Békés Megyei Hírlap, 1991. október (46. évfolyam, 230-255. szám)

1991-10-07 / 235. szám

1991. október 7., hétfő SPÖtfT VlELL' ékeet © Nyeretlenek találkozóján SC Dózsa Tsz Szarvas—Sopron 78:64 (40:38) NB l-es női kosárlabda-mérkőzés. Szarvas, 500 néző. V.: Sza- mos. Szász. Szarvas: Frankó A. (8), BALOGH (21/9), VERES (18), 17 • Lévai (4), Frankó K. (4). Cs.: Berkó (9/3), Szavercsenko (-), /ÚJÉ­VÁ (14). Edző: Murvai Árpád. Sopron: Orbán (8),ZSOLNAI (17), Kriscsukaite (14), Winter (4), KANCSÁR (17/3). Cs.: Ördög (4), Tőrók (-), Galavics (-), Galambos (-). Edző: Magyar András. Az. eredmény alakulása: 3. perc: 10:4,12. perc: 17:15,18. perc: 36:28, 24. perc: 40:38,31. perc: 61:52. Kipontozódott: Frankó K. á23. percben. ü * T M Jv .Till EMK* -vt IHm A Körös-partiak csapatkapitánya. Frankó Katalin (fehér mez­ben) harca a labdáért. Megszületett a szarvasiak első győzelme az idei bajnokságban Fotó: Gál Edit A két nyeretlen csapat taláko- zóján a szarvasiak kezdtek job­ban és első pillanattól maguk­hoz ragadták a kezdeményezést. Balogh néhány szép kosarával vezetést szereztek, ám a másik oldalon Zsolnai és Kancsár is eredményes volt, így a szarva­siak nem tudtak elhúzni. Az ide­ges küzdelemben mindkét csa­pat sokat hibázott, a játék szín­vonala sem volt magas, ám a szarvasiak tudták tartani mini­mális előnyüket. A kedélyeket az is borzolta, hogy a kél játék­vezető néhány ellenétes ítéleté­vel mindig a hazai csapatot súj­totta, így a félidőig szoros ma­radt az eredmény. Fordulás után megrázta magát a Szarvas és gyors indításokból — ame­lyet Veres és Balogh kosarakkal fejezett be — sikerült 10—12 pontra növelni előnyüket. A Sopron ugyan még egyszer megpróbált „felállni”, de ez csak arra volt elég, hogy a hátrá­nyát csökkentse, míg a szarva­siak Balogh szép triplái révén újra elhúztak. Az utolsó két percben a szépszámú közönség vastapsa mellett a szarvasi lá­nyok iskolajátékkal biztosítot­ták győzelmüket, aminek érté­kéből az sem von le semmit, hogy a mérkőzés lefújásának pillanatában Kancsár három büntetőt dobhatott. Összességében megérdemel­ten szerezte meg első győzelmét a Szarvas a nagy rivális soproni csapat ellen, de a továbbiakban javuló játék is szükséges a ha­sonló eredményességhez. R. E. A felkészülés jegyében XV. kosaras Erkel Kupa A Gyulai Városi Kosárlabda Szövetség rendezésében a kö­zelmúltban 15. alkalommal ke­rült sor a hagyományos Erkel Ferenc Kosárlabda Kupára. Nyolc csapat mérte össze tudá­sát a bajnoki felkészülés jegyé­ben. Az erősebb férfimezőny mérkőzésein a karcagiak lendü­letes játékukkal megérdemelten nyertek. A nőknél pedig a béké­siek tudása emelkedett ki. Eredmények. Férfiak. Dön­tők. 1. helyért: Karcag—Bág 71:52. 3. helyért: Békés—Mező- berény 68:49. A torna végeredménye: 1. Karcagi ÉP- KAR. 2. Békéscsabai ÁG, 3. Bé­kési Áfész Fontex. 