Békés Megyei Népújság, 1991. március (46. évfolyam, 51-75. szám)

1991-03-18 / 64. szám

1991. március 18., hétfő NÉPÚJSÁG SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT Vereség — négy fronton Debreceni VSC—Békéscsabai Előre FC 2—1 (2—0) NB I-es labdarúgó-mérkőzés, Debrecen, S ezer néz®. V.: Márton (Vad, Nagy'L.). DEBRECEN: Mező — Balogh, Nagy L., Szűcs — Vancsa, Sándor, Plőkai, Szilágyi — Ulveczkl, Gracsov, Margineán. Edző: Nagyka- posi Elemér. BÉKÉSCSABA: Gulyás — Mracskó, Csató, Major S., Zahorán — Major L., dr. Kovács, Csanálosi, Belvon — Miklya, Nagy I. Edző: Vigh Tibor. Csere: Major S. helyett Ottlakán a 31., Belvon h. Argyelán az 56., Ulveczki h. Mogyorós a 66., Szilágyi Ír. Csiszár a 88. percben. Gólszerző: Plókai a 15., Margineán a 24., Miklya a 62. percben. Sárga lap: Major L. a 20., Ottlakán a 64., Plókai a 76. percben. Szögletarány: 6:2 (5:2), a Békéscsaba javára. (A debreceni öltöző folyo­sóján szembe találkozott és kezet fogott a két edző, aki­ket villámvéleményre kér­tünk az eredmény felől. Nagykaposi győzelmet várt, Vigh Tibor pedig határozot­tan kijelentette, hogy „nem kapunk ki”. A Békéscsaba nem változtatott a Tatabá­nyát legyőző csapatán, ame­lyet mintegy 100 lelkes szur­koló is elkísért. A jelenlévők Mező Józsefet köszöntötték 150. és Plókai Attilát a 75. NB I-es mérkőzése alkalmá­ból, valamint egyperces gyászszünettel adóztak a DVSC egykori elnöke, Deme Gyula emlékének.) Alig kezdődött el a talál­kozó, Mracsikó tekintélyt pa- rancsolóan belépett Margi- neánnak. A szabadrúgással Gracsovot indították, akinek labdája elé léptek a védők az utolsó pillanatban. Né­hány perc múlva Zahorán lövését védte Mező, majd Plókai indítását Margineán a bal oldalon futtában át­vette, de Gulyás a 16-os ol­dalvonalánál nagyszerűen bevetődött elé. A 15. percben vezetést szerzett a DVSC. Szűcs a bal oldalról középre ívelt, Margineán a levegőben jobb külsővel továbbcsúsztatta a labdát PIókainak, aki jobb belsővel lágyan Gulyás mel­lett a háló közepébe helye­zett, 1—0. Középkezdés után máris zavar támadt a hazai véde­lemben, de Mracskó közeli lövésébe beleléptek a védők. Majd a másik oldalon Gra­csov mintaszerűen lefordult a védőkről, bal külsővel in­dította Ulveczkit, aki kihú­zódott jobbra és beadása már céltalannak bizonyult. A 20. percben Szilágyi térd­del elvitte a labdát Major L. mellett, aki lerántotta és ezért sárga lapot kapott. Egy perccel később dr. Kovács jobbról befelé cselezett a 11-es pontig, de Mező meré­szen kivetődve leszedte a lábáról a labdát. A csabai játékos sportszerűen elnézést kért a kapustól, mert futtá­ban a stop 1 ijaival a" kezét is érintette. A 24. percben tovább nőtt a Löki előnye. Vancsa a fe­lezővonalnál elcsente a lab­dát a csabaiaktól, Szűcsnek adta, aki a bal oldalon Gra­csovot indította. A Do- nyeckből érkezett csatár be­adását Margineán mintasze­rűen átvette és a térdre eső Major S.