Békés Megyei Népújság, 1987. szeptember (42. évfolyam, 205-230. szám)

1987-09-07 / 210. szám

1987. szeptember 7., hétfő SPORT SPORT SPORT A bajnokaspiráns magabiztos győzelme DMVSC-Bcs. Előre Sp. 25-17 (11-6) NB I-es női kézilabda-mérkőzés. Békéscsaba, 400 néző. V.: Dzsi- poff, Kiss (jól). Debrecen: TÖTH I. — Szilágyi 3, NAGY ZS. 5, Medgyessyné, RÁDINNÉ 3, Bojtor 3 (2), SZÁNTÓ 7. Csere: Pusz­tainé (kapus), Kádárné 2, Törökné, Dömerné 2, Hüse. Edző: Ko­máromi Ákos. Békéscsaba: THAISZNE — Mokosné 1, Kasik, Csu- likné, Hankóné 2, Holla 6 (1), SZAKáLNÍ 6. Csere: Belanka 2, Sebenné, Máté. Edző: Fellegvári Zoltán. Kiállítások: 6 perc a Debrecennél. Hétméteresek: 2/2, Hl. 3/1. Magabiztosan kezdtek a debreceniek. Két gyors lefu­tás után 2—0-ra elhúztak. Ezt követően azonban gól­szünet következett, majd va­lamivel később a békéscsa­baiak először és utoljára a mérkőzésen, kiegyenlítettek. Ám nem sokáig. Nagy Zsu­zsa átlövésgóljaival újra je­lentős előny birtokába ke­rültek a hajdúságiak (6—2). A 20. perc után már csak minden harmadik debreceni gólra tudtak válaszolni a bé­késcsabaiak. Jelentős előny­nyel fordultak a vendégek, s a második 30 percben a szélső Szántó került előtér­be, szinte minden megmoz­dulása „életveszélyes” volt. Bizony, ha Thaiszné nem fog ki kitűnő napot, még nagyobb gólkülönbségű is lehetett volna a bajnokaspi­ráns győzelme. A békéscsa­baiaknál a kapuson kívül feljavult Szakálné dicsérhe­tő, míg a túloldalt az egész debreceni csapat „összmun­kájukért”, illetve Tóth I. ka­pus és a gólgyártók. A békéscsabaiak legköze­lebb Szegeden, a Budaprint Szeged Textilművekkel ve­szik fgl a harcot: szeptem­ber 9-én, szerdán 17 órakor. J. P. Csulikné (fehér mezben) ugyan ezen a mérkőzésen gólt nem dobott, mégis jól irányította társait, s akik itt megakadá­lyozzák a góllövésben: Szilágyi (mögötte), Kádárné (10-es), s tőle jobbra Nagy Zs. Fotó: Kovács Erzsébet Véget ért az atlétikai vb Rómában a II. atlétikai világ­bajnokság zárónapján 70 ez­ren szurkoltak a döntőkön. A magyarok két számban voltak érdekeltek: a 4X100 méteres férfiváltóban a Nagy, Karaffa, Tatár, Kovács A. összetételű csapat 39,04-dal (a magyar csúcs 38,67) a 6. helyen végzett, vagy­is kitett magáért. Az aranyérmet az Egyesült Államok nyerte Le­wis nagy futásával, az Európa- rekordot (38,02) elérő Szovjet­unió és Jamaica előtt. A női gerelyhajítás döntőjébe került Hartai Katalin csak 60,88-at do­bott (legjobbja az idén 65,18), és igy 11. lett. Világbajnok a brit Withbread 76,64 méterrel. Torna és Cseh is? A magyar labdarúgó-válogatott szerdán Glasgowban, Skócia el­len játszik, s Garami József, az új szövetségi kapitány már ki is jelölte csapatát. Eszerint To­rna és Cseh személyében való­színű újoncot avatnak. A terve­zett tizenegy: Diszti P. — Csu- hay. Torna, Péter — Sállal, Ga- raba, Bognár Gy., Cseh vagy Keller — Mészáros, Kovács K., Hajszán. Az olimpiai válogatott Svédor­szág ellen selejtező mérkőzést játszik — idegenben. Kovács Fe­renc megbízott szakvezető is kezdő csapatot hirdetett már, amely így fest: Zsiborás — He- rédi, Diszti L„ Balogh T., Pre- szeller — Kovács E., Bücs, Llp- pai. Fitos — Plotár, Vincze I. A békéscsabai Szekeres — Kosz- ta, Végh, Varga I., Steidl, Nagy T. és Dzurják társaságában — ugyancsak ott lesz a svéd vá­rosban, örebróban. Röviden 0 Nelson Piquet egyre köze­lebb kerül a harmadik világ- bajnoki címéhez. Vasárnap 170 ezer néző előtt megnyerte a monzai Forma—1-es futamot, s csak a kerékcsere idején vette el tőle egy időre a vezetést hon­fitársa, Senna. 3. Mansell. Prost csak a 15. lett. A VB pontver­senyében: 1. Píquet 63, 2. Sen­na 49, 3. Mansell 43, 4. Prost 31, 5. Johansson 20, 6. Berger 12. # A magyar ifjúsági labda­rúgó-válogatott — amelyben ját­szott a békéscsabai Bánfi és Belvon is — javított helyzetén az Európa-bajnokságon. Buda­pesten 7—1-re legyőzte Bulgári­át, és 2 pontjával most 3. a négy csapatot számláló 7. se­lejtező csoportban. Totóeredmények 1. Dortm.—1. FC Köln ve. 1-2 2 2. Leverkusen—Bremen 1-3 2 3. Stuttg.—Schalke 04 4-0 1 4. Uerdingen—Hannover 1-0 1 5. Hombrug—Nürnberg 0-4 2 6. Mannheim—Mönchengl. 0-3 2 7. B. München—Frankfurt 3-2 1 8. F. Köln—Oberhausen 0-4 2 9. Offenbaum—Ulm 3-0 1 10. Bayereuth—Osnabrück 0-2 2 11. Bielefeld—Wattens. 2-1 1 12. Düsseldorf—St. Pauli 0-0 x 13. Freiburg—Saarbürcken 1-1 x + 1 14. Meppen—Darmstadt 1-1 x Dánok és olaszok is indultak, de... A magyarok vitték a prímet (Folytatás az 1. oldalról) zott, 20 futamos egyéni viadal keretében. Eredetileg ugyanez a verseny a dán, olasz, lengyel és magyar junior válogatott csapat­találkozója lett volna, de ahogy szokták mondani, „nem jött össze”. (Korábban fel­nőtt válogatottak versenyéről kaptunk tá­jékoztatást ...) A nézőket azonban — mint­egy kétezren lehettek — összességében kárpótolta a 16 vaspapucsos, akik többnyi­re késhegyre menő csatákat vívtak. Pusz­tán az eredményeket figyelve, nem tűnik ki, de a valóságban, azaz a pályán, a dán fiatalok ennél jobban megszorították a mieinket. A legjobb formában végig a sze­gedi Kócsó Antal vezette 500-as Jawáját, de győzelme csak a 15. futamban vált biz­tossá, amikor klubtársát, Gyepest és a nyíregyházi Serest is maga mögé utasította — így 15 ponttal, vagyis maximális telje­sítménnyel lett első. Négyen is pályáztak viszont a dobogó második fokára, az ezért kiírt különfutam a debreceni Tihanyinak sikerült a legjobban, a két héttel ezelőtti, Gyula város Nagydíján győztes Bódi Lász­lót és a már említett Serest győzte le a ráadáskörben. F. I. A dobogósok. Balról= Tihanyi, Kocsó és Bódi Hiába győzött a Szegedi Dózsa Mezökovácsházán — mégis az orosháziak kerültek az élre (Folytatás a 7. oldalról) 65. perc: Gurzó nagy szóló után még Eckert is elfektette és a hálóba lőtt. 4-0. 