Békés Megyei Hírlap, 1991. október (46. évfolyam, 230-255. szám)

1991-10-14 / 241. szám

1991. október 14., hétfő © sport NU .V A í:K1 v Egy híján csupa nagy betűs nap Békéscsabai Előre KSE—Jászberényi TKF Lehel SC 24—13 (9—6) NB I-es női kézilabda-mérkőzés, Békéscsaba, 800 néző. V.: Baumann, Becsi. Békéscsaba: Nagy — Leszkó 1, Salamon 3 (2). Hankóné 1, BOHUS S, HOCHRAJTER 10 (5), Kovács 4. Cs.: Hodroga (kapus), Bodzás, Viczián, Sávolt. Edző: Csulik Pálné. Jászberény: Eenhardt — Molnár 1, Szegő, FJO- DOROVA 5 (2), Zuborjeva 1, Tarjáni 2, Tóth. Cs.: Krehlik (kapus), Vona, Kristóf 2, Fekete, Esik 2. Edző: Ugrin György. Kiállítás: 16 perc a Jászberénynél. Hérméteresek: 9/7, ill. 3/2. Nehezen születtek meg az első gólok, ami annak is köszönhető, hogy a vendégek nem tudták feltörni a hazaiak szikla­kemény védelemét, míg a bé­késcsabaiak kissé nagy mel­lénnyel kezdték a játékot. A 10. percig így csak három gólt re­gisztrálhattunk, igaz a jobb já­tékerőből álló lila-fehéreknél volt az előny (2—1). Aztán megjött a válogatott Hochrajter lövőkedve, amit egy ideig na­gyon jól egyensúlyozott a szov­jet idegenlégiós, Fjodorova (18. perc: 4—2,23. perc: 6—3). Sőt, a szünetig sem tudott meggyőző előnyre szert tenni a házigazda, amiben közrejátszott, hogy Ugrin edző azonnal lecserélte azokat a játékosokat, akiknek „dadogott” a kezében a labda. A fordulás után azonban na­gyobb sebességre kapcsolt a vi­harsarki együttes, Hochrajtert egyszerűen nem tudták tartani a jászberényiek. Ettől kezdve több bírói tévedés borzolta a kedélyeket, de talán annyit a Baumann. Becsi páros mentsé­gére, hogy mindkét felet egyfor­mán sújtotta téves ítéleteivel, ami viszont nem befolyásolta a mérkőzés kimenetelét. A ven­dégek a végére egyre jobban el­fáradtak, s lélekben is feladták a küzdelmet, amit a szaporodó kiállítások is bizonyítanak. így egyoldalúvá vált a játék: a bé­késcsabaiak iskolajátékot pro­dukáltak a szurkolók nagy örömére, míg a vendégek kö­zül egyedül az aprótermetű, de szélvészgyors és okosan ját­szó Fjodorova ragadtatta időn­ként tapsra a lelátót. A 47. percben már tíz gól volt a két csapat közti különbség, ezért Csulikné, a hazaiak edzője azt is megengedhette magának, hogy a mérkőzés finisében az ifjúsági játékosokat küldje pá­lyára. Bohus Bea ötször volt eredményes a szombati kettős mérkőzésen a jászberényiek ellen dára, amit ugyancsak jól oldot- gyűjtöttek — teljesen megérde- tak meg a házigazdák, így a két- melten — a békéscsabaiak, tős mérkőzésen négy pontot (jávor) Békéscsabai Előre KSE—Pemü- Honvéd 17—12 (5—6) NB I-es férfi kézilabda-mérkőzés, Békéscsaba, 1000 néző. V.: Hegyesi, Járai. Békéscsaba: TYETYÁK — Arató, Fekete, Volent 3, DVURECSENSZ- KIJ 3, BOGÁRDI 5 (3), Pocsai 1. Cs.: Szabó R. 1, DÖGÉ 4, Mohácsi, Lovász. Edző: Skaliczki László. Pemü-Honvéd: KÁRPÁTI — Somogyi, SÓTONYI 9 (3), Krasznai, Szabó L., Becskereki 2, Gátas 1. Cs.: Benis (kapus), Kovács G., Kovács L, Saliga. Edző: Hajdú János. Kiállítások: 6—6 perc. Hétméteresek: 3/3, ill. 5/3. Dvurecsenszkij két remekbe szabott beve- tődésgólja és Sótonyi büntetője adta meg az alaphangot, s máris 2—1-es ha­zai vezetést mutatott a villany­óra. Igaz, ezután rendkívül