Békés Megyei Népújság, 1986. november (41. évfolyam, 258-281. szám)

1986-11-10 / 264. szám

1986. november 10., hétfő NÉPÚJSÁG SPORT SPORT SPORT SPORT Erkel-sakkemlékverseny, Gyula Restás és Varasdy az élen Kurucsai Margit, a Dutép SC női mestere és Jenei (Postás SE), a verseny doyenje *— kettőjük találkozóját az első fordulóban sötét­tel, Jenei nyerte. Kurucsai viszont tegnap aratott értékes győzel­met a legmagasabb Élő-pontszámú Békés megyei Hunkó ellen Még három forduló van hátra Gyulán a nyílt Erkel- sakkemlékversenyen, s ahogy az ilyenkor lenni szokott, a hajrával együtt élesedik is a küzdelem. A hétközben pozí­ciójukat megerősítő verseny­zők a pénteki ötödik és a vasárnapi hatodik forduló­ban is jól szerepeltek. Kü­lön említésre kívánkozik a makói Restás, akit az sem ..zavart”, hogy csapatbajno­ki forduló is szerepelt a hét­vége programjában — né­gyes nyerősorozata legalább­is ezt bizonyítja. Vele csak Varasdy (Dutép) tudott lé­pést tartani, ez egyben azt jelenti, hogy 5-5 ponttal ők állnak az élen. Még az ötö­dik fordulóra visszatérve: végre jó napjuk volt a Bé­kés megyeieknek: a lehetsé­ges hét pontból ötöt megsze­reztek. A két külföldi sak­kozó továbbra is az élme­zőnyben maradt. Mindenesetre a véghajrá sok izgalmat ígér a Park Szálló hosszútermében; ma délután 1 órától lesz a kö­vetkező forduló, kedden és szerdán pedig reggel 9, illet­ve 8 órától ülnek asztalhoz a résztvevők. Az érdekesebb eredmények: 5. forduló: Restás (Makó)—Rad­nóti (Postás) 1:0, Glatt (Bp. Sta­tisztika)—Fekete (H. Mereszjev) 0:1, Halász (Kalocsa)—Kiss A. (Szolnoki Mezőgép) 0:1. Döntet­lenek: Nagy J. (Szolnoki Mező­gép)—Ábel (Dutép), Orev (bol­gár—Ungureanu (román). Maro­si (Bp. Statisztika)—Varasdy (Dutép), Jenei (Postás SE)—Fe­hér (Bp. Törekvés), Csapó (Bp. Törekvés)—Kőszegi (Gyöngyös), Herkó (GYSE)— Demeter (Gyön­gyös). G. forduló: Orev—Restás 0:1, Varasdy—Nagy 1:0, világos érvé­nyesítette huszárelőnyét, Deme­ter— Berényi 1:0, Hunkó—Kuru­csai 0:1, dr. Gosztolya—Kőszegi 0:1, Piroska—Bárdossy 1:0. Dön­tetlenek: Ábel—Ungureanu (öt­órás játék után), Kiss—Marosi. Függő: Fekete—Csala, Radnóti— Fehér (világosnak tisztelőnye van). Az élcsoport állása: Restás, Varasdy 5-5, Ábel, Ungureanu 4.5-4,5, Nagy J-, Orev, Marosi, Demeter, Kőszegi, Piroska 4-4 ponttal. (valkó) Négy gól Disztlnek Békéscsabai Előre Spartacus— Magyar Néphadsereg válogatott 4—0 (1—0). Előkészületi mérkő­zés. Mezőtúr, 400 néző. V.: Tóth. Békéscsaba: Leboniczky (Gu­lyás) — Pápa (Popol), Ottlakán, Takács J., Fabulya — Kelemen (Pisont), Adorján, Pásztor, Csa- nálosi — Takács Z. (Kovalik), Kurucz. Edző: Csank János. Néphadsereg válogatott: Disztl P. — Sztanó, Disztl