Békés Megyei Népújság, 1987. november (42. évfolyam, 258-282. szám)

1987-11-09 / 264. szám

1987. november 9., hétfő SPORT SPORT SPORT SPORT 0 helyzetteremtés kevés az üdvösséghez Békéscsabai Előre Spartacus-Debreceni MVSC 1—1 (1-1) NB I-es labdarúgó-mérkőzés. Békéscsaba, 5 ezer néző. V.: Varga L. (Pádár, Márton S.). BÉKÉSCSABA: Baji — Szenti, Ottlakán, Bánfi, Fabulya — Csa­tó, Gruborovics, Csanálosi (Kelemen, 75. p.) — Arky, Kurucz (Adorján, 46. p.), Szekeres. Edző: Csank János. DEBRECEN: Mező — Balogh, Nagy L., Plókai A., Kiss (Nagy S., 30. p.) — Steigerwald, Turtóczky, Sándor, Duró — Melis, Be- nyó (Bücs, 80. p.). Edző: Ktiss László. Gólszerző: Szekeres (6. p.), Melis (9. p.). Sárga lap: Balogh (39. p.), Fabulya (45. p.), Plókai A. (45. p.), Turtóczky (57. p.). Szögletarány: 9:4 (4:3) a Békéscsaba javára. Az első feljegyezni való esemény az volt, hogy a még néhány héttel ezelőtt Békéscsabán játszó Steiger­wald ellökte Gruborovicsot, amiért akár sárga lapot is elővehetett volna Varga L. játékvezető. Akcióként pe­dig azt jegyezhettük föl, hogy Kurucz mintegy 11 mé­terről gyengén gurított Me­ző ölébe. A 6. percben az­tán vezetéshez jutottak a házigazdák. Egy baloldali szögletet Gruborovics át­ívelt a túloldalra, éppen Csató fejére, ám a labdát Mező vetődve kitenyerelte. Szekeres pedig jól érkezett és hat méterről, laposan a jobb alsó sarokba helyezett, 1—0. A középkezdés után a ki­ugró Benyó elől ellopta a labdát a kifutó Baji. Gyor­san jött a vendégek egyen­lítő gólja. Turtóczky a bal­szélen elviharzott, kitűnően lőtt át a túloldalra és a jobbösszekötő helyén érkező Melis 15 méterről kapásból úgy vágta a kapuba a lab­dát, hogy az a felső lécről pattant a hálóba, 1—1. Hosszú eseménytelenség után Csanálosi a 16-os bal sarkáról fölé lőtt, majd a túloldalt Turtóczky labdájá­val Melis ugrott meg, de Baji ismét jól futott ki, s leszedte a lábáról a labdát. A félidő hátralevő részében már csak három sárga lap felmutatása adott írnivalót a krónikásnak, előbb Balogh föllökte Szekerest, majd megjegyzést is fűzött hoz­zá a debreceni védő, amiért elővillant a sárga kártya. A 45. percben másodszor vet­te el a játékvezető a békés­csabaiaktól a partdobást, Fabulya nemtetszését fejezte ki, ezért újra előkerült a színes kártya. Nem sokáig melegedett a játékvezető laj- bizsebében, ugyanis a fél­időt jelző sípszót megelőző­en buktatták Gruborovicsot, Plókai A. pedig messzire el­rúgta a labdát — ez is sár­ga lap. A szünet után Csató a 16-osról gyengén lőtt, s gyengén helyezett, így nem véletlen, hogy Mezőé lett a labda. Az 50. percben Tur­tóczky labdájával a jobb­szélen Melis ugrott ki a csabai védők vonalából. Márton és Varga L. játékve­zetők nem láttak lest, így a debreceni csatár továbbira­modhatott, és 15 méterről a balkapufa-tartó vasat lőtte ki. Mező Adorján fejéről szedett le egy labdát, majd Fabulya került helyzetbe, de lövése keresztbe elsuhant a kapu előtt. Turtóczky ki­billentette Csanálosit egyen­súlyából, amiért elhamar­kodottan, de ismét elővette a sárga lapot a játékvezető. A 62. percben Csató előtt adódott lehetőség, de