ösz- szezárt a két védőfal, amit csak ritkán tudtak feltömi a támadók. Ha mégis átverekedték magukat rajta, a játékvezetők belefújtak az akcióba, így hiába táncolt a labda a kapuban, rövid idő alatt ötször „elvették” a békéscsabai­ak találatait. Sótonyi viszont nagyon elemében volt, egy idő után 3—5-re fordított a mérkő­zés állásán. Nem véletlen, hogy külön őrzőt kapott. Igaz, ez sem mindig használt, ugyanis vagy levált „testőréről”, vagy „meg­feledkeztek” kikapcsolásáról, s bizony ilyenkor életveszélyes volt. A fordulás után ismét Dvurecsenszkij jeleskedett, a szovjet idegenlégiós húsz pofon közepette is befordult és kilőtte a sarkot, ezzel egyenlített a vi­harsarki együttes (44. perc: 9— 9). Egyébként más mérkőzésen negyed óra alatt esik ennyi gól — ami a szigorú védőmunkát támasztja alá. Pocsai megugrás­góljával először vezetett a Bé­késcsaba a második félidőben, ami úgy tűnt meghozta a hazaiak lendületét, ugyanis Sótonyi hiá­ba vette be a kaput, ettől kezdve egy darabig mindig volt rá vá­lasz. Először Volent takarította le a pókhálót Kárpáti kapujának sarkáról, majd Dögé megadta a kegyelemdöfést: kétszer egy­más után elviharzott, illetve szélről bevetődött és be is talált. Ezek lélektani fontosságú gólok voltak, ugyanis 10—10 után ezzel húzott el a lila-fehér gárda 16—12-re. A hátralévő időben már csak vigyázni kellett a lab­Döge (középen) „lélektani” góljai jól jöttek, ezzel a találatával is jelentősen hozzájárult csapata győzelméhez. Pedig a szigorú védők (jobbra Szabó L„ balra Somogyi) mindent elkövetnek annak érdekében, hogy megakadályozzák az eredményességben Fotó: Gál Edit Szarvasi SC—Dunakeszi VSE 34—22 (15—9) NB I B-s férfi kézilabda-mérkőzés. Szarvas, 400 néző. V.: Kontár, Petyus. Szarvas: PETROVSZKI — ALMÁSI 5, GREKSZA 4, Ferencz 3, TÓTH 15, BENE Z. 6. Pusztai. Cs.: Somogyi (kapus), Száva, Gömöri, Tusjak. Edző: Pataki György, Velky Mihály. A szarvasiak jó bajno­ki szereplése felkeltet­te a szurkolók érdeklő­dését és az eddigieknél jóval többen látogattak ki a sportcsarnokba. A szakosztály vezetése is készült erre a talál­kozóra: megjelentette a férfi kézilabda-szakosztály híradó­ját, aminek elolvasása után a sportkedvelők bepillantást nyerhettek a szarvasi kézilabdá- sok életébe, valós tájékoztatást kaphattak az anyagi lehetősé­gekről is. A megváltott belépő­jegyekkel a szünetben rendezett sorsoláson hasznos tárgyakat lehetett nyerni. Ami persze a leglényegesebb volt, a játéko­sok ezúttal is kitettek magukért. Már az első percek után nem lehetett kétséges, hogy az előző mérkőzéseken jó eredményeket elért vendégek Szarvason nem folytatják a pontgyűjtést. Egy Greksza—Pusztai—Tóth légi­kombináció hozta meg először a közönség hangját, majd köny- nyed játékkal is tetemes előnyt szereztek a vendéglátók. A má­sodik félidőben már igazi öröm­kézilabda folyt a parkettán és a levegőben, öt különböző „kí­nai” figurát figyelhettek álmél- kodva a nézők és a dunakesziek. Ezen a héten kétszer is otthon játszanak bajnoki mérkőzést a Körös-partiak, 16-án szerdán, 17 órakor a Csaba Mirelit elleni megyei rangadó, 19-én szomba­ton, 17 órakor a 3. helyezett Dunapack-Csepel elleni talál­kozó kerül sorra a szarvasi