Békés Megyei Népújság, 1985. november (40. évfolyam, 257-281. szám)

1985-11-04 / 259. szám

1985, november 4., hétfő NÉPÚJSÁG SPORT SPORT SPORT SPORT Steigerwald a házi góllövőlista élén DMVSC—Bcs. Előre Sp. 1—1 NB I-es labdarúgó-mérkőzés, Debrecen, 3 ezer néző. V.: Fekete M. (Pádár, Lázin). DMVSC: Mező — Szűcs J., Nagy L., Till (Sándor, 60. p.), Duró — Varga I., Magyar B„ Bücs (Magyar Zs., 67. p.), Sza­bó J. — Mörtel, Benyó. Edző: dr. Puskás Lajos. Békéscsaba: Leboniczky — Varga J., Szabó II., Takács J., Fabulya — Királyvári (Kanyári, 59. p.), Pásztor, Csanálosi — Steigerwald, Adorján (Takács Z„ 85. p.), Szekeres. Edző: Sülé István. Gólszerző: Szabó J. (50. p.), Steigerwald (57. p.). Sárga lap: Szabó II. (50. p.). Szögletarány: 7:4 (5:2) a Debrecen javára. Nem meglepetés a vereség KSI—Szarvasi FSSC 80:62 (40:36) Az addig szorosan záró védők kö­zött az 50. percben Mör­tel szöktette Szabó J.-t, aki elé kifu­tott Lebonicz­ky, de a deb­receni . kö­zéppályás ki­cselezte és tíz méterről a kapuba lőtt, 1—0. A debreceni kapu előteré­ben pattogott a labda, amit Csanálosi emelt Steigerwald elé, a békéscsabai jobbszél­ső 15 méterről, kapásból a kapu jobb oldalába lőtt, 1—1. A mérkőzés összképét te­kintve igazságos döntetlen született és tulajdonképpen a békéscsabaiak vezető ed­zője, Sülé István éppen en­nek reményében utazott csa­Az eredmény alakulása: 20. 45. perc: 24—18. A férfi BEK-mérkőzésre gyülekező közönség biztatá­sa mellett a tatabányaiak úgy érték el góljaikat, ahogy patával a nagyerdei stadion­ba. Az első félidő langyo­sabb játékát egy jobb má­sodik 45 perc követte. Elő­ször a debreceniek előtt adó­dott több lehetőség, majd a békéscsabai gól után a ven­dég lila-fehérek támadtak egyre erőteljesebben, de az eredmény már nem válto­zott. Nyilatkozatok. Dr. Puskás Lajos: — Mezőnyfölényünk és helyzeteink alapján gó­lokkal kellett volna nyer­nünk. A játékosok küzdő- szellemével elégedett vagyok. Sülé István: — A második félidőben mindkét csapat tá­madó játéka erősen feljavult. A debreceni gólt vitatható­nak tartom, de szerencsére Steigerwald parádés találat­tal kiegyenlített. Ügy ér­zem, ha ezután nem eléged­tünk volna meg a döntetlen­nel, akár meg is nyerhettük volna a találkozót. akarták. A vendég lila-fe­hérek hétmétereseket és zic­cereket hibáztak. Ezzel az Előre Spartacus női csapata (0-0) TOVÁBBI EREDMÉNYEK: PMSC—Vasas 1—0 (1—0); Tatabánya—Videoton 0—0; ZTE—Bp. Honvéd 4—2 (2—0) ; Ü. Dózsa—Bp. Volán 1—1 (0—0) ; Haladás—MTK VM 2—1 (1—1) ; FTC—Rába ETO 1—1 (0—1); Csepel—Siófok i—2 (1—2). Az NB I állása: 1. Bp. Honv. 16 10 4 2 32—13 24 2. PMSC 16 10 3 3 27—12 2:í 3. MTK VM 16 7 3 6 25—19 17 4. Rába ETO 16 4 9 3 28—24 17 5. Tatabánya 16 5 7 4 15—13 17 6. Ferencváros 16 6 5 5 18—18 17 7. Videoton 16 5 7 4 15—15 17 8. ZTE 16 4 8 4 28—25 