4. Mezőberé- nyi Sportcsarnok DSE, 5. Gyulai SE-Gininázium. Nők. Békés—Szarvas 57:24, Békés—Gyula 52:24, Gyula— Szarvas 42:40. A végeredmény: 1. Békési Áfész Fontex, 2. Gyulai SE-Gimnázium, 3. Szarvasi 1. Sz. Általános Iskola DSE. Különdíjban részesült a torna leg­eredményesebb férfi, női és gyulai játékosa. így Bajári Zsolt (Karcag), Mezei Emőke (Békés), Kőfaragó Zoltán (Gyula), László Julianna (Gyula), valamint a győztes csapa­tok edzői: Alkovics Tamás (Karcag) és Békési Mihály (Békés). A leg­szebb gólpasszt adó játékosnak Tö­visháti József (BÁG SE) bizonyult. (Christian) Füzesgyarmati bronzérem A sportág korához méltóan tizenévesek ugráltak fel a paripákra a 8. lovastorna orszá­gos bajnokságon. Magyarországon 1984 óta rendeznek versenyeket ebben a sportágban, ahol ügető mének és kancák hátán kel! bemu­tatni a talajon sem egy szerű gyakorlatokat. Az országban jelenleg igazolt 98 lovastornász kö­zül 79-en (zömükben 14—18 évesek) indultak a magyar bajnokságon, köztük a füzesgyar- maliak legjobbjai. Csapatversenyben — ami­kor egyszerre többen dolgoznak az élő „tor­naszer” hátán — szoros küzdelemben, kis pontkülönbséggel és nagy meglepetésre a de­breceni Piremon győzött a Budapesti Lovas­klub előtt. Hú egyéniben Tarpataki Tamás (AFE-lnterág), az idei berni Fb 6. helyezettje bravúros gyakorlatot mutatott be, szabóval ugrott le a lóról: megérdemelten lett bajnok. A lányok létszámban sokkal többen voltak, de többségüknél az elemek nehézségi foka meg sem közelítette a fiúk gyakorlatát. A győztes Kulcsár Judit (DÁG-Piremon) viszont látvá­nyosan tornászott, nagy fölénnyel nyerte a bajnokságot. A füzesgyarmatiak igazán kitet­tek magukért, a csapatversenyben a bronzér­mes helyen fejezték be a viadalt. Továbbra is veretlenül Nyíregyháza—Békéscsabai Előre RSE 1:3 (8, 10, -13, 4). NB ll-es női röplabda mérkőzés. Nyíregyhá­za. V.: Kaposvári. Békéscsaba: SZÉPLAKI, Szoszki, Somogyvári, KAZÁR, KOLA- ROVSZKI, KISZELY. Cs.: Buzássy, Fábián, Balogh, Ancsin, Knyihár. Edző: Fiáth Miklós. Ütőerőben és sáncmunkában az előrések lénye­gesen jobbak volta, így az első két játszmát simán nyerték. A harmadik szettben a lelkes hazaiak ki­használták a csabai cserejátékosok rutintalanságát és 8:12-ről nagy küzdelemben fordítottak. A ne­gyedik szettben 15 perc alatt négy pontot engedé­lyezve a hazaiaknak, biztosan nyerte a mérkőzést a Békéscsaba. Ifjúságiak: Nyíregyháza—Békéscsabai Előre RSC 3:2 (-14,7,-13,14, -6). A technikás nyíregy­háziak kétórás mérkőzésen nagy küzdelemben nyertek a fáradtnak tűnő csabaiak ellen. Esélyt sem adtak az ellenfélnek Ózd—Békéscsabai Előre KSE 21—24 (9—11) NB l-es terfi kézilabda-mérkőzés. Ózd 1000 néző. V.: Koutny, Sziklai. Ózd; Malaczky — JAKAB 3, Hujber 2, Bicskovszkij 3, Deák 1, Üveges 8, Kerekes 3. Cs.: Barta (kapus), Réti, Vaskó 1, Asztalos, Vitális. Edző: Závodszkv István. Békéscsaba: TYE- TYÁK — Araló. Mohácsi 4, BOGÁRDI 8 (4),’ DVURECSENSZKU 3, VO- LENT3, DÖGÉ 