Békés Megyei Népújság, 1988. február (43. évfolyam, 26-50. szám)

1988-02-01 / 26. szám

1988. február 1„ hétfő SPORT SPORT SPORT SPORT A nagyobb tudás és a gyorsaság döntött Sok gól a Népújság Kupában Rába ETO—Bcs. Előre Spartacus 26—22 (12-8) Kádárt (sötét mezben) Csuvarszki sem tudja megakadá­lyozni a lövésben, Ferencz Rezső hiába blokkol — a győri átlövő a hálóba talál. A bal szélen Gávai figyeli az akciót Fotó: Kovács Erzsébet Férfi kézilabda MNK-mérkőzés a nyolc közé jutásért (vissza­vágó), Békéscsaba, 600 néző. V.: Kliment, Papp. Győr: OROSS Z — IVANCSIK 6, Cseri 2, Balogh, Dcáki, Vesztergom 4 (1), Csi- csai 1. Csere: Tóth L. 1, Kádár 6 (2), MENYHÉRT 4, Domonkos. Edző: Szaló Tibor. Békéscsaba: Tóth Gy. — Kiss 2, Csuvarszki 1, Gávai 5, Ferencz 2, Bogárdi 5 (1), Benc. Csere: Tyetyák (kapus), Szilágyi 1, TÓTH J. 5 (1), Papp 1, Greksza. Edző: Ajtony Ákos. Kiállítás: 6 perc a Győrnél. Hétméieresek: 4 3, ill. 4 2. Telt házat vonzott a tava­lyi bajnok elleni összecsapás, s sokan reménykedtek ab­ban, hogy a lila-fehérek — ha nem is jutnak tovább (a győriek nyolcgólos előnnyel érkeztek a Viharsarokba) — legyőzik riválisukat. Nos, az első percek semmit sem sej­tetlek. hiszen felváltva estek a gólok, a 8. percben még csak 2—2 találatot regisztrál­hattunk. Aztán elég volt egy kisebb megingás a hazaiak részéről, s a villámgyors Iváncsik révén már 5—2-re. majd az első negyedóra vé­gére 8—3-ra a vendégek ve­zettek. Nem játszott látvá­nyosan a Rába parti együt­tes. de amit csináltak, az precíz volt. s olyan gyorsan járt kezükben a labda, hogy azt szemmel nehéz volt kö­vetni. Nem beszélve arról, ha a házigazdák eladtak egy labdát, még ki sem gondol­ták, mit tegyenek, amikor Iváncsik már Tóth Gy. ka­pujánál járt, a labda is ,,utolérte" a szélsőt, aki rit­kán hibázott... A fordulás után hamar megmutatkozott a két csapat közötti különség: a 34. perc­ben még 14—10 volt az állás, ám a 41. percben 20—10-et mutatott a villanyóra — ez­zel végleg megpecsételődött Labdarúgó-mérkőzések kap­csán már szóvá tettük, hogy lehetetlen körülmények kö­zött dolgozik a krónikás. Nos most, a tegnapi kézilab­da-mérkőzésen a lila-fehér csapatot csak a szervezők múlták alul. Tudjuk, hogy kicsi a 2. számú általános iskola tornatermének befo­gadóképessége, legalábbis kézilabda-mérkőzésekre, ám korántsem lehet mentség ar­ra, hogy csak a játékveze­tőknek biztosítsák a zavar­talan munkafeltételeket. Ugyanis a jelen sorok szer­zője, vagyis az újságíró ed­dig úgy-ahogy talált magá­nak megfelelő helyet, ahol dolgozhatott a tudósításon, ám most jegyzeteit állva ké­szíthette. Egy fél kispad ta­lán mégiscsak elférne a já­téktér mentén — nekünk is! az Előre Spartacus sorsa. Az még hagyján, hogy a to­vábbjutást tekintve fejet kel­lett hajtaniuk a nagyobb tu­dás előtt, ám a 10 gólos kü­lönbségre nehéz magyaráza­tot adni. Ezután a győriek a cseresorukkal folytatták a játékot, s a biztos győzelem tudatában kiengedtek, Tóth J. és Gávai ezt olykor ki­használta. ám mindez kevés