16 9. Haladás 16 6 4 6 21—21 16 10. Békéscsaba 16 5 5 6 19—20 15 11. Vasas 16 5 5 6 21—23 15 12. Ü. Dózsa 16 5 5 6 21—24 15 13. Debrecen 16 4 7 5 16—27 15 14. Volán 16 3 6 7 19—28 12 15. Siófok 16 4 3 9 17—28 11 16. Csepel 16 4 1 11 14—26 9 Nemzetközi mérkőzés A Békéscsabai Előre Spar­tacus NB I-es labdarúgócsa­pata november 6-án, szer­dán, Békéscsabán, a Kórház utcai pályán 13 órakor nem­zetközi barátságos labdarú­gó-mérkőzést látszik. A lila- íehérek ellenfele a megyé­ben tartózkodó román, Ara­di UTA gárdája lesz. AZ UTANPÖTLAS-BAJNOK- SAGÉRT: Debreceni MVSC—Békéscsabai Előre Spartacus 1—0 (1—0). Deb­recen, 100 néző, v.: Varga S. Békéscsaba: Szabó I. (Petrás) — Gyimesi, Kukely, Krizsán, Pápa — Karaffa, Bódi, Zsig- mon — Üjvári, Szarvas, Kanál (Kiss). Edző: Marosvölgyi Ká­roly. Az egykori békéscsabai Paróczai ezúttal hosszú kiha­gyás után szóhoz jutott az után­pótláscsapatban és a deberece- niek egyik legjobbja volt. A töb­bet támadó hazaiak megérde­melten győztek. Kiállítva: Supka és Kiss. G.: Plókai (11-esből). Jó: Paróczai, Erdei, Dienes, ill. Krizsán, Pápa. AZ NB II-BEN TÖRTÉNT: Szeol-Délép—Eger 2—2 (2—1) Veszprém—Szolnok 1—0 (0—0) Sopron—NYVSSC 0—1 (0—0) Szekszárd—Metripond 0—2 (0—1) Kazincb.—Keszthely 2—0 (2—0) Vác—D. Kinizsi 2—0 (0—0) Nagykanizsa—DVTK 1—3 (0—2) ' SBTC—Baja 0—1 (0—1) Szabó L. SE—Dunaújv. 2—1 (2-0) Ganz-M.—Komló 1—0 (0—0) AZ NB II ALLÄSA: 1. Eger 15 8 6 1 28-12 22 2. Szeol-Délép 15 9 3 3 31-15 21 3. DVTK 15 8 5 2 31-18 21 4. Ganz-M. 15 7 4 4 27-17 18 5. Keszthely 15 7 4 4 19-17 18 6. Dunaújv. 15 6 5 4 21-15 17 7. Szolnok 15 8 1 6 24-19 17 8. SBTC 15 6 3 6 15-14 15 9. Szabó L. SE 15 6 3 6 21-21 15 10. Komló 15 6 2 7 26-25 14 11. NYVSSC 15 6 2 7 17-18 14 12. Metripond 15 6 2 7 22-24 14 13. Szekszárd 15 5 4 6 14-23 14 14. Sopron 15 4 5 6 16-17 13 15. Vác 15 5 3 7 12-18 13 16. Veszprém 15 5 2 8 14-21 12 17. Baja 15 5 2 8 21-36 12 18. D. Kinizsi 15 3 5 7 16-23 11 19. Nagykanizsa 15 3 5 7 18-26 11 20. K.-barcika 15 2 4 9 13-27 8 is elbúcsúzott a Magyar Népköztársasági Kupa to­vábbi mérkőzéseitől. * * * Elkészítették az MKSZ- ben a kézilabda-osztályozó­kon részt vevő együttesek csoportbeosztását. Megyén­ket két női csapat, a Szarva­si Szirén és a megyei baj­nokságot nyert Mezőberényi SE együttese képviselik. Az osztályozó mérkőzéseket, melynek tétje az NB II-ben maradás, illetve jutás, Tatán rendezik. A beosztás. C-csoport: Szarvasi Szirén, Nagykani­zsa, Dorog, Malév, Gyöngyös. (A mérkőzéseket november 16—17-én játsszák.) E-cso- port: Mezőberényi SE, Szek­szárd, Csavar SK, Olefin, Sárvár. (Az E-csoport mér­kőzéseit november 20—21-én bonyolítják le.) Bökfi - ezüstérem Lezajlott az idei felnőtt súlyemelő­bajnokság, amelyre az idei eredmények alapján két békéscsabai ver­senyző kapott meghívást. Közülük is, mint már