2. Cs.: Pocsai 2, Szabó, Fekete 2, Kiss. Edző: Skaliczki László. Kiállítások: 6, ill. 2 perc. Kétméteresek: 4/0, ill. 4/4. Rendkívül nagy várakozás előzte meg ezt, a mindkét csapat számára igen fontos mérkőzést. A pont nélküli hazaiak bizonyí­tani akartak, míg a vendégek szerették volna igazolni, hogy Dunaújvárosban „érdekes kö­rülmények” között veszítették el a mérkőzést. De azt is, hogy alakuló csapatuk idegenben is okozhat meglepetést. A fanati­kus B-közép „kohika” bíztatása közepette Tyetyák az első tíz percben már bravúros védések sorozatát produkálta. Hétméte­resek, átlövések, illetve zicce­rek hárításával. A 15. percben 5—4-re vezetett a hazai csapat, s a lendület még három percig tar­tott. Ekkor 7—4-et mutatott az eredményjelző. A kapusbravú­rok felrázták a csabaiakat, s a 23. percben 9—8-ra már a lilák ve­zettek, amit az első félidő végéig még növeltek is. A második fél­időben a szépszámú hazai kö­zönség meglepetésére a vendé­gek semmi esélyt nem adtak a hazaiaknak. Góllal kezdték a já­tékot és oly an lendülettel, hogy a 45. percben már 19—13-ra ve­zettek. Az ózdi csapat edzője ekkor egészpályás letámadásra biztatta játékosait. Ez kissé ki­zökkentette a csabaiakat a rit­musból és az 57. percre módo­sult az eredmény is, 22—20-ra. Közben a közönség tombolt, a lila-fehér fiatalok elbizonytala­nodtak, de a nagy öregek, Dvu- recsenszkij és Bogárdi ejtésből, illetve hétméteresből lőtt góljai megpecsételték a hazai csapat sorsát. A rendkívül sportszerű Bogárdi Ottó nyolcszor volt eredményes Ozdon. Egy foga­dás tétjeként ezért 1500 forint ütötte a markát mérkőzés végén a közönség nagy tapssal jutalmazta a ven­dégcsapat bravúros teljesítmé­nyét. (V.J.) Tiszavasvári Lombik—Szarvasi SC 24—26(12—10) n > NB I B. Férfi. Tiszavasvári, 200 néző. V.: Komáromi, Sidó. Szarvas: PETROVSZKI — Pusztai 1, Almási 3, GREKSZA 5, Tusjak 1, TÓTH 12. Bene Z. 2. Cs.: Somogyi (kapus), Száva 1, Gömöri 1, Gilan. Edző: Pataki György, Vclky Mihály. Annak ellenére, hogy nem mindenki tudott elutazni a távoli nyírségi városba, a szarvasi csa­pat játékerejét meghatározó ké­zilabdázók közül, azért ezúttal is a pontszerzést tűzték ki célul. Az első percekben a hazaiak kaptak jobban lábra, egy-két góllal állandóan vezettek. Ä fél­idő derekától még inkább meg­jött a vasvári szurkolók hangja, többször is három góllal elhúz­tak kedvenceik. Két szarvasi hétméteres is kimaradt, több pontatlan átadást csípett e! és értékesített az ellenfél. Döntő előnyre azonban nem tudtak szert tenni. A szünetben alapos fejmosást tartott Pataki edző. Az itt „nem kapunk ki” jelszót ma­gáévá tette a csapat és a második játékrészben már az történt a pá­lyán, amit a szarvasiak eltervez­tek. A szoros emberfogásban csak vergődtek a Lombik kulcs- játékosai, a vendégek fjedig át- lövésekből és betörésekből 16 (!) akciógólt szereztek 30 perc alatt. Az utolsó percekben