Békés Megyei Hírlap, 1991. május (46. évfolyam, 101-126. szám)

1991-05-27 / 122. szám

1991. május 27., hétfő SPORT iBÉKÉS MEGYEI HÍRLAP Nyolc perc alatt eldőlt... Egyre reménytelenebb helyzetben Veszprém FC—Békéscsabai Előre FC 3—0 (3—0) NB I-es labdarúgó-mérkőzés, Veszprém, 3000 néző. V.: Nagy II. J. (Bay, Segovits). VESZPRÉM: Végh — Bognár, Bimbó, Csík — Kelemen, Csornai, Kiss — Sülé, Rugovics, Plotár, Lehota. Edző: Dunai Antal. BÉKÉSCSABA: Baji — Zahorán, Csató, Szenti, Babis — dr. Kovács, Kurucz, Csanálosi, Belvon — Nagy I., Miklya. Edző: Vigh Tibor. Csere: Zahorán helyett Major S. a 46., Nagy I. h. Tóth Cs. az 59., Plotár h. Horváth II. L. a 79., Végh h. Rótt a 83. percben. Gólszerző: Plotár a 28., Lehota a 34., Sülé a 36. percben. Szögletarány: 6:3 (4:2) a Veszprém javára. „Sorbár” Vendéglátó Kft. (Békéscsaba, Irányi u. 2. Nyitva: 6-tól 23-ig.) Békéscsabán csak nálunk! Különleges import és hazai hűtött sörök nagy választékával várjuk kedves vendégeinket. Mint várható volt, kényszer- helyzetben Baji állt a békéscsa­baiak kapujába, ugyanis Gulyás elmúlt heti piros lapja után a tárgyalást ugyan elhalasztották, de addig is felfüggesztették a lila-fehérek kapusának játékjo­gát. Az oka pedig az, hogy Huták játékvezető Albániában Eb-se­lejtező mérkőzésen partjelez. Kisebb sérülése után dr. Kovács viszont vállalta a játékot. így a békéscsabai Horváth L. kima­radt a kezdő csapatból. Hamar a békéscsabaiak ka­pujában táncolt a labda, ám azt megelőzőleg a játékvezető már sípjába fújt. Történt, hogy Rugo­vics középen megiramodott egy jó indítást követően, a 16-os előtt szabálytalanul állították meg, miközben a labda Plotár elé perdült, aki az árván hagyott kapuba pörgette a labdát. Nagy II. J. azonban szabadrúgást ítélt, s Rugovics nagy lövése a sorfal­ról visszavágódott. Hét perccel később Nagy I. a félpályáról in­dulva több hazai játékost kicse­lezett, azonban a 16-oson belül járva hosszan szöktette magát és • a jó ütemben elé ki vetődő Végh megkaparintotta a labdát. A 28. percben azonban már szabályosan is bevették a ha­zaiak a békéscsabai kaput. Egy gyors támadás után Rugo­vics estében tovább tolta a lab­dát a jobbról érkező Plotárhoz, aki a 16-oson belül járva a kimozduló Baji mellett a kapu közepébe lőtt, 1—0. Két perccel később Lehota került gólhelyzetbe, miután Ru­govics jobbról belőtt egy lábdát, ám egy lehelettel lemaradt a le­hetőségről a veszprémiek csatá­ra. A túloldalon Csanálosi labdája Kurucz elé került, de a szőke középpályás nagy erejű lövése a felső lécet súrolva hagyta el a játékteret. A 34. percben érkezett a második gól: Sülével szemben szabálytalankodtak a 11-es ponttal egy magasságban a jobb oldalon. Rugovics ívelt a kapu elé, Lehota közeli fejese a