volt az üdvösséghez — a Rába ETO esélyeshez méltó­an jutott tovább az MNK- ban. (jávor) Felföldi nyert a második napon Vasárnap a második párbaj­tőr-válogatót bonyolították le a Nemzeti Sportcsarnokban. Ezút­tal csak az a 48 vívó léphetett pástra, aki szombaton a leg­eredményesebben szerepelt. A győzelmet Felföldi, az O. Dózsa sportolója szerezte meg. Az első nap legjobbja, a világbajnok öttusázó Fábián László ismét ki­tünően forgatta pengéjét, a 3. helyen végzett. Váratlan Hubert, a Bp*Honvéd vívójának szerep­lése is, aki szombaton a 3. he­lyen végzett, vasárnap pedig döntőt vívhatott. 4­Vasárnap újabb mérkőzésekkel foly­tatódott a 31. Nép­újság Kupa terem- kézilabda-torna. Ezúttal há­rom női és öt férfitalálkozót bonyolítottak le Békéscsa­bán. a 2. számú iskola csar­nokában. Az egyetlen igazán említésre méltó érdekesség, hogy a női megyei csoport­ban a martfűi lányok a 19. percben már 10—5-re vezet­tek, de végül 20—20 lett. A férfi NB-s csoportban a rangadónak számító Bcs. Előre Spartacus—Orosházi Honvéd Dózsa SE találkozón is a második játékrész dön­tött — a lila-fehérek javára. Eredmények. Férfiak. NB-s csoport: Bcs. Előre Sp.—Oh. Honvéd Dózsa SE 29—25 (11—12). A fegyelmezettség döntött. Ld.: Fekete 12, Doge S. 8, ill. Szabó 7, Gedó 5. Kondoros—Újkígyós 31—24 (17 —9). Ld.: Skultéti 13, Sznyida, Melis 4-4, ill. Fekete 8, Gazsó 7. Megyei csoport. Bcs. Mirelit- Újkígyós 33—24 (16—11). Ld.: Ko- larovszki 9, Oláh, Turbucz 7-7, ill. Csányi 10, Süli 5. Ifjúságiak. Mezőberény—Újkí­gyós 23—22 (9—11). Ld.: Rónai 7, Braun 5, ill. Kovács G. 5. Serdülők. Üjkígyósi DSE—Bcs. Előre Sp. II. 21—12 (11—5). Ld.: Oláh N., Bánfi 5-5, Gajda 4, ill. Pál 6, Lévai 3. Nők. NB-s csoport. Bcs. Előre Sp. II.—Bcs. Előre Sp. III. 22—11 (9—5). A „három” csapata csak az első félidő 20. percéig bírta ellenfelének nagyobb iramát el­lensúlyozni. Ld.: Kovács T. I. 10, Kulcsár 4, ill. Bozsó 4, Bat- ke 3. Mezőberény—Bcs. Előre Sp. I. 30—24 (11—11). Ld.: Felföldi 10, Mezővári 7, ill. Békési 8, Szilá­gyi 6­Megyei csoport. Martfűi Tisza Cipő SE—Bcs. Közgazdasági Szakközépiskola 20—20 (11—10). Felváltva vezettek a csapatok azt követően, hogy a cipőgyári­ak 10—5-re is elhúztak. Végül is igazságos az eredmény. Ld.: Bá­rány 7, Nagy 6, ill. Sávolt 6. Kulcsár, Kelemen 4-4. 13 Asztalitenisz A Békéscsabai Konzervgyár NB II A osztályban szereplő férfi asztalitenisz-csapata a leg­utóbbi bajnoki fordulókban a következő eredményeket érte el. Bcs. Konzerv—Malév 20:5. A hazai pályán lejátszott mérkő­zésen a gyári csapat végig ve­zetve, fölényesen győzte le el­lenfelét. Győzelmével a csapat megerősítette a bajnoki tábláza­ton elfoglalt 3. helyét. Csabai győztesek: Sebestyén 5, Balogh, Czina, Seres 4-4, Somogyi 3. Fővárosi Vízművek—Bcs. Kon­zerv 13:12. A bajnokság ezüstér­mes helyén álló fővárosiak el­len a Konzerv kis szerencsével nyerhetett volna. A vártnál job­ban szereplő Seres és Balogh teljesítménye is kevés volt a gyűzelemhez. A Konzerv pont­szerzői: Seres 4, Sebestyén 3, Balogh, Czina 2-2, Somogyi. A FÉRFI NB II ÄLLÄSA: 1. BVSCII. 