Mező kiütötte a labdát, aztán Gruborovics a túloldalt is­mételhetett, de a bal kapu­fa tövénél álló Plókai A. a gólvonal előtt kifejelte a labdát. Aztán Gruborovics léc alá tartó lövését, majd Ottlakán 30 méterről el­eresztett bombáját hárította Mező. Ismét Gruborovics ke­rült főszerepbe a 69. perc­ben, de közeli fejese Duró- ról az alapvonal mögé pat­tant. A középpályás a 72. percben ügyesen „kavart” a debreceni kapu előtt, de végül Plókai A. sarkáról el- pördült a pettyes. Aztán Csató fejesét a bal alsó sa­rok előtt mentette Mező, majd a lefújás előtt ismét Csató emelkedett egy szög­letet követően a legmaga­sabbra, 7 méterről jól bó­lintott, de ezúttal is helyén volt a debreceni kapus. Presztízscsatának ígérke­zett a viharsarki 90 perc, s nemcsak azért, mert két ti­szántúli szomszédvár talál­kozott, hanem egyben alsó­házi összecsapás is volt. Mi több, két volt békéscsabai játékos, Melis és Steiger­wald is szeretett volna bi­zonyítani volt csapatával szemben. Nos, az első ne­gyedórára korántsem lehe­tett ráfogni, hogy a kieső helyek közelében tanyázó együttesek „kóstolgatják egymást”, ugyanis mindkét gárda nagy kedvvel vetette magát a küzdelembe, per­cenként forgott a színpad, vagyis mindkét oldalon adódtak helyzetek. A gyors két gól azt engedte sejtet­ni, látunk itt még többet is, ugyanis nemcsak a hazai pálya előnyét élvező bé­késcsabaiak, hanem a vas­utasok is lendületesen roha­moztak. Aztán alább hagyott a harci kedv, az idő múlá­sával egyre szürkébbé vált a játék. A fordulás után sem vál­tozott az összkép: a védel­mek még úgy-ahogy jeles­kedtek, de könnyű volt a dolguk, mivel mindkét ol­dalon eléggé magukra ma­radtak a csatárok, a közép­pályások egyre több hibával „dolgoztak”, így nem ala­kulhattak ki igazi nagy helyzetek. A találkozó utol­só 25 percére föltámadt a hazai csapat, jelentős me­zőnyfölénybe került, már- már a vezetést is megszerez­hették volna, ám a Békés­csabán mindig remekül vé­dő Mező kapus minden kí­sérletet meghiúsított. Mi több, az egyre inkább kont­rákra építő debreceniek előtt is adódott lehetőség, mivel a lila-fehér védők gyakran előrelopakodtak. A házigazdák közelebb álltak a győzelemhez, de végül is nem érdemelték ki a két pontot, gyatra helyzetki­használásuk miatt. A já­tékvezető, a sárga lapok szá­mát tekintve, „megfelelő mennyiséget” osztott ki, de nem minden esetben akkor, amikor kellett volna. Jó: Szenti, Fabulya, Gruboro­vics, Csanálosi, ill. Mező (a mezőny legjobbja), Plókai A., Turtóczky, Melis. Nyilatkozatok. Csank Já­nos: — Ennek a mérkőzés­nek a legdöntőbb momentu­ma Mező volt, aki el is vit­te az egyik pontot, a sokat rohamozó, a helyzetek soka­ságát teremtő csapatunkkal szemben. Ebben a szezon­ban végig balszerencsések voltunk. Kiss László: — Na­gyon keményen dolgoztunk, s egy pont lett a fizetség — kitűnő játékvezetés mellett. Jávor Péter TOVÁBBI EREDMÉNYEK: Kaposvár—Bp. Honv. 0—2 (0—2) Haladás—Pécs 4—1 (2—0) Vasas—Rába ETO 0—1 (0—0) Videoton—C. D. 1—1 (1—0) FTC—Siófok 1—0 (1—0) Tatabánya—ZTE 0—0 Vác—MTK-VM 0—1 (0—1) AZ NB I ALLASA: 1. Bp. Honvéd 14 8 3 3 22-14 19 