kapufára pattant, onnan pedig a gólvonalon túlra, 2—0. Csupán két perc telt el, ami­kor növelte előnyét a Veszprém. Csornai viharzott el a jobb oldalon, Plotár kitü­nően tálalt elé. A hazaiak kö­zéppályása belőtt a kapu előte­rébe és a jó ütemben berobbanó Sülé öt méterről fejelt a háló bal oldalába, 3—4). Szünet után a 47. percben Lehota a 16-os vonaláról a kifutó Bajiba lőtt, majd a visszapattanó labdát Ru- govicf rúgta kapura, ám a gólvo- i nalon álló védők mentettek. Az 59. percben a Kecskemétről igazolt Tóth Csaba is pályára lépett, akinek ez volt élete első NB I-es mérkőzése. A 65. percben Csornai előtt adódott lehetőség, már Bajit is kicselez­te, de gyenge gurítását a gólvo­nalon álló Szenti kivágta. Öt perccel később Kurucz megsé­rült, s mivel a vendégek koráb­ban kihasználták a két cserele­hetőséget, az utolsó 20 percben tíz emberrel játszottak. Mindkét csapat hosszú ide­je gödörből szemléli az első osztályú labdarúgás esemé­nyeit. A veszprémiek hat, a bé­késcsabaiak pedig 11 mérkő­zés óta képtelenek voltak nyerni, s mindkét gárda gólok­kal is adós maradt a tavaszi szezonban. A házigazdák en­nek ellenére úgy készültek, hogy most törlesztenek az adósságból és a gyengélkedő Békéscsabát kitömik. Ennek ^.jegyében kezdődött a találko­zó és négy csatárral támadt a Veszprém. Kísérletük ered­ménnyel járt, ugyanis már az első félidőben eldöntötték a találkozó sorsát. Mindössze nyolc percre volt szükségük ahhoz, hogy háromszor beta­láljanak Baji kapujába, s ezzel megsemmisítsék a viharsar­kiak egypontos álmát. A lila­fehérek -döntően a védekezés­re összpontosítottak, de ezút­tal ebbe is hiba csúszott, így még reménytelenebb helyzet­be kerültek, már ami első osz­tályú tagságukat illeti a maj­dani új bajnokságban. Bizony a hátralévő három fordulóban valami újszerűt kellene pro­dukálniuk ahhoz, hogy jövőre is egy Ferencvárost, egy Bp. Honvédőt, egy Újpestet, egy Vácot... láthassanak a vihar­sarki szurkolók Békéscsabán. Jó: Kelemen, Sülé, Rugo­vics, Plotár, Lehota, ill. Szenti, Csanálosi. Nyilatkozatok. Dunai An­tal: — Végre azt játszottuk amit kellett, ilyen egyszerű az egész, csak gólt kell rúgni. A legfonto­sabb persze a két pont megszer­zése volt. A hét elején a Barics- ka csárdában voltunk egy kis kikapcsolódáson, s úgy látszik ez jót tett a csapatnak... Vigh Tibor: — Az erősen tartalékos csapatunk ellen megérdemelten nyert a Veszprém. Amikor a gó­lokat kaptuk, nekünk is legalább annyi helyzetünk volt, mint a hazaiaknak. A TARTALÉK­BAJNOKSÁGÉRT: Veszprém FC—Békéscsabai Elő­re FC 1—1 (0—0). Veszprém, 100 néző. V.: Oláh J. Békéscsaba: Liker— Deák, Sitkéi, Kovács, Potyi — Pusztai, Kulcsár, Lipták, Kasik — Udvari, Ár- gyelán. Edző: Szita László. Kiállítva: Zentai, ill. Udvari. G.: