Békés Megyei Népújság, 1991. március (46. évfolyam, 51-75. szám)

1991-03-26 / 70. szám

1991. március 25.. hétfő n végelszámolásnál hiányozhat Bentmaradt a Szarvas Békéscsabai Előre FC—Szeged 1—2 (0—0) NB I-es labdarúgó-mérkőzés, Békéscsaba, 5 ezer néző. V.: Storn­ier (Fazekas, Tóth V.). BÉKÉSCSABA: Gulyás — Mracskó, Ottlakán, Zahorán — Belvon» Csató, Szenti, Csanálos, Horváth — dr. Kovács, Miklya. Edző: Vigh Tibor. SZEGED: Leboniczky — Hurguly, Bogdán, Mihalache, Takács J. — Hegyeshalmi, Puskás, Sallai, Kovács J. — Cigan, Apró. Edző: Szalai István. Csere: Horváth helyett Argyelán a 60., Apró h. Kemenes a 88. percben. Gólszerző: dr. Kovács a 49., Cigan az 50., Kovács J. (11-esből) a 83. percben. Sárga lap: Ottlakán a 22., Cigan a 75., Hurguly a 78., Puskád a 86. percben. Szögletarány: 10:i (3:1) a Békéscsaba javára. flnyósmeccs — Anyósomat meghívom egy pezsgős vacsorára a Fiú- mébe, ha kikapunk a Szegedtől — morfondírozik »kor- látszomszédom” a meccs előtt. Mivel nem felhős az ég, a Nappal együtt derülünk mondásán. Aztán az első félidő közepén alkalmi ismerősöm eltű­nik. A kilátástalan játékot nézve biztos vagyok abban, hogy asztalt foglalni indult a Fiumébe vagy szól a fele­sége anyjának, hogy készülődjön. Koncepcióm azonban téves, amit elárul visszaérkező drukkertársam lehelete is. Mindenesetre jókor jön a lelátóra, éppen amikor veze­tést szerez a Csaba. A gól annyira megihleti, hogy ezt mondja: — Ha nem rúgunk még kettőt nekik, sátrat verek a pálya mellé és ott lakom egész évben az anyósommal. Mire kimondja, egyenlít a Szeged. Ismerősöm percekig hallgat, talán érzi ígérete pallosát a feje fölött. A véget a Tisza-partiak győztes gólja Jelenti. Szomszédom károm­kodik egyet és már indulna a kijárat felé. A ziccert azon­ban nem hagyhatom ki: — Mi lesz a menü? — érdeklődöm unottan, de ő lé­gy intve csak így válaszol: — Az anyósom nem szereti az elegáns helyeket, így nem erőltetem... Morcosságát látva azt már nem merem megkérdezni, hogy ki ágyaz majd a sátorban... (nyemcsok) A szegediek meglehetősen tartalékos csapattal érkeztek a Viharsarokba, ugyanis Ta­kács Z., Publik 3-3 sárga lap miatt, Szécsényi és Árki pe­dig sérülés miatt nem léphe­tett pályára. Ugyanakkor a hazaiaknál Mracskó és Szen­ti felgyógyult, Horváth eltil­tása letelt, igy a legjobb ösz- szeállításban vehették Jel a küzdelmet. A 3. percben már veszé­lyeztettek a békéscsabaiak, amikor Csanálosi forgatta meg a védőket, Csató elé csúsztatott, ám a békéscsabai középpályás nagy lövése egy védőről levágódott. A 11. percben Kovács J. jól ug­ratta ki Hegyeshalmit, aki az ötös sarkáról célozta meg Gulyás kapuját — itt pedig Szenti lépett bele a labda út­jába. A 18. percben 25 mé­terre a szegedi kaputól sza­badrúgáshoz jutottak a ha­zaiak: Szenti nagyerejű lö­vése Aprót „leterítette'’, a békéscsabai középpályás is­mételhetett, ám a bal felső sarok felé zúgó lövését Le- boniczky a levegőben úszva hárította. A 22. percben Ott­lakán elütötte a kitörő He­gyeshalmit, s máris villant