Békés Megyei Hírlap, 1991. november (46. évfolyam, 256-281. szám)

1991-11-18 / 270. szám

1991. november 18., hétfő © SPpKf VlELLt'KLfc A tanár úr szeret futni Győri Ferenc Először nyert a Sabaria SC Dózsa Tsz Szarvas—Sabaria Carbon 62:63 (34:36) egyszer győzni akar A kiskunfélegyházi születésű, 27 éves, a Békés- •^^4 csabai Madách utcai Általános Iskola testnevelő tanára. Győri Ferenc korán eljegyezte magát az atlétikával. Szegeden járt középiskolába, arany­jelvényes szintet ért el a 3000 méteres futásban és kismaratonin. A katonai szolgálati ideje alatt állt át a maratonira, és 21 éves korában, 1983 őszén a Rank-Xerox versenyen teljesítette ezt a távot. Az idén is szép eredményeket ért el: bronzérmes lett a szegedi 12 órás futóversenyen, s hetedik helyen végzett a Bécs—Buda­pest futóversenyen. Eddigi pá­lyafutásáról, terveiről beszél­gettünk a futóval. A futás egy életforma — Kinek köszönheted, hogy eddig így alakult a sportpályafu­tásod? — Az általános iskolában. Félegyházán Förgeteg József tanár úr szerettette meg velem a futást. Később Szegedre kerül­tem, ahol az SZVSE színeiben, szerepeltem, a volt válogatott atléta, Antal Andor és Kertész Ferenc volt az edzőm. Elvégez­tem a Juhász Gyula Tanárképző Főiskolát, és 1988-ban Békés­csabán adódott kedvező lehető­ség, ekkor kaptam a Madách ut­cai iskolában állást. Mivel tud­tam, sok jó futó van Csabán, a Békéscsabai Előre Spartacusba igazoltam ekkor, s Tóth Sándor lett az edzőm. Időközben tovább tanultam és középiskolai tanári képesítést szereztem a JATE földrajz szakán. — Mi az önvallomásod a fu­tásról? —Számomra egy életforma a futás. A testi és szellemi fejlődés összehangolását fontos dolog­nak tartom, ezt a szellemet igyekszem átadni tanítványaim­nak is. Én félprofi futó vagyok. Amatőrként munka mellett ké­szülök, s mivel nekem is van at­létaedzői képesítésem, egyre többször állítok össze magam­nak edzéstervet. Egyébként nyugaton ez általános, s úgy vé­lem, nálunk is egyre inkább el­terjed majd. Hetente több mint kétszáz kilométer — Egy hét alatt mekkora tá­votfutsz? — Általában 200—240 kilo­métert teszek meg egy hét alatt. Egy amatőr futó barátommal, Kiskó Pállal edzünk együtt. A Lencsési úti ifjúsági tábortól indulunk a Veszély csárda, Pós- telek, Doboz, Békés útvonalon és vissza Csabára. — Hogyan sikerült a hetedik helyen végezned az idei Bécs— Budapest viadalon? — Az idei versenyen 54-en álltak rajthoz, s közülük 25-en érkeztek célba. Az ötödik napon ínhüvelygyulladással, Achilles- sérüléssel futottam be a célba. Végül a hetedik lettem, a ma­gyar indulók közül az ötödik. A verseny előtt szponzorok után kutattam, sajnos nagyon nehe­zen értik meg ma még a megyei gazdasági vezetők, hogy milyen reklámértéke van egy ilyen nagyszabású nemzetközi via­dalnak. Végül két szponzorom volt, köszönet érte nekik, a Bé­kés Megyei Gabonaforgalmi és Malomipari Vállalatnak és a KI- SOSZ-nak. A kísérőm a felesé­gem volt az ötnapos versenyen. Sokat köszönhetek még dr. Roj- kó László orvosnak, aki a nagy Győri Ferenc az idei Bécs— Budapest futóversenyen hete­dik helyen végzett Fotó: Fazekas Ferenc megmérettetés előtt kezelt, mi­vel sérüléssel bajlódtam. Megérdemli a támogatást — Hogyan tovább? Meddig szeretnél még részt venni a nagy futóversenyeken ? — Nagyon szeretem a futást, ezért egészségem érdekében még bizonyára sokáig fogok fut­ni. A célom az, hogy egy nagy versenyt nyerjek majd valami­kor. Remélem ez mielőbb bekö­vetkezik. Ezért készülök lelkiis­meretesen a hétköznapokon — mondta befejezésül Győri Fe­renc. Egy pedagógus, aki minden dicséretet megérdemel eddigi teljesítményéért. Tanítványai is szeretik, figyelemmel kísérik pályafutását, s remélhetőleg egyre többen követőivé is vál­nak. Győri Ferenc — akiről Bo­gár János