgozták, ám nem érték utol magukat, így a 60. percre csupán megkö­zelíteni tudták a szegedieket. Igaz, a finisben némi játékve­zetői részrehajlás is segített abban, hogy a Tisza-partiak ismét győzzenek. Mindez azt jelenti, hogy a rájátszás végső szakaszában a békéscsabaiak a 7—8. helyért játszhatnak. J.P. „Feltétlen nyernünk kell” — ez volt a jelszó a szarvasi csapat háza táján, ugyanis két nehéz vidéki meccs, majd az eddig még veretlen listavezető Cegléd szarvasi látogatása követi a bemutatkozó találkozót. A Ti­szavasvári alaposan megerősö­dött a tél folyamán. Szinte telje­sen kicserélődött a kezdő csapa­tuk. Nyíregyházával közös szponzoruk révén jugoszláv és román idegenlégiós került hoz­zájuk, és társaik is megjárták már az NB I-et. A szarvasiaknál egy újonc készülődött, a Csabá­ról nemrég kölcsönkapott, Szarvasról elszármazott Glem­bóczki Péter, aki egyelőre a vé­dekezésben kapott szerepet. A nyírségiek azonnal bebizonyí­tották, hogy a róluk szóló ijeszt­gető hírek nem voltak alaptala­nok, kemény hatos falat vontak kapujuk elé, amelynek közép­pontján az egykori debreceni gólzsák. Molnár F. osztogatta a pofonokat. 7—7-ig felváltva estek a gólok, nagyobb részt a hazaiak vezettek, de a vasváriak gyorsan egyenlítettek. A 20. Tavaszi első bajnoki mérkő­zésére nagy izgalommal készült a hazai csapat, az őszi 3. helye­zett ellen. Az első félidő feléig felváltva estek a gólok, majd percben lerohanásos akcióból 10—7-re húzott el a Szarvas. Ez volt a legnagyobb gólkülönbség a mérkőzés folyamán. Ekkor egy kettős kiállítás felhozta a vendégeket és a szünetig sike­rült kiegyenlíteniük. Fordulás után — ha lehet — még kemé­nyebbé vált a játék. A szarvasiak jól megkomponált akciókból, az ellenfél játékosai egyéni képes­ségeiket csillogtatva szerezték góljaikat. Ismét a 20. perc táján sikerült előnyt kicsikarni a Kö­rös-partiaknak, amit taktikus já­tékkal, önfeláldozó védekezés­sel az utolsó sípszóig megőriz­tek. A szarvasi csapat új névvel, de régi szívvel játszott. Külö­nösen kitűnt a keményen vé­dekező, támadásban pedig szi­porkázó Bene Zoltán és a sok labdát szerző, könyörtelenül védekező, pehelysúlyú Gilan, de minden pályára lépő játé­kosnak voltak remek meg­mozdulásai és ami a legfonto­sabb, ezúttal is egységes CSA­PATOT alkottak. három kihagyott hazai ziccer után a vendégek átvették a veze­tést, s kétgólos előnnyel zárták a félidőt. Fordulás után a debre­ceniek emberfogással védekez­Szirén SE—Debreceni Medicor 20—19 (10—12) NB I B. Női. Szarvas, 200 néző. V.: dr. Gyöngyösi, dr. K. Szabó. Szirén: Tibáné — Hajdú, MUCSI 4, HEGEDŰS 7 (6), SZABO 2, Magyar 1, CSERY II. 4. Cs.: JUHOS (kapus), PERGER 2, Melis, Nyergesné, Csery I. Edző: Csery István. Az elején túlságosan is elengedték a hazaiak a Tisza Volánt, így hiába kapaszkodtak a második játékrészben, behozni nem tud­ták őket. Pedig Dögé (sötét mezben) tizenegyszer is betalált a szegedi kapuba. A vendégek „ásza” a Romániából „honosított”, ma már magyar válogatott Bartók (fehérben) volt, aki precíz labdákkal hozta helyzetbe társait. Békéscsabai Előre KSE— Tisza Volán 24—25 Fotó: Lehoczky Péter tek Mucsival szemben, amit a Szirén gyors támadásvezetés­sel, gólratörő játékkal ellensú­lyozott és jó védekezése ered­ményeként átvette a vezetést. Aztán a szokásos idegi fáradt­ság miatt fordítottak a vendé­gek, s három góllal elhúztak. Az utolsó tíz percben Juhos jó védé­sei révén a csapat minden erejét beleadva csökkentette hátrányát és a győzelmet jelentő gól után nem adta ki kezéből az értékes két pontot. A bajnoki nyitányon a csapat nem játszott igazán jól, de a lelkesedés és a küzdeni tu­dásuk sok örömet okozhat még a szépszámú, lelkes közönségük­nek. ♦ ♦♦ A botrányosan végétért Békéscsabai Mirelit—Taurus találkozó végeredménye: 16—19. 