Kapitány, ill. Argyelán. Jó: Kapitány, Kránitz, Sza­bó, ill. Liker, Sitkéi, Potyi, Argyelán. AZ IFJÚSÁGI BAJNOKSÁGÉRT: Békéscsabai Előre FC—Veszp­rém FC 3—2 (2—1). Békéscsaba, 100 néző. V.: Hrabovszki. Békéscsaba: Such — Szűcs Zs., Bélteki (Nagy II. L.), Kovács B., Sitkéi — Debreczeni Cs., Kozma (Nagy I. L.), Uhrin (Pus­kás), Vigh — Diószegi, Belicza. Edző: Ogrincs Pál. G.: Nagy II. L. 2 (egyet 11-esből), Belicza, ill. Kozma (11-es- ből), Görgics. Jó: Such, Sitkéi, Nagy II. L., ill. Görgics, Kozma. A SERDÜLŐ­BAJNOKSÁGÉRT: Békéscsabai Előre FC—Veszp­rém FC 5—3 (4—0). Békéscsaba, 100 néző. V.: Hajdú P. G.: Kiss 3. 2, Ba­logh, Litauszki, Iványi, ill. Mészöly, Nagy R., Nagy L. Jó: Balogh, Liker, Kiss J., ill. Kuczi, Mészöly, (gulyás) AZ NB I TOVÁBBI EREDMÉNYEI: BUDAPESTI HON VÉD—SIÓFOKI BÁNYÁSZ 0—1 (0—1) Budapest, Bozsik stadion, 6000 néző. V.: Pillér. G.: Meksz a 29. percben. VASAS—PÉCSI MSC 1—1 (0—0) Budapest, Fáy utca, 5000 néző. V.: Vágner. G.: Dozmorov az 57., ill. Lovász a 79. percben. VIDEOTON-WALTHAM—TATABÁNYAI BÁNYÁSZ 2—1 0—1) Székesfehérvár, 5000 néző. V.: Bognár. G.: Sallói a 34., Földes az 52., ill. Váczi (11-esből) a 37. percben. GYŐRI RÁBA ETO—ÚJPESTI TE 0—1 (0—0) Győr, 5500 néző. V.: Lázin. G.: Zsinka a 69. percben. VÁCI IZZÓ—DEBRECENI VSC 2—1 (2—1) Vác, 4000 néző. V.: Puhl. G.: Talapa (11-esből) a 18., Répási a 22., ill. Plókai a 43. percben. MTK-VM—SZEGED SC 2—0 (0—0) Budapest, Hungária körút, 2000 néző. V.: Márton. G.: Horváth a 64., Pölöskei a 76. percben. VOLÁN FC—FERENCVÁROS 1—1 (0—1) Budapest, Megyeri út, 7000 néző. V.: Németh L. G.: Nacer a 40., ill. Coco-Aires (11-esből) a 68. percben. AZ NB I ÁLLÁSA: Sörök, borok, üdítő italok, égetett szeszek nagyker áron. 1. Bp. Honvéd 27 18 6 3 46-16 42 2. FTC 28 14 9 5 45-21 37 3. Vác 27 14 6 7 35-28 34 4. Pécs 27 13 6 8 28-18 32 5. Veszprém 28 11 10 7 29-20 32 6. Tatabánya 27 11 8 8 30-27 30 7. Videoton 27 10 8 9 36-35 28 8. Siófok 27 9 9 9 22-26 27 9. MTK-VM 27 10 5 12 36-35 25 10. Győr 27 8 9 10 33-32 25 11. l'TE 27 11 3 13 30-36 25 12. Vasas 27 7 7 13 30-41 21 13. Békéscsaba 27 7 6 14 23-36 20 14. Szeged 27 7 6 14 21-35 20 15. Volán FC 27 7 5 15 25-45 19 16. Debrecen 27 5 7 15 21-39 17 Az előkelő ötödik helyen zártak a hölgyek Békéscsabai Előre KSE—Vasas 24—16(12—7) NB I-es női kézilabda-mérkőzés, Békéscsaba, 200 néző. V.: Kliment, Papp. Békéscsaba: NAGY K. — HOMONNAINÉ 8, Mezőségi 6 (1), Salamon, Hankóné 1, HOCHRAJTER 7 .