árnyékában csak ke­vesen tudnak Békéscsabán — támogatásra érdemes hosszú­távfutó atléta. (verasztó) Lehűtött kedélyek... JTKF-Lehel SC—Békéscsabai Előre KSE 21—19 (13—10) NB I-es női kézilabda-mérkőzés. Jászberény, 300 néző. V.: Bednár, Kanyok. Lehel SC: Lenhardt — Molnár 4, Szegő 3, FJODOROVA 8 (1), Tarjáni 3(2), Zubarjeva 1, Esik.Cs.: Krehlik (kapus), Esztáriné 2. Edző: Ugrin György. Békéscsaba: Nagy — Kovács 3, Salamon 2, Hankóné, Bohus 3 (2), Hochrajter 9 (5), Sávolt 2. Cs.: Hodroga (kapus), Kulcsár, Viczián, Bodzás. Edző: Csulik Pálné. Hétméteresek: 4/2, ill. 11/7. Kiállítások: 4 perc+kiállítás (Fjodorova), ill. 12 perc+kizárás (Kovács J.). Ideges, kapkodó játék volt jellemző az első öt percben, s a gólgyártás is nehezen indult (5. perc: 1—1). Ezután a hazaiak jobban össz­pontosítottak és a 8. percben 4—1 lett az eredmény. Ehhez hozzájárult a vendégek védeke­zési hibája is. Úgy látszott, hogy a csabaiak rendezik soraikat, sőt fordítottak (12. perc: 4—5, a 16. perc: 6—7), ám nagyobb előny­re nem tudtak szert tenni, mert jobbnál jobb helyzetekben hi­báztak, amit viszont kihasznál­tak a hazaiak, s visszavették a vezetést (18. perc: 8—7). Ekkor Salamon hétméterest hibázott. A játékrész hajrája a vendé­geknek sikerült jobban, há­romgólos előnnyel zárták a fél­időt. Fordulás után újabb hétmé­terest hagytak ki a csabaiak, ezúttal Hochrajter hibázott. Ez lendületet adott a hazaiaknak és a37. percben már 16—10-re ve­zettek. Sok hibával játszott mindkét csapat, de a Lehel tarta­ni tudta előnyét (48. perc: 20— 14). A vendégek ekkor eszmél­tek, megpróbáltak felzárkózni, illetve fordítani, lépésről lépésre közelítettek ellenfelükhöz. Az 55. percben még jobban meg­nőtt az esély, mivel Fjodorovát szándékos ütésért (Hankónéval szemben) végleg kiállították. Az 58. percben 20—18-as állás­nál Hochrajter ismét hétméte­rest hibázott, az ellentámadás­ból a hazaiak gólt értek el és így el is dőlt a mérkőzés. Összessé­gében: sok hibával tarkított, alacsony színvonalú mérkőzé­sen (a hazaiak kissé túl kemény játéka nem ízlett a vendégek­nek) a sokkal lelkesebben játszó és a győzelmet jobban akaró csapat nyert. Az előrések ezzel a teljesítményükkel mélyen tudá­suk alattit produkáltak, és így ők szolgáltatták a forduló legna­gyobb meglepetését. B. B. A labdarúgó utánpótlás bajnokságért Szeged SC—Békés­eit csabai Előre FC 1—0 0-0) ° NB 11-es ifjúsági labdarú­gó-mérkőzés, Szeged, 100 néző. V.: Péter. Békéscsaba: Liker — Balázs, Bélteki, Dobi — Nagy (Csepregi), Magyari, Gyura, Lévai (Kiss) — Keller, Belicza (Uhrin), Balogh (Igricz). Edző: Dávid Imre, Fodor Sándor. G.: Bucholcz. Jó: Szalay, Tamás, a Békéscsabából senki sem nyújtott átlagon fölüli teljesítményt. Szeged SC—Békéscsabai Előre FC 2—2 (1—1) Serdülőmérkőzés, Szeged, 100 néző. V.: Váradi. G.: Petruzsán, Né- methy, ill. Mészáros, Kovács. Jó: Némethy, Lonovics, Szeles, Dani, ill. Sisák, Mészáros, (gulyás) NB 1-es női kosárlabda-mérkőzés, Szarvas, 500 néző. V.: Szilvássy, Farkas. Szarvas: Frankó A. (4), Balágh (9/3), BF.RKÓ (12), Frankó K. (9/3), Zujeva (9). Cs.: VERES (10), Szavarcsenko (9), Lévai 4. Edző: Murvai Árpád. Sabaria: Lestárné (2), Gurencsér (-), Tóth (2), Melderis (10/6), Alkse (6). Cs.: KALMÁR (19), VÁRADINÉ (10/3), BALOGH GY. (14). Edző: Szalai Ferenc. Az eredmény alakulása: 4. perc: 6:2,8. perc: 17:6,10. perc: 22:10,16. perc: 27:26. 