L., Vaszil, Molnár — Udvardi (Tamás), Csrepka (Nagy J.), Balogh A. — Kiprich, Gyentl, Pölöskei. Edző: Földesi János. A négy válogatottal fel­éik» katonaválogatott ellen játszott november 7-én elő­készületi mérkőzést az Előre Spartacus. Már a 6. percben Kurucz révén vezetést szer­zett a Békéscsaba. A gól lát­szólag megnyugtatta n csa­baiakat, Pásztor a félidő kö­zepén szabadrúgásból a ka­pufát találta el. Szünet után az egyre fáradtabban mozgó katonák ellen ötletesen szőt­te támadásait a csabai gár­da. Kurucz az 57. percben látványos emeléssel vette be Disztl P. hálóját. A félidő hajrájában, a 74. percben Pásztor a kifutó kapus mel­lett lőtt gólt, majd a 77. percben Kovalik fejelt kö­zelről a kapuba. A nagy szélben lejátszott találkozón minden csabai játékos igye­kezett, különösen Takács J., Pásztor és Kurucz játszott jól. Totóeredmények 1. Düsseldorf—Hamburg 3—2 1 2. Mannheim—B. Münch. 3—3 x 3. Stuttgart—Bremen 4—0 1 4. Braunsch.—Ulm 2—2 x 5. Solingen—Hannover 2—4 2 6. Bielefeld—Osnabr. 2—3 2 7. Ascoli—Fiorentina 0—1 2 8. Atalanta—Como 0—0 x 9. Empoli—Verona 1—0 1 10. Inter.—Torino 2—1 1 11. Juventus—Napoli 1—3 2 12. Sampd.—Milan félbeszakadt 13. Arezzo—Parma 1—1 x PÓTMÉRKÖZÉSEK: 14. Messina—Genoa 2—1 1 15. Campobasso—Pisa 0—0 x 16. Triestina—Pescara 3—1 1 Dinya az abszolút győztes A Gyulai Autójavító Sportegyesület november 8- án délelőtt Gyulán rendezte meg a három város kupájá­ért kiírt autós ügyességi ver­seny harmadik, befejező fu­tamát. Ragyogó időben, nagyszerűen előkészített, elég nehéz pályán, sok résztvevő­vel lebonyolított versenyen az első géposztályban Di­nya Géza szerezte meg a futamgyőzelmet. A második­ban dr. Hutter, a harmadik­ban Szekeres, míg a negye­dikben Sárközi érte el a legjobb időt. A nők közül is­mét Nagy Katalin bizonyult a leggyorsabbnak. A három futam alapján az abszolút győzelmet — az elérhető 60 pontból 55-öt teljesítve — Dinya Géza szerezte meg. A győztesnek járó „ideiglenes” díjat — nagy derültség kö­zepette — egy tuját vett át, amit a Gaál-kertészet aján­lott fel. Ugyanis, amint ki­derült, a díszes porcelán­kupa az égetés során elre­pedt, és újat kellett rendelni, ami még a versenyig nem készült el. Ami a Három Város Kupa autós ügyességi versenyt il­leti, általános volt a meg­állapítás a résztvevők köré­ben. hogy nagyon jól sike­rült, és érdemes volt meg­rendezni. A versenysorozat alatt dicséret illeti a rende­zőgárdát — Kiss Örs János, Pelleg József, Remeczki Já­nos, Örkény Tamás —, akik társadalmi munkában, na­gyon lelkesen iparkodtak, hogy a kezdetet újabb ver­senyek kövessék. Kép, szöveg: Béla Ottó Di'i.va Géza (balról) az „ideiglenes” díjjal és Szalai