meg­szoktuk, Bökfi János ered­ménye kívánkozik az élre, a 100 kilogrammosok súlycso­portjában az ezüstérmes he­lyen fejezte be a versenyt. A 390 kilogrammot teljesítő Szanyi Andor (Olefin SC) mögött lett második 365 kg- os (170+195) teljesítmény­nyel. Egyébként a bajnoksá­gon Bökfi egy korábbi sérü­lése kiújult. A másik Előre Spartacus-os meghívott, Zsíros János elő­ször szerepelt a felnőtt ma­gyar OB-n. Ezúttal összetett­ben a 9. helyen kötött ki, s 265 kg-ot (120+145) emelt a feje fölé a 67,5 kg-os súly­csoportban. Totó A totó 44. heti játékszelvé­nyén szereplő mérkőzések: 1. Düsseldorf—Saarbrücken x 2. Frankfurt—Stuttgart X 3. Uerdingen—1. FC Köln 1 4. Fortuna Köln—Kassel 1 5. Oberhausen—Karlsruhe 1 6. Solingen—Darmstadt 1 7. Fiorentina—Intern. 1 8. Lecce—Udinese 1 9. Napoli—Juventus 1 10. Roma—Verona 1 11. Arezzo—Samben. 1 12. Catania—Lazio I 13. Palermo—Pescara 1 Pótmérkőzés 14. Nürnberg—Hamburg 2 GYULAI SE— H. KUN B. SE 3—0 (1—0) Gyula, 600 néző, v.: Veress. Gyula: Pribojszki — Tóth, Otott, Mohácsi, Szakái — Szűcs, Cser­háti (Szénási), Simák — Rácz, Hirka (Drágán), Jónás. Edző: Szimcsák István. H. Kun B. SE: Dávid — Pipic, Urbán, Málik, Katzenbach — Molnár, Gál, Bu­rai, Szűcs — Kántor (Poszlan- csek), Talapa. Edző: Farkas László. 39. perc: Cserháti sérülése mi­att a három perce beállt Széná­si balról lövésszerüen ívelt be, a labda átszállt a kapus felett, s a túloldali kapufáról a gólvo­nalon túlja jutott, l—o. 49. perc: Hirka kitűnő indítá­sával Rácz tört ki középen, de a védők a 16-os vonalánál fel­vágták. A labda Simák elé pat­tant, a játékvezető kiválóan al­kalmazta az előnyszabályt, a középpályás élt a lehetőséggél, és nem hibázott, 2—0. 54. perc: Tóth a jobb oldalon futott el, beadását a másik ol­dalon érkező Szénási a kapuba lőtte, 3—0. A sok egyénileg képzett, jó játékossal rendelkező honvéd- csapat a gólok ellenére a 70. percig mezőnyben egyenrangú ellenfél volt. Az utolsó negyed­órában a hazaiak nagy fölény­be kerültek, számtalan gólhely­zetet teremtettek, de ezek rend­re kimaradtak. Kiváló játékve­zetés mellett a hazai csapat győ­zelme megérdemelt. Jó: Hirka, Szénási, Tóth, ill. Burai, Gál. Jenei Kálmán BÉKÉSI SE—OROSHÁZI MTK 1-1 (0-1) Békés, 700 néző, v.: Szilágyi. Békés: Győrfi — Süli (Szabó), Zsíros, Kondacs, Deák — Fehér, Kátai, Felegyi — Ravasz, Vozár (Maján), Bobcsek. Edző: Nagy Mihály. OMTK: Bugyik (Kunos) — Hegedűs J. (Fabisz), Hegedűs F., Rábai, Csilek — Kucsera, Pisont, Tapasztó — Kiss, Papp, Kupeczki. Edző: Szita László. 