19. perc: 32:34, 24. perc: 36:44, 28. perc: 47:46, 33. perc: 55:50, 38. perc: 59:59,39. perc: 62:60. Kipontozódott: Balogh Gy. a 32., Melderis a 38. percben. A Sabaria még soha nem nyert a Szarvas Jr ® ellen, s ez a mérkőzés is úgy indult, hogy a hazaiak biztosan győznek. Zuje- va és Balogh szórta a pontokat, míg a másik oldalon a kezdő csapatból szinte senki sem tu­dott a gyűrűbe találni. Kalmár és Váradiné beállítása jó húzásnak bizonyult, mert feljött a vendég Sabaria és szoros lett az eredmé­ny. A hazaiaknál Frankó K. szép megoldásait tapsolta a közön­ség, a kiegyenlített küzdelem­ben fej-fej mellett haladtak a csapatok. Melderis tripláival fordult a kocka. A Sabaria veze­tett, s a Szarvas kapaszkodott. A vendégek jól használták ki magassági fölényüket, a haza­iak pedig a biztos dobóhelyzetet is elhibázták. Fordulás után megugrott a Sabaria. Nyolcpontos vezeté­süknél úgy tűnt, hogy a hazaiak összeomlanak, s csak fokozta a bajt, hogy Frankó K. bokasérü­lés miatt kiállt. Azonban jött Veres, aki zsinórban dobott 10 pontot, s máris a Szarvas veze­tett. Berkó két finom gólpassza után öt pontra nőtt a hazaiak előnye, ám a lelkes vendégek ekkor sem adták fel. Izgalmas percek következtek, mert mind­két csapat győzni akart. Felvált­va estek a kosarak,,nagy volt a küzdelem. A 36. percben 59:53- ra vezetett a Szarvas, ám Kal­márnak innen is sikerült egyen­líteni. A végjátékban először Berkó szerzett kosarat és már győztesnek tűnt a Szarvas, Vá­radiné azonban fordított. Ez után Zujevának lett volna lehetősége büntetőt dobni, ám ezúttal hibá­zott. (Milyen a sors: eddig a baj­nokság során egyetlen büntetőt sem hibázott, most döntő pilla­natban nem talált a kosárba.) Még Váradiné is növelhette volna a vendégek előnyét, de négy másodperccel a befejezés előtt ő sem talált a kosárba. Vé­gül is jó mérkőzésen a szeren­csésebb csapat győzött, a szarvasiakat ezúttal nem támo­gatta Fortuna. R. E. Nagyon fontos pontot vesztettek a szarvasi kosarasok a hét végén a szombathelyiekkel szemben vesztes mérkőzéssel Fotó: Fazekas Ferenc Szép őszi búcsú 16:16-os állás után minimális különbséggel nyerték a játszmát és a mérkőzést. Békéscsabai Előre RSC—Debreceni A csoport őszi Biogál 3:2(12, 11,-11,9, 16) vosc,t''lm‘'"'vc: A két bajnokaspiráns rossz előjelekkel ké­szült a mérkőzésre. Az elmúlt héten a Békéscsaba a Gyomaendrődtől, míg a Debre­cen a szintén tabella alján sze­replő Nyíregyházi Sportulától kapott ki váratlanul. így a sze­zon utolsó mérkőzése színvona­las mérkőzést, és hatalmas küz- delmethozott. 1. játszma: egyik csapat sem tudott jelentős előnyre szert tenni, 12:12-es ál­lás után a kevesebbet hibázó vendégek nyertek, 0:1. 2. játsz­ma: a hazaiak végig 3—4 pon­tos előnnyel vezettek, biztosan nyertek és egyenlítettek, 1:1.3. játszma: a csabaiak 3 pontos előnyüket csak 8:5-ig tudták tar­tani és 10:10-es állás utánadeb- receniek balkezes centerjátéko­sa sáncban és ütésben a mezőny fölé nőtt, 1:2.4. játszma: 5:0-ra, majd 9:2-re a hazaiak húztak el, akik ebben a játszmában sán­cukkal szinte áthatolhatatlan fa­lat húztak a háló fölé és ezzel biztosan nyertek, egyenlítettek, 2:2. 5. játszma: 7:l-re, majd 11:4-re a hibázni nem tudó csa­baiak vezettek és úgy tűnt, hogy ezzel simán nyerik a mérkőzést, de a debreceniek először hat, majd három pontot szereztek volt mérkőzéslabdájuk. A csa­baiak minden mérkőzéslabdát hárítottak és a végén egy jó Ka­zár sánc és a csúcsformában játszó Kolarovszki ütésével 1. Nyíregyh.TK 7 1 22: 11 15 2. Nyírbátor 6 2 22: 9 14 3. Békéscsaba 6 2 20:14 14 4. I). Biogál 5 3 20: 10 13 5. D. Sportiskola 4 4 16: 12 12 6. Ny. Sportula 4 4 14: 16 12 7. Salgótarján 2 6 9:20 10 8. Gyomaendrőd 1 7 6:21 9 9. Miskolc 1 7 6:22 9 Ifjúságiak: I Békéscsabai Előre RSC—Debreceni Biogál 1:3(10,-12- 4,-7). NB 11-es női röplabda-mérkőzés, Békéscsaba, 50 néző. V.: Pelikán, Faragó. Békéscsaba: Kazár, SZOSZKI, Somogyvári, SZÉPLAKI, KOLAROVSZKI, MEZŐ. Cs.: Ancsin, Kiszely. Edző: Fiáth Miklós. sorozatban. így 14:13-nál, Munkában a békéscsabaiak (fehér mezben) sánca. Szépen bú­15:14-nél és 16:15-néI nekik csúztak az ősztől az NB 11-es röplabdás lányok Fotó: Fazekas Ferenc