2. Ü. Dózsa 14 7 4 3 28-14 18 3. Rába ETO 14 7 4 3 20-15 18 4. Haladás 14 5 7 2 21-14 17 5. Tatabánya 14 5 6 3 31-16 16 6. Pécs 14 5 5 4 16-13 15 7. Vác 14 4 6 4 15-11 14 8. FTC 14 4 6 4 19-17 14 9. Vasas 14 5 4 5 21-22 14 10. MTK-VM 14 6 2 6 25-28 14 11. ZTE 14 5 3 6 14-18 13 12. Békéscsaba 14 3 6 5 12-24 12 13. Videoton 14 2 7 5 15-18 11 14. Siófok 14 4 3 7 16-20 11 15. Debrecen 14 3 5 6 14-24 11 16. Kaposvár 14 2 3 9 13-34 7 A TARTALÉKBAJNOKSAGERT: Békéscsaba—Debrecen 2—0 (0—0). Békéscsaba, 200 néző. V.: Pinter. Békéscsaba: Péta (Ga­zsó) — Gajdács (Kasik), Za- horán, Krasnyánszky, Nagy — Bagyinka, Kiss (Balázs), Bel­von — Mracskó, Miklya, Ta­más. Edző: Marosvölgyi Ká­roly. 56. perc: Krasnyánszky Mik­lya elé fejelt, s a csatár 10 méterről biztosan lőtt a jobb alsó sarokba, 1—0. 64. perc: Belvon még a bé­késcsabai térfélről inditotta a megiramodott Tamást, aki a teljes debreceni védelmet le­futva, a kifutó kapus mellett 18 méterről helyezett az üresen maradt kapu közepébe, 2—0. Az első félidőben jó iramú találkozót láthattak a szurko­lók, egyenlő erők küzdelmével. A fordulás után följavult bé­késcsabaiak jobb játékuk ré­vén megérdemelték a győzel­met. Jó: Miklya, Tamás, Ba­gyinka, ill. Till, Dan. Sallai. (gyurkó) Robinson 26 millió dolláros szerződése A sporttörténelem eddigi egyik legnagyobb összegű pro­fiszerződését írta alá David Robinson amerikai kosárlabdá­zó. A 22 éves sportoló, aki idén végzett a haditengerészeti aka­démián, s jelenleg hadnagy­ként szolgál, nyolcéves, össze­sen 26 millió dolláros szerző­dést kötött az NBA-ben sze­replő San Antonio Spurs ko­sárlabdaklubbal. Ez azt jelenti, hogy évi fizetése 3 millió 250 ezer dollár lesz. Robinson ezen­kívül az aláírásért is felvett egymillió dollárt. A 216 centis center a tava­lyi spanyolországi világbajnok­ságon kiváló játékával fő ré­szese volt az Egyesült Álla­mok győzelmének, s az idei „sorozáson” — ez a neve az évente sorra kerülő játékos­vásárnak, amelyen a profi klubok megveszik az egyete­mi csapatokból kiöregedő ko­sárlabdázókat — ő volt az első számú sztár. Totóeredmények 1. Vasas—Rába ETO 0-1 2 2. Kaposvár—Bp. Honvéd 0-2 2 3. Videoton—Ü. Dózsa 1-1 X 4. Bremen—FC Köln 2-1 1 5. Leverkusen—Hamburg 2-0 1 6. St. Pauli—Blau-Welss 90 1-0 1 7. Bielefeld—Osnabrück 0-0 X 8. Meppen—Saarbrücken 1-0 1 9. Como—Napoli 0-0 X 10. Empoli—Roma 2-1 1 11. Pisa—Juventus 1-2 2 12. Piacenza—Padova 2-1 1 13. Modena—Lecce PÓTMÉRKÖZÉS: 0-0 X 14. Vác—MTK-VM 0-1 2 Röviden Csak a nyelv jelent nehézséget Egyelőre a 6. helyezés a cél • Legutóbb a Rank Xerox nemzetközi maratoni versenyen szerepeltek a békéscsabai at­léták, a népligeti viadal egy­ben az országos bajnokság is volt. Danovszkiné Zsilák Ilona 2 óra 43:16 perccel az 5. lett. Szilágyi Árpád és Svecz Zoltán 2:27:26, ill. 2:28:40-et, I. osztá­lyú szinten belül futott, de ezzel nem kerültek a közel 500 tagú mezőny legelejére. A lila-fehérek 13 futója indult, s a másik legeredményesebb a fiúcsapat lett, nyolcadikként végeztek, az említettek mellett Lizon A. szerepelt még a trió­ban. Érdekesség, hogy teljesí­tette a távot