(1), Sávolt 1. Cs.: Lovászné (kapus), Bohus, Ighisan, Leszkó 1 (1), Kulcsár. Edző: Csulik Pálné. Vasas: Hang — Esztergál 1, Oravecz 3 (1), Kiss 2, Mezei 3 (1), Csernus 1, LÁSZLÓ 3. Cs.: Heckó (kapus), Kolozs 1, Rajz 1, Pavercsik, Dolmány 1 (1). Edző: Liskáné Balogh Zsuzsanna. Kiállítások: 2, ill. 4 perc. Hétméteresek: 3/3, ill. 3/3. Békéscsabai szemszögből a tét: ha nyernek, a középmezőny élén végezhetnek, azaz az 5. he­lyen. A Vasasnak csupán annyi, hogy egy helyet előre tudnak-e lépni a tabellán a záró fordulót követően. így érthető, hogy a békéscsabaiaknak volt fonto­sabb a szombat délutáni találko­zó. De mielőtt a játékvezető-duó sípjába fújt volna, ez alkalom­mal búcsúztatták aktív pályafutásától Szakálné Kisucz- ky Ágnest, aki 17 esztendőn át volt tagja a lila-fehér klubnak — amelyből tizenegyet a legmaga­sabb osztályban játszott. Hochrajter révén villám­gyorsan bevették az egykori békéscsabai, ma a fővárosi pi­ros-kékek portásának, Hangnak kapuját. S ez volt jellemző szin­te az egész mérkőzésre: a bé­késcsabaiak korszerű, tetszetős és gyors támadásokat vezettek — eredményesen — az olykor darabosan mozgó és nem túl nagy játékerőt képviselő Vasas ellen. A fővárosiak mindössze az első negyedóráig tudták a lé­pést tartani (13. perc: 3—3), ám még 20 perc sem telt el, amikor háromgólos előnyre tettek szert a lila-fehérek. A második fél­időben, ha lehet még fokozták az iramot a békéscsabaiak és Hochrajter szép alakításaival, Mezőségi gólerős játékával, Ho- monnainé harcosságával hamar dűlőre vitték a két pont sorsát. Egyébként a második félidő kö­zepe táján a piros-kékek nem bírták idegileg a csatát, s egy percen belül ketten is — László és Rajz — a kiállítás sorsára ju­tottak, ugyanis ökölvívó módjá­ra egyet-egyet odacsaptak a bé­késcsabaiak gyors balszélsőjé­nek, akinek ettől sem ment el a kedve, s rendre bevette a főváro­siak kapuját. A békéscsabaiak a záró fordulóban aratott nagy gólkülönbségű győzelmükkel az 1990—91. évi bajnokságban az 5. helyen kötöttek ki. Nem vé­letlenül. mondta dr. Szekeres Ist­ván a „záróbanketten”: a vihar­sarki csapat NB I-es tagsága so­rán második-harmadik legjobb eredményével zárt (1982-ben ezüstérmesként fejezték be a pontvadászatot, s egyszer már voltak ötödikek). J. P. Vasárnap játszották: Győri Sportközpont—Veszprémi SE 26—19 <11—12). A női kézilabda-bajnokság nem hi­vatalos végeredménye: 1. Hargita 26 23 1 2 605-428 47 2. BHGSE 26 20 1 5 625-488 41 3. DVSC 26 19 1 6 633-572 39 4. Szeged 26 17 3 6 581-521 37 5. Békéscsaba 26 13 - 13 567-530 26 6. Győr 26 12 1 13 499-533 25 7. H.-FTC 26 11 2 13 479-482 24 8. Bp. Spart. 