-t megkerülve, hat méterről a háló közepébe lőtt, 2—0. A gól után két perccel Vancsa jobbra tálalt PIókai­nak, aki elől Zahorán rövi­den adott haza. Gracsov le­csapott a labdára és rögtön kapura lőtte, de ehhez alig volt már helye és a szöget jól záró Gulyást találta el. A félidőből még nyolc perc volt hátra, amikor Belvon balról, veszélyesen becsavart szögletét Mező kiöklözte, ám közben megütötte a hátát és ezért ápolták. Az utolsó öt percben Csanálosi leterítette Szilágyit, majd Ottlakán a sarkánál megrúgta Ulvecz­kit és mindketten örülhet­tek, hogy elmaradt a sárga lapos figyelmeztetés. Szünet után nyolc perccel dr. Kovács jobbról belőtt labdáját Csa­nálosi továbbcsúsztatta, de Belvon már lesen volt, így odalett a helyzet. Az -56. percben Csanálosi jobbról végzett el szabadrúgást, Mik­lya hat méterről, a védőktől szorongatva ráfejelte a lab­dát, amely fölé süvített. A 62. percben góllá értek az egyre erősödő csabai tá­madások. Középen futott a vendégek akciója, amely előtt szétnyílt a debreceni védelem, Csató tálalt Mik­lya elé, aki tíz méterről nagy erővel a léc alá lőtt, 2—1. Hét perc múlva a csere­ként beállt Ottlakán Ulvecz­ki lábát találta el a labda helyett, és ezért sárga lapot kapott. A csatárt sérülés mi­att le kellett cserélni. A 73. percben Ottlakán volt ismét a főszereplő, ekkor belerú­gott Gracsovba, ám szeren­cséjére a kiállítást megúsz­ta. Akárcsak három perccel később Plókai, aki a gól­helyzetben kitörő Csanálosit a 16-os előtt buktatta, ám Márton játékvezető lágyszí­vűségének köszönhetően csak sárga lapott kapott. Tíz perccel a mérkőzés befeje­zése előtt történt az utolsó számottevő helyzet, amikor Sándor Gracsovot szöktette, utóbbi becsapta Ottlakánt, de 16 méteres lövését Gu­lyás lábbal védte. A Békéscsaba tíz éven át veretlen volt Debrecenben, de most a kitűnő sorozat megszakadt. Az évet új edzővel kezdő hazaiak vehe­mensen „nyitottak”, szinte rárontottak az örök mumus­ra. A két idegenlégiós csa-* tár, a szovjet Gracsov és a román Margineán életveszé­lyesen cselezgetve és a lab­dát kitűnően vezetve rendre zavarba hozták a vendégek védelmét, és góllá értek már a félidő közepére a DVSC támadásai. A lelkes csabai szurkolók elnémultak, a ha­zaiakat pedig kedvenceik já­téka vastapsra ragadtatta. A csabai védelem Major S.-sel az élen hadilábon állt, akit a második debreceni gól után hamar le is cseréltek. A DVSC egységesebb és el- szántabb volt, kitűnően tá­madott, bár a középpályásai — Plókai kivételével — már ekkor is elmaradtak a vára­kozástól. Az első félidőben biztos vezetést szerző DVSC furcsa­mód a szünet után egyre in­kább átengedte a terepet a vendégeknek, s ezt a Békés­csaba igyekezett kihasznál­Góltörténet Jóllehet, avíttnak tűn­het — legalább úgy, mint a megye hetilapjá­ban, hogy ilyen messzi­nek tűnő idő távlatából visszatérünk a Tatabá­nya elleni sikeres tava­szi rajthoz. Oka egy­szerű: olvasom, a jelen sorok szerzőjének szánt kritikát (dányi) aláírás­sal. A 88. percben esett egyetlen, de mindent el­döntő gól körül polemi­zál írásában. „Nagysze-' rű” sporttudósitónknak