Békés Megyei Hírlap, 1992. március (47. évfolyam, 52-77. szám)

1992-03-23 / 70. szám

1992. március 23., hétfő © Ж sÄ VIELT .ÉKELT Sámsoni erő Jöhet a harmadik... Szeged SC—BSC Szarvas 61:75 (40:31) V NB I-es női kosárlabda-mérkőzés, rájátszás az 5—6. helyért, második mérkőzés, Szeged, 400 néző. V.: Bacsfav, Vasvári. Szeged: Zsemberi (5), KNÁBEL (18), Radnóthy (4), Mészáros (6), MISIK (15), Cs.: Szilágyi (5/3), Csapó (8). Edző: Domokos Mihálv. Szarvas; Frankó A. (5/3), BALÍXíH (17/ 6), Veres (4), SZAVERCSENKO (14), FRANKÓ K. (16/6). Cs.: BERKÓ (15), Lévai (4). Edző: Novák Gábor. Kipontozódott: Szavercsenkó a 33., Radnóti a 36. percben. Az eredmény alakulása: 2. perc: 6:2,6. p.: 6:12,14. p.: 19:23,17. p.: 32:24, 23. p.: 45:33,26. p.: 48:42,32. p.: 50:57,37. p.: 57:66. A rájátszás 5—6. he­lyéért zajló összecsa­páson a szegediek vol­tak helyzeti előnyben, hiszen a múlt héten nyertek Szarvason. Ha hazai pályán is győznek, övék az ötödik hely, s ezzel a nemzetközi kupaszerep­lés lehetősége. Ennek jegyében Knábel kosaraival ők vezettek, ám Balogh két triplájával fordí­tott a Szarvas. Fej-fej mellett haladva élvezetes, izgalmas, kemény mérkőzést láthatott a hazai közönség. A magassági fölényben lévő hazaiakkal szemben a Szarvas gyorsaságá­ra próbált építeni, s ez az első félidő nagyobb részében be is jött. A hajrában azonban a reme­kül irányító Misik révén a ha­zaiak húztak el, s fordulhattak kilencpontos előnnyel. A második félidőben is Sze­ged szerezte a kosarakat, és 12 pontos vezetés után úgy tűnt, hogy a mérkőzés el is dől. Ekkor azonban hosszú hajrát nyitottak a vendég Körös-partiak és foko­zatosan ledolgozva hátrányukat fordítottak. Remekül össze­szedték a lepattanó labdákat, tá­madójátékuk pedig egyre maga­biztosabb lett. A csapatkapi­tány, Frankó K. két triplája után már 7 ponttal vezettek a félidő derekán a vendégek. A Szeged mindent megpróbált — né­hányszor még a sportszerűség határát is átlépve — változtatni az eredményen, ám a Szarvas egyre szellemesebb játéka ellen nem volt orvosság. Berkó több­ször remek labdákkal hozta helyzetbe társait vagy ha ez nem sikerült, maga értékesítette helyzeteit. Végeredményben bravúros második félidei teljesítményé­vel (23 pontot vertek ellenfe­lükre egy félidő alatt) ilyen arányban is megérdemelten nyert a fegyelmezetten játszó Szarvas, s ezzel kiharcolta a mindent eldöntő harmadik mérkőzést, amelyre vasárnap, Szarvason kerül sor. * R.E. Nemrégiben beszámoltunk a békéssámsoni karatésok győ­zelmeiről, azonban a részletek­ről csak a hazaérkezésük után értesültünk Tamás József edző­től. Nem volt váratlan a békés­sámsoni leányok budapesti győ­zelme a Taekwon-do országos csapatbajnokságon, hiszen már címvédőként utaztak a helyszín­re. Sajnos az utolsó pillanatban két csapat is visszalépett a ver­senytől. így először a for­magyakorlatban Kovács Szabi­na és Gojdár Julianna a hódmezővásárhelyi Balázs Évá­val megerősítve, majd küzde­lemben a monori Nánai Katalin­nal kiegészülve győzte le a Sülysáp csapatát. (A verseny- szabályok lehetővé teszik közös csapat indítását.) így két bajnoki címet szerezve a legeredménye­sebb leány csapatnak járó