77. perc: Gurzó sorra kicselez­te a védőket, lövése Eckerről Szatmári elé pattant, aki beál­lította a végeredményt, 5—0. A minden csapatrészében jobb sarkadiak leiskolázták ellenfe­lüket. Jő: az egész hazai csapat, 111. Ecker, Kiss. (Burás István) MEZŐBERÉNY— KASZAPER-NAGYBANHEGYES 4—2 (2—0) Mezőberény, 400 néző. V.: Ko- rim. Mezőberény: Mosonyi — Harmati, Burai M., Kohut, Kvaszta (Hegedűs), Ilyés, Var- nyu. Bácz„ Bíró, Bobcsek, Bu­rai L. (Kocsor). Edző: Kvasz Já­nos. Kaszaper: Szobek — Kor­mányos. Juhász, Rábai, Kun (Mezei), Péli, Kőszegi. Ball, Jámbor, Szalka (Dán), Papp. Edző: Patyi Béla. 36. perc: Bíró futott el és a védőket kicselezve kapura rúg­ta a labdát, amt egy védőt érintve a hosszú sarokba hullt, 1—0. • 41. perc: Burai L. egy csel után kapura lőtt, Rábai bele­nyúlt, és így lett gól, 2—0. 50. perc: Burai M. hozzáért a vendég csatár lábához, aki el­esett — 11-es. A büntetőt Papp értékesítette, 2—1. 66. perc: Harmati keresztlab­dájával Rácz ment el a bal ol­dalon, akit felvágtak, s a játék­vezető 11-est ítélt. A 11-est Bu­rai M. értékesítette, 3—1. 76. perc: Bobcsek futtatta Bí­rót középen, aki elment és a kapu bal oldalába lőtte a lab­dát, 4-1. 80. perc: a keresztbe lőtt lab­dát Bali a kapu jobb oldalába fejelte. 4—2. Végig iramos mérkőzés, hazai fölénnyel és győzelemmel. Jó: Mosoni. Burai M., Varnyu, ill. Szobek, Papp, Péli. (Schupkégel Ádám) FUZESGYARMAT—VÉSZTŐ 3— 0 (1—0) Füzesgyarmat, 400 néző. V.: Szaszák. Füzesgyarmat: Szabó — Gyányi, Csák, Kiss, Kristóf, Pillér (Bacsó), Varga, Saja, Rácz, Bánfi (Huszár), Földi. Edző: Leányvári László. Vésztő: Stuber — Cserna, Reinhardt, Varga, Nagy, Ötvös, Papp (Ka­szai), Lázár, Nagy XI.. Rith, Petruzsán. Edző: Gulyás László. -35. perc: szögletrúgásból Csák lőtt kapura, 1—0. 47. perc: Földi beadásából Is­mét Csák volt eredményes, 2—0. 80. perc: Rácz fejesgóljával be­állította a végeredményt. 3—0. A második félidőben a nagy akarással játszó hazai együttes megérdemelten nyert. Jó: Kiss, Csák, Saja, ill. Rith. Reinhardt. (Szabó László) KONDOROS—BATTONYA 5-1 (4-1) Kondoros, 300 néző. V.: Rózsa. Kondoros: Dián — Brlázs, Nagy Z. (Garai), Karsai, Ladnyik, Ko- rodl, Bartóki, Glózik, Filipinyi, Kurucz, Kugyelka (Sutyinszkl). Edző: Kunstár János. Battonya: Szilágyi — Molnár, Hajdara, Pé­csik, Simon II. (Mákos), Feke­te, Horváth, Juhász, Magyar (Daróczl), Agócs, Simon I. Edző: Szilágyi János. 1. perc: hazai támadásnál Ku­rucz gólt lőtt, 1—0. 4. perc: korszerű támadásból Kurucz volt eredményes. 2—0. 14. perc: Glózik elhúzott, s kapura lőtt, 3—0. 