minden bizonnyal elme­sélték az utcán, vagy a közeli kocsmában a gól történetét és körülmé­nyeit, ugyanis a szerző, mármint (dányi) a 82. percben, azaz a gólese- mény előtt hat perccel elhagyta a „sajtó­teraszt”! J. P. ni. Hamarosan szépített és minden eszközt bevetett, hogy egyenlítsen. Eléggé el- keményedett a játék és eb­ben a játékvezetőnek is sze­repe volt, aki sokszor sze­met hunyt a durvaságok fö­lött. A közönség ellenben élvezte a küzdelmet és ki­szurkolta a megérdemelt debreceni győzelmet. A Bé­késcsaba ugyan dicséretesen küzdött és beszorította a fá­radni látszó, s a gyenge na­pot kifogó irányítóval játszó ellenfelét, az első 'félidei hátrányt behozni már nem tudta. így megszakadt a rég­óta tartó kitűnő sorozat. Jó: Mező, Plókai, Margi­neán, Gracsov (a mezőny legjobbja), ill. Gulyás, Csa­tó, Miklya. Nyilatkozatok. Nagykaposi Elemér: — Az első félidő­ben megfeleltünk a közön­ség elvárásainak, de tud­tam, hogy a második játék­rész nehéz lesz. A Békéscsa­ba olykor kíméletlenül ját­szott, s ez is oka volt an­nak, hogy önbizalmunk és támadókedvünk fokozatosan alább hagyott. Végtelenül boldog vagyok, mert úgy ér­zem, a tavaszi rajton szer­zett négy ponttal megterem­tettük a bentmaradás valós alapját. Vigh Tibor: — Az első félidőben nagy hátrány­ba kerültünk a könnyen el­kerülhető két góllal. Szünet után sajnos csak szépíteni tudtunk, a kissé átszervezett csapatunkkal. Nagyon jó mérkőzést láthattak a né­zők. Csubák Zoltán TOVÁBBI EREDMÉNYEK: MTK-VM—VÁC 1—2 (1— 2).' Hungária körút, 4 ezer néző. V.: Németh L. G.: Hannich a 22., ill. Szalai a 42., Répási a 43. percben. SIÓFOK—VOLÁN FC 0—0. Siófok, 3500 néző. V.: Faze­kas. PÉCS—RABA ETO 3—0 (1—0). Pécs, 9000 néző. V.: Hartmann. G.: Braun a 14., Belansiky az 55., Czóh a 66. percben. SZEGED—VESZPRÉM FC 0—& (0—0). Szeged, 5000 né­ző. V.: Drigán. G.: Csornai az 58., a 81. percben. BP. HONVÉD—VIDEO­TON 2—0 (0—0). Bozsik-sta- dion, 7000 néző. V.: Kovács I. L. G.: Vancea az 51., Gre­gor (11-esből) a 87. perc­ben. TATABANYA—FERENC­VÁROS 0—0. Tatabánya, 15 ezer néző. V.: Bay. UTE—VASAS- 1—0 (0—0). Megyeri u., 6000 néző. V.: Varga S. G.: Szlezák a 88. percben. Sörök, borok, üditő Italok, égetett szeszek nagyker áron. az NB i Állasa: 1. Bp. Honvéd 17 13 2 2 32-12 28 2. FTC 17 11 3 3 33-10 25 3. Vác 17 11 2 4 25-18 24 4. Veszprém 17 7 7 3 18-14 21 5. Pécs 17 9 2 6 21-13 20 6. Tatabánya 17 6 7 4 18-16 19 7. MTK-VM 17 6 4 7 22-24 16 8. Békéscsaba 17 7 2 8 20-22 16 9. Siófok 17 4 8 5 13-15 16 10. Rába ETO 17 5 4 8 21-24 14 11. Videoton 17 5 4 8 20-25 14 12. Szeged 17 4 5 8 10-20 13 13. Vasas 17 5 2 10 21-29 12 14. Debrecen 17 4 4 9 12-20 12 15. UTE 17 5 2 10.19-28 12 16. Volán SC 17 4 2 11 18-33 10 A TARTALÉKBAJNOKSAGÉRT: DEBRECENI VSC—BÉKÉSCSA­BAI ELŐRE SC 3—0 (1—0). Deb­recen, 500 néző. V.: Kerezsi.Bé- késcsaba: Baji (Such) — Schnei­der (Bura), Sitkéi, Bócsik (Bámszki), Oláh — Pusztai, Gyu- ra, Szűcs, Kasik — Uhrin, Ba- gyinJca. Edző: Szita László. A hazaiak vehemensen