kupát is elnyerték. A fiúcsapat, Chrpppán Ákos és Róbert nagy küzdelemben legyőzte legna­gyobb riválisát, a Hódmezővá­sárhelyi VSE-t, majd a döntőbe jutásért szoros küzdelemben maradt alul a Zugló SE I. csapa­tával szemben. így a 3. helyen végeztek. A másik ágon elődön­tőbe kerültek a szarvasi TKD-s versenyzők, s mivel a 3. helyért nem kellett küzdeni a sámso­niakkal, így ők is bronzérmet nyertek. Edzőjük Tóth István 2 dános mester, a Hódmezővásár­hely felnőtt férfi csapatának ka­pitányaként országos bajnoki címet nyert. A Bundesliga idegenlégiósa Kovács ismét győzött ^ _ Egyre jobb formába JP* lendül Kovács István, a Vasas világ- és Euró- pa-bajnok ökölvívója, aki idegenlégiósként szerepel Németországban, a Bundesligá- ban. Az 51 kg-osok között indu­ló Kovács szombaton a TSC Boxring Berlin színeiben a görög Paulos Stefanos, a BSK Ahlen versenyzője ellen lépett szorítóba. Az összecsapás a ter­vezettnél hamarabb ért véget: az első menetben egyszer, a máso­dikban kétszer számolt a vezető bíró Stefanosra, majd a magyar sportoló döntő fölényét hirdette ki. A csapatbajnoki találkozót a TSC Boxring Berlin 17:12 arányban nyerte meg. A vasárnapi berlini lapok ki­emelik, hogy Kovács még egy­szer sem szenvedett vereséget Bundesliga mérkőzésen. Dél-afrikaiak Barcelonában A Dél-afrikai Köztársaság 125 versenyző indítását tervezi a barcelonai nyári olimpián. Sam Ramsamy, a Dél-afrikai Olimpiai Bizottság elnöke azt is bejelentette, hogy a küldöttség végleges számáról csak május végén, az utolsó atlétikai válo­gató után döntenek. A dél-afrikaiak azt is nyilvá­nosságra hozták, hogy a jövő hét végén közük azok névsorát, akik már kvalifikálták magu­kat a barcelonai ötkarikás játé­kokra. A költségvetés elutasítva A Békés Megyei Szabadidős Klubok Ta­nácsa a minap tartotta éves küldöttközgyű­lését Békéscsabán a Tégla Közösségi Ház­ban, amelyen részt vett Vidó György, a Bé­kés Megyei Sportigazgatóság igazgatóhe­lyettese, valamint a meghívott megyei sza­badidős sportklubok titkárai, a sportágak érdekszövetségeinek vezetői is. A csaknem három órás összejövetel elején Bertalan Sándor egy sor lényegi kérdéssel kezdte mondandóját: — Egyre inkább felme­rül, hogy szükséges-e a szabadidős sport, mű­ködjön-e tovább a klubtanács és vele együtt a többi klub, kell-e szervezetten működtetni ezt, van-e gazdája a sportvezetésnek, s hogy egyál­talán hozzáfogjanak-e az ez évi célkitűzések­nek? — mondta többek között. — Válaszában egyéni véleményének adott hangot, amikor kihangsúlyozta, hogy 1989-ben helyes döntés volt megalakítani a klubok tanácsát, amely koordináló, segítő és együtt gondolkodó szán­dékkal jött létre. Kifejtette, hogy a szabadidős sportnak többféle funkciót együttesen kellene ellátnia: az egészség megóvását, a betegség megelőzését, a betegségekkel szembeni ellen­állás fokozását. A szabadidős kluboknak alapvető feladatai közé tartozik az, hogy segít­se a diáksportot, az utánpótlás nevelését, s ezzel a jövő egészséges nemzedékének felka­rolását. A klubtanács idei költségvetését elutasítot­ták, illetve közölniük kell rendezvényeik előtt, hogy mit is akarnak. így persze nem tudhatják, hogy kapnak-e