az első sárga lap. Nagy gól­szerzési lehetőség adódott a szegediek előtt a 35. percben, amikor Kovács J. Aprót in­dította. A vendégek csatára jól látta meg, hogy Hegyes­halmi a jobbösszekötő helyén egyedül lopakodik föl, lapo­san odalőtte a labdát. He­gyeshalmi a kivetődő Gulyást is kicselezte, tovább futott a labdával, de jobbra kisod­ródva a kapu fölé emelt. A szünet után a 49. perc­ben gyorsan jött a békéscsa­baiak gólja. Csató 18 méter­ről a jobbösszekötő helyéről nagy erővel meglőtte a lab­dát, ami az egyik védőről a 11-es ponton álló dr. Kovács elé pattant. A lila-fehérek csatára habozás nélkül lapo­san a kapu közepébe lőtt, 1—0. Még egy perc sem telt el, s kiegyenlítettek a Tisza­partiak. Kovács J. balról át­emelt a túloldalra, Cigan az ötös sarkán egyet még iga­zított » labdán, majd a visz- szafelé futó és vetődő Gulyás hóna alatt a bal alsó sarok­ba lőtt, 1—1. A 74. percben Ottlakán szánta el magát lövésre, ám a közepes erejű lövés Lebo­niczky zsákmánya lett. A folytatásban Cigan kapott sárga lapot, mivel sípszó után elrúgta a labdát. Hur­guly jutott hasonló sorsra, amikor Miklyát a felezővo­nal tájékán fölvágta. A 83. percben eldőlt a mér­kőzés sorsa. Apró végigvihar- zott a bal oldalon, majd be­kanyarodott a kapu felé, s alig lépett be a 16-os bal sar­kánál, amikor az őt kísérő Belvon hátulról elkaszálta — 11-es! A büntetőt Kovács J. az ellenkező irányba vetődő Gulyás mellett a bal alsó sa­rokba vágta, 1—2. Puskás is kiérdemelte a sárga lapot, ugyanis a sze­gediek középpályása sípszó után elrúgta a labdát. A mérkőzés előtt a legtöbb szegedi játékos döntetlennel is beérte volna. Ennek szel­lemében megszállták kapu­juk előterét. A békéscsabaiak a kezdetben igyekeztek sok keresztmozgással zavart kel­teni a hátsó sorokban, más esetben pedig a szélekről ívelgették vagy lőtték be a labdákat. Nem sok sikerrel, mert Bogdán fejéről az a leg­gyakrabban visszapattant a mezőnybe. A fordulás után a gyorsan jött békéscsabai gólt követően mindenki azt vár­ta, hogy kitámadnak a sze­gediek, ám nem volt erre szükségük, ugyanis a soron következő kontrából hamar bevették Gulyás kapuját. A hazaiak egymás után dolgoz­ták ki a helyzeteket, de a kapuig ritkán jutottak el. Aztán jött egy újabb menet­rend szerinti kontra, amely­nek végén 11-est Ítélt a já­tékvezető. Lehet, hogy a lá­tottak alapján igazságosabb lett volna a döntetlen, ám a rendkívül lelkes, és nagyon szervezett szegedi csapat vé­gül megérdemelten aratta az 1990—91. évi bajnokságban első idegenbeli győzelmét. Jó: Csató, Szenti, ill. Bog­dán, Takács J., Sallai, Ko­vács J., Cigan. Nyilatkozatok. Vigh Tibor: — Az ellenfél minden hely­zetét mi készítettük elő, ők pedig éltek az adódó lehető­ségekkel. Szalai István; — Gratulálok a csapat minden játékosának és köszönöm a kisszámú, de leükes közönsé­günk buzdítását. Jávor Péter TOVÁBBI EREDMÉNYEK: VESZPRÉM SIÖFOK 4—0 (1-0) Veszprém, 5 ezer néző. V.: Vad. G.: Rugovics a 16., Kiss az 51., Claude a 66., Rugo­vics a 81. percben. ÚJPEST—TATABANYA 