kezdtek, majd kiegyenlítetté vált a játék, amit viszont a vendégek nem tudtak kihasználni. Szünet után a debreceniek mezőnyfölénye gó­lokká érett. G.: Rostás 2 (egyet 11-esből), Georgiev. Jó: Czuna, Rostás, Bemá.t, ill. Szűcs, Ba- gyinka. AZ IFJÚSÁGI BAJNOKSÁGÉRT: BÉKÉSCSABAI ELŐRE FC— DEBRECENI VSC 1—2 (0—0). Bé­késcsaba. V.: Hegedűs. Békés­csaba: Such — Szűcs (Debrecze- ni Cs.), Bélteki, Kovács B., Nagy H. L. (Gazsó) — Halmay, Szegedi, Kulcsár, Gyura (Ba­lázs) — Beliczai, Nagy I. L. Edző: Ogrincs Pál. A finisben megadott _ll-es góllal nyert a vendégcsapat. G.: Bélteki (11- esből). ill. Szabó I., Lugosi (11- esből). Jó: Gyura, Szegedi, Szűcs, ill. Szabó I., Szabó Zs., Lugosi. Sándor. A SERDÜLÖBAJNOKSÁGÉRT: BÉKÉSCSABAI ELŐRE FC— DEBRECENI VSC 1—2 (0—0). A mérkőzés hajrájában, öt percen belül esett a három gól. ame­lyek közül a második debreceni találat elkerülhető lett volna. G.: Litauszki ,(ll-esböl). ill. Stefa- nik. Csíki. Jó: Litauszki. ill. Ke­serű. strfanik. Szabó, (gulyás) Totóereriménpk Készlet­leépítésből "végkiárusítás ruházati cikkekből, cipők, befőttek, savanyúságok, tapéták. A Totó 11. heti játékszelvé­nyén szereplő mérkőzések ered­ményei: 1. Szeged—Veszprém 0-2 2 2. Tatabánya—FTC 0—0 x 3. UTE—Vasas 1—0 1 4. Sabaria—Haladás . 2—2 x 5. Paks—Dunaferr 0-1 2 6. Nürnberg—Stuttgart 7. Hannover— O-l 2 Saarbrücken 1—1 X 8. Mannheim—Duisburg 4—0 1 9. Lecce—Torino 1—1 X 10. Parma—Intemazionale 0—0 x 11. Pisa—Samodoria 0—3 2 12. Taranto—Udinese 1—1 X 13. Verona—Foggia 2—1 1 Pluszmérkőzés: 14. MTK-VM—Váci Izzó 1—2 2 Ismét a Szuper Ligában ÉLÉSKER BÉKÉS MEGYE GAZDAG ELESTARA Hároméves „száműzetés után” a magyar asztalite­nisz-válogatott visszakerült a Szuper Ligába. Az egykor öt alkalommal is elsőséget szerzett együttes szombatom St- Valentinben az Európa Liga I. osztályában játszot­ta le az osztrákok elleni dön­tő visszavágóját, s bár 4:3 arányú vereséget szenvedett (ugyanennyire nyert Buda­pesten), jobb összesítéssel 18:16-os játszmaaránya ré­vén ősztől újból Európa leg­jobb nyolc csapata között szerepelhet. Duplán érő pontok Békéscsabai Elére KSE—Komié 24-23 (11—11) NB I-es férfikézilabda-mérkőzés, Békéscsaba, 500 néző. V.: Belső, Jancsó. Békéscsaba: Tyetyák — Balogh 3, DEBNAr 6, Lovász 5 (3), Szabó 1, BOGARDI 5, Dögé 1. Csere: TÓTH GY. (kapus), Mohácsi, Gedó, Pocsai 3. Edző: Skaliczki László. Komló: Kulcsár — Burán, PAPP G. 7, PAPP L. 5, Takács, Nyeretyin 6 (5), Ambrusics 1. Cse­re: Pengő (kapus), Soós,_ Keszthelyi I (1), Domasenkó 3. Edző: Kiss Szilárd. Kiállítások: 10, ÜL 12 perc -f kizárás (Papp G.). Hétméteresek: 7/3, ill. 9 6. A két Papp egy-egy gólja vezette be a találkozót, ami­re Balogh, majd Debnár vá­laszolt. Ám a vezetést csak a 8. percben vette át a bé­késcsabai csapat, amikor Szabó bevetődve bevette Kul­csár kapuját (4—3). Ezután Balogh büntetőt hibázott, majd Szabó kapott kétper­ces kiállítást. Ennek ellené­re tartotta egygólos előnyét a békéscsabai csapat. A 13. percben 6—5-öt mutatott az