pénzt, s hogy egyáltalán jóvá hagyják-e azt. A számvizsgáló bizottság elnöke, Szöllősi Margit úgy tájékoztatta a megjelenteket, hogy a bizottság mindent megtett a bevételek növelése, és a rendelkezésre álló összeg hasznos felhasz­nálása érdekében. A szabadidős klubok tanácsa és a Békés Me­gyei Sportigazgatóság áprilisban együttműködé­si megállapodást köt. Vidó György leszögezte, hogy a pénzeszközök korlátozottak, s a jelenlegi társadalmi helyzet nem kedvez a sportnak. Kor­rekt munkakapcsolat kialakításán fáradoznak a tanáccsal, s ígérete szerint a sportigazgatóság biztosítja a szakszövetségek működési feltéte­leit, de nem feladata és nincs is lehetősége a szakosztályokat anyagilag támogatni. Hozzá­fűzte azonban, hogy mindent megtesznek azért, hogy az önkormányzatok ne csak erkölcsileg, hanem anyagilag is támogassák a klubokat. A tervezett idei rendezvénysorozatban szere­pel sportfórum, sportgála, valamint települések közötti sportvetélkedő és cigánysportnap Batto- nyán. Dánfokon rendezik meg a szabadidős klu­bok Békés megyei találkozóját. A rendezvények „A rák elleni, daganatos megbetegedések” ala­pítvány jegyében zajlanak majd. A Békés me­gyei Szabadidős Klubok Tanácsa, a Békés Me­gyei Sportigazgatóság és lapunk közösen hirdet meg sportvetélkedőt a barcelonai olimpia tiszte­letére. Ennek során sporttotó kérdésekre vála­szolhatnak a résztvevők. A hozzászólások után Hütter Vilmos elnök válaszolt a felmerült kérdé­sekre, majd bejelentette, hogy Bertalan Sándor, Lovas István, a József Attila Tömegsport Egye­sület ügyvezető elnöke, a klubtanács elnökségi tagja és Jámbor Zoltán, az Asztalitenisz Érdek­szövetség vezetője a „Lakosság sportjáért” em­lékplakettben részesültek. (gyurkó) Megalázó vereség a dél-alföldi kézilabda-rangadón Tisza Volán—Békéscsabai Előre KSE 30—11 (14—5) NB I-es férfi kézilabda-mérkőzés, rájátszás az 5—8. helyért. Szeged, városi sportcsarnok, 1400 néző. V.: Klucsó, Lekrinszki. Tisza Volán: FEKETE R. — Oszlánczi 5, Tenke 3 (1), MEZEI 6, Ördögh 3 (2), BARTÓK 3, Bárány 3(1). Cs.: DOBOS (kapus), Avar 4 (1), Szinko 3, Sándor. Edző: Kővári Árpád. Békéscsaba: Tyetyák — Arató, Mohácsi, Dögé 4, DVURECSENSZKIJ, Bogárdi 1 (1), Pocsai 1. Cs.: Szikora (kapus) Lovász 2, Szabó 1, Fekete L. 1, Krasznopjorov 1. Edző: Skaliczki László. Kiállítások: 6, ill. 4 perc. Hétméteresek: 6/6, ill. 4/1. Fergeteges hazai roha­mokkal, a szegedi kö­zönség lelkes buzdítá­sa közepette kezdődött a mérkőzés. Tenke a 3. percben lőtt hétméteres gólja nyitotta meg a vasárnapi gólözönt. A ti­zedik percben a Volán már 5—1-re elhúzott, s hiába követ­keztek ezután Dögé percei, a 15. percre is csak 5—3-ra módosult az eredmény. Az ezt követő időszakban „a gyenge kezdés után erőteljesen visszaesett” a Békéscsaba s az „övön aluli tel­jesítményt” nyújtó vendég átlö­vők hibáit kihasználva a Tisza- partiak a huszadik percre 9—3- as előnyre tettek szert. Sovány vigasz: a 23. percben hétméte­resből lőtt góllal szépítettek a békéscsabaiak, míg az első átlö- véses gólra a mérkőzés 28. per­céig kellett várni, ami kritikája is a vendégek első játékrészben nyújtott teljesítményének. A szünet után, a félidő