0—1 (0—1) Megyeri út, 4 ezer néző. V.: Nagy L. G.: Süveges a 34. percben. VOLÁN FC—PÉCS 0—1 (0—1) Czabán Samu tér, 1000 né­ző. V.: Kurmai. G.: Balogh (11-esből) a 9. percben. RÄBA eto—bp. honvéd 1-1 (1-0) Győr, 8 ezer néző. V.: Mol­nár L. G.: Csepregi (öngól) a 34., ill. Csehi az 55. perc­ben. FERENCVÁROS— DEBRECEN 3—2 (2—2) Üllői út, 12 ezer néző. V.: Huták. G.: Fischer a 3., Fi­scher (11-esből) a 20., Dukon a 74., ill. Pintér (öngól) a 2., Vancsa a 29. percben. VIDEOTON—MTK-VM 3—0 (0-0) Székesfehérvár, 5 ezer né­ző. V.: Roxin. G.; Földes a 67., Máriási a 70., Sallói a 88. percben. VÁC—VASAS 2—0 (2—0) Vác, 5 ezer néző. V.: Puhl. G.: Répási a 35., Füle a 36. percben. Sörök, borok, üdítő italok, égetett szeszek magyker áron. az NB i. Állasa A 18. FORDULÓ UTÁN: 1. Bp. Honvéd 13 3 2 33-13 29 2. FTC 12 3 3 36-12 27 3. Vác 12 2 4 27-18 26 4. Veszprém 8 7 3 22-14 23 5. Pécs 10 2 6 22-13 22 6. Tatabánya 7 7 4 19-16 21 7. Videoton 6 4 8 23-25 16 8. Békéscsaba 7 2 9 21-24 16 9. MTK-VM 6 4 8 22-27 16 10. Siófok 4 8 6 13-19 16 11. Rába-ETO 5 5 8 22-25 15 12. Szeged 5 5 8 12-21 15 13. Debrecen 4 4 10 14-23 12 14. Vasas 5 2 11 21-31 12 15. Újpest 5 2 11 19-29 12 16. Volán FC 4 2 12 18-34 10 A TARTALÉKBAJNOKSAGÉRT Békéscsabai Előre FC—Szeged SC 2—0 (1—0). Békéscsaba, 300 néző. V.: Farkas. Békéscsa­ba; Baji (Hunya) — Pápa (De­ák), Sitkéi, Kasik, Potyi (Be­esik) — Oláh, Gyura, Szűcs, Pusztai — Uhrin, Bagyinka. Edző: Szita- László. Az első já­tékrészben egyenrangú ellenfe­lek küzdelmét Láthatták. A haj­rára kitámadó szegediek a 45. percben bánták tettüket, amikor váratlanul szereztek vezetést a békéscsabaiak. Fordulás után hamar iött az újabb lila-fehér gól, akik ettől kezdve bátran és tetszetősen futballoztak a ruti­nosabb Tisza-partlakkal szem­ben. G.: Szűcs, Bagyinka. Jó: Sitkéi, Kasik, Bagyinka, Szűcs, ill. Gréczi. (gyurkó) AZ ifjúsági bajnokságért Szeged—Békéscsabai Előre FC 3—2 (1—2). Szeged. 100 néző. V.; Heim. Békéscsaba: such — Szűcs, Bélteki, Kovács B. (Dió- szeghy), Nagy II. L. (Magyari) — Balázs D., Halmay, Szegedi, Nagy I. L. — Belicza, Debrecze- ni Cs. (Kulcsár). Edző: Ogrincs Pál. G.: Fekete (11-esből), Már­tó nos i, Mészáros, ill. Szegedi 2- Jó: Bessir, Hubát, Tölcsére®, ill. Balázs D., Szegedi. Nem sokáig örülhettek a békés csabaiak a vezető gólnak, ugyanis az 50. percben — alig a középkezdés után — a szegedi, Aradról igazolt Cigan bevette Gulyás kapuját Fotó: Kovács Erzsébet SC Dózsa Tsz Szarvas-OSC 68:67 (33:36) NB 1-es női kosárlabda-mérkőzés, rájátszás, szarvas, 200 néző. V.: Szilvássy, Szabados. Szarvas: BALOGH (12), Kiefer (11), KU- JAWA (14), LOTVSZ (12/6), Frankó K. (6). Csere: Frankó A. (6/6), Berkó (7/3), Veres (—). Edző: Vida Béla. OSC: Herczeg (12), Barátit (6), TÁLÁN (22/6), Kassay (6), SCHWARZ (20). Csere: Benedek (1). Edző: Varga István. Az eredmény alakulása: 4. perc: 11:0, 10. perc: 24:13, 16. perc: 29:28, 18. perc: 33:32, 26. perc: 37:46, 30. perc: 47:52, 35. perc: 52:58, 39. perc: 65:66. Kipontozódott: Kiefer