9 9 - 160:65 18 2. Főv. Vízm. 9 8 1 150:75 16 3. Bcs. Konz. 9 5 4 123:102 10 4. Malév 9 4 5 103:122 8 5. Nyíregyháza 9 4 5 91:134 8 6. Hajdúszob. 9 3 6 100:125 6 7. Dec. 4. Drótm. 9 2 7 105:120 4 8. Cégi. VSEII. 9 1 8 68:157 2 Totóeredmények 1. Ascoli—Napoli ve. 1-3 2 2. Aveliino—Verona ve. 1-0 1 3. Aveliino—Verona I. f. 0-0 X 4. Cesena—Roma ve. 0-0 X 5. Cesena—Roma I. f. 0-0 X 6. Fiorentina—Milan ve. í-i X 7. Fiorentina—Milan I. f. 0-0 X | 8. Intern.—Como ve. 1-0 1 9. Intern.—Como I. f. 0-0 X 10. Juventus—Empoll ve. 4-0 1 11. Juventus—Empoli I. f. 2-0 1 12. Pisa—Pescara ve. 2-0 1 13. Sampdoria—Torino ve. 1-1 x í PÖTMÉRKÖZESEK: 14. Ascoli—Napoli I. f. 1-2 2 15. Pisa—Pescara 1.f. 1-0 1 16. Sampdoria—Torino I. f. 1-1 X Elsöprő fölénnyel Szarvasi Főiskola Medosz—Ganz-MÁVAG 83:53 (48:31) NB I-es női kosárlabda-mérkőzés, Szarvas, 300 néző. V.: Szil- vássy, Halmos. Szarvas: FRANKO A. (14/6), Dórán (4), FRANKO K. (13/3), Szabó (9), BOZSÉRNÉ (20). Csere: Leopold (6), Török (9), H. Molnár (4), Hatvani (4), Veres (—). Edző: Szirony Pál, Darida Károly. Ganz-MAVAG: Némediné (4), HERCZEGH (21), Krémer (—), Földi (9), Juhász Zs. (—). Csere: PINTÉR (15/6), Szabóné (4), Juhász J. (—), Deli (—), Brezina (—). Edző: Újvári Miklós. Az eredmény alakulása: 5. perc: 5:3, 11. p.: 28:16, 18. p.: 46:28, 22. p.: 54:31, 28. p.: 58:43, 35. p.: 71:53. Egy héten belül másod­szor bizonyult 'kicsinek a főiskola tornaterme, negyed­órával a kezdés előtt ki le­hetett tenni a megtelt táb­lát, ami azt is bizonyítja, hogy a jó kosárlabdának van közönsége Szarvason. Az óriási tét miatt idegesen kezdett mindkét csapat, az első kosárra 3 percet kellett várni. A házigazdák jól fel­készültek a fővárosiak elle­ni védekezésből, mert szin­te valamennyi lepattanó labdát Dórán és Frankó K. szerzett meg, a mezőny leg­jobbja pedig Frankó A. úgy semlegesítette a gépgyáriak nagy dobóját, Némedinét, hogy az egész mérkőzésen csak büntetőből tudott pon­tot szerezni. A hazaiak tá­madó játéka a félidő köze­pétől magabiztossá vált, Szabó kosaraival Frankó A. tripláival, és gyors indítá­sokból szerzett pontjaival egyre nagyobb előnyre tet­tek szert. A fordulás után Bozsérné percei következ­tek: a hazaiak bedobója zsi­nórban szerzett 10 pontjával már húsz pont fölé nőtt a két csapat közötti különb­ség. A gépgyáriak centere, Herczeg még megpróbálta csökkenteni a fővárosiak hátrányát, de Frankó K. ve­zérletével a szarvasiak szin­te azt csináltak a pályán, amit akartak. Tetszés sze­rint érték el a kosarakat, szellemes, sok mozgásos já­téka gyakorta méltán vívta ki a közönség tapsát. A Frankó A. nemcsak sok ko­sarat dobott, hanem a me­zőny legjobbjának bizo­nyult rangadónak indult találko­zón ötletes játékával szinte kiütötte ellenfelét a Szarvas, (a Népsportban megjelenttel ellentétben nem 85:53 arány­ban), s az utolsó mérkőzés eredményétől függetlenül már csoportelsőként várhat­ják a rájátszást. R. E. Az NB I B-csoportjának ; lása. Nők. íl­1. Szarvas 13 4 1216:1093 30 ?. AR. Építők 12 5 1211:1148 29 3. Ganz-M. 10 7 1288:1208 27 4. ZTE 10 7 1247:1182 27 5. BKV. Előre 9 8 1154:1124 26 6. Sopron 8 9 1176:1218 25 7. OMKER-OSC 7 10 1226:1284 24 8. Sabaria 6 11 1013:1138 23 9. Ikarus 5 12 1102:1152 22 10. TFSE 5 12 1125:1211 22 „Szeles” gólokkal Bcs. Előre Spartacus—Békés 2—1 (2—0) Előkészületi labdarúgó-mérkőzés, 250 néző. V.: Kokavecz. Bé­késcsaba: Gulyás (Baji) — Szenti (Mracskó), Ottlakán (Vígh), Csató (Bánfi), Fabulya (Horváth) — Kerepeczky, Arky (Belvon), Gruborovics (Szarvas), Csanálosi (Adorján) — Fodor (Kelemen), Szekeres (Kurucz). Edző: Csank János. Békés: Lovas (Cinanó) — Nagy (Krizsán), Tisza, Kondacs, Süli — Fehér (Kubik), Rácz (Lenkefi), Fodor, Szakái — Farkas, Lonovics. Edző: Szűcs Mihály. A vendégcsapat a jelentős erejű szél segítségével roha­mozott, de némi meglepetés­re a hazai gárda középpá­lyásai, illetve védői remekül megszűrték a támadásokat. Ennek ellenére két gól esett a 34., ill. a 37.! percben, mindkettő 30 méterről le­adott lövést a szél sodorta be a bal felső sarokba. For­dulás után ugyancsak a szél segítségével szépítettek a hazaiak, s hasonlóképp, mintegy 30 méteres szabad­rúgásból. G.: Kerepeczky, Gruborovics, ill. Kondacs. Jó: Szenti, Ottlakán, Grubo­rovics, ill. Lovas, Fodor, Rácz. Nagy Mihály Sax kiesett A kanadai St. Johnban euró­pai idő szerint vasárnap a haj­nali órákban fejezték be a sakk- világbajnok-jelöltek páros mér­kőzésének ötödik fordulóját. A hét párharcból háromban már döntés született, az angol Short és Speelman, valamint a szovjet Juszupov kiharcolta a tovább­jutást, vagyis biztosította he­lyét a negyeddöntőben. Short továbbjutása egyben azt is jelenti, hogy ellenfele, Sax Gyula a legjobb nyolc között nem folytathatja a küzdelmeket. A másik magyar résztvevő, Poe­tisch Lajos viszont újabb dön­tetlent ért el a szovjet Rafael Vágányán ellen, s így a hétfői hatodik fordulóban döntetlennel is kiharcolja a továbbjutást. Folytatódott a kiegyensúlyo­zott küzdelem Timman és Sza- lov között, ötödik játszmájuk is döntetlennel zárult. A veterán Korcsnoj viszont bravúros győ­zelmet aratott Hjartarson ellen, . s ezzel 3:2-re szépített, tehát meg élnek továbbjutási remé­nyei. Eredmények (zárójelben a pá­ros mérkőzés állása): Speelman (angol)—Seirawan (amerikai) 1:0 (4:1), Short (angol)—Sax Gyula döntetlen (3,5:1,5), Juszu­pov (szovjet)—Elveszt (szovjet) döntetlen (3,5:1,5), Portisch La­jos—Vágányán (szovjet) döntet­len (3:2), Timman (holland)— \ Szalov (szovjet) döntetlen ! (2,5:2,5), Korcsnoj (svájci)— ' Hjartarson (izlandi) 1:0 (2:3), * Szokolov (szovjet)—Spraggett (kanadai) függő (2,5:1,5 — 1 füg- \ gő). Átadták az „Év ifjúsági sportolója” díjakat A Magyar Televízió sport­szerkesztősége először 1961- ben írta ki az „Év ifjúsági sportolója" választást. Az elmúlt több mint negyedszá­zadban több olyan sportoló végzett az élen, aki később a felnőttek között is bizo­nyította tehetségét, világ- versenyeken is felállhatott