kez­detén tovább folytatódott a lila­fehérek igen gyenge produktu­ma, s a Volán könnyedén játszva a 43. percben már 21—8-ra (!) vezetett. A mérkőzés további részében a rendkívül indiszpo- náltan játszó Békéscsaba nem volt egy súlycsoportban a gólo­kat számolatlanul lövő és látvá­nyosanjátszó hazaiakkal. A sze­gény embert az ág is húzza: a mérkőzés ezen szakaszában az elórések három hétméterest is elhibáztak. Összességében a vártnál lényegesen könnyebb győzel­met aratott a Tisza-parti gár­da. A Volentet nélkülöző bé­késcsabaiak könnyen megad­ták magukat és mélyen tudá­suk alatti produkcióval lepték meg a szurkolókat. Bizony, ilyen teljesítménnyel nem ér­hető el a titkos vágy: a felsőház középmezőnyében végezni! _____________ V.J. B ékéscsabai Előre KSE— Ferencváros 8—12 (4—5). Országos ifjúsági bajnoki leány kézilabda-mérkőzés, Bé­késcsaba. V.: Dzsipoff, Kiss. A jól küzdő tartalékos békéscsa­baiak erejéből csak ennyire tel­lett a komplett csapatát szere­peltető, bajnokesélyes főváro­siak ellen. A békéscsabaiak leg­jobb dobói: Rúzs-Molnár 3, Viczián 2. Különbusz a Hargita-mérkőzésre A Békéscsabai Előre KSE szurkolói különbuszt indít a március 27-ei, pénteki Hargita elleni női NB I-es kézilab­da-mérkőzésre. Indulás: 12.00 órakor a békéscsabai sportcsarnok elől. Mint ismeretes, a lila-fehérek a bajnoki döntőbe jutásért küzdenek a fővárosiakkal. A várható költség: 400 forint plusz a belépőjegy ára. Az érdeklődők jelentkezhetnek: Fábián Csabánál, a városi sportcsarnokban, az Előre KSE irodájában, Lauri- nyecz Györgynél, a Hetes Kft. Munkácsy és Andrásy úti üzleteiben és Csulik Pálnál, az Előre székházban, Kórház u. 6. szám alatt. Helyenként tetszetős játékkal... Békéscsabai Előre RSC—Nyíregyházi Sportula 3:0 (8, 11, 11) NB Il-es női röplab­damérkőzés, Békés­csaba. V.: Kelemen, Kovács G. Békéscsa­ba: SZÉPLAKI, Ancsin, So- mogyvári, KAZÁR, Kolarovsz- ki, Mező. Cs.: SZOSZKI, Bú- zássy, Kocziha, Kiszely, Fá­bián, Balogh. Edző: Német Pál. A mérkőzés a hazaiaknak igazán jól kezdődött, ugyanis az első szettben 5:2 arányban, majd 10:4-re is vezettek. A fris­sen beálló feladóknak azonban nem sikerült semmi, így feljött az ellenfél 10:8-ra. Aztán meg­nyugodtak a hazaiak, s 15:8-ra nyerték az első játékot. A máso­dik szett már nem volt ilyen sima, sokat bizonytalankodtak a lila-fehérek, így a vendégek 4:0- ra majd 9:5-re is vezettek. Ezt követően feljavultak a békés­csabaiak, 10:10-nél beérték az ellenfelet. A harmadik szettben már többet kockáztatva, meré­szebben játszottak az Előrések, ám sokszor biztos labdákat ron­tottak, más esetben viszont szép megoldásokat mutattak be. Vé­gül megérdemelt győzelmet arattak a tabella negyedik he­lyén álló szabolcsiak ellen. Ifjúságiak: Nyírbátor—Bé­késcsabai Előre RSC 1:3. Békéscsabai Előre RSC— Nyíregyházi Sportula 1:3. Az Előrés ifisták nem bírtak a fel­nőtt csapatban is szereplő három sportulás lány keménységével. A békéscsabaiak egyik erőssége, Széplaki (balra sötét mezben) átejti a labdát a nyíregyháziak fölött, miközben Mező (7) biztosít. A viharsarkiak könnyedén nyertek a Nyíregyházi Sportula ellen a hétvégi röplabda rangadón Fotó: Lehoczky Péter