a 26., Frankó K. a 39. percben. Az orvosegyetemisták szá­mára volt fontosabb a ta­lálkozó, hiszen csak győze­lemmel biztosíthatták vég­leges helyüket a következő évi bajnokság felsőházában, míg a szarvasiak már ott érezhették magukat. Maga­biztosan kezdett a hazai csa­pat. s az első percek után úgy tűnt, hogy a szellemesen játszó Lotysz és Kujawa ve­zérletével kiütik ellenfelü­ket. A félidő derekán azon­ban a fővárosi együttes ma­gára talált, míg a hazaiak egyre többet hibázva kien­gedtek. Fordulás után meg­ugrott az OSC, a Szarvas­nak pedig egyáltalán nem ment a dobás. A 30. percben úgy tűnt. hogy a biztosan vezető fővárosiak megnyerik a mérkőzést, míg a Szarvas nem tud újítani. Ám ekkor a hazai közönség biztatásá­tól vezérelve feltámadtak Frankó Katiék és remek hajrát vágtak ki. Az utolsó nyolc másodperc történelmi pillanat volt Szarvason, hi­szen Kassay büntetőivel már az OSC látszott győztesnek, ám az ellentámadásnál Lo­tysz magára húzva két vé­dőt, Kujawának passzolta a labdát, aki a lefújás pillanatá­ban nem hibázott. A szarvasi közönség felállva ünnepel­te csapatát, s a vert helyzet­ből bravúrosan megszerzett győzelmét. Ezzel a Szarvas bent maradt az A-csoport- ban. sőt a rájátszásban az 5—8. helyért folytathatja a küzdelmet. Mégpedig két hét múlva. Az első körben a Soproni VSE-vel veszik föl a küzdelmet — két győztes mérkőzésig... R. E. AZ ELSŐ KÖR VEGEREDMENYE: 7. DVTK 9 5 1183:1038 23 8. Szarvas 9 5 1066 : 959 23 9. Szeged 8 6 1028:1088 22 10. Sabaria 8 6 987: 999 22 11. Egls—O. 7 7 1101:1004 21 12. Kecskemét 7 7 1117:1087 21 13. Szekszárd 6 8 1005:1001 20 14. Ganz-M. 2 12 971: 119 16 Megjegyzés: az első vonal fö­löttiek bent maradtak az A cso­portban, a két vonal közöttiek közül kettő följut, kettő B-cso- portos lesz, az alsó vonal alat­tiak pedig jövőre a B csoport­ban vehetik föl a küzdelmet. — A mérkőzést követően az éjszakai órákban betörők jártak a Főiskola Medosz SE sportirodáján és vandál módon, összetörve az iroda berendezését, elvitték a sport- egyesület, illetve a DATE kara testnevelési tanszéké­nek ott lévő pénzkazettáit, benne több ezer forinttal — tájékoztatta tegnap lapunkat dr. Nyíri Dezső, az egyesü­let ügyvezető elnöke. — Vasárnap, a reggeli órákban riasztottak, úgy rohantam be a főiskolára. A pénzzel együtt elvitték az előző es­te otthagyott kabátomat, az igazolványokkal együtt. Borzasztó végig gondolni Is: manapság társadalmunk legszegényebb, legágrólsza- kadtabb közösségét rövidí­tették meg a betörők. Mert, ugye, a sportot az idén nem kényeztették el anyagiakkal, nem dúskálnak a pénzben, s tehetős támogatókat sem lelni minden sarkon... A hívatlan látogatók pedig a templom egerénél Is szegé­nyebbeket rámolták ki. n meglepetés elmaradt Pemü-Honvéd—Békéscsabai EKSE 24-21 (9-9) NB I-es férfi kézilabda-mérkőzés, Solymár, 500 néző. V.: Amb­rus, Szendrey. Pemü: Pándi — Somogyi 2, KOVÁCS G. 8 (3), GA- VAI 7, Szabó 1, Sótonyi 1, Becskereki 3. Csere: Benis (kapus), Sa- liga 1, Tengely 1. Edző: Hunyadkürti