már csak a kiharcolt előny megtartá­sa volt a cél, ami sikerült is. Most három hazai mérkőzés következik a Szarvasi SC csapa­ta számára, szeretnék folytatni a pontgyűjtést és minél jobban el­távolodni a kiesési zónától. Szarvasi SC—Szegedi Volán 26—15 (15—8). Országos serdülő fiú kupamérkő­zés, Szarvas. Négy csapat — Nyíregy­háza, Szarvas. Szolnoki Olajbányász és a S'zcgedí Volán — szerepel a cso­portban az országos serdülő kupában. Körmérkőzéses formában oda-vissza- vágó alapon döntik el az együttesek, hogy ki jut a következő fordulóba. A szarvasiak a szegediek ellen jó játékkal rukkoltak ki, biztosan nyertek, esélyük van arra, hogy a továbbjutást jelentő első két helyen végezzenek. Taurus SC—Csaba Mirelit 31—20 (15—11) NB I ß. Férfi. Budapest, 100 néző. V.: Barna, Völgyi. Mirelit: Árkus — Szőke 2, Barna 5, Szilágyi 5 (2), Molnár 5, Vaikó 1, Orosz. Cs.: Murányi (kapus), Kaiszler, Komáromi 2. Edző: Kolarovszki Mihály. A fiatal játékosokból álló Taurusnak a mérkőzés megnye­rése a harcban maradást jelen­tette az alsóházbán, hiszen ha kikapnak, végleg leszakadnak. A sérültek mellett a Mirelit Ko­vács Z. és Bene A. nélkül utazott Budapestre, így igen tartaléko­sán álltak ki. Ennek ellenére jól kezdtek, helyzeteiket rendre be­lőtték és 22 percig biztosan ve­zettek. De ekkor jöttek a mérkő­zés központi szereplői, a játék­vezetők, akik mindent kihasz­náltak a vendégegyüttes ellen és ítéleteikkel szétzilálták a Mireli­tet, amelynek játékosai az ezt követő időszakban teljesen hit nélkül és szétesően játszottak. A Csík János által vezetett legény­ség természetesen ezt kihasz­nálva tetszetősen, eredménye­sen játszott és nyert. állásban végig szoros, volt az eredmény (az 58. perctjeaJó— 16), de a legnagyobb odafigye­lés ellenére sem sikerüli a Táma­dásokat gólra váltani, mivel rendre vonalralépés és beleme nés miatt ítéltek a szarvasiak el­len szabaddobást. A Medicor elleni mérkőzésen a csapat fe­gyelmezetten kezdett. A 22. percben 9—9 volt az eredmény, de az eladott labdák miatt ötgó­los előnnyel zárt a hazai gárda. A második félidő elején egy in­dításnál Szabó Teréz súlyosan megsérült, ami megbontotta az amúgy is labilis csapat egysé­gét, kapura továbbra is veszély­telenek voltak. Ez okozta a sú­lyos vereséget. Debreceni Sí—Szirén SE 18—16 (7—6) NB 1 B. Női. Debrecen, 100 néző. V.: Olmann, Ónodi. Szirén: Juhos — Melis, Hegedűs 3 (!), Csery 1.3, Szabó 2, Perger 2, Csery II. 5. Cs.: Tibáné (kapust. Hajdú 1. Pusztai, Kugyela. Edző: Csery István. Debreceni Medicor—Szirén SE 25—14 (15—10) NB I B. Női. Debrecen, 150 néző. V.: Ócsai, Pátkai. Szirén: Gyebrovszki — Hajdú 2. Szabó 3, Csery I., Csery II. 2. Melis. Hegedűs 5 (4). Cs.: Tibáné. Juhos (kapusok), Perger 2, Pusztai, Kugyela. Edző: Csery István. A héten kétszer látogatott el sajnos nem nagy sikerrel. A Debrecenbe a Szirén csapata, Sportiskola ellen tartalékos fel-