György, a Gyulai Autójavító Vállalat igazgatója Rüviden ® Az V. Sopianae Kupa fér­fikézilabda-tornát Magyarország csapata nyerte, miután az utol­só fordulóban 25—24-re győztek Lengyelország ellen. • A budapesti 7—10 után újabb vereséget szenvedett az Ú. Dó­zsa a vízilabda BEK elődöntő­jében a Dinamo Moszkvától — ezúttal 13—8-ra győzött a szov­jet csapat. • A Kecskeméti SC férfi röplabdacsapata Nyugat-Berlin- ben 3:0 arányú súlyos vereséget szenvedett a Kupagyőztesek Európa Kupája selejtezőjének visszavágó mérkőzésén. Így el­búcsúztak a további küzdelmek­től. ® Az országos női tornász­bajnokságon Ladányi az össze­tett arany után két szeren is győztesnek bizonyult (gerenda, talaj). Az ugrást Bartalfi, a fe­lemás korlátot Severin nyerte. Zsilinszki sérült volt. ® Két magyar sikerrel feje­ződött be vasárnap az ausztriai Leondingban a junior cselgáncs Európa-bajnokság. A férfiak két záró számában mindkét magyar dobogós lett, a 71 kg-ban a kecskeméti Deák Ferenc nagy­szerű sorozat után aranyérmet nyert, a G5 kg-ban pedig a ta­tabányai Cscrnovitzky Csaba bronzéremhez jutott. 4­Kézilabda Nem sikerült az FSSC-nek Szombaton és vasárnap Kecskeméten, a Dutép csar­nokában öt megyei győztes részvételével rendezték meg a kézilabda NB II-be ju­tásért az osztályozó mérkő­zéseket, amelyen részt vett a Szarvasi FSSC férficsapa­ta is. Sajnos, Békés megye bajnokának nem sikerült a följebbjutás, miután a négy mérkőzés közül csak egyet tudtak megnyerni. Az FSSC-sek eredményei: —Hőgyész 19—29 (6—14); —Bp. Húsos 26—19 (13—9); —Mecseknádasd 19—22 (10— 11); —KÖrnye 20—25 (5—13). A végső sorrend: 1. Hő­gyész 8, 2. Környe 6, 3. Me­cseknádasd 4, 4. Szarvas 2, 5. Bp. Húsos 0 pont. Áz el­ső két helyezett jutott az NB II-be. Öt hét „szünet” után Szarvasi Vasas—Diósgyőr 2-1 (1—1) NB Il-es labdarúgó-mérkőzés. Szarvas, 1500 néző. V.: Horváth Gy. (Aczél, dr. Szőke). Szarvas: Hanyecz — Paulik, Hegyi, Mohácsi (Vígh L., 25. p), Alberti — Petykó, Plástyik, Somogyi, Demjén — Kanyári, Durucskó. Edző: Szües Mihály. Diósgyőr: Nagy — Szlovák, Szűcs, Pleskó, Huszár — Molnár, Oláh, Fükö (Balogh, G0. p), Sze­mere — Farkas, Csomány (Kölln, a szünetben). Edző: Gál Béla. G.: Oláh (15. p), Somogyi (43. p), Hegyi (51. p). Sárga lap: Molnár <17. p), Alberti (56. p), Somogyi (74. p). Szögletarány: 7:2 (5:0) a Szarvas javára. Csak az orosháziak... A területi labdarúgó-bajnokság Körös csoportja 13. for­dulójában a miskeiek elvesztették veretlenségüket, a KSC viszont még őrzi, miután, ha szoros mérkőzésen is, de le­győzték a mezőkovácsháziakat. Vereséget szenvedett a fő­városban a Gyulai SE, és otthonában a Békési SE is. Csak az orosháziak dicsérhetők, akik idegenben — igaz, a sereg­hajtóval szemben — arattak győzelmet. Az első komoly gólhely­zet a szarvasiak előtt adó­dott a 13. percben: Demjén kitűnő labdájával Petykó indult el, de a 16-osról nagy helyzetben kapu mellé lőtt. Szinte az ellentámadásból a vendégek szerezték meg a vezetést. A 15. percben Cso­mány legurított szabadrúgá­sát Oláh mintegy 25 méter­ről a jobb felső sarokba ívelte. 