a győzelmi dobogóra. A mos­tani választáson 16 lány és 21 fiú versenyzőre érkezett jelölés, összesen 23 sport­ágban. A szavazásban élen vég­zetteket, valamint edzőiket vasárnap több mint egyórás műsorban köszöntötték. Az eseményen megjelent Tibor Tamás, az Állami Ifjúsági és Sporthivatal elnökhelyet­tese is. A díjakat Radnai János, a Magyar Televízió sportszerkesztőségének ve­zetője adta át. Az élen végzettek: Fiúk: 1. Szabó József (Bp. Hon­véd, úszó — edzője Széchy Tamás), 2. Hoffmann Ervin (Atom SE, kenus — Sziklen- ka László) és Debnár Ta­más (BVSC, úszó — Nagy József. Rátonyi Gábor), 3. Káldy Zoltán (Ü. Dózsa, at­léta — Csorna Ferenc) és Boros György (MTK-VM, vívó — Bódy István). Lányok: 1. Csabai Judit (Nyíregy­házi VSSC, úszó — Szűcs Csaba), 2. Joó Éva (MHSZ KLK, sportlövő — Szucsák László) és Wirth Vera (Sta­tisztika, asztaliteniszező — Fülöp István), 3. Szepessy Aliz (Debreceni Spartacus, karatéka — Katona Attila) és Csurgó Virág (Bp. Spar­tacus. teniszező — Balázs György). Matthäus—Inter ? Milánó: Újból szárnyra keltek azok a híresztelések, hogy a Ba­yern München 26 éves kö­zéppályása, Lothar Matthäus az Internazionaléhoz szerző­dik. A „Corriere dello Sport” értesülése szerint Matthäus már a kötelező orvosi vizs­gálatokon is átesett. Lehet­séges vételárként 7,9 millió márkát emlegetnek. A nyugatnémet játékos mindenesetre alaptalannak tartja a híreszteléseket. — Szó sincs róla, hogy máshová igazolnék, szerző­désem 1990-ig köt a Bayern- hez — mondta. — Egyetlen klubbal sem tárgyaltam, így az Internazionáléval sem. * * * Jena: Barátságos mérkőzésen a Rába ETO 4—1 (2—0) ará­nyú vereséget szenvedett az NDK-beli Carl Zeiss Jenától. A magyarok gólját Rubold 11-esből szerezte. Téli Kupa: 1. MSE Mezőberényben tegnap be­fejeződött a Téli Kupa kis­pályás labdarúgótorna, ame­lyen megyei I., illetve II. osztályban szereplő csapatok vettek részt. A harmadszor kiírt tornát veretlenül, nyolc ponttal, a Mezőberényi SE nyerte a hatpontos kamutiak előtt, 3. Gyomaendrőd, 4. Kondoros, 5. Vésztő. A leg­jobb kapus Balogh, a leg­technikásabb játékos Burai (mindkettő Mezőberény) lett, míg a gólkirályi címet a gyo- maendrődi Gonda nyerte, 6 gólt szerzett. A háromnapos mérkőzés­sorozat jól szolgálta a részt­vevők bajnoki felkészülését. BÉKÉS MEGYEI Az MSZMP Békés Megyei Bizottsága és a Békés Megyei Tanács lapja. Főszerkesztő: Arpási Zoltán. Főszerkesztő-helyet­tes: Seleszt Ferenc. Szerkesztőség: Bcs. Pf.: 111. Munkácsy u. 4. sz., 5601. Tel.: 27-844, főszerkesztő: 21-401. Kiadja a Békés Kéziratokat, képeket IJ1 ÍTs Megyei Lapkiadó Vállalat, Bcs. Pf.: 111. Munkácsy u. 4. sz., 5601. Telefon: 27-844. Felelős kiadó: Csata János. Tele­ISSN 0133—0055 nem őrzünk meg és 1--­f on: 26-395. Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető a hírlapkézbesftö postahivataloknál és a kézbesítőknél. Előfizetési díj: egy hónapra 43 Ft, egy évre 516 Ft. Kner Nyomda lapüzeme, Bcs., Szerdahelyi u. 2/A, 5600. Vezérigazgató: Háromszék! Pál. nem küldünk vissza.