19. pere: Csilek egyedül vezet­te fel a labdát, és mintegy 25 méterről a bal sarokba talált, o—l. NB I-es női kosárlabda- mérkőzés, Budapest, Hungá­ria körút. Vezette: Prenker, Halmos. Legjobb dobó: Krá- lik (28), Bakai (23), Lend- vai (9), ill. Frankó K. (11), Dénes (7). A tehetséges fiatalokból álló központi sportiskolások gyengén kezdték az idei baj­nokságot, sőt még az el­múlt héten is kikaptak a Csepel SC-től. A szarvasiak A magyar női röplabda­válogatott EB-kudarca után úgy tűnik Szöulban kárpó­tolja magát. A nemzetközi torna vasárnapi játéknapján a házigazdák legjobbjaival találkoztak. A magyarok ki­tűnő játékkal 3:2 (13, —11, —15, 14, 3,) arányban győz­tek a Japánt verő Dél-Korea Vasárnap délelőtt Mont- pellier-ben négy függőjátsz­mával befejeződött a férfi sakkvilágbajnok-jelöltek tor­nája. Eredmények: Szpasszkij (francia)—Beljavszkij (szov­jet) döntetlen, Timman (hol­land)—Szokolov (szovjet) döntetlen, Tál (szovjet— Spragett (kanadai) döntetlen. 50. perc: szöglethez jutottak a hazaiak, Ravasz csavarta be a labdát, és Bobcsek fejelte közel­ről a hálóba, 1—1. Nagy küzdelmet hozott a me­gyei rangadó, a vendégek szer­vezetten védekeztek, így a ha­zaiaknak több terük maradt a mezőnyben szervezni. A békési csatársor azonban rendkívül rossz napot fogott ki, több gól­helyzetet kihagytak. Így lett igazságos a döntetlen. Jó: Süli (a mezőny legjobbja), Zsíros, Deák, Ravasz, ill. Bugyik, He­gedűs F., Rábai, Pisont. Nagy Mihály HATÁRŐR DÓZSA—SZENTES 3—0 (1—0) Orosháza, 400 néző, v.: Szabó S. Határőr Dózsa: Lippai — Polyvás, Losonczki, Simon (Ko­vács), Nagy Gy. — Grezsa, Tő­kés, Kesztyűs — Ugró, Óvári, Ónodi (Kolozsi). Edző: Patyi Bé­la. Szentes: Varga — Szentpé- teri, Rozman, Bánfi, Magony — Kecskés, Németh (Berezvai), Mák, Kéri — Holozsai (Gulyás), Vörös. Edző: Jelenfi István. 27. perc: Ugró szöktette a jobb oldalon Ónodit, aki középre ívelt, és az ötösön tartózkodó Grezsa addig forgolódott, amíg tisztára nem játszotta magát, és ekkor a hálóba gurított, 1—0. 48. perc: Simont a mentők lábsérüléssel (inszalagszakadás) a kórházba szállították. 64. perc: jobb oldalról Ónodi ívelt középre, és a jól helyez­kedő Óvári 5 méterről talált a kapu jobb oldalába, 2—0. 77. perc: a hazaiak lemásol­ták az előző gólt, most Kesztyűs adott be és Kolozsi értékesítette, 3—0. A közepes színvonalú, de ira- mos mérkőzésen, mint azt vár­ni lehetett, az első perctől kezdve végig támadóbb szellem­ben játszott a hazai csapat. A szenteseik nem álltak be véde­kezni, és ezzel megkönnyítették az orosháziak dolgát. A kitűnő játékvezetés mellett ilyen arány­ban is megérdemelten nyert a katonacsapat. Jó: az egész ha­zai csapat, ill. Rozman, Kecs­kés, Vörös. Sin Géza éppen fordítva: két szép idegenbeli győzelem után ki­kaptak a ZTE-től, most pe­dig a KSI-től. Egyébként nem meglepetés ez az ered­mény, különösen hogy ide­genben léptek pályára a fő­iskolás lányok. Egyébként az NB I B cso­portjának élmezőnye a négy forduló után így fest: 1. Szekszárd 7 pont, 2. Csepel 7, 3. Zalaegerszeg 7, 4. Ganz- Mávag 7, 5. Szarvasi FSSC 6. ellen, s ezzel a tabella élé­re