sportcsarnokban. Csaba Mirelit—Törökszentmiklós 20—21 (11—9) NB I B-s férfi mérkőzés, Békéscsaba, 1(H) néző. V.: Csatlós, Kárpáti. Mirelit: MURÁNYI — Bene A. 2, Valkó 2, OROSZ 1, Szilágyi 4. Kovács Z. 2, Molnár. Cs.: Árkus (kapus), Komáromi 1, BARNA 7, Kaiszler. Edző: Kola- rovszki Mihály. A 10. percig felváltva estek a gólok, majd Murányi hétméterest hárított. Ez átbillentet­te a hazaiakat, s elsősorban Bar­na volt eredményes, így négygó­los vezetést szerezve néhány perc alatt átvette a játék irányítá­sát a Mirelit. A folytatásban azonban érthetetlen módon kap­kodott a csabai csapat, és így elsősorban a vendégek bombá­zója, Danyi révén ismét döntet­len lett a találkozó. Az eddig jól működő védelembe, de főleg a támadásokba sok hiba csúszott, így a mérkőzés hajrájában már a vendégek vezettek három gól­lal. Izgalmasan alakult a találko­zó vége, hiszen a hazaiak egy gólra ledolgozták hátrányukat, de Szilágyi utolsó másodper­cekben lőtt labdája ezúttal elzú­gott a bal felső sarok mellett és így fájó egygólos vereséggel zárult a hazai találkozó. Az első félidőben a csabaiak, a máso­dikban a magassági fölényben lévő, jó képességű vendégek játszottak jobban. Szirén SE—Hajdúböszörmény 19—17 (10-7) NB I B-s női mérkőzés. Szarvas, 150 néző. V.: dr. Gyöngyösi, Szűcs. Szirén: JUHOS — Hajdú 1, Perger 2, CSERY I. 4, CSERY fi. 3, Hegedűs 3, Melis 1. Cs.: Gyebrovszki, Tibáné (kapusuk), Nyergesné 1, Borgulya 4, Kugvela. Edző: Csery István. A tartalékosán felál­ló szarvasi csapat nagy akarással készült a mérkőzésre. Az el­ső félidő elején a gyors táma­dások és a kemény védekezés 7—2-es vezetést eredménye­zett. A biztos előny nem nyug­tatta meg a csapatot, hanem kap­kodó játékot eredményezett. A második játékrész elején egy gólra feljött a böszörményi csapat, de a szirénes lányok lel­kes játékának két pont lett a ju­talma. A mérkőzésen a játék még akadozott, de a küzdeni akarásért az egész csapat dicsé­retet érdemel. Javuló játék, mégis vereség Diósgyőri VTK—SC Dózsa Tsz Szarvas 87:73 (46:36) NB I-es női kosárlabda-mérkőzés, Miskolc, 600 néző. V.: Took, Szil- vássy. DVTK: Novak (8/6), Ambrus (7), MADARAS (20/12), Prontyna (24), SZADOVNYIKOVA (20). Cs.: Molnár (2), Laposa (6). Edző: Király Sándor, Áron Balázsné. Szarvas: Frankó A. (7/3), Balogh (11/3), Veres (2), Frankó K. (13/3), ZUJEVA (12). Cs.: Berkó (8), SZAVÉR­CSÉNKÖN), Lévai (8). Edző: Murvai Árpád. Az eredmény alakulása: 3. perc 5:4, 7. perc: 20:10, 9. perc 22:18, 15. perc: 30:26, 19. perc: 39:33, 23. perc: 46:40, 29. perc: 64:43, 31. perc: 64:53,35. perc: 76:55. Kipontozódott: Ambrus a 35., ill. Frankó A. a 33., Balogh a 38. percben. A mérkőzés előtti lé­lektani hadviselést a DVTK nyerte, hiszen négy szovjet és három honosí­tott román játékosával szemben a szarvasiak jelenleg csak két szovjet és egy honosított lányt tudnak felmutatni. Igaz, kosár­labdában csak két külföldi játsz­hat — a honosítottak természe­tesen nem számítanak annak —, így még nagyobb volt a megle­petés, amikor Király Sándor, a hazaiak edzője rögtön a kezdő csapatba jelölte új szerzemé­nyét, a közel kétméteres, 108 kilós Diana Szadovnyikovát. 