0—1. A 16. percben Mohácsi szöktette Demjént, aki már a 16-oson belül járt, nem lőtt, és a diósgyőri védők szerelték. A 18. percben Ka­nyári bombaszabadrúgását Nagy szögletre hárította. A 34. percben Vígh László egy jobb oldalról beívelt labdát kapásból rálőtte, amelyet Nagy védett, a labda azon­ban ismét Vígh elé került, és a diósgyőri kapus elve­tődve újból hárított. A 41. percben Durucskó jobb ol­dali beadás;, után Nagy Ka­nyári fejéről szedte le a labdát. A 43. percben Vígh L. szöglete után a diósgyőri védők hazaadását Somogyi elcsípte, és az alapvonalról, éles szögből, nyolc méterről a bal felső sarokba emelt, 1—1. Szünet után a 47. percben Köllntő] Farkas elé került a labda, de Hanyecz az utolsó pillanatban gyors elvetődés- sel védte. Az 51. percben Kanyári szép cselek után át­játszotta Huszárt, élesen belőtt labdáját Hegyi előre vetődve öt méterről a kapu közepébe fejelte, 2—1. Jel­lemző, hogy a vendégek el­ső szögletüket csak az 55. percben érték el! A 68. percben egy gyors szarvasi támadás után Durucskó visszagurított labdáját Vígh L. nagy erővel küldte kapu­ra. s a labda Nagyról pat­tant ki. A 72. percben Szűcs szabadrúgása után a labda a sorfalon irányt változta­tott, és Hanyecznak nagy bravúrra volt szüksége, hogy megmentse kapuját a góltól. A 86. percben Farkas fejese szállt a kapu mellé. Nagyon gyenge első fél­idei játékot produkált a két csapat. A vendégek részéről a szabadrúgásgólt kivéve egyetlen lövés sem ment Hanyecz kapujára. A 43. percben elért gól megnyug­tatta a hazaiakat. Fordulás után élénkebb, változato­sabb lett n játék, elsősorban a Szarvas jóvoltából. Ekkor több gólt is. elérhettek vol­na, de a legbiztosabb gól­helyzetek is sorra kimarad­tak. Végül is ötheti szünet után a szarvasiak megérde­melten nyerték meg a talál­kozót. Jó: Hegyi, Paulik, So­mogyi, ill. Oláh, Molnár, Farkas. Csabai Pál TOVÁBBI EREDMÉNYEK: Vác—Metripond 2—0 (1—0) Budafok—Veszprém 2—0 (1—0) Ózd—Kaposvár 4—1 (3—0) Nagykanizsa—Komló 1—3 (0—0) Salgótarján—Csepel 0—0 Ganz-M.—Nyíregyháza 0—2 (0—0) Szeol-D.