26 10 3 13 570-584 23 9. Dunaferr 26 11 1 14 557-610 23 10. Alföldi P. 26 9 4 13 545-592 22 11. Vasas 26 9 215 472-529 20 12. Veszprém 26 9 2 15 575-599 20 13. Borsodi B. 26 6 2 18 500-591 14 14. N.kanizsa 26 - 3 23 482-681 3 Az azonos pontszámú csapatok között az egymás elleni eredmény döntött. Kiss (sötét mezben), a Vasas játékosa igyekszik megakadályozni a góllövésben Hochrajter Ritát, a békéscsabaiak nagy lövőked­vében lévő irányító-átlövőjét. A válogatott játékos hét góllal járult hozzá csapata hét végi sikeréhez, s ezzel a győzelemmel 5. a lila-fehér gárda Fotó: Kovács Erzsébet A jobbtól tanulni nem szégyen A százéves évfordulóját ün­neplő kosárlabdasportág egyik rangos megyei eseményére ke­rült sor a hét végén Szarvason és Orosházán. Mindkét helyen a nemzetközileg is jegyzett szov­jet Horizont Minszk vendégsze­repeit, ellenfele pedig az SC Dózsa Tsz Szarvas NB I-es gár­dája volt. A szarvasiak szezon­záró mérkőzésükön búcsúztat­ták el két lengyel légiósukat, Malgorzata Kujawát és Violetta Lotyszt, akiket a klubvezetés és a szponzor nevében Stafira Sán­dor, a helyi Dózsa Tsz elnöke ajándékozott meg. Ezután kö­vetkezett a játék, amely a ma­gassági fölényben lévő és ener­gikus szovjet lányok sikerét hozta. Szombaton Orosházán, az egész napos gyermeknapi program keretében hírverő mér­kőzésen játszották le a visszavá­gót a csapatok, amelyet a szép­számú helyi szurkoló tetszés- nyilvánítása is kísért. Ezúttal szorosabb első félidőt játszottak a csapatok, ám a második félidő­ben a válogatott Svajbovics ve­zetésével a szovjet lányok ismét nyertek. Nemcsak ő, de a junior válogatott Oksana Koroljova is kiemelkedett a mezőnyből, szinte minden pozícióból kosa­rat tudott szerezni. A szarvasi lányoknak azonban nem kell szégyenkezniük, hiszen ellenfe­lük, mint az európai kupák állan­dó résztvevője, nagyobb játék­erőt képvisel, s a jobbtól tanulni nem szégyen. Eredmények. Szarvason. SC Dózsa Tsz Szarvas—Horizont Minszk 73:90 (40:47). V.: Szalontai, Darida. Ld.: Balogh (24), Berkó (15/ 3), Veres (13/3), ill. Koroljova (25/3), Zujeva (15), Parascsenkó (13). Orosházán. SC Dózsa Tsz Szarvas—Horizont Minszk 72:86 (39:39). V.: Bacsfai, Vasvári. Ld.: Berkó (18/9), Veres (16/ 3), ill. Ivanovszkaja (20), Svajbovics (19/6), Koroljova (17/6). A labdával Frankó Anna, vele szemben—akit szívesen látnának a szarvasi csapatban — a szovjet válogatott, Svajbovics Fotó: Kovács Erzsébet rBF.KFS MEGYEI Hll Közéleti napilap. Főszerkesztő: dr. Árpási Zoltán. Felelős szerkesztő: Niedzielsky Katalin, Seleszt Ferenc. Kiadja a Népújság Kft. Felelős kiadó: Martin Feldenkirchen és dr. Serédi János ügyvezető igazgatók. Szerkesztőség és kiadó: 5600 Békéscsaba, Munkácsy u. 4. Levélcím: 5601 Békéscsaba. Pf. 111. Telefonszámok: központ (66)27-844; főszerkesztő: (66) 21-401; telefax: (66) 21-401; kiadó: (66) 26-395. Telex: 83-312. Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető a hírlapkézbesítő postahivataloknál és a kézbesí­tőknél. Előfizetési díj egy hónapra 205 forint, egy évre 2460 forint. Készül: a Kner Nyomdában, Békéscsaba, Baross u. 9—21. Vezérigazgató: Balog Miklós. HU ISSN 12151068