álltak. A másik találkozón Peru 3:0 (2, 10, 4) arányban le­győzte Kanadát, s ezzel a dél-amerikai csapat az egyet­len száz százalékos együttes. Az állás: 1. Magyarország 5 pont (3 mérkőzésből), 2. Peru 4 (2), 3. Dél-Korea 4 (3), 4. Ja­pán 3 (2), 5. Kanada 2 (2). Juszupov (szovjet)—Seirawan (amerikai) döntetlen. A montpellier-i torna végered­ménye: 1. Juszupov, Vágányán és Szokolov 9—9 pont, 4. Tál és Timman 8,5—8,5, 6. Szpaszkij és Beljavszkij 8—8, 8. Szmiszlov (szovjet) és Csernyin (szovjet) 7,5—7,5, 10. Portisch, Seirawan és Short (brit) 7—7, 13. Korcsnoj (svájci) és Ribli 6,5—6,5, 15.No- gueiras (kubai) 6, 16. Spragett 5. SZARVASI VASAS—TÁPÉ 2—1 (0—0) Szarvas, 400 néző, v.: Miklós. Szarvas: Oláh — Paulik, Plás- tyik, Boda, Filyó — Petykó (Al­berti), Somogyi, Demjén — Végh, Váczi, Lipták. Edző: Szűcs Mihály. Tápé: Márton — Miklós I., Urbán, Anda, Nesz- lecskó — Zakar, Bazsó, Magyar — Pipicz (Miklós II.), Hegedűs (Kozma), Karsai. Edző: Mészá­ros Sándor. 53. perc: Karsai kapott lab­dát a felezővonal tájékán, a szélső Plástyik sikertelenül pró­bálta szerelni, s végül a kifutó Oláh mellett a hálóba lőtt, 0—1. 54. perc: Váczi 22 méteres sza­badrúgásból egyenlített, 1—1. 64. perc: Végh beadásából Bo­da fejelte a győztes gólt, 2—1. A Szarvas ezúttal adós ma­radt az utóbbi pár héten muta­tott jó játékkal. A hazai nézők most csak a győzelemnek örül­hettek igazán, amellyel a csapa­tuk továbbra is őrzi vezető he­lyét. Jó: Váczi, Filyó, Boda, ill. Bazsó, Karsai. Csabai Pál További eredmények: Szegedi Dózsa—Makó 0—0, Szegedi VSE —Kecskeméti TE l—l, Kecske­méti SC—Miske 3—1, Lajosmizse —Soltvadkert 2—0. A KÖRÖS CSOPORT ALLASA: 1. Szarvas 13 9 2 2 33-11 20 2. OMTK 13 8 3 2 24- 7 19 3-4. KSC 13 7 4 2 20-12 18 Gyula 13 7 4 2 20-12 18 5. KTE 13 7 3 3 23-14 17 6. Sz. Dózsa 13 4 6 3 17-16 14 7. Lajosmizse 13 5 3 5 21-23 13 8. SZVSE 13 4 4 5 16-19 12 9. Békés 13 3 5 5 23-22 11 10. Szentes 13 4 3 6 11-27 11 11. Makó 13 3 5 5 10-16 11 12. Kun B. SE 13 2 6 5 18-23 10 13. Miske 13 2 6 5 14-20 10 14. Tápé 13 4­9 12-14 8 15. Soltvadkert 13 3 2 8 20-30 8 16. Határőr D. 13 4­9 17-33 8 A MEGYEI I. OSZTÁLYÚ BAJNOKSÁGBAN TÖRTÉNT: Gyomaendrőd—Kétegyháza 0—0 Bcs. Agyagipar—Kaszaper- Nagybánhegyes 1—1 (0—1) Kondoros—Battonya 0—4 (0—3) Békésszentandrás—Szeghalom 3—2 (1—0) Füzesgyarmat—Mezőberény 3—1 (2—0) Csorvás—Mezőkovácsháza 1—0 (1-0) Nagyszénás—Me*dgyesegyháza 6—1 (2—0) Gádoros—Mezőhegyes 1—1 (1—1) Steigerwald — 1 gól. 1 pont Királyvári: 0-1 után támadni kellett... A találkozót követően a 60 percet játszőtt Királyvári Károlyt kérdeztük arról, hogy mi volt a feladata, miért cserélték le, s hogyan látta a 90 percet saját szemszögé­ből? — Bücs semlegesítése volt a dolgom, s úgy érzem, hogy a kék-sárgák bal oldali középpályása nem tudott nagyon villogni. Erre egy