0 szerezte az első kosarat, a teljes szarvasi védelmet letarolva, hogy aztán az egész első félidő­ben jól használja ki átlagon felü­li magasságát és rettenetes sú­lyát. A vendég szarvasiak meg­próbáltak a gyorsaságra alapoz­ni, s ez az első percekben hasz­nosnak bizonyult. A védekezés­ben azonban a másik miskolci center, Pronyina semlegesítése is nehéz diónak bizonyult, s el­húzott a DVTK. Madaras triplá­jával tíz pont fölé nőtt a különb­ség, de Frankó A. és Balogh sem akart lemaradni a hárompontos dobásokban, így kifejezetten élvezetes mérkőzést láthatott a szépszámú közönség. A magas­sági fölényben lévő hazaiak uralták a légteret, ám a palánkok alatt ennek ellenére szikrázóan kemény, pozícióharc dúlt a le­pattanókért, aminek a pályát ha­tároló paravánok is többször ká­rát látták. Zujeva büntetőkből ismét szorossá tette a mérkő­zést, ám a félidő végére a nagy iramot diktáló szarvasiak né­hány kihagyását a hazaiak a maguk javára értékesítették. Fordulás után az első három percben csak a Szarvas dobott kosarat, így megint nyílt lett a mérkőzés. Szavercsenkó is megkezdte a pontgyűjtést, ám a DVTK támadásaiban ismét a súlyerőfölényre alapozva nö­velni tudta előnyét. Ezután is­mét szarvasi percek jöttek, s a különbség újra fogyott. Frankó A. kipontozódásával irányító nélkül maradt szarvasiak né­hány perces megingásával 20 pont fölé nőtt a hazaiak előnye, ám a vendégek még ekkor sem adták fel. A fáradó Diósgyőr mellett Berkó is elkapott egy jó dobószériát, Lévai pedig a bün­tetőkben jeleskedett. Végül is egy rendkívül jó és magas szín­vonalú mérkőzésen megérde­melten tartotta otthon a két pon­tot az idei bajnokság egyik esé­lyesévé előlépett DVTK, ki­használva magassági és súlyfö­lényét, de a Szarvas lelkes és időnként szellemes játéka min­denképpen biztató a jövőre néz­ve. Csak az érdekesség ked­véért: a szarvasi lányok az első öt fordulóban a bajnoki mezőny négy legjobbjának ítélt csapatai­val vívnak (vívtak) csatát, a já­tékerőben hasonló ellenfelek csak azután következnek. A női NB I állása: 1. Tungsram 4 2. Pécsi VSK 4 3. Diósgyőri VTK 4 4. MTK-VM 4 5. BSE 4 6. BEAC-Gépszev 4 7. Szeged SC 4 8. SC Dózsa TSz Sz. 4 9. Sabaria 4 10. Soproni VSE 4 4­384:275 8 4­337:275 8 3 L 327:311 7 3 1 336:246 7 2 2 263:258 6 1 3 271:291 6 1 3 273:321 6 1 3 277:331 6 1 3 244:338 6­4 253:327 5 Barátság Kupa ^ Békésen rendezték meg a hagyományos r ' Barátság Kupa kosár­labdatornát középiskolás csapa­tok részvételével. Ezúttal nem­zetközi szintű volt a rendez­vény, mivel két leány- és egy fiúcsapat vett részt Romániából. A leányoknál a gyergyószent- miklósiak megérdemelten nyer­tek. A fiúk csoportjában a Béké­si Gimnázium csapata kiemel­kedett a mezőnyből. A végeredmény. Fiúk: 1. Békés 6, 2. Gyergyószentmiklós 5,3. Békéscsa­bai RFG 4, 4. Tiszafüred 3 ponttal. Különdíjasok. Takács János (a békési győztes csapat edzője), György László (Gyergyószentmiklós) a legeredmé­nyesebbjátékos, Bárdi Attila (Békés) a versenybíróság díjazottja. Leányok: 1. Gyergyószentmiklós, 2. Mezőberény, 3. Nagyszalonta, 4. Békés, 5. Nagykálló, 6. Tiszafüred. Különdíjasok: Babosi Attila (a győz­tes csapat edzője), Kiss Kinga a leg­eredményesebb játékos, a versenybí­róság díját Bajkó Magdolna (mindhá­rom Gyergyószentmiklós) kapta.