—Keszthely 1—0 (1—0 Szolnok—Bp. Volán 0—1 (0—0) Szekszárd—Baja 2—2 (1—1) AZ NB II ÁLLÁSA: 1. Vác 16 10 3 3 24-14 23 2. Bp. Volán 16 10 2 4 34-22 22 3. Csepel 16 7 6 3 22-11 20 4. Veszprém 16 9 2 5 19-17 20 5. Kaposvár 16 8 4 4 16-14 20 6. Nyíregyháza 16 8 3 5 25-20 19 7. Salgótarján 16 7 5 4 18-15 19 8. Komló 16 8 2 6 23-23 18 9. Szeol-Délép 16 7 2 7 25-18 16 10. Ganz-M. 16 7 2 7 23-21 16 11. Metripond 16 6 3 7 23-19 15 12. Szolnok 16 6 3 7 21-21 15 13. Szarvas 16 6 2 8 21-22 14 14. özd 16 6 2 8 21-24 14 15. Baja 16 5 4 7 16-22 14 16. Szekszárd 16 5 2 9 29-35 12 17. N.-kanizsa 16 4 3 9 21-31 11 18. Diósgyőr 16 2 7 7 15-27 11 19. Budafok 16 4 3 9 15-28 11 20. Keszthely 16 3 4 9 15-22 10 BP. ÉPÍTŐK—GYULAI SE 2—0 (1—0) Budapest. 150 néző. V.: Kiss A. Bp. Építők: Sárközi — Há- gelmann (Gregor J.), Varga, Bogdán, Bartik — Pauli, Gara, Paksi — dr. Márton, Huszák, Tóth. Edző: Stefancsik Alajos. Gyula: Szilágyi — Tóth, Bálint, Bakos, Szakái — Kovács, Hirka (Elekes), Megyebíró (Szénási) — Gortka, Cserháti, Jónás. Edző: Cs'ató Miklós. 22. perc: egy kapu előtti ka­varodás után dr. Márton hat méterről helyezett a kapuba, 1—0. 76. perc: a kitörő Paksit Jó­nás a 16-oson belül fölvágta — 11-es! A büntetőt Varga értéke­sítette, 2—0. Alacsony színvonal jellemezte a 90 percet, a gyenge napot ki- fogu fővárosiak győzelmét az enervált gyulaiak nem tudták megakadályozni. Jó: Varga, Paksi, ill. a gyulai csapatból senkit sem lehet kiemelni. V. F. SOLTVADKERT—BÉKÉS 2—0 (1—0) Békés, 400 néző. V.: Selmeczi. Soltvadkert: Kerpits — Cseh. Eiler, Galántai, Frittmann — Lehr (Szabadi), Juhász, Répás! — Szűcs, Tóth (Szabó), Sörös. Edző: Meskó István. Békés: Dávid — Gyimesi, Zsíros, Al­berti. Süli — Fehér, Maján, Lenkeffy — Mihály, Vozár, Hor­váth. Edző: Nagy Mihály. 5. perc: Sörös indult a félpá­lyáról, 35 méterről váratlanul kapura lőtt, és az ötösön álló Dávid fölött a labda a hálóba csavarodott, 1—0. 80. perc: a kapujukhoz szege­zett vendégek kontratámadást vezettek, és ismét Sörös fejezte be góllal akciójukat, 2—0. A hazai csapat lényegében végigrohamozta a mérkőzést, de a csatárok a keservesen kidol­gozott helyzeteket sorra elügyet- lenkedték. míg a vendégek né­hány ellentámadása is két gólt eredményezett. így a lelkes vendégcsapat győzelme megér­demelt. Jó: Kerpits, Eiler, Sö­rös. a mezőny legjobbja. ill. Gyimesi, Süli, Maján. Nagy Mihály KECSKEMÉTI SC—MEZÖ- KOVÁCSHÁZA 1—0 (0—0) Kecskemét, 1200 néző. V: Ve­res. KSC: Erdei — Mátra, So­mogyi J., Hoffmeister. Szabó B. — Pető (Csorba), Hájer, Czéh — Somogyi M. (Hegedűs), Tóth, Rácz. Edző: Pataki Tamás. Me- zőkovácsháza: Szilva — Szabó T., Kovács, Török, dr. Pertich — Balázs, Mracskó, Zámbori — Pallagi, Schmidt, Vágó (Ju­hász). Edző: Sári Ferenc. 