apró jel talán az is, hogy nem sokkal utánam őt is lecserélték . .. Egyébként inkább egymást fogtuk, mert amikor én egyszer-egyszer előre­merészkedtem, rendre ő zavart. Ami a cserémet illeti, mi 0—0-ig alapvetően védekeztünk, de a debreceni gól után nyilvánvalóan ki kellett támadnunk, ehhez pedig csatárra volt szükség. Logikus döntés volt tehát, tudni­illik csak látszólag kötődött a csere a döntetlen állás­hoz, hiszen 0—1 után mi vettük át az irányítást, még a győzelemre is volt esélyünk. A 89. percben Takács pél­dául lefutotta a védőket, de buktatták a 16-oson belül. Hazafelé az autóbusz tv-videoján visszanézve, az volt az érzésünk, esetleg kaphattunk volna érte egy 11-est. A gól pedig — meglehet furcsán hangzik, de nem írható a jól működő Fekete Miklós számlájára —, de én les­nek láttam, élőben jóval nagyobbnak, mint aztán a fel­vétel mutatta. Ezért is nem akarom a bírót bántani, s úgy hiszem, ezzel nem vagyok egyedül. Mindent össze­vetve, a döntetlen reális, számunkra jó eredmény, örül­nünk kell neki, még akkor is, ha a Debrecen előtte fél tucatnál több gólt kapott a Honvédtől. Búcsú az MNK-tól Tatabánya—Békéscsaba 34—21 (19-9) Női MNK kézilabda-mérkőzés a legjobb 8 közé jutásért, Tatabánya, 300 néző. V.: Pass, Somogyi. Tatabánya: MEKSZ — KISS CS. 6, Szlaukóné 7 (2), Keczkóné 4, Dombainé, JÓ­NÁS 8 (3), Fekete 1. Csere: Veréczi (kapus), Ceyssens 4 (2), Tekauer 1, Dobó 1, Török 2. Edző: Sándor Ferenc. Békéscsa­ba: Hang — Zsömbörginé 1, Kasik 6, Csulikné 7 (1), Hankó- né 4, Bolla, Laczó. Csere: Bartha (kapus), Karip 1, Giczey 2. Edző: Szabó Károly. Kiállítások: 2-2 perc. Hétméteresek: 7 7, ill. 5/1. perc: 15—5, 39. perc: 23—12, Megrázta magát a Határőr Dózsa A területi labdarúgó-bajnokság 13. fordulójában a Határ­őr Dózsa csapata megrázta magát, s a jó képességű szentesi gárdát fektette két vállra. A másik orosházi csapat Békésen, a megyei rangadón harcolt ki egy pontot, a szarvasiak gyenge teljesítménnyel, de győztek. A GYSE ugyancsak két ponttal gyarapította az eddigi „gyűjteményét”. Szenzációs győzelem Szöulban Szovjet sikerek Montpellier-ben BÉKÉS MEGYEI NÉPÚJSÁG Az MSZMP Békés megyei Bizottsága és a Békés megyei Tanács lapja. Főszerkesztő: Arpásl Zoltán. Főszerkesztő-helyet­tes: Seleszt Ferenc. Szerkesztőség: Bcs. PL: 111. Munkácsy u. 4. sz., 5601. Tel.: 27-844, főszerkesztő: 21-401. Kiadja a Békés megyei Lapkiadó Vállalat, Bcs. PL: 111. Munkácsy u. 4. sz., 5601. Telefon: 27-844. Felelős kiadó: Csala János. Tele­fon: 26-395. Terjeszti a Magyar fosta. Előfizethető a hírlapkézbesítő postahivataloknál és a kézbesítőknél. Előfizetési dlj:egy hónapra 43 Ft, egy évre 516 Ft. Kner Nyomda lapüzeme, Bcs., Szerdahelyi u. 2/A, 5600. Vezérigazgató: Háromszék! Pál. ISSN 0133—0055 Kéziratokat, képeket nem őrzünk meg és nem küldünk vissza.