24 óra a Rózsában A Rózsa Ferenc Gimnázium diákönkormányzatának támadt az az ötlete, hogy 24 órás kosármeccset szervezzen meg az iskola tornater­mében. Pénteken reggel 8 órától szombaton reggel 8 óráig pattogott a labda és hullt a „kosáreső”. A gimnázium hat csapatot állított össze, s ezek felváltva vették fel a küzdelmet a megye középiskoláinak csapataival, illetve a Rózsa öregdiákjaival. Szarvas Mátyás, az iskola diákmozgalmát segítő tanára és Kukucska Mihály diákelnök elmondta, hogy a rendezvénynek támogatói is akadtak, így a befolyt pénzből, valamint a gimnázium anyagi segítségével két üvegpalán- kot vásárolnak majd. Végeredményben 1469:1339 arányban a vendégek győzedelmes­kedtek, de ennél sokkal fontosabb, hogy a sport révén diákbarátsá­gok köttettek és jól érezték magukat a középiskolások a kosárbulin. Ny. L. Ezen a meccsen nem az eredmény volt a legfontosabb Fotó: Lehoczky Péter Elúszott a Ronchetti Kupa BSC Szarvas—Szeged SC 59:62 (30:29) NB I-es női kosárlabda-mérkőzés az 5—6. helyért, harma­dik találkozó. Szarvas, 500 néző. V.: Geréb, Missura. Szarvas: Frankó A. (2), Balogh (7/3), Berkó (10/3), SZAVERCSENKO (14), Frankó K. (7). Cs.: VERES (14), Lévai (4). Edző: Novák Gábor. Szeged: Zsemberi (7/3), KNÁBEL (24), Radnóthy (8), MÉSZÁROS (13), Misik (7). Cs.: Szilágyi (2), Csapó (1). Edző: Domokos Mihály. Kipontozódott: Szavercsenko a 38. p., Misik a 39. percben. Az eredmény alakulása: 4. perc: 1:4, 8. p.: 13:12, 13. p.: 21:23,18. p.: 27:27,22. p.: 30:33,32. p.: 43:52,37. p.: 54:56,39. p.: 59:60. Az első osztályú bajnokság 5—6. helyéért folyó rájátszásnak nem volt kisebb a tétje mint az: a győztes nemzetközi kupaszereplésre szerezhet jogot. Ehhez mérten mindkét csapat idegesen kezdett, sok volt az eladott labda és a pontat­lan dobás. A szegedi lányok nyugodtak meg hamarabb és Knábel révén előnyre tettek szert. A Szarvasból Sza­vercsenko próbálta tartani a lépést (a hazaiak első 10 pontjából kilencet ő szerzett). A félidő derekán ki­egyenlítetté vált a játék, fej-fej mellett haladtak a csa­patok. Ekkor nagy volt a küzdelem és izgalmas a játék. A vendégek viszont rendkívül jól használták ki magas­sági fölényüket, míg a hazaiak megpróbálták „kidob­ni” a jól működő szegedi zónát, ami nem sikerült, s így a hazaiak nem tudtak elhúzni. Fordulás után ismét a Szeged kapott hamarabb lábra és fordított. Sőt, Knábel révén fokozatosan növelték előnyüket a fáradni látszó hazaiakkal szemben. Úgy tűnt, eldől a mérkőzés, a Szeged biztosan nyer. A Körös-partiaknak kockáztatni kellett, ezért letámadtak és fokozatosan ledolgozták hátrányukat. Izgalmasan alakult a hajrá: a 37. percben már csak két pont volt a Tisza-partiak előnye, mi több, a szarvasiaknál volt a labda, de három alkalommal sem sikerült egyenlíteni, sőt a Szeged dobott kosarat. Az utolsó percben viszont Berkó triplája után már csak egy ponttal vezettek a szegediek, de a Szarvas ismét nem tudott élni az alkalommal és négy másodperccel a találkozó előtt Mészáros büntetőből beállította a vég­eredményt. A szerencsésebb csapat nyerte — nagy küzde­lemben — a találkozót, de a szarvasiaknak így sincs szégyenkezni valójuk egész évi szereplésüket te­kintve, illetve a végső bajnoki helyezésüket illetően. A Ronchetti Kupa ugyan elúszott, de Novák Gábor edző munkája még szép sikereket eredményezhet a jövőben. R. E. Szavercsenko (kosárra dob) hiába ért el 14 pontot, s volt motorja a hazai csapatnak: ez is kevés volt az üdvösséghez, ugyanis a szegediek másodszor is „megtréfálták” a szarvasi női kosarasokat, s hazai környezetben legyőzték őket. Ez azt is jelenti, hogy a Ronchetti Kupában a Tisza-parti együttes indulhat az Őszi szezontól Fotó: Lehoczky Péter