János. Békéscsaba: TÓTH GY. — Balogh 2, Debnár 3, Lovász 5 (3), Szabó, MOHÁCSI 6, Dö­gé. Csere: Pocsai 4, Bogárdi 1, Kiss. Edző: Skaliczki László. Kiállítások 6, ill. 7. perc. Hétméteresek 4/3, ill. 3/3. A Békéscsabán ősszel re­mekül játszó Sótonyi külön őrzőt kapott Debnár szemé­lyében. Ez hatástalanította a hazai támadósort. A 7. perc­ben már 5—2-es vendég­előnyt mutatott a tábla. A kis légterű terem levegője egyre fülledtebb, párásabb lett, és a csúszós labda mi­att sok hiba csúszott a já­tékba. A 29. percben Szabó harmadik 2 perces bünteté­sét is összeszedte, s igy a második félidőre át kellett szervezni a csapatot. Ezután húzott el a hazai csapat (46. perc: 18:12). Ebben a sza­kaszban feltűnő volt, hogy nem egyforma mércével es­tek latba a két oldalon a sza­bálytalanságok. Az 50. perc­re 18—15-re feljöttek a csa­baiak, majd felváltva estek a gólok. A játék alapján a döntetlent megérdemelték volna a vendégek. * Ifjúságiak: Bp. Honvéd— Békéscsaba 30—26 (12—14). T. L. Csepeli Papír—Szarvas 28—19 (16-9) NB I B-s férfi kézilabda-mérkőzés, CsepeL V.: Kemecsei, Koutny. Szarvas: Petrovszki — Pusztai 1., Berényi II., VELKY 5, FEKETE 3, Tóth J. 7, Gömöri. Csere: Somogyi (kapus), Csulik 1, Madár, Dakó. Edző: Pataki György. A rutinosabb, fizikailag erősebb csepeliek már az el­ső félidőben eldöntötték a két pont sorsát. A szarvasi csapatban négy, 15 esztendős játékos mutatkozott be az NB I B-ben. Az alaposan megfiatalított csapatból az egyik legrutinosabb játékos, Velky nyújtott kimagasló teljesítményt, akciógóljai, amelyeket a balszélről lőtt, látványosak voltak. A másik húzóember Fekete volt, aki lelkesedése, és az elviselt po­fonok mellett több hétméte­rest is kiharcolt. Mint Pata­ki György elmondta, bízik benne, hogy a hét végi foly­tatásban már számíthat Be­ne Zoltánra, esetleg az Özd- ról visszaérkező Szabó ka­pusra. valamint Orosházáról szeretnének igazolni egy já­tékost. Almásiért cserében. A szarvasiak ma 17 órai kez­dettel a Raika-Wörgl Tirol oszt­rák II. ligás együttessel mérik össze tudásukat hazai környe­zetben. majd két nappal később, március 27-én az I. osztályú Szolnoki Olajbányásszal játsza­nak előkészületi mérkőzést. Ez utóbbit is 17.3» órakor kezdik. BÉKÉS MEGYEI Politikai napilap. Kiadja a Népújság Kft., Békéscsaba. Felelős kiadó: dr. Serédi János, Mariin Feldenkirchen ügyvezető igazgatók. Főszerkesztő: dr. Árpási Zoltán. Főszerkesztő-helyettes: Seleszt Ferenc. A szerkesztőség és a kiadó címe: Békéscsaba, Munkácsy utca 4. szám. Pf.: 111. 5601. A szerkesztőség telefonszáma: (66) 27-844, főszerkesztő: (66) 21-401, a kiadó telefonszáma: (66) 26-395. Telexszám: 83-312. Telefax: (66) 21-401. Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető a hírlapkézbesítő postahivataloknál és a kézbesítőknél. Előfizetési díj egy hónapra 145 forint, egy évre 1740 forint. Készül: a Kner Nyomda lapuzeniében, Békéscsaba, Baross u. 9-21., 5600. Vezérigazgató: Balog Miklós. ISSN 0133-0055 Kéziratokat, képeket nem őrzünk meg és nem küldünk vissza.