a 15 éves Kisdi Gyula és a 16 éves Lukovicz- ki Katalin is. 0 Ma két »békéscsabai szak­osztály is évadzáró megbeszé­lést tart. A Bcs. AGSE kerék­párosai 16 órakor a gerendási központban, az Előre Sparta­cus atlétái pedig 17 órakor az egyesületi klubházban teszik mérlegre az idei versenyévadot és vitatják meg a jövő évi célokat. • Hockenheimben Forma—3- as autósversenyt rendeztek, amelyen húsz kijrt tett meg a 13 résztvevő. A viadal szép magyar sikert hozott, Kesjár Csaba győzött a nyugatnémet Stefan Betz és az osztrák Franz Binder előtt. • November 12-én, csütörtö­kön Békéscsabára látogat Czé- kus Lajos, az MLSZ főtitkár- helyettese. A megyei tanács if­júsági és sportosztályán az NB III Körös csoportjához tartozó megyék szövetségi főtitkárai és bizottságvezetői részére tart tá­jékoztatót, különös tekintettel az MLSZ közelgő, második orszá­gos konferenciájára. 0 Férfi kézilabda KEK-nyol- caddöntő mérkőzésen a Rába ETO Madridban 24—13 (10—6) arányú vereséget szenvedett a helyi Atletico csapatától és 39—37-es összesítéssel kiesett. Akárcsak az őszi szezon szinte valamennyi találkozó­ján, szombaton, a Békéscsa­bai Előre Spartacus— DMVSC mérkőzésen is gyakran emlegették Pásztor nevét. Aki — mint ismert — a második ligás svájci Win­terthur játékosa. S hogy mi újság körülötte, arról fele­ségétől érdeklődtünk teg­nap, annál is inkább, mert Zsuzsa asszony pénteken ér­kezett haza Svájcból, ahol egy hónapot töltött: — Egyelőre a 6. hely el­érése a legfőbb célja a win- terthuriaknak, tavasszal ugyanis az 1-6. helyezett a másik csoport 1—6. helye­zettjével összesorsolva foly­tatja a bajnokságot, s akkor is oda-visszavágó mérkőzé­sek lesznek —- hallottuk. — Jóskáék eddig elég jól sze­repelnek, otthon még nem találtak legyőzőre, most a 7. helyen tanyáznak. Csapa­tukban a másik idegenlégiós egy jugoszláv fiú, aki csa­tárt játszik. Mérkőzéseiket általában 1000-1500 néző szurkolja végig, s ez az ot­tani viszonyokat tekintve elég magas nézőszámot je­lent. Az ösztönzésről csak annyit: egy pont 600 svájci frank prémiumot jelent. A békéscsabai labdarúgóhoz a „legközelebbi” magyar Nagy Antal, aki a már említett másik, francia nyelvterüle­ten levő csoportban, az Yverdon együttesében ját­szik, ők a legutóbbi ismere­teink szerint a negyedikek. Megtudtuk azt is, hogy a békéscsabai exközéppályás jól érzi magát, gond nélkül tölti napjait, csupán egy ne­hézsége akad: az idegen nyelv nehéz dió számára. f. i. Az OMTK nagy „zakója” (Folytatás a 7. oldalról) 47. perc: Csontos fejesét a ka­pus Héjas T. elé ütötte, aki kö­zelről nem hibázott. 1—2. 55. perc: Mihálka mintegy 10 méterről fejelt a kapuba. 2—2. 70. perc: szabadrúgást íveltek be a vendégek, ezt Somogyi csúsztatta a hálóba, 3—2. 78. perc: Mihálka a kifutó ka­pus mellett a hosszú sarokba lőtt. 4—2. 79. perc: a hazaiak vezettek tá­madást. Ruzsinszki 40 méterről lőtt. s a a labda a meglepett ka­pus mellett került a hálóba. 4—3. 89. perc: Mihálka volt közelről ismét eredményes. 5—3. Gólokban gazdag mérkőzést láthattak a nézők, akik csak az elmaradt hazai győzelem miatt bosszankodtak. Jó: Sándor. Kesz­tyűs. Gurzó, ill. Garai, Pisont I.. Gabnai. (Prozlik Pál) VÉSZTŐ—nagyszénás 1—0 (1—0) Vésztő. 