32. perc: Kurucz lövésébe Pó- csik belenyúlt, 4—0. 33. perc: Horváth szépített, 4— 1. 72. perc: bal oldali támadásnál Filipinyi volt eredményes, 5—1. Az első félidőben iramos mér­kőzésen többet támadott a hazai csapat, a második játékrészben a vendégek kezdtek jobban, de eredménytelenül. Jó: Glózik. a mezőny legjobbja, Ladnyik, Ku­rucz, 111. Hajdara, Horváth, Agócs. (Sztvorecz János) GADOROS-NAGYSZÉNAS 2—0 (1—0) Gádoros, 1000 néző. V.: Tere- nyei. Gádoros: Kiss — Lőrin- cslk, Garai, Gabnal, Plesovszki, Szőke, Plsont, Ruzslnszki, Héjos A. (Rékasi), Héjas T., Csontos. Edző: Lenti József. Nagyszénás: Bordás — Szpisjak (Kovács), Nagy A„ Füredi, Ugró, Krausz, Nagy M., Tóth, Kvasznovszki, Sebestyén, Hankó (Jámborcsik). Edző: Moós János. 15. perc: Héjas T.-t a 16-oson belül buktatták — 11-es. amit Garai higgadtan értékesített, 1—0. 65. perc: Héjas A. szabadrú­gást Iveit be, a szénás! kapus későn indult ki, a szemfüles Héjas T. fejjel átemelt fölötte, 2—0. Biztosan nyertek a gádorosiak. Jó: Kiss, Garai (a mezőny leg­jobbja), Plesovszki, Ruzsinszki, ill. Füredi, Kovács. (Prozlik Pál) a megyei i. o. Állasa: 1. Gyomaendrőd 4 3 1­7-2 7 2. Nagyszénás 4 3­1 12-3 6 3. Békésszentand. 4 3­1 7-2 6 4. Gádoros 4 3­1 6-1 6 5. Mezőhegyes 4 2 1 1 12-4 5 6. Sarkad 4 13­8-3 5 7. H. Dózsa SE 4 2 1 1 5-4 5 8. Bcs. Agyagipar 4 2­2 4-4 4 9. Mezőberény 4 2­2 7-8 4 10. Kondoros 4 11 2 7-10 3 11. Battonya 4 11 2 4-8 3 12. Csorvás 4 11 2 2-6 3 13. Füzesgyarmat 4 11 2 4-9 3 14. Kaszaper 4 1 ­3 4-11 2 15. Medgyesegyh. 4 1­3 3-10 2 16. Vésztő 4 - ­4 0-7­Ifjúságiak: Gyomaendrőd—Me­zőhegyes 6—3, Békésszentandrás —Csorvás 4—0, Sarkad—Med- gyesegyháza 3—0, Gádoros— Nagyszénás 1—4, Kondoros—Bat­tonya 1—4, Füzesgyarmat—Vész­tő 5—0, Mezőberény—Kaszaper- Nagybánhegyes 2—0. Az Agrokomplex kosaras torna győztese: Szarvasi Föiskola-Medosz Ritkán látható, rangos kosaras tornára került sor Szarvason a hét végén, ugyanis ekkor rendezték a hetedik nagyszabású nem­zetközi női tornát, amely­nek első ízben az Agárdi Agrokomplex szarvasi ki- rendeltsége volt a fővédnö­ke és támogatója, de a vá­ros más üzemei, intézményei is jelentősen hozzájárultak ahhoz, hogy színvonalas és zavarmentes mérkőzéssoro­zatot láthassanak a szurko­lók. A Körös-parti város­ban úgy vélik: hagyomá­nyossá kell tenni ezt a tor­nát. Rendezésből kitűnőre vizsgáztak a szervezők, s az 1987—88. évi bajnokságra úgy a hazai, mint a külföl­di csapatoknak jól szolgálta a felkészülést. A helyi Dó­zsa Tsz azzal kedveskedett a résztvevőknek, hogy nagy­szabású fogadást adott szá­mukra. S íme a sorrend: 1. Szarvasi Főiskola Medosz 10 pont, 2. KSC 9, 3. Spartak Hradec Kralove (csehszlo­vák) 8, 4. ÁZS Wroclaw (lengyel) 7, 5. Mezőberény 5. Eredmények. Spartak Hradec Kralove—Me­zőberény 90:47 (47:20). Ld.: Humglicková (16), Jonasova (14) , ill. Iványiné (18). AZS Wroclaw—Mezőberény 72: 31 (36:13). Ld.: Tzyrna (23), Dásztzyk (11), ill. Iványiné (11). Szarvas—Spartak Hradec Kra­love 58:48 (25:22). Ld.: Bozsér- né (20), Frankó K. (10), 111. .Hypdosková (11). Kecskeméti SC—Mezőberény 88:56 (39:26). Ld.: Králik (31), Hegedűs (20), 111. Hegedüsné (15) , Iványiné (12). Szarvas—ÁZS Wroclaw 67:56 (38:30). Ld.: Dórán (16), Bozsér- né (16), ill. Ziontek (16), Dies- ner (13). Spartak Hradec Kralove—KSC 80:91 (36:42). Ld.: Humitocková (22), ill. Kávás (18), Králik (16). Szarvas—Mezőberény 69:33 (33.TI). Ld.: Szabó T. (18), Dó­rán (14), Hl. Hegedüsné (11). Kecskeméti SC—AZS Wroclaw 71:70 (30:36). Ld.: Králik (22), Csávás (19), ill. Dasczik (22), Ziontek (12). Spartak Hradec Kralove—AZS Wroclaw 63:58 (35:30). Ld.: Vej- molová (19), Jonasková (18), ill. Ziontek (17). Szarvas—KSC 89:69 (48:28). Ld.: Bozsérné -(24), Dórán (12), Frankó A. (14), ill. Králik (23). A torna legjobb külföldi kö­zépjátékosa : Sarka Vejmolova (csehszlovák), legjobb magyar középjátékos Dórán Éva (Szarvas), a torna legeredmé­nyesebb játékosa Králik Judit (KSC) 102 pont, a torna legjobb külföldi Irányítója Ziontek (AZS Wroclaw), a torna leg­jobb magyar Irányítója Frankó A. (Szarvas). * *** Nem sokat pihennek az NB I-es szarvasi kosarasok. Ugyanis szeptember 10-én, csütörtökön 12 napos cseh­szlovák-lengyel túrára utaz­nak. A két országban össze­sen 10 mérkőzést játszanak, helyi I. ligás együttesekkel. A csapat vezetője dr. Nyiri Dezső, a Főiskola-Medosz SC ügyvezető elnöke, Kovács Péter szakosztályelnök, Szi- rony Pál vezető edző, Darida Pál pályaedző. A játékosok: Frankó A., Frankó K., Leo­pold, Dórán, Veres, Török, Tamás,.Szabó, Bozsérné, Ma­rosi, Hatvani. Felvételünk a KSC—Spartak Hradec Kralove mérkőzésen készült. A fehér mezes csehszlovák csapat egyik erőssége, Konska dob kosárra, csapattársa, Humitckova figyeli, s a győztes kecskeméti csapat játékosa, Kovács igyekszik meg­akadályozni a magas kralovei lányt a pontszerzésben Fotó: Kovács Erzsébet BÉKÉS MEGYEI 7áV* Az MSZMP Békés Megyei Bizottsága és a Békés Megyei Tanács lapja. Főszerkesztő: Árpás! Zoltán. Főszerkesztő-helyet­tes: Seleszt Ferenc. Szerkesztőség: Bcs. PL: 111. Munkácsy u. 4. sz., 5601. Tel.: 27-844, főszerkesztő: 21-401. Kiadja a Békés Megyei Lapkiadó Vállalat, Bcs. PL: 111. Munkácsy u. 4. sz., 5601. Telefon: 27-844. Felelős kiadó: Csata János. Tele­fon: 26-395. Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető a hírlapkézbesítő postahivataloknál és a kézbesítőknél. Előfizetési díj: egy hónapra 43 Ft, egy évre 516 Ft. Kner Nyomda lapüzeme, Bcs., Szerdahelyi u. 2/A, 5600. Vezérigazgató: Háromszék! Pál. Kéziratokat, képeket nem őrzünk meg és nem küldünk vissza.