72. perc: egy bal oldali be­adás után Hegedűs ballal lőtt kapura, Szilva kiöklözte a lab­dát, az éppen berobbanó Csorba elé, aki viszont nem hibázott, 1—0. Szenvedett a hazai csapat a szorosan védekező mezőkovács- háziakkai szemben. A. két együttes mérkőzésén nem lát­szott a táblázaton elfoglalt he­lyük alapján a különbség. Jó: Hoffmeister, Szabó B., ill. Ko­vács, Zámbori. OROSHÁZI MTK—LAJOS- MIZSE 3—1 (0—0) Lajosmizse, 400 néző. V.: Her- bály. OMTK: Bugyik — Csilek, Hegedűs F., Tisza, Nagy — Kiss, Fabisz, Kucsera — Kvasz- novszki. Tapasztó, Magyar. Edző: Szendrei Béla. Lajosmizse: Csontos — Pécseli, Törő, Peté­nyi, Héder — Halász, Kovács, Hódermarszki — Juhász, Kocsis, Pintye. Edző: Sz. Tóth Antal. 65. perc: egy kapu előtti ka­varodás után Tapasztó talált a hálóba, 1—0. 83. perc: Tisza két csel után bátran lőtt, s a labda a kapu­ban kötött ki, 2—0. 84. perc: ritka bravúr — Ta­pasztó szögletből növelte az előnyt, 3—0. 88. perc: szöglet után Törő fejessel szépített, 3—1. Két lelkes csapatot láthatott a közönség, és helyzetei, tervsze­rűsége alapján az orosháziak megérdemelten győztek. Jó: Hegedűs F., Tisza, ill. Juhász. További eredmények: H. Kö­teles SE—Szegedi VSE 0—0, H. Kun B. SE—Kecskeméti TE 0—1 (0—0), Makó—Csongrád 1—2 (0—1), Szentes—Miske 3—0 (2—0). A Körös csoport állása: 1. KSC 13 10 3­28-6 23 2. Bp. Építők 13 8 3 1 30-8 20 3. Miske 13 7 5 1 19-11 19 4. KTE 13 6 4 3 23-14 16 5. Soltvadkert 13 6 4 3 22-16 16 6. OMTK 13 5 4 4 12-11 14 7. Gyula 13 4 5 4 22-18 13 8. Csongrád 13 6 1 6 16-20 13 9. H. K. B. SE 13 4 4 5 17-17 12 10. Szentes 13 3 5 5 17-17 11 11. SZVSE 13 3 4 6 11-16 10 12. H. Köt. SE 13 3 4 6 13-19 10 13. Mk.-háza 13 3 4 6 17-27 10 14. Békés 13 2 3 8 13-22 7 15. Makó 13 2 3 8 14-28 7 16. Lajosmizse 13 2 2 9 15-40 6 A MEGYEI I. OSZTÁLYBAN TÖRTÉNT: Kondoros—Kaszaper-Nagybán- hegyes 2—1 (1—1) Nagyszénás—Mezőberény 2—1 (0-0) Bcs. Agyagipar—Battonya 2—1 (1-1) Békésszentandrás—Csorvás 2—0 (1-0) Mezőhegyes—Szeghalom 1—1 (1-0) Sarkad—Újkígyós 3—0 (2—0) Füzesgyarmat—Medgyesegyháza 2—2 (0—1) Határőr Dózsa SE—Gyomaend- rőd 5—0 (0—0) BÉKÉS MEGYEI IZHHUFTiltj Az MSZMP Békés Megyei Bizottsága és a Békés Megyei Tanács lapja. Főszerkesztő: Árpási Zoltán. Főszerkesztő-helyet­tes: Seleszt Ferenc. Szerkesztőség: Bcs. Pf.: 111. Munkácsy u. 4. sz., 5601. Tel.: 27-844, főszerkesztő: 21-401. Kiadja a Békés Megyei Lapkiadó Vállalat, Bcs. PL: 111. Munkácsy u. 4. sz., 5601. Telefon: 27-844. Felelős kiadó: Csala János. Tele­fon: 26-395. Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető a hírlapkézbesítő postahivataloknál és a kézbesítőknél. Előfizetési díj: egy hónapra 43 Ft, egy évre 516 Ft. Kner Nyomda lapüzeme, Bcs., Szerdahelyi u. 2/A, 5600. Vezérigazgató: Háromszéki Pál. ISSN 0133—0055 Kéziratokat, képeket nem őrzünk meg és nem küldünk vissza.