eredményjelző. Igaz, ezután hat percig csak erőlködtek az együttesek, a gól csendet Balogh megugrásos gólja törte meg. A komlóiak Soós révén büntetőt hibáztak, ám egy perc múlva ismételhet­tek, ekkor már Nyeretyin betalált. Egy ritkán látható gól következett Bogárditól, aki a beállás helyéről beve­tődve lőtte ki a bal alsó sar­kot. De továbbra sem tudott elhúzni a hazai csapat, ugyanis az elemében lévő Papp G. egy megugrás után bevette Tyetyák kapuját. A 24. percben Nyeretyin, fél perccel később Ambrusics jutott a kiállítás sorsára, sőt büntetőhöz jutattak a ha­zaiak, ám ezt Lovász ki­hagyta, nem úgy Papp G., aki kettős emberhátrányból akcióból kétszer is betalált. A fordulás után a 34. perc­ben kisebb csetepaté' kelet­kezett a békéscsabai 'kapu előtt, aminek eredménye: Tóth Gy., Szabó,' ill. Nyere­tyin a kiállítás sorsára ju­tott. Ez azonban a komlóia­kat zavarta meg jobban, hi­szen a 40. percben már há­romgólos volt a békéscsa­baiak előnye (15—12), amit további negyedórán át tar­tani is tudtak. Eközben föl­gyorsult a mérkőzés, de mindez a színvonal kárára. Ziccerek sokasága maradt ki mindkét oldalon. A vég­játék jelentős izgalmakat ho­zott, a vendégek szívósan kezdték ledolgozni az idő­közben négy gólra nőtt bé­késcsabai előnyt. Míg Lo­vász a büntetőt kihagyta, ugyanezt a túloldalon Nye­retyin belőtte. Alig több mint két perc volt hátra, amikor Pocsai a kiállítás sorsára jutott (fölöslegesen nem adta oda a labdát síp­szó után), amit Domasenkó könyörtelenül kihasznált: szinte nullszögből vette be a békéscsabai kaput. A vá­lasz sem maradt el: Lovász emberhátrányból, középről, a földről kilőtte Pengő kapu­ját. így az utetsó másodper­cekben már csak arra kel­lett törekedni, hogy meg­akadályozzák a komlói utol­só rohampkat... Az összességében közepes színvonalú, de kemény és hajtós mérkőzésen a győzel­met jobban akaró békéscsa­baiak megérdemelten tartot­ták otthon a két pontot, az ugyancsak a kiesés rémétől fenyegetett komlóiakkal szemben. (jávor) Szabó még a mérkőzés 8. percében bevetődve kilövi Kulcsár kapujának bal alsó sarkát, amivel átvette a vezetést a bé­késcsabai csapat. A háttérben: Papp L. (5) és Domasen- ko (10) Fot6: Gál Edit BÉKÉS MEGYEI NÉPÚJSÁG Politikai napilap. Kiadja a Népújság Kft., Békéscsaba. Felelős kiadó: dr. Serédi János, Martin Feldenkirchen ügyvezető igazgatók. Főszerkesztő: dr. Árpási Zoltán. Főszerkesztő-helyettes: Seleszt Ferenc. A szerkesztőség és a kiadó címe: Békéscsaba, Munkácsy utca 4. szám. Pf.: 111. 5601. A szerkesztőség telefonszáma: (66) 27-844, főszerkesztő: (66) 21-401, a kiadó telefonszáma: (66) 26-395. Telexszám: 83-312. Telefax: (66) 21-401. Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető a hírlapkézbesítő postahivataloknál és a kézbesítőknél. Előfizetési díj egy hónapra 145 forint, egy évre 1740 forint. Készül: a Kner Nyomda lapüzemében, Békéscsaba, Baross u. 9-21., 5600. Vezérigazgató: Balog Miklós. ISSN 0133-0055 Kéziratokat, képeket nem őrzőnk meg és nem küldünk vissza.