350 néző. V.: Titz. Vésztő: Stuber — Lázár. Rein­hardt, Háti. Magony, Acs (Papp). Kra.icsó. ötvös. Nagy. Rith. Pet- ruzsán (Vakarcs). Edző: Himer József. Nagyszénás: Bordás — Hankó. Nagy. Füredi. Ugró. Jámborcsik. Kovács. Tóth. Kvasznovszki. Zábrák, Pelyák (Szabó). Edző: Moós János. 23. perc: Háti beívelését Rith fejjel juttatta a kapuba. 1—0. Színvonalas mérkőzésen a ven­dégek többet birtokolták a lab­dát, de a hazai kontratámadások veszélyesebbek voltak. Egy ilyen akcióból döntötték el a vésztőiek a két pont sorsát. Jó: az egész hazai csapat, ill. Ugró. Tóth. (Buzgány József) GYOMAENDRÖD— BCS. AGYAGIPAR 2—0 (0—0) Békéscsaba. 100 néző. V.: Szür- szabó. Gyomaendröd: Nagy S. — Kéki, Szilágyi. Vári. Mesterházi. Bán, Bukva. Győrfi. Máté. Bog­nár. Forgács (Gonda). Edző: Fo­dor Sándor. Agyagipar: Bikád! — Galovicz P.. Vígh. Nagy L.. Kiss A.. Lipták, Krizsán (Bella). Tűr­ések, Bottá. Jagyugy. Lőrinczi. Edző: Henvegíalvi Gábor. 62. perc: bal oldali szabadrúgás után Bottá ügyetlenül találta el a labdát, a szemfüles Bukva az ötösről a kapuba kotorta. 1—0. 65. perc: Bukva lefutotta a bal oldali védelmet. élesen belőtt labdáját a jókor érkező Bognár egyből a hálóba bombázta. 2—0. Kiegyenlített első félidő után a minden csapatrészében jobb tel­jesítményt nyújtó gyomaiak rá­szolgáltak a győzelemre. Jó: Ké­ki. Mesterházi. Bukva. Bognár, ill. Nagy L., Turcsek. (Uhrin Já­nos) A MEGYEI I. O. ALLASA: 1. H. Dózsa 13 10 2 1 32-12 22 2. Mezőhegyes 13 9 2 2 33-10 20 3. Gyomaend. 13 7 4 2 21-11 18 4. Nagyszénás 13 6 4 3 25-8 16 5. Mezőberény 13 6 3 4 22-19 15 6. Kaszaper 13 7 1 5 19-23 15 7. B.-szenta. 13 5 3 5 19-16 13 8. Kondoros 13 4 4 5 22-23 12 9. Agyagipar 13 6­7 15-17 12 10. Battonya 13 5 2 6 19-22 12 11. Vésztő 13 4 4 5 17-23 12 12. Sarkad 13 2 7 4 25-22 11 13. Medgyese. 13 3 2 8 14-25 8 14. Füzesgyar. 13 2 4 7 13-30 8 15. Gádoros 13 3 1 9 14-28 7 16. Csorvás 13 2 3 8 8-29 7 Ifjúságiak: Gádoros—Sarkad 0—6, Mezőberény—Battonya 2—0, Vésztő—Nagyszénás 1—1. Füzes­gyarmat—Kondoros 1—1. Bcs. Agyagipar—Gyomaendröd 2—1. Kaszaper-Nagybánhegyes—Med- gyesegyháza 1—4, Mezőhegyes— Békésszentandrás 4—0. Lendületben a sötét mezes battonyaiak, a földön a mezőberényi kapus, kissé már ver­ve. Ennek ellenére: Mezőberény—Battonya 3—1 Fotó: Veress Erzsi BÉKÉS MEGYEI Az MSZMP Békés Megyei Bizottsága és a Békés Megyei Tanács lapja. Főszerkesztő: Arpási Zoltán. Főszerkesztő-helyet­tes : Seleszt Ferenc. Szerkesztőség: Bcs. Pf.: 111. Munkácsy u. 4. sz., 5601. Tel.: 27-844, főszerkesztő: 21-401. Kiadja a Békés Megyei Lapkiadó Vállalat, Bcs. Pf.: 111. Munkácsy u. 4. sz., 560L Telefon: 27-844. Felelős kiadó: Csala János. Tele­fon: 26-395. Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető a hlrlapkézbesltő postahivataloknál és a kézbesítőknél. Előfizetési díj: egy hónapra 43 Ft, egy évre 516 Ft. Kner Nyomda lapüzeme, Bcs., Szerdahelyi u. 2/A, 5600. Vezérigazgató: Háromszék! Pál